AA1PLAKB1LJETTEB. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De onneembare Stad. 13a Jaargang Zaterdag 5 October 1895. No. 37G1 HAARLEM'S DAGBLAD AXBOIsrLTElX^IIEISrTSnLIvJS: Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, «er 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers'i0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postö.BPjo -AIDVIEiR/TIEISrTIiEnsr: Van 1—5 regels 50 Gis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slim Faubourg Mont mart r< Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de Tol; Haarlemmermeer, jC. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORP Zandvoort, J. ZWEMMER; VeUen, L. VENUS; TJmuiden.T. J. T.TADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën ann. i Met het oog op de weersver- s cindering worden Adverteer ders er aan herinnerd dat Annonces voor het 1Vr. dat Zaterdag avondjwordt uitgege venuiterlijk des Vrijdags i avonds te 10 uur aan het Bu- reau moeten zijn bezorgd. BILJETTEN voor Tellingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc kam naen ter Moonilrulilicrll van dia Blad lot hoogst billijken pi.js laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever j. c. He Bijvoegsel ran het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten Een Bruid. (P. N. B. CL) Her- inneringen, door J. A. L. Haar lemmer Halletjes C CL III. Binnen en Bvitenlandsche berichten. Varia. j Advertentién enz. NABETRACHTING uit den GEMEENTERAAD. XXXLIV. De vergaderingen van den Raad in den zomer en voor de begrooting behooren tot de tamme soort. In een tijd waarin de Natuur zelve de Raadsleden het bestuur dezer ge meente doet behartigen in het zweet huns aanschijns, moet het voeren van lange discussiën geen aangena me bezigheid zijn. Daar heeft men bijvoorbeeld de pensioenregeling Ai, daar raak ik eendeer punt aan. De visscher?haven te ScheveDingen, de Beurs te Amsterdam en de Pen sioenregeling te Haarlem zyn een soort van siameesche drieling, in zooverre dat ze maar geen van drieën tot stand kunnen komen. Jarenlang is de pensioenregeling al in de pen, maar ze komt er niet uit en toch is er zeker geen gemeentelijke veror dening die zoo weinig op de hoogte van den tijd is als deze. Bij ketver- leenen van pensioen is het telkens en telkens aoodig, dit aan te vullen met een toe'age of een grat ficatie en daar er hieromtrent geen vaste maatstaf bestaat, is het cijfer dat dan door den Raad wordt verleend, geheel willekeurig. Tot welke zonderlingheden dat aanleiding geeft, blijkt uit de Raads vergadering van Woensdag. De po litieagent de Wit vroeg om pensioen en toelage en de Raai verleende hem het eerste (f 2S1.maar wees hel tweede van de hand. To en na melijk de opmerking gemaakt was, dat vroeger toch ook wel aan agen ten van politie een toelage boven hun pecsioen was verleend, gaf de heer de Kanter ter antwoord, dat dit by enkelen geschied was om hun pensioen tot f 259.aan te vullen. Wie hooger pensioen kreeg had geen aanspraak op toelage. Dit is toch eigenlijk een wonderlijke methode, en df-t ze ontevredenen most maken is duidelijk. Waarom niet een flinke definitieve regeling gemaakt, zoodat ieder ambtenaar van de ge meente op een cent na weet, wat hij ontvangen zal wanneer hij straks zijn pensioen gaat vragenMisschien zal dat wat geld kosten, maar in ieder geval is dit niet zoo erg als een verkeerden toestand te bestendigen, die natuurlijk des te moeilijker te verbeteren is naarmate hij langer be staat. En ziet men tegen de kos'en op, dan zou er kunnen worden overwogen of men van de ambtenaren niet een zekere jaarlijksche bijdrage voor