Da door de bevrienden bezette wacht- >a posten Gle-Broë, Koto Toekoe Rajoet en Kak Bie werden in de eerste dagen Je van de verslagmaaDd min of meer b hevig beschoten en door onze bond-^e genooten in den nacht van 4 op 5 re Augustus verlaten, nadat zij 3 lioht Ir gewonden hadden bekomen. Den 5en -o en Gen d. a. v. werden deze verster kingen echter weder door hen ver overd, gedeeltelijk met T. Djohan en r( den steun onzer artillerie. De vijand moet gevoelige verliezen hebben ge- ledeno. a. zouden Habib Lhong door een randjoe en T. MoesaAnak,e Baté en T. Rajoet door kogels gewond 0 zijn. Aan onze zijde werd één man van T. Dj oh rns legioen licht ver-j wond. Den 13en en 14en Augustus werd^ uitvoering gegeven aan het reeds "T. vroeger opgevatte plan om bovenge^ noemde versterkingen te slechten eu^ te vervangen door 4 blukhuizen,Ë( waarvoor tevens andere punten wer-j_ den uitgekozen. Deze werkzaamheden L werden niet door de kwaadwilligen L bemoeielijkt. Poeloe-Weh. Het grondwerk te L, Sabang was bijna geëindigd en er i werd een begin gemaakt met het bouwen van een steiger. j( Onderhoorigheden. Oostkust Op tj( een half uur afstands van onze ves- tiging te Edi werd door een Atjeher een klewangaanval gedaan op de j officieren van eenen van een oefe- ningsmarsoh terugkeerenden troep. L De aanvaller werd afgemaakt, waarbij een Inlandsoh fuselier zeer licht ver- jr wond raakte. l Westkust. Naby Melaboeh werden door eenige kwaadwilligen enkele schoten gelost, welke eohter geen doel L troffen. F De weersgesteldheid was droog en warm. Slechts enkele hevige wind- plagen kwamen voor. De gezondheidstoestand was gun- stiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 17 legen 18 en dat van de L berri-berri 6 tegen 5 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer L was hooger. Uit A jeh wordt onder datum van 11 L Aug. ge:chreven aan De Loo.: |2 Ret uitrukken onzer bondgenooten, gesteund door een compagnie infan- k terie en vier vuurmonden, op den Gen I dezer had een zeer gunstigen uitslag. j De moslemin kregen door ons goed geriohte artillerievuur in eeu oogen- I blik tijds een twaalftal dooden en de door hen bezette benting, die tenge volge van htt étagevuur uit het ge- h bergt door onze bondgenooten was verlaten, werd door hen ontruimd. II Uit eeoe tweede benting, Babi was de naam, werden zij verdreven met 1 verlies van een paar dooden door 1i het vuur uit een 7 oM. A., dat van Biloel, waar men bemerkt had hoe 1 de zaken stonden, op hen gericht werd. Door deze verliezen, gevoegd bij 1 die te Senelop, nl. twee dooden en drie zwaar gewonden, welke in den morgen van den 3en Augustus door den wd: controleur der XXII moekims den eersten luitenant Vosmaer, die er met een patrouille der bondgenoo ten naar toeging, geconstateerd wer den, zijn din djanatz flinke klappen toegebracht, en weder is gebleken dat ze door Djohans legioen, met onzen steun, gemakkelijk te verdrijven zijn. Wellicht zal daartoe weldra worden overgegaan. De van Lombok afkomstige kost baarheden, die door de regeeringaan het Batavisch Genootschap van Kunst en en Wetenschappen n bewaring zijn afgestaan, zijn 'hans in de goud- kamer van het Museum op het Ko ningsplein tentoongesteld. Te kapitan (Lombok) is volgens de Soer. Crt. de genie nu bezig het definitief kampement te bouwen. Voor da genie geeft dat heel wat drukte. De benoodigde goederen worden aangemaakt bij den artillerie - con- structiew nkel, de marine, de staats spoorwegen en de houthandelaars- firma voorheen Landberg Zoon te Soerabaja. Harddraverij te Beverwijk. In ons vorig nummer (2e editie) deelden wij reeds kort den uitslag dezer harddraverij mede. Hieromtrent vermelden wij thans nog het vol- Aan de harddraverij namen de navolgende paarden deel: 1. „Mirka", eig. stal Jan Steen, Den Haag, berijder A. C. v. d. Akker; 2. „Jonge Gravin", eig. J. Lijnkamp, Halfweg, berijder eig.; 3.