oor dat van het kiesreoht gesoho- te krygen, wat, zoo het gelukte, joor ons zou worden betreurd, wijl wij niet meening deelen, dat het volk, tot hiertoe onmondig gehouden, het :iesrtcht niet begeerd. b. Verblijdt ons de indiening niet 3 om den inhoud van dit ontwerp zelf, i lat, gelijk wy reeds hoorden, bij ommige werklieden verwachtingen - prekt, die, wordt het ontwerp wet, liet zullen worden bevredigd. Patrimonium betreurt het voorts, dat het aangaan van een arbeids contract niet tot de taak der in het - ontwerp bedoelde Kamers van Arbeid jal behooren- Thans slechts een paar opmerkin gen makende, belooft het blad het ontwerp Kamers van Arbeid later in - ïijne onderdeelen te bespreken. Voor de zooveelste maal wordt ons reder een plan aangeboden voor een buldeblyk, H.M. de Koningin aan te t bieden, bij Haar troonsbesty'ging. De Volksbanier zegt het navol- t gende „Wy zouden wenschen, dat aller- de beurzen los gingen, en dat 1 door de natie een voldoende som werd bijeengebraoht, die dienen kan i ais stamkapitaal voor een nationaal pensioenfonds. Beter dan aan al het andere, zal hieraan het geld besteed zijn. „En als dan de heugelijke gebeur tenis der kroning van onze Koningin Wïlhelmina plaats vindt, dan drage de natie dat kapitaal op aan Haar, tot vorming van den grondslag voor een staatspecsioenfonds. Hier kunnen dus de natie en onze wetgevende verga dering samenwerken om eengedenk- teeken tot stand te brengen, dat ten eeuwigen dage den nederlandschen arbeider zal herinneren aan deze ge beurtenis." Het voortdurend opperen van andere plannen, doet ons wel eens vreezen, 'dat geen van al deze voorstellen, ais geen algemeene instemming vindende, zal worden ten uitvoer gebraoht. Koloniën. BATAVIA, 26 SEPTEMBER. De Lomboksche correspondent van het B. Hdblad schrijft; Bepaald interessant nieuws valt in onze kleine vestiging niet dagelijks voor. Het gerucht doet de ronde, dat Goeroe Bangkol met zijne Sassaks Praja nogal veel noten op zijn zang heeft, doch 't is maar een ge rucht, dat nog door niets wordt be vestigd. Wij zijn trouwens tegenwoor dig actief genoeg in ons optreden tegen die heeren, die zich nog niet al te best een voorstelling kunnen maken, dat de compagnie de teugels van het bewind in handen heeft. De heeren van 'tB. B. gaan zeer oordeelkundig te werkhun kan niets anders dan lof worden toege zwaaid. Vandaar dan ook dat de be volking al meer en moer hare vroe gere bezigheden hervat, handel en vertier toenemen, zoodat met name Ampenan met den dag levendiger wordf. Wat echter vaak nog pijnlijk aan doet is de blik op de talrijke puin- hoopen rondom Matarara en Tjakra, hoewel het niettemin interessant blijft. Kruizen ziet men veel, want het is de aanduiding der plekken, waar soms een dozijn onzer dapperen aan den schoot der aarde zyn t ever- trouwd. Het graf van generaal Van Ham, dat hier vlak bij aan den ingang van Tjakra ligt, wordt thans door ons in orde gebracht. Er komt een mooi houten hekje omheen en zoo mogelijk een steen c. a. er op. Dat zyn we dan ook wel aan den man verschuldigd Uit Atjeh schrijft men aan de Java Bode Het in brand steken door de zoo- geuaamde kwaadwilligen van de pasar te Teloksemawe in den nacht van 7 Juli jl. zal voor den radja van dat landschap nog een onaangenaam staartje hebben. Pleitte de houding van de verbonden Tengkoe's van Tjoenda, Sawarsg. Nisam en Bajoe, na den aanval op eerstgenoemde plaats voor hunne goede gezindheid tegenover ons, niet alzoo was het gesteld met die