Tweede Editie. MHPÜDILJEfTEi Voor onze Trasten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Het kind van de heide. 13j Jaargang Woensdag 9 October 1895. No. 3764 HAARLEMS DAGBLAD .AIBOII^IISriEIMIIEIiTTSIPIR,! JS Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post Directeur-Uitgever ADVBBTBKTTIBK": Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 C'ts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. 'Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PublicUé Etrangère G. L. DAXJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN,ffiij de Tol; Haarlemmermeer, |C. DOEKES; Spaamdam, C. HARTENDORP Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. BILJETTEN voor Veilingen en AiMibegteilSiigen, voor Feestelijk heden, Concoursen ede «tan tuen ter fettooiadriikkcrlIJ vai> tilt Blöil tot hoogst billijken ps.js laten druk ken. Hdeuvslc Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever c. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Pasteur op jeugdigen leeftijd. Het portret van Pasteur, naar eene photograpbie van H. Mairet, gemaakt 16 Juni 1895. Het studeervertrek van Pasteur. Het woonhuis van Pasteur. Het laboratorium van Pasteur te Ville neuve-l'Etang. Pasteur en zijne medegeneeshee- ren en helpers. De ziekenverpleging te Villeneuve l'Etang. De n:euwe paardenstallen ie Ville neuve l'Etang. De nieuwe kerk te Martinique. De expeditie van Madagascar (2 afb.) 1. Een convooi van muilezels, de zieken vervoerende tussohen Tsara- soaka en Suberbieville. Het vervaardigen van kruisen in het kamp van Ankabouka. Keizer Frans Jozef en keizer Wil helm bq de Duitschelegermanoeuvres te Stettin. Keizer Wilhelm bij de groote revue te Stettin. Het inzegenen der Spaanscbe troe pen te Vittoria, voor hun vertrek naar Cuba. Britsche zeelieden te Shanghai. Een amateur heelkundige. Berenjacht te Cashmere. Een vrouwenportret. Het voederen der lammeren. Grootmoeder. (Naar eene teekening van H. M. Krabbé.) Mr. A. Kerdqk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen6raal. (Deze twee uit Eigen Haard. Politieke platen en portretten STADSNIEUWS. Haarlem, 8 October. Brug over de Ringvaart. De firma J. Heems Zoon geeft den 2Ssten Mei met 42 andere nering doenden te kennen, dat duor het des tijds door B. en W. uitgevaardigd verbod om de z.g. nieuwe brug over de Ringvaart te berijden, de eenige goed berijdbare verbindingsweg met de Haarlemmermeer werd afgesloten. Het marktbezoek, zoo klaagden adressanten, verminderde daardoor, tot hunne schade, z er belangrijk en zij verzochten daarom aan den Raad spoedig een einde te maken aan dezen ongewen8chten toestand. De onderhandelingen die daarop door B. en W. met het bestuur van don Haarlemmermeerpolder werden gevoerd, hadden ten gevolge dat Dijkgraaf en Heemraden zich bereid verklaarden aaQ Hoofdingelanden voor to stellen een derde te dragen in de kosten van de vernieuwing der brug en gedurende 50 jaar een derde in de kosten van onderhoud en bediening. De meerderheid van B. en W. aohtte het wenschelqk hierop in te gaan, de minderheid vond billijk dat de Haarlemmermeerpolder de helft zou bydragen. B. en W. stellen nu voor hun een orediet te verleenen van ten hoogste f 17000 (wat een ijzeren draaibrug met twee doorvaarten kosten zal) onder beding, dat met den bouw niet zal worden begonnen voordat Hoofdin- landen van den polder de bovenge noemde bydragen hébben toegestaan. Bij vonnis der arrondissements rechtbank alhier dd. 8 October 1895 is G. Cobelens, winkelier te Haarlem verklaard in staat van faillissement met ingang van 5 Ootober 1895. Tot reohter-commissaris is benoemd de rechter Mr. W. A. 