„AuroraII", eig. v. d. Berg, Haarlem, berijder C. Persoon; 4. „Bles", A. de Ridder, Gr. IJpolder, eigenaar en berijder; 5. „Nobel", J. G. [Matze, Mijdrecht, eige- naar [en berijder; 6. „Renommee", v. Wickevoort Crommelin, Heemstede eigenaar en berijder; 7. „Fanny", eig. A. de Goede Cz., Purmerend, ber. S. Witteveen; 8. „Squaw", eigenaar en berijder K. Del Court, Velzen; 9. „Jonge Tabor II", eigenaar en be rijder A. de Ridder, Gr. IJpolder10. „Nenes", eigenaar en berijder J. Kos ter, Heemstede 11. „Tabor" eig. A. Kooij Dz., Beemster, berijder J. C. Edel Kz. De prijs zijnde f200 werd gewon nen door „Mirka", de le premie f75 door „Fanny", en de 2e premie f25 door „Nobel". De harddraverij werd opgeluisterd door een muziekkorps, en niettegen staande het minder gunBtige weder was er vrij wat publiek. Van alle huizen woei de driekleur, daar er op denzelfden dag ook volksfeesten waren georganiseerd, waartoe zich eene com missie had gevormd. Het waren op tochten van jongens, zoowel reclame als costume-optochten, en een voor versierde sportwagens. Velen namen daaraan deel, en aan den optocht door de gemeente namen verschillende industrieelen op wagens hun bedrijf voorstellende deeL BINNENLAND, lijk overleg de werkstaking te doen eindigen. De heer Van Gigch heeft zioh daar toe bereid verklaard. Het Hoofd-Comité vertrouwt dat een bezadigd, kalm optreden van een onpartijdig, buiten alle partijen staand bemiddelaar tot het beoogde doel zal kunnen leiden, terwijl, wan neer onverhoopt de pogingen van dien bemiddelaar mochten sohipbreuk leiden, in elk geval het hoofdcomitó zal bewezen hebben, dat het niets liever wenscht dan op ordelievenden weg, met handhaving der toever trouwde belangen, een einde te ma ken aan den strijd. Nadat bovenstaande mededeeling van het Hoofd-Comité was uitgegaan- heeft het bestuur van de „Vereeni- giDg van Eigenaren van Diamant, slyperijen" ook zijnerzyds den heer mr. L. W- van Gigch uitgenoodigd als bemiddelaar op te treden. Dientengevolge heeft mr. Van Gigch een vergadering uitgeschreven tegen Woensdag morgen lOVa uur, in het gebouw „Eensgezindheid" aan het Spui, op welke vergadering krach tens bekomen toezegging zouden ver- sohynen de besturen van lo. De Algemeene Xederlandsche Diamantbewerkers-Bond. 2o. De vereeniging van eigenaren van diamantslijperijen. 3o. De vereeniging van Amster- damsohe juweliers. 4o. De vereeniging van Amsterdam- sohe roosjes-juweliers. 5o. De afd. diamantbewerkers van het Nederlandsch werklieden-verbond .Patrimonium". 60. De afd. diamantbewerkers „St. Eduardus" van den R. K. Volksbond. 7o. De vereeniging eigenwerkma kers (brillant). Op den bepaalden tijd bijeenge komen, werd in Eensgezindheid, on der voorzitterschap van Mr. L. W. v. Gigch vergaderd. Deze bijeenkomst duurde vrij lang. Na veel besprekingen en een pauze deelde mr. van Gigch mede dat men bij de ruggespraak gedurende de pauze H. K. H. de prinses von Wied, de erfprins en de jonge prinsesjes, ver- lieten Woensdagochtend Schevenin-1 was uitgegaan van het denkbeeld gen om met den trein van 8.50 naar eener algemeene vakorganisatie, tot Neuwied terug te keeren. stand te brengen voor den lsten De- Tal van dames en heeren, ook van cember as. De verwezenlijking van de hofhouding, waren aan het station dit denkbeeld werd mogelijk geacht, aanwezig, waaronder opgemerkt wer- Gelukte het plan, dan zou men op den baronesse Sirtema van Grove-1 den ln December bondsfabrieken kun- stine, die een bouquet aanbood, ver- nen openen onder reglementen dier der de Duitsche zaakgelastigde met nieuwe organisatie, zijne echtgenoote, graaf van Bylandt, De bestuursleden der vereeniging 09 Commissaris der Koning nio Zuid-1 van fabriekseigenaars deden de toe- Holland, de burgemeester der resi-1 zegging dat zij de leden hunner ver- öentie, de minister van buitenl. za-eeniging zouden voorstellen de fabrie ken met zijne echtgenoote, baron van Nagell van Ampsen, de gep. kolonel oe Bas, de waarnemende administra teur der eigendommen van H.K. H., de heer Dietz en de burgemeester