Moar-Mwerta NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J, c. FEUILLETON. De stem van het geweten. 138 Jaargang Woensdag 23 October 1895. No. 3776 HAAHLEM'S DAGBLAD ^BOirnsrErivLEijsrTsn^icrs: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersH 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor tiet Buitenland: Compagnie Générale de Piiblicité Etrangère G. L. BAXJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monimartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendoal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaarndam, C. HaRTENuORP;; ZandvoortJ. ZWEMMER; Vehm. L. VENTOS; IJmuidenJ. J. TJADEN; BeverwijkH. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemds Asenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- antiën, Brievenhoofden, Memoranda m alle overige Drukwerken, die op antoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, üllijï en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever Politiek Overzicht. De russische minister Lobanof heelt onlangs Frankrijk en Duitsch- |and bezocht en is ia laatstgenoemd land,zooals gemeld is, ook door Keizer jVilhelm ontvangen. Tot dusverre was nog niet bekend, wat gedurende le audiëntie is besproken. De Lokal- mzeiger komt het ons du vertellen. Lobanof deelde den Keizer mee, lal het de innigste begeerte van den Tsaar is, zoowel Keizer Wilhelm als |veizer Frans Jozef, zijn twee mach- iige buren, te mogen ontmoeten. De Tsaar hoopte dat deze wensch reeds in het volgend najaar, na de kroning !ou kunnen vervuld worden. Verder Verklaarde Lobanof dat hij in Frank rijk de overtuiging had gekregen dat én de Fransche regeering èn het Fransche volk opreoht begeeren dat 3e Vrede zal gehandhaafd worden. Vlen mag dus hopen dat de eeuw ia rrede eindigen zal. De Keizer zou hebben geantwoord, dat ook bij en de met hem verbondenen bpreoht het behoud van den vrede wenschen, en dat het hun veel ge noegen zou doen als de Franschen hun Vredesfeest-Tentoonstelling van 1900 ongestoord en in volmaakte rust konden vieren. Die Tentoonstelling loch zal een voortreffelijk werk der beschaving kunnen zijn. Lobanof roerde nu het Oost Azia tische vraagstuk aan, en legde er den aadruk op, dat Rusland onmogelijk iou kunnen dulden dat de Japanners zich voorgoed in Korea nestelden, daar zij. van daar uit èn China èn Rusland zullen bedreigen. Rusland iou gedwongen zijn, gestadig een leger in Siberië op de been te hou- wat groote geldelijke offers zou jen. De Japanners zullen Korea is uit moeten, daar Rusland hen er niet ais buren hebben wil. Het Bul- jaarsche en het Armenische vraag- ituk roerde Lobanof slechts in het voorbijgaan aan: hij zei er alleen van, 3at z. i. ook die quaestiëu niet tot verwikkelingen die den vrede in jevaar brengen zoudeD, zullen leiden. Reeds is er op gewezen waarom ie koning van Portugal teruggeko- nen is van zijn plaD, koning Hum bert van Italië te bezoeken. Het lag voor de hand, dat het Vati- ïaan volstrekt niet met het plan was ngenomen. Volgens verklaring van len portugeesohen minister van bui- tenlandsche zaken aan den italiaan- sohen gezant te Lissabon, was koniug Carlos bevreesd, dat de nuntius te Lissabon zou zijn teruggeroepen als hij zijn plan ten uitvoer had gebracht. De Daily Chronicle ontvaDgt uit Konstantinopel een bericht waardoor wordt gelogenstraft de tijding dat do Armeensohe patriarch aan de Fran sche, Russische en Engelsohe gezan ten deed melden dat hij goedkeurt de door den sultan bekrachtigde plannen van hervorming in de Ar- meensche provincies, waarvan de in houd hem nog niet