Eerste Editie AARPLAKBILJETTEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Het kind van de lieide. 13 j Jaargang Zaterdag 12 October 1895. No. 3767 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door liet geheele Rijk! per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden„0.30 de omstreken en franco per post0.37V2 AUYERTElsTTIËN-: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Convpagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Go. J01IN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartrc. Agenten vcor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; \Raarlemmermeer, :C. iDOEKES; Spaar ndam, C. HARTEN DORP Zandvoort, J. ZWEMMER; VebenL. VENUS; IJmuidenJ. J. T.TADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc M»n Eucn ter Stoomdrukkerij van <llt Blad lot SsoofiSit hiSlijlkeii gn.js laten drukken. Ricuwsïe Lettersoorten. Spoe dige allevcring. De Directeur Uitgever j. a He Bijvoegsel van het blad dat Zo terdog avond verschijnt, zal bevatten Een Bruid (P. N. B. Ct.) Haar lemmer Halletjes CCLIV.Binnen en Bvilenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. Officieels Berichten. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de op den 7n en Sn Ootober executoir verklaarde voljaars kohieren op de bedrijfsbelasting afd. IVs en V dezer gemeente, dienst 1895/96, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten dat zijn in gekomen twee verzoekschriften met de bijlagen, ten le. van J. K. Tadema, om vergun ning tot oprichting van eene boek drukkerij door gaskraoht bewogen, in het perceel aan de Frankestr. 42; 2e. van het bestuur der Vereeni- ging „Recht en Plioht," om vergun ning tot oprichting van eene bakkerij, in het perceel aan de Kleine Hout straat 122; en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 24 Och e.k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven bezwaren tegen het oprichten der inriohtingen in te brengen. Politiek Overzicht De zes europeesohe groote mo gendheden hebben, naar de Standard meldt de turksohe Porte eene nota gezonden handelende over den toe stand in verband met de Armeniërs. Daarin stellen zij de volgen eischen ten eerste dat de Turksche regeering onmiddellijk maatregelen zal nemen tegen verdere rustverstoring, ten tweede dat de voortgaande arresta- tiën van Armeniërs zullen worden taakt en dat voor de veiligheid s: van die mensehen binnen en buiten de kerkgebouwen zal worden inge staan, en ten derde dat onverwijld een oommissie van onderzoek zal worden t enoemd, waarin de mogend heden vertegenwoordigers zouden hebben. De Russische regeering moet de Porte evenwel hebben verzekerd dat Rusland, ofschoon meegaande met de overige mogendheden, niet van zins is over te gaan tot gewelddadige maatregelen. Intusschen duurt de on zekerheid voort. De geruchten dat de Porte einde lijk de Armeensohe hervormings plannen van de drie mogendheden zou hebben aangenomen, worden niet bevestigd. De Porte sohynt niets te doen om de euveldoeners van de vorige week op te sporen, want er worden voort durend enkel Armeniërs in hechtenis genomen, waardoor de lezing wordt gestaafd, dat de moordende softa's hebben gehandeld op rechtstreeksch bevel van het Paleis. De Turksohe pers meldt trouwens, zonder er doek jes om te winden, dat de Sultan de getrouwe softa's thans met geschen ken, onder anderen vele honderden schapen, beloont. Turksche troepen houden het Armeensche patriarchaat omsingeld, en ervoor lig een Turksch wachtschip op post. Op alle boodschappen van den En- geischen gezant aangaande de Ar meniërs antwoordt de Sultan met de vraag: „Wanneer verlaten de En- gelsohe schepen Lemnos een vraag waarop de gezant steeds een ontwa kend antwoord geeft. Het aantal slachtoffers van de bloe dige botsingen wordt geschat op 400, waarvan 85 Turken. Men is er van overtuigd, dat de sultan Abdoel Hamid onsohuldig is aan het gebeurde, maar dat zijn raadslieden uit zijne onmiddellijke omgeving de hand hebben gehad in het doen ontstaan der moeilijkheden. Donderdag is in den franschen ministerraad het officieele bericht van de inneming van Tananariwo op Madagascar bekend gemaakt. Gene raal Duchesne heeft geseind, dat