r ilitaire autoriteit, die met recht aan- •ong op nader bewys van de be ibuldiging van verheimelyking. Een nieuw en nader onderzoek (oest naar de meening van het r fjeiiifa, ingesteld worden. Dit is op It oogenblik nog gaande. Enkele - tgevens zyn het blad bekend, maar een vaste overtuiging omtrent b al of niet juistheid, vooral omtrent 3 6 al of niet bewijsbaarheid van het - èrhaal en de daaraan verbonden - BBohuldiging, mist het tot dusver pldoenden grond. Donderdagochtend omstreeks 10.45 ur is tussohen de stations Builen- 1 ost en Veenwouden, door een trein pr staatsspoorwegen, een jongen verreden en onmiddellyk gedood. Pers Overzicht. Evenredige vertegenwoordiging. De Nederlander (antirev.) had on- logs de getrouwe lezers dezer ubriek zullen het zich herinneren - een voorslag gedaan om het pro- lortioneel kiesrecht onder de huidige rondwet ingevoerd te krygen, door indeeling van het land in kies- strioten met de grenzen der provin- e overeenstemmendewaardoor fvens eenigermate aan het bezwaar ou worden tegemoet gekomen, dat venredig kiesrecht zoo licht een (7r</;"enveriegenwoordiging in plaats an een wZfcavertegenwoordiging >hept. De radicale Volksstem dit artikel an !het Rotterdamsche blad bespre- ende, geeft als zijne meening te ennen, dat door dusdanige regeling edenkelijke steun zou worden gege- en aan het provincialismewelk ^be waar, naar de Nederlander opmerkt, i het radicale orgaan begrypelijk is, aar de mannen van deu „één en ndeelbaren 1 staat altijd meer beang- ligd geweest zijn voor provincialisme an voor fractiegeest. «Minder duidelijk is zegt de Nederlander „wat het blad (de olksstem) opmerkt in zake ons dvies aan de voorstanders van pro- ortioneel kiesrecht om voorshands iun krachten te concentreeren op de nvoering van dit kiesrecht voor de jemeenteraden. Wij voegden hieraan joe, dat de regeling van het gemeen lijk kiesrecht niet als in denFran- ichen modewinkel naar één model jehoorde te geschieden, maar dat aan Je gemeenten zeiven de bevoegdheid ton worden verleend het kiesrecht ilzóó in te richten als haar het beste laste.1' Dit laatste denkbeeld van de Neder under acht de Volksstem te conserva tief, daar, blijkens de les der ervaring Je menschen die aan het roer zitten, liervan niet gaarne scheiden en dus ie regeerende kringen vermoedelijk iet kiesrecht alzóó zouden regelen ils hun dat met het oog op hun eigen belang het meest geschikt voorkwam. Hoe moet de Coöperatie 7ijn? H. schrijft in de katholieke Noord- Irabanter over coöperatie, en doet uitkomen dat coöperatie een goede, maar ook een slechte zaak kan zyn. „Zij is goed en prijzenswaardig Zelfs. zegt hij .als, om een voorbeeld te noemen, zij aan behoef- tigen en minvermogenden het middel aan de hand doet, om tot een billij ken prijs zich datgene aan te schaffen, jwat noodig is voor de behoeften des levens en dat, zonder haar, niet, öf gedeeltelijk öf slecht zou te verkrijgen pijn I „In groote fabriek, plaatsen of ar- jbeidscentra bijvoorbeeld, waar de industrie veel arbeidskrachten behoeft, [kan zij zeer nuttig werken." Er is echter ook eene andore coö peratie, die vaak slechts ten doel heeft op te treden als concurrentie van den winkelier niet alleen, maar als een geldmakery van grootere of kleinere kapitalisten. Deze acht de Schrijver ongeoorloofd, daar zij het lerrein betreed! van een nyveren stand, dien zij een verdelgingsoorlog aandoet. Zij is niet