Een ieder, zonder onderscheid, rijgt een oproeping om handdien- ten te verrichten. Zelfs geestelykeD, nderwijzers, geneesheeren en ande en, die nooit een sehop gehanteerd ebben, worden ertoe gedwongen. Eene zonderlinge gewoonte. Dat de Staphorsters en Rouveen- chen er eigenaardige kleederdraoht ip nahouden, is algemeen bekend. Ünder bekend is echter de versie- iog van de pelten der „lotjongens" lotelingen). Dagen te voren is men liermede reeds bezig. Het is byna en wedstrijd wie haar het mooist m het rijkst versiert. Aardig ziet oo'n pet er uit. Uitgenomen een klein plekje vooraan, porden rondom de pet zijden linten aDgebraoht van verschillende breed- e en kleur, zoowel effen als ge doemd, doch zwart en wit worden itgesloten. Elk lint is een half el angsoms zit er aan een pet niet ninder dan 100 el zyden lint, ter raarde van twintig gulden en meer. liermede is de versiering echter liet voltooid. Aohter op de linten rorden van die rozen vastgemaakt, relke op verschillende plaatsen de neisjes des zomers op de hoeden Iragen. De bodem der pet wordt pet dergelijke bloemen versierd. Een lein plekje vooraan is nog openge- atenhier moet het getrokken num- per geplaatst worden. Deze versierde pet krijgen de lote- iDgen eerst op als zij van Hasselt, raar de loting gehouden wordt, te- uggekomen zijn aan de Lichtmis, ongero zusjob of broertjes of buur- inderen brengen tegen dion tijd de ersierde petten in blauwgeruite zak en daarheen en nemen de andere letten'mee terug. Eon loteling met zulk een pet op, b bijna niet te herkennen. De linten langen hem rondom het hoofd lot an de Behouders, zoodat alleen een lein gedeelte van het aangezicht te ien is. Oude uniformen Voor de oude leger-uniformen wor- on dikwijls nog goede pryzen ge naakt door handelsfirma's op Afrika, lie deze kleedingstukken opkoopen jen dienste van den ruilhandel met le negers. De negers brengen daar- ioor met karavanen naar de kust Olaatsen uit de binnenlanden van Kfrika :palmpitten, ivoren slagtanden ran olifanten enz. Zoo deelt men uit het Congo-gebied ïiede, dat aldaar de oude uniformen Ier rijdende artillerie uit Arnhem, ïe beroemde gele rijders, zeer in irek zijn, voornamenlyk bij de neger- jrinsen De veelkleurige uitmonste ring dezer uniform boeit natuurlyk Qunne oogen en werkt verblindend p de oogen der onderdanen. Meer escheiden negers stellen zich tevre den met een oude uniform van den Londenschen politie-agent, waarop zelfs het wapennummer nog prijkt. Pers Overzicht. Kamers van Arbeid. Een inzender, die in een hoofdar tikel van het Nieuws de Kamers van [Arbeid bespreekt, vraagt, waarom biet tegelijk, bij ééne wet ook de gebrekkige organisatie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken is geregeld Daar ook de werkkring van de Kamers van Koophandel wei (degelijk van invloed kan zijn op de bociale wetgeving, is het, meent de schrijver eenigszius bedenkelijk, dat daarin alleen werkgevers zitten. Voor al om die reden zou het hem beter en eenvoudiger voorkomen om zioh te bepalen tot ééne enkele instelling, die over de belangen van handelden nijverheid beraadslaagt; die het ge meenschappelijk belang van patroons ten arbeiders behartigt; die de hoogere en lagere besturen van bericht en raad dientdie geschillen tusschen (patroons en werklieden tracht te [Voorkomen en de bestaande te be- jslechten of aau arbitrale beslissing (tracht te doen onderwerpen. De sohrijver gaat voort met op te merken, dat de wenschelijkheid, in het maatschappelijk belang eener instelling, die aan den betreurens- waardigen strijd tusschen de broeders kapitaal en arbeid de grootste soherpte ontnemen kan, bijna niet me6r ont kend wordt, en dat het versohil loopt over de onderdeelen, die voorzeker belangrijk genoeg zyn om tot wrij ving van gedachten aanleiding te geven. De schrijver heeft bezwaar tegen het kiesrecht van vrouwen voor de Kamers van Arbeid. Het dunkt hem dat het door de Regeering gebezigde argument, dat de belangon, door de Arbeidsraden te behartigen, de vrouw evenzeer als den man raken, omdat in vele bedrijven tal van vrouwen evenzeer betrokken zyn als de mannen, niet afdoend is. „Het wil ons voorkomen," zegt hij, „dat ditzelfde met evenveel grond van andere belangen kan worden gezegd en dat men dus, door zioh op dit standpunt te stellen, reeds toegeelt, ;dat in alle andere opziohten de toe- keaning van het stemrecht aan de vrouw evenmin aan bedenking onder hevig is. .De reden van ons bezwaar is dan |ook niet hierin gelegen, dat de vrouwelijke werkgeefster |jof arbeid ster bij den werkkring der Kamer 'geen belang zou hebben, maar daarin dat de taak der vrouw in de maat schappij een andere is dan die van den man; dat de vrouw, die zioh altijd moet voorbereiden voor den werkkring, dien de natuur haar aan- er zich geheel aan behoort te wyden, niet tebuis is op de vergadering, evenmin als ze het is in de club of op de straat. De feitelijke deelneming aan de openbare zaak, op welker beloop zij toch wel niet zonder in vloed zal wezen, moet de vervulling harer taak als vrouw, als echtgenoot of moeder, altoos in den weg staan. Hoe goed wij ons ook kunnen ver eenigen met het voorstel om den vereischten leeftijd niet te laag te stellen (dertig jaar voor de leden der Kamer en vyfentwint'g voor de kiezers), ons met het denkbeeld ver zoenen kan deze beperking toch niet. „Van harte hopen wij, dat ons bezwaar de totstandkoming der wet niet zal verhinderen. De Kamer zal uitspraak doen, hetzij over het re- geeringsvoorstel, hetzij over een amendement, dat wij verwachten, van tegenovergestelde strekking. En, mooht dit laatste worden aangenomen dan vertrouwen wij, dat de Minister niet op zijn stuk zal staaD." Verder vindt hij de voorgestelde beperking van de kiesbevoegdheid niet ver genoeg en wyst er op, dat als men de bepaling van den leeftijd wegneemt het sterk op algemeen stemrecht begint te gelyken. .Zal men voor de verkiezingen van leden der Arbeidsraden in het geheel geen rekening houden met de grond slagen, welke tot dusver voor de uitoefening van het stemrecht werden aangenomen, nooh met die, welke naar het nieuwe ontwerp-kieswet waarschijnlijk in het vervolg zullen gelden?" vraagt hij, waarop hij laat volgen „Vooral het feit, dat de vrouw als kiesgerechtigde in het ontwerp is opgenomen, maakt deze bedenking van gewicht. De vrouw uit de lagere volksklasse iB dikwijls nog veel minder ontwikkeld dan de man, en nu is het ontegenzeggelijk een krasse maatregel, elke 25jarige fabrieksar beidster per se kiezer te doen zijn." De schrijver zou bijv. den aanslag in de bedrijfsbelasting, het bewonen van een huis van zekeren prijs por week, het in dienstbetrekking zijn gedurende een bepaalden tijd by denzelfden persoon tegen een mi nimum-loon, het