hun pensioen zal vorderen, zooals dat ge schiedt bij het leger en bij het lager onderwij?. Op dit oogenblik is er van zulk een bijdrage geen quaeetie en iedere gepensioneerde ambtenaar voor de gemeentekas een schadepost. De ambtenaren zeiven zullen naar mij dunkt, wanneer ze daartegenover een flinke regeling van hun pensioen zien totstand komen, tegen een zekere bijdrage daarin geen bezwaar maken. De Gemeenteraad en het College van B. en W. zijn twee wel onder scheiden lichamen, maar hoe ze ook verschillen, toch hebben beide dozelide eigenschap: dat ze gesteld zijn op de handhaving van hunne bevoegd heid. Wanneer de gemeenteraad zich mocht aanmatigen wat tot de c jmpe- tentie van B.enW. behoort, dan zou de burgemeester dadelijk op de bres staan om tot den Raad te zeggen: „gij zu't door dit in onze bevoegdheid geschoten gat, onze vesting niet binnengaan". Aan den anderen kant begint de Raad als een heraldieke leeuw, te brommen wanneer B. en W. de hand eens naar 's Raads bevoegdheid mochten uit strekken. Het is meer in 't bijzonder de heer Macaré, die bij deze bevoegd heid de wacht heeft betrokken. Dat deze schildwacht niet sluimert, heeft de raadsvergadering van Woens dag bewezen. De Bell-Te!ephoon vraagt vergunning om de Kleverlaan le be planten met palen voor de geleiding naar Bloemendaal, maar B. en W. zeiden: „de Raad heeft alleen te be slissen op het verzoek voor zoover het drie palen betreft buiten de ge meente, op de rest van het verzoek beslissen wij." Er staat namelijk in de concessie, dat de Maatschappij in dq gemeente palen mag plaateen met toestemming van B. en W., maar de heer Macaré maakte, hoewel heel voorzichtig, be zwaar omdat deze palen alleen dienst doen voor de geleiding naar Bloemen daal, dus eigenlij k met de gemeentelij ke telephoon niet te maken hebben. Is| deze beschouwing juist, dan zou de' Raad ook over de andere palen moe-; ten beslissen en dit klemt te meer, omdat de heer Macaré al een jaar omgaat met het denkbeeld, de Maat schappij een vergoeding voor het plaat sen van die palen te laten betalen. Die arme Maatschappij. Misschien moet ze waarlijk voor die palen nog een vergoeding geven en dan verlangt men ook nog, dat ze mooier zullen zijn dan de tegenwoordige! Ja, er is in ernst van meer ae thetische palen gesproken. Denkt men bij deze uit drukking niet aan een „beeidscnoone kameel" of aan een „bekoorlijke giraffo" Politiek Overzicht. De verhouding tusschen de Turken en Armeniërs in Turkye en vooral in Konstantinopel, waar 200.000 Arme niërs wonen, wordt meer en meer gespmnen, vooral na de gevechten, die in de straten tusschen beide par tijen zijn gevoerd. Telkens worden er Armeniërs gearresteerd en men voorziet nog ernstiger voorvallen. De Armeniër-i durven zich bijna niet op Btraat te bewegen. Engeland sohijnt, als men het Berl. Tageblatt mag gelooven een eenigs- zins geheimzinnige, vreemde rol in deze zaak te spelen. Over de bloedige tooneelen in Turkije's hoofdstad spre kende, meldt de correspondent te Konstantinopel van genoemd blad, dat de Armeniërs niet alleen riepen Leve Armenië 1 wij willen een eigen koning! maar ook: Leve Alexander Een inderdaad raadselaohtige uitroep. Men bevestigde tegenover hem verder dat de Armenische patriarch de menigte opgestookt had. Boven het gebouw van het patriarchaat zag men een uur lang de Engelsohe vlag wapperen, totdat zij door de Turk- sche politie naar beneden werd ge haald. Juist te half zes uur naar de Turksche, dus tegen het middaguur naar onze tijdrekening, toen vóór het paleis der Porte de strijd het hevigst was, merkte men daar onder