der volgen, maar toch hoopte spr. allen nog een volgende maal te ont moeten. Amsterdam zal ook dan zijn gevestigden naam van gastvrije stad handhaven. In naam van het uitv. comité dankte daarop mr. Calisch de gaBtheeren aan dezen maaltijd. Spr. was getroffen en ongetwijfeld het geheele comité door het feit, dat Maandag de vertegen woordigers der regeering. en nu de exposanten door dezen feestavond hadden getoond met de handelingen van het comité tevreden te zijn, te erkennen dat de leden hun plicht hadden gedaan, niettegenstaande de ondervonden moeilijkheden. Mocht er nogmaals eens iets te doen zijn ter eere van het geliefde vaderland of tot verhooging van het aanzien der stad Amsterdam, dan zullen dezelfde mannen steeds bereid gevonden wor den hunne beste krachten te geven. Op den bloei der vaderstad Amster dam eindigde spr. zijn toost. De Burgemeester bekwam daarna het woord, om te drinken op de buitenlandsche exposanten, die aan de tentoonstelling haar glans hadden verzekerd. De muziek viel hierop in met het «pelen der versohillende volksliederen, elk met daverend applaus begroet. Verschillende dronken volgden. Van jhr. Den Tex op de organisatie van dit diner; van cavaliere Silombra op den president der jury; van den heer F. Gittens op de verbroedering tus- schen Noord- en Zuid-Nederland; van den heer Muller, namens het orga nisatiecomité van den maaltijd, op de buitenlandsche exposanten, en van den heer Sohut, nogmaals op president en seoretaris der jury. De administrateur der Fransche afdeeling, de heer M. Brylinski, hul digde in een dronk de pers, die haar steun tot het welslagen van het ge heel had verleend, en in de tweede plaats herdacht spr. het uitgebreide personeel der tentoonstelling in den persoon van den heer Geselschap. Namens de pers werd spr. door een der leden van het perscomité kortelijk beantwoord. Hiermede was de rij der toosten nog lang niet gesloten. Verschillende personen voorden nog het woord veel persoonlijke verdiensten werd daarbij gehuldigd, en met het klimmen van het toostental hield de geani meerdheid gelijken tred, totdat te ongeveer tien uur de tafel vrerd op geheven onder de geestdriftige woor den der vreemdelingen.Vive Ia Hollande" en „Vive la ville d'Am sterdam." Naar men mededeelt is de commissie van ontevreden exposanten thans in overleg getreden met het Uitvoerend Comité en bestaat alle hoop op een minnelijke schikking. De Tentoonstelling te Amsterdam zal drie dagen na de sluiting nog worden opengesteld dus Vrijdag, Zaterdag en Zondag telkens voor een entrée van éen gulden. Dit geschiedt in navolging van Antwerpen, ten behoeve van koopers, die bij het inpasken der goederen nog zaken wenschen te doen. In de World-bazar op het tentoon stellingsterrein te Amsterdam is Dins dagmiddag een gevecht ontstpan tusschen een 30-tal Turken die daar exposeeren en de politie van het Tentoonstellingsterrein. Eenige Tur ken wilden midden in den doorgang artikelen op een tafelde uitstallen, wat hun door den hoofdopzichter G. Verhoeve verboden werd. Toen hij hun dreigde politièhulp te gaan halen om het desnoods met geweld te beletten, werd hij eensklaps van verscheiden zijden door de Tur ken aangevallen en leelijk toegetakeld. Juist op het oogenblik, dat een dolk flikkerde om hem te treffen zoo verhaalde ons de mishandelde kwamen eenige politieoppassers ter hulpe gesneld. De verwoede Turken gaven echter den strijd nog niet op en trachtten de politiebeambten ook te mishan delen, wat hun echter niet gelukte. Twee der voornaamste vechters bazen werden naar het politiebureau