Tweede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. MirMisrta. FEUILLETON. De stem van het geweten. 13a Jaargang Vrijdag 25 October 1895. No. 3778 HAARLEMS DAGBLAD VLBOjSrnSTISMIElNrTSiFIRIJ'S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37i/2 AJDVEBTElTTIBlSr: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE <£- Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartr voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, .bij de. Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORPj; Zandpoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda an alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden tor Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, J, i Politiek Overzicht. Er wordt steeds luider gemompeld laatste dagen, dat men zich in Frankrijk opnieuw zal kunnen ver kwikken aan een schandaal-prooes, waarin evenals bij het Panama schandaal personen zijn betrokken, die hooge staatsambten hebben be kleed of neg bekleeden. Er moet een vervolg op het Zuiderspoorweg- schandaal en Panama-schandaal te verwachten zijn. Zooals men w was in eerstgenoemde zaak Magnier •betrokken, die voor eenige dagen (veroordeeld werd. In de couloirs der Kamer circu leerde Woensdag een afaohrift van en lijst van den expert Fiory, welke llijst de namen bevat van de Parle mentsleden die in zake den Zuider- ispoorweg zijn cmgekooht. Daarop komen voor 2 senatoren en 5 afge vaardigden waaronder 3 ex ministers, en ook de voorzitter van den alge meenen raad van het departement Var; deze ontving van baron De Reinach 25.000 fr. De Parijsche afgevaardigde Roua- inet zal de oflicieele openbaarmaking van deze lijst verlangen. Ook circu leert er een nieuwe Panamalijst. waarop ongeveer 60 namen van senatoren en afgevaardigden staan. Dinsdag heeft de Turksohe Porte een nota, vergezeld van een me morie, aan de drie mogendheden die zich met het Armeensch vraagstuk hebben bemoeid, de afgesproken her vorming en bekrachtigd.In de offioiëele bekendmaking die Maandag in de Turksche bladen is verschenen, waren nog niet opgenoemd de eigenlijke ipunten die de Turksche minister van puiïeniandsche zaken met de gezan ten had afgesproken en die door den Sultan waren bekraohtigd. Zooals men weet is de halt (het eigenhandig keizerlijk bevelschrift dat een aan do cument volle kracht van wet verleent, en dat document zelf) achterwege gebleven, maar de bepalingen van het reglement van hervorming zijn nu toch bekend. De voornaamste zijn i 1. Er wordt benoemd een opper- joommissaris met een adjunct, met [nauwkeurige instructie; 2. de amnestie van 23 Juli, die vryen terugkeer vergunt aan de ge ëmigreerde en verbannen Armeniërs, wordt uitgestrekt over geheel Klein- Azië 3. de hervormingen worden toege past op geheel Klein-Azië. 4. de gouverneurs en kaimakams krijgen christelijke bijzitters naast zich. Verder wordt in het reglement de keuze van die bijzttters geregeld, worden de district- en gemeenteraden, de plaatselijke gerechten, de politie en de gendarmerie beter georgani seerd en ten slotte wordt opgericht een commissie van oontrole, bestaan de uit christenen en mahommedanen, waarmee de gezanten rechtstreeks door hun tolken in verbinding staan en die onder zekere voorwaarden kan worden ontbonden. Dat de Porte onder den druk der drie europeesche mogendheden de toebereidselen tot de hervormingen niet vertraagt blijkt ook nog uit het bericht, dat de grootvizier het ont werp der hervormingen heeft mee gedoeld aan Sjakir Pasha, met de opdraoht zorg te dragen, dat het wordt ten uitvoer gelegd en een rap port over de