't Hooft en tot curator mr. F. A. Bijvoet, advooaat en procureur. Naar wij vernemen heeft het Be stuur van de nu opgeheven Leeszaal de bibliotheek van die inrichting be staande uit ongeveer 150 dee'en ten ge^-ohenke gegeven aan het gebouw Volksbelang" aan den Jansweg. Hbt 25.000ste gla3. Dat Oud-Hollandt is uytsteekende booven veele Ste6den in veelerhande saecken kan men treoken uyt het feit d«.t de Statistiek hier beeter in orde ghehouden werdt dan elders. So weet men nu seer juyst te bepaalen, wie gisteren in het huysje van Sinjeur Van Goroum, op üet Marcktpleyn tot hier, daer de wyd vermaerde Boere-jongens getapt werden, het vijf en twintigh duyzentste Glas heeft gedronoken; en is geweest de huys- vrouw van Van Ek gebooren Bitter, woonende in de Groote Houtstraet tot Haerlem. De alomme bekende Waerd uyt de „Stadts-Herbergh" tot Hindeloopen, dewelckedeseneeriDghe dryft, sinjeur O. van Elselo, heeft genoemde vrouw met deze heughe- lycke tydinghe verrast en haer belooft dat zy met eenighe flessen van dit overheerlyok product beschoncken sel werden. (O. H. N.) Het afmaken van honden. Het is niet gemakkelijk na te cqferen hoeveel honden er wel ieder jaar in Haarlem worden afgemaakt. Alleen van de politie is 't bekend zij maakt jaarlijks gemiddeld een lOOtal honden af, maar hoevelen er door het publiek worden verdronken of op andere wijze omgebracht, is moeilijk te taxeeren. Alleen kan men gerust gelooven dat dit aantal aanzienlijk is, getuige de verklaring onlangs door den heer de Breuk in den Raad gedaan, dat dagelijks door den dienst der gemeente reiniging doode honden uit de open bare wateren worden opgevischt. De manier waarop deze dieren aan hun eind komen is lang niet altijd zaohtzinnig. De politie sohiet de dieren dood met een revolver, maar niet altyd is het dier bij het eerste sohot dood of zelfs maar bewusteloos en er een tweede, ja misschien wel een derde kogel noodig, om het beest uit zijn lijden te helpen. Hoe kan het ook anders? De agent die met het werkje belast is, behoeft niet altijd een Willem Teil te zijn en wanneer zqn eerste schot niet doo- delijk was, raakt hij licht zelf in de war en schiet voor de tweede maal nog niet juist. En hoe maakt het publiek honden dood Door ze in het water te smij ten, dikwijls zoo weinig bezwaard dat ze niet kunnen zwemmen en toch ook niet zinken. Welk een doods strijd! 't Is waar, het geldt hier maar verwaarloosde en verlaten honden, dieren met ongeneeslqke gebreken of akelige ziekten, maar daarom ge voelen zij de kwellingen van een pqnlq'k sterven niet minder dan het mooiste en gezondste dier. Al deze zieke, verwaarloosde, ge kwetste honden in het leven te houden zou alleen een sentimenteele jengejuf- fer verlangen. In 't belang vau de men- sohen en dikwijls ook van de dieren zelf moeten ze afgemaakt worden, maar op de zachtste wqe. Niet door ophangen, zooals vroeger bij de politie gesohiedde, evenmin door schieten waarbij de kans dat het dier een poos lijden moet, altijd groot is, maar op een wqze die het dier spoe dig bewusteloos maakt en voor den mensch niet aanstootelijk is. De vereeniging tegen he - mishande len van Dieren te Haarlem zag reeds lang uit naar een betere wijze van afmaken van dieren en richtte eenige da.;en geleden een verzoek tot de Nederl. Vereen, tot Bescherming van Dieren, om haar asphyxiatie-toestel j te mogen