op het Leidscheplein gebracht, dooh na enkele uren daar vertoefd te heb ben, wederom losgelaten. De mishandelde Verhoeve heeft nog erge pijnen in rug en schouders zoodat deze vechtpartij hem nog wel eenigen tijd zal heugen. Met de woorden .ja mijnheer, die Turken zijn gevaarlijke luidjee," moest hg afscheid van ons nemen, daar hem bezigheden wachtten. Volksbl. Het Bertillon-stelsel toegepast. Aan het centraalbureau van politie te Rotterdam is de liobaamsmeting (anthropometric) toegepast op den te 's Gravenhage aangehouden voorge wenden baronet, die valsche cheques heeft uitgegeven. Nadat hij gemeten was, is hg weder naar's-Gravenhage getransporteerd.] Volgens het Haagsche Dagbl. werd door tusschenkomst van het depar tement van Justitie zijn signalements- kaart opgezonden naar de Prefecture te Parijs en onmiddellijk mocht men aldaar bij onderzoek der daar berus tende signalementskaarten (stelsel- Bertillon) ontwaren, dat de man een goede bekende der Préfecture was, een der meest beruchte Engelsche zakkenrollers, die het vasteland berei zen. Hg bleek genaamd te zijn A., geboortig uit Liverpool, en herhaal delijk reeds veroordeeld te zijn tot gevangenisstraf. De postzegel-diefstal. Het blijkt thans, zoo wordt uit Den Haag gemeld, dat de toeëige ning van gebruikte postzegels aan het ministerie van koloniën, dezer dagen ontdekt, ook vroeger is ge schied. Toen kort geleden namelijk, in ver band met de uitbreiding van het de- parlement, een der zolders verbouwd en daartoe moest ontruimd worden, kwamen tal van pakken postwissels voor den dag. Deze wissels, te zamen ongeveer 6000 a 80000 misten post zegels. En toch lagen ze behoorlijk in pakken gebonden weggesloten. Vroeger schijnt er aan die post wisselzegels uit de koloniën niet zoo veel waarde te zijn gehecht als tegen- genwoordig het geval is, zeodat ze zonder boos opzet schijnen gebruikt voor verzamelingen. Het politie-onderzoek duurt voort. Een lastig heer. Dat het raadzaam is voor vreem delingen zonder een middel van be staan zich in onze Residentie stil te houden, ondervond een Fransohman, die door onze straatjeugd, zooals in ons land helaas meer gebeurt, ge plaagd werd. Natuurlijk beklaagde zich de man bij een politieagent, die op de Groen markt was gestationneerd, door wien hij naar het daar gevestigde afdeelings- bureau verwezen werd. Daar aange komen, diende de man zijn klachten in, en werd toen door den inspecteur van dienst voor het op te maken rapport naar zijn naam gevraagd. De vreemdeling weigerde dezen op te geven, en bleef hardnekkig bij zijn besluit, alhoewel het hem beleefd ge vraagd werd. Hij begon successieve lijk zulk een beleedigende en onbe schofte houding tegen de ambtenaren aan te nemen dat de inspecteur van dienst hem thans sommeerde zijn naam te zeggen. De v reemdeling wei gerde halsstarrig, naar aanleiding waarvan de politie dan ook zijn pa pieren wenschte te zien en bij wei gering ook hiervan tot fouilleering moest overgaan. Voor deze taak waren drie politie agenten noodig. Hevig verzette zich de man tegen deze ambtenaren en trachtte hen zelfs te bijten. Het meest curieuse van dit incident was, dat hg tijdens het verzet luidkeels schreeuw de: politie! politie! Nu, de politie gaf gehoor aan zgn noodkreten. Zij gaf den man tijdelijk logies in het Huis van Bewaring, van waaruit hg spoe dig werd over de grenzen gezet als vreemdeling zonder middel van be staan. In verband met den hoogst ongun- stigen indruk dien deze man maakte, is terBtond zgn signalement opgeno men en ingeschreven. Eene loting vernietigd. Gedeputeerde