meer de weldoende engel voor den karig bedeelde, maar de mededingster van den uy vere, dien zij het brood uit den mond stoot. Voor den winkelstand is geen con currentie tegen haar mogelyk. Gene toch loopt risico, want hij moet cre- diet gevendeze doet het niet integen deel, zij profi'eert van het orediet. Waar de schrijver hier den vinger op de wonde legt, wijst hij echter ook een geneesmiddel aan. „Iedere gegoede, en vooral de ver mogende burger," gaat bij voort, „moet de coöperatie den rug toekee- icn, opdat zijne zuinigheid de wijs heid niet bedriege, en hij niet door een paar gulden per jaar te besparen, de macht van het ieder particulier initiatief doodend kapitalisme steune, den nyveren en neringdoenden win kelstand den strijd om het bestaan bemoeilijke en het tooh reeds zoo groot aantal ontevredenen in de maatschappij vergroote." Zoo komt hij tot de slotsom, dat er geen andere weg blyft dan op heffing van iedere ooöperatievo ver- eeniging, die niet ten doel heeft, de levering van goede levensbehoeften, en benoodigdheden tegen een mati gen prys aan minvermogenden, die van hun sober inkomen moeten le ven. En het zou een gezonde staat huishoudkunde zyn, bedoelde ver- eenigingen zoo zwaar door den fiscus te treffen, dat elke conourrentie met particuliere, handeldrijvende perso nen en neringdoenden zoo goed als onmogelijk gemaakt werd. Een ander middel ziet hy niet, om het doel te bereiken, tenzy met de sa menwerking van alle goedgezinden wat echter hoogst moeilyk is, daar een kwalyk begrepen eigenbelang dezen, de zucht naar eenig gewin, anderen tot het instandhouden dezer kwade practyken aanspoort. Varia. Zooals men zioh herinneren zal, werd op de 4o alg. verg. van Nederl. Patroons „Boaz" onlangs te Amster dam gehouden door den heerDinge- manse van Utrecht een referaat over „landpacht" gehouden. Naar aanleiding van deze rede en de daaraan verbonden besprekingen bevat het katholieke Ons Noorden, een te Leeuwarden verschijnend blad, een artikel over landpaoht. Volgens dit blad plaatste de inlei der zich te veel op het standpunt der voorstanders van landnationali satie door te erkennen, dat er geen absoluut grondbezit bestond, terwijl bij de bespreking van de oprichting van een ryks hypotheekbank duidelyk is gebleken, dat de renten van ge leende kapitalen veel te hoog zijn, en dat naar middelen moet worden gezocht om daarin verandering te brengen. Te hooge rente voor hypo theek heeft velen te gronde gericht indien men 't daarheen kon leiden, dat er werkelijk een staats-hypo- theekbank komt, die tegen 2YpCt. geld geeft op boerderyen, dan heeft men iets goed3 tot stand gebracht. Den meest practischen raad gaf een der sprekers dat de gebruiker van den grond ook tevens eigenaar moest zijn. Een nieuw, althans nog niet open lijk uitgesproken plan betreffende het nationaal geschenk aan koningin Wilhelmina bij haar troonsbestijging aan te bieden, wordt door De Mid- delb. Ct. geopperd. Het blad ziet niet in waarom men bij die gelegenheid een geschenk zou aanbieden en niet liever daarmede wachten zou tot het huwelijk der Koningin of wanneer zij b.v. tien jaren geregeerd heeft. Dat Amsterdam Hare Majesteit een passend en aangenaam verblijf aan biedt, dat acht het blad goed gedaoht, terwijl dan ook over het paleis op den Dam zou kunnen beschikt wor den, waardoor de stad tevens gebaat zou zijn. Sport en Wedstrijden Op het voetbalveld, gelegen aan