z:en. Hierop volgde een vriendelijke uitnoodiging om naar den Haag te komen en j.l. Zaterdag begaf het BeBtuur zich daarheen, waar het door den voorzitter van bovenge noemde vereeniging, den heer Jhr. Quarles van Ufford, werd rondgeleid. Het NcderlandsoheToevluch.soord voor noodlijdende Dieren is gevestigd aan de Ammunitiehaven en bestaat uit verschillende afdeelingen. Men vindt er zwervelingen, ffie daar worden opgenomen totdat het Bestuur er eens een bestemming voor weet, verder zoogenaamde „kosthonden", die voor een zekere wekelijksehe vergoeding daar worden bewaard en gevoed zoolang de eigenaar op reis of om andere redenen tijdelijk verhinderd is zijn hond bij zich te houden en ten slotte de inrichting tot het afma ken van honden en katten. Laat ons dat toestel wat nader bezien. Het is een vierkante ijzeren kist, van onder open, dio langs ijzeren stijlen op- en neergelaten kan worden. Aan een van de wanden is een slang bevestigd, waardoor gas kan worden ingelaten. Wanoeer nu een dier in deze klok zal worden afgemaakt, dan Jaat men eerst door een kraantje te openen de klok vulstroomen met ga daarna wordt zij opgehesohen en een soort van wagentje er onder gebracht, vervaardigd van latwerk. In dat kooitje is het beest dat sterven gaat. Zoodra dit onder de klok staat, daalt deze neer tot ze den grond raakt en het gas dus niet kan ont snappen. Wat er nu gebeurt? We kunnen het door raampjes in de qzeren klok gadeslaan. Het beest kijkt eens eVen rond, laat den kop hangeü, waggelt en valt overzij, beweegt zioh soms nog even en ligt dan doodstil, blijkbaar bewusteloos. Sommige bee;- ten huilen nog even, maar zeer kort. Men laat ben nu een poos onder de klok liggen om te voorkomen, dat ze anders weer tot het leven zouden terugkeeren. Alles wijst er op, dat deze dood allerminst pijnlijk is. In weinige oogenblikken is het dier bedwelmd en heeft zijn bewustzyn verloren. Zóo kalm en rustig is het gansche verloop dat men ternauwernood iets gevoelt, van de huivering, die het sterven van een levend wezen, ook van een dier, altijd den mensch bezorgt. En hoe- velen zijn er, die er by zouden kunnen staan, wanneer een dier werd opge hangen,verdronken of doodgeschoten? Ouder dan deze methode is de manier om dieren af te maken met chloroform. Terwijl het beest stevig wordt vastgehouden krijgt het een dop met ohioroiorm op den neus. Hq laat dat evenwel niet iydelqk toe, de vreemde geur van de chloroform maakt hem bang en zoo ontstaat er altijd tusschen het beest en den man dia hem vasthoudt, een ;-oort van worsteling, te heviger naarmate het beest grooter en sterker is. Voor de omstanders is dit een pijnlijk gezicht, voor den man die er mee belast is niet zonder geva r, omdat het beangst gde dier licht van zich afbijt. Om beide redenen ver dient de verstikking met gas de voorkeur. la den Haag heeft het toestel dan ook veel succes. Particulieren brengen er hunne zieke of gewonde dieren ter afmaking, hetgeen, naar gelang van de middelen van den eigenaar, tegen een kleine vergoeding of gratis geschiedt. Ook het gemeentebestuur van Utrecht zendt er de opgevangen honden, alleen het gemeentebestuur van den Haag heef. er, denkelijk om redenen van hoogere politiek, nog niet aan gewild. Kon zulk een toestel in Haarlem tot stand komen, dan zou dit een goed werk zijn. Zijn wij we' inge licht, dan zou bij het Bestuur van de Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren alhier het plan bestaan, zulk een tuestel aan de gemeente aan te