Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pIPLAKBILJETTEI foor onze leisters, FEUILLETON. Ds stem van het geweten. 130 Jaargang Dinsdag 29 October 1895. No. 3781 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3. maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk! per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37% ^3D"V"ElE.Tm3SrTXmisr: Van 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertcntien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. DAU BE Co. JOHN F. JONES, Sacc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek rijn: Bloemendaal Sant-poort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ", LEUVEN",ibij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTËNDORPj; Zandvoort, J. ZWEMMER; VeUm, L. VENUS; IJmuiden,T. J. T.TADEN; Be-verwijk, H. JUNGERIE, Konincrstraat. Genoemde Agenten ii6men Abonnementen en Adverteniiën aan. SïX.BETI'ËTC voor VeïBSngCK et> \KKEb>estedicigen, voor FeesÉeiiJfjlk- bcderc, Concoursen cSc ïtarci caen ter étooeidrukkcrJI vbl ilt tot hoogst billijken ici.js laten hukken. Meuwste Lettersoorien. Spoe dige jtfieveriüig. De Directeur Uitgever C. PKEREBOOM. In de étalage voor de vensters van et Bureau van dit Blad zijn de na- olgende afbeeldingen gelegd De portretten der leden van de 'ransche academie. Het gebouw der Fransche academie 5 afb.). 1. De groote bibliotheekzaal. 2. De zaal voor feestelijke verga- eringeD. 3. Het voorvertrek van de zaal der ijzondere zittingen. 4. De zaal, waarin do bijzondere ittingen worden gehouden. 5. Gezicht in vogelvlucht op het ebouw van het college van de vier atiën, door kardinaal Mazarin in 1661 6 Parijs gesticht. Het door den muur stooten van den rein aan het station Montparnasse b Parijs. De posterijen wagen van den trein. Gladstone in de bibliotheek te lawarden Castle. De Armenische vluchtelingen in de ^bijheid van de kerk te Konstanti- >pel. Een kamp van de Russische troe- en in het distriot Atekop den ach- rgrond een f. rt van de Turkomannen. Het Registan-plein te Samarkand. Eeno terechtstelling in den Congo- aat. Majoor Lothairein den Congostaat; et vervoeren van krijgsgevangenen. Een strooper betrapt. Wiju proeven. Monument voor De Ruijtcr te De- 'ecsen. Inwendige van een spoorwegpost- ftntoor (Deze 3 uit „Eigen Haard"), Politieke platen en portretten. Fo iUsk Overzicht. De Fransohe minister van binnen- ndsoho zaken. Leygues verleende iterdag audiëntie aan den te Parijs Bvendeu direoteur der glasblazerij Carmaux, den heer Reseéguier. !ze verklaarde, dat de fabriek Maan- g weer met volle ploegen zal wer- n, daar een aantal vreemde werk- den in dienst zijn genomen. Ten volge van de werkstaking zijn nstens 300 werklieden uit Carmaux orgoed broodeloos. In de Fransche Kamer werd de discussie dien dag over Carmaux voortgezet. De minister van binnen- landsche zaken Leygues verdedigde het optreden van den prefect en de maatregelen die genomen waren met het oog op de dreigementen van de werklieden deniet-werkstakers had den de bescherming der regeering gevraagd. Terwijl de minister aan het woord was, werd hij door de uiterste linker zijde in de rede gevallen er werden stekelige uitroepen gewisseld. De minister, zijne rede vervolgen de, zeide dat er een einde moet ko men aan de legende van de vrouwen en kinderen, die door do gendarmes onder de voet geraden zouden zyn. Spreker wees er voorts op, dat de werkstaking aan de buiten'andsche concurrentie ton goede komt. De ver antwoordelijkheid voor alles komt op Jaurès neerde regeering waakte er voor dat de vrijheid van deu