de 's Gravesandestraat aohter de bierbrouwerij De Amstel. juist tegen over het Oosterpark te Amsterdam, wordt aanstaanden Maandag 28 Oct. een wedstrijd gehouden tussohen R. A. P. van Amsterdam en een En- gelsoh elftal, n 1. de Harwich Parkeston football-club uit Harwioh. Daar bride elftallen zeer sterk zijn, belooft deze wedstryd zeer interessant te worden. Do Voetbalclub R- A. P. heeft tegen 28 December a.s. een voetbaltoer in Engeland georganiseerd. Deze toer die ongeveer 8 tot 10 dagen zal duren, heeft ten doel de volgende Engelsche clubs te ontmoeten Harwich en Parkeston Football Cub te Harwich, Ipswich Town Football Club te Ipswich, Felixtowe Football Club te Felixtowe, Sax mundham Football Club te Sax- mundham. Daar een Rotterdamsch elftal ver schillende malen beproefde deze club te verslaan, aooh sleeds daarin faalde, besloot R. A. P. met het sterkste elftal over te steken ten einde do Holland- sche eer te herstellen. Letteren en Kunst. Wij lezen in het Hbld: Den 22sten October hebben de in zenders op de internationale lithogra- phie tentoonstelling te Parijs, over eenkomstig het reglement uit hun midden tien juryleden gekozen, en het is wel karakteristiek voor de stemming die op dit oogenblik te Parijs heerscht, dat, na de beide groote Fransche huizen Alauzet en Chaix, de meeste stemmen werden uitgebracht op een Duitsohen inzen der, den heer Heim uit Otfenbach. Als vierde jurylid werd verkozen de heer D. Emrik te Haarlem. Boven dien werden nog na de tien twee plaatvervangende juryleden benoemd w. o. de heer Van Leer uit Amster dam. Gemengd Nieuws. Werkstaking in België- In het zuiden van Belgiü dreigt een nieuwe algemeene werkstaking in de mijnen. De regeering neemt uitgebreide veiligheidsmaatregelen. Een bizonder geval. De politierechter in Westminster werd dezer dagen gesteld voor een geval, waarin de wet niet heeft voor zien. Een jonge man kwam zich be klagen, dat een joDge vrouw hem voortdurend achtervolgde met verlief de briefjes zij liep hem overal na, drong zelfs binnen bij de menschen bij wie hij een visite maakte, en ver telde aan iedereen dat zy met hem getrouwd was. De magistraat zag een der liefdesverklaringen in. en las daarin, dat de dame in kwestie den jongen man een banknoot van vijf pond aanbood. Het jongemensoh ant woordde, dat het geld hem niet sohe- len kon, maar dat hij verlangde dat de vrouw hem met rust liet. De rechter verklaarde dat hij er niets aan kon doen, en de jonge man verliet daarop het politiehof, brom mende dat hij dan wel wist wat hem te doen stond. Sommige Engelsche bladen hebben over de werkzaamheden der commis sie van onderzoek naar de gruwelen in China op zendelingen gepleegd, uitvoerige brieven openbaar gemaakt. De volgende mededeeling bevat de Pall Mall Gazette: „de hoofdman der moordenaars, Laoeloegtsjeng, is eindelijk gepaktj; een belooning van 800 dollars was uitgeloofd, en toen hebben de soldaten hem in hechtenis genomen. Viermalen is de man ge pijnigd vóór hij iets bekendedaarna is hij op een uitrekbank gelegd, en le terlijk zyn eerst 10, toen 55 namen van medepliohtigen uit den man ge trokken, van welke er 23 bekend hebben. Bij het verschijnen voor de commissie bedekte deze hoofdaan legger der moorden zijn gezicht met stroo, opdat de aanwezigen hem niet herkennen zouden. Een ander werd binnengedragen door soldaten, opge sloten in een houten kooi, terwyl zyn hoofd uit een nauw