bekend is. De Daily News verneemt uit Kon stantinopel d it er groote ongerust heid heerscht over den toestand in Trebizonde, van waar geen directe beriohten worden ontvangen. Door reizigers is beweerd, dat het ver moorden van Armeniërs is toegeno men, omdat de gouverneur dezen vooraf wist over te halen om hunne wapenen af te geven. De Turksche couranten deelden Maandag het keizerlijk besluit mee betreffende de hervormingen in het Armenisch bestuur. Ziehier de voor naamste maatregelen. Strenge keus van de ambtenaren, volstrekte gelijk heid der burgers, regelmatige heffing van de belastingen, instelling van kantongerechten, toezicht op de ge vangenissen, instelling van een ka daster, ontwapening van de regimen ten Koerden, verbod van het laten verkoopea van inboedelB enz. we gens pachtschuld. Uit Budapest wordt gemeld, dat het hongaarsche Huis van Magnaten nu ook het ontwerp op de vrije uit oefening van godsdiensten in zijn geheel heeft aangenomen. De Oostenrijksche minister presi dent, graaf Badeni, is te Budapest aangekomen en heeft bezoeken afge legd bij de Hongaarsche ministers. Het offioieuze Fremdenblatt verwacht van dit bezoek nauwere betrekkingen tussohen beide regeeringen, die van groote waarde zullen zijn voor de onderhandelingen over de overeen komst tusschen beide rijken. De quaestie tusschen Engeland en Venezuela neemt ernstiger vormen aan. De regeering van Venezuela heeft niet getracht de gebeurtenissen van Januari (toen de Engelsche vlag werd weggenomen en Engelsche onder danen werden mishandeld) eeniger- mate te verontschuldigen, nooh daar voor eenige vergoeding aangeboden. Blijkbaar rekent het op bulp van de zyde der Vereenigde Staten, die reeds zou blijken door het zenden van een amerikaansch eskader naar West-Indië, dat in opdracht zou hebben èn op den toestand in Ve nezuela on op dien op Cuba te let ten. In de Vereenigde Staten zijn de meeningen eohter zeer verdeeld, of men zioh daar nut de genoen quaestie moet inlaten of niet en of hier de Monroe-leer moet worden toegepast. De engelsche premier, lord Salis bury, heeft Venezuela van de door Engeland gevraagde vergoeding me- dedeeling gedaan. Deze mededeeling is nog niet te bestemder plaatse aangekomen. Zij is niet door bemid deling van den Venezolaanschen consul te Londen, en evenmin door eeu diplomatiek agent direct over gebracht. Zij is in kraohtige termen gesteld. Engeland zal niet gedoogen dat Venezuela de grenzen oversohrijdt door de rivieren Cuyuni en Amacuro gevormd, maar Engeland zou er in toestemmen dat de quaestie van het gebied waarop zij buiten die grens aanspraak maakt, aan een scheidsgerecht werd onderworpen. Nog steeds komen er nadere bizon- derheden over het innemen van Tana narivo door de fransche troepen. Aan de Times is nu weer uit Tananarivo gemeld, dat de voorttrekkende fran sche troepen de Howa'a den 29en September hadden teruggedreven tot op drie mijlen afstands van de hoofd stad. Een aan de Europeanen vijan dige volksmenigte ging toen aan het vermoorden en verminken van fran sche gevangenen, en zou zeker de hand geslagen hebben aan de in de engelsche hospitalen aanwezige zieken indien de Franschen niet op de hoog ten bij de voorsteden waren versche nen van waar zij met de beschieting van Tananarivo een aanvang maak ten. De koningin liet capituleeren toen de Franschen zich gereed maak ten tot de bestorming. De overgave geschiedde kalm. De uitstekende houding der fransche troepen maafcte op de bevolking een geruststellenden indruk. De hertog van Oporto is uit Lissa bon naar Goa vertrokken om de moeielijkheden daar uit den weg te helpen ruimen en den opstand te dempen. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem22 October. Voor het acte-examen lager onder ijs is Maandag te Amsterdam ge- mej. J. Kampman alhier. De heeren H. Völlmar en Chr. P. W. Kriens, die het voornemen heb ben opgevat om de twee laatste So nates voor piano en klarinet van Brahms op. 120 in ons land bekend te maken, zullen die waarschijnlijk in dit seizoen te Rotterdam, Haar lem en Amsterdam ten gehoore brengen. Hanslick noemt die Sonates „wun- dervoll" en rekent ze tot 't „aller- sobönste" van Brahms. En in de Allg. Zeit. schreef R. Heuberger o. a. van de 2e Sonate, in F-moll, dat het Andante een „Empündungsmalerei ersten Ranges", de Finale „bevallig, vroolijk en geestig" is. In de eerste Sonate, in Es-dur is meer hartstocht; beide werken zijn zeer verschillend van stemming en men zou, zegt Heuberger, de eerste „Glückliohe Jugend", de twee le „Giückliches Alter" kunnen betitelen. Wig hopen de Sonates spoedig ook hier te hooren. Schouwburg. Een optreden van mevrouw Julia van Lier—Cuijpers was en is nog steeds eene groote aantrekkelijkheid voor het Haarlemsche publiek. Velen zal het dan ook een genoegen doen ie vernemen, dat zij Vrijdag met bet gezelschap Van Lier, dat door zijne beide laatste voorstellingen een goe den indruk alhier achterliet, eene gastvoorstelling geeft. Wij zien haar dan in een barer beste rollen, name lijk als gravin de Moray in „Marte lares", het bekende drama van Adolphe d'Ennery en Edmond Tarbe. „Martelares" behoort niet tot de drama's van den laatsten tqd, het is geen Ibsen, geen Hauptmann, die hier aan het woord is, maar juist omdat het zoo geheel tot het oude genre behoort, waarvan het tusschen twee haakjes gezegd lang niet een der slechtste is, valt het nog zoozeer in den smaak van een zeer groot deel van het publiek. De liefhebbers kun nen zich dus Vrijdagavond vergasten. Voor hen, die het stuk reeds vroeger hier zagen opvoeren, kunnen wij nog melden, dat de zoo hoogst eigenaar dige en moeilijk weer te geven rol van sir Elibe Drach, bij den heer van Nieuwland wederom in zeer goede handen is. Groote proteatvergadering. Maandagavond te 8l'~ uur werd eece druk bezette protestvergadering in .Felix Favore" gehouden, onder voorzitterschap van den heer Spren- gers, die in een openingswoord het doel uiteenzette. Nadat Portegies nog eenige woorden had gesproken, waarin hij o.a. op organisatie der arbeiders aandrong, verkreeg G. Wolfswinkel het woord, die zeide dat het piotësi dezen avond iu de 1ste plaats moest gelden de laffe houding van de vakgenooten onder de timmerlieden alhier, welke dezen zomer niet flink en fier het hoofd omhoog gehouden hebben gedurende de werkstaking van de timmerlieden, maar na eenige dagen op dezelfde oude voorwaarden weder aan den arbeid waren gegaan en vervolgens uit eenzette, dat als de vergadering meende, dat dit protest eenig nut zou hebben, zij dan bedrogen zou uitkomen, daar men van de regeeringspersonen kruit en lood in plaats van hulp te verwachten heeft en het vrij nutteloos is te protestee ren tegen eene handeling, die reeds geschied is. Neen, zeide spr., er moet meer gedaan worden, dan hier te proteeteeren. De kameradon moeten opgewekt worden, om mede te strij den, want wanneer het niet van den arbeider komt, dan verkrijgt men geene rechten. Van Regeeringswege is het niet te verkrijgen, dat de ar beider, de opbrengst van den arbeid geniet, en omdat het van die zijde niet kan en mag verwaoht worden, moet men andere paden inslaan om tot een menschwaardig