of den Qoeverneur van A<jeh vrij heid was gelaten om met dit korps, ook buiten de linie, te ageeren zooals bij wilde, wat men gewenscht achtte. Ia het a'gemeen wenschte men trou wens te worden ingelicht omtrent de bevoegdheid van den goeverneur. En nu kwam de aap uit de mouw. Wij lezen toch in het verslag: „Ook zou men, in verband met de .benoeming van een nieuwen leger commandant, gaarne de mededee- „licgen ontvangen, welke de minister, .ten sanzien van de in Atjeh voortaan .te volgen politiek, vermeent te kun- „nen doen." Het zou niet onmogelijk zijn, dat deze vraag ons een herhaling doet beleven van het beroemde Atjeh- debat, dat, in geheime zitting gevoerd, verscheidene dagen ik meen zes vorderde. Ten aanzien van A'joh werd voor hei overige nog het volgende opge merkt Overigens werd met nadruk ge waarschuwd tegen militair optreden op groote schaal in de XXII Moe kims. Men zou daar denkelijk hevigen tegenstand vinden en het agressief optreien zou zware offers kunnen vorderen. Een militair doel van be- teekenis zou daarentegen in geen geval verkregen kunnen worden. Tot het voorgoed fnuiken of uitroeien van een middelpunt van verzet kon de aanval toch niet leiden. Wel konden sommige kwaadwilligen tijdelijk ver jaagd worden naar de kust of de rustige Moekims, hetgeen niet iü ons belang ware, maar ten slotte zou na afloop der expeditie de getuchtigde landstreek weder aan den vijand moeten worden overgelaten, die zich daar dan even onbelemmerd zou kunnen bewegen als te voren. Het leger behoorde naar het inzien dezer leden gebruikt te worden om onze vestiging veilig te houden en daarvoor op de tegenwoordige sterkte gehandhaafd te blijven. Het had evenwel bevreemding gewekt, dat de aanvallen, die nu telkens op onze linie gedaan wordeD, met de voor handen krijgsmacht niet kunnen voorkomen worden. Men wenschte te vernemen, wat hiervan de reden kan zijn. De scheepsvaartregeling is thans laDgs de geheele kust in Atjeh inge voerd. Het heeft steeds in de bedoe ling gelegen het aantal schepen der marine in niet onbelangrijke mate te verminderen, zoodra de geregelde werking van de scheepvaartregeling zou zijn verzekerd. Met het oog op de zware diensten, die niet alleen van de schepen, maar vooral van de bemanning worden gevorderd, vroe gen verscheidene leden, of de tijd niet gekomen is om het aantal schepen der militaire marine op de kusten van Atjeh belangrijk in te krimpen. In den dienst kan thans, naar men meende, met betrekkelijk weinig schepen voorzien worden, mits in de opengestelde havens recherchevaar tuigen worden gestationneerd. G. Jr. De toestand van den oud-minister Jhr. C. Hartsen, die te Hilversum door een beroerte is getroffen, was Woensdagavond zorgelijk. Artis. In de maand September zijn de verzamelingen van het Kün. Zoöl. Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam met de volgende ge schenken verrijkt Voor de DiergaardeDrie Hazel- wormen (Anguis fragiiis) van E. Hei mans, aldaareen Vlaamsche Gaai (Garrulus glandarius) van M. L. Spruyt, Gorredijk; tien Gekko's, een Skink en twee Zweeps'angen, uit Midden-Amerika, van kapt. M. P. v. d. Est, aldaartwee zandhagedissen (Lacerta agilis) en negen Landsala manders (Salamandra maculosa) van E. C. Laboucbère, aldaar; een dito van A. Trossarello, aldaar; een zwar te lijster (Turdus re erula) en twee lijsters (Turdus musicus), een groote gele kwikstaart (Motacilla sulphurca) een nachtegaal rietzanger (Calamo- berpe