de me nigte twee in een wagen gezeten dragomans van het Engelsche gezant schap op. Zij reden door de menigte heen en weer tot aan de, in de nabijheid ge legen, gebouwen van het Perzische gezantschap en van het ministerie van arbeid. Het trok algemeen de aandacht dat daarna het Engelsche gezantschap over het zoo pas voor gevallene precies even gauw inge licht was als de politie, die eerst tegelijk met de Engelsche dragomans op het terrrein versohijnen kon. Men vond bij de in hechtenis ge nomen Armeniërs en in da straten in den tijd van vijf uren meer dan 1500 revolvers en ontelbare patronen. De revolvers waren alle fonkelnieuw en van Engelsch fabrikaat, alle eender en van httzelfde kaliber. Verscheiden gevangen genomen Armeniërs had den vier revolver-i op zich en boven dien een kort dolkmes of langen „handschaar" ^het bekend© moord tuig waarmede ook Stamboelof werd aangevallen.) Het vechten in de straten van Konstantinopel duurde naar Turkeche tijdrekening van half vyf tot half negen, dus van elf tot drie uur naar onzen tijd, en het ver spreidde zich door de geheeA stad heen tot aan het station in Sirkedsji, waar het vooral tot bloedige tionee- len kwam, en waar ook de meesten in hechtenis werden genomen. In de naaste omgeving van het paleis der Porte werden een aantal Armeniërs gearresteerd die als Sof tas verkleed waren en het gebouw wilden binnen dringen om de talrijke Armeniërs die zioh daar bevonden, ovt-r te halen tot het deelcemen aan den opstand. Opgemerkt dient te worden dat de Armeniërs toen aan den haal gingen, zoowel uit vrees voor hunne broe der*", in wier oogen zij natuurlijk, omdat zij in Turkschen dienst zijn, verraders zijn, 'als uit vrees voor de Turken zeiven. Het moerendeel hun ner is teruggekomen, behalve o.a. Artym Pasja, de secretaris bij het mintsterie van buitenlandsohe zaken, dien men verdenkt van te sympathi- seeren met zijne oorspronkelijke stam- genooten. Behalve de als Softas verkleede Armeniërs, zijn w g 18 Ar meniërs gevangen genomen die, als Turksche vrouwen geheel gesluierd, zoogenaamd met smeekschriften bij de Porte kwamen. Verder wordt uit Konstantinopel nog gemeld, dat in verband met het gebeurde de turksche grootvizier Said Pasja zijn ontslag heeft gekregen en is vervangen door Kjaniel Pasja. In hoeverre deze gebeurten ssen invloed uitoefenen op de afwikkeling der armenische kwestie tusschen de europeesche mogendheden en den su tan, is nog niet recht duidelijk. Waarsonynlij-c zullen ze echter den heersoher aan de Bosphorus wel tot h ast aansporen. Meldden wij Donde.dag, dat de russisohe grootvorst Konstantijn Woensdag de gast was vandenfran eohen president, den volgenden dag genoot de russische minister Lobanof de eer bij Felix Faure tot het diner te worden genoodigd. Voor den maaltijd ontving hij het grootkruis van het Legioen van Eer. Komen over den russischen troon opvolger, den broeder van den czaar, ongunstige berichten betreffende zijn toestand, de mededeelingen over de gezondheid van don vermoedelijken opvolger van den keizer Frans Jozef luiden daarentegen zeer gunstig. STADSNIEUWS. Haarlem, 4 October. Aanstaanden Maandag zal de open bare herhalingsschool geopend wor den met 95 leerlingen, waaronder 17 meisjes. De les?en zullen onder leiding van het hoofd der school P. D. Graaff gegeven worden door de openbare onderwijzersP. C. Bouwmeester, J. de Weeger en W. W. Vallentgoed, die reeds in vorige jaren aan de school verbonden waren en de nieuw benoem den, den heer J. B. Dorp en inej. J. M. Peereboom. Naar men ons meldt, hebben eenige heeren alhier het voornemen opgevat om