bestaan te komen. Alleen wanneer men op eigen kraohten steunt, daagt er red ding op voor het lijdende volk. Alles wat voortgebracht wordt is de som van de gemeenschap. Zq die der halve hiervan meer nemen, dan zij voor zich en hun gezin noodig heb ben om behoorlijk te kunnen leven, plegen diefstal. Ons protest ging spreker voort, zal alleen dan eenige uitwerking hebben, wanneer alle arbeiders met ons den strijd aanvaarden tegen de wanver houdingen in onze huidige maat schappij, opdat er eene maatschappij kome, waarin vrijheid, reoht en brood voor allen is en hij eindigde aldus „Arbeiders, op ten strijde voor vry- heid, reoht en brood Na dezen spreker trad op de heer A. M. Reens, van Amsterdam. Reens besprak ia het begin zijner rede het bekende manifest onlangs vanwege den Ned. R. K. Volksbond uitgevaardigd, waarin volgens hem met vette, dikke letters stond gedrukt dat de socialisten oproermakers wa ren. Hiertegeo protesteerde hij. Neen vraagt gij mijWie oproermakers zijn, dan ging spr. voort, zou ik antwoorden „de pruiken uit uw Ge meenteraad zijn dat." De afgevaar digden in den Gemeenteraad behar tigen niet het algemeen belang, maar het klassebelang. Wat men anderen meer deftigen vereenigingen wel toestaat, weigert men aan de arbeiders. Verder protesteerde spr. er tegen, dat er aan de bestuurstafel ook niet een vertegenwoordiger zat van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, daar genoemde bond toch ook had gezegd de verbetering van de arbeidende klasse te willen, zij het dan ook langs geleidelijken weg en door onderlmg overleg. Dit laatste was volgens spr. onzin. Hier na wets Reens er op, dat ook de kapitalisten en de gezaghebbers, oproermakers waren. De socialisten waren iets anders, hun eeretitel is oproerkraaierszij zeggen dat da revolutie zal uitbarsten. De arbeiders zijn het er allen over eens dat eene verbetering in de maatschappelijke wanverhoudingen moet worden aan gebracht. Doch die verbetering is niet te verwachten van regeeringswege, daar men zoowel in de 2e Kamer als in den Gemeenteraad niet de waarach tige belangen van de arbeiders behartigt, maar slechts kletst. Even min is zg van de kerk te verwaohten slechts uit het kamp der arbeiders zal zij komen. Daarom moeten alle arbeiders op geroepen worden tot een heiligen strijd tegen de kapitalisten, die niets doen, doch van alles genieten en in weelde baden en de oorzaak zijn vaD de ellende van de arbeiders. Opheffing van het sociale vraagstuk zal alleen dan tot stand komen, wan neer het stelsel van het socialisme wordt gepropagandeerd. Spr. eindigde met als zyne overtuiging uit te spreken dat eenmaal de groote sociale revo lutie, de dag der wrake zal komen, en dat als die dag er eenmaal is dit niet aan de socialisten moet worden geweten, maar aan hen, zooals thans ook de leden van den Haarlemschen Gemeenteraad, die niet hebben gered, wat er te redden was, toen het daar- i voor nog tijd was. j Deze rede verwierf luid applaus. Alsnu las de voorzitter de volgende motie voor „De groote vergadering, gehouden op 21 Ootober 1895, in „Felix Favore", als protest tegen het weigeren van een terrein, dienstig ter bespreking van minimum loon en maximum arbeidstijd, spreekt hare afkeuring uit over dit weer ondoordacht besluiten verwijt den gemeenteraad eeu meten met twee maten." ReeDS had eohter een ander voorstel. Hij stelde voor, daar het zenden van een motie toch Jniet baat cd deze maar in den prullenmand wordt geworpen, haar ook niet aan den gemeenteraad te zenden, hem daarvoor te min ach tende, welk voorstel grooten bqval by