kend worden te behoorenhaar werk kring is beperkt t?t Nederlandsoh- Indië en zij kan dien slechts uitbrei den tot acdore landen, door een be sluit van eene algemeene vergadering van aandeelhouders In deze vergadering werden de volgende besluiten genomen lo. Aan den minister van oorlog te richten een eenigermate met rede nen omkleed verzoekschrift, ten einde te verkrijgen het verbod van den verkoop van bedwelmende dranken in de can tine en bij het Ned. leger in het kamp enz. 2o. Het hoofdbestuur richte zich tot de Synoden van alle protestantsche kerkgenootschappen met een adres, waarin, onder dankbetuiging voor hetgeen reeds gedaan is, verzocht wordt, nogmaals, zoo mogelijk jaar lijks, eene circulaire te doen toekomen aan de predikanten, met verzoek eenige belangstelling te blijven wijden aan de drankquaestie en ook in het catechetisch onderwijs hunne leerlin gen niet onkundig te laten van het door den alcohol veroorzaakte kwaad. 3o Het hoofdbestuur richte zich tot de besturen der zend ngsfeesten met het verzoek voortaan geen wijn en bier meer te laten verkoopen op het feestterrein. 4o. Het hoofdbestuur wekke de afdeelingen op, onderling een ver- eeniging te stich' en tot het aanschaffen en doen circuleeren bq de afdeelingen van de noodige platen voor sciopti- cons, ten einde door het ver'oonen vau lichtbeelden de zaak der drank bestrijding aanlokkelijk te maken. Bij de benoeming tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen dr. M. A. Brants e Zelhem; ds. J. H. Gunning Wr., to Zwolle ;G van Her waarden en mr. J. M. Hoog, te 's Gravenhagedr. A. H. Roose, Rotterdamen werd gekozen in de vaoalure-v. d. Wa ds. G. A. van der Brugghen te Beetsterzwaag. De Staatscourant van 11 dezer bevat de volgende opgaat van het aantal bezoekers der musea en monumenten gedurende het 3de kwartaal 1895: Konink ijk Kabinet van Sohilderijen te 's-Gravenhage 23,688, Museum Meermanuo Westreenianum te 's-Gra- veohage 47, Koninklijk Penning kabinet 's-Gravenhage 369, Rijks museum te Amsterdam 166,325, Rijksmusum va: Oudheden te Leiden 2,422, Rijks-ethnographisch Museum te Leiden 441, Rijkskabinet van Prenten te Leiden 23, historische zaal in het Prinsenhof te Dellt 4,525, Ge vangenpoort te 's Gravenbage 15,252, Muiderslot 1,440, Ruïne vanBredero- de 5,590, Monument te Heiligeriee 2,192. Christelijke Geheel-oir hou- der^vereeniging. Onder voorzitterschap van den heer J. H. Heybroek te Rotterdam hield Donderdag de Nationale Christ. Ge- heel-onthoudersvereeniging te 's Gra venhage een talryk bezochte algemee- ne vergadering. In zijn welkomst woord wees de voorzitter met genoe gen op de toeneming van het aantal studenten aan onze universiteiten, die strijden tegen het drankmisbruik, en op het feit, dat op vele openbare scholen onderwijzers zich qverig wij den aan het doel der vereenigiDg in tegenstelling met die op Christelijke scholen. In het verslag van den secretaris wordt betreurd, dat in Nederland c'r ca 140 millioen gulden aan alcoho lische dranken wordt verhandeld. De vereeniging is met 11 afdeelin gen vooruitgegaan. De vrouwen-ge- hoel-oothouders unie werkt zeer nut tig, de geheel-onthouderszaak in Indië waar thans 4 afdeelingen bestaan, gaat vooruit. Hulde werd gebracht aan prof. Valeton en ds Adema van Scheltema voor hunne werkz lamheid in het belang der goede zaak. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de financieele toestand niet rooskleurig is. Professor Valeton deed uitvoerig raededeelin- gen aaDgaande de verspreiding van geschriften. Uit de mededeelingen van den heer T. J. Kousbroek (Eede) bleek, dat in drie jaren 365,000 ge heel onthouders-tractaatjes waren ver spreid. De Vergadering werd bijgewoond door den minister van staat, mr. J. Heemskerk Azn., wien door den voorzitter dank werd gebracht voor h t ve'e goede door hem op drank best: ijdingsgebied verricht, waarna de beer Heemskerk ook namens de Vereeniging tot af-chaffing van ster ken drank sympathie betuigde met deze vereeniging. De secretaris de heer A. H. Rosse, uit Rotterdam, gaf verslag omtrent het congres te Bazel. Dr. Keeps (Veere) waarsohuwde tegen overdrijving of verkeerde voor stellingen van feiten in traciaatjos. waardoor de z ak zeer beuad-eld wordt. Gedurende eenige maanden achter eenvolgens zijn ontvreemd van de mailboot „Prins Hendrik" op het tentoonstellingst'rrein te Amsterdam ten nadeele van den paohter der buffetten O. H. Reinst ISO groote lepels. 227 dito vorken, 163 dito me:sen, 71 kleine dessert lepels, 78 dito vorken, 45 dito mes sen, 720 theelepeltjes, alle op den steel gemerkt „20" en van vernikkeld jwit metaal; 100 bierbakjes, 4peper en zoutstellotjes, 3 menuhouders, 3 'presenteerblaadjes en eenige kurken met vernikkeld wit metalen knoppen. 1 Do commissaris van polttie in de 3e s-ct:e te Amsterdam verzoekt op sporing, inbeslagneming en bericht. Onlangs sprong te Amsterdam een vrouw met haar kind te water. Toen de drenkelingen door voorbijgang r3 uit het water werden gehaald, bleek de moeder nog in leven, doch het kind dood te zijn. De rechtbank aldaar heeft thans rechtsingang met bevel tot instructie tegen de vrouw verleend wegens moord. De werkstaking der sigarenmakers te Amsterdamheeft reeds tengevolge dat een aantal fabrikanten hun sigaren buiten Amsterdam laten maken, ter- wijl het, naar men verneemt, te voor zen is dat velen hunner, zoo de staking niet spoedig eindigt, hun i fabrieken naar elders zullen ver- I plaatsen. Het kuBtlicht aan do Hoek van Holland. Dinsdag had te Londen de verga dering plaats van het bestuur der London Short Sea Traders Associa tion. Zeven reeders waren tegen woordig als vertegenwoordigers der voornaamste reeders uit de Eogelsche havensteden. Zy keurden de memorie goed, die aan lord Salisbury zal ge zonden worden, en waarin de nood zakelijkheid wordt betoogd het kust- lioht te vervangen aan den Hoek van Holland, dat door de stormen in Deoember van het vorige jaar is weggeslagen, Het tqdelijke kustlicht op dit punt is zeer onvoldoende, en levert groot gevaar op voor de scheepvaart. Het is hoogst noodza kelijk hiertegen maatregelen te nemen. Tevens moeten op dit punt betere signalen geplaaats worden voor mistig weer. De reefers verzoeken dat Lord Salisbury zijn invloed zal aanwenden bij de Nederlandsche regeering om verbetering van het systeem van het kustlicht aan den Nieuwen Waterweg te krijgen; doch zij verzoeken tevens dat elke stap in die richting plaats zal hebben met den grootst mogelij ken eerbied voor de Nederlandsohe regeering. Pers Overzicht. Ds schoolplannen voor meisjes. Zooals men zich herinneren zal, heeft de katholieke Residentiebode nog al bezwaren gemaakt tegen de voorgest 1de onderwijsplannen voor meisjes. Dit deed do Nederlander (antirev.) uitroepen, dat het deftige Haagsohe blad geheel uit den band is geslagen en ditmaal de rol van enfant terrible vervult, die doorgaans aan de Maasbode is opgedragen. Het katholieke Centrum