op de bekende Harddraversbaan ,,'tOude Slot," bij de Proteetantsche Kerk te Heemstede, waar ve: leden jaar zulk een uitstekend geslaagde October-meeting werd gebonden, op 20 October 1895 weder eenige wed- loopen uit te schrijven. Het Nederlandseh Tocneel. Jean Darlot. Madame Bois:et is een jnffrouw die een boekwinkeltje houdt met ass'stentie van haar dochter Louise maar de zaken gaan slecht, 't goeie oiensoh kan de huur niet betalen en in het eerste bedrijf zegt de huisheer haar aan, dat ze maar weg moet. Er heerscht groote wanhoop. Financieel gesproken zit do heele familie op droog, ook de neel André die veel vaa Louise houdt en west dat zij ook van hem houdt, al heeft hij 'thaar nooit gezegd. Deze stilzwijgendheid is een gevolg van 'tfeit dat hy drie jaar onder dienst moet en Louise al dien tijd niet binden wil. Op 't moment van de grootste wanhoop, redt Jean Darlot, een ma chinist met een goede verdienste en een spaarpot, hen uit den nood en verklaart meteen aan Louise zijn liefde. In 't tweede bedrijf bemerken we dat dit] aanzoek is aangenomen, want daar zitten Jean Darlot enzija vrouw in hun huiskamer samen ie eten, maar gelukkig is ze niet, hoe wel hij haar aanbidt. Altijd denkt ze aan André, die het ongelufc heeft haar in zijn verlof te komen opzoeken. Nu vo'gt een onderhoud van weder- zijdsche verwijten, André wil naar Soudan, zij verklaart, dat ze niet meer van hem houdt maar zóo dat geen sterveling in 't publiek er de dupe van wordt. Na al dit gefladder om de kaars vliegt de mug er tussohen het tweede en derde bed-ijf in en verbrandt zioh de vleugels. Ze mag evenwel lichtzinnig en slecht wezen, van huichelen weet ze niet. Nog dezelfden avond vertelt ze haar misst p aan haar man, Darlot, die in woede ontstoken zich meer en meer opwindt en haar ten slotte over het balkon naar beneden te pletter g fit. Dan grijpt hij de flesch, giet zioh den cognac in de keel en roept in vertwijfeling„nu maar net als de anderen waarmte hij zijn collega's machinisten bedoelt, die meest U in de kroeg zitten. Bouwmeester speelde gisteravond de titelrol en mevrouw Holtrop van Gelder die van Louise. Onze groot ste nederlandsche acteur heeft van het verschrikkelyke derde bedrijf een prachtstukje gemaakt en mevnuw Holtrop blonk vooral in bet tweede bedryf uit, waar ze spreekt met André. Toch is het stuk niet aan trekkelijk, zoo min om het onbevre digende van de ontknooping, als om de personen zelve. Geen van de vier is sympathiekDarlot is au fond goedhartig, maar inderdaad al te ruwLouise een ondankbaar schep sel, dat zoo weinig den toestand j toont te begrijpen dat ze in het derde I bedrijf durft zeggen, dat haar man in plaats van haar uit te schelden, rog medelijden met haar hebben moest. Madame Boisset is een schoon mama, die de deugd der erkentelijk heid ook al niet in eere houdt en André is welbeschouwd slechts een verfoeilijke egoïst die zich behoort te schamen. Mevrouw Stoetz, al? ma dame Bci?set, was dan o^k blijkbaar niet zeer met haar rol ingenomen. 't Maakte een zonderlingen indruk, dat mevrouw Holtrop tot tweemaal toe Jean zei tot André, een naams verwarring die in dezen toestand allerminst denkbaar was. Vooraf spe-lden mevrouw Bouw meester, mevrouw Holtrop en de heeren Schoonhoven en de Jong een drama in verzen in éen bedrijf, Fran- cesca's Huwelijk. Verzen zeggen is ieders werk niet en dat van den heer Schoonhoven zeker niet, maar in weerwil daarvan boeide dit dra maatje wel. Als we ons een op merking wilden veroorloven, zou het zijn dat enkele verzen beter ver beter verzorgd kennen wezen. Krach teloos klopt op machteloos en duideloos op sc/mldeloos, maar al wat rijmt is daarom nog geen poëzie. Het was de eerste voorstelling in 't seizoen, blijkbaar voor een groot ge deelte van het schouwburgbezoekend publiek nog te vroeg. Iq den schouw burg hangen nu twee mooie kroontjes en iD den balkon zijn gemakkelijke !klapfauteuils geplaatst. 