bezitten van een insohryving in de Rijkspostspaarbank, zeer geschikt achten als grondslagen van kiesbevoegdheid. De wet op de arbeidsraden is een proef, men zij dus vooral matig, men late niet alle ele menten tegelijfe los. „Geleidelijke overgang tot een meer algemeen stemrecht ligt hier althans geheel voor de hand, waar de onder ste lagen der samenleving zich doen gelden. Er moeten waarborgen zyn tegen misbruiken en wanorde, opdat men het waarlijk goede doel niet voorbij Btreve." Dan vindt hij ook, dat b.v. in art. 24 niet aan den voorzitter de ver plichting moest worden opgelegd, om te trachten partijen over to halen tot eene verbintenis om gedurende het onderzoek van het geschil, zonder ovt rleg met hem, noch den arbeid te staken, noch een werkman te ont slaan. De voorzitter of het bestuur behoort zelf te beoordeelen of tot zulk een poging aanleiding bestaat. En bovendien is hier slechts sprake van een zedelijke verplichting, die nooit in een organieke wet moet worden opgelegd. Ten slotte vraagt hij of het wel billijk is hierdoor sommigen gemeen ten weer een last op de schouders te leggen. Zy moeten nl. zorgen voor vergaderlokalen, soms zelfs verlicht en verwarmd. Financieels ïïededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 22 Oct. 18«)5, door hun tusschenkoinst verhandeld. Aand. Alg. Hypotheekb. 107% pCt Bouwonderneming „Willemspark" f400. Buffet-Maatsohappy E Pluribus Unum 101 Hotel Adiian-My. 32 Nederl. Bouw-Mij. f240. Zuid-Afrik. Handel- Maatschappy10 Maats, tot'ontg. en verv. der Peel gen. „Helenaveen". 100 Utt echts. Bankver. 112% Billiton Maatsch le rubriek te 's Hage. f1350. Cultuu r-Maatschap. „Penampean". 22% Oblig. Singbep Tin Maats. 103 Aand. Almelo-Salzbergen Spoorweg Maatsch. 100 Oblig. Nr.-Zuid-Hollands. S'oomtram Maatsch. Haarlem-Leiden 100 Aand. Westl.Stcomtramw. Maatschappij102% Amst. Cbininefabr. 85 Rotterd. Stoom ryst- pel- en meelmolen 30 Ned. Herverz. Mij. 120 Sport en Wedstrijden. Harddraverij en Wedrennen te Heemstede. Vervolg IV. Jockeyprijs. Internationale heat-wedren voor hitten. Handioap. Om winner te zijn moet een mede dinger 2 heats winnen. Prijs f40. Ingesohreven waren 10 hitten,waar van er 7 opkwamen. De uitslag der 1ste heat was1. Emma (1075 meter) van J. J, Grif fioen, Nieuwer-Amstel. In de 2de B. van Opzeeland, Haarlem. Deze laatste won ook de 3 ie heat, die na het volgende nummer werd gereden en verwierf dus den prijs. V. Prijs van 't Oude Posthuis. Inter nationale recordharddravery voor paarden van alle landen en rassen. Prijs f150, 1ste premie f75, 2de premie f25. Van de 13 ingeschreven paarden kwamen er 11 uit. De uitslag was als volgt1. Kra- vana (3160 meter) in 5 min. 53' s seo. 2. Redpath (3080 m.) van den heer J. Koster, Heemstede in 5 53a m. 3. Porodny (3060) van den heer J. W. Wafelbakker te Soest. Hiermee wxron de goedgeslaagde wedstrijden, die door een talryk pu bliek met belangstelling werden ge volgd afgeloopen. Cricket bond. Op de op 20 dezer te Leiden ge houden jaarlijksohe algemeene ver gadering van den Nederlandschen Cricketbond werd het bestuur voor 1895 96 als volgt samengesteld L. H. Koolhoven, president, te Bloemen- daal, H. S. Insbrücker, vice-presi dent, te 's Gravenhage, D. v. d. Berg, le secretaris, te Amsterdam. H. v. Manen, penningmeester, te Leiden, J. W. G. Coops, adj. secretaris te'sGra venhage, L J. v. Erp