fweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De stem van liet geweten. 13e Jaargang Maandag 21 October 1895. No. 3774 HAARLEMS DAGBLAD A "ROTTT-TET^IETSrT^FIRJJS Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden«1.30 Franco door het geheel© Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 n n de omstreken en franco per postO.Slljo .A.D VEZR/ITIEISrTILIEjIEsr Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Piiblidté Etrangére G. L.,DAUBE éc Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Monlmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort\\Heemitede, J. LEÜVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Veisen, L. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiên aan. Dit cummer bestaat uit twee bladen, EEHSTE BLA.D. Politiek Overzicht. Te Wörth, werd Vrijdag onthuld It standbeeld voor keizer Frederik, aarby keizer Wilhelm eene rede eld. Na de aanwezigen namens keizerin rederik en het keizerlijk huis be- inkt te hebben voor hunne tegen- oordigheid, vervolgde de keizer: .Met een bewogen gemoed staat er mijne moeder, zich herinnerend it het haar vergund is geweest, hier t den mond van haren gemaal het iricht van de eerste, door hem be- &alde zege te vernemen". De keizer ankte zyue moeder in 't bijzonder )or de genade, dat zij was opgeko- en om de plechtigheid bij te wonen, i vervolgde„Wat wij gevoelen by >n aanblik van dit standbeeld en bij )t 25 jarig herinneringsfeest van wedergeboorte des vaderlands, er vooral, waar het eerst het Zuid- ïitsch en het Noordduitsch bloed unen vloeide tot het cement, waarmede it Duitsohe rijk weder is opgebouwd, at treft diep ons aller hart. Wy ngeren leggen, ten aanschouwe van Bn grooten overwinnaar, de gelofte te houden wat hij voor ons heeft Bvoohten, de banden die hij smeedde i handhaven en dit Rijksland te Bschermen tegen wien het ook zij i Duitsoh te doen blyvenzoo waar- jk helpe ons God en ons Duitsche ffaard De Keizer besloot met een drievou- ig hoeral voor keizerin Frederik, ïer tegenwoordigheid de kroon had Bzet op dezen dag. In het tijdschrift de Zukunfl, dat alangs de slapende Bottioher qaues- b weer heeft wakker gemaakt, Ihrijit Miximlian Harde een scherp ftikel naar aanleiding van de beken- b verklaring van het pruisisohe mi- isterie, waarin dit minister von Bot cher vrij pleit. Hy betwyfelt of het ministerie Oldoende ingelicht was, en beweert at de overleden sohoonvader van on Botticher zich strafwaardig aan Bt geld van de rijksbank vergrepen eeft. Eigenlijk had hy aan het ge- ïoht uitgeleverd moeten worden. Zeer roote tekorten moesten gedekt wor- en, hetgeen de hoofden van groote anken en andere kapitalisten gedaan ebben om minister von Böttioher, ie als staatssecretaris van binnen- indsohe zaken ook plaatsvervangend Dorzitter van het curatorium der jksbank was, te believen. Toen Bismarck later er van hoorde Ig hy daarin voor den staatssecre- iris een ondersteuning, die met zijne tnbtelijke positie niet overeen te rengen was. Von Bött'cheh zelf Delde het onhoudbare van zijn toe- land en wilde zijn ontslag nemen, yn ministerstractement was niet eens oldoende geweest om de rente voor B geleende sommen op te brengen. Aangezien nu de tekorten gedekt waren, soheen eene strafrechtelijke vervolging niet aanbevelenswaard. Evenmin het ontslag van von Botti cher, die dan misschien ook financi eel ineengestort was. Bovendien moest in het belaog van den staat openlyk schandaal voorkomen worden. In dien tijd waren de gelden van het Welfenfonds byzonder sterk aange groeid, en