ar beid werd geëerbiedigd. De sooialist Millerand viel deu pre fect en de autoriteiten aan. De minister ran justitie Trarieux weerlegde de beschuldigingen V3n den vorigen spreker, en zeide dat de prefect van Tarn ontkent, een brief bij Jaurè3 in beslag te hebben geno men. Hierop ontstond een heftig tumelt. Jaurès wilde de tribune bestijgen en dreigde den minister' De voorzitter Brisson zeide, dat naar syne meening de Kamer geen scheidsrechter kan aanwijzen, en bovendien zou het tal van bezwaren hebben, den voorzitter als scheids rechter te kiezen. Daarom verzooht hy der Kamer, de motie van Jaurès niet te steunen. Toejuichingen De minister-presidentRibotwenscht een scheidsgerecht en verzoening, maar hij wenscht ook, dat de revo lutionaire republikeinen zich niet met werkstakingen bemoeien. Hij vraagt verder een votum van vertrouwen, want, de regeering heeft haren plicht gedaan en kan hare ambtenaren niet ten prooi laten aan lastertaal. Hier viel de uiterste linkerzijde den spreker heftig in de rede, terwijl het centrum applaudisseerdehet was een onbeschrijfelijk tumult. Met 277 tegen 214 werd de prio riteit verleend aan eene motie van den republiekein Drake, waarin de verklaring der regeering werd goed gekeurd. De motie werd daarop gesplitst. Het eerste gedeelte, luidende dat de open bare machten geen andere opdracht hebben dan de orde en de vrijheid van arbeid te verzekeren, werd met 384 tegen 49 stemmen aangenomen het tweede gedeelte, de goedkeuring inhoudende van de verklaring der regesring, werd aangenomen met 273 tegen 202 stemmen, en de geheele motie vervolgens met 280 tegen 183 stemmen. De radicaal Guyot-Dessaigne stelde een motie voor, waarin het verlangen werd uitgesproken dat de regeering eene nieuwe pogiDg tot verzoening zou doen. Minister Leygues beloofde zulks stellig Bourgeois was daarmede niei tevreden en wensohte dat de Kamer zich zou uitspreken. De minister-president zeide toen, dat hy de motie van Guyot-Dessaigne niet kon aanvaardendeze werd daarop verworpen met 270 tegen 234 stemmen. Na afloop der vergadering deelde Richard aan den voorzitter mede, dat hy zijn ontslag nam als secretaris der Kamer, daar hij het secretariaat on- vereenigbaar acht met de vrijheid van den volksvertegenwoordiger. Nog wordt gemeld, dat de minister van financiën zich heeft vereenigd met de wijzigingen die de begrootings commissie gebracht heeft betreffende de zegelbelasting voor buitenlandsche waarde. De bepalingen van het vredesver drag tusBchen Frankrijk en Mada gascar ziju bekend geworden. De Franschen mogen op het eiland zoo veel bezettingstroepen leggen als zij noodig aohten en zullen het land en de koningin tegen alle gevaren be schermen. De controle over het bin- nenlandsch bestuur is aan een fran schen resident opgedragen. De eerste minister is reeds door een ander vervangen. De koningin heeft den minister van binnenland- scho zaken tot deze waardigheid verheven. De Howa-soldaten zijn ontwapend en afgedanktde militie, die zal worden opgeroepen, wordt onder de bevelen van fransche offi cieren gesteld. Zooals te verwachten was is men te Berlijn ook zeer verontwaardigd over het artikel van de «Eoho de Paris", betreffende het spionnage- stelsel in België. De duitsche bladen eischen de tusschenkomet der diplo matie om voldoening te vragen. De mededeeling, dat het genoemde blad in België wordt gewerd, is tegenge sproken. Uit Madrid wordt gemeld, dat Spanje 35000 man versterkingen zendt naar Cuba; hierbij zijn niet gerekend de vrijwilligers die dienst nemen. Volgens berioht uit Konstantinopel