luscinoides),een grauwe vliegen vanger (Muscicapa griseola) en een spotvogel (Ficidelua bypolais) van A. H. Aalbers te Nijmegeneen kerkuil (Strix flammea) van J. Sieman te Deventereen argus-faisant (Ar- gustanus gigantea) van kapt. G. A. Bakker, aldaareen egel (Erinaccus europaeus) van E. Romein, aldaar pra hircus var van Ph. Th. Mohr, aldaar; een Java aap (Maoaous cyno- molgus) van J. Toussaint Delinée te Utrechteen dito van J. van Vollen hoven, Ellecom drie zandhagedissen (Lacerta agilis) van J. L. Guioherit, aldaareen zilvermeeuw (Larus ar- gentatus) van H. J. Teerink, Alkmaar; een dito van W. S. J. v. Waterschoot van der Gracht, aldaar; een Grieksohe schildpad (Testudo graeco) van Gelaerma, Utrechteen zeehond (Pho- ca vitulina) van W. Gesp, aldaar; zeven bonte ratten (Mus decumaua- var.) van L. S. Drost, aldaareen torenvalk (TinDunculus alandarius) van kapt. J. Bakema, aldaar; zilvermeeuw (Larus argentatus) van G. J. J. Narold, te Alkmaar. Voor het museum „Fauna Neer landica" twee grauwe Vliegenvan gers (Muscicapa griseola) en een Roodborstje (Erithacus rubec da) baron Snouokaert van Schauburg te Lisse. Voor bet Palaeontologiscb Muse- umeen fossiel been, in de Waal gevonden en eenige voorwerpen uit den St. Pietersberg, van K. J. Aal bers te Arnhem. Voor de TuinenEene verzame ling orchideeën van kapt. Pieters, st. Stentora'daar. Voor bet Zoölogisch MuseumEen rups van den Liguster Pijlstaart Vlinder (Sphinx ligustri) van A. Aar- sen te Nadel. De diamantbewerkers te Amsterdam. Het vermoeden, dat zeer vele dia mantbewerkers vóór het bemiddelings voorstel des heeren v. Gigh zyn ge stemd, is bewaarheid door onder scheidene ingezonden stukken ia dagbladen.Men uit den wensch, dat over dat voorstel eene algemeene schriftelijke stemming zal worden gehouden. Thans is by manifest bekend ge maakt, dat ook de juweliers en eigen werkmakers dit voorstel eenparig willen steunen, Het hoofdcomité van den werklie- denbond staat nu dus met zijn aan hang alleen en loopt gevaar van het tooneel der handeling te worden verdrongen. Alleen vrees voor oproermakers j lende plarnen voor de a.s.kronings- weerhoudt het gros der werklieden feesten geopperd worden en reeds weder aan den arbeid te gaan. eDkeie commissies in word ng zyn. De juweliers hebben in hun mani Ter voorkoming van versnippering fest verklaard, onderhandelingen in j van krachten oordeelde men ia do burgers, die tot dusver steeds aange- zooht moesten worden om het wol slagen van nationale en plaatselijke feesten of herinneringsdagen, waar aan de geheele bevolking kon deel nemen, te verzeseren. Bij de oprichting der vereeniging lag het reeds aanstonds in de be doeling, om, indien men dat mocht wensehen en op de medewerking der stedelijke autoriteiten gerekend kon worden, zooal niet de leiding, dan toch de voorbereidende werkzaam heden, het ontwerpen van plannen voor een nationale feestviering bij gelegenheid der kroning van Ko ningin Wilhelmina in 1898 op zich te nemen. Men ging daarbij van dit denk beeld uit, dat een krachtdadige deel neming door Jong Amsterdam aan het nationale feest, dat Nederland zijn Koningin bij haar kroning wenscht te bereiden, daaraan een eigenaardig karakter zou verleenen. Uit de namen der oprichters moge voldoende blijxen, dat men alle ver- soüil in politieke en godsdienstige meeningen wenschte buiten te slui ten. Die opriohters zyn Mr. Frank van Lennep, mr. Gerard Vissering, G. van