Taalman Kip commissaris, Utrecht, A. A. Kool idem, Haarlem. Commissariaat Tan Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Een armband. Een verslag van de Kamer van Koophandel. Twee mou wen van een japon. Een kinderzak. Een zakmes. Een boezelaar. Een handdoek. Een kerkboekje. Een brief geadr.J. G. Fuchs. Een halsket tinkje. Eene portemonnaie met geld. Eenige kinderschoentjes. Een tafel mes. Een halsband. Een oorbelletje Een smoushondje. E9ne zweep. Eene ledige portemonnaie. Een fantasie oorbel. Eene rozekrans. Een ring met sleuteltjes. Eenige sleutels. Postkantoor te Haarlem. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem, brengt ter kennisse van het publiek, dat tegen het Bronge bouw zal worden geplaatst een groote brievenbus, waarvan de lichting zal plaats hebben te 6.10 's morg., 9.25 's morg., 1.25 's av., 4.40 's av., 7.55 's av. Op Zon- en Feestdagen 6.10 's morg. en 12 25 's avonds. (Tijd van Greenwich). Haarlem, 25 Oct. '95. De Directeur vjh Postkantoor te Haarlem. DOFFEGNIE3. 8EMEN9D NIEUWS. De koningin van België zal, ten einde geheel te herstellen van de gevolgen harer laatste ziekte, den winter in het Zuiden doorbrengen. De Patriate meldt dat het anar chisme in de provincie Luik weer het hoofd opsteekt. De politie vond verscheiden kilogrammen dynamiet afkomstig van diefstalzij laat de Luiksohe anarchisten soherp bewaken. Voor de rechtbank te Amiens werd een man gebracht, die wegens land- looperij in hechtenis was genomen. De voorzitter vraagde den man hoe hij heette, waarop dit antwoord volgde: ,Ik heet Antoine en gij allen zgt. De groote boeven laat ge loopen en de kleine vangt ge. Als ik Robespierre was, zou ik jelui allemaal den hals laten afsnijden." Wegens dit antwoord werd de man onmiddellijk tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Cijfers 1 Maandag is te Birmingham het Engelsche vredesgenootecbap in zijne herfstvergadering bijeengekomen. De versch llende sprekers lieten het kwaad van de zware wapeningen der beschaafde volken nog eens uitko men en prezen de vreedzame be slechting van internationale geschil len daar tegenover aan. Ziehier eenige treffende cijfers uit bet betoog der sprekers Ia het vorige jaar gaf En geland voor leger on vloot 34.2S3.571 pd. st. uit, ongerekend de rente van de nationale schuld, die voor geen gering deel tot oorlogsdoeleinden aangegaan wasFrankryk, met zijn nationale schuld van 1200 millioen besteedde, met inbegrip van de rente daarop, ruim 36 millioen, en Duitschland ongeveer £40 millioen. Europa heeft in dezen vredestijd 4 millioen man onder de wapenen met de reserve is dat 19 millioen (volgens eene andere berekening 13 millioen). In 1892 hebben de Europeesche legers op vredesvoet 190,320,000 gekost, of tweemaal zooveel als een kwart eeuw geleden. In de laatste zes jaren moet de oorlogsbegrooting van Europa met 23 pCt. gestegen zijn. Daarentegen rekende een ander spreker uit, dat in dtze eeuw 112 internationale geschillen soheidsrech- telijk zijn by gelegd. Ook werd de wenk gehoord om kinderen en groote menschen niet naar parades en het voorbijtrekken van troepen te laten kijken, en op sohool de jeugd ge schiedenis te leeren uit boeken, waarin de oorlog niet mooi werd voorgesteld. Het proces tegen Jabez Balf ur en diens medepliohtigen Brock, Wright, Theobald en Dibley zal aanstaanden De oud directeur der