uitkomsten op te maken. De gouverneurs der provinoie heb ben dezelfde opdracht ontvangen. In het dorp Bagtjedijk nabij Is- miot is de onrast onder de Christe nen nog zeer groot, daar zij ieder oogenbiik een aanval van de Turken vreezen. De engelsche gezant heeft bij de Porte er op aangedrongen troepen daarheen te zenden. Men verwacht dat het nog wel tot bloe dige botsingen zal komen. De pers in do Vereenigde Staten, die reeds met moeite in toom te houden was als zij melding maakte van de Cubaansohe quaestie, begint een waarlijk oorlogszuchtigen toon aan te slaan, nu er weer sprake is van het grensgeschil tusschen Enge land en Venezuela, en nu Engeland aan president Crespo een ultimatum heeft gezonden. Zoo deelt OalignanVs Messenger, s de algemeene overtuiging der Newyorksche bladen mede, dat de Amerikaansche vloot aanzienlijk zal versterkt worden, „met het oog op de gebeurtenissen in Venezuela, Gnya na en Cuba". Vele bladen verzekeren, dat het noodzakelijk is voor de Ver eenigde Staten om tussobenbeide te treden, hoewel zij tevens erkennen, dat het verkeerd zou zijn, een „voor barig aanvallende houding" aan te nemen. In Engeland is men op dit punt nogal gerust. De regeering van lord Salisbury gelooft niet, dat de toepas sing van het Monroe-stelsel de Ver- igde Staten zal verleiden tot het verlaten der meest strikte neutraliteit. Aan de Imparcial wordt uit Was hington geseind, dat de aanhangers van president Cleveland, om diens populariteit te verzekeren, bij de aan staande verkiezingen zullen voorstel len de Cubaansohe opstandelingen als oorlogvoerende partij te erkennen. Verder heet het in dit berioht, dat het congres in de eerstvolgende zit ting daarover eone beslissing zal nemen en dat de president wel ge neigd is, de opstandelingen als oor logvoerende partij te erkennen. STADSNIEUWS eerste, ticeede en derde pagina. Haarlem, 24 October. Rapporten over de Begrooting voor 1896. Over 't algemeen zyn de rapporten van de drie afdeelingen van den Gemeenteraad van weinig belang. In geen dezer bijeenkomsten hadden algemeene beschouwingen plaats. De eerste afd. vraagt inlichting omtrent het nut van de torenwachters bij brand, waarop B en W. antwoorden dat zij in den laatsten tyd herhaaldelijk het eerst brand hebben gezien en alarm gemaakt on voorts wordt verwezen naar een rapport van de brandweer, dat niet gepubliceerd is. Eenige leden in die afd. wezen op de groote bezuiniging,dieteverkrijgen is door de invoeriDg van gasgloeilioht ia de stedelyke gebouwen, maar B. en W. wijzen op de hooge kosten voor het aanbrengen daarvan, hoevel beloofd wordt na te gaan in hoeverre bezuiniging daardoor kan worden verkregen. Sommige leden vroegen waardoor de, in verband met Leiden zoo hooge, onkostenrekening van de reiniging ontstaat, waarop B. en W. antwoorden, dat de reiniging hier het tonnenstelsel bedient, dat te Leiden niet bestaat; dat de dienst hier voorts tal van werkzaamheden verricht, die te Leiden niet voorkomen of door een anderen tak van dienst worden uitgevoerd. Verpachting aohten B. en W. niet wenschelijk. Op een desbetreffende vraag van deze afd. antwoorden B. en W., dat centrale verwarming, althans zooals die hier is toegepast, kostbaarder en minder doelmatig is dan verwarming door kaohels. Een lid achtte de schoonmaakkosten van de scholen te hoog en aanbesteding voordeeliger, betgeen B. en W. niet toegeven. Op een vraag in deze afd. hoever men met don sedert 1893 in vooruit zicht gestelden nieuwen catalogus is gevorderd, antwoorden B. en W. dat deze wegens hat in April 1895 ontvangen legaat van