heeft aan de bezwaren der Residentiebode een artikel gewqd, waarin het hoofdzake lijk bespreekt het slot van het opstel van het opstel van het bedoelde blad, dat aldus luidde „Wat ons dan rest zwijgen voor het oogenblik, maar onthouden met stalen geheugen. Veel leeren en niets vergeten en met De Post het onwrikbaar besluit vormen, om, wat er ook gebeuren moge, ons nooit meer over te leveren aan de genade of ongenade der doctrinairen, die tot op hun stervenssponde toonen, dat zij toch eigenlijk het onverdraagzaam sto ras ter wereld zijn". „De beeldspraak in deze laat te regelen is misschien een beetje sterk," zegt het Centrum„maar dit daarge laten, moet toch erkend, dat de „bond- genooten" van 1S94 inderdaad geen reden hebben zich over dewrjzevan doen des heeren Van Houten te ver heugen. Het karretje ging over een zandweg, zoolang men op Tak storm kon loopen, maar wat daarop volgen zou, is blijkbaar in de hitte van den strijd wel een weinig vergeten. De macht der doctrinaire partij is thans onbetwist." Het orgaan van Dr. Sohaepman doelt hier op de verbintenis van de katholieken met de anti-Takkisnen, etgen welkjverbond Dr. Schaepman is. „Intusschen, hoe onaangenaam de toestand ook moge zijn," gaat het Centrum voort, „kan het slechts tot satisfactie stemmen, dat in bladen, die sinds ee igen tijd voor niets anders dan voor het T&kkiamsme oog on vrees schenen te hebben, do anti liberale geest zich weer zoo krachtig uitspreekt. Dat is ten minste een moedgevend versohijnsel. Wij ver mogen op dit oogenblik wel is waar niet veel, maar wanneer het kwaad wordt ingezien en nadrukkelijk gesig- naleord, is reeds veel gewonnen. Met de liberalen kunnen de katholieken onmogelijk samengaan, zonder van een s-lechte reis te komen. De erva ring van den laatsten tyd is nog jong maar zij leert het ons toch opnieuw duidelijk genoeg." Staatsbegrooting voor binnenl. zaken. De begroo'.ing van don minister van binnenlandsche zaken heeft op De Tijd een ongunstigen indruk ge maakt. Hot blad verbaast zich er over, dat Minister Van Houten gekozen in het minis'.erie Röell om een kieswet in te dienen en te verdedigen, om dus hiermee te vervuU-n het overgroote deel der nauwomschreven taak van dit ministerie ad hoe, goedgevonden heeft een begrooting in te dienen, welke zou doen denken dat hij aan de mini tertafel geroepen was, om zijn persoonlijke voorliefde voor ver schillende onderwijsbelangen uiting te geven, met vooruitzicht op een lang ministerieel leven,dat hem in de gelegenheid zou stellen zijn vee.vul- dige plannen te verwezenlijken. Voorts acht De Tijd dat door eene ongewijzigde goedkeuring dezer be grooting het hoofdstuk binnenlandsche zaken voor de volgende jaren met millioenen zou bezwaard worden, zonder dat later lie. aangerichte kwaad te herstellen is. „De vier ton meer op deze begroo ting immers zijn," zegt het blad, „niet meer, dan een begin en moeten voor een groot gedeelte dienen, om veel kostbaarder plannen voor te bereiden," welk beweren gestaafd wordt door aanhaling van eenige nieuwe en ver hoogde posten. Dat onder de voorgestelde vo: hoo gingen eenige zqn welke nood g, andere welke direct of zijdeling? als het uitvloeisel moeten beschouwd worden van vroeger door de Kamer uitgesproken wenschen of genomen besliss ngen, zal De Tijd niet ont kennen, doch ook als men deze alle buiten rekening laat, acht zij, blijft veel, zeer veel over w*t deze begroo-1 ting h. i. volstrekt onaannemelijk maakt. Ten