Staten van Drente hebben de op 19 Oct. 11. gehouden loting voor de gemeente Assen vernietigd, voor zoover betreft de onder de nos. 40 en volgg. op de alphabetisohe naamlijst [voorkomende ingeschre venen. Hun besluit, d.d. 28 October, steunt op de volgende overwegingen dat aan de op 19 Oct. gehouden loting voor de gemeente Assen moes ten deelnemen o. a. Hendrik Kooi, onder no. 40 en Albertus Johannes Koogman, onder no. 42 op de alphab. naamlgst voorkomende; dat, toen Hendrik Kooi bij de loting is opgeroepen om een nummer te Dekken, niet hg, dooh Albertus Jo hannes Koogman is versohenen en tot de loting toegelaten, waarop hg het lotingsnummer 78 had getrokken dat daarop in de lotingsregisters 'is aangeteekend dat Hendrik Kooi no. 78 had getrokken; dat, toen vervolgens Albertus Jo hannes Kooijman werd opgeroepen, deze noch iemand voor hem is ver schenen, waarop door den burge meester van Assen een nummer voor hem uit de bus is getrokken, welk nummer bleek te zijn no. 1 dat de lotiDg daarna op regelmatige wgze is voortgezet; dat, na afloop der loting, Hendrik Kooi voornoemd zich heeft aange meld, bewerende, nog niet te hebben geloot, terwijl toen bij onderzoek is gebleken, dat A. J. Kooijman voor hem een nummer had getrokken dat alzoo voor den loteling Hendrik Kooi geloot is door iemand, die daar toe geheel onbevoegd was, zoodat hierdoor is gehandeld in strijd met art. "3 der Militiewet en zich dus eene onregelmatigheid in den zin der wet heeft voorgedaan dat die onregelmatigheid niet van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag der loting van de onder nos 1 tot en met 39 op de alphabetisohe naamlgst voorkomende ingeschreve nen, doch wèl op den uitslag der loting van de onder nos 40 en vol gende op die naamlijst ingeschrevenen. De Xamper Kadetjes-quaestie. De Kamper Ct. had over deze zaak in overleg met den commandant der schutterij gezwegen, doch nu de zaak ruchtbaar is geworden, deelt het blad den inhoud der gewisselde missives mede. Het voegt er aan toe, dat be doelde kadetjes thans zonder verdere aanmerkingen door het gemeentebe stuur zijn betaald. Op de marinewerf te Willemsoord zijn Dinsdag drie personen, een commandeur en twee werklieden, bg het op de helling halen van de tor pedoboot Batok, door het breken van een staaltros verwond geraakt; de commandeur zoo ernBtig, dat hij per brancard naar het marine-hospitaal moest worden overgebracht. De werk lieden bekwamen minder beduidende kwetsuren en konden naar hunne woning worden geleid. In het heideveld te Buinen is door een keiendelver in den grond een zeer fraaie steenen beitel gevonden, welk voorwerp de zeldzaam voor komende lengte van 17 oM. heeft. Tevens heeft men daar ter plaatse op den Hondsrug in den laatsten tijd meer scherven gevonden, afkomstig van urnen, die bij aanraking uiteen vielen. Bovenbedoelde beitel is door een belangstellende aangekocht en zal wellicht in het Rijks- of een provinciaal museum worden bewaard. Stremming van het verkeer. Te Oudshoorn geraakte Dinsdag ochtend een ijzeren Rgnschip, gela den met 200 kar steenkolen beklemd in de 's Moolenaarsbrug, hetgeen een groote opstopping van vaartuigen ver oorzaakte in de thans zoo drukke vaart tusschen Amsterdam en Rotter dam zelfs de pogingen van vijf stoombooten waren niet in staat het vaartuig te verplaatsen. Het hoog heemraadschap .Rijnland" is hier mede in kennis gesteld, van hetwelk men nadere orders wachtte. De socialist Hermans zal, volgens R. v. A., vervolgd worden wegens een artikel over het bezoek der Koninginnen aan Meppel, Assen enz., voorkomende