wijlen Dr. D. de Haan, belangrijke omwerking ver- eisoht. Toegegeven wordt de opmerking van de eerste afd. dat op de laatste kermis de plaatsing van sommige inrichtingen minder geschikt was. Een van de leden wil de vermin dering van het belastbaar inkomen bij de plaatselijke belasting doen ein digen bij f3000.niet zooals nu by f5000.B. en W. verklaren het oog op die belasting te houden, maar die te jong te aohten om nu reeds wijzi gingen voor te stellen. Kleine posten aan de huizen te doen ophalen, zooals een der leden der 2de afd. wil, aohten B. en W. te bezwaar- lijk. De eerste en derde afd. komen weer met het denkbeeld tot invoering van een belasting op tooneelvertoo- ningen en andere openbare verma kelijkheden. By B. en W. vindt het, evenmin als vroeger, byvalnaar het oordeel van het College zal zulk eene belasting weinig opleveren. Wat de hondenbelasting betreft, die een der leden van de eerste afd. verhoo- gen wil, doen B. en W. opmerken dat in grootere gemeenten die belas ting niet hooger is dan hier en dat verhooging wellicht teleurstelling zou geven. De meerderheid van de leden der le afd. wensohte inlichting omtrent de mogelykheid van vereeniging van de eerste opleidingsschool voor jongens en die voor meisjes. Een der leden wees op het groote getal kinderen die op de kostelooze soholen gaan (3000) en oordeelde, dat vele ouders wel instaat zijn om eenig schoolgeld te betalenook wees hij op de lage schoolgelden aan de Hoogere Burger scholen in verband met den kosien- den pry's daarvan en van het bizon der onderwijs, fj waardoor voor dit laatste eene onmogelijke concurrentie werd geboren. In de 2e afd. wilde een van de leden gelijkmaking van het sohoolgeld aan de beide burgerscholen, omdat 3e 2e meer bevolkt is dan de eerste. B. en W. antwoorden dat dit ODjuist is. Integendeel heeft de eerste bur gerschool 90 leerlingen meer dan de tweede. Toch is in 't College reeds overwogen, of gelijkstelling van het sohoolgeld in de toekomst missohien wenschelijk zou zyn verdeeling van de leerlingen der opleidingsschool voor meisjes over de twee bestaande opleidingsscholen voor jongens is op dit oogenbiik mogelijk, maar B. en W. aohten gewenschr, dat de Raad zich vooraf uitspreke over het begin sel van al- of niet-vereenigen van jongens en meisjes in eene opleidings school tot hooger- en middelbaar onderwijs. Aan de kostelooze toelating van een leerling gaat altijd een onder zoek naar bet vermogen van de ouders vooraf. Alleen een veranderd stelsel van toelating zou dus fiaancieel iets baten. Over de schoolgelden van het Middelb. Ouderwys is reeds meer dan eens gesproken; do meeste, zoo niet alle bizondere scholen voor meer dan gewoon lager onderwijs, zyn hier opgericht in een tijd toen het school geld van de openbare scholen even hoog of lager was, dan thans. Da 2e afd. en B. en W. zijn van oordeel, dat er geen termen bestaan tot verüooging van de jaarwedden van de brugwachters, evenmin als tot verhooging van die der gemeente werklieden, die als de vereeniging „de Goede Verwaohting" om verhoo ging van loon hebben gevraagd. Op de vraag van de 2e afd. of het niet mogelijk zou zijn de vischmarkt meer aan haar doel te doen beant woorden en den verkoop van visoh op de Groote Markt te .beperken, antwoorden B. en W. dat zij daarbij steeds op de daaraan verbonden moeilijkheden zyn afgestuit. Niet uit het oog verloren wordt, zeggen B. en W. in antwoord op een vraag van de 2e afd., de kwestie of na afloop van deze ooncessie de telephoon ook op andere wijze moet worden geëxploiteerd. Een van de leden opperde