Hierna merkt het blad op, dat het •de flesBchentrekkerij beschouwt, als uiting van een ziekteverschijnsel, waaraan de naam zou kunDen wor den gegeven van „insoliditeit, in handel en bedrijf," waarop het vraagt Hoe mag het tooh wel komen, dat de insoliditeit in handel en be'rijf in onze dagen hand over hand toe neemt Het antwoord op deze vraag is, naar de Ulr. Cour. meent gemakke lijk te geven. „Het door velen gekoesterde en nagestreefde ideaal is, zich met een enkelen goed gelukten slag rijk te maken, om daarna in een dolce far niente, een weelderig nietsdoen, van de zonder inspanning verworven schatten te genieten. En juist do han del met zijne wisselende kansen van winst en verlies, zijne speculaties waarvoor een steeds uitgebreider vel«l openstaat naarmate het wereld verkeer is vergemakkelijkt en toege nomen, opent een zoo geschikt veld voor die „jaoht op plotselingen rijk dom." „De verleiding, om zijn geweten daarbij wat te verruimen en zich over eerlijkheidsbezwaren heen te zetten, wordt velen daarbij te sterk, zoodat zy met steeds minder gewetenswroe ging hunne schreden zetten op insolide wegen. „Verlevendiging van het besef, dat de arbeid ?s mensohen hoofdtaak is en blijft, dat men eerst dan met ware voldoening van zyn nooddruft of van zijn overvloed geniet, wanneer men zich het getuigenis kan geven, dat hij door eerlyken arbeid verworven is, daarin is o. i. zoo eindigt de TJtr. Cour. haar artikel wel het allerbeste middel gelegen, om èn flessohentrekkerij èn zoovele andere oneerlijke practijken van dezelfde familie uit de samenleving te zien verdwijnen en wegsterven." Sport en Wedstrijden. De schermwedstrijd vanwege de schermvoreeniging „Oranje Nassau" in het Casino te 's Grave -hage, is Zondagmiddag geëindigd. Meteenige toepasselijke w -orden werden de prij zen uitgereikt door den heer J. C. de Graalï en door den heer A. Kom, jurylid. De uitslag van den wedstrijd was: Colonne geweer (4 deelnemers) le prijs onderoflicierenvereeniging Olym- pia te Kampen (zilv. med.); 2e prijs br. med. de korporaalsvereeni^ing Uitspanning na inspanning te'sGra- venhage. Carré lange stok: le pr. verguld br. med. de vereeniging Mars te 's Gravenhage2e pr. br. med. de vereeniging Excelsior, den Haag. GeweerEereprys gouden med J. J. Bouwmeester,vanVoorVaderland en Koning te Haarlem; le prijs F. Bouróe van idem2e pr. J. Frainklin, van Minerva te Leiden. Sabel: Eereprijs. gouden medaille, K. Donselaar, van Voor Vaderland en Koning, te Haarlem le pr. G. van Houten, van de Vrije Wapenbroeders, Den Haag; 2e pr. A. Reis, van Ex celsior, Den Haag; 3e pr. P.Jansen, van Minerva, te Leiden. Lange stokle prijs E. J. Altorf, van de Vrije Wapenbroeders, Den Haag2e pr. J. Jansen, van Mars, Den Haag3e pr. N. J. Nieuwkerk, van Excelsior, Den Haag. De prijs voor de grootste deelne ming werd toegekend aan de veree niging Vrije Wapenbroeders te 's Gra venhage. Brussel werd Zondag vermaakt door een optocht van tweeduizend •wielrijders, een betooging ten behoe ve van verbetering van de Belgische wegen. Land- en Tuinbouw Bloembollencultuur. Maandag had alhier de alge- meene vergadering der Algemeene Vereeniging Jvoor Bloembollencultuur plaats, onder voorzitterschap van den heer J. H. Krelage. Van de 25 afdeelingen, die deze Vereeniging thans teli, waren er 23 vertegenwoordigd. De vereeniging telt thans 42 dona teurs, 14S2 gewone leden en 82 lid leerlingen, totaal 1606 leden, tegen 1565 in Maart van dit jaar. De ontvangsten over het