van Wassenaar. Bij het vertrek van den trein wuifde B. K. H. de op het perron vergader den meermalen, toe, waarna het af scheid was afgeloopen. Het Uitvoerend Comité der Wereld tentoonstelling te Amsterdam heeft van de brandweer geen toestemming kunnen verkrijgen om de hoofdge- bonwen dee aYonds electrisch te ver- Gigch, mankte bet yerscnil tnsachea de bondsfabrieken der eerste en der tweede soort duidelijk. Komt de ken op den ln December tot bonds fabrieken der algemeene federatie te doen zijn en, zich inmiddels te ver binden, om zoo de nieuwe organisatie door tegenwerking niet tot stand mocht komen, op den ln December den oorspronkelijken eisch der ge zellen in te willigen en hunne fabrie ken dan te maken tot bondsfabrieken in den zin der eiechen van het oogen- blik. Intusschen zouden de fabrieks eigenaars de leden van het comité de gelegenheid openen, de handhaving der tarieven op de fabrieken zeiven te controleeren. De voorzitter, mr. Van lichten. nieuwe vakorganisatie totstand, dan zullen de fabrieken bondsfabrieken zijn der algemeene federatie van werk- jv.n. „0f. 1 gevers en werknemers, werkende vol- In den toestand ia nog geen ver-jjen6 de Ieglementen dier federatie; De diamantbewerkers te Amsterdam. betering gekomen. Het Hoofd Comité van den A. N. D. B. heeft het volgende ter kennis gebraoht. Het hoofdbestuur ziet met leedwe zen, dat van de zijde der juweliers, fabriekseigenaars en eigenwerkma kers niet alleen de eischen der dia mantbewerkers beslist worden afge wezen, doch dat ook zelfs geen po gingen zullen in het werk worden gesteld, om de bestaande geschillen tot oplossing te brengen. Het comité, zich volkomen bewust van zijne zware verantwoordelijkheid tegenover a'le belanghebbenden bij de Amsterdamsche Diamant-industrie, is van oordeel, de bovengenoemde vereenigingen op den door deze in geslagen weg niet te mogen volgen, dooh acht het zijn plicht, zijnerzijds al het mogelijke te doen, om tot een bevredigende oplossing te geraken. Op grond van die overwegingen heeft het hoofd-comité zici gewend tot den heer mr. L. W. van Gigch, advocaat en lid van den gemeenteraad te Amsterdam, met het verzoek om te willen tr ohten, door gemeenschappe- mislukt het plan door tegenwerking van de een of andere zijde, dan zul len op 1 December de fa brieken bonds fabrieken worden in dezen zin, dat daar uitsluitend molens zullen worden verhuurd aan leden van den diamant- bewerkersbond of aan de aangesloten vakvereenigingen. Door het hoofdcomité van den bond werd dit compromis in zooverre aan vaard, dat het verklaarde dit voorstel aan de bondsleden te zullen voor leggen. De werkstaking zou dan aan houden tot de overgroote meerder heid uer fabriekseigenaars het com promis met hunne handteekening zou hebben bekrachtigd. Het comité bleef echter protesteeren tegen de inmenging der juweliers en de eigenwerkmakers in deze quaestie, die volgens het comité alleen de fabriekseigenaars en de werklieden betrof. De besturen van de afdeeling van Patrimonium en van den R.K. Volksbond namen dezelfde houding aan als het hoofdcomité van den Bond. De heer Panhorst te Amsterdam, die als rechercheur zooveel goede diensten aan de justitie bewezen heeft, is benoemd tot oonoierge by de rechtbank aldaar. Panhorst was in de laatste maanden sukkelend ten gevolge van inwendige kneuzing by een socialistisoh opstootje, waarbij hij in het gedrang was gekomen, opge- loopen- Dientengevolge heeft hij den dienst bij de politie moeten ver laten. Da annexatie van Nieuwer- Amstel. Wij vernemen van versohillende zyden dat het wetsontwerp op de annexatie van N.