het denkbeeld om, ter voorkoming van stank en bezuiniging van onderhoud, de Nieuwe Gracht te dempen. B, en W. zien in demping geen besparing, wel het wegnemen van een sieraad der Btad. Op het voorstel van eenige leden om de 4 pets. geldleeningen te conver- teeren wordt geadviseerd om te wach ten tot er een leening zal moeten worden gesloten, hetgeen spoedig zal zy^. Besproken werd het,heffen van tol bij de brug over de Ringvaart (zie laatste Raadsvergadering). Een van de leden wees op het succes te Nymegen van verpaohting van de staanplaatsen voor de kermis. B. en W. zullen informeeren. In de 3e afdoeling kwam ter sprake of het wensohelijk zou zijn de ambte naren der gemeente, ter verzekering hunner pensioened, te doen inschrij ven bij een levensverzekeringmaat schappij. B. en W. antwoorden dat de Comm. voor de pensioenen over deze pensionneering een rapport heeft uitgebraoht, dat overwogen wordt. Wederom werd de vraag gedaan of in de 2e Kleine Hou'straat geen trottoirs moeten worden gelegd. B en W. achten dit wel gewenscht, maar niet zoo dadelijk noodzakelijk. Eenige leden stelden voor om een post uit te trekken tot verbetering van den fontein in den Hout, maar B. en W. wijzen op het ten vorigen jare genomen besluit van den ge meenteraad. Gevraagd werd of de gelden, die voortspruiten uit den verkoop van rentegevend goed,niet zouden kunnen worden besteed voor buitengewone afloss'ng van schuld en of ook de bestaande insohryvingon daarvoor niet in aanmerking zouden kunnen komen. B. en W. antwoorden ontkennend op beide vragen onder verwijzing naar het desbetreffend Kon. Besluit en de opvatting van Ged. Staten. Algemeenen bijval vindt het denk beeld om eene belasting te heffen van rijwielen. Ook de Comm. van Fin. oppert dit denkbeeld, maar B. en W., daarlatende of zulk een be lasting wenschelyk is, oordeelen dat de gemeentewet daartoe aan gemeen tebesturen geen vrijheid geeft. Nog wordt gevraagd of draaimolens op de kermis geen hooger staangeld kunnen betalen en of de inkomsten der voormalige corporation niet meer kunnen opbrengen. B. en W. doen opmerken dat bijna al die verhurin gen eerst den 31en Januari 1900 eindigen. De zaak wordt overwogen. In zijne gister (Woensdag) avond gehouden vergadering, heeft het be stuur der Neutrale kiesvereeniging „Burgerplicht" alhier besloten de besturen der kiesvereeniging „Voor uitgang", der anti revolutionaire kies vereeniging „Nederland en Oranje" en der Katholieke Kiesvereeniging uit te noodigen tot een in de volgende week te houden samenkomst, ten einde, zoo mogelijk, overeen te komen tot het voorstellen van een gezamenlijk te stellen 31 tal candidaten voor de commissie in zake de ontworpen verandering van de grenssoheiding tussohen Haarlem en Heemstede. Woensdagavond om 8 uur zou, naar wij uit goede bron haddenver- nomen, de wandeltocht worden ge houden waarvan Maandag j.l. op de had echter niet op den bepaalden tyd plaats. Eerst te ongeveer 8' '3 uur verliet een aantal betoogers door de aohterdeur van het Volksgebonw dit gebouw. Voorop liep een man met een bord, waarop te lezen stond „Volgt ons naar 't Volksgebouw. Vry entree". Socialistische liederen zin gende trok men een gedeelte der stad door, in hoofdzaak den volgen den weg nemendeKampervest, buur ten buiten de Amsterdamsohe poort, Spaarnwouderstraat, Damstraat, Gr. Houtstraat Ged. O. Gracht naar het Volkegebouw. Ia het Voiksgebouw sprak een jongmensch, Samson van Amsterdam, de menigte toe, die de oude en dus bekende denkbeelden van het sooia- lisme op de gewone wyze uiteenzette Te ongeveer kwart voor