laatste jaar hebben bedragen met inbegrip van een saldo van 1893 groot f3104.2iy, de som van f7548 DlVs, de uitgaven bedroegen f 3171.32, zoodat er een voordeelig saldo overblijft van f4377.591/,.. Aan De Erven Loosjes zal een subsidie worden verleend van f600 ter gemoetkoming in de koeten voor het laten maken en doen verspreiden van eene proefaflevering voor het tBulbüegium Harlemensewelk sub sidie alleen dan zal worden uitbetaald, ingeval bij gebrek aan genoegzame deelneming, niettegenstaande de uit gave der proefaflevering, het getal exemplaren waarvoor is ingeteekend, beneden de vierhonderd blijft. Het voorstel van het hoofdbestuur om den proeftuin in dit jaar niet te beplanten met ;het oog op de gebleken geringe deelneming en een jaar te wachten om daarna te oordeelen of de proeftuin in 1896 weder zal wor den geopend, werd aangenomen. Leger en Vloot. Bij het Noord-Amenkaansohe leger is thans in beproeving een kapotjas, die tevens als tent kan worden ge bruikt. Als kleedingstuk heeft het voorwerp den vorm van een ruimen overjas met kap, als tent dien van een vierhoekige pyramide, ruim ge noeg voor de berging van éen man. De verandering van tent in kapotjas en omgekeerd is het werk van enkele minuten. Het spreekt van zelf dat de stof, waaruit het voorwerp wordt ver vaardigd, waterdioht is. Ook in Oostenrijk schijnt een der gelijk kleedingstuk bij het leger in beproeving geweest en gunstig ont vangen te zyn. Letteren en Kunst. Naar men verneemt is den tenor zanger Pauwels een contract aange boden door de directie der keizerlyke Opera te Berlijn. Ecu gedenkteeken. Op het kleine, rustige kerkhof, „Ter navolging" is de gedenksteen onthuld ter eere vau de nagedaohtenis van Elisabeth Wolff geb. Bekker en Aga tha Deken. Een zeventigtal dames en heeren waren byeen. Onder hen wer den opgemerkt de minister van staat mr. J. Heemskerk Az., prof. Verdam, Hofstede de Groot, onder directeur van het Mauritshuis, onder directeur van de Kon. Bibliotheek en verschei dene leden der Commissie, benevens enkele letterkundigen terwijl de laat ste nabestaande, mej. Adnana Bel, achterkleindochter van Betje's eenige zuster, mede aanwezig was. De aanwezigen schaarden zich om het graf vlak bij den ingang. Op den grafsteen lagen twee kransen, een van eiken- en lauwerbladen en lin ten in de nationale kleuren, van den heer Scheurleer, eigenaar en directeur van het kerkhof, en een, neergelegd door den heer C. Honigh, vanwege eenige belangstellende dames. De heer C. Honigh, letterkundige, sprak eenige eenvoudige woorden. Hij herinnerde, dat 91 jaar geleden hier ter ruste werd gelogd Elisabeth Wolff, de voortreffelijke vrouw, die een werkzaan en moeitevol leven had doorgebracht, die met onverdoofdeh ijver de pen had gevoerd uit liefde tot kennis en zucht tot beschaving. Hij herinnerde aan de talryke wer ken, door haar geschreven en in vreemde talen overgebracht en hoe nog op de jongste tentoonstelling tot haar eer, haar speelsch vernuft en schrandere geest waren gebleken. Moeitevol was haar leven geweest, aan smaad en spot had zij blootge staan, door andersdenkenden was zij verguisd en gedwongen naar 't bui tenland te viuchten, verloor zij haar vermogen. In 't vaderland terugge keerd, moest zij „een millionair aan teleurstellingen" haar brood verdie nen, maar „fier als een Zeeuwsche leeuw" hield zij worstelende haar hoofd boven. Den oen November 1804 legde zy het hoofd ter ruste om wei nige dagen later gevolgd te worden door