de vergadering vond en aange nomen werd. Hiermede was de motie van den voorzitter verworpen. Nadat Reens nog verzooht had geen sigaren bij de winkeliers te koopen, maar op de markt, zoolang de staking der sigarenmakers duurt, en Sprengers de arbeiders opgewekt had dit te doen, om de medevakge- nooten te helpen, deelde de laatste nog mede, dat er Woensdag een wandeltocht met een praatje van Samson zou worden gehouden, waar na de vergadering werd gesloten. Naar ons gemeld wordt beloven de harddraverijen op de baan te Heem stede morgen, Woensdag, te houden, belangrijk te worden. Immers geen enkel rouwgeld is verklaard, zoodat kans bestaat, dat alle ingeschreven paarden, 63, op zullen komen. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen den bier huishouder F. K. M., terzake het verkoopen van sterken drank in het klein, in zijne inrichting aan de Leid- sche Vaart, zonder do daartoe ver- eischte vergunning. IJmuiden. Maandagavond hebben ]de aanne mers van de visscbershaven bericht ontvangen, dat zq met hun werk, het I doorsteken van den dam, tot nu toe 1 den weg naar zee, kunnen voortgaan, j zoodat de zaak zeker bijgelegd is. Er zijn evenwel geen afsluithekken van gemeentewege weggenomen gewor den. BINNENLAND, Sir William Haroourt, lid van het vorige Engelsche Kabinet, bezocht ook de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Naar men verneemt bestaat bij de Tweede Kamer het voornemen, na afloop vaa de beraadslaging over de Indische begrooting hetgeen waar schijnlijk op het einde dezer week kan worden gesteld tot 12 Nov. a.s. op reces uiteen te gaan, en dan bij hare terugkomst de nieuwe rege ling der personeele belasting ter- stond in behandeling te nemen. Ten j aanzien van dit laatste punt zal in I den loop dezer week het voorstel worden gedaan. Uit de Staatscourant. Bij kon. besluit is de luitenant ter zee 2e kl. F. K. van der Weyde, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK IL Hij had deze woorden nauwelijks uitgesproken, of een :uiter, die scherp den hoek nam, kwam in de laan lanrennen. De grijsaard beefde van vreugde en riep lit: i „Daar is hij eindelijk! Simplice," vervolgde hij da- lelijk, „daar komt uw oude vriend Philipga hem rlug te gemoet. Zeg hem, dat ik hier op mijne kamer >en en dat hij onmiddellijk bij mij moet komen." Hij, tot wien dit bevel werd gericht, was een kleine, )londe, jonge man, naar zijn uiterlijk te oordeeleu on- eveer twintig jaar, hoewel hij vier en twintig jaren >lde. Het gelaat onder de lange, krullende lokken, as fraai gevormd. Hij had blauwe oogen, zacht als e van eene engel, hoewel ze iels starends hadden. Zijn bretagnieche kleederdracht dri-eg er toe bij zijne fraaie, tengere gestalte te doen uitkomen, terwijl hij om zijn middel een leeren riem droeg met een groote, metalen gesp. Toen hij den ouden Tréhouart tot hem hoorde spreken, verliet hij den hoek bij den schoorsteen, waar hij had zitten staren op eenige knappende rijs- houtje3 in den haard, want bijna het geheeie jaar door verwarmde men de kamer van den ziekenlijken zeven tigjarige. Na de hand aan het voorhoofd te hebben gebracht en eene oogenblik in onbeweeglijke houding te hebben gewacht, antwoordde Simplice glimlachend met eene bizonder droefgeestige uitdrukking „Ja, ja, ik zal gaan, ik zal gaan." „Je hebt het toch wel goed begrepen, mijn jongen?" „Ik heb het goed begrepen, ik heb het goed begre pen. Het komt er toch niet op aan," vervolgde hij en zijn glimlach verdween terwijl hij zuohtte, „hem wacht ik niet." „Wien wacht je dan „Haar de fee." De grijsaard trok de schouders