elven toog men ordelyk huiswaarts. Ten vervolge op het berioht in ons vorig nummer deelen wij mede, dat de heer L. van der Wilk zijne leer lingen, die nu onderwys krijgen in het gebouw Jaoobynestraat No. 30 met het begin van den volgenden cursus zal ontvangen in nieuw te maken lokalen achter en naast het bestaande schoolgebouw, Jaoobyne straat No. 15 aan de overzijde. Wij lezen iü het Hbld: De heer A. J. Meyerink, soherm- leeraar te Haarlem, heeft wegens drukke bezigheden in zijn woon plaats ontslag gevraagd als direoteur van het bekende schermgezelsohap „De Vrije Wapenbroeders" te Am sterdam, hetgeen hem op de meest eervolle wyze is verleend. In diens plaats zal met lo November optreden de Belgisohe professeur d'es- crime, de heer Leopold van Hum beek, van wiens vestiging te Amster dam het Handelsblad reeds melding maakte. Heden (Donderdag) werd door de arrondissements-rechtbank alhier ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaar, overeenkomstig den eisch van het O. M., Hendricus Johannes Aloysius Creemers, die op den lln dezer terecht had gestaan, ter zake van het zich op versohillende tijdstip pen toeëigenen van geldstukken enz. ten nadeele van zyne patroons, de heeren Claassen en Beuns. lid naar Vermagen". Afdeeling„Werkverschaffing." Van 1 Nov. tot 24 Oct. hebben zich de volgende persjnen aangemeld: 1 voor bloemistknecht, 1 V ;or da mes-laarzenmaker, 6 voor schilder, 15 voor los werkman, 5 voor kleeder maker, 2 voor baker, 62 voor werk vrouw, 7 voor waschvrouw, 10 voor naaister, 1 voor strijkster, 1 voor vlechtwerk, 2 voor waakster, 1 voor kookster, 1 voor noodhulp, 2 voor mangelwerk, 7 voor grondwerker, 27 voor loopwerk, 3 voor breiwerk, 22 voor loopknecht, 10 voor oppasser, 3 voor koffiehuisbediende, 3 voor schoenmaker, 4 voor schrijfwerk, 1 hier gehouden protestvergadering voor koetsier, 3 voor kantoorbediende^ mededeeling werd gedaan. De tocht2 voor timmerman. 1 voor sigaren Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK II. „Bedaar mijn jongen," stamelde hij. „Het spijt mij [zeer, dat ik je op dit punt moet teleurstellen. Helaas, wanneer ik je mededeelde welke beweegredenen mij tot deze handelwijze leidden, dan zou jij me zelf in mijn besluit aanmoedigen." „En welke zijn die beweegredenen? Rust er dan een geheim op uw leven „Ja, Maxime Maar de grijsaard had de kracht niet verder te gaan. Bij liet zich in zyn stoel zakken, verborg zijn gelaat ia zijne handen en ging voort met veranderde stem: „Neen, neen nu niet. Ik heb er den moed niet toe. Later, op een anderen dag laat mg hier „Het is goed, ik zil naar Bamalec terugkeeren," zeide Maxime op iets zaohteren toon. „Ik zal hem mededeelen dat u weigert uw eerewoord te geven, dat men van u vraagt." „Zooals ge wilt. Maar vosg er bij, dat de geruchten die in omloop zijn over mijne testamentaire beschikkin gen geheel valscn zijn." „Zal ik ook mededeelen, dat u reeds een erfgenaam gekozen hebt en dat die erfgenaam niet uw neef is?" „Maak het mij nog niet moeielijker. Morgen zal ik Bamalec gaan oproepen en met hem spreken. Misschien laat hij die voorwaarde wel vallen en geeft hij zijne toestemming tot het huwelijk. Wanhoop nog niet." „Dat God u verhoort en u helpe I" antwoordde Maxi me op ongeloovigen, somberen toon. Hij verliet plotseling de kamer en sloeg den weg in, die naar „les Ravines" leidde. HOOFDSTUK III. Het landgoed „les Ravines" lag ongeveer eene mijl van Stangala verwijderd. De grintweg die ze verbindt loopt langs eene helling van de Arrhès tusschen struik gewas en wilde moerbeziën, onder eiken en pijnboomen. Aan