van Teloksemawe's radja. Bedoelde Tengkoe's hebben zich beijverd de aanvallers terug te drijven en hunne versterkte neder zettingen en kampongs te vuur en te zwaard te vernielen. De vervol ging werd door hen zelfs met succes tot aan het gebergte voortgezet, ter wijl het sneuvelen van twee der vij andelijke bendehoofden het bewijs leverde dat er vrij ernstig gevochten werd. Dc radja van Teloksemawe bleef evenwel zyno lijdelijke houding be waren. Was dit van zijn standpunt beschouwd wellicht zeer voorzichtig gehandeld, het bestuur daarentegm zal er geen vrede mee kunnen heb ben. Zoo hij al niet rechtstreeks be trokken was bij dien nachtelyken aanval, schijnt hij toch met de pries terpartij, die als de bewerkster der troebelen beschouwd word», goede vriendjes te willen blijven, zonder evenwel met de gebate kaffirs te wil len breken. Deze dubbelzinnige hou ding moet natuurlijk onzerzijds aaa- leiding geven tot wantrouwen. Het gevolg hiervan zal wel zyn dat de straffende hand van het oiviel be stuur, in den vorm van een groote geldboete, spoedig zwaar op hem zal rusten. Doch niet alleen by, maar ook de radja's van Kerti en Gedong, die ons bij dezelfde gelegenheid geen vol doende blijken van goede gezind heid hebben gegeven, zullen zeer waarschijnlijk geldelijk worden j straft. Wordtsteeds voortgegaan met zulke strenge maatregelen op de verschillende hoofden der kuststreken consequent toe te passen en vol te houden, dan zal daarmede op den duur succes behaald worden, en zullen de wankelmoedige radjas wel moeten inzien dat het niet mogelyk is tegelijk twee heeren te dienen, en dat hun geldelyk belang medebrengt om krachtig togen onruststokers op te treden en hen zooveel mogelijk buiten de grenzen van hun gebied te houden. Uit Tamiang voortdurend geen, dus goed nieuws. Er big ven wel allerlei geruohten over voorgenomen invallen van Atjeh- er3 loopen, maar daar blijft het bij. Zoo zou bv. Mohamad Sjam van Simpang Anas Nja Mamad hebben voorgesteld voorloopig niet naar Tamiang te trekken, maar dezen ge antwoord hebben dat hij zyne mili taire operatien met T. Malang Obi zal regelen. In verband met het berooven van een Chineesche tongkang bij de Koeala Karing Gading zijn bij het bestuur berichten ontvangen, dat een sampan met zeeroovers, onder be vel van Nja Lamboek van Aloer Niri, bemand met 15 koppen, waaronder 8 geweerdragenden, langs de kust zou zwerven. Zoowel de politie van het bestuur a's die van de sultans van Deli en Langkat zijn daarom op hun qui-vive. De vorige maand kwam een hoofd uit do Alaslar.dcn radja Baraham zoon van R. Bat09 Boelan, zijn op wachting maken bij den resident al hier. De gewezen Panghoeloe van Liang, Si Belat alias Pa Radja Lawang, is door den panghoeloe van Djoemapa dang, Pa Tjingkram aan het bestuur uitgeleverd. De hooiden der Battak- kers zijn handelbaarder dan zij ooit geweest zijn, waarschijnlijk een ge volg van de flinke houding van Z. H. den Sultan van Serdan in Tandjong Moesa, in Boven Sardang. Aan de geschillen tussohen den radja van Siantar, en zyn onderheb- bend hoofd van Dolok Mellello, is door bemiddeling van de controleurs van Assahan on Batoe Bahra een einde gekomen. Maar in Boven-Sjak en Tahah-Poetih liggen Daloe-Daloe en Mondang nog steeds met elkaar overhoop. De controleur van Assahan kreeg een bezoek van zendelingen van de onafhankelijke Battakhoofden van Poeloe ©ppoer en Pasang Lela uit de buurt van Boven Koeala, dat hij beloofd heeft spoedig eens te zullen rooiprocaeren, in