in No. 5 van „De Roode Duivel." Brand te Enschedé. In de stoomkatoenspinnerg der hee- ren Heek Co., gelegen in de Kre- mersmaten, ontstond Dinsdagmiddag in de altijd zoo gevaarlijke duivels- kamer brand, die, zoo niet spoedig alles tot blussching was aangewend, van zeer ernstige gevolgen had kun nen zijn. De schade moet nog al aan zienlijk zijn, de fabriek kon na en kele uren weer de werkzaamheden hervatten. Land- en Tuinbouw. Nederlandsoh Landbouw- oomité. Eene openbare algemeene verga dering van het Nederlandsoh land- bouwcomité werd Woensdag in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gehouden onder voorzitterschap van den heer H. F. Bultman, president van dat lichaam, die bg opening der bijeenkomst het verlies herdaoht door het comité ge leden wegens het overlijden van den heer J. M. H. Merokelbach, lid van het Dagelijksoh Bestuur, wiens heen gaan voor het comité een zwaar verlies zal blijken. Eene aangename mededeeling noem de de voorzitter het, dat door de ijverige bemoeiingen van den minister van buitenlandsche zaken de her opening van de Fransche en Itali- aansche grenzen voor het Hollandsoh vee is verkregen. Wijzende op het belang van dien maatregel voor het Hollandsohe land bouwbedrijf en hulde brengend aan de stappen, door genoemden minister in deze gedaan, stelde hij voor Z. E. deswege namens het oomité dank te betuigen en tevens voor de mede deeling van het verblijdende bericht van het comité, dat daardoor het voor den landbouw belangrijke bericht in wijder kring kon verspreiden. De vergadering vereenigde zich hiermede bg acolamatie. Na vaststelling der notulen wer den de verstrekte inliohtingen omtrent de werkzaamheden van het Dage lijksoh Bestuur aangenomen voor Hoewel geene verzoeken om sohrif- telijke inlichtingen waien ingekomen, verzocht toch de heer Breebaert ge legenheid te mogen hebben een uit spraak van het oomité uit te lokken over de subsidies van het rundvee, waaromtrent de regeering nog geene gevestigde overtuiging heeft. Besloten werd de gelegenheid daartoe na af doening der agenda te geven. Ingekomen was een brief van den heer Löhnis, naar aanleiding waarvan thans het advies van het comité werd ingewonnen omtrent de vraag, of eene meeting in verband met het in de vergadering van het comité, 6 Maart behandeld rapport „heide ontginning en grondverbetering" al of niet offici eel van het landbouw-comiié zal be hooren uit te gaan. De heer Löhnis betoogde nader de wenschelijkheid van zoodanige meeting onder besoherming van het comité. Het Dagelgksch bestuur verklaarde zich gaarne te voegen naar deu wensch der vergadering. De vergadering machtigde nu het Dag. bestuur om eene openbare vergadering in het centrum des lands b.v. te Utrecht bijeen te roepen. Sport en Wedstrijden. Wielrijden. Mevrouw Grace, een Engelsche wielrgdeter, heeft het record over de 100 Eng. mijlen voor vrouwen ge slagen. Zij reed den afstand van Hitchin naar Peterborough en terug in 6 uur 33 min. 10 sec. De 50 Eng. mijl heen reed zij in 2.57 35. Het engelsche tweewielersrecord over Va E. mijl, gehouden door F. W. Chinn in 573 s sec., is door hem zelf in 572,s seo. geslagen. De geheele E. mijl legde hg af in 1 min. 54s/, sec., d.i. *it sec. langer dan het record. Leger en Vloot De St. Ct. 256 bevat de benoeming voor de lichting van 1Ö96 van mili taire leden voor de militie-raden in de onderscheidene provinciën en hun plaatsvervangers. In Noord-Holland zijn benoemd voor het le militie-di3trict (Amster dam) tot lid Van Wgktot plaats vervanger majoor Van Maaren, van het 7e reg. inf. te Amsterdam; in het 2e district (Haarlem) tot lid majoor Goers, prov.