de oude keizer Wilhelm verschafte er op uitdrukkelijk gun stig advies van Bismarok de midde len uit om hel aanzien van het Prui sische staatsbestuur tegen booze aan vallen te behoeden en een bekwaam ambtenaar de onmisbare onafhanke lijkheid te hergeven Vrijdag hield het deensohe Folke- thing (Tweede Kamer) te Kopenha gen eene vergadering, waarin de president van den ministerraad, ba ron von Reidtz-Taott, den politieken toestand besprak. Hy verklaarde, dat de beraadslagingen over de begroo ting bewezen en ieder erkende, dat de politieke strijd door de schikkiug tusschen de partijen van de baan geruimd was. Het ministerie nam tegenover het thans zittende Folkethingj, welks meerderheid zioh ernstig bereid toonde bemiddeling te aanvaarden, een vryere en onafhankelijker positie in. Het program van het ministerie bestond uit zijn wetsontwerpen. De reohterzijde, de conservatieve meerderheid, van het Landsthing (Eerste Kamer) koos Dinsdag den oud-president van den ministerraad Estrup tot lid van haar partijbestuur ten einde hem tot president te be noemen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de kalmte eenigszins in de stad terugkeert, de winkels der Armeniërs worden langzamerhand weer geopend. Het trekt zeer de aandacht, dat een russisch eskader, twaalf sohepen sterk, voor den mond van den Bos porus gaat kruisen. Twaalfduizend man versche troepen zullen den 22n dezer maand uit Spanje naar Cuba vertrekken. Uit Havana zijn door den gouver neur van de haven ©enige mededee- lingen gezonden over het nemen van het schip, dat belast was met het bewaken der kust, in de buurt van Asserradero. De manschap, bestaande uit vyftien man, werd aangevallen door 600 Cubanen, en moest wel, na een vergeefsohe poging tot het bieden van weerstand, zich overgeven. Aan den Liberal te Madrid wordt uit Havana bericht dat 1200 vrywilli gere uit de Argentynsche republiek naar Cuba vertrokken zijn. De re bellen hebben een sloep met handels waren bemaohtigd. De overheid heeft een samenzweerders-vereeniging te Carbenas ontdekt. Gemeld wordt dat Brazilië geneigd zou zyn de Cubanen als oorlogvoe rende partij te besohouwen, mits de Vereenigde Staten dit ook doet. De reeds sedert eenigen tyd ver- waohte groote slag op Formosa zal in deze dagen vallen. De Japanners hebben eergisteren Takao genomen, en zyn daarop onmiddellijk met het bombardement van Taiwan begonnen. De Zwartvlaggen maakten zioh tot een hardnekkigen tegenstand gereed. STADSNIEUWS eerste en ticeede pagina. Haarlem, 19 October. Den 24sten dezer oefent de heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz 25 jaar de praktijk uit als advooaat en pro cureur. Bij die gelegenheid wordt hem door zyn confrères een diner aangeboden in het Brongebouw. Te Amsterdam zijn Vry dag geslaagd voor het acte-examen 1. o. de da mes E. M. Braakman en M. F. de Kanter, beiden van HaarlemA. J. de Weger, van IJmuiden, en A. van Apeldoorn, van Beverwyk. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling van oude en nieuwe Japansche kunst die op het Museum van Kunstnijverheid gehou den wordt, zal a.s. Zondag 20 October voor het laatst geopend zyn. De verzameling die byzonder fraaie stukken bevat op het gebied der bronzen, der ivoorsnijknnst, der weef- en borduurkunst, der hera- miek en der grahisohe kunsten, zal naar elders worden overgebraoht. De Perzische verzameling van den heer Knobel, Nederlandsch gezant te Peking is thans in zyn geheel tentoongesteld; ook hier zyn de meest verschillende kunstambaohten verte genwoordigd. By beschikking