-Amstel in de sec tiën der Tweede Kamer een zóo slecht onthaal heeft gevonden, dat de aan neming van het voorstel zeer onwaar schijnlijk is. (Hdbl.) De proefnemingen met de tele- phoon tufschen België en Nederland worden ijverig voortgezet, zegt de Indépendance. Met Rotterdam slaagde de proef volkomen, en ook het ge sprek met Amsterdam gaf bevredi gende resultaten, ofschoon de toe stand der atmosfeer niet gunstig was. Alleen liet de duidelijkheid van het gesprokene te Brussel nog een weinig te wensohen, maar in omge keerde richting, van Brussel naar Amsterdam, was het geluid zeer duidelijk. Men meldt uit Alkmaar aan de N. R. Ct. De aanvrage om definitieve conces- a voor den aanleg der stoomtram HaarlemAlkmaar, waarvan de aan besteding der werken van de lijn Haarlem -Beverwyk reeds heeftplaats gehad, is thans bij de verschillende gemeentebesturen, vergezeld van de daartoe betrekkelijke plans, ingeko men. Wordt deze concessie door die gemeenten verleend, dan zal zeker voor de streek, die de tram zal doorloopen, eene belangrijke verbe tering in het verkeer van personen en goederen plaats grypen. Het voornemen bestaat haar door onze stad te doen aanleggen in aan sluiting met het station van de Holl. IJzeren Spoorweg-maatscoappij De brand die Dinsdag te Boskoop uitbrak was te elf uur geblusoht, met acht spuiten. Er zijn vijf huizen, een kerk en een toren verbrand. Omtrent dezen brand verneemt het N. v. d. D. dat deze ontsiund in een timmermanswinkel, door het ontplof- len van ten petroleummotor. De vlammen namen zóó snel in hevigheid toe, dat er aan bluseohen niet te den ken viel; door het bespuiten van de naaste perceelen hoopte men dezo te behouden. Ook dit mislukte, en een tweede perceel stond weldra in lichterlaaie. De in de nabijheid wonende per sonen redden zjoveel moge.ijk van hun inboedel en koopmansgoederen en brachten dit in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. De wind stak een weioig op, en weldra had de brand zulk een omvang gekregen, dat men voor het ernstigste vreesde. Daar klonk hei door de massa menschen heen: „De toren staat in brand"! en het bleek maar al te waar te zijn: de haan met h9t kruis vielen spoedig naar beneden, alsook de epits. Men hoopte nog, dat het kerkgebouw bewaard zou worden, maar alles tevergeefs. De toren en het schoone en grootsche kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, met zijn schoon orgel, brandden tot den grond toe af. Grootsch was het aanzien daarvan de vlammen woedden steeds verder in hst rond. Van naburige gemeenten was door den waarnemenden burgemeeester hulp aangevraagd, en deze werd welwillend verleend. Des avond3 te 9 uur was men den brand ongeveer meester. Er waren t jen zes flinke perceelen tot den grond toe afgebrand, alsmede de kerkende toren, waarvan alleen de muren over eind staan. Alle waren tegen brand schade verzekerd, ook het kerkge bouw. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Dinsdag jl. te Winschoten ge arresteerde Harm N., beschuldigd van diefstal van schapen uit de weide heeft zich Woensdag in ce kazerne der mareohaussée door middel van een soheermes van het leven be roofd. De brigadier, die hem had gearresteerd, verzuimde N. te fouil- leeren. Te Wageningen is Dinsdagnaoht in eene villa aan den Arnhemschen straatweg inbraak gepleegd. De dieven hebben zioh toegang weten te versohaffen door een zij deur en we! door verbuiging van een ijzeren staaf en verder door het uit snijden van eene ruit uit een deur daar aohter. In de benedenvertrek ken is alles doorzooht en zijn een viertal kasten geopend met sleutels en beitels. Allerlei voorwerpen Lgen over den grond verspreid, dooh er wordt niets anders vermist dan eenig zilvergeld. De bewoners hadden niets gehoord. De daders is men niet op het spoor. In de bnurt van Maesijck, teZep- peran, is een 22-jarig oppassend land bouwer, genaamd H. F., op verrader lijke wijze vermoord. De dader, zekere P. L., heeft de vlucht genomen, waarsohynlyk op ons grondgebied. Te Breukelen is in arrest genomen en ter beschikking van den offioier van justitie te Utrecht gesteld een zekere K. F., schilder uit Leeuwar den. De man, die verklaard heeft socialist te zyn, was dronken, uitte beleedigende uitdrukkingen over het koninklijke huis en de politie on veroorloofde zioh handtastelijkheden tegenover