Zameren, J. F. L. de Balbian Verster, G. R. Harkema, H. de Ranitz, Joh. G. Wertheim, Alfred Daniels, mr. H. J. van Ogtrop, J. C. Sommer, W. Kromhout Bzn, G. H. Breitner, mr. H. K. Westendorp, H. H. van Marle, mr. Gerard Keller Jr., mr. M. G. J.Bois- sevain, L. W. R. Wenckebach en N. van Harpen. Uit deze oprichters, die to samen het bestuur uitmaken, werd een Da- gelijkseh Bestuur gekozen, dat aldus is samengesteld: Mr. Frank van Lennep, voorzitter mr. Gerard Vissering, vice-voorzitter; N. van Harpen, le secretaris mr. H. K. Westendorp, 2e secretarismr. M. G. J. Boissevain, penningmeester, mr. H. J. van Ogtrop en H. de Ra nitz, commissaries-n. Ofschoon de leden der vereeniging aanvankelijk van meening waren, dat de tijd nog niet gekomen was om haar bestaan wereldkundig ie maken, aohttea zij het nietwensche- lijk daarmede thans langer te wach ten, nu in de dagbladen verschil den geest van mr. Van Gigch's voor stel met ingenomenheid te zullen begroeten. Men zoekt dus van weerszijden naar het middel om met elkander in aanraking te komen. Echter, mr. Van Gïgeh zal de trait d'union eerst kun nen worden, indien de ernstig naar eene oplossing der quaestie strevende werklieden hem een nieuw mandaat verstrekken. Het hoofdoomité der werklieden is bezweken voor den drang der velen, jongste vergadering, dat het wen- soheliik kon zijn mededeeling te doen van een artikel in de statuten der Vereeniging waarop de konink lijke goedkeuring bereids gevraagd is luidende: „Do Vereeniging kan tot bereiking van haar doel, zich in verbinding stellen met andere cor- poratiën of particulieren en oommis sies vormen van al of niet leden der Vereeniging". Dit artikel, dacht de vergadering kon, algemeen bekendgemaakt, een v. ager- die eene hoofdelijke stemming wen- wijzkg zijn voor allen, zoowel hier sehen over het voorstel-Van Gigcb, ter stede als in het geheele land, dat door het hoofdcomilé zelve en wijl de hulde aan de Koningin in de besturen der aangesloten vereeni- gingen verworpen werd. In eene vergadering Woensdag- '98 niet een uitsluitend Amsterdam- sche, doch een van geheel de natie behooit te zijn, die het voornemen middag in den Parktuin gehouden hebben opgevat om zich voor de voorgesteld heden eene hoofdelijke stemming te doen plaats vinden met verschillend gekleurde biljetten. Aan den ingang zou dan door bestuurs leden toegezien worden, dat uitslui tend diamantbewerkers aan die stem ming deelnemen. Met de toenaderingtusschenjuwe liers en werklieden wil het nog niet erg vlotten, daar eerstgenoemden alleen over het voorstel-Van Gigch willen onderhandelen en net hoofd comité daarop voorloopig niet wil ingaan. Het hoofdcomilé heeft daar entegen nu weer aanraking gezocht met fabriekseigenaren, met het doel de zaak zuiver te stellen. Am8tardam Vooruit! Men meldt ons uit Amsterdam: Onder dezen naam is hier ter stede in Maart jl. een vereeniging opgericht van jonge mannen, met het doel, om zich by openbare f kroningsfeesten tot een commissie te vereenigen. Daardoor kan voorkomen worden behalve versnippering van krachten, dat door het publiceeien van allerlei plannen de zoo noodige overeenstem ming niet zou worden verkregen en dat door te veel plannen, de belang stelling wordt verdeeld en daardoor eer gedoofd dan gewekt. Zij die zich als lid bij de veree niging wensehen aan te sluiten kun nen zich daartoe aanmelden by een dor bovengenoemde heeren, terwijl zioh reeds gevormd hebbende of in wording