de hoofdstad na schitterende krijgsope- ratiën den 30sten September is ge nomen. Reeds den volgenden dag werd onderhandeld over den vrede, welke onderhandelingen reeds dienzelfden dag tot een bevredigend einde leid den, zoodat alleen de goedkeuring van de regeering der fransche repu bliek noodig is. Men meent zeker, dat het voor de expeditie toegestane krediet van 75 mi lioen francs niet zal worden overschreden. Generaal Metzinger, die tot gouver neur van Madagaskar is benoemd, zA een gedeelte van het expeditie corps te Antananarivo te zijner be schikking houden, want men acht het noodig, dat de stad voorloopig nog door een sterk Fransch garni zoen bezet wordt. Verder zullen on middellijk maat egelen worden ge nomen, ten einde de gemeenschap met de kust te verzekeren. Tot dat doel zal de weg van Antananarivo naar Majunga bewaakt worden door de negertroepen uit Senegal, die van daar naar Madagascar zijn gezon den. Zoodra de officieele tijding van de inneming der stad te Parijs was outvangeD, zond de minister president Ribot een telegram aan generaal Duohesne, ten einde hem geluk te wenschen met het behaalde succes. Tevens werd den generaal daarin medegedeeld, dat hem het grootkruis van het Legioen van Eer is ver leend. Verder wordt de aftreding van den eersten minister bevestigd. Gene- neraal Duohesne aohtte het ontslag van dezo minister, die zich steeds zeer heftig tegen de Franschen heeft verzet, onvermijdelijk, omdat, met het oog op zijn hoogen leeftijd, niet te verwachten, is dat hij voortaan een andere politiek zal volgen. Overigens zal de toestand dezelfde blijven, behoudens natuurlijk de be vestiging van Frankrijks protectoraat, waarvan koningin Ranavolo, overeen komstig het advies harer raadgevers, tot dusver niets wilde weten. Minder voorspoedig ale de Fran- sohen op Madagascar gs at het de Spanjaarden op Cuba. De spaansche regeering moet voortdurend aan nieuwe versterkingen denken om den toeslaod op genoemd eiland te kunnen beheerschen. Zij moet van plan zijn 16 trans-atlanti ohe stoombooten te bewapenen en ze kustdienst in de cubaansohe wateren te laten uitoefe nen. Ook zal de vloot nog versterkt worden. Dit plan moet in verband slaan met het bes'uit, dat de regee ring der Vereenigde S'aten heet te zullen nemen, de Cubanen als oor logvoerende partij te erkennen. Mar tinez Compos beklaagt zich zeer over de houding van de Vereenigde Sta ten. De vinnigste vijandschap bestaat tusschen Spanjaarden en Cubanen. In de provincie Santa Clara wint de opstand veld. De suikerplanters hebben een aanschrijving gekregen om de kas van de opstandelingen te steunen, met bedreiging d t deze anders hun plantages zullen ver woesten. STADSNIEUWS eerstederde en vierde pagina. Haarlem, 11 October. Naar wij vernemen zal de heer G. E. L. Hijmans alhier, dezer dagen voor de neutrale kiesvereeniging „Burgerplicht" eene lezing houden over de gaakwestie alhier. Wij lezen dat mej.ZeegersVeeckens, muziekonderwijzeres alhier, die meent indertijd benoemd te zij a door het be stuur der muziekschool te Deventer als onderwijzeres aan die school, wel ke benoeming echter later zou zijn ingetrokken, bij dit bestuur een eisoh tot schadevergoeding ten bedrage v n f1000 heeft ingesteld. Haarlemsclie Amatour- fotografen- Club. De eerste wintervergadering van bovengenoemde club werd Donder dagavond in de kleine bovenzaal van de Sooieteit Vereeuiging gehouden onder voorzitterschap van den heer F. J. M. Huijsser. Na eenige huis houdelijke werkzaamhe len werden door den secretaris van de club, den heer Maurils H. Binger eenige op namen gedaan bij gasgloeilicht. De erker van het bovenzaaltje diende daarbij als achtergrond. Zes gloei- liohten vormden het bovenlicht, aau den sohaduwkant stood een, aan den anderen kant stonden twee gloei- lichten. Onmiddellijk daarna werden de beelden ontwikkeld en bleek het dat twee daarvan goed geslaagd waren, hetgeen des te meer opmerkelijk is omdat deze wijze van photografeeren nog maar zeer weinig wordt toege past en althans ia de nederlandsohe amateurclubs nog niet was beproefd. Daarna werd een proef genomen met het ontsteken van Blitzlioht door luchtdruk en bij dat lioht eenj