een burger. Pers Overzicht. Armoede. De katholieke Noord Brabander bevat een viertal artikelen over ar moede. De sohryver dezer artikelen-reeks op den voorgrond stellende, dat, de armoede onder het volk in onze da gen schrikbarende verhoudingen aan neemt, en dat er vroeger ook wel armoede geleden werd, maar toch dat het getal der armen niet zoo ontzettend groot was als thans, en niet zooals thans van jaar tot jaar grooter werd, noemt vervolgens redenen op, die naar zyne meening de oorzaak ziju, dat de armoede in onze dagen met den dag toeneemt. Hoewel de sohryver de opeensta peling van het kapitaal in enkele handen en andere sooiale wanver houdingen als hoofdoorzaken van de armoede beschouwt, zijn er toch ook, naar hij meent, eenige economische fouten, die wij in het dagelijksch leven van den werkenden en kleinen gerstand waarnemen, en welke, nauw verband staande met de afwijkingen der maatschappij van de Christel, grondbeginselen, een groot deel der sohuld op haar rekening krijgen. Als eerste oorzaak van de ar moede noemt hij de onwetendheid, want: ,Wi§ grondige kennis bezit, vooral van zyn beroep, zal niet licht ver armenhij vindt spoedig werk en zal in tyden van malaise niet het eerst aan den dijk gezet worden; 't geeft hem zelfs een betrekkelijke on afhankelijkheid, daar zijn degelijke arbeid een onontbeerlijke zaak is voor den werkgever. Doch hij, wien het aan kennis ontbreekt, zal spoedig verarmen tn niets meer zijn dan een zielloos werktuig, dat wer ken moet geheel afhankelijk van den beweger. Een tweede, niet minder belang rijke oorzaak der armoede, vinden wij, volgens den sohryver, in eenige groote gebreken in de opvoeding en een derde in het aangaan van een huwelijk op zeer jeugdigen leeftijd bij niet voldoende verdiensten. Dan is nog een groote oorzaak van de armo-de de bevrediging van ge- notzuoht, een punt van het allergroot ste belang, omdat het een algemeen kwaad is. „Naast den geest van verkwisting, ontstaan uit bevrediging der genot- zuoht, staat ook de geest van hoog moed, de zucht om meer te schijnt-n don men is, om verre boven zyn stand te gaan." Aan het einde van de artikelen merkt de schrijver op, dat nochtans de voornaamste oorzaak der armoede is de verontchristelykiDg der maat- sohappij, waarop hij ze besluit met te zeggen, dat geen hoop op verbe tering van den benarden toestand is, tenzij in den terugkeer van het zede lijk oewustzyn. Opbrengst van het personeel. In het N. v. d. D. is de bekende F1., weder eens aan het cijferen weest,overde vermoedelykeopbrengst van het personeel volgens het ontwerp Sprenger van Eijk- De minister van financiën had in zyne memorie van toeliohting gezegd „Dat de opbrengst der belasting bij toepassing der ontworpen bepa lingen groote vermindering zal on dergaan, staat vast. Trouwens het mag wel ondenkbaar worden geacht, eene billyke regeling te maken zonder opoffering van een deel van de op brengst. Hoe groot de vermindering zal zyn is voorsbands onmogelijk te berekenen." Dit is ook zoo. F. daarentegen is van oordeel, dat de vermindering toch wel bij bena dering is te ramen. Volgens hem zou de vermindering voor het Rijk f 3.070.650.50 bedragen. Verder spreekt in het artikel de sohryver als zyn oordeel uit: dat het ontwerp zyn doel voorbystreeft; het geeft te veel belasting prijs, zon der er iets anders voor in de plaats te stellen. Toch bevalt het hem, in zijn geheel beschouwd, byzonder. het neemt alduB besluit hy vele leemten, vele hardheden en veelom slag weg en verdient zeer zeker, dat het zoo spoedig mogelijk tot wet worde verheven. Anti-monarchale demonstraties. Door de afdeeling Hengeloo van de sooiaal democratische vereeniging is in een strooibiljet rekenschap ge geven van haar optreden bij het bezoek der Koninginnen aldaar, tengevolge waarvan, naar zij zegt, een twintigtal arbeiders aan verschillende fabrieken oni slagen zijo. In dit biljet wordt o. m. medege deeld dat 'tdoel der werklieden niet was, de vreugde