bieden. Finanoieele bezwa'en zou den daartegen kwalijk kunnen worden ingebracht, omdat de eenige kosten zullen zijn die voor het gas, welke niet hooger zullen wezen dan thans voor het doodschieten worden ver- eischt. Door het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Nat. Chr. Geheel onthouders Vereeniging is aan de burgemeesters in de omstreken het verzoek gericht om op de in deze week vallende lotingsdagen de in richtingen, waarin sterke drank wordt verkocht, tot het vertrek der jongelieden te doen sluiten, daar het meermalen gebeurt, dat deze reeds onder den invloed van sterken drank zijn als zij te Haarlem aankomen. De jongelieden uit de omliggende gemeenten, die deze week te Haar lem moeten loten zijn door mevrouw Philipse uit het Kenaupark uitge- noodigd gratis brood en koffie te komen gebruiken. Daartoe is haar de zoogenaamde Keoaukamer op den Doelen ten ge- bruike afgestaan. (Geassisteerd door een tweetal jonge dames en eenige heeren verstrekt mevrouw Philipse aan hen die zioh aanmellen, koste loos brood, koffie en sigaren. Voor lectuur is gezorgd, ook worden zij toegesproken en vaderlandsche lie deren met hen gezongen kortom, alles aangewend om hen uit de kot- fie'ouizen te houden, „'t Is ongeloof lijk", zei mevrouw Philipse tot onzen redacteur, „hoeveel geld zq in den zak hebben." Sommigen halen het bij handen vol uit den zak. Onze vraag of er gean lastige lieden onder waren, werd ontkennend beantwoord. Deze gelegenheid blijft totdat de loting zal zijn afgeloopen. Sociëteit „Vereenigi :g". CONCERT door de Ru manier Dames-Kapel, onder directie van IVAN SENESCU, op Woensdag 9 October 1895, 's avonds te 8 uur. PROGRAMMA. - 1. Souvenir d'Ode'sa. Ocki Albi. 2. Les Patineurs. Valse. Waldteufel. 3. Leichte Cavallerie, OuvertureSuppé. 4. Pizzicato Polka Ink. 5. Cavatine uit „le Bar bier de Seville" Rossini. (Voor te dragen door den heer Tbeodor Georgescu) 6. Weitstreit, Potpourri. Schreiner. 7. Ungarische variatio- nen (Piston Solo.) (Voor te dragen door den heer Miticu Senescu.) 8. Pluie d or, Valse Waldteufel. 9. Rumanier Romance (viool) (Voor te dragen door den heer Ivan Senescu. 10. Siotgalop. Wedloopen te Heemstede. De wedloopen te Heemstede zul len inplaats van Zondag 20 October, Woensdag 23 October 1895 plaats hebben. Het programma luidt als volgt I. October-Prijs. Aanvang lfc uur. HeatharddraverqHandioap voor paar- deu van alle landen en rassen. Mini mum aistand ongeveer 1200 M. Om winner te zijn moet een mededinger twee heats winnen. De heats worden een kwartier na elkander geloopen. Prijs f100. Inleggeld fö.—Half rouwgeld. II. Poney-Prijs. Aanvang 2 uur. Internationale harddraverij voor hitten. Handicap' (aangespannen). Minimum afstand ODgeveer 2800 meter. Prijs f25 le premie f 15 2e premie f 10. Inleggeld f 2.50 Geheel rouwgeld. III. Prijs van ft Oude Slot". Aan vang 3 uur. Internationale Harddra verij. Handicap voor paarden die in 1895 geen len ncch 2en prijs op de lange baan gewonnen hebben. Mini mum afstand ongeveer 2000 M. Prijs f75. le premie f25. 2e premie f 10. Inleggeld f 2 50. Geheel rouwgeld. IV. Jockey Prijs. AanvaDg 3l/s uur. Internationale heatwedren voor hitten. Minimum afstand ongeveer 1000 M. Handicap. Om winner te zijn moet een mededinger twee heats winnen. Prijs f40. Inleggeld f2,50. Geheel rouwgeld. V. Prijs van ft Oude Posthuis." Aanvang 4 uur. Internationale record harddraverij voor paarden van alle landen en rassen. Paarden met een record van 1.55 of slechter gaan van den start, voor iedere betere record- seoonde 20 meter meer. Minimum afstand ongeveer 3000 meter. Prijs f150. le premie f75. 