haar dierbaarste vriendin Aagje Deken, wier ziel met de hare innig verbonden was. Animo uno stond op de gedenkpen ning kort na dat overlijden geslagen en aan de keerzijde prijkte een lijk- gesteente ter eere van beide verdien stelijke vrouwen. Later hebben de heeren Van Konijnenburg en M. C. van Hall te Amsterdam den wensch uitgesproken, dat zulk lykgesteente op hun graf mooht geplaatst worden. Die wensch wordt thans vervuld. Sedert van Vloten en Dyserinck voor haar een monument te Middelburg stichtten en nu door een herdruk haar hoofdwerken voortleven, scheen de tijd gekomen, om de gedachte te verwezenlijken. De oproeping der commissie vond weerklank niet alleen bij vrouwen, maar ook bij het manlijk Nederland. Met de Koninginnen en do Groot hertogin van Saksen-Weimar sohon- ken velen bijdragen, zelfs uit Vlaan deren en Duitschland. Spreker dankte den heer Scheurleer voor de moeite, om niet op het graf, maar daarte genover het eenvoudig gedenkteeken te plaatsen, dat nu door mevrouw Knuttel werd onthuld Het is een eenvoudig hardsteenen plaat, ingemetseld in den muur, be vattende in gouden letters de namen en data der beide vrouwen en daar boven een urn. De steen is ontworpen door den architeot, den heer G. Brouwer Jr. en vervaardigd door den beeldhouwer Reders. De heer Honigh dankte de aan wezigen en allen, die hadden bijge dragen en sprak het vertrouwen uit dat de tijd, die beide vrouwen tot eenigen bevoegden rechter hadden verklaard van hun werk, vele jaren den steen voor vergankelijkheid en de beide schrijfsters voor vergetelheid zou bewaren en menigeen lust en leering zou trekken uit hetgeen zij gedaan hadden ter beschaving des volks, waarvoor zy gesohreven en geleerd, geleden en gestreden hadden. Een kort woord van den heer dr. Joh.L. Dyserinck aan mej.AdrianaBel, de laatste verwante van Belje Wolff, besloot de pleohtigheid. Vermoedelijk zal in Maart 1896 Amsterdam bezooht worden door een engelsoh operettegozelsohap, onder leiding van een landgenoot, den heer Aug. van Biene. De heer Van Biene maakt in Engeland beste zaken met een operette „The broken Melody", welke dezer dagen voor de 750ste maal door zyn troep werd opgevoerd en deze wil hij ook hier te lande ten tooneele brengen. Een bizonderheid van dat werkje is een melodie voor violoncel, welke de directeur, een uitstekend cellist, aohter de sohermen speelt. Eene Huygens-tentoonstelllnp, Door den minister van binnenland- sohe zaken is gunstig beschikt op een adres aan hem gericht door het bestuur der regelings-commissie voor de Huygens-teutoonstelliDg, waarbij verzocht werd eene aan sohrij ving te riohten aan directeuren en bestuurders van rijksverzamelingen tot het doen samenstellen van eenigazins berede neerde lijsten van wat van en over het geslacht Huygens in die verza melingen bewaard is gebleven of werd bijeengebracht, in den ruimsten zin des woords, zooals archiefstukken, handschriften, brieven, drukwerken in 't algemeen, waartoe ook behooren boeken, die blijkens aanteekeningen of 6x libris to de bibliotheken der Huygensen hebben behoord,medailles, voorwerpen, instrumenten, teekenin- gen, portretten, schilderijen, gravures, en wat dies meer zy. De commissie stelt zich namelijk voor niet alleen door de expositie, maar ook door geschriften een vol ledig overzicht te geven van hetgeen in de eerste plaats in de rijksverza melingen berust, voornamelijk omtrent de beide Christiaans, grootvader en kleinzoon, en de beide Constantijns, vader