gat stak. Heel het zaakje deed denken aan de gruwelen der middeleeuwen. Men is bezig de locomotief en den tender van den trein, die op zoo zonder linge wijze door een deel van het station Montparnasse te Parys is heengebroken zoodat de massa van 50 000 K.G. zwaarte op eenige meters boven den grond bleef hangen, te stutten. Het is een zeer moeilijk en gevaarlijk werk, want er bestaat nog steeds kans dat het gevaarte plotse ling naar beneden valt. Het officieele onderzoek heeft nog niets zekers bekend doen worden aangaande de vraag, aan wie de ver antwoordelijkheid voor het onheil, dat nog zoo goed afliep, te wyten is. Op verzoek van bedienden der Noordduitsche Bank te Hamburg zijn twee vreemdelingen een Engelsch- man, Bowers geheeten, en een Belg, zich noemende Alexandre in hech tenis genomen, die reeds eenige dagen urenlang in het gebouw rondzwier ven. zonder daar ooit zaken te doen. De beide personen hebben geen pa pieren bij zich en weigeren nadere mededeelingei omtrent hunne parti culiere omstandigheden te geven. Ook hebben zij zioh verzet tegen het photographeeren in de gevangenis. Zij zyn in het bezit van een aanzien lijke hoeveelheid briljanten. Ongeveer een jaar geleden is door de rechtbank te Munchen een zekere Czynski veroordeeld, die de rijke barones Von Zedlitz door middel van hypnose zoo onder zijnen invloed wist te brengen, dat zij er in toe stemde met hem een huwelyk aan te gaan. Dit huwelyk was slechts een schijnhuwelijk, gesloten door een zekeren Wartalski, die als predikant fungeerde. De man heeft zich deswege dezer dagen voor de rechtbank te Weenen moeten verantwoorden. Hoe wel hij beweerde, dat Czynski hem had verteld, dat de geheele zaak slechts een comedie was en hij de plechtigheid dan ook als zoodanig had opgevat, veroordeelde de recht bank den gowaanden dominee tot 8 maandea kerkerstraf, verzwaard door vasten. Het Kaiser Wilhelmkanaal (Noord- Oost-Zeekanaai) is vóór September overal opeen diepte van 8;, M.gebraoht: de ergste pessimisten kunnen door dit feit eenigermate bekeerd worden. Toch, zegt de Vossische Ztg., voldoet het verkeer door het kanaal nog niet aan de meest besoheiden verwachtin gen. September is de maand waarin het verkeer tusschen Noord- en Oost zee het levendigst is; tooh wijst de statistiek slechts 133.500 ton daarvoor aan, terwijl de raming 812.500 ton per maand gemiddeld bedroeg; voor September zou dit oijfer wel op 1.200.000 ton gebracht behooren te worden. Tariefsverlaging zal wel het. eenige middel zyn tot verbetering, vooral ook om de zeilvaart naar het kanaal te trekken. Dö Olympische spelen te Athene. Het geld om de Olympische spelen le bekostigen, die in April zullen gegeven worden, is reeds nagenoeg geheel gevonden door openbare inschrijvingen. Zekere heer Aberof, een rijke Griek uit Alexandrië. heeft opnieuw voor een som van 200,000 fr. ingeschreven, nadat hij reeds een gelijk bedrag had gezonden. Het succes van de feesten is nu reeds verzekerd. Cholera. De cholera blijf in Marokko voor komen, maar niet in zeer hevigen graad. Het totaal aantal der overledenen te Tanger bedraagt ongeveer 450. Heviger dan te Tanger treedt de ziekte op te Tetuan vooral in het z. g. Jodenkwartier. Van 24—28 Sep tember kwamen te Tetuan 90 geval len van deze ziekte voor. Op last der Algerijnsohe regeering wordt een onderzoek naar den aard der ziekte te Tanger ingesteld door dr. Saulié van het instituut