laatste uit het blad den wensch, dat door de Ka ver bij de behande ling van deze begrooting het snoei mes duchtig moge gehanteerd worden, en dat de minister, met het oog op de groote belangen, welke op het spel staan, zich geenszins aan elk onderdeel zijner begrooting zal vast klampen, maar dat hij, al3 deK mer duidelijk haar verlangen betreffende zuiniger beheer zal hebben uitge sproken. aan dat verlangen alsnog zal gevolg geven. elk oogenblik in Oost-Azië een ror- logstoestand kan intreden, waarvan de gevolgen ook voor onze koloniün niet te overzien zijn, Java te ont- blooten en zulk eeu geconcentreerde actie op een afgelegen punt te on dernemen. „Ten tweede, naardien de taktiek, om door mlaudsche bondgenooten ons tegen de oorlogspartij in Atjeh te sterken, zelfs eenigazins verras-en de resultaten opleverde, en het geraden is de volle uitwerking van die tactiek af te wachten. En ten derde, om reden de op Lombok opgedane ervaring het voor ons zeer twijfelachtig maakt, of ge neraal Vetter, de tegenwoordige In dische legercommandant de man is, die zulk een belangrijke onderneming leiden kan. „Immers drie feiten zijn onbetwist baar lo. dat bij naar Lombok giog zonder zijn vqand behoorlijk teken nen en er dientengevolge heentoog met veel te zwakke maoht2o. dat onier zijn beleid ons de grootste ramp overkwam die uit den laatsten tijd in onze Indische annalen geboekt staat; en 3o. dat reeds de mi.itaire macht, die op Lombok te breken was en die dan ook gebroken werd, onze beschikbare expeditionaire troepen bijna uitputte, en toch niet haalt by de militaire macht die Atjeh tegen over ons ontwikkelen kan. „De kunst nu om met een expedi tie op kleiner schaal den Indisohen vijand tct onderwerping te dwingen, verstond deze legerbevelhebber blijk- b .ar niet. Mei de macht, die hij in de tweede periode onder zioh had, was de onderwerping v <n de Bali- neezen slechts een quacstie van tyd, en dien tyd nam hij er dan ook voor. „Doch ook afgezien van de beide laatste overwegingen, ia de eerste vuor ons reeds afdoende. „Zoolang de toestand in Oost-Azië derwijs gespannen blijft, is voor den bezitter van onzen Indisohen Archi pel oppassen de boodschap." Een nieuw Volksdagblad. Sinds Maandag is te Amstordam een nieuw blad, het Volksdagblad verschenen, waarvan wij uit oorzake van de beperkte plaatsruimte dezer rubriek nog geen melding hebben kunnen maken. Hoofdredacteur van het bla 1 is de heer R. Schwarz. Het geeft voornamelijk berichten uit, wat men noemt, de arbeiders wereld en wat daarmee in verband staat. Zooa's door de redactie in het eerste nummer wordt medegedeeld heeft het zijn ontstaan te danken aan mannen uit het volk. „Een groot aantal vakvereenigin- gen, niet tevreden m6t de dagblad- leotuur, welke tegenwoordig den ar* beiders wordt ge >oden, heeft door de opriohting van Het Volksdagblad gevo'g gegeven aan een siDds lang gekoesterden wensch, die thans ein delijk in vervulling zal gaan." Verder zegt do redactie, dat men er eiken dag zakelijk en onpartijdig het belangrijkste nieuws uit binnen- en buitenland zal vindenopgeteekenden dat zoo dikwijls zij hare overtuiging wensc'it uit te spreken, haar oordeel zal beheerscht worden door de vraag van billijkheid en rechtvaardigheid. Het Alg. Handelsblad zegt van dit laatste het volgende„Een blad, dat onder dit motto optreedt, verdient een woord van welkom." kring te bekwamenhoogstens hen overal medenemen om hun te doen zien hoe de patroon handelt