gezelschap van den Jang di Pertoean van Koeala. {Deli Ct.). Letteren enSunst. Leipaig. Het was een vermoeiende morgen Woensdag 16 October. Ik was ten minste in 't bezit van een razende hoofdpijn toen ik thuis kwam uit de generale repetitie van het Ge- wandhsus. Deze heeft altijd een dag voor het eigenlyke concert plaats en is toe gankelijk voor het publiek tegen be taling van 2 mark en voor de leer lingen van het Conservatorium op vertoon van hunne kaait als leer ling van deze instelling. Het is er dan ook altijd stampvol, daar een groot gedeelte van het pu bliek geen lust en geen geld heeft om vijf mark te betalen, wat Don derdagavond het geval is, en toch ook zich niet gaarne in baltoilet wil klee- den, zooais bijna iedereen, die het avondoone6rt bijwoont hier doet. Den bewusten Woensdagmorgen was het programma als volgt samen gesteld le deel: 1. Symphoni9 (A dur) Mendelssohn, 2. Concert fur Piano forte (D rnoll) Rubinstein3 Tragi sche Ouverture, Brahms. 2e deel: 4. Ouverture zu „Donna Di ana" van von Rezniceko. Solo- stüoke fiir Pianoforte: a Nocturne (B rnoli) Chopin, b. Morgenstand chen, Schubert—Liszt, c. Enroute, Godard. 6. Vorspiel zu der Oper)„Die MeistersingervonNürnberg", Wagner. Hei pianoconcert en overige solo- stukken werden ten gehoore gebracht door Josef Rofmannvan wien men zich misschien nog zal herinneren, dat hij in 1S37 in Nederland a's zg. wonderland is opgetreden. Hij is in 1877 te Krakau geboren en is nu op den jeugdigen leeftijd vau 18 jaren stellig onder de talentvolle ariisten te rekenen. Hij was de lievelings leerling van Rubinstein, wieDS con cert hij dan ook op een waardige, muzikale wijze ten gehoore bracht, evenals do hierboven genoemde solo- slukken. Het orehestra'e gedeelte onder lei ding van den voortreffelijken Arthur Niteisch heeft zeer veel genot ver schaft; hij W8et zoo schoon ieder muzikaal zinnetje te doen „hervor- treten" en zoo fijn te nuanceeren, zooals ik tot nog toe slechts bij ons voortreffelijk Concertgebouw-orobest en dat van Mannsladt gehoord heb. Een pauze vond niet plaats en de orchestnummer8 werden in ieder deel niet volgens het programma, maar na elkaar gespeeld, zoodat men da delijk na de symphonic de vermoeiende Brahms's Ouvtrture te hooren kreeg en in het tweede deel na de ouver ture Donna Diana, wat bijzonder zwaar geïnstrumenteerd, is nog het „Vorspiel" die Meistersinger op den koop toe kreeg, de daarop volgende pianowerken niet te vergeten. Ik moet eerlijk bekennen, dat alles na elkaar, het vroege uur (10 uur 's morgens) in aanmerking nemende, een beetje zwaar te verteren was voor mijn missohien wat zwakke maag, maar ik heb tooh met vreugde van versohillende kanten vernomen, dat ik niet de eenige was, die dood moe, maar tooh dankbaar, naar huis ging- Zondag 20 Oct. werd Wagner's „Tannhauser" opgevoerd alsherinne ring aan de eerste opvoering welke vijftig jaar geleden te Dresden plaats had. De intentie om W.'s nagedach tenis eere te bewijzen mag goed ge weest zyn, maar de uitvoering was akelig. Zyn dat stemmen om een werk als Tannhauser te vertolken? Van de geheele bezetting was er precies éen, zegge éen, die voorzija taak berekend was, nl. de heer Demuth, welke de „Wolfram"partij met zyn sympathiek geluid heerlijk vervulde. De heer Wittekopf (Landgraf) en Frl. Egli (Elisabeth) waren nog wel dragelijk (natuurlijk hunne stemmen) maar b.v. de heer de Grach (Tann hauser) schreeuwde (want dat was geen zingen te noemen) soms erbar melijk. Waar hij zich