Liberator zal verdedigd worden door den heer John O C .nnor. Te Havre verwacht men eerstdaags het Russische sohip Wladimir, met de geschenken welke ozaar Nicolaas be stemd heeft voorde steden Parijs,Lyon, Marseille en Toulon, als bewijs van erkentelijkheid voor de warme ont vangst welk*- den Russischen zee lieden in 1893 in deze steden is ten deel gevallen. De geschenken bestaan uit bekers, schilderijen en andere voorwerpen van kunst. De ótat-major van de Wladimir zal feestelijk ontvangen worden. Een spoorwegongeluk. Onder buitengewone omstandighe den heeft te Parys een spoorwegon geluk plaats gehad, dat nog betrekfee- lijk goed is afgeloopen. De sneltrein van Granville, die om 3.55 aan het station Montparnasse moet aankomen, had onderweg vertraging gehad en daarom reed de machinist met groote vaart. Bij het station gekomen, was het hem niet mogelijk, den trein tot stilstand te brengen de locomotief verbrijzelde de stootblokken als luci fershoutjes, baande zich een weg door een muur van 120 meter dikte en kwam op het stationsplein terecht, te midden van hotel omnibussen en tramwagens. Daar sloeg zy om en lag te blazen en te sissen, terwijl de wielen in de lucht draaiden. Het was een tooneel van ontzettende verwar ring; de verschrikte paat den sloegen op hol, en iedereen vluchtte hals over kop, uit vrees dat de looomotief zou springen. De maohinist en de stoker waren tydig van de machine gesprongen, maar een oude krantenverkoopster werd onder het gevaarte verpletterd. De 120 reizigers in den trein kwamen met den schrik vrijgelukkig dat de muur voor den schok bezweken was, want indien do locomotief was terug gesprongen, zouden de wagens in elkaar geschoven zijn, en dan was de ramp niet te overzien geweest. Nu bleven de acht wagens op de rails staan, doordat de koppeling afbrak. De machinist, een degelijk, ervaren man, kon alleen verklaren dal de rem weigerde en dat hy tevergeefs tegenstoom had gegevenhoe het ongeluk heefc kunnen gebeuren was hem een raadsel. Te Leipzig loste Woensdagmorgen de ontslagen agent van politie Zie- genbalg op de Konigsplatz vijf revol verschoten op den directeur van po litie Brettschneider, die door een schot getroffen werd. Ziegenbalg wetd in hechtenis genomen. By het inwijden der kerk, gewijd aan de nagedachtenis van keizer Frederik, „onzen Fritz", zooals de Duitschers met rechtmatigen trots en met goed besteede liefde hem noe men, werd door een koor het lied gezongen„Wenn der Herr ein Kreuz schiokt, lasst es uns geduldig tragen." De dichter van dit lied, aldus wordt gemeld, is een dertien-jarige knaap, die aan dezelfde ziekte leed als de edele Frederik, aan wien de jeugdige dichter het opdroeg. De keizer werd zoo getroffen door deze opdraoht, dat hy het gedicht gaf aan den hofka- pelmeester Radeoke, om het op mu ziek te zetten. Teodor van Willioh zoo heette de knaap is over leden aan de ziekte, die ook den keizer naar het graf sleeptede ka pelmeester Radecke stierf in een huurrijtuig aan een beroerte. Sarah Bernhardt. Een Fransohe dame heeft aan een medewerker van een Milaneesch blad eenige aardige anecdoten over Sarah Bernhardt verteld. „In den tijd der Commune," zeide zij, „ben ik geheel geruïaeerd en moest aan den kost komen door oude kant te herstellen. Sarah Bernhardt was oen mijner beste klanten en kwam my dikwijls werk brengen; eens o. a. op een dag toen ik