in de talrijke moeilijkheden die in zijn ambt voorkomenmaar zulk byloo pertje spelen is niet lang vol te hou den, en doodend voor de zelfstan digheid van den aanstaanden inspec teur. Of de inspecteur zal zijn adjunct weldra allerlei zelfstandigen en ge- wichtigen arbeid doen verrichten en dus den band verslappen, die thans den werkgever met het hoogste ge zag der inspectie verbindt." Op Atjeh doortastend optreden of niet? De Standaard had onlangs beweerd j op dit oogenblik een doortastend' optreden tegenover Atjeh niet te durven aanraden, waarop de Vader landerhet anti revolutionaire blad, vroeg, uit wat hoofde het dit niet durfde. De Standaard heeft hier thans op geantwoord, volgender- wijze .Ten eerste, overmit? het ons uiterst gewaagd zou dunken, in een tyd, dat1 In zijn nummer van Woensdag bevat h t Volksdagblad een artikel over De Arbeidsinspectie. In dit artikel komt het blad er vooral tegen op, dat de minister van Waterstaat in zijne begrooting voor stelt, het aantal inspecteurs van den arbeid te brengen van 3 op 5een hoofd-inspecteur te benoemen, en 6 adjunct-inspecteurs, de laatste op een sa aris, dat begint met f1500 en kan opklimmen tot f2500, waarvan hei het volgende zegt „Men moet wel met opzet zijn oogen sluiten, om niet te zien, dat in j hun benoeming een tweeledig gevaar j schuiltof de inspecteurs zullen de goede traditiën blijven volgen,en hun adjuncten alleen ondergeschikten ar- j beid laten verrichten, zoodat deze een werkkring krijgen, niet geëvenred gd aan hun salaris, en weinig geschikt om hen voor hun aanstaanden werk Sport en Wedstrijden. Wieier-Corso. Hot uitvoerend Comité der wereld tentoonstelling heeft besloten, bij vol doende deelneming op Zondag 13 October a.s. het wieier bloemen- en illuminatie-corso te doen plaats heb ben. Als prijzen zullen worden uigeloofd des namiddags kunstvoorwerpen van f 40.—.f 25.—,f 15.-,fl0.en twee van f5.— als ersoneele prijzen voor de mooist versierde rijwie len. Des avonds pryzen van f 40.—, f 25. ,f 15. ,f 10 voor het mooist versierde en verlichte wiel. Voor het mooiste ensemble van een club: club prijzen van f25.—, f 15.—, en f 10.—; tevens zullen voorde talrijkst vertegenwoordigde club en voor de origineelst versierde en geklee- de wielrijder of wielrijdster prijzen ter waarde van f25.— wo;den uitge loofd. Van des morgens 10 uur af zal in een der zalen van het tentoonstellings terrein voor dames en heeren wiel rijders ge egenbeid zijn, zich bloe men, costumes enz. aan te schaffen, terwijl tevens bekwame kappers aan wezig zullen zijn. Tevens zal aan het corso een vaandel wedstrijd worden verbonden en daarvoor uitgeloofd worden e n verguld-zilveren en een zilveren me daille, op conditie, dat de deelne mende vaandels in den stoet mede gaan. Het bloemen-cor8o zal plaats heb ben 's namiddags te 2-. ure; het bloe men- en verlichtings corso des avonds le 8 ure. De inschrijvingen zullen worden gesloten Vrijdagavond te 6 ure. Letteren en Knust. Mascag i's nieuwe opera „S lvano" is ia het Neues Theater te Berlijn opgevoerd en heeft den componist, die de première leidde geestdriftvolle ovaties bezorgd. Do muziek moet volgens de correspondenten der En- gelsche bladen nog mooier zijn dan van de „Cavalleria"; de Duitache bladen, o. a. de Voss. Ztg. noemen het nog grover werk dan Mascagni's eersteling. De jaloezie is ook hier de grondtoon van den tekst. Leger en Vloot. De ótat-major van Hr. Ma. frega'- ten Johan Willem Frisoon VanSpeijk