op name gedaan. Het volgende jaar zal de Haar- lemsche olub ter herdenking van haar vijfjarig bestaan een groote interna tionale tentoonstelling houdeD, die den l6den Mei zal worden geopend en eenige dagen zal duren. Zij wordt gehouden in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging en zal bestaan uit inzendingen van amateurs en be- roepsphotografen, van handelaars, uit photo- mechanische reproduct ën, nieuwigheid op photografisch gebied, enz. Als prijzen zullen medailles wor ien uitgeloofd. Aan de tentoonstelling is een verloting van photographische voorwerpen verbonden. De tentoon stellingscommissie bestaat uit de heeren F. J. M. HuijsBer, C. G. H. Bakker, Maurits H. Binger en J. Bes. Een vijfde lid zal nog worden be noemd. Onze lezers die zich de laatste tentoonstelling (in Felix Favore) van deze olub herinneren, zullen zeker ter zijner tijd met genoegen aan de ont worpen expositie een bezoek brengen. In den Houtrakpolder bij Spaarn dam zijn Donderdagavond de schuren van de wed. van Bodegom geheel afgebrand. Eene aanzienlijke hoeveelheid hooi en stroo, twee varkens en vele kippen werden een prooi der vlammen. De spuit van Rijnland heeft dienst daan. BINNENLAND. Parlementaire praatjes. Het voorloopig verslag over de In dische begrooting. (Slot). Wij kunnen met het oog op onze ruimte, Datuur- lijk het lijvig verslag niet op den voet volgen. Trouwens er komen din gen in voor, die reeds in twintig achtereenvolgende voorl. verslagen te lezen zijn. En het is begrijpelijk, dat een der bladen spottend zegt „Vervolgens worden wij vergast op de even interessante als nieuwe mede- deeling, dat verscheidene leden den financieelen toestand ongunstig, ver scheidene anderen hem gunstig von den" Tooh moeten nog enkele grepen uit het verslag worden gedaan. Zoo wilde men gaarne van den Min. weten, welke thans de stand is der voorstellen betreffende vereen voudiging van het stelsel van dwang arbeid. Aangezien de slavernij op ons grondgebied is afgesohaft, achtten eenige leden het wel eenigszins zon derling losgeld te betalen voor slaven die naar dat gebied zijn ontvluoht. Bovendien vreesden zij dat het geven van losgeld aanleiding zou geven tot het zenden van ongeschikte, oude slaven naar ons territoir, waarvoor op die wijze nog een goede pry's zou worden verkregen. Andere leden wezen er op, dat de slavernij op ons grondgebied, wat Celebes betreft, nog niet geheel is afgeschaft, en konden zioh in hel belang eener goede nabuurschap wel vereenigen. Natuurlijk werd ook gevraagd of er spoedige kans was op de ontgin ning, d. w. z. het productief maken van do hulpbronnen van Lombok. Hiermede is reeds het terrein der algemeene besobouwingen verlaten en bevinden wij ons in het V. V. op bet terrein van hetgeen men gewend de onderdeelen" te noomen. Deze zijn legio en geven steeds aanleiding tot het uiten van even talrijke ver langens en wenschen. Zoo werdaaDgedrongen op spoedige totstandKoming van het nieuwe Wet boek v. Strafrecht voor de Europeanen in Indiö; op spoedige afdoening van de voorstellen betreffende een herzie ning van het Reglement op de Rech terlijke Organisatie; op maatregelen tor wering van het onwettige betaal middel: de koperen duiten; op wij ziging van art. 122 Reg. Regl. Som mige leden betwijfelden of wel met de noodige kraoht tegen den sluik handel in opium wordt gewaakt. Het bevreemdde veleD, dat de Minister reeds thans zoo beslist de proef met de opium-regie geslaagd had kunnen noemen, en dat wel zonder eenige toelichting. De Kamer dient te weten de uitkomsten van de proef op Ma dura, de kosten dier proef, de in komsten die ze opleverde, de redenen van den Minister, om de proef ge slaagd te noemen. Ook zou men gaarne vernemen of bemerkt kon worden, dat door de invoering der regie het verbruik van 't opium afnam. Door sommigen werd tegen de uitbreiding der proef om versohillende redenen bezwaar gemaakt. Ook het voorstel, om de proefne ming met hel bijslagstelsel voort te zetten, diende veel meer te zijn toe- I gelicht. Ook daaromtrent werden j verschillende vragen aan den Mi nister gedaan, evenzeer a s omtrent lden toestand der koffie-cultuur inde gewesten, waar de