zijnde commis-ies zich in contact kunnen stellen met de Vereeni ging „Amsterdam Vooruit!" aan het j aires van den len Secretaris, N. van Ha-pen, hoofdredacteur der Amster- daoische Courant, „Brakke Grond". Nog kan worden medegedeeld, dat ofschoon in den boezem dor Ver eeniging „Amsterdam Vooruitl" sedert publieke gebeurtenissen beschikbaar twee maanden een plan wordt voor- te stellen en z:ch met de leiding daarvan te belasten, voorzoover an dere corporatiën daar in te kort mochten schieten. Daarbij zat echter de bedoeling voor, zich niet op den voorgrond te plaatsen, doch aan Jong Amsterdam de gelegenheid te geven, te toonec, dat het in liefde en be- een marmotje (Cavia porcellus) van langstelling voor de hoofdstad niet P. v. d. Laan, alda -.r; een bos (Ca-wenscht achter te blijyen, bij de oudere i bereid, waaraan de geheele natie zou kunnen deelnemen, zij bereid zal worden bevonden om ook andere plannen te overwegen en zoo moge lijk met het hare te combineeren. Kwartgulden vereeniging voor Heide-ontginning. Woensdag vergaderde, zooals wij gekondigd hebben in den Haag, ten in een onzer vorige nummers aan- huize van den heer B. L. W. v. d. Hucht de kwartgulden vereeniging voor heide-ontginning. Wy lezen omtrent deze vergade ring in Het Vaderland In een heden (Woensdag)middag hier ter stede gehouden vergadering van de „Kwartgulden-Vereeniging" werd, na een welkomstwoord van jhr. J. HoraSiccama, penningmeester van den OraDjebond van Orde, door de secretaresse van het hoofdbestuur verslag uitgebracht over de werk zaamheden der Vereenigin ir, gedu rende het eerste jaar van haar be staan, van Sopt. 1S94—Sept. 1895. De Vereeniging, hoe jong ook nog, telt thans reeds 36 sub- of kring- comité's, met een aantal van onge veer 5000 leden. Alhier (den Haag) zijn ruim 1000 leden. Na aftrek van eenige onkosten, waren de inkomsten, die voor het dool der Veroeniging benuttigd kun nen worden, over het sfgeloopen jaar f4175,80. Door de uitbreiding van het leden- tai was 't noodzakelijk geweest het aantal bestuurderessen in het hoofd oomité te brengen van vijf op zeven. Een voorstel werd aangenomen om exemplaren van het verslag toe te zenden aan de Koninginnen en aan de Groothertogin van Saksen. Besloten werd voorts o. a. om voor de Vereeniging rechtspersoon lijkheid aan te vragen en tevens om in den Haag nevens het hoofdcomité een sub comité te"vestigen. Na het bespreken van eenige meer huishoudelijke aangelegenheden en het toestaan van gelden voor doelein den, verband houdende met heide- ontginning, en tevens materieelen en zedelijken steun te verschaffen aan behoeftige gezinnen, werd de verga dering gesloten. Zooals uit dit verslag blijkt, mag deze nuttige vereeniging zich in bloei verheugen. Haar zij steeds meerdere bloei toegewenscht De Telegraaf meldt n-'g, dat art. 3 der statuten, regelende de verkiezing van leden van het hoofdbestuur, in dien zin werd aangevuld, dat telken jare een der bestuurderessen, volgens rooster, aftreedt, maar dadelijk hei- kiesbaar is. Waarschijnlijk ten gevolge van het heet loopen der assen, ontstond Woens dagochtend te ongeveer half zes een felle uitslaande brand in den koren molen van den heer A. M. de Jong, staande aan het Heiligland te Alkmaar. De brand bleef beperkt tot den molen, die geheel afbrandde. Alles was ver zekerd. Te Callantsoog is een vinvisch aan gespoeld. Na onderzoek door een deskundi- is gebleken dat het spek van het zeemonster