die uit Nieuwediep naar Oost Indië zulen vertrekken, bestaat uit: Vau Hr. Ms. Johan Willem Friso kapt. ter zee J. C. Commqs (com mandant); kr.p*. luit. ter zee J. C. van Wessetn (le officier); luits. ter zee le ki. J. J. W. H. van der Toorn en A. A. Flaes; luits. ter zee 2e kl. O- Hooft Graafland, S. van Lennep, R. F. van Brakel Schimmel on A. C. de Joncheereadelb. le kl. jhr. G. L. Sehorer, J. H. G. Kremer, L. L. F. de Greve, P. de Kanter, M. W. Schaly, E. A. W. van Riemsdyk, J. D. Evers, A. M. van Roosendaal, J. A. Vink, G J. W. Putman Cramer en J. E. van Hoogenhuijzeoff. van gez. le kl. H. J. Groot, die der 2e kl. A. W. van der Veldeoff. van adm. le kl. P. J- Roest, de adiunot- adm. G. M. Klasing ea M. C. Jautze; officier-mach. 2e kl H. W. Bor. Van Hr. Ms. Van Speijk: kapt. ter zee W. G. van Nes (commandant); kapitein luitenant ter zee le klas-e J. C. Jeekel (le officier); luit. ter zee le kl. P. van den Broekeluits. ter zee 2e kl. P. Sodenkarap, A. M. W. i Bussemaker, M. J. van Alphen de I Veer, J. Hofstede en P. A. Bik adelb. le kl. C. D. Julius, J. van der Bilt, G. Duijckinok, Smder, A P.Lige Troll, C. R F. Tollenaar, R. P. Ctve Spengler. T. A. van Hengel, J. C ge Brandt Corstius, F. A. de Koning en W. Bosohoff. van gez. le kl. IJ. Postma, die der 2e kl R. Num ns; off. van adm. le kl. J v A. Grootendorst, adj. administrateurs v H. D. Rubenkoning en E. A. van WeJy off. mach. 2e kl. J. Vegtel. RecltszakeD. Een oude kennis van de justitie, een „kleermakerdie behalve dej1 naald ook met succes inbrekers werktuigen schijnt te hanteereD, had zich Donderdag voor de Haagsohe rechtbank te verantwoorden, beklaagd zich in den nacht van 10 op 11 Sep tember toogaDg te hebben verschaft tot eene woning in de Vleerstraat aldaar en zich aldaar te hebben schuldig gemaakt aan poging tot diefstal. De vrouw des huizes werd door het kraken van een deur wak ker en zag een man, in wien zij be klaagde bepaald herkent, in iiaar voorkamer by een linnenkast staan, in welks lade ongeveer f 1000 waren. De inbreker, zioh ontdekt ziende, had geen gelegenheid om iets rnee te ne men en vluchtte, achtervolgd door den man des huizes onder het roepen van „houdt den dief". Waarschijnlijk door het vroege uur, het was onge veer 5 ure in den morgen, wa3 er niemand die aan de roepstem gevolg gaf. Enkele personen, wie beklaagde voorbij holde, meenden in hem den vluchteling van dien oohtend te her kennen, zoodat de juffrouw, die den inbreker ontdekte, de eenige getuige was die hem goed had gezien. Van deze gelegenheid maakte be klaagde gebruik om alios te ont kennen. Vermelding verdient nog dat een der sleutels, bij beklaagde in beslag genomen, past op het slot der wo ning in de Vleerstraat, waar werd ingebroken. Het O. M. de schuld i van beklaagde bewezen achtende, vorderde wegens strafbare poging tot diefstal in den voor do nachtrust bestemden tijd de veroordeeling van den beklaagde (K. F. W. S.) tot zes jaren gevangenisstraf. De t egevoegde verdediger mr. H. J. M. de Vries betwistte ten stellig ste het bewijs eu de identiteit ea verzocht de rechtbank alsnog 2 ge tuigen te hooren die belangrqke ver klaringen in het voordeel van be klaag ie zouden kunnen afleggen. Het O.M. wees op de intieme re- laiiën waa in deze getuigen tot den beklaagde staan en verzette zich te gen eene schorsing van het geding. De rechtbank zal daaromtrent later beslissen. Uitspraak over 8 dagen. Moineoö. De reohtbank te Zutfen heeft ge meend