wordt de minister van marine Has san Pasja bewaakt omdathij dreigende brieven heeft ontvangen. Ook de Sultan moet zulke brieven gekregen hebben. Al die brieven worden toe- gesohreven aan de Jong-Turksche party. „De Standard" verneemt uit Kon stantinopel dat bet, ofschoon er geen nadere berichten zijn over het ver moorden van Turkscho Armeniërs in verschillende plaatsen van Klein Azië, bijna geen twijfel lijdt of de Armeniërs worden daar op 't oogenblik alge meen uitgemoord. Ook te Skoetari heeft tussohen mahomedanen en kathotholieken een botsiDg plaats gehad, waarbij vele personen gedood of gowond werden. Met het oog op de moeielykheden die Italië in Abessyniö te overwinnen heeft is de dood van den neguB Menelik voor haar een gelukkige omstandigheid. Zooals reeds gemeld is werd deze door den bliksem gedood. Ras Makonnen een der voornaam ste opperhoofden heeft reeds eene schikking met generaal Baratieri getroffen. Als deze berichten waar blijken, zou de vrede in de kolonie wellicht zondor verderen strijd her steld kunnen wordeD. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem28 October. Vliegend Wiel. De vereeniging «het Vliegend Wiel" alhier gaf Zaterdagavond hare eerste gezellige byeenkomst van dit seizoen in de groote zaal van de sociëteit «de Kroon", waarby de besohermheer der vereenigiDg, de heer A. Resink, tegenwoordig was. Opgevoerd werd „Dokter en barbier of een zieke familie", blijspel in vijf bedrijven naar het hoogduitsch door C. J. Roobol. Dit stuk werd voor dilettanten op waarlijk verdienstelijke wijze gespeeld, de rollei waren goed ingestudeerd en het stuk verwierf dan ook luide toejuichingen. Na afloop werd mejuffrouw J. J d, S., die een van de hoofd rollen vervuld had, tot lid van ver dienste benoemd. Met eenige toepas selijke woorden hechtte de voorzitter haar het insigne van het Vliegend Wiel op de borat en bood haar ver volgens een fraaie bouquet aan, waarna de muziek fanfares liet hooren. Ook bood de voorzitter de andere 4 dames die in het stuk waren opge treden als «een eenvoudig bewijs van dankbaarheid voor wat zy hadden gedaan voor de vereeniging", een bloem aan. Hierna dankte hij den bescherm heer en diens familie en allen die verder .tegenwoordig waren, voer hun belangstelling. Een gezellig bal besloot de bijeen komst. „Sslèdighgid gaar Vsmaysa". Afdeeiing: „Werkverschaffing." Van 1 Nov. tot 28 Oct. hebben zich de volgende pers meu aangemeld 1 voer' bloeuaistki-echt, 1 voor da mes-laarzenmaker, 6 voor schilder, 15 voor los werkman, 5 voor kleeder maker, 2 voor baker, 62 voor werk vrouw, 7 voor waschvrouw, 10 voor naaister, 1 voor strijkster, 1 voor vlechtwerk, 2 voor waakster, 1 voor kookster, 1 voor noodhulp, 2 voor mangelwerk, 7 voor grondwerker, 27 voor loopwerk, 3 voor breiwerk, 22 voor loopknecht, 10 voor oppasser, 3 voor koffiehuisbediende, 3 voor schoenmaker, 4 voor schrijfwerk, 1 voor koetsier, 3 voor kantoorbediende, 2 voor timmerman, 1 voor sigaren maker, 3 voor lichtwerk, 1 voor broodbakkersknecht, 1 voor zadel maker, 1 voor ziekenoppasser, 1 voor waker, 1 voor tafelbediende, 1 voor huisknecht, 1 voor tuinman. Particulieren en werkgevers die van bovenstaande aanbiedingen gebruk wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen oi Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3 5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen. jachtopzieners van mevrouw v. d. Vliet op ongeveer 20 minuten aohter Meerenberg in de duinen gevonden het lijk van een reeds in vergevor derden staat van ontbinding verkee- reod manspersoon. By