van den Min. van Just. dd. 9 Oct 1895 is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot schrijver in de strafgevangenis te Utrecht, W. E. Smit thans schrijver in het Huis van Bewaring alhier. Letter en geest. Naar aanleiding van den brand van het hulpbureau van politie in 't Rozen- prieel hebben wij de politieverordening eens opgeslagen en vinden onder art. 156 het navolgende: „Met boete van „f 25 of hechtenis van ,6 dagen wordt „gestraft ieder, die eenig gebouw „met houten voor- zy- of achtergevel „of met houten vakken in den gevel „tot woonhuis inricht." En de Gemeenteraad dan, die een gebouwtje laat oprioh ten dat van voren op zy en van achteren van bout is? Nu is een hulpbureautje van politie wel geen woonhuis volgens de letter van de wet, maar de geest van art. 156 is toch, dat men het gevaar voor brand in de gemeente tot een mini mum heeft willen reduoeeren. En met dat beginsel is het bouwen van een houten huisje, dat dag en naoht be woond wordt en dat alleen in zoo verre verschilt van een woonhuis, dat er niet geslapen wordt (althans dat is te hopen) een houten huisje waar licht brandt en 's winters vuur met dat beginsel is het bouwen van een houten huisje van gemeente wege niet overeen te brengen. Schouwburg-Van Lier. Er waren Vrijdagavond vry wat mensohen in den sohouwburg om mevrouw Guusje Poolman de titelrol in Meilhao en Halévy's „Krekeltje" te zien spelen. Vroeger werd zy op het programma Augusta genoemd, verkort tot Aug. Later heette zij deftig mevrouw Van BienePoolman en nu heet zy familiaarweg Guusje. Dat is ook eigenlijk de naam die haar past. Augusta is zoo iets statigs, het doet denken aan een ernstig too- neelspel, of aan een drama en ver beeld u Guusje Poolman in een treur spel! Neen, spreek mij dan liever van een klucht, van een mop als „Krekeltje", waar de letterkundige vennoofschap Meilhao en Halévy den klokspijs van den ouden romantiek heeft opgewarmd door een meisje van goeden huize (eene baronesse des Allures, wat blief je!) te laten ontvoeren door kunstemakers en op haar achttiende jaar te laten terug vinden, natuurlijk nog zoo braaf en deugdzaam als men maar verlangen kan. Praat me van het tweede be drijf, waar de teruggevonden barones in de groote wereld is teruggekeerd (zie la fille du Régiment) en zich natuurlijk allerzonderlingst gedraagt in hare nieuwe omgeving. In zulke toestanden waarin naif moet worden gedaan en toch een beetje coquet en waarin gelachen, vooral veel gelachen moet worden daar is Guusje Poolman in haar kraoht. De heer Sohwab, die den jeune-pre- mier speelde niet, die amuseert zioh blijkbaar niet erg met dergelijke blij spelen en dat is aan zijn spel te zien. De heer Wagemans,''die voor factotum ven de barones moest worden aan gezien, was bywylen heel komiek en de heer Van Nieuwland, die eigenlijk de komiek en titre van het gezelschap is, speelde voor Markies wat op zichzeif al heel komiek was. Het moet gezegd, dat hij zich een mooie grime had weten te maken. De opgewarmde schotel, dien Meil hao en Halévy ons als een nieuw blijspel off'eeren, was ditmaal eens niet al te overvloedig met pikante saus overgoten. Vandaar dan ook, dat het publiek zich er hartelijk mee vermaken kon en dat, blijkens de toejuichingen, ook deed. De heer Gerard Zalsman is voor nemensin den loop van het concertsei zoen '95 6 een drietal liederavonden te geven, waarbij hij zich verzekerd heeft van de medewerking van mej. Jeanne Landré en den heerLeander Sohlegel. Deze namen noemende mag het overbodig heeten te zeggen dat de