en zoon. Een dergelijk verzoek zal ook eer lang van de regelings-commissie uit gaan, gericht aan de hoofden van pro vinciale en gemeenteverzamelingen. Rechtszaken. De Haagsche rechtbank heeft den huisschilder J. G. Schilling, wegens poging tot doodslag op zijnen zwa ger veroordeeld tot zes jaar gevan- genisstiaf. Meiiieod. Voor de Haagsohe reohtbank had zich Maandag een veehandelaar uit Leiden t9 verantwoorden wegens meineed. Bekl. zou bij eene boedel scheiding, wegens echtscheiding, geld en vee nebben achtergehouden en toch den eed hebben afgelegd, voor geschreven bij art. 661 W.v.B.r. (dat er niets verduisterd is). Uit het getuigenverhoor bleek ech ter dat er verbazend „gescharreld" was. De veehandelaar werd geschat op een zwart ton, plus een zeer ruime verdienste men sprak van een paar duizend gulden per maand en i y inventarisatie werd alleen het meubilair gevonden, ter waarde van 700 of 800 gulden en f 70 kas geld. Later werd het zegel verbroken gevonden van een secretaire, een verbreking welke „de Rat zou gedaan hebben." Naar aanleiding van de verkla ringen van den knecht requireerde het O. M. sohorsing der zaak met onmiddellijke inhechtenisneming van dezen getuige, ter zake van mein eed. De rechtbank besliste echter dat de behandeling der zaak zou worden voortgezet. Toen het getuigenverhoor was af- geloopen werd aan den knecht gele genheid gegeven om zich nog eens te bedenken en nu legde hrj eene verklaring af die het O. M. aanleiding gaf om zijn requisitoir tot sohor sing en inhechtenisneming terug te nemen. Voor den veehandelaar vorderde het O. M. wegens meineed 3 jaren gevangenisstraf. Mr. Jellinghaus trachtte aantetoo- nen dat bekl. geen verduistering ge pleegd heeft en dus ook geen val- sche verklaring hebben afgelegd. Voorts ontwikkelde pleiter eenige bedenkingen togen de dagvaarding en conclueerde tot vrijspraak. GEMENGD NIEÜWS. De prins van Wales heeft zich door de vereeniging van zijdefabri- kanten laten overhalen, bij den rok een gekleurd en gebloemd zijden vest te dragen. Dat moet dus in de mode komen. Het is aan de overgekomen Engel- sche detectives werkelijk gebleken dat de vier ju weeldie ven van Ostende die te Brugge gevangen zitten, de personen zijn waarvoor de Eugeische politie ze hield. De mannen heeten Russel, Killoran en Allen, en de vrouw Anna James; zij hebben met elkaar in drie verschillende Ameri- kaansche postkantoren voor 22 000 dollars postzegels gestolen, maar werden gepakt, veroordeeld en ge kerkerd. In Juli zijn ze ontsnapt, op deze manierze dreigden de cipiers met revolvers, die zo zich hadden weten te versohaffen, sloten de be wakers in hun plaats in de cel, en wandelden de deur uit. Daarop vluchtten ze naar België. Van de gestolen juweelen is nog niets teruggevonden. Zondag namen de aartsbissshop van Parijs, mgr. Richard, en vele leden der hoogere geestelijkheid deel aan een pleohtigen dienst m de Notre Dame, ter viering der inneming van Tananariwo. Terzelfder tijd werd in de maohinenhal op het Champ de Mars een oarroussel gehouden waar van de opbrengst zou strekken ten voordeele der soldaten die den veld- tooht op Madagascar hebben mede gemaakt. President Faure, de koning van Portugal, de hertog van Con- naught en tal van aanzienlijken woonden dit militaire feest bijde President reikte zelf de pry zen uit aan de overwinnaars. De vereeniging voor handelsaard- rykskunde heeft zich uitgesproken ten gunste der annexatie van Mada gascar. Te Parijs zal een nieuwe