nog in gaven toestand en de traan van uitmuntende kwali teit is. Het geraamte is door het bestuur van „Artis" te Amsterdam aange kocht, en men is Maandag begonnen met het afsnijden van het spek en het schoonmaken van de beenderen, waarvan men rekent, met tien man omstreeks tien dagen werk te zullen hebben. Men meldt uit Boskoop: De berichten, dat de brand, die hier 1 Ootober .1. heeft plaats gehad, zou ontstaan zijn door het springen van den petroleum-motor, die in de timmermanswerkplaats gebruikt werd, zijn onjuist. De brand werd veroor zaakt door het onvoorzichtig omgaan met het spirituslampje, waarmede zulk een motor verwarmd moet worden om h9m aan den gang te brengen en waaraan een der twee personen, die in de werkplaats waren, zijne pyp aanstak. Van een en ander is proces ver baal opgemaakt. Noerbosch- In Het Oosten (redacteur J. van 't Lindenhout) leest men in de Kroniek der Weesinrichting het volgende: Wat de geschiedenis aangaat van de kinderen vaD mej. de wed. Rob- bemond, zij onzen lezers medegedeeld, dat niemand eenige mededeeling gedaan heeft van mishandeling, door de oudere jongens hem aangedaan, aan hen, wie op dat oogenblik het opzicht over de weezen was opge dragen Ik zelfwas metmijn zoon Jacob niet thuis. Oververmoeid door alle zorgen en werkzaamheden, bevonden wy ons voor 11 dagen te Miihlbad, om een woiuig op verhaal te komen. De jongen van Robbemond is toen met zijn kameraad door mijn zoon Dirk, wegens diefstal van appels voor 24 uren in onze gevangenis opgesloten. Daar de rechter-commis- saris de zaak heeft ter hand genomen, past het ons voor het oogenblik, niets meer daarover mede te deelen en we zouden ook dit nog verzwegen hebben, indien niet enkele andere bladen mededeelingen gaven over deze gebeurtenis. De weesjongens, die hem geslagen hebben, verklaren ons, dat hy vliegertouw en hun mor genboterham (dit is de boterham, die aan onze werkjongens des avonds wordt gegeven om des ochtends op te eten aleer zij aan hun werk gaan en die zij zelf bewaren) heeft weg genomen jen dat het hoofdzakelijk danrom is, dat zij hem hebben ge slagen. Geen teekenen, dat hij door de jongens geslagen was, zyn, zoover ons bekend is, op Neerbusch aan hem gezien. Het is natuurlijk door ons verboden dat andere jongens en wie ook van de weezen een ander straf geeft en dit wordt ten strengste gestraft, wan- Deer het gezegd wordt aan degenen, die opzioht over de weezen hebben. Vooral wanneer ouderen jongeren slaan. Doch ieder onderwijzer eu elk dio omgaat met jongens zal moeten toestommen, dat bij het nauwkeurigste toezicht en de strengste straffen, jongens onder elkaar «aken afhan delen, die grootelijss afkeuring ver dienen. We zyn zeer dankbaar, dat waar wij de meest verwaarloosde knapen op Neerbosch in de Weesinriohting hebben opgenomen, wij na 32 jaren niet meer moeite op dit gebied hebben gehad. Wat medegedeeld is over het slaan van een jongen met bloote voeten in een gang van 7—12 uur, hier is niets van aan. Een nauwkeurig onderzoek heelt dit openbaar gemaakt, dat een jongen, die op de avondschool den onderwijzer op een vreeselrjke wijze gebrutaliseerd had, door dien onder wijzer in het portaal is gezet, dat twee schoollokalen aan elkaar ver bindt en dat dezelfde onderwijzer eenige malen den jongen daar heeft opgezocht en gemoedelyk toegespro ken om hem tot schuldbes entenis te brengen, doch dat hij hiervan niets wilde weten. Tot 11 uur heeft deze hem daar