liederavonden inderdaad kunst avonden beloven te worden. Hoe bo vendien de ooncertgever er op be- daoht is zijn toehoorders in spe te doen kennis maken met het beste en nieuwste dat op het gebied der liederen-compositie valt aan te wijzen, blijkt uit het programma van den eersten liederavond, die op Woens dag 30 October in de Bovenzaal der Vereeniging zal plaats hebben en waarop vermeld wordt„Dioh- terliebe„ van Robert Schumann „Dolorosa" van Adolf Jensen, „Braut- lieder" van Peter Cornelius en „Aus dem Süden" van Hans Sommer. De laatstgenoemde toondichter heeft in de laatste jaren door zyne talrijke en meerendeels van buitengewoon talent getuigende liederen een hoogst gunstigen roep van zich doen uitgaan. Ook de bundel „Aus dem Süden" is ryk aan frissohe en oorspronkelijke sohoonheden. Wat het muzikale ge deelte betreft, gevoelt men doorloo pend hier met een rijkbegaald en fijngeorganiseerd kunstenaarsgemoed te doen te hebben en 't is daarom temeer jammer dat men ten opziohte der geïllustreerde gediohten niet altijd den smaak en de kieskeurigheid van den toondiohter kan bewonderen. Wij vertrouwen evenwel dat de heer Zalsman met verstand en fijn gevoel zyne keuze zal weten te maken. PHILIP LOOTS. Aan het 24e jaarverslag der Kweek- sohool voor onderwijzeressen alhier, is het volgende ontleend De cursus 1895,96 werd in Mei jl. geopend met 4-5 inwonende en [met 44 uitwonende kweekelingen, welke 'sjaars te voren 49 en 41 beliepen. Van de 19 kweekelingen, die zich onderwierpen aan het examen van onderwijzeres, verkregen 17 de akte en werden er 2 afgewezen. De uitslag der examens in de nuttige handwer ken was eenigszins minder gunstig. Te vorige jare werd de akte behaald door 12 van de 17 kwc ;kelingen. Dit jaar slechts door 13 van de 23. Het bestuur vestigt de aandacht op het feit, dat aan onderwijzeressen in het algemeen zwaardere eischen by benoeming i worden gesteld dan aan onderwijze, j. Vooral ten platteland© kaa als zekerheid worden vastgesteld dat een onderwijzeres zonder de akte voor nuttige handwerden weinig kans op benoeming heeft. Aan onderwijze ressen worden mitsdien feitelijk hoo- gere eischen gesteld dan aan onder wijzers en haar voorbereiding is bijgevolg zwaarder. Te betreuren is het, dat in hare bezoldiging geenszins eene afspiegeling daarvan wordt ge vonden. Met voldoening wordt verder ver meld, dat al de 20 kweekelingen der school, die zich aan het examen onderwierpen, de akte voor de vrije en ordeoefeningen behaalden, terwijl te vorige jare van de 15 kwee kelingen er éene werd afgewezen. Noch in het onderwijzend personee' nooh in het bestuur van het gezin had eene verandering plaats. Behalve een paar gevallen van mazelen, was de gezondheidstoestand der inwonende kweekelingen uit muntend. W ereldtentoonstelling. Zondag houdt het vendel van Oud Holland des namiddags te 3 uur zyn laatste exercitie. Onze lezers weten dat dit de oefenigen zyn, geheel naar die uit den tijd van Prins Maurits gevolgd en uitgevoerd door jongelie den die dat doen uit liefhebberij. Luitenant Kettner neemt daarna afscheid van zyn troepen. Wie ditin- terressante schouwspel nog niet heeft gezien, kan er dus Zondagmiddag nog voor de laatste maal van profitee- ren. De timmerliedenvereeniging „Door Eendraoht Verbetering" alhier, afd. van den 'Alg. Ned. Timmerledenbond, heeft het volgende schrijven aan den gemeenteraad gericht: Aan den Raad der gemeente Haarlem. De timmerliedenvereeniging „Door Eendracht Verbetering" alhier, richt zioh met de volgende vraag tot Uwe Raadszitting