als vernietigd op den grond liet vallen, was hij hel gelukkigst, en het was alleen maar jammer, dat deze toestand niet wat langer duurde. Verder zullen wo er maar over zwijgen, maar hopen alleen later eens van een betere opvoering melding te kunnen maken. Een reeds vroeger aangekondigd, doch wegens ziekte uitgesteld concert door het HoIIandsche dames-kwartet Qroneman uit Groningen,beeft Woens dagavond 23 Oct. in „Hotel dePrusse' plaats gehad. Het publiek was zeer talrijk op gekomen en betoonde zich dank baar voor het ten gehoore ge brachte. Behalve een viertal oud-n8derIand- sche liederen, kwamen nog o.m. op het programma werken voor van S. v. Milligen en Jul. Röntgenwelke welverdienden bijval inoogstten. De begeleiding was aan een land- noote, Mejuffrouw Dina Z>o^A;, opge dragen. Door de alnier bestaande vereeni- ging „Nederland" werd het kwartet een zeer fraaie bloemenmand aange boden, waaraan de nationale kleuren niet ontbraken. Van de uitnoodiging, om na afloop van het concert het verenigingslo kaal met oen bezoek te vereeren, werd dooi" de dames Groncman ge bruik gemaakt, alwaar men dan ook een tijd lang gezellig by elkaar bleef zitten babbelen, vragen en vertellen over Holland, waarheen de dames den volgenden dag weer zouden ver trekken. G. G. Men meldt ons uit Amsterdam Mme Segond Weber speelt 1 No vember in den Stadsschouwburg te Amsterdam „les Jacobites" van Fran- pois Coppée. Woensdag a.s. wordt aldaar door het Nederlandsch Tooneel „Om de Kroon" (pour la Oouronno) vaD den zelfden auteur gegeven. Den Ion November wordt door liet gezelschap Chrispijn vertolkt „Hui- chelares en Weerhanen" comódie in 4 bedrijven van Barrière en Ca- p9ncia. visschen, welke f41 a f 56 per groot honderd opbraohten. Van de korvis- scherij kwamen behalve 350 botters en schokkers, 8 hollaudsche en 3 engelsche kotters. Groote tong gold f0,70 a f0,90 middelsoort f0,35 a f0,50 en kleine 15 a 25 ctgroote tarbot f 12 a f 14. kleinere f3 a f 7,50 rog f0,75 a fl alles per etuk. Groote schol f6 a f8, kleinere fl,80 a f4; schar fl,50 a f 1,90pietermannen en poontjes f 1,50 a f 2wijtiDg f 0,80 per mand. Door het ongestadige weer waren de botters veelal verhinderd hunne werkzaamheden te verrichten en beliepen de besommingen dan ook slechts f 15 a f 35 per vaartuig. toegestaan voor alle werklieden die minder dan 7 d. per uur verdienen. Verder is men overeengekomen dat verlagingen van loon of eisehen tot jloonsverbooging vier weken van te voren aangekondigd zullen worden. De werfeigenaars te Belfast willen in de zelfde loonsverhooging toestem- men, dooh eisehen, dat ze eerst over z63 maanden zal ingaan. De werklie den willen in deze voorwaarden n:et treden. Daar echter reeds versohil lende patroons dien eisch hebben laten vallen, gelooft men, dat de overigen niet achter zullen blijven en weldra aan de Ciyde en te Bellas t de arbeid hervat zal worden. Gemengd Nieuws. Uit Rozendaal wordt aan De 7i d geschreven Een telegram uit Zanzibar meldt, dat de karavaan van mgr. Ilanlou en de vier priesters der St. Josephs- Congregatie van Mill-Hill op haren weg naar Oeganda door woeste in boorlingen is aangevallen. De bagage werd gedeeltelijk geplunderd, eenige dragers werden gedood, doch mon seigneur en zijn priesters zijn onge deerd gebleven. In het missiehuis van Mill-Hill en te Rozendaal wordt een nadere besohrijving van dezen vijandigen aanval met acgst verbeid. De father G. Ke3tens, die mgr. Hanlou vergezelde, is een oud student van Rozendaal. 