den bergkant is de bodem begroeid met braam struiken, aan den anderen kant bevindt zich praohtig bouwland, gekoesterd door de warme voorjaarswinden. Het kasteel verheft zich boven de landerijen, liggende n rt/ï /I aa» aar* rï ri dubbele rij boomen, die eene beschutting vormen tegen de meer scherpe zee .vinden. Na met haastige schreden eenigen tijd te hebben door- geloopen, nog onder den invloed van zijn toorn, vertraag de Maxime zijne schreden. Weldra bleef hij zells staan en zette zich neer op eene hoogte aan den kant van den weg. De irissche en zuiyere buitenlucht, die tot in zijne aderen drong, had zijn bloed gekalmeerd en hij dacht kalm na over zijn toestand. Nog meer dan hij zelf besefte, was deze jonge man wreed teleurgesteld door de bekentenis, die de oude Tréhouart hem had gedaan. Niet alleen dreigde deze mededeeling het plan van zijn huwelijk, dat hem het grootste geluk toescheen, in duigen te werpen, maar ook had hij jaren lang gehoopt den erfgenaam van zijn oom te worden, en daarop zijne echoone vooruitzichten opgebouwd. Niet dat er bij hem sprake was van heb zuchtige berekening. Hij was de naaste bloedverwant van den millionair, die steeds eene groote genegen heid voor hem had aan den dag gelegd en hij had het recht te hopen dat deze het als zijn zedelijke plicht zou beschouwen om voor hem als vertegenwoordiger der familie de erfenis te bewaren. Bovendien had de oude man hem nooit iets van het tegendeel doen blijken, en overtuigd als Maxime was, dat eene rijke toekomst hem wachtte, had hij verscheidene malen de gelegen heid voorbij laten gaan zijn voordeel te doen met zijne kennis als ingenieur, om daarentegen zijn oom in zijne eenzaamheid en sombere buien aflaiding te geven. Dit was verkeerd van hem ingezien en dat berouwde hem dan ook en leerde hem op narde wijze deze waarheid, /tol tv.an in i!mavnl/l nA .y ollna nn «iin ainan arVtctirl moet rekenen. Toen hij do bitterheid van deze wijsgeerige beschou wingen had ervaren, besloot hij ze voortaan als een voornamen stelregel in zijn leven aan te merken. Krach tige naturen hebben dit voor, dat zij bij onvoorziene moeielijkheden spoedig een besluit hebben genomen. Maxime zeide bevelend lot zich zelf, dat hij zou arbei den en rijk worden. Hij voegde er zelfs bij op stouten, verachtelijken toon,dat hy zien zonder moeite voor het ver lies van de erfenis van een raiilioen zou schadeloos stellen; het is te vreezea dat hij hierin niet geheel oprecht was, want verscheidene zuchten werden heimelijk geslaakt, terwijl hij dit bij zich zelf verklaarde met een trek van minachting om den mond. Eene ernstige overweging verstoorde bovendien de kalmte, die hij voorwendde na zich nchijnbaar neergelegd te hebben bij de beschikkin gen van het lot. Zou Bamalec niet zijne toestemming voor het huwelijk van zijne dochter met hem weigeren? Wat nog erger was, zou dit er niet toe kunnen leiden, dat C imille ge Iwongen zou worden Martin Scaër te huwen? Deze laatste gedachte deed denverlieldenjon gen man opschrikken. Hij Etampvoette en riep uit „Nooit 1 nooii 1 Liever zou ik dien man onder mijne hielen vertrappen I" Hij vervolgde zijn weg en bevond zich weldra in de schaduw van de boomen, in wier lommer „les Ravines" la Het huis, een oud kasteel, was niet lang geleden op geknapt en bijgewerkt. Het bestaat uit eene niet diepe verdieping gelijkvloers met twee vooruitspringende koe pels, acht boogvensters en drie weerhanen in den vorm van wapenschilden, die aant jonden dat dit een adellijk TTor'- 154f ire a

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1