in de grootste verlegenheid zat, daar ik mijn huur niet kon be talen. Zij bemerkte dat er iets niet in den haak was en vroeg wat ons soheelde; mijn zuster bracht haar op de hoogte. Eenige oogenblikken later zag ik, dat mijn zoontje met wien Sarah Bernhardt had zitten spelen een bankbiljet in de hand had. Ik begreep waar dat van daan kwam en wilde het kind het laten terug geven, maar de actrice zeide: „Laat dat toch, het is speelgoed voor het kind, het heeft er pleizier mee." Een andere keer kwam iemand haar ver tellen, dat ik geen werk had: „Ife heb altijjd werk voor mijn vrienden." zeide Sarah Bernhardt en meteen maakte zij een scheur in eenmooien zakdoek van Brueselache kant, dien zij in de hand had." Over het vergaan van het Chineesche transportschip Koengpai zijn nadere bijzonderheden bekend geworden. Op ongeveer twintig mijlen afatands van Kintsjoe vloog het kruitmagazijn in de lucht en hierop vatte het schip vuur. Pogingen om dit te stuiten ge lukten niet en na een half uur ge schiedde er een tweede ontploffing. Van de 700 opvarenden zijn er 500 omgekomen. Die de ramp overleefden hebben gedurende zeventien uren in de masten gehangen voor zy verlost zijn. Een dertigtal vreeselijk gewonden zijn in het hospitaal van Kintsjoe opgenomen. Vervolg Stadsnieuws. Voor het acte-examen 1. o. is Woensdag te Amsterdan geslaagd mej. M. J. Donoker alhier. In de Zijlstraat werd Woensdag avond de heer H. F. W. aangereden door een wielrijder, dien hy niet zag aankomen en wiens bellen door hem niet scheen gehoord te worden. Door zyn val bekwam hy eene bloedende hoofdwonde. Na in het politiebureau een oogenblik te hebben vertoefd werd de heer W. per rytuig naar huis gebraoht. Ook de wielrijder be kwam eenige verwondingen. Door de politie alhier zyn aange houden 3 knapen, van 14 en 16 jaren oud, ter zake diefstal van eenig geld in een woning aan de Ridderstraat, alwaar zy vuurmakers te koop aan boden on twee knapen van 12 en 14 jaren, wegens diefstal van een partij ijzer en zink van het terrein „de Phoenix". Door het college van Regenten over de gevangenis alhier, werd heden, onder nadere goedkeuring van den Minister van Justitie, aanbesteed de levering van voedingsartikelen, brand stoffen en de benoodigdheden voor de cantine voor het jaar 1896. Ingesohreven werd door: G. J. van Gasteren, voor sohenkel- vleesoh f 0 30, rundvl. f 0.80, spek f 0.60 per K.G. P. H. Har!el, voor schenkelvleesoh f 0.2112, rundvleesch f 0.74 Th. Hartog, voor aardappelen f 165 per 50 K.G. J. J. Groenendaal, voor aardappelen f 1 63 per 50 K.G., groenten f 0.13 per K.G. P. Th. Duyn, voor zoetemelk f 0.075 per K.G Th. Kolderie, tarwostroo f 25 per 500 kg. roggestroo f27 p. 500 kg. F. Perquin, v. steenkol. f0.98, cokes fl 34 p. 100 kg. J, Overakker, voor steenkolen f 0.98, cokes f 1,30 per 100 K.G. Idem, voor baggerturf f 0.57, lange turf f0.52p. 100 st. M. van Buren, voor bagger turf f 0.53, lange turf f 0.53 p. 100 st. P. G. Otter, voor baggerturf f 0 57, lange turf f0 52 p. 100 st. Idem. voor steenkolen f 0.95, cokes f 140 per 100 K.G. Naar wij vernemen is de bekroning op de wereldtentoonstelling ie Am sterdam ten deel, gevallen aan den heer J. Uchtmann alhier voor zijne inzending serre-meubelen, veranderd van eene eervolle vermelding in eene zilveren medaille. Behalve de reeds vermelde groote zilveren medailles van