eens een ernstig waarschuwend voorbeeld te moeten stellen tegen het afleggen van valsche verklaringen door getuigen voor de rechtbank. Niet minder dan vier personen uit Oene storden Woensdag aldaar terecht wegens het afleggen van val sche getuigenis in eene zaak van trewone mishandeling-, die den 30aten Maart was behandeld. Het O. M. vorderde tegen twee meisjes onderscheidenlijk 3 en 4 maanden entegen de hoofdschuldigen en aanzetters ied r 4 jaren gevange nisstraf, terwijl de rechtbank de on middellijke inhechtenisneming der beide laatstbedoeld n beval. Bovendien werd nog tegen zes per sonen, wegens meineed bij bet getui gen a décharge, rechtsingang ver leend drie daarvan werden onmid dellijk in hechtenis genomen. ki De sigarenmakers Bijl en IJnsma, die zich dezer dagen voor de reoht bank te Amsterdem hadden te ver antwoorden ter zake het plezen van openlijk gewei i, zijn deswege Donder dag veroordeeld ieder tot een gevan genisstraf van zes maanden. Men herinnert zich dat zij, deel I uitmakende van een troep werksta- kers, met steenen wierpen naar eenige niet-stakers, die onder politie-geleide per rijtuig vau hun fabriek op de Kattenburgergracht huiswaarts wer den gebracht. De sigarenmaker Ruyneraardie zich schuldig maakte aan mishande ling van zijn patroon door dezen met een wandelstok een sla» in het aan- van de manoeuvre. Hij hoorde zijn xameraden praten en schertsen. Hij hoor 'e de pair len snuiven ea proesten. Hij hoorde het commando: „Afzitten 1" en „Inrukken!" Voor hem zou dit commando nimmer weder worden uitgesproken. Hij zou worden vervallen verklaard van den militairen stand, weggejaagd, uit de gelederen geworpen als een dief, al3 een schurk. Had hij daarom thans berouw over zijn daad? O, neen 1 Al had hij den kerel dood^es'agen zelfs niet. Berouw niet. Gerammel met sleutels wekie Frans uit zijn gepeins. Men kwam hem halen om te worden verhoord. Het verhoor was spoedig afgeloopen. Hij ontkende niets. Weldra was hij in zijn gevangenis terug. „Kom, brigadier; zmdt ge niet eens een stukje eten? Ge zult zoo llauwhartig worden," zeide de huzaar, die hem zijn avondeten bracht. „Dank je, jongen. Ik heb geen trek." „Daar juist was er een telegram uit den B sch. Mor genochtend wordt u overgevoerd. De oppasser van den kolonel kwam het zeggen." Frans hief driftig het hoofd op. „Morgen reeds? Dan, jmgen, zullen wij moeten gaan." IV. Met een zonnetje in het hart was Hanneke na den afmarsch der troepen weder aan 't werk getogen. Zij had Frans gezien, wel niet lang maar toch even. Blijkbaar paste hij goed op, want hij was korporaal geworden. Ook zou hij met verlof komen, had hij be- loofi. Dit waren alle echter slechts bijzaken. De hoofdzaak was, dat üq nog even zooveel van haar hield als voorheen. Het verblijf in die verafgelegen garni zoensplaats, de miandenlange scheiding en de omgang met andere vrouwen, hadden hem dus volstrekt niet van haar vervreemd: en toch was zij ju'st hiervoor in stilte zoo bang geweest. Frar.s was nog geheel de oude. Alleen had hij nu een knevel. Als hij hiar zoende, prikte en kriebelde die wel een beetje; doch dit moest zij er voor over hebben. Hieraan zou zij trouwens ook wel gewennen. Veldwachter Jakobs swam haar de laatste groeten van Frans brengen. Later op den middag hoorde zij diep in de heide het dreunen van 't kanon. Daarginds was Frans nu zeker ook. Zou hij weder evenals den vorigen dag ordonnans zijn bij den generaal? Dit was hij zoo graag. Dan