onderzoek bleek dat het lijk was dat van den heer K. uit Amster dam, die sedert den 9en September jl. vermist werd. Uit brieven die op het lyk gevonden werden bleek, dat hier aan zelfmoord moet gedacht worden. Een horloge en geld, dat eveneens gevonden werd, doen zien, dat niet armoede de aanleiding tot deze treurige daad geweest ia. Het lijk werd onmiddellijk gekist en is naar Overveen getransporteerd. Raadsvergadering te Heemstede op Dinsdag 29 October 1895 des avonds 7uur. Men schrijft ons uit Bloemendaal Zondag morgen werd door een der BINNENLAND, Haagscke Brieven, XL III, De Kamer is weer naar huis. Wie niet wil, behoeft zich dus minstens tot 12 Nov. niet metapolitiek op te houden. Want de over de Staatsbe groting gewisselde stukken zullen nu juist niet in hooge mate de be langstelling wekken. Voor ons, Ha genaars, kan deze Staatsbegroting nog eenige aantrekkelijkheid hebben, omdat zij voorstelt de residentie met twee nieuwe gebouwen te verrijken. Eerstens wil de Reg. ons het nieuwe Ethnografiach Museum bezorgen op een terrein aan het Bezuidenhout. En waar ds stem der wetenschappelijke mannen, die zich tegen dit plan ver zetten en aan het behoud te Leiden de voorkeur geven, blykbaar niet veel weerklank heeft gevonden, c'aar is er alle kans, dat de Reg. en met haar de directeur van het museum, haar zin Krijgt. Hot tweede Dieuwe gebouw, dat ons beloofd wordt, is er een voor de rechtbank, die thans allerjammerlijkst is gevestigd in het Heerenhuis, dat eenmaal door den grooten staatsman Groen van Prinsterer werd bewoond. Weelde is een nieuw gebouw voor de rechtbank niet, ook in het belang der justioiabelen en van de balie. Toch wordt er reeds jaren over ge discussieerd en inzonderheid do re- fendaris voor Schooae Kunsten, de man aan wiens initiatief wy een Rijks - museum en een Centraal station te Am sterdam danken,(zonder commentaar I) Jhr. Victor de Stuers, is zeer sterk tegen het plan der Reg. gekant. Om zijn bezwaren te waardeeren, moet men terreinkennis van den Haag be zitten en daar ik die moeilyk bij alle lezers onderstellen kan, zal ik op de quaestie niet nader ingaan en alleen zeggen, dat in het plan-de Stuers I begrepen is een bebouwing van het I nog beschikbaar terrein op het his- i torisch Binnenhof, waardoor gereohts- hof, reohtbank en kantongerecht zich I zouden aansluiten bij den Hoogen Raad en de op het Binnenhof aan wezige gebouwen een meer harmo nisch geheel zouden vormen en meer het historisohe caohet zouden be houden. Dat zou ongetwijfeld oen voordeel zyo, maar de vraag is of dat plan minder geld zou kosten. Hoewel, heel goedkoop is het plan der Reg. ook niet. want f 104.000 om een paar panden in de beruchte Hofstraat aan- tekoopen, is geen kleinigheid. Een belangrijk voordeel, hieraan verbon den zou evenwel zijn het verdwijnen van het café-ohantant Alcazar, zoodat een gebouw waar recht en rechtvaar digheid heerschen zal in de plaats zou treden van een waar de wetten van fatsoen en zedelijkheid zoo dik werf zyn beleedigd. Nu ik toch over bouwen spreek, moet ik opmerken, dat het bericht der bladen alsoi zich een groote maatschappij zou hebben gevormd, tot aankoop van grond voor 1500 huizen in de wijk-Bezuidenkant, minder juist is Reeds maanden zijn de plannen aanhangig maar de maat schappij is nog niet gevormd, wat geen wonder is, omdat het benoodigd kapitaal naar de twee millioen loopt. Maar er is alle kans, dat do zaak in orde komt. Datzelfde kan ik zoggen, vsn het plan om in dezelfde wijk een nieuw sportterrein te stichten. Wèl zal ver moedelijk dit jaar do