van anderen te sto ren, noch om de Koninginnen te beleedigeD. Zij hebben zich willen verklaren tegen een instelling, die zooveel geld kost. maar zonder haat tegen de Koningin of haar moeder, eD willen protesieeren tegen het doen van uitgaven uit de gemeentekas voor versieringen, bouquetten enz. De Middelb. Courantdie dit biljet bespreekt, zegt, dat de afdeeliDg dit zelf ie doel had kunnen bereiken door vóór de feesten oen bezadigd woord te richten tot het algemeen. Het had dan wellioht eenig doel kunnen tref fen. Toen alles gereed ,was, kon in elk geval een dergelyke daad geen enkel praktisch nut meer stichten. En danbuiten dien strijd houde men hen, die, zoolang ons land een constitutioneele monarchie is, aange wezen zijn als dragers of draagsters van de kroon. Het blad meent dat de aanhangers der soc alistische leer in Vlissingen beter handelden bij het bezoek der Koninginnen aan Zeeland. Zij lieten de Koninginnen in haar waarde; men beweert zelfs dat er waren, die aan de feesten hun bijdrage verleenden. De Midd. Crt. besluit haar betoog met op te merken dat het voor alles gewenscht is, dat men de hoofden van den Staat buiten alerlei politieke geschillen la it; en te meer wanneer zij, zooals onze Koningin-Regentes, toonen het belang van het algemeen naar plicht en met ernst te willen behartigen. Koloniën, At jeh. Aan het verBlag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en Onderhoorigheden loopende van 2 tot en met 17 Aug. jl., wordt in de Jav. Ct. het volgende ontleend Groot-Atjeh. Gedurende den ver- slagtijd werden onze tydelijke posten Senelop, Kroeng Gloempang, Anak- galoeng en Tjot Rang een enkele maal lioht beschoten zoomede eene patrouille. Een Europeesch fuselier bekwam buiten onze versterking Senelop een schampschot. heb gezien, zelfs nu, nadat er maanden zijn voorbijge gaan, ben ik steeds er voor beangst te droomen van die flauw verlichte grot, met de bruisende rivier in de diepte, van het duivelachtig geschreeuw op den rand en den rooden gloed der toortsen, die alles als met bloed verfde. Nogmaals heb ik Adam met mijne armen tegenge houden; ik hoor het geluid van zijne slagen; ik zie den man voor hem vallenik sla met al de kracht die in mij is, en met vloeken en vreeselijke bedreigingen word ik overstelpt. Opnieuw beef ik by de gedachte aan de kleine kans op redding, die ons nog overbleef. Ik ves tig mijn blik op die slachting van mannen ten doode gedoemd door de woede en drift van hunne mak kers. Want wat ik nu in mijne droomen zie, zag ik toen in werkelijkheid. Zooals ik gezegd heb werd doerden hevigen aandrang Adam in myne armen teruggedron gen. De aanvallers wisten niets van de brug en den afgrond en naderden den rand in zoo groote getale, dat zy met elkaar worsteldon om op de been te blijven. Zij riepen de anderen toe terug te gaan, of ons met hunne messen onschadelyk le maken en tuimelden dan naar beneden in den afgrond of blevea aan den scher pen rand hangen, waarbij de steen diep in hunne hand drong en wy hen vervolgens met heftige slagen neer- slingerden wanneer onze makkers van den anderen kant hen niet reeds onschadelijk hadden gemaakt met hunne kogels. Een afschuwelijk gezicht, die mannen plotseling in de duisternis van den afgrond te zien verdwijnen, anderen terugdeinzen voor de gapende opening als voor de poorten der hel; en te midden daarvan hoorde ik Adams stem weer en deze scheen my nieuwe krachten te geven. „Irwin," zeide hij en de adem ontbrak hem bijna om deze woorden uit te spreken, daar hy worstelde met een forsohen kerel die hem vasthield en ons bei den naar den rand droDg j.sny my los van dezen man Ik zag dat hij in de armen van dezen vyand was om sloten als in de armen van een reusaohtige inkt- visoh. Zoo groot was diens kracht, dat wij allen drie over den rand heenrolden en had ik het touw niet gehad om er mij aan vast te klemmen, stellig waren wij na^r beneden gevallen. Maar den gordel had ik nog om mijn middelmet mijne