Pasteur. Droogte. Onder dagteekening van 14 Sept. wordt aan de Köln. Ztg. het volgende uit Brisbane geschreven, omtrent de droogte in Queensland en Nieuw- Zuid Wales. Sedert 1885 hebben wij hier niet zulk een verschrikkelijke droogte gehad. In den laatsten tijd zyn mil- lioenen verloren gegaan en er zullen er nog meer verloren worden, wan neer de hemel zioh niet over de smachtende aarde ontfermt. Gras is niet meer te vinden. Schapen en runderen sterven bij duizenden en hunne lijken verpesten de lucht ver in den omtrek. De wintergewassen zijn voor het grootste gedeelte ver droogd, vooral het voornaamste pro duct, de tarwe heeft veel geleden. De wind voert wolken zand aan en bedekt uitgestrekte vruchtbare lan den daarmede. Wanneer er niet spoedig regen komt, zullen tal van boeren tot den bedelstaf zyn ge bracht. Een gevolg van de groote droogie zyn de zware bosoh- en prairie- branden. Naar men beweert, worden ze door de inlanders aangestoken; er is echter zoo weinig noodig om het woedende element te ontketenen. De kleinste onvoorzichtigheid is vol doende. De streek van Nanango is geheel verwoest, het district Rockhampton staat in brand, Brisbane is door een wijden kring van vlammen omringd, bij Forest Hill zyn in enkele dagen drie duizend akkers verwoest. Ook in de Blauwe Bergen heeft het vuur gewoed. Het moet een grootsoh ge zicht zijn geweest, de dalen en de toppen, die tot het hoogste puntje slechts een groote vlammenzee vorm den de heerlijke streken, die zoo gaarne door reizigers wsrden bezocht zijn nu dor en woest. Boven de kust hangt een ondoordringbare rookwolk, zoo dicht dat men op de vaart van Sydney naar Brisbane van het land bijna niets ziet. Menschenetars- De bewoners van West-Australië en het Noordelijk territorium schijnen liefhebbers van menschenvleesch te zijn. Vooral op kinderen zyn ze erg gesteld. Pater Marschner van de Oostenrijksche missie der Jezuïeten aan de Daly-rivier, meldt daaromtrent: Wanneer een kind der wilden sterft, komen alle stamgenooten met scherpe steenen, die als messen dienst moeten doen en snijden stuk voor stuk het lichaam uiteende lekkerste beetjes worden in 'tvuur geroosterd en dan opgegeten. Het hoofd raakt men niet aan, want daarin woont de „Duivel-Duivel". Vele kinderen worden onmiddellijk na hun geboorte van kant gemaaktbij enkele stammen is het gewoonte, een zeker aantal vet te mesten. Aas en vuile eieren worden met graagte ver slonden. Op het eiland Aoba, behoorende tot de groep der Hebriden, is een Duitsche boer vermoord en lot aan de beenderen opgegeten. VA~R I A_ 't Was een prachtig stuk. De bediende in een magazijn liet aan een dame parasols zien. De man was bijzonder goed bespraakt en verstond de kunst om hetgeen hij moest verkoopen aan te prijzen. Hjj nam een parasol op, opende die, was als 'tware getroffen van verbazing hield de parasol zoo dat het licht er uitstekend op viel en zeide Zie, mevrouw, is het geen prach tig stuk Let eens op de zware zijde. En vestig uw aandacht over 't geheel op de aangename kleur, den goeden snit als ik het zoo mag noemen, het zeldzaam volmaakt geheel. Voel eens, de stof. Wrijf er eens over met de hand. Van zulk een parasol zal u niet licht de wederga vinden en de parasol aan de dame overreikende, voegde hij er bij„Zag u ooit iets dergelijks." Ja, zeide de dame, dat ia mijn eigen oudje die heb ik daar zoo juist neergelegd. Waar gebeurd. Een kindermeisje