Onze vereeniging is van oordeel, dat de Haarlemsohe Gemeenteraad een waar remtoestel tegen is eiken voor uitgang, vooral waar het geldt de eoonomische belangen der arbeiders te verbeteren, als hebbende wij zulks kunnen opnemen uit een weigerend besluit op onze vraag tot het opne* men van bepalingen omtrent arbeids loon en arbeidsduur in de bestekken v?n gemeentewege op te nemenen tweedens, waar wij arbeider de ge legenheid zoekende het den volke kond te doen, de noodzakelijke en hoogst nuttige besprekingen van mi nimumloon en maximum arbeids duur, alzoo van uwentwege een ter rein afvragen waarop eveneens een be| slist neen wordt verkregen, vermee- nen wij dat het op onzen weg ligt u dientengevolge te verzoeken om spoedige en afdoende maatregelen tegen de aanstaande werkeloosheid Wanneer de H.H. Gemeenterraads- leden hiertoe geen middelen voor de hand zien, zoo verpliohten wij ons U te wijzen a. Op de onvoldoende en onge zonde woningen in onze stad, zooals bijv. in de Minnebroederstraat b. Op den naar den eisch des tyds nvnder verkieselijke plaats onzer ge meentereiniging c. De noodzakelijke voorziening in de overwegen Kruisweg en Jansweg, hetgeen door bemiddeling der H. IJ. S. M. en onze gemeente veel zou kunnen worden verbeterd, enz. 't Welk doende, namens de timmer liedenvereeniging „Door Eendraoht Verbetering." Maandagavond wordt in verband hiermee een protest-meeting gehou den in „Felix Favore", waarin als sprekers optreden zullen G. Wolfs winkel en A. M. Reens van Am sterdam. Gemeente begrootin? Zandvoort. De aangeboden Gemeente-begroo ting voor 1896 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 28,770,36. De hoofdelijke omslag is geraamd op f6000, de gemeente-opcenten op de grondbe lasting en de personeel© belasting op f6243,27, het vergunningsrecht op f1500 en de schoolgelden op f1400. Voor verlichtingis uitgetrokken f1500, voor het onderwijs f 6976, voor renten en aflossingen van geldleeningen f7628,68^ en voor onvoorziene uitga ven f2440,02. De schuld bedraagt op 1 Januari 1896 f 65200. IJmuiden. Voor rekening der heeren J. en N. Visser alhier werd gisteren in hotel Nommer Een door den architect J. van Reyendam Lzn. te Haarlem aanbesteedhet bouwen van een vischpakhuis met ys- en koelkelder en vyf boven- of benedenwoningen Naar het frantch van ETIENNE ENAULT. I HOOFDSTUK L Deze laatste sin werd met half schertsende kalmte itgesproken, honderd maal verschrikkelijker om aan te ooren dan een heftigen of somberen toon. „Een goede wenk voor my," merkte Philip Kerven p, die onwillekeurig huiverde. „Wie goed verstaat heeft aan een half woord genoeg," lide Wüliam. „En daaiom zyn wij nu hier in Londen," voegde de ïrteller er by. „Bovendien werken wij hier ook slechts vaste uren of alleen wanneer onze kas het noodig aakt. Anders leven wij als ware gentlemen. Hij vervolgde op spottenden toon: „Wat ik nog zeggen wil, mijn beste Kerven, ik moet nog bekennen, dat als wy u vannacht aangeklampt dat wij vijf minuten te voren een engelschen lord mis liepen, die zich dikwijls incognito des nachts naar de andere zyde van de Theems begeeft. Wy wilden nu niet dat ons uitstapje geheel tevergeefs zou zijn. Maar gewoonlijk jagen wij slechts op groot wild. Op uwe ge zondheid mijü vriend." Philip Kerven stootte zyn glas tegen dat hetwelk op geheven werd maar hy dronk niet Sedert eenige mi nuten was zijn geest afgeleid. Plotseling riep hij uit: .Ik heb een idee!" „Welk idee?" Hij antwoordde niet en terwyl hy met verbazing gadegeslagen werd scheen hy overgeleverd te zijn