gedwongen cul tuur en het monopolie zijn opgeheven. Eenige leden betwijfelden of de exploitatie van de Ombiliënkolenvel- den op den duur wei winstgevend zal zijn, indien de ontginning niet krachtiger wordt aangevat. Men aohtte I het verkeerd de exploitatie geheel I te drijven met dwangarbeiders en meende dat een vast korps Chinee- sohe mijnwerkers moet aangeworven 'worden. Verscheidene leden vroegen inlichtingen omtrent de verdere uitvoe ring van het spoorwegplan. Overleg ging werd gevraagd van de nieuwe oontracten met do Maatschappijen „Nederland" en Rotterdamsohe Lloyd". Een:ge leden spraken hun verwondering uit over hei feit, dat de winst der Billiton-Maaischappij in zoo sterke mate verminderde sedert de Staat er in deelt. De beantwoording van deze en ander minder vriendschappelijke en van de tal van in allen eenvoud ge stelde vragen is voor den Minister een heele „kluif. Maar hoe meer de heeren op 't papier discus sieeren des te minder tijd, „natio nale tyd" als 't u belieft, gaat er ver loren met debatten over quaesties welker oplossing aan de nog verre toekomst zyn overgelaten. De Kamér heeft wat anders, in veler oog misschienwat beters, te doen 1 G. Jr. De Tweede Kamer kwam heden (Donderdag) middag even bijeen. Zij gaf den herkozen heer Van Vlijmen gelegenheid zich te beëedigen en opnieuw zitting te nemen en zij bepaalde vervolgens, zonder stem ming, dat Dinsdag a.s.of, moch ten de afdeelingen nog niet klaar zijn, dan Woensdag ten 11 uur de beraadslagingen aanvangen over de wetsontwerpen tot invoering der faillissementswet, tot wijziging en verhooging der Staatsbegrooting Hoofdst. V 1895 (Landbouwschool), tot onderhandsohen verkoop van spoorweggrond bij Den Haag en de conclusiën der commissiën voor het adres betr. de Cüop. Ver- bruikvereenLing „De Hoop" en voor de zaken Niemann en Bosman, en voor het Kol. Verslag van West- Indië (1894). VoerJoopig nog niet veel bijzon ders, dus. G. Jr- In de Staatscourant van 11 dezer zyn opgenomen de bij koninklijke besluit 1 goedgekeurde statuten van De „Nederlandsch-Indi-che Elec- I trioiteit-maatsohappy," te Amsterdam met een kapitaal van f 1,500,000, is 6 sereën elk groot f 250,000 en in 1 aandeelen van f 1000. Aanvankelijk I worden slechte drie serieën uitgege- ven. Het geheele kapitaal moet binnen 1 5 jaren (gerekend^van 11 Sept. 1895) geplaatst zijn. In het kapitaal wordt j deelgenomen door de heeren M. J. I Boissevain voor 362, E. Luden voor ,6, jhr. W. A. Baud voor 5, W. van Hasselt voor 5, J. Hannema voor 5, jH. L. A. van den Wall Bake voor 5, de firma Wertheim Gompertz voor 362, te zamen 750 aandeelen. Het d- el der genootschap is, de levering van elecirischen stroom voor verlich ting en andere doeleinden, het ver- koopen en verhuren van eleotrische verlichtings- en beweegkrachtstoestel- len, het leveren van installatiën voor eleolrische verlichting of beweeg kracht, het waarnemen van agenturen op dit gebied, alsmede alles wat vol gen het oordeel van directie en com- missar'ssen in den ruimsten zin tot het doel der vennootsohap kan gere - door H. Th. CHAPPUIS. 4) „Och, komBluf 1" „Was? Pluf? Eeu had nog wel een eerliche verkee ring met (en van ons, maar ik kon er niks van mer ken. Den heelen avond heb ik met haar in de keuken zitten vrijen. Haast had ze niks. En later in 't donkere achterhuis," Roben drukte een kus op zijn hand en knipte tegen Brok een oogje; „nou, ik zeg je niks meer. En wat graag, die Hanneke." Met één sprong van zyn vos zat Van 't Spoor naast den lasteraar. Hij had het gansche gesprek gehoord. Zijn gelaat was vaalbleek. Zijn oogen schoten bliksems. „Dat lieg je als een schurk, wachtmeester?" „Auf je plaats, gopporaal!" „Ik zeg, dat je liegt als een schurk 1" Met de zwaarte van een smidshamer trof Van 't Spoors .gebalde vuist den ander tusschen de oogen en deed hem suizebollend uit den zadel tuimelen. Het leven en het rumoer, gevolgd op deze daad van geweld, deed den ritmeester omkijken. Dadelijk was hij bij de kleine groep, welke zich om den gevallene had samengedrongen. „Wat is dat hier? Een man ziek? Wat scheelt hem? Flauw gevallen „Met uw verlof, ritmeester. De korporaal Van 't Spoor heeft den wachtmeester