komt zioh aan bieden, gewapend met een praohtig getuigschrift. Mevrouw. Maar ik lees hier niets, waaruit blijkt, dat je met kinderen kunt omgaan. Meisje. Gunst, staat dat er niet in? Dan heeft vader vergeten, dat er bij te zetten. Vervolg Nieuwstijdingen. Staatsbegrooting. Verschenen is het Voorloopig Ver slag over het afdeelings-onderzoek der Tweede Kamer van de Staatsbe grooting voor het dienstjaar 1896. Algemeene Besohouwingen. Uit het Voorloopig Verslag blijkt, dat slechts in eeno afdeeling over den politieken toestand is gesproken. Sommige leden achtten het kabinet niet onmachtig, groote hervormingen tot stand te brengen buiten de rege ling van het kiesrecht, wegens den algemeenen drang naar kie-rechtuit- breiding, die in de lucht zit, en waar aan zoo spoedig mogelyk moest wor den gevolg gegeven. Waar eenmaal de noodzakelijkheid dier uitbreiding is erkend, kan de Kamer buitendien niet langer als de vertegenwoordiging des volks worden beschouwd. Andere leden konden zioh met deze besohouwing niet vereenigen zy verheugden zich, dat ook de herzie ning van het personeel en de rege ling der gemeente-financi*n op den voorgrond was gesteld. Zij brachten der regeering lof voor hetgeen zij ter uitvoering van dit programma reeds gedaan had en hoopten, dat de regeering op den ingeslagen weg zou voortgaan. Kiesrechtuitbreiding acht ten zij wel dienstig om den politieke toestand te verbeteren, maar zyn waarsohuwden tegen eene voorstelling alsof door die uitbreiding in de noo- den des volks zou worden voorzien. Sommige leden meenden, dat de begrooting niet den indruk gaf, dat naar gepaste zuinigheid is gestreefd en dat de minister van financiën niet genoeg wederstand biedt aan de wenschen zyner ambtgenooten. Zoo wees men op de hooge ei- schen, in het versohiet gesteld voor de stelling van Amsterdam en voor marine-materieelop de hoogere cre- dieten voor ambtenaren van binnen- landsche zaken en justitie; de hooge uitgaven voor een nieuw gebouw voor de rechtbank te 's Gravenhage en vooral op de begrooting van bin- nenlandsche zaken. Ze bevat ver schillende nieuwe posten onvoldoende gemotiveerd, en waarvan sommige, ook in de toekomst, zware geldriyke lasten zullen veroorzaken. Enkele le den verklaarden reeds nu tegen dat hoofdstuk te zullen stemmen, indien geen belangrijke verminderingen wer den aao gebracht. Andere leden betoogden, dat het gemakkelijker valt te klagen over opdrijving dan zuinigheid oordeel kundig toe te pa-sen. Bij den vooruitgang en de ontwikke ling op menig gebied, was het niet altyd mogelyk en ook niet wensche- lijk, voor alles naar bezuiniging te streven. Het ging niet aan, alle ver hoogingen op Hoofdstuk Y, zonder nader onderzoek, te verwerpen, enkel omdat het verhoogingen zijn. al achtte men ook niet alle dier verhoogingen aannemelijk. Verder werd bezwaar gemaakt tegen de lage raming door den minister van het tekort op de gewone uitga ven en tegen de hooge raming der middelen, o. a. tegeD de verhooging van 16 ton op de invoerrechten. Ook achtten verschillende leden niet ge motiveerd de berekening, dat de gewone uitgaven 3 millioen beneden de raming zullen blijvenandere leden verzoohten overlegging van een staat van geraamde en werkelijke uitgaven voor elkrhoofdstuk over elk der jaren 18S3' tot 1893. Eenige leden vroegen, of spoedig een voorstel tot afschaffing van de rykstollen op land- en waterwegen zal worden