aan de nauwkeurige overweging van een of ander geheim zinnig plan. „Ja, ja, dat is mogelijk," mompelde hij tot zich zelf sprekende„in ieder geval is het de moeite waard eene poging te wagen." Op hetzelfde oogenblik vestigde hij zijn blik met eene eigenaardige strakheid op William Larmor. „Wel, wat sohetlt u?" riep deze uit en deed zijne woorden vergezeld gaan van een ongeduldig gebaar. „Waarom kijkt gu mij zoo aan?" „Wilt ge een milïioen onder ons drieën verdoelen vroeg Kerven plotseling. De twee broeders sprongen op als door een veer be wogen. „Wat zegt ge daar riep Wüliam verbaasd uit. „Ik vraag of het u (lust een aardig millioentj* onder ons drieën te verdoelen kas staat open, begin maar te tellen." „Wacht in ieder geval daarmee tot het geld er is." „Wij hebben haastmoeten wij lang wachten „Dat hangt er van af." „Waarvan?" „Van den dood van een man." „Zullen wy dan zijne erfgenamen zyn?" „Ja, als mijn plan gelukt" „Dat is waar ook. Laat hooren dat plan." „Luister dan goed toe, want geen enkele bizonderheid mag u ontsnappen van wat ik u vertel." „Wij doen niets dan luisteren," antwoordden de beide anderen, in gespannen verwachting. Na een oogenblik nog te hebben nagedacht begon Kerven langzaam en afgemeten aldus „De man in wiens dienst ik sedert tien jaar ben, is zooal8 ge weet millionair. Maar wat ge nog niet weet is dat hij iijn fortuin heeft gestolen." „Foei, die echelm!" riep Richard Larmor uit met een kortelijk gebaar van verachting. „Hoe ik dit geheim ontdekt heb want het is nog een geheim voor de geheele wereld behalve mij zal ik u in weinig woorden mededeelen. Jean Tréhoaard. mijn meester, is oud en ziekelijk. Ouderdom en ziekte zgn zeer bevorderlijk tot het doen ontstaan van berouw, hm zijn den goeden man, wanneer hy by voorbeeld veel pijn leed, nog al eens woorden ontsnapt, die myn arg waan opwekten. Door nieuwsgierigheid gedreven heb ik aan d# deuren geluisterd en de zekerheid gekregen, dat do handige echelm dertig jaar geleden een koop man uit de londensche city, by wien hij als kassier in zekerheid gekregen, dat hij, terwyl hij zijn einde voelt naderen, van plan is aan de lamilie van zijn vroegeren patroon het aardig sommetje, waarvan wij spreken, terug te betalen." „Gelukkig! dat verzoent mij weer ©enigszins met den schelm!" merkte de spottende bandiet plechtig op. „Maar welk belang hebben wy bij deze schoone daad?" vroeg William ongeduldig. „Wacht een oogenblik jonge man en ge zult het wel dra hooren. Jean Trehouart heeft verscheidene malen naar Londen geschreven in de hoop iets te vernemen omtrent zijn slachtoffer, maar in antwoordt nu op zyne brieven ontving hy slechts zeer vage aanwijzingen. Toen ia hij op het denkbeeld gekomen my er op uit te zenden om de familie Maxwell op te sporeD. Door verschillende inlichtingen ben ik de volgende, fei ten te weten gekomen Na den diefstal, doorzijn koet sier ten nadeele van hem gepleegd, is Maxwell dezen laatste gaan opsporen. Na. hem tevergeefs in Noord- en Zuid-Amerika te hebben gezocht, is bij in Engeland teruggekeerd eir heeft-zijn zaken hervat, vervolgens is hy getrouwd met eene fransche vrouw en heeft twee kinderen gekregen, een jongen en een meisje. De voor spoed begon wejr bij hem terug te keeren, toen hij plotseling op eene geheimzinnige raadgeving op reis is gegaan met zijne familie en zich inscheepte op oene boot, die naar Havre vertrok. En sedert dien dag," voegde Kerven er by, „heeft men niets van hem noch van zyne familie gehoord." Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1