H-H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes, zijn aan het bestuur der postduiven vereniging „de Snelvlieger" te Haar lem gesohonken medailles, door ZE. den Minister van Oorlog een zilveren en een bronzen, door Jhr. Mr. J. W. M. Schorer. commissaris der Koningin in Noord Holland een zilveren en door den heer F. Lieftinok, lid der 2e Ka mer, beschermheer der vereeniging, een groote zilveren, welke medailles als eerepryzen zullen dienen voorde nationale tentoonstelling van post duiven te houden op 4 en 5 Januari 1896 in de groote zaal der sociëteit de Kroon bij gelegenheid van het 20jarig bestaan der vereeniging. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van den heer J. de Braber, Eerelid van het Genootschap „Mel pomene en Thalia" op de algemeene begraafplaats alhier aan de aarde toevertrouwd. Nadat de president, de heer J. Ligtvoet, eene aanspraak had ge houden bedankte de heer P. Stoel man, namen? de familie, voor de eer den overledene bewezen. Examens V. en O. Oefeningen Haarlem. Donderdag, 24 Oot. 1895. Geslaagdde heer J. C. van Zelm te Haarlem. Mej. D. J. van Ame- rongen Wijk bij Duurstede Mej. A E. Arnken, Haarlem, Mej. A. C. G. Bakker, Haarlem. Vervolg Nieuwstijdingen. De heer Farnoombe Sanders, lid der Tweede Kamer, die vijf weken ongesteld was, bezooht Woensdag weder de vergadering der Kamer. Naar men ons mededeelt,bestaat bij de directie der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij (Leiden Haarlem) het plan om het land, gelegen vóór het Terwee-park te Leiden te knopen, ten einde aldaar een station te laten bouwen. Mooht dit plan doorgaan, dan zou het zeker voor de reizigers eon groot gerief zyn, die nu in weer en wind op de aankomst van de tram moeten wach ten. Ook zou dan het voornemen bestaan om de lyn, gelegen tusschen de Poelbrug eu den overweg, te doen vervallen, zoodat de voetgangers en de rijtuigen geen lsBt meer zouden hebben dat de passage is gestremd, tengevolge van het laden en lossen der goederen. Leidsch Dagblad). Een Amsterdamsche werkstakende diamantsnijder, de 20jarige H. v. T. heeft Dinsdagnamiddag nabij Schel- lingwoudo eon poging tot zelfmoord beproefd, die evenwel verijdeld werd. Onder politiegeleide werd hy naar Amsterdam getransporteerd. De groote geheimzinnigheid. Uit Zeist sohryft men aan het U. D.\ Naar aanleiding der weer in verschillende bladen de ronde doende den vermisten soldaat Langenberg (moet zijn Langeveld) wordt ons medegedeeld, dat naar officieel onder zoek alle berichten, hoe geloofwaardig ook ingekleed, tot nog toe als uit de lucht zyn gegrepen moeten worden beschouwd. De lezing omtrent geheimhouding door de autoriteiten, klinkt vry wel ongelooflijk, daar tooh, van een der- gelijken vondst, aangifte moet geschie den by den ambtenaar van den bur gerlijken stand, en wel in die gemeente waar het lijk gevonden werd. Deze is verplioht gelijke mededeeling te doen aan zijn ambtgenoot ter woon plaats van den overledene. Ook moet in dit geval de offioier van Justitie hiervan in kennis worden gesteld. En nu is het absoluut niet aan te nemen, dat deze ambtenaren zich tot dusdanige geheimhouding zouden laten vinden. Dat ook de militaire autoriteit totaal onbekend is met het vinden van een lyk, blijkt o. a. reeds hieruit dat eenige dagen geleden bij de gemeentelijke autoriteiten te Zeisten in de omliggende plaatsen door den