op. „Hebt u haar nooit gezien?" vervolgde de jonge man. „Ik ken haar wel, vannacht heb ik haar nog in mijn droom gezien. Zij is verrukkelijk mooi, ik zal u haar laten zien wanneer zij komt." „Het is goed, maar ga nu gauw Kerven tegemoet en breng hem dadelijk hierheen." „Ik zal hem dadelijk hierheen brengen," antwoordde Simplice, en met bevallige sprongen snelde hij de ka mer uit. Of „Arme waanzinnige knaap!" mompelde de grijsaard, f liever, ik vergis mijgelukkige waanzinnige! O waarom heb ik niet evenals hij mijn herinneringsver mogen en het verstand verloren!" Eenige minuten later verscheen Philip Kerven, voor afgegaan door Simplice, voor den grij-aird. Kerven was, na te Havre te zijn aangekomen, te paard naar Morlarx gereden en na eenige uren in zijne ge boorteplaats te hebben doorgebracht was hij weer te paard gestegen oaa den afstand af te leggen, die hem nog van Stangala scheidde. Zijne lange, bruine jas, zijn eerwaardige vilten hoed, zijne groote laarzen, waren wit van atof. Hij had nog steeds die uitdrukking van spot tende goedmoedigheid op zijn gelaat, waarachter hij zijn slechte gevoelens verborg. Tréhouart ontving hem met koortsachtige geestdrift. „Wees welkom Philip," zeide hij tot hem, „ik werd verteerd van verlangen je weer te zien. Het schijnt, dat je reis niet vergeefsch is geweest. Het verwondert mij niet, want je bent vlug en bedachtzaam. Ga zitten en vertel mij alles; ik luister." Kerven wischte zich het voorhoofd af, minder om de zweetdruppels weg te vegen dan om zich den tijd te geven eene kalme houding aan te nemen. Hij bleef staan en begon als volgt „Ik heb uwe bevelen uitgevoerd mijnheer. Te Locden heb ik mij aangemeld bij de personen, wier adressen u mij gegeven hadt- Ik heb notaris Dickson in Fleet Street en den eerwaarden John Burns, uit het kerspel Westmin- ster Abbey gesprokenik heb ook de deftige kooplie den nit de City bezocht, die u mij hadt aangewezen en ziehier in korte woorden wat zij mij hebben meege deeld James Maxwell, een zeer gezien koopman in Nigh Aiborn is lang geleden geruïneerd door den on trouw van een bediende, wiens naam men mij niet wist mede te deelen." De oude Tréhouart beefde; de ander deed het voor komen alsof hij niets had gezien en vervolgde be daard „Daar Maxwell eeu man met veel geestkracht was, ging hij weer aan den arbeid. Hij was nog jong, nau welijks veertig jaar. De verfoeielijke misdaad van zijn kassier deed hem ons land niet onrechtvaardig beoordee- len en het bewijs daarvan is dat hij weldra met een fransch meisje in het huwelijk trad, Madeleine Vernon geheeten. Deze vrouw maakte hem gelukkig, zij schonk hem twee aardige kinderen, een jongen en een meisje, William en Diana. Alles ging toen voorspoedig, toen hij op zekeren dag een boottochtje op de Theems deed, de boot zonk en alleen de zoon kon gered worden." „Dus is er nog ejn zoon?" vroeg Tréhouart ont roerd. „Er is nog een zoon," antwoordde Kerven onbe schaamd. „God zij geloofd 1 dat ontheft mij van een zwaren last." „Op het tijdstip, dat deze droevige gebeurtenis plaats greep," vervolgde de bedrieger zonder zich aan dien uitroep te storen, „moet de zoon van Msxwell twaalf jaar zijn geweest. Wat er sedert dien tqd van h«m ge worden was, wist niemand mij met zekerheid mede te deelen. Wel wist men, dat een bloedverwant het kind als zijn pupil had aangenomen en het op eene school te Londen doen opvoeden. Op welke school? dat wist men niet. Om de moeielijkheid nog te doen toe nemen, wistsn sommigen mij te verzekeren, dat de

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1