poging worden gedaan, om de ongelukkigen, die in den aanstaanden winter geen onderdak hebben, ter hulp te komen. In alle districten der hoofdstad met uitzondering van het 8e, 9e en 10de arrondissement, zullen palen in den grond worden geslagen, waarover zeildoek gespannen wordt. Men krygt dan een soort van tent, waarin steeds vuur zal branden. Het zeildoek is reeds door een menschlievend persoon gratis aange boden; de kosten worden op onge veer 25000 francs geraamd. Keizer Wilhelm heeft vóór zijn vertres uit Straatsburg den stadhou der van het Ryksland, prins Hohen- lohe Langenburg, zijne levensgroote buste vereerd als een herinnering aan het keizerlijk bezoek. Dat de Beieren bij gelegenheid dei- onthulling van een gedenkteeken te Wörth bijzonder geëerd worden, ie niet meer dan billijk. Reeds had men opgemerkt dat de Keizer blijkbaar getroffen was toen hij vóór de plech tigheid het monument voor de ge vallen Beiersche soldaten voorbijreed. Op een telegram van den prins-regeDt heelt nu de Keizer als volgt geant woord De uitdrukking van uw har telijke deelneming aan onze gevoe lens op dezen dag heeft mij buiten gemeen verheugd. Ik handel in den geest van mijn vereerden vader,den, bevelhebber van het derde legerkorps, als ik, met het oog op het nu ont hulde gedenkteeken, dat een blijvend aandenken zal zijn aan de nauwe wapenbroederschap van onze krijgs- 1 eden, denk aan het roemiyke aan deel door de Beiersche troepen aan do groote gebeurtenissen genomen, en daarvoor breng ik u myn oprech ten dank. Oplichting. Dezer dagen zijn verschillende huizen hier te lande, te Hamburg en Antwerpen voor belangrijke sommen de dupe geworden van eene sluwe oplichterij. De firma Carusso Fratelli te Messina had aanzienlijke partijen amandelen en hazelnoten van den nieuwen oogst op levering verkocht; betaling of 3 maands accept tegen overgave van connossementen, zoo als zulks gebruikelijk is. Ten einde in het bezit te geraken van door den kapitein of diens gemachtigde be hoorlijk afgeteekende connossemen ten hebben de Gebrs. Carusso 5 of 10 balen hazelnoten verladen, deze cijfers in 50 of 100 veranderd en 25, 50 of 100 balen amandelen op de connossementen bijgevoegd naar ge lang van het contract, dat zij met de resp. koopers afgesloten hadden. De koopers, geen kwaad vermoe dende, honoreerden de op hen afge geven wissels tegen oonnossementen, om later by aankomst derstoomboo- ten iot de treurige ervaring te ko men, dat hun op deze wijze ver- valschte connossementen in de han den gespeeld werden, waardoor de betrokkenen aanzienlijke verliezen lijden. Te Dresden is Vrijdag aan het Anhalter station een kleine landver huizer aangekomen, een zevenjarige knaap uit Praag, die geen woord Duitsoli verstond. Op zijn hoed was een briefje bevestigd met het verzoek om zorg te dragen voor den knaap, die naar zijne bloedverwanten te San Francisco wil gaan. De knaap was voorzien van een kaartje naar Ham burg en een biljet naar San Franoisoo, doch bezat geen roode duit, zoodat hij afhankelijk is van het medelijden. Te Dresden is hij van eten en drinken voorzien en in den trein naar Ham burg gezet. De knaap gedraagt zich zeer manhaftig. Men leest in de Berliner Bersen- Ztg.Door de jury der Algemeene Tentoonstelling van uitvindingen en nieuwigheden te Miinohen is het eere diploma der gouden medaille toege kend aan de „Deutsohe Gasglühlicht AktieDgesellschaft" voor het gasgloei- licht van Dr. Auer, met de uitdruk kelijke vermelding „als