1 Er circuleert op dit oogenblik een lijst tot inteekening voor eene uitvoe ring van de fransche opera, die by financieel succes door drie andere zal worden gevolgd. Den 30sten Octo- iber komt Van Zuijlen met hetgezel- schap Le Gras en Haspels en speelt „Twee Wapens". VanLiers gezelsohap zal, wanneer er althans in den scbouto- j l,urg geen andere belangrijke voor- stelling in die week heeft plaats gehad, geregeld des Vrijdags optreden en voor die voorstelling worden tien- tallen kaarten beschikbaar gesteld voor balcon, stalles en eerste loge a fl, voor parterre a 10.75 en voor tweede loge a f 0,50. Deze faciliteiten zullen zeker het bezoek van deze voorstellingen wel bevorderen. Zie vervolg Stadsnieuws Ze pagina. De ambtenaar bij ?s Rijks belastin gen Wolf alhier is gedetacheerd aan de suikerfabriek te Houtrijk en Pc- laneD. De Unie collecte heeft alhier opge bracht f 739.72Vs. I De zeventienjarige jongeling B. v. D., die als timmerman werkzaam is bij de nieuwe sluis en kanaalwerken te IJmuiden had het ongeluk onder een zacdtrein te komen, waardoor zijn linkerbeen boven de knie brak; dokter Kaulbach verleende spoedig de noo- dige geneeskundige hulp. Zitting van den gemeenteraad te Bloemendaal. j op Donderdag 3 Oct. des avonds te 7J4 uur. In de Donderdagavond gehouden zitting van den Raad der gemeente Bloemendaal, waarbij alle leden, uit- Igezonderd de heeren H. Kramer, E. Roozen en A. J. Bos tegenwoordig waren, was in de eerste plaats aan i de orde van behandeling, de begroo ting van 1S96. Enkele cijfers laten wij hieroncör 'volgen: L Uit de inkomsten, huur van Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. 60) TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XHI. Het gevecht. Deze nieuwe droom was bijna eene bekoorlijke, ik begon te verlangen dat hij mocht voortduren; het ge voel van angst verliet mijhet was alsof een zacht briesje mij verkwikte. Ik hoorde iemand tegen mij Bpreken en verbeeldde mij, dat het de stem was van „zilveren" Lincoln. Toen ik weer tot bewustzijn kwam lag ik op een rustbed op het dek van een schip en Fortune hield mijne beide handen vast. Naast haar stond niemand anders dan Lincoln in eigen persoon en met eenglim- •laoh van groote tevredenheid zag hij my aan. „Wel," zeide hij„mij dunkt, dat u beter wordt." Ik hief mij van mijne rustbank op en keek om mij heenik wist nu dat ik mij op de „Zwerver" bevond. En vermoedende wat ik wilde vragen begon Lincoln te verlellen. „Ja," zeide bij, „uitgezonderd die snede op uw dij, sohijnt ge er goed te zijn afgekomen. Ik denk, dat de toestand van Adam niet zoo goed is. Hij heeft nog geen woord gesproken." „Dus hy leeft toch?' zeide ik. „Goddank!" „Ja," zeide bij, „u moogt er mij ook een beetje voor danken. Maar het scheelde maar een haar ot bij was er geweest toen ik kwam." „Dus uwe stem was het, d'e ik hoorde?" „Dat denk ik. En ik wist onzen vriend juist met een touw in een lus te grijpen toen u de last te zwaar werd. Dat was ook maar gelukkig, want niemand had meer ammunitie." „Linooln," zeide ik, „het is alles nog een raadsel voor mij. Hoe zijt ge bij ons gekomen en hoe kom ik hier aan boord?" Hij zette zich neer op de verschansing om het mij te vertellen, terwijl ik mijne vrouw dicht tegen mij aan drukte, vreezende, dat ik