8port ea Wedstrijden De Engelsoben zijn opnieuw ge slagen op sportgebied. In den grooten internaiionalen lawn-tonnis wedstrijd, die Zaterdag te Manchester is gehou den, heeft de Frauscke kampioen Georges Lesueur een overwinning behaaid op den Eogelschen kampioen James Follel. Wat dit échec voorde Eugelsohen is, kan men zich gemak kelijk voorstellen. Voetbsl. Zondag hield de Haar!. Footb. Club haar eersto ma'ch in de le competi tie, seizoen 1895 96 op haar terrein le Heemstede en wel met „Go ahead'' vau Wageningen. Hoewel na een warmen strijd de H. F. C. de over winning behaalde met 43 goals, bleek het elftal van „Go ahead" in krachtig optreden en samenspel niet voor het Haarlemsche onder te doen. Het wa3 zichtbaar dat de H F. C. een paar nieuwe, nog niet ge heel ervaren spelers in het veld had gezonden. Hockey en B^ndy. Zondag namen do oefeningen van Hockey op het veld te Heemstede weder een aanvang. Een 16tal spelers hadden aan de oproeping gevolg gegeven. Er werd met veel animo gespeeld. Besloten werd de Amsterdamsche Hockeyclub uit te noodigen spoedig een wedstrijd te komen spelen. VI SS CHER IJ. IJmuiden. I Van de beugvisschery kwamen in den loop der vorige week binnen 16 sloepen met 300 tot 1000 stuks sohel- Dobbslzo-clit to Brassel. De speelziekte neemt in Brussel een verschrikkelijke uitbreiding,aldus schrijf» men u t Brussel aan het Ebl. v. Antwerpen. Sede-1 14 dagen zijn er niet minder daa 15 cercles gevormd. In de rue Royale betrekt een kring een der prachtige hotels, en men heeft er voor niet minder dan 200,000 fr. on kosten gemaakt. Een groot kunste naar, officier der Leopoldsorde, wordt voorzitter der club. Ia een écarté kring brengt de spaar pot al'e dagen bij de 3000 fr. op De politie is machteloos, het parket is ontwapend. Er is geen enkele herberg meer in Brussel die geen „office de pari mutuel" is. Jabez Balfour. Zaterdag is voor Queen's Bench te Londen de behandeling begonnen van het proces tegen Jabez Balfour en diens medeplichtigen, Brock, Wright, Theobald en Dibley. Don hoofabeschuldigdeJabez, wordt ten laste gelegd het opmaken en verspreiden van valsche balansen van de bouwmaatschappij Liberator, de Lands Allotment Company en de House and Land Investment Trust; het opmaken en verspreiden van valsche staten en het zich toeëigenen van een som van 20,000 :oebehoo- rende aan de House and Land Invest ment Trust door middel van verkeerde voorstellingen. Eindelijk wordt hem nog ten laste gelegd, dat hij als directeur dar Building Securities Company oen som van 15'.0 t8n eigen bate heeft aangewend. HjBjjzonder veel moeite heeft de samenstelling van de jury gekost De leden waren bijzonder vruchtbaar in verontschuldigingen. De eene had by sommige gelegenheden met denbeer Balfour gesproken, een andere was gehuwd met een verre bloedverwante van eeu directeur van een der maat schappijen, een dorde had zooveel gehoord van do zaak en zulk een bepaalde meecing daaromtrent opge vat, dat hij zeker was, dat hij niet onpartijdig kon oordeelen, weder een ander had een gevoelig hart, nummer vijf was doof aan éen oor (waar hij niet hooren wildemaar scheen niet te weten aan welk en wees toen maar beide gehoor-organen aan, enz. Het duurde anderhalf uur vóór de jury gevormd was. Publiek was er weinig aanwezig; men zag bijna alleen menschec, die er wegens be roepsbezigheden moesten zijn. Het Reiohsgerieht te Leipzig-. Keizer Wiihelm en de Konice van Saksen zijn Zaterdagmorgen 12 uur te Leipzig aangekomen, voor de