voortreffelijk ste verlichting van den tegenwoordi- gen tijd." Een noodlottige brand. De Dirsohauer Zeitung verneemt uit Sajonscbek, nabij Skurz, in het distriot Pruisisch-Stargard, dat daar Zaterdagavond een huis, waarin kin deren werden opgepast, is verbrand. Tien kinderen kwamen in de vlam men om, vijf werden gered. De ouders werkten buiten. Men vermoedt dat de brand doori kwajongens is aangestoken. Dr. Impey, de Kaapsche dokter die zich door onderzoekingen naar de lepra bekend hoeft gemaakt en daarvoor reeds te Londen bekroond is, gaat naar Europa of is reeds op weg om in Engeland, Neder land (Den Haag o alezingen over de lepra te houden. Hij beweert het geneesmiddel gevonden te hebben. Vervolg Stadsnieuws. Voor het examen vrije en orde oefeningen zyn Maandag alhier ge slaagd de heeren J. Lancóe, C. T. Leenheer en J. de Nobel, allen alhier en H. Lancóe te Wijk bij Duurstede. Heden slaagden voor het examen in de vrije- en ordeoefeningen, de heeren J. A. J. Paulen, A. Roukema, J. Tolk, H. J. Verburg en R. van Waard, allen alhier. Naar men ons nog meldt was by de beide branden van Zondag hier ter stede spuit 10 ook aanwezig. Wij vermelden deze bizonderheid op ver zoek, a'hoewel het volstrekt' geen bizonderheid genoemd moet worden, daar immers dank zij den voorbeel- digen ijver der mannen van spuit 10, het meer vermeldenswaardig z->u zijn als deze spuit niet bij een brand aanwez'g was. By bedoelde branden traden de pijpleiders nog actief op. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank alhier dd. 22 Ootober 1895, zyn in staat van faillissement verklaard le. de Handelsvennootschap onder de firma Hartog en Zsnen en hare leden Jan Cornelis Pieter Pieter Cornells, kaashandelaars te Zaandam, met ingang van 19 Ootober jl. Rechter Commissaris, Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, Curator Mr. H. Ph. 't Hooft, adv. en proc. alhier, 2e. A. J. Bronkhorst Jr., winkelier, koopman en fabrikant in bedden en matrassen, wonende te Haarlem, met ingang van 19 Ootober jl. Rechtercommissaris, Mr. W. A. 't Hooft, Curator Jhr. Mr. F. W. van Styrum, adv. en proc. alhier. 3e. Jacob van Ek Jzn., timmerman en aannemer wonende te Haarlem, met ingang van 21 Oc'ober jl. Rechtercommissaris, Mr. W. A. 't Hooft, Curator mr. C. G. von Reeken, adv. en proo. al bier. De Jaarlijksohe Turfcollecte door j HH. Collectanten ten behoeve van het Armbestuur der Nederl. Israël. Gem. op heden gehouden, heeft opgebracht de som van f 40S,70. Vervolg Nieuwstijdingen. Er is door de rapporteurs der Tweede Kamer Voorloopig Verslag uitgebracht over het wetsontwerp betrekkelijk do gerechtskosten in straizaken. Het werd in de afdeelingen met instemming begroet, overtuigd als j men was vau het onbillijke van 't stelsel van verhaal, inzonderheid voor de kleine burgerij. Sommige leden meenden evenwel, dat het doel beter is te bereiken, wanneer aan den j rechter werd opgedragen, by elke veroordeeling tevens het bedrag der kosten vast te stellen, waarin de veroordeelde wordt verwezen, en niet aan den burgemeester, maar aan den rechter de beslissing op te dra gen, of de veroordeelde bij machte is om de kosten te dragen. Het denkbeeld werd voorts geop perd om, nu de korte vrijheidsbe- rooving tegenwoordig meer en meer met onverschilligheid wordt bejegend, de kosten der vervangende hechtenis op de goederen van den veroordeel de te verhalen. Verscheidene leden wezen intus- schen op ernstige bezwaren, die naar hunne meening in de praktijk