Kolonel, commandant van het 7e regiment infanterie, inliohtingen is verzocht hetzelfde onderzoek dus, waarvan in de Tel. sprake is in hoeverre hun, bu ten de couranten berichten om, iets aangaande de vondst van het bedoelde lyk bekend was. Een eigenaardige vereeniging. Naar men aan de Veend. CV. mede deelt, wordt te Nieuwe Pekela eene vereeniging van bijzonderen aard opgericht. De genoemde vereeniging wil hare leden vrijwaren van het betalen van onkosten op de belastingen. Eens per maand zal van de leden het verschuldigde Vio van personeel en grondbelastingen worden opge haald en aan den ontvanger worden betaald op de zitdagen, met algepast geld, waarbij geen bankbiljetten zullen zyn. De menigvuldig voorkomende gevallen van waarschuwingen hebben tot het plan van oprichting geleid. Birgerlijke Stand. Ondertrouwd: 24 Oot. J. A. Lij- cklama en C. T. Th. J. Schreiner. A. C. A. v. Hemert en A. G. Velthurjsen. Getrouwd: 24 Oct. B. F. C. Hillebrand en C. C. J. Swartz. G. Bos en D. Rees B. Zweers en S. M. ten Pierik. Bevallen: 21 Oct. N. v. Waard v. Bruchem d. 22. G. J. v. Looy Cliteur d. Th. J. Sipkes—Voet z. 23. A. C. Dammers—Dweelaard z. P. Boogaard—Sunnotel d. (1.1.) 24. M. PrinsenGodefrooi z. O. JEngelkamp de Vries z. Overledon: 23 Oct. G Blom 19 j Begijnhof. J. B. Stammers 54 j. de Witstraat. FAMILIES =RIOHTfeN Getrouwd: 23 Oot. L. Lieven- boorn en M. Duparc, Arast. M. J. Houwink en C. P. J. Nauta, Sneek. C. Badart en C Woud, Helder. J. M. M. Goyarts en H P. M. v. Vugt, den Haag. Overleden: 20 Oct. R. Ren- ninghotf—Van Staveren 80 j Amst. 21. J. Doijer, Zwolle. J. Valter 52 j., Oenen. 22. H. ten Cate jm. 22 j Sneek. M. M. Bolle 54 j., Amst. B. S. Swart, Nykerk. Ainptafcn belrektlngsi ia ïeieriin?. 1. Meid huish. P. G. uit burgerst. van zeer g. get. voorz. door weduwn. zonder kind. 1 Nov. 2. Bekw. R. K. winkelj. in zaak manuf. gar. en band spoedig. 3. Burgerj. bok. met muz. tot ass. in huish. en opv. kind. bij burg. fam. intern 1 Nov. 4. Winkelj. P. G. in zaak manuf. op de hoogte van vak 1 Deo. 5. Bekw. meid huish. als noodhulp van g. get. voorz. Dordrecht 1 Nov. 6. Bekw. moe8terkn. techn. geheel op de hoogte van vak in staat in drukk. zelfst. op te treden op fl. drukk. in gr. prov. stad. 7. Iemand volk. op de hoogte met mach. sohaven togen goed. sal. 8. Gerout. boekh bek. m. nieuwe ital. meth. van onbesp. gedr. sal. fSO p. u.d. op fabr. kant. in prev. stad spoel ig. 9. R C. kruiden.bed. van g. get. voorz. Nov. SUaamsribari'hijn. Het stoomsohip Socmbiag, van Rot terdam naar Java, arriv. 22 Mei te Batavia. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, vertr. 22 Oct. van Southampton. Het stoomschip Salak, vertrok 23 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Batavia naar Amst., arriv. 22 Oot. te Suez. Het stoomschip Prins Hendrik van Amsterd. mar Batavia, arriv. 22 Oct. te Port Said. Het stoomsohip Veendamvan de N. A S. M., arriv. 23 Oct. vauNew- york te Rotterdam. Het stoomsohip Spaarndam, van de N. A. S M., vertr. 23 Oot. van Rot- terdam naar Newyork. MARK TNIEUWS. Alkmaar, 21 Oct. Op do heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 25 koeien f160 a 252, 81 vette kalveren f 40 a 94, 16 nuchtere dito f8,a 20,,630 vette schapen 416 a 29.—, 58 magere varkens f 10 a 13, 0 paarden f aalles per stuk, 195 vette varkens 28 a 41

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3