ste6n legging van het nieuwe gebouw voor het Rijksgorioht. Zij werden met fanfares begroet. De rijkskanselier las de oorkonde voor, die in den laatsten steen wordt bewaard en waarin mel ding wordt gemaakt van de aan staande verdere gelijkmaking van het rechtswezen door de invoering van een Burgerlijk Wetboek. Voorts wordt er de levendige wensch in geuit dal de rechtspraak van het Rijksgericht onder Gods zegen er toe moge strek ken om het recht en de gerechtig heid overal tot hun recht tejbiengeo en dat de trouw zal toenemen in alie Duitsche landen. De Beiereche minister van justitie reikte, met een toespraak den keizer den troffel, de president van den Rijks dag bood Z. M. den hamer. De kei zer gaf toen drie hamerslagen op den Bteen, met de woorden„In naam van den Drieëemgen God, Recht zal recht blijven." Toen gaf ook de koning drie ha merslagen op den 6teen. De plechtigheid werd besloten met een hockvan den president van den Rijksdag op den Keizer en den Ko ning van Saksen, dat algemeen met geestdrift werd herhaald. De werkstaking der scheepstimmer lieden aan de Clyde schynt haar einde nabij te zijn. De Schotsche werkgevers hebben een loonsverhoo- ging van d. (1 farthing) per uur De vervolging der Armeniërs. Een Keulenaar, die zich te Trebi- zonde aan boord van de Venus, een der booten van de Oostenrijksche L'.oyd, bevond, deelt aan de Röln Ztg. uitvoerige bijzonderheden mede over de vervolging der Armeniërs. Aan dezen brief, gedateerd 8 Oct., ontleen en wij het volgende: De Venus was des morgens om 7 uur dicht by Trebizonde voor anker gaan liggen. Nadat de Turksche pas sagiers aanland waren gegaan, hoorde men eensklaps in de richting der stad een geweerschot, spoedig door meer dere gevolgd. Do geheele stad ver keerde in groote opgewondenheid, zouden kunnen redden als de opstand weer begon. De passagiers moesten daarom hunne reis op een Deeosche boot voortzetten. De,schrijver vertelt verder, dat ook in de omstreken van Trebizonde eenige Armenische neder zettingen zyn vermoord en verbrand. Het aantal Armeniëis, die te Tre bizonde vermoord zijn, wordt ook in een schrijven aan de Polit. Corresp. op 600 geschat. Vervolg Stadsnieuws. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den gemeenteraad do volgende gelden te verleenen ter overname van projeotstraten le een som van f 26403.57, waarvan f 16180.94i ten laste van belangheb benden voor rioleering. bestrating enz. ten behoeve van de 5S woningen der coöperatieve bouwvereeniging „De Eendracht"; 2e eeno som van f 1369.44, waarvan f 1027.08 ten laste van belanghebben den voor rioleering, bestrating enz. van het verlengde der Linsohoten- straat, alwaar 1 woningen der christ. coüp. vereeniging „Helpt Elkander" zyn gebouwd. De zilveren beker on het zilveren schild, die onlangs door de Neder landers zyn gewonnen op de inter nationale wielerwedstrijden te Keulen, zijn heden en eenige volgende dagen I, /.ULl UCUUU CU COlllgO VUItJDilUO uagcu alles liep doareen ;er was nauwehjfes teJal00Dge3teld in hB, rgwjelroagazij,, PP.r» minuut r«r nnnpn tnpn -ern ppn r J een minuut verloopen toen wij een Armeniër ijlings naar den oever zagen vluchten, maar door een kogel ge troffen zonk hij voor mijne oogen neder. De soldaten rukten aan en trokken, met het geweer gereed om ie schieten, door de straten. Dicht bij den gevallen Armeciër wierp men een andere in zee om hem te ver drinken, maar het water was niet diep genoeghij stak er met zijn hoofd boven uit. Toen begon men den