nog steeds droomde. „Het gebeurde aldus," zeide hy. „Eene week lang heb ik hier in den omtrek gekruist in de hoop de Fran- schen het anker te zien liobten. Toen het drie nachten geleden zoo vreeselijs stormde wist ik, dat zij de open zee zouden gaan opzoeken en dit is ook gebeurd, maar ik stevende naar de haven aan den oostkant, die zij over het hoofd hebben gezien en heb daar den storm laten uitrazen. Toen de wind bedaarde ben ik eens gaan rondkijken om iets van u te hooren, maar de tunnel was half verstopt, zoodat ik vermoedde, dat de veiligheidsklep als uitgang zou worden gebruikt. Ik zocht dus de plek op onder bet liebt aan den westkant juist op bet tijdstip dat daar eene oijeenkomst do r u werd gehouden?" „Dus die gang kwam uit in zee „Juist, hoewel er geen zes waren, die het wisten. De gang komt uit in eene kleine ruimte onder het weste lijke licht, vijftig voet boven de zee bij vloed. Het on geluk wilde dat toen de vrouwen wenkten en wy een touw naar boven schoten, ons tuig niet in orde was. Gelukkig had ik gezelsohap ia een aardig klein, fransch jacht de kapitein heette Jack Bannister en zon der hem had ik het niet klaargespeeld. Den tweeden keer gelukte het hem echter eu het duurde niet lang of ik was boven. My dunkt, dat u druk bezig waart toen ik u voor het eerst zag." Terwijl hij sprak had ik een gevoel alsof iets lood zwaars op mijn hoofd drukte, maar de zeelucht frischte mij wat op en allengs werd het mij duidelijker voor den geest. Inderdaad deed een mijner dijen pijn, waarin bij het gevecht gesneden was, maar men had de wond verbonden en ik kon gaan zitten en een blik werpen over de zee. Tot mijne groote verbazing zag ik dat wij de zea waren ingestoomd en dat het Zonne-eiland, boven welks steile oevers ik den rook der brandende huizen zag opstijgen, nog slechts eene zwarte vlek was achter den horizont. „Lincoln," zeide ik, „laten wij dan alles achter?" „Mij dunkt, dat wy geen keus hebben," zeide hij. „Kijk eens daarheen." Hy wees naar het westen, waar de Stille Zuidzee rood gekleurd werd door de ondergaande zon, en ik zag laag tegen den horizont de rompen va a drie oor logsschepen. „U kunt er zeker van zijn, dat wij niet uit vrije be- weg ng een goed heenkomen zoeken. Zij komen nu zeker terug nadat do storm is geëindigd om nu op het eiland feest te vieren." „Hij zeide het op onverschilligen toon, maar bij deze woorden ging Fortune eene rilling door den rug. „L eveling," zeide ik, „hoe houdt vader er zich onder „God behoede hem!" riep zij uit, en mijn gelaat was nat door hare tranen„hij heeft nu geen tehuis meer." Ik gaf haar geen antwoord. Het wa3 duidelijk, dat het ideaal van, den graaf was verzonken en dat hy nu slechts duisternis in het verschiet zag. De vlucht van de „Zwerver" was niet onopgemerkt gebleven aan boord van de fransche en russiiche 8chepeu, die op het oogenblik van haar vertrek weer het eiland naderden. Een der kruisers achtervolgde ons en hield de ver volging twintig uur vol. Den tweeden dag verloren wij hem uit het o >g, nadat hij ons steeds op de hielen had gezeten, en daarna stevenden wij naar kaap Desire en vervolgens naar Rio. Aldaar zetten wij de vijf en-veertig personen, mannen, vrouwen en kinderen, aan land, die met ons het eiland hadden verlaten, betaalden hun den overtocht uit naar Europa om daar verder voor hunne toekomst uit te zien. Hier ook lazen wy in fransche bladen van den opstand op het eiland en dat wij dood warentenminste volgens de kranten. Ik herinner my dat uur zeer goed, want toen hoorde ik dat Adam zou

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1