gehouden, telkens hem bezoekende. Toen heeft de jongen schuld beleden en heeft de onder wijzer hem zelf naar zijn bed gebracht. Natuurlijk was de jongen goed ge kleed en stond hij niet op zijn bloote voeten. Het portaal wa9 door goed- gesloten deuren van de buitenlucht afgesloten. Brandstichting. „Omstreeks 11 uur Maandagavond zagen eenige ingezetenen van Dom burg een dikke rookzuil en brand- gloed in de richting van de „Brou werij", een hofstede die geen vijf mi- nnten gaans van de bebouwde kom der gemeente ligt en toebehoort aan den landbouwer Louwerse. Op het brandgeroep van hen die den brand gezien hadden, werd het dorp op de been gebracht en langzamerhand ook de klokkeluider, die, naar dorps gewoonte de klok in beweging bracht. Ten slotte kwam ook de brandspuit in actie, maar een houten schuur brandt snel en men kon niet veel anders doen dan de andere ge bouwen der hofstede bespuiten en men slaagde er in die te behou den. Toen de brand hard aan de gang 3, zagen eenige dames die aan de landzijde van het dorp stonden te kijken, in de verte ter hoogte van Fetjes Hofje", een hofstede die een klein kwartier van het dorp is gelegen, een lantaren heen en weer dwalen, gevolgd door twee andere. Zij meen den dat wellicht de brandspuit van Aagtekerke aanrukte, maar weldra bleek dat het niet anders dan de brandstichters waren, want in weinige oogenbiikken stond ook daar de schuur in brand. Wat het ergste was, hier kon men niet verhinderen dat het huis ook afbraudde, want de brandweer had hare handen nog vol aan de schuur van Louwerse. Bij Louwerse waren een paar vaarzeu, twee geiten, een tiental konijnen en wat kippen omgekomen, maar de schuur was verzekerd. Bij Betje van Sluis echter was niets verzekerd en de arme vrouw die het niet breed heeft, verloor bovendien ar het beest dat zy elk jaar mest omjez van de opbrengst haar schulden affe te betalen. „Dat de drie dames met eigen (et oogen nagenoeg de brandstichting po konden zien, is wel het beste bewijs én. dat men hier met moedwil te doen pis heeft gehad. Trouwens, zoodra de jat schuur van Louwerse begon te bran- jjk den, werd dadelijk aan brandstichting j gedacht. Iedereen weet bier, dat er in jet de laatste jaren een troepje opgescho- |oi ten jongens is, dat zien 's winters oei gratis vuurwerk verschaft.. Men zou «es hen kunnen aanwijzen, maarJan ze zijn nog nooit betrapt. Deze Dom- [e burgsohe jeunesse dorée is eenige [oé jaren geleden begonnen met de „Hooge [ar Sohuur" die midden in de kom der lat gemeente 1-g, achter het Badpaviljoen [oh <-n vlak bij de plaats waar nu de villa van den beer Des Voeux zal ce worden gebouwd. Toen volgde een re schuur op eenigen afstand van dr. fle Mezger's villa aan deu straatweg en rai in den vorigen winter een hooischelf jy in de buurt der eerste villa's eu ge- bouwen bij den ingang van het fls dorp. joi „Bij dit alles is aan niets anders Ui dan aan de meest rotkelooze balda- fij digheid te denken, maar het is iets dat en voor de betrokken personen en voor de gansche badplaats de ernstigste gevolgen kan hebben. gtf Rbid. te pn In het Vad. biedt zich een fatsoen- he lijke vrouw aan, die, gaarne willende p voorzien in het onderhoud van haar man (door een val ongeschikt tot werxen) en van haar twee kinderen, geheel op de hoogte van het barbiers- ös vak, dagelijks eenige heeren wil P komen scheren. Ook zet zij scheer- fe messen aan op uitstekende wijze en in tegen billijken prijs. H Te