ijsbaan nog niet worden aangelegd, omdat de draineering nog niet in orde is. Maar in het volgend voorjaar zal de bouw stellig beginnen. Het beheer zal ver deeld zijn onder bekende spormen op verschillend gebied (die levens ook de ondernemers zijn, wat het vinden van het noodige kapitaal waarborgt). Voor de wielersport treedt de heer Simo nie als direoteur op, voor de ijs- sport de heer Couveé, voor de paar densport kapitein Punt. Men zou, ge loof ik wel doen om aan dit plan tevens te verbinden terreinen voor cricket, Iawn-tennis en voetbal. Want ben ik wel ingelicht, dan is er sprake van dat do olubs die nu de Maliebaan bespelen en dat zijn er een groot aantal zich eerlang dit voorreoht zullen zien onttrekken. Het beheer der domeinen schijnt te vreezen, dat op den duur het grasveld te veel lydon zal. Dat men eerst nu, nadat onze jongens jaren achtereen van het veld hebben geprofiteerd, tot die ervaring zou komen, is wel j wat bevreemdend. Hopen we voor de i Haagsche jeugd, dat het Damocles- zwaard worde afgewend. Nu de politiek ons met rust laat, zoi ik, kunnen we aan andere dingen denken en tot die dingen reken ik de gemeentezaken. Morgen wordt nl. de gemeentebegrooting behandeld. Men spitst er zich op te vernemen om welko reden binnenkort een restant leening van 7 ton gouds zal j worden uitgegeven, terwijl zelfs voor de naaste toekomst ge6n enkel werk van eenige beteekenis in uitzicht wordt gesteld. Men zal dan wellioht ook de argumenten te hooren krijgen, waarvan B en W. het voorbeeld van 1 andere groote gemeenten afwijzend, onze 3)1 pCt. leening niet willen oon- verteeren, terwijl zy tooh weder den 1 post voor rente en aflossing aanmer- I kelijk zullen bezwaren. Dat zij de j conversie onzer oude 4 en 5 pCts. leenïngen niet aanwillen, isbegrype- Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK IIL In dien lufschenlijd had Bamalec Msxinse in den Ion opgezocht. De salon was een ruim vertrek, eenvoudig maar smaak- 1 gemeubileerd. Hierin was de hand en het oog van mille te bespeuren, men ademde er als het ware eene nosfeer van jeugd en frischheid in tegelijk met den felijken geur der bloemeD, die rij met smaak hier en ar had aangebracht. «Welnu! wat voor nieuws is er?" vroeg Bamalec. „Slecht nieuws," antwoordde Maxime. „Onterft men u?" „Ja, ik word onterfd." ,Wel, wat zegt ge daar? Dat is leelijk, dat is doi il uw oom Eu met een gebaar van woede kruiste hij zijnsrmen over elkaar op zijne borst.. Met haastige schreden liep Bamalec den salon op en neer. Een stilzwijgen van eenige minuten volgde op dit begin der verklaringen. Hoewel de meester vaa „les Ravines" het gerucht over de laatste wilsbeschikking van Tréhouart ook had hel pen verspreiden, had hij er zelf geen woord van geloofd en alleen door overdreven bezorgdheid had hij Maxime aan gespoord tot den zonderlingen stap, dien hij ten opzichte van zijn oom had gedaan. Onze vriend ondervond nu op dit oogenblik eene wreede teleurstelling; des te wreeder omdat bij daardoor afstand doen moest van eene hoop, die hij tot dusverre in het geheim had ge- kosterd hij had er inderdaad opgerekend dat Maxime, wanneer hij als erfgenaam van een millioen met zijne dochter huwde, hem van zijn schuldeisch er zou vrij maken. Hij wist dat hij te vurig verliefd en mild ge noeg was om niet op dit punt te aarzelen. „Ik zal werken mijnheerriep deze plotseling ait. „Als u het wenscht zal ik millionair worden 1 Weiger mij de hand van Camille niet „Ik zal werken, ik zal werken 1 D»t is gauw gezegd," antwoordde Bamalec, en hield deze woorden lang aan. „Ik heb