ongeluKki.e te steenigen; een worp trof hem aan het hoofd, zoodat hij nederzonkmaar spoedig kwam hij weer boven en werd opnieuw met een hagelbui van steenen begroet. Daar dit wat laug duurde, ging een Turk in een bootje naar den Armeniër en sloeg hein den schedel in" De opgewondenheid in de stad werd met den minuut grooter. Van de vesting vuurden de soldaten on ophoudelijk, de ruiterij bewaakte de straten. Weer had men een Armeniër aan een oever te pakkentien of twaalf bootslieden sloegen met riemen op hem los, totdat hy dood ineenzonk Een oogenblik later stiet een boot met drie Armenisohe vluchtelingen van den wal, onmiddellijk gevolgd door de Turken, en nu begon een roeien op leven en dood. Nauwelijks 100 meter van ons af ligt een Rus sische stoomboot; daarheen roeiden de vluchtelingen en toen zij in de nabijheid kwamen, gaven de Turken de vervolging op. Maar nu gebeurde het ergste: wreed en onmenschelijk wierp men de Armeniërs van de scheepstrap af. Toen de Turken dit snelde zij met vernieuwde woede op de Armeniërs los en sloegen hen dood. Vol ontzetting moe3t ik mij afwenden, maat door een nieuw schouwspel word ik getroffen. Een Turk en een Armeniër bezaten ge meenschappelijk een bootje en hadden tot heden hun geld te zamen ver diend daar komt een ander bootje met twee Turkendezen grijpen den Armenier, werpen hem in bet water en houden hem zoolang onder totdat hij verdronken is. Kalm, alsof er mets gebeurd was, roeiden de beide Turken naar den oever en ook de Turk, dio tot nu toe gezamenlijk met den Armeniër zijn brood had ver diend en het geheele voorval rustig had aangezien, roeide kalmpjes weg. Aan den oostelijken oever viel een Armeniër, door een kogel getroffen, maar hij stond weer op en strom pelde verder. Toen eenige Turken dit zagen, gingen zij om hem heen staan en wierpen hem met steenen, zoodra hij zich verioerde; dit duurde een half uur, toen sloeg een Turk ongelukkigo met oen grooten steen den schedel in. Ik moest dik wijls mijn oogen afwenden, want het wa3 niet aan to zien. De winkels worden natuurlijk allo van den heer A. Smits, Kruisweg hoek Parzlaan. Een onzer lezers stelt ons in ken nis vau een gerucht, aL zou er sprake zijn ran de oprichting door Amsterdamsche firma's van groote diamantslijperijen te Haarlem. Exameas V. en O- Oefenineen Haariom. Maandag, 28 Oct. 1S95. Geslaagd Mej. F. O. Geijl en Mej. J. van Eek. van Haarlem; Mej. M. Brandenburg van der Gronden en Mej. H. M. Treiture, van Amsterdam. Alhier zyn nog ter markt gebracht aardbeziën van den kouden grond door H fan der Ploeg, wonende te Heemslede en geleverd aan do gebr. Plantjé. Be waar school ie Zand voort. Zondag vierde de bewaarschool te Zandvoort haar oOjarig bestaan. Te twee ure vereenigden zich in de school het bestuur, het onderwijzend perso neel en de schoolkindoren met hunne ouders. Na het zingen vau Ps. 68 vers 10 hield de heer mr. Henrick S. van Lennep van Amsterdam, als oudste bestuurslid, de openingsrede. Nog levendig zeido spreker - herinnerde hij zich hoe in 1S45 ds. Suringar, toenmaals algemeen bekend als philantroop, het plan opperde te Zandvoort eene bewaarschool te stich ten nog hoorde hij hem zeggen„Ik houd van Zandvoort." Met de heeren ds. Huet en Salt- mayer, secretaris van Prins Carl van Beieren, toenmaals badgasten te Zand voort, trachtte de heer Suringar door hot openstellen van eene inteekenlijst in „het Groote Badhuis" gelden bij een to verzamelen, hetgeen ruira- sohoots gelukte. Verder herinnerde spreker