uit den door de Regeering voorgenomen maatregel zullen voortvloeien. Enke len wilden sommige dier bezwaren voorkomendoor een stelsel van trans actie tusschen de betrokken per sonen en het O. M. omtrent het be drag der te betalen boete, waarvan de voldoening hem dan van vervol ging zou ontslaan. Vele leden achtten't onbillijk, aan de griffiers geen schadeloosstelling te verleenen voor het door hen te lijden verlies aan emolumentensom migen wenschten, dat de traktemen ten van de griffiers naar evenredig heid zouden worden verhoogd. Suriname. Blijkens het verslag over 1894 omtrent de kolonie Suriname, is de bevolking gedurende dat jaar met 1852 zielen vermeerderd. Op 31 December bedroeg het zielenaantal 64,321. Rust en orde werden in 1S94 niet gestoord, terwijl de verhouding met de naburige koloniën niets te wensohen overliet. Algemeen was men zeer tevreden over het gedrag der emigranten, inzonderheid jover de laatstelyk uit Nederlandsch-Indië aan gevoelde. De arbeid der Britsch- lndisohe en Nederl.-Indische immi granten gaf eveneens reden tot tevre denheid. De productie, uitgezonderd die der koffie, was niet zoo gunstig als in 1893. Het aandeel van den kleinen landbouw in de caoao-productie mag belangrijk genoemd worden. De Lberia koffiecultuur, welke op groote schaal op de plantage Voor burg e8n viertal jaren geleden is ondernomen, gaf in 1894 reeds een product van 35.347 KG. tegen 15 000 in het jaar te voren. Op het einde van December 1894 waren in Suriname 4600 Nederl. Her vormden, 15,840 katholieken en 592 Nederl. Israëlieten. Het getal scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs (die by de bosohnegers en die voor kinderen van Britsch-Indische immi granten niet meegerekend) bedroeg47. Evenals in 1893 ondervond de geldomloop in de kolonie in het afgeloopen jaar geen stremming. Het totaal van het tegoed der in leggers op de Koloniale Spaarbank bedroeg op 1 Januari 1894f550.458.62»; het aantal inlagen was 5959 en dat der lichtingen 310S, zijnde 1242 in lagen meer en 1609 lichtingen minder dan in 1893. Het onderzoek dat is ingesteld naar den toestand waarin de Javaan- sohe immigranten met het stoomsohip Voorwaarts naar Suriname waren vervoerd, heeft aan het lioht gebracht dat die toestand aan een samenloop van versohillende omstandigheden moet worden toegeschreven. De char- terpartij met de Maatsohappij „Ne derland" werd gesloten den 17n Janu ari 1S94 en hotlpla^ was de koelies in den kortst mogelijken tijd te enga- geeren en te doen vertrek&en. Ten gevolge van allerlei teleurstel lingen ondervond hun vertrek ver traging, de Voorwaarts kon pas den 30a April vertrekken. Hierdoor heb ben de immigranten veel te lijden gehad te Tandjong Priok en later van de klimaatsinvloeden bij de reis om de Kaap de Goede Hoop. De keuze van den geneesheer is niet gelukking geweest, daar hij niet alleen de taal der koelies niet ver stond, maar blijkbaar ook in het ge heel niet met inlanders en hunne behoeften bekend was Ten opzichte van de verpleging aan boord waren zoowel de gezag voerder als de geneesheer niet van pliohtsverzuim vrij te pleiten. liet bewijs, dat door den geneesheer „op zettelijk" was gehandeld zou niet te leveren zijn, hoewel zijne houding inderdaad afkeurenswaardig moest genoemd worden. Ten einde in den vervolge verze kerd te zyn van een behoorlijk ver voer van Javaansche immigranten naar Suriname, zijn bij den Gouver neur-Generaal van Nederl.