ook gewerkt, jaren lang heb ik bijna nachten dag gewerkt en toch ben ik or niet veel rijker door ge worden I Nauwelijks heb ik de waarde van mijn vader lijk erfdeel met vijftig duizend francs vermeerderd." „Dat hangt er van af mijnheer welken werkkring men heeft. De landbouw is de eerste en nuttigste tak ran bestaan, maar hij brengt minder op en is niet zoo vrucht baar als da industrie, die voor mij open ligt. Ik zal my verbinden aan de eene of andere groote onderneming en „En ge wilt er het weinige wat ge nog bent bij ver liezen. Denkt ge soms, overmoedige jonge man, dat het voldoende is te slagen. Ge hebt talent, ik wil het aannemen; geestkracht, ik s em het toe. Maar het geluk, zal u dat ook toelachen Het geluk, deze gril lige godin, waarmee de parrenus in hunne dwaze ijdel- heid geen rekening houden, maar wier overwicht men toch zal moeten erkennen zoodra men een of ander doel najaagt." „Ik zal sterker zijn dan zij en haar dwingen mij goed gunstig te zijn. Om haar te overwinnen zal ik twee ge duchte wapenen kunnen voereneen groote moed en eene vurige liefde!" Bauinlec haalde minachtend de schouders op: „Wat een geestdrift 1" zeide hij, «een stroovuurtje, dat meestal bij de eerste windvlaag der scherpe werke lijkheid wordt uitgedoofd. Hoeveel heb ik er niet zoo gezien, die vol vertrouwen en overmoed het leven in traden met opgeheven hoofd, beslistheid in hun spre ken, die weldra onderweg neervielen, uitgeputhunne krachten en vastberadenheid, alles hadden zij verloren 1" „Ik begrijp werkelijk uwe woorden niet* Wilt u mij dan den moed benemen?" „Jonge man, ge hebt een te hoogen dunk van u zelf. Het was mijn plan om u wat minder op uwe eigen krachten te doen vertrouwen." „Misschien hebt u ongelijk mijnheer. Stoutmoedigheid is eene deugd, wanneer rij steunt op kennis en vlijt." „Stoutmoedigheid is bijna altijd onvoorzichtigheid, volgens mijne meening. Nooit zal ik de toekomst van xaijn kind aan een vermetele toevertrouwen." Maxime sprong op als een gewond dier. Hij schudde heftig den arm van Bamalec heen en weer en riep met doffe stom „Dat wil zeggen, dat nu ik geen erfgenaam word ik geen geschikte partij meer ben! dat u mij de hand van uwe dochter weigert om die te schenken aan iemand, die stellig rijker is. Maar voor den drommel, dat zal niet gebeuren I" «En wie zou mij dat kunnen beletten?" „Ik 1" „Gij I Kom, gij zijt niet goed bij uw verstand." „Nu ja, ik ben niet goed bij mijn verstand Ik word het tenminste bij de gedachte dat Camille, die ik aan bid, die mij lief heeft want zij heeft mij lief, mijn heer zij heeft bet mij zelve bskend, versta dat ivel dat Caia'lle, zeg ik, mijne edele, schoone Camille, de vrouw van een ander kan worden. O, in hemels- na 'im! wees niet de oorzaak van het verwoesten mijner hoop, van mijn levensgeluk 1 Stelt u het het tijdstip tot verwezenlijking daarvan uit, het zij zoo; ik zal er mij niet over beklagen. In dien tusachentijd zal ik mij aan den arbeid begeven en het onmogelijke doen; ik zweer u dat ik zoo snel fortuin zal maken, dat u mij zult toejuichen 1 Lach er niet om ik zie als het ware de toekomst als een visioen voor mij 1" Met zooveel welsprekendheid en geestdrift ging hij op deze wijze voort, dat Bamalec onwillekeurig zijne gramsohap voelde verminderen. Er wsb nog weinig noodig geweest om hem voor da wanhopige smeekbede te doen ezwijken. Maar hij was iemand, die niet spoedig tot andere gedachten was te brengen, niet izonder gevoe lig van hart of voor indrukken vatbaar. Spoedig schaam

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1