ziob, dat van een rijtoer naar Zandvoort terugkoerende zijne ouders besloten zich mede mot do oprichting te belasten, waarna in November 1315 een bestuur werd samengesteld, bestaande uit de heeren Van Lennep, J. van der Mija, toen maals burgemeester van Zandvoort, dr. Smit en ds. Swaluö, waarna onder leiding van den" architect Gros te Leiden met deo bouw der bewaar school word begonnen. Den 26n October 1845 werd die school, in bijzya van eenige genoodigden, waar onder do heeren Barnaart en Van Bergern geopend. Als bewaarschool- houderes trad op mej. Cloos. Na de historie dor school to hebben nagegaan eindigde spr. met een - lang leve de Zandvocrtsche bewaarschool." Daarna nam Ds Hulsman te Zand voort, mode bestuurslid, hot woord en bedankte namens de aanwezige ouders en kinderen do bestuursleden dadelijk gesloten, de Turken braken J de heeren Van Lennep t u Ds. C. A. ze echter open en begonnen hen te Gerke voor het goede beheer, plunderen. Ik zag, hoo men het huis j Daarna zongen do kinderen eenige van een Armeniër volkomen ieegstal. j door Ds. Hulsman gedichte toe; asse- Het schieten hield den geheeienlijke versjes, waarna zij op verschil- voormiddag aan, en telkens vielen lende versnaperingen onthaald wer- er gruweldaden voor Met spanning i den. wachtten wij op een heer uit Weeoen, i Eenige ingezetenen hadden vóór de die des morgens aan land was ge- j school eeno oerepoort opgericht en gaan. Tegen drie uur kwam hij gc-jhaar inwendig met groen en toopas- lukkig terug en vertelde het volgende: I selyke spreuken versierd waarvoor „Nauwelijks was ik in het hotel aan- de heer Van Lennep hun zyn dank gekomen of ik hoorde scholen vallen, betuigde. en uit het raam kijkende, zag ik de; Aan Mej. J. A. van den Ende, hcofd soldaten met het geweer gereed om'der bewaarsohool, werd door den herM te vuren door do straten trekken. NaVan Lennep met eea woord van huid eenige minuten werd de hotelhouder, een stoffeiyk blijk van waardeerirj een Griek, met bloed bedekt binnen o verhand iijd. gedragen; hij was op straat gewond. Harerzyds bedankte Mej. vau den Om haif drie ging ik, onder escorte Eade het bestuur en booJ, mede uit van een officier ea twee soldaten, naam van hare helpsters, als big vend naar den oever. De straat Jigt voiaandenken aan de school, bet bosfuur lijken, de winkels der Armeniërs zijn 1 aan een toepasselijk schilde-stuk, gesloten en geplunderd; geheele vervaardigd door den heer N. II. gezinnen zija uitgeroeid, 600 Ar-'Kater te Haarlem, meniërs zijn vermoordmisschien j Na dankzegging door Ds Hulsman nog meer; 2000 vrouwen en kinderen i en het ziDgen van gezang 72 vers 4, hebben een toevlucht gezocht in hetgingen ouders en kinderen voldaan hospitaal der Jezuïeten." I huiswaarts. De lijken bleven anderhalven dag op straat liggen. Toen ik twee dagen Te Zandvoort zijn aangespoeld 20 later de stad inging werden mijnebaddings in een scheepsboot, waarop voeten met christenbloed bevlekt, met ingesneden letters de naam want de bloedplassen lagen op som-1 „Bertha-Barth." mige plaatsen zoo dicht by elkaar, dat ik ze niet kon vermijden. De Gister (Zondag)avond ciroa 9 uur oostenrijksche consul had 200 vrou- sloeg de bliksem in een watermolen wen en kinderen by zioh opgenomen.in den Vennipperpolder, nabij de De Lloyd-boot moest op bevel van Ringvaart onder Hillegom. den consul te Trebizonde blijven, op- De molen brandde geheel af. dat de Europeanen zioh aan boord

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3