gedaanandere drongen aan op spoedige indiening van het ontwerp tot regeling der gemeente- financiën, waarvoor wederom anderen geen reden op dit oogenblik zagen. Ook werd gevraagd of de minister tijd had kunnen vinden, om de toe gezegde wijziging van de Neder- landsche comptabiliteitswet voor te dragen. Vele leden opperden opnieuw be denking tegen do wijze waarop het beheer der landbouwzaken thans is geregeld en verlangden meer eenheid in dat beheer, hetzij door de oprich ting van een ministerie van landbouw, door meerderen niet gewenscht, of wel door oprichting van eene afzon derlijke' afdeeling voorlandbouwzaken aan het ministerie van waterstaat ofdat van binnen! zaken, doch ook van zoodanige afdeeling verwachtten weer eenige andere leden weinig heil. Overigens klaagde men over te geringe bemoeiing van den Staat met de landbouwbelangen vooral in ver gelijking met het buitenland; men verwonderde zioh over de kalmte, waarmede achteruitgang en de drei gende ondergang van den landbouw pleegt te wordeu aangezien. Voorde paardenfokkerij wordt wat gedaan, maar de belangen van de veeteelt worden veronachtzaamd. Ook werd opnieuw aangedrongen op oprichting van een staatshypotheekbank. Ande ren wezen er op. dat ons land niet kan worden vergeleken met andere landen, die het protectionistische stel sel zijn toegedaan. Vele leden betuigden ontevreden heid over de houding der Regeering tegenover de Amsterdamsohe tentoon stelling, die niet aan de verwachtin gen had beantwoord, wat te voorzien was, daar do voorbereiding veel te laat was aangevangen, die te veel het karakter van eene publieke verma kelijkheid had gekregen en veel minder belangrijk was dan die van Antwerpen verleden jaar en de Am- sterdamsche koloniale van 18S3. Men begreep niet waarom leden van het ministerie oere-voorzitters waren geworden en aan personen, die haar hadden georganiseerd, de orde van den Nederl. Leeuw was verleend en dat wel bij de opening, dus voordat gebleken was of inrichting en ex ploitatie eene zoo eervolle onder scheiding wettigden. Eenige andere leden konden zich met deze beschouwingen niet ver eenigen en achtten het verwijt tot de Regeering minder juist. Ten slotte werd bevreemding geuit, dat zoo weinig de hulp van regee- ringscommissarissen wordt ingeroe pen volgens art 110 der Grondwet, vooral by technisohe onderwerpen, en werd gevraagd, of reeds eon ont werp betreffende de administratieve rechtspraak is voorbereid. Eenige inlichting', n werden gevraagd omtrent de aangevraagde sommen voor de watervoorzieningen en de brandbluschmiddelen van het Huis ten Bosch en welke de reden was van de hoogere uitgaven. Indiaoho tariefwet. Men seint ons, dat door de Tweede Kamer de Indische tariefwet heden is verworpen met 58 tegen 14 stemmen. De Kamer is uiteengegaan tot 12 November, om dan over te gaan tot behandeling van de wet op het per soneel. Vervolg Stadsnieuws. Door den burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, is aan de postduivenvereniging „de Snelvlieger" voor de door haar te houden tentoonstelling op 4 en 5 Januari 1896, een zilveren medaille geBohonken. By geruchte vernemen wij, dat de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij het plan zou koesteren hier ter stede een nieuw station te doen bouwen op de plaats waar het tegenwoordige Btation staat. Wanneer dit waar is, dan zitten wij voorgoed aan den onduldbaren last van de overwegen vast