-adj. in N.-Holland te Haarlemtot plaatsvervanger kap. Cheriex, van het 4e reg. inf. te Haar lem in het 3e district (Alkmaar) tot lid majoor Evenwel, van het 7e reg. inf. te Hoorntot plaatsvervanger kap. Van Leeuwen, van het inf. te Hoorn. Rechtszaken. Een oplichter. Woensdag heeft voor de 5e kamer der arr.-rechtbaiik te Amsterdam terechtgestaan Samuel Karger, oud 40 jaar, geboren te Posen, koopman, gewoond hebbende te Charlottenburg bij Berlijn, laatstelijk verblijvende te Amsterdam. Hem wordt telastgelegd, dat hij, die omstreeks Juli 1895 mot vrouw en kinderen uit Londen of van elders daar ter stede was gekomen, waar hij als vreemdeling geen relatiën had, en omstreeks het einde van Augustus 1895 het weinigje geld dat hg bezat gaandeweg had verteerd, alstoen met het oogmerk om zich wederreohtelgk te bevoordeelen, bedriegelgk den schijn heeft aangenomen, alsof hij te Amsterdam eene zaak van vischwa- ren ging oprichten, en daartoe om streeks het begin van September een kelder op het Waterlooplein aldaar heeft gehuurd, waarin hij eenige half gevulde vaatjes haring, eenige fles- schen en eene hoeveelheid kruiden, benevens enkele oude meubelen heeft gebracht of doen brengen, en eene advertentie heeft geplaatst in een te Amsterdam verschijnend blad, waarbij eene betrekking voor winkel- en kelderwerk werd aangeboden. Toen op deze advertentie eenige personen reflee' eerden, heeft hg ver schillende personen bewogen tot afgif te van geld, vóórdat zij bij hem in be trekking kwamen. Omstreeks 16 Sep tember verdween de beklaagde plot seling uit Amsterdam. Uit het getuigenverhoor bleek Woens dag ter terechtzitting, dat beklaagde o. m. zeken n Lassohe, die een be trekking zocht had medegedeeld, dat hg een grooten winkel in lijne visch- waren wilde oprichten. Met veel moeite kreeg Lassche na afloop vau de eerste week dat hg bg bekl. in dienst was, zijn loon. Toen L. daarop de gelden, die hg als borgtocht in bekl.'s handen had gedeponeerd, terugvroeg omdat hg lont begon te ruiken, zooht bekl. voor wendsels om het nog niet te geven. L. nam genoegen met een uitstel van aoht dagen maar toen hij terug kwam, was bekl. verdwenen en de winkel gesloten. Bekl., ondervraagd, erkent zijne woning in de Weesperstraat den 16den September te hebben verlaten zonder zgn huisheer vooraf te heb ben gewaarsohuwd. Hg beweert eohter geen huishuur meer schuldig te zgn geweeBt, ook niet voor zgn winkel op het Water looplein. Na nog eenige dagen in de Warmoesstraat te hebben vertoefd, w s hij naar Rotterdam vertrokken met het voornemen om later naar Duitsohland terug te keeren. Doch inmiddels had een doorhem als reiziger in dienst genomen be diende de politie gewaarschuwd, toen beklaagde niet meer te vinden was. Het O. M., waargenomen door baron mr. Baud, aohtte het bewijs der op- liohting wettig en overtuigend bewe zen. Yan het eerste oogenblik dat bekl. in Amsterdam vertoefde, pleegde hij oplichting. De slachtoffers van beid. hebben geld in zijne handen gesteld, dat bekl. zich wederrechte lijk heeft toegeëigend. Bekl. kon, toen hg hier uit Lon den was gearriveerd, niet in zgn on derhoud voorzienhij was zeide Z.E.A. een dier vreemdelingen, die zich te kwader ure in ons land komen neerzetten, en hier leven van andermans geld en dat hij zijne affaire alleen met bedriegelgk oog merk te Amsterdam heeft opgezet. Een behoorlijke winkelzaak kon bekl. niet tot stand brengen, en na korten tjjd verdween bekl. dan ook. Hij kan dus niet te goeder trouw zijn geweestimmers hg heeft niet anders dan bedriegelgke middelen aangewend. Dat hg zijn zaak aan zienlijk wenschte uit te breiden, achtte Z.E.A. slechts een voorwendsel om zijn slaohtoffers geld afhandig te maken. Z.E.A. requireerde mitsdien bekl.'s schuldigverklaring aan oplichting, resp. verduistering, en zgne veroor deeling tot eene gevangenisstraf van twee jaren. 