Gieteloo waren eenige jongens v in een notenboom geklommen, om er noten af te slaan met een gaffel, die een der jongens liet vallen. Een der punten kwam in het hoofdje van een vierjarigen knaap, die dood op de plaats bleef. p Een timmerman uit Fii.sterwolde is te Berlijn op zonderlinge wijze ge- p stikt. Hij had in eene kliniek aldaar 's1 een operatie aan de keel ondergaan, i' en werd als genezen ontslagen, maar r: moest nog drie zilveren buisjes in F de keel dragen. De man bracht een F bezoek bij eene zuster en nam daar een der buisjes uit zijne keel, juist <n dat hetwelk men hem verboden had F er uit te nemen. Zijne zuster werd y op hetzelfde oogenblik in den winkel geroepen, en toen zjj terugkwam, -d vond zy den ongelukkige gestikt. v Pers Overzicht: De cijfers van Prof. Van Geer. De radicale Amsterdammer maakt eene opmerking naar aanleiding van hetgeen het Haagsche Dagblad over deze cijfers schreef, waarvan wij in ous vorig persoverzicht melding maakten, voornamelijk waar het Dag blad, dat door de Amsterdammer „het lievelingsblad in de aristocratische kringen der residentie" wordt ge noemd, do „democratische onvoldaan heid" met het regeeringsvoorstel „voorgewend pessimisme" noemt. De Amsterdammer zegt er dit van Voorgewend', dus een bewust ver duisteren van de waarheid. ,Da democratisohe woordvoerders den lande zouden het werkelijk meenen, wanneer zy beweren en betoogen, dit met het voorstel der regeering geen werkmans-kiesrecht zal verkregen worden'? Ooh kom, geloof er toch niets van Ze doen maar zoo, en weten wel beter! Het een slaapdrank, welke men den niet-democratischen leden der Kamer wil ingeven." De toeleg is „de volks vertegenwoordigers, die beducht zijn voor de gevolgen der kieswet, welke wordt voorgesteld, om te zetten in gorusten op Sion." Dat Haagsche Dagblad is in zijn soort toch soms oorspronkelijk. De soort is wel niet van de fraaiste. Maar de oorspronkelijkheid valt niet te loocheneD." De antirev. NederlanderLohman's orgaan, het in het midden latende, of de cijfers van Prof. Van Geer juist zijn en of het als een geluk te be- sohouwen is, dat er met de kie-wet- „Zeker veel vijand gezien: is 't niet brigadier?" vroeg een der mannen met een knipoogje van verstand houding. „Vijand? Asjeblieft, hoor! Bij hoopen," luidde het antwoord. „J.i, dit dachten wij wel." De mannen begonnen tegen elkander te grinniken. Zij begrepen pre ies hoe de vork in den steel zat, doch hielden te veel van hun „brigges" om hem te verklap pen. Onopgemerkt dacht Hanneke weder het huis te kun nen binnensluipen, toen zij in 't donkere achterhuis op eens bij den arm werd gegrepen. „Knap gethan 1 Knap gethan Aber dat kost jou Scbatz acht l^gen provoost." 't Was de stem van Roben, blijkbaar had hij schik, dat hij het meisje had gesnapt. Hanneke's oogen begonnen te gloeien. „Heb je ons beluisterd Ben je mij nageslopen. Da's lafl Da's gemeen." „Vind je Och, kom l Nee, ich nicht. Das wa9 mijn plicht." „Voor aanhreiiger, voor verklikker spelen je plicht? Weetje wat de smokkelaars hier op de grens doen met een verklikker? Dien smijten ze in den DommeL Dub jij wilt Van 't Spoor nu verraden „Rapport maehen. Gewisz, tenzij dat „Na zeg maar wat je zeggen wilt. Maak van je hert geen moordkuil, man." „Tenzij dat jij de boetebezahlst. Was? Eén zoentje." Hanneke zweeg op eens. Wrevel kleurde haar wang. Frans uitgezonderd, had nog nooit een man hsar aangeraakt. „O, zoo! Is 't 'm dat. Speel je