2e pre mie f25 Inleggeld f 10. Half rouwgeld. Inschrijvingen sluiten Donderdag 10 Oct. 1895 bij den heer A. Wquands, te Heemstede. Harddraverij Comité A. Wijnands, Voorzitter. D. A. van Stralen. J. A. v. d. Berg, Seoretaris. Zie vervolg Stadsnieuwste pagina. BINNENLAND. Uit Amsterdam. In dichte drommen bewegen zioh de werkstakende diamantbewerkers door Amstels stratenom hoed of pet gele banden, waarop zij hunne eischen den volke kenbaar maken, prr-testeerend, manifesteerend en iidi- culeerend den eisoh dien zij stellen. Voor het bondsgebouw op den Bin nen Amstel, waar tevens de bureaux van het „Hoofdcomitó" gevestigd zijn, staan hier en daar groepjes bewer kers van de edele delfstof elkander en den omstanders hunne meening kenbaar te maken op de luidruohtige wijze, die het oostersohe bloed doet herkennen, dat „door hunne aderen vloeit" en tusschen hen hier en daar een diamantbewerker die niet tut het oude volk behoort, de bleekmuzige niet-Israeliet, met b'auwe kringen om de oogen en een rooden Lulard om den hals, die, mag men sommige diamantmannen gelooven, „er den klad in gebracht hebben." Diamantbewerkers zijn hoogst eigen aardige mensohen; hoe het komt, weet ik niet, maar het is een feit dat er van hen een zeker iets uitgaat, waaraan men onmiddellijk den „diamantslijper" (hier de algemeene naam voor allen, die in het diamantvak werkzaam zijn) herkent. Hq is de stamgast van de schouwburgen en nog veel meer van de opera, waar hij behoort tot dat gedeelte van bet publiek, dat daar komt met het doel om te genieten van de muziek en niet, zooals een ander gedeelte, dat er uitsluitend komt om door H. Th. CHAPPUIS. Drommels, wat bakte het er dien middagGeen enkel wolkje vertoonde zich aan den schitterend blau wen hemel. Met volle kracht echoot de zon haar stralen naar het aardrijk. Het dorre zand van de heide brandde onder den voet. Onder zulke omstandigheden was het waarlijk niet te verwonderen, dat een eacadron huzaren, 'twelk den ganschen morgen en middag in die verzengende hitte had gemanoeuvreerd, hartelijk naar het einde dezer mi litaire vertooning begon te verlangen. Zelfs van het allerbeste kan men zijn bekomst krijgen, zegt het spreek woord dus ook wel van een vredesoefening op groote sohaal bij 85° Fahrenheit in de schaduw. „Zou de generaal plan hebben ons hier te laten bi- vouakeeren 't Heeft er me waarachtig veel van. Maar dan zoek ik toch een plekje in de schaduw van zijn spoorraadjes," mopperde een der mannen, toen hij van een zijner kameraden hoorde, dat het al bij drieën was. „De knollen kunnen haast niet meer gapen van dorst, eq ik precies van 't zelfde. ,Geen drop water, veel minder nog een slokje gez.en sinds van morgen zes uur." j.Sfcil, Kees! Jij schreeuwt, net als altijd, weer voor dat je geslagen wordt. Zie je dien ordonnans niet daar ginds? Die komt zeker zeggen, dat het uit is voor van daag", antwoordde een tweede met een blik naar den westelijken rand van de vlakte. De kleine, bewegende stip, welke de huzaar ontwaard en op goed geluk at een ordonnans genoemd had,werd voortdurend grooter en bleek ten slotte wtrkelijk een ruiter te wezen. ,,'t Is onse nieuwe brigges, potdorie't Is de korpo raal Van 'tSpoor. Ik herken hem aan zijn vos!" riep een derde. Nog een paar minuten verliepen. Toen hield de ruiter stil bij de kleine groep officieren, die zich voor 't front van den troep had verzameld