kon hij eens laten zien hoe hard en hoe mooi zijn vos liep. Als hij met al dat harde rijden maar voorzichtig was en goed u t zij u oogen keek, want dat gedeelte van de heide w. s vol greppels en gaten. Terwijl Hanneke met haar geest op die wijze uren ver van huis was, gleed het strijkijzer, waaraan de boorden en manchetten van „meneer" hun glans ont leenden, nog wel tweemaal zoo vlug als voorheen op en neder. Op eens klonk van de zijde van den tuin een zacht: „Pset I PsstZeg Har.neke keek op. Aan gene zijde van de heg, een pas of tien van het open raam, waarvoor zij aan het werk was, stond een huzaar met zijn paard. „Wel?" De huzaar wenkte. Hanneke herkende in hem een der ruiters, die bij den boer in de schuur hadden ge legen. Vlug wipte zij den tuin in, De volgende B9Conde stond zij naast den man. „Wel, wat was er?" „Ja, kindlief; ik kom met een bar slechte tijding voor je." Een kort relaas van het voorgevallene volgde. „Ik moest toch hier langs voor den kolonel en dacht, dat gij er zeker nog niets van weten zoudi." De huzaar sprak haperend en langzaam, alsof hij begaan was met het lot van de arme meid, aan wie hij de tijding kwam brengen. Hanneke was zoo wit geworden als een laken. „Waarom waarom heeft hij geslagen?" klonk het toen nauwelijks verstaanbaar van de bevende lippen. „Wachtmeester Roben blufte er op zoo hard, dat een ieder het kon hooren; dat hij gisteren avond den heelen tijd in de keuken met j iu uevrejen en je later in het achterhuis gezoend had. Dit hoorde de ander, en toen, dat begijp ie, he? Morgenochtend brengen ze hem naar den Bosch voor den krijgsraad. Wij hebben er allemaal spijt van, want wij mochten hem best lijien en dien mottigen mof niet. Goddank hebben wij hier nog Hollan ische jongens genoeg, dat wij zoo'n vreemden Siakkenpoffer best kunnen missen. Adjuus! Ik moet voort. Zie maar, dat je 't ste t." Zie maar, dat je 't stelt! Het arme Hanneke knikten de knieën onder het lijf. Alles schemerde en draaide haar voor de oogen. Z o duizelig werd zij, dat zij tegen de heg steun moest zoeken om niet ineen te zinken. Eindelijk vermande zij zich. In net oog, claieen wijle ais onder de uitwerking van een zwaren slag dof en wezenloos had gestaan, kwam weder leven- Zj streek met de hand langs het voorhoofd. „Frans in de gevangenis en ik ik alleen ben de schuld," kreunde zij. Toen rende zij, alles vergetende, naar den veldw chter, sta r nde als een 1 wine de woning binnen en vertelde in éen adem wat zij had gehoord. Vrouw Jakobs begon te schreien. Op het voorhoof! des veldwachters kwam een diepe rimpel. „Esn van zijn meerderen van 't paard geslagen in dienst? Diarvoor was in mijn tijd vijf jaar naar Leiden en vervallen het allerminste," mompelde hij. „Dus geen korporaal, geen soldaat meer?" borst Han neke wanhopend uit. „Neen weggejaag 1, vervallen heet dat. Niets meer. Ziju premie weg, alles weg en dan vijf jaar ia den krui wagen „Maar daarna toch veldwachter h'-er, niet?" „Geen denken meer aan, kind. Weg die vooruitzich ten. alles in eens wegf' Vrouw Jakob3 wischte haar tranen af. Maar eer6t die vreeselijke gevangenis al die jaren. Kon hij van die ten minste maar vrijloopen. Kon hij maar ontvlvchfen." Eensklaps greep zij haar man bij den arm en keek hem strak aan. „Toon, daar bedenk ik iets. Het Brlgisch is hier vlak bij. Kun jij Frans niet helpen, dat hij wegkomt? In 't Belgische zullen ze hem niet gain zoeken.', Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2