daarom voor Judas? Welnu, wat doe jij dan Laat jij Frans dan met vrede?" „Gewisz „Eerlijk en waarachtig?" „Wahrhaftig Hanneke slaakte een diepen zucht. Zij boog zich half naar Roben en bood hem haar wang aan. „Eén daD." Die permissie bshoefde den schelm geen tweemaal te worden gegeven. Reeds had hij den arm om Hanneke's lee3t geslagen en haar een paar klinkende zoenen op den mond gedrukt. Maar eensklaps liet hy, ais door een adder gestoken, het meisje los, greep met beide handen naar da maagstreek en bleef naar adem snakkend staan. Met een wijden sprong was Hanneke achteruit gevlogen. „Dat komt er van. Je eigen schuld! Eén had ik gezegd, geen twee." Weg was Hanneke, het hui3 in naar haar kamertje! Roben stond nog altijd met de handen op de maag te steunen en te vloeken. „Die vervloekte Katze I Ook geen om ohne hand schoenen an te faBsenWel verflucht was ein Pump in mijn maag! Maar die Pump zal je Schatz mij be- zahlen, hoor. Daar kannst du op rekenen. Verflucht, was ein Pump!" IIL De zon was opgegaan over een der schoonste morgeus, die vroeg-September nog ooit schonk. Een donker blauwe, wolkenlooze hemel welfde zich boven het landschap en weerkaatste in het water der vennen en gooreD, die, door hoog heidekruid omlijst, in de verte aan metalen spiegels deden denken. Aan iedere gras- spier, aan ieder klokje van de rozeroode erica trilde een dauwdroppel. Een dunne, blauwachtige nevelsluier, welke langzaam optrok, wijkende voor het zonlicht, hing nog over de meer verwijderde voorwerpen, rondde de omtrekken er van af en schonk aan den geheelen aohtergrond een wazigen toon. In de kwartieren werd het roerig. De trompetters bliezen reveille. Met het stroo nog in de haren, liepen de ruiters naar pomp en put om water te halen. Grove mannenstemmen, die halfluid bevelen gaven, klonken met het brieschen en het stampen der paarden in de stalien verward dooreen. Al spoedig vertoonden enkele mannen zich met sabel en kolbak in de dorpsstraat. De olflciereu begonnen zich naar de loopplaats te spoeden. Het signaal: „Uit rukken I" schalde. Nog enkele minuten, en het eecadron was weder op gezeten en reed onder het schetteren van koper het dorp uit. Buiten de kom der gemeente werden de sabels op gestoken, en werd „Rust 1" gecommandeerd. De ritmees ter riep zyn luitenants bij zich om de nieuwe manoeu vre met hen te bespreken, en van deze tijdelijke afwe zigheid hunner oificieren meenden de wachtmeesters wel te kunnen gebruik maken om met elkander een buurpaatje te houden. „Wel, Prukkie; een guto wacht gehad ?-1 vroeg Roben aan den onderofficier, die met Van 'iSpoo. samen in dienst was gew» est en nu met dezen aan 'c hoofd van het tweede peloton zat; Frans met een gezicht als een oorwurm zoo zwart, want Hanneke had zich niet op het marktveld vertoond. „Och, wat zal ik je zeggen? 't Was knapjesfrisch van nacht. Je kunt al best bespeuren, dat wij naar de herfst gaan. En nu jij 1 Is 'twerkelijk vetpot geweest, zoo- ala je gisteren zeide „Bei mir auf het kasteel, meinst du FamnsPracht- volll Er6t suppe, dan rindvleisch mit Bnijboonen, gurkensalad „Wat is daar voor kost? Wanneer leer jij toch eens fatsoenlijk Hollandech spreken „Nu, komkommer dan. Een bakvol. en een slük taart toe. Lekker hoorEn schone Ma del," met een schuinen blik naar Van 't Spoor „scnön, kerelEn niks vies gevallen ook. Je doe maar, ken nen zij hier ook. Wordt vervolcd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2