en Dracht de hand aan den kolbak. „Ritmeester, de generaal laat u weten, dat de ma noeuvre is geëindigd, en dat u kunt atmarcheeren naar het kantonnement. Nog iets van uw orders, rit meester? „Dank je, Van 't Spoor," antwoordde de comman dant van het escadron, en daarop tegen een dtr luite- tenants, die een trompetter reeds een wenk wilde geven: „Een oogenblikje, meneer Verwiok. Laat ze nog maar wat afgezeten blijven. Eerst zullen wij eens zien waar wij heen moeten. Het nieuwe nachtkwartier is Zeels." Met den vnger op de kaart zoekende. „Zeels! Zeels I Kom, waar ben je Ha, hier heb ik het Drommels, dat is nog een heel eind. Hoe komen wij daar nu het beste en het spoedigste?" De ritmeester iiet een oog over zijn mannen gaan. „Ook een van de kerels bier bekend in destreek? Niemand „Hörste nicht wat de ritmeister fraagt klonk op eens ruw en barech de stem van wachtmeester Roben. Te vens stiet hij den korporaal aan, die het bevel tot in rukken had gebracht en die nu, met de teugelsomden arm, met gesloten oogen naast zijD paard in de heide* lag. De korporaal stond op. „Wat blieft u, wachtmeester?" „Ik fraag of je toof bent, gopperaal? Is Zeels niet jou heimatb, jou negory?" „Zeker, wachtmeester 1" „Alloo 1 Ka je dan melden bij den ritmeister. Pas op, dat je een volgenden keer weer slaaft." „Leelijke mof, leer jij eerst fatsoenlijk Hollandsch praten," dacht de andere, doch hij ging. „Present, ritmeester!" „Zoo, Van 'tSpoor! Weet jij den weg naar Zeels goed?" „Ja, ritmeester. Best Een gloed van blijdschap kwam tegelijkertijd in 'i cog van den jongen soldaat. Met zekeren trots richtte hij zich in zijn volle lengte op. „Hoe lang rijden wij daarover?" „Stappen en draven een uur, ritmeester. Den weg achter gindsche heuvels moeten wij in Van 't Spoor strekte den arm uit in de richting van een rij kleine verhevenheden, die een soort van rug vormden op de zandige vlakte. „Dan kom jij zoo dadelijk aan 't hoofd van het esca dron zitten en wijst ons den weg. Meneer Verwiok, laat nu maar „in den zadel" blazeD. In de kwartieren is het licht koeler dan hier iu de gloeiende heide. Hoe eer wij daar zijn du?, hoe beter." Weldra waren de ruiters, de lichting dwars door de heide nemende, aan den horizon verdwenen. Met een tot heden ongekend gevoel van blijdschap over dit zoo onverwacht hem te beurt vallende buiten kansje, had Van 't Spoor aan het bevel van zijn eaca- drons-commandant voldsan en plaats genomen aan de spits zijner makkers. Reeds van den eersten dag der oefeningen had hij in stilte de hoop gekoesterd, dat liet toeval hem in de nabijheid zijner voormalige woon plaats brengen mochten ziet 1 Op het alleronver wachtst zag hij deze hoop niet alleen vervuld maar kreeg hij nu zelfs meer dan hij had durven verlangen. Te Zeels zou hij nachtkwartier houden. Nog een kiein uur, en hij zou er reeds zijn. Dan vlug zijn kwar tier opgezocht, zijn paard verzorgd, zadel en tuig wat afgestoft en in 't vet gezet, zich zeiven ook een beetje opgepoetst en daarna! Naar huisl Wat zouden zijn pleegouders, veldwachter Jacobs en diens vrouw, wel zeggen, als hij met de strepeD, die mooie, hagelwitte strepen op de mouw, eensklaps voor hen stond? Wel had hij hun een week van te voren geschreven, dat bij korporaal zou worden, dat hij het al was, wisten zq nog in 't geheel niet. En Hanneke dan Zijn Han- nekeWat zou die oogen opzetten, ala zij hem zag. In acht maanden tijd had zij niets van hem gezien dan

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1