Roben een vuistslag gegeven," antwoordde Brok met de hand aan den kolbak. De ritmeester wendde zich om naar den schuldige. „Wat is dat korporaal? Ben je dol geworden? Ken je de krijgswet niet?" „Jawel, ritmeester," klonk het nauw hoorbaar. „Waarom pleeg je dan zulk een daad van geweld?" „De wachtmeester belasterde mijn aanstaande vrouw, ritmeester, in mijn bijzijn en „Zjo En hef jij dan maar dadelijk de vuist op Die klap zal je duur te staan komen, vriend. Geef je sabel af. Wachtmeester Brok, het eerstvolgende nacht kwartier is Berkdijk. Neem twee man, breng den kor poraal naar het dorp, vraag den burgemeester een hiervoor geschikt lokaal en stel den korporaal in arrest. Roben naar den ziekenwagen Zijn paard bij de pak paarden, tot hij weer klaar is. D.e appelflauwte zal wel spoedig over zijn." Aan de reess van orders werd terstond voldaan. Rjben ontving een ligplaats in het mooie, groene wa gentje met de Roode Kruis-vlag er op. Een hospitaal soldaat met een gezicht vol barmhartigheid en een fleeoh vol vlug zout zette zich naast hem. Het deurtje van de equipage van den dokter werd gesloten. Het escadron zette zich weder in beweging, en weldra stond Brok met zijn arrestant en de beide huzaren in de heide alleen. „Die klap kest je minstens vijf jaar en vervallen, of mijn naam is geen Brok." Van 't Spoor haalde moedeloos de schouders op. De reactie was bij hem ingetreden. „In Godsnaam, wachtmeester 1 Dan zal ik dien tijd uitzitten; maar mijn Hanneke laat ik niet belasteren. Daarvoor is zij te braaf." Een uur of drie later had Van 't Spoor, gekleed in stalbuis en stalbroek, te Berkdijk een plaats gekregen „onder den toren", zooals 't daar heette, namelijk in een voormalige kapel bij het raadhuis, een groot, don ker hok, waarvan de boogramen op één na alle waren dichtgemetseld, de deur van stevige sloten en grendels was voorzien, en waarvan het dak met zijn dwarsbal ken en gebinten zich ongenaakbaar ver boven hem verhief. „Een knappe jongen, die hier uitkomt," had de veld wachter niet zonder reden gezegd, toen hij de holle ruimte voor den arrestant ontsloot. Aan ontkomen dacht Vi.n 't Spoor echter niet eens. Hij had zich naast de tafel op zijn houten driestal laten vallen en de handen tusschen de knieën ge vouwen. „Zoo gaat het in 't leven," mompelde bij. „Vandaag vreugde, morgen droefheid. Je past goed op; je doetje best om vooruit te komen. Daar steekt zoo'n ellendeling een spaak in 't wiel, en weg is op eenmaal je geheele toekomst, alleB, al-les J Arme Hanneke, nu zal er van trouwen met mij ook wel nimmer iets worden." Een traan verduisterde het oog van den jongen soldaat en rolde toen langzaam over de gebruinde wang. »Hoe zul je nu te weten komen wat er i3 gebeurd Wie zal 't je gaan zeggen? Vader zeker. D.e zal't lezen in de courant of hooren van den veldwachter hier. Ja, ja, zoo zal 't gaan. Fier als een pauw op mijn nieu we, pas verworven chevrons reed ik vier dagen geleden uit mijn garnizoen en thansThans zit ik in de ge vangenis in afwachting, dat een krijsraad zijn vonnis over mij velt, en dan vijf jaar zitten, vijf jaar lang, meer dan achttienhonderd dagen en nachten op gesloten, gekerkerd in een cel, van den blauwen hemel niets meer ziende dan éen heel klein streepje. En dit alles enkel en alleen voor éen vuistslag, toegebracht aau een lasteraar 1 Hoe dikwerf h b ik te Leiden die sombere strafgevangenis met een soort van angst, van ontzetting aangekeken. Was 't een voorgevoel, dat ik er zelf eenmaal een bewoner van zou worden? Gruwe lijk Vluchten Van 't Spoor sloeg een blik naar het venster. Daarop schudde hij moedeloos het hoofd. „Te h"Og! Schier onbereikbaar! Meer dan vier meter boven den grord, dan de ijzeren spijlen en ten slotte de schildwacht, wiens vodtstap ik kan hooren voor de deur. En al gelukte het mij te ontsnappen, waar zou ik heen In deze streek meer dan drie uur van Zeels, ken ik weg noch steg. Binnen een paar uren zou ik weder zijn gearresteerd, vooral thans, want al de dorpen liggen vol soldaten." 't Werd middag. Het eten werd hem gebraoht, dooh hij raakte het zelfs niet aan. Het escadron kwam terug

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1