-Indië dien aangaande voorschriften in behande ling, die, geheel iu overeenstemming met den aard der reis, tot grond slag zullen hebben de daar uitrent bestaande bepalingen voor het ver voer van Britsoh Indische immigran ten. De arbeid en de gezondheidstoe standen van de immigrantea uit Java in de kolonie voor 1894 aangevoerd, gaven ook weder in dat jaar alle re den tot tevredenheid, evenals de ar beid en het gedrag der in dat jaar met de Voorwaarts in Suriname aan gekomen Javanen, wier gezondheids toestand, na hunne aankomst op de verschillende plantages waaraan zij waren toebedeeld, over 't algemeen weinig te wensohen overliet. Tot dusver zyn krachtens do pu blicatie van 1 Aug. 1863 ter uitoefe ning van den kleinen landbouw uit 's lands domein in het geheel afge staan aan 283 immigranten 586,64 HA land. In 1894 zijn in allodialen eigendom en erfelijk bezit afgestaan 799,7116 heotaren. De productie van suiker, cacao enz. van 1894 was over het algemeen be neden die van 1893. Merkbare verandering in don handel viel niet op te merken. De oacaooogst bleef niet ver beneden het totaal ^an 1894, echter daalde de prijs zeer sterk, zelfs tot 53 cent perK G. De waarde van den invoer bedroeg in 1894 f491.711 meer en die van den uitvoer f404.S17 minder dan in 1893. Gedurende 1891 kwamen er 16 schepen meer dan in 1893 met een inhoud van 11573 ton. Eveneens was het aantal sohepen dat uit de kolonie vertrok 17 meer, met een inhouds maat van 12276 tOD. In 1894 zijn a. in de kolonie aan gekomen 2^2 schepen, metende te zamen 93.114 tonnen; b. uit de kolo nie vertrokken 223 sohepen, metende te zamen 94.541 tonnerï Ia de laatste vijf jaar was de waarde van den invoer gemiddeld f 5,366,667, dat is f858,109 minder dan in 1S91. De uitvoer bedroeg in geldswaarde gemiddeld f 4.529,788 dat is f533,026 minder dan 1894. rAlVlLIEBERlCHTfcN. Getrouwd: IS Oot. .T. Porto en M. Slooves, Winkel. A. Brouwer en R A. van Deursen, Frederiksoord. Bevallen: 19 Oct. D. v. Her waarden—Grandia z., Asporen. 20. T. van Kollem—Davids dAmst. Overleden: 18 Oct. H. C. W. Kogensohot 51 jBreda. J. J. Kleine 53 j., Amst. 20. W. van Eeden 62j., Amersfoort. Wed. B. Japikse - Oath 54 j., Leiden. B. J. van Weerden 44 j., Amst. M. Grothoff jd. 8 mdAm sterdam. 21. S. A. Kattenburg 73 j., Amst. L. J. J. A. Kleine jen. 21 j. den Haag. Stoomvaart berichten. Het stoomschip Prinses Arnalia van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Oct. van Padang. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, arriv. 20 Oct. te Southampton. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertrok 21 Oct. van Perim. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, pass. 21 Oct. des voorm. 12 u. 30 m., Lezard. Het stoomschip Maasdamvan de N A. S. M., arriv. 19 Oot. van Rot terdam te Amst. Het stoomschip Amsterdam van de N. A. S. M., vertrok 20 Oct. v. New- york naar Rotterdam. Het stoomsohip Zaandamvan de N. A. S. M., vertrok 19 Oct v. New- york naar Amst. a-tjE^aden betrekklngea In Nciierlini. 1. Besoh. juffr. bek. met muziek bekw. 2 meisje 12—15 j. onderw. te geven en geneg. behulpz. in huish. te zijn. 2. Bekw. winkelj. volk op de hoogte van manuf. vak tegen hoog sal. van goede ref voorz. 3 Buffetj. goed kunn. schr. en rek. 1 Nov. 4 Jongm. op exped. kant. ongev. 20 j. net acour. en vlug kunn. werk. bek. met boekh. bekendh. mod. tal. aanbev. sal. f300. 5 Fl. meesterkn. P. G. op klein® boekdrukk. Z. Hol'. 6. Reiz. manuf. by part. Jan.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3