en is de kans om aan de noordzijde van de stad een bloeiend kwartier te verkrijgen, vervlogen. Op verzoek van de Haarlemsche Amateur Fotografen Club stelde den 9en Juni jl. de majoor Chappuis tien man in uniform met een sergeant beschikbaar voor het doen van photo- grafischegroep-opnamen in de duinen. Verschillende leden van de club namen de groepen die aldus gevormd werden op en Donderdagavond wer den in een clubvergadering de inzen dingen onderling beoordeeld. Be kroond werd de inzending onder het motto 9 Juli 1895, die bij opening van het naambriefje bleek afkomstig te zijn van den heer W. J. Voet, alhier. Examens V. en O- Oefeningen Haarlom. Vrijdag, 25 October 1895. Geslaagd: Mej. M. de Boer, mej. E. P. M. Bon, mej. R. L. Bouman, allen te Haarlem on mej. E. Broekman te Zaandijk. TELFGR AlVliVt Ei\j LONDEN, 25 Oct. [Reuter). Aan de Times wordt uit Hongkong ge meld, dat volgens mededeeling van betrouwbare en gezaghebbende zijde bij het jongste traotaat tusschen Rus land en China aan Rusland het recht om de vloot te doen ankeren voor Port-Arthur, om werken aan te leg gen, sommige spoorwegen te behee- ren, en andere handelsvoordeelen worden toegekend. YOKOHAMA, 24 Oct. [R. O.) Graaf Inoye is benoemd tot buitengewoon gezant van Japan in Korea. Hij is naar Seoul vertrokken. Zes-en-dertig Soshi zijn in Korea gevangen genomen en te Uyina aan gekomen. LONDEN, 25 Oct. (Reuter.) De Standard ontvangt uit Konstantino- pel de bevestiging van het bericht van de terechtstelling van een aan tal leiders der Turksche revolution- naire party. Na het verhoor werden zy in oorlogssloepen gebracht en overboord geworpen, waar de stroom het sterkst is. Burgerlijke Staud. Bevallen: 23 Oct. C. W. Boeree Brammeijer z. A. v. d. Bos Nieman z. 24. A. C. Westhof-Blij- leeven z. F. M. Kuiper—Reygers d. 25. A. BeaufortDirks z. A. Smelter Koppen d. J. M. Horeman—Kloos d. Overleden: 23 Oct. A. G. Winkel 17 j. As-:endelverlaan. J. J. Fracssen 3 m. z. Oranjeboomstr. 24. J. G. F. Hogervorst 12 j. z. Vooruit- gangstr. H. C. Strybos wed. Kroes 84 j. Ged. Zijdgracht. FAMIL.lEBERlOl-1 TEN. Getrouwd: 24 Oot. T, Pluim en E. Büller, Amst. G. Worm en M. G. van Poelwijk. NV-Amstel. F. Foekens en C. S. J. van Wessem, Amst. Bevallen: 23 Oct. A. J- Was senaar— Easich d.. don Haag. 24. H. M. Jansen—Eyrond z-, Amst. Overdeden: 20 Oct. A. Klaus 40 jAmst. 21. T. Terpstra jd. 3 j., Stiens. 22' J. F. L. Miiller, Dokkurn. Laatste Muziekuitvoering. CONCERT op Z <mtag 27 Co:. I33 mid lags van 2^—4 ure, door het Ste delijk Muziekkorps ouder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Cn. P. W. Kciene. 1. Haarlemsche Schutterij MarsohKr tens 2. Ouverture Raymond ou le seoret de la Reine. 'Pnomas 3. La Vieunoiae, Valse. Ozibulka. 4. Grande Fantaisiesur des motifs l'Eioiledu NordMeyerbeer. 5. Eir.leiting undBraut- chor au3 dem Oper Lohengrin Wagner. 6. Liebespeile Mazurka Strauss. 7. Ballet de Popóra Lsj Vèpre3 Sisahene Verdi. 8. Volksliederen. SfcsanwMriSarichtt' Het stoomschip Prins Hendrik van Amsterd. miar Batavia, arriv.22 Oct. te Port Said. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Batavia naar Amst., vertr. 23 Oct. van Port-Said. Het stoomschip Oengaranvan Java naar Rotterdam, vertrok 23 Oct. van Aden. Het stoomsohip Lawoe, van Rot terdam naar Java, vertrok 24 Oct. van Marseille. Het stoomBohtp Prins Alexander

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3