8EMENÖD NIEUWS. Antwerpen vooruit. In Antwerpen bestaat een vereeni ging .Antwerpen vooruit" geheeten Een circulaire door deze vereeniging dezer dagen verspreid, geeft aan hoe men zija taal en zgn taak opval „Waarde stadgenoot. Elke burger waardig van dezen naam bemind zijn vaderland. Een ieder bemint de stad welke hi; bewoont en wil dat zij groot, schoon en benijdenswaardig zg. Antwerpen, ODze geliefde stad, word van dag tot dag schooner; hare be volking groeit dagelijks aande Ant werpsche omgeving telt du 35000( inwoners. Talrijke bewonderenswaardig be> voorraadde magazijnen luisteren hare straten en openbare plaateen op. Alles doet hier de groote stad uit- schijnen. Andere belangrijke steden benijden onze handelsmetropool, betreuren haren wonderlijken voorspoed, be knibbelen en werken hare onderne mingen tegen. Ei toch zijn er tussohen onze in woners die, hetzij uit gewoonte, hetzij dat zij gehoor geven aan belangheb bende aanbiedingen, voortgaan met kooplieden en nijveraars vreemd aan onze stad, met hunne bestellingen te bevoordeelen. Reizigers en vertegenwoordigers, vreemd aan ons land, welke noch patent nooh eenige belasting aan onze standskas betalen,krijgen de voorkeur boven kooplieden of agenten welke onze stad bewonen, er leven en teren ten bate van het algemeen. Antwerpen verliest zoo millioenen zonder dat een deeltje er van aan onzen handel toekome. Rijken, gij maakt een slecht gebruik van uw geld door uwe stadgenooten niet van uw fortuin te laten genieten. Eigenaars, gij vermindert de waarde uwer eigendommen door onzen stede- lgken handel niet te bevoordeelen. Handelaars, gij verarmt u zeiven door den vreemde de voorkeur te geven. Ieder overwege dit ernstig. Het is meer dan tijd dat de uittocht onzer kapitalen tegengehouden woide Ons belang gebiedt het onsde welvaart onzer stad eisoht het; de ongelukkige toestand van den klein handel stelt het ons ten plicht. Wij hebben het gezegd en herhalen het; Men moet meer dan ooit, nu dat de zaken zoo stil zgn. Alles wat ons nuttig, aangenaam of [noodzakelijk is te Antwerpen koopem Gg zult alzoo aan den voorspoed en de welvaart onzer duurbare stad genoten medewerken." De te Brussel verschijnende Bel gian Times bevestigt het bericht van den Figarodat de voor Stokes' terechtstelling aangeboden schade loosstelling van 1,250,000 frs. door Lord Salisbury is aangenomen, onder voorwaarde dat kapitein Lothaire te' Brussel zou terechtstaan. Maar Lo thaire moet reeds weder het binnen land zgn ingetrokken vóór zijn terug- roeping hem kon worden aangekon digd. De ontploffing te Londen. Het is nu zeker, dat bij de ont ploffing in New-Church-street (in de nabijheid van het Strand) niemand het leven heeft verloren. Alle perso nen, die vermist werden, zijn opge spoord. Wel zgn 27 gewonden in het hospitaal opgenomen. Van deze gewonden verkeert een brandweerman in hoogst bedenkelij- ken toestand. De ontploffing werd veroorzaakt door gas, dat, wegens een lek in de leiding, in de kelders was gekomen. Het huis. waar de ontploffing plaats had, werd geheel vernield, terwijl ook de belendende perceelen ernstige schade bekwamen. In de zaak Turkestan—Edam Dinsdag voor het gerecht te Londen behandeld, is alleen de Turkestan