linkerhand hield ik het touw vast en spande mijne uiterste krachten in om Adam met mijne knieëa op den rand te houden, terwijl ik over zijn schouder naar den man stat, die hem vasthield. Twee, drie maal trof ik hem en na den derden slag lieten de armen langzaam los. Hij viel op zijne knieën en stortte daarna hals over kop naar beneden en men kon zijne beenderen hooren kraken, terwijl hij neer plofte op de rotsen in de diepte. Adam rolde echter achterover in mijne armen en door de kracht van den schok slingerde hij mij over den afgrond en onze mak kers aan den anderen kant begonnen het touw op te trekken. Ik zag, dat ik hem in mijne armen had geklemd, maar het was aiet aan te nemen, dat ik hem zoo zon kunnen vasthouden, terwijl wij boven den vreeselijken afgrond slingerden en draaiden. De gordel drong reeds in mijn vleescn en het bloed steeg naar mijn hoold, toen hij het touw boven ons beetp-.kte en zao hand voor hand ons naar den anderea kant trot. Toen de van woede huiiende menigte dat zag, be gonnen eenigen hunner met hunne messen in het touw te hakken, anderen wierpen met groote steenen naar ons, terwijl oaze vrienden ons toeriepen terug te keeren, daar het touw stellig zou breken. En dit was het ver schrikkelijk de wat wij hoorden. „O, om Godswil het touw breekt! Terug, terug!" Aldus schreeuwden zy en vergaten in hun angst te trekken en minuten schenen te verloopen terwijl wij daar hingen, hun smeekten ons te helpen, de woeste gedaanten aan den anderen kant aanschouwden en niet zonder huivering neerkeken in den zwarten afgrond. Iedere slag op het touw was een slag op ons lichaam gelijk. „Adam," zeide ik, toen ik eindelijk den gordel weer voelde bewegen, „denk je dat het dit zal kunnen vol houden?" Hij toonde mij een bleek, uitgeput, bebloed gelaat en groote teederheid sprak uit zijne oogen. „Voor een persoon wel, zeide hij en sprak met eene kalmte, die niet was te te miskennen. „God verhoede dat 1" zeide ik. „Wij hebben steeds gezamenlijk alles doorstaan. Laat ons bij elkaar blijven." Ik zag wat hij wilde doen en toen hy zyne beide handen losliet wij waren nu niet meer dau twee voet van den rand verwijderd greep ik zyn pols vast en hield die stevig vast. Op hetzelfde oogenblik sohoot het touw los en werden wij geslingerd tegen den rots wand aan den kant waar onze vrienden stonden. Met zulk een geweld sloeg hij tesea den rotswand want hij hing onder my, dat de slag hem verdoof- De offioier van gezondheid le klasse S. Ujlaki d'e voor de uitreiking van de militaire Willemsorde van zijn woonplaats Buda-Pest raar den Haag is gekomen, heefi volgens de Loc. vergunning gekregen om voor die 1 reis overtochtsgelden en een daggel de, en ik zag zijn hoofd op zijn schouder rusten, terwijl zijne oogen gesloten waren. Zoo luid mogelijk riep ik mijne makkers boven mij toe ons op te halen en duim voor duim, voet voor voet trok men ons omhoog. Het was mij alsof dit eene eeuwigheid duurde. Wat een mensch kan doorstaan en lijden wistik toen voor de eerste maal. Het waB alsof mijn arm, waaraan het zware gewicht hing, zou worden losgetrokken van mijn lichaam. Naar omlaag getrokken door de zwaarte van zijn lichaam was het alsof ik met hoofd naar beneden boven den afgrond hing. Doordat het bloed naar mijne hersens drong scheen het mij alsof ik een waterval hoorde ruischen en mijn doodsangst om in deze kloof om te komen verdubbelde. Eene hevige duizeling maakte zich van mij meester, zoo fat de wanden voor mij begonnen te draaien en voor mijn verwarden geest een aantal gezichten en rondwentelende toortsen zicht baar waren. Ik hoorde geen kreten meer, en wenschte j niets anders dan te weten of ik mijn bewustzijn zou hebben verloren alvorens neer te ploffen op de rots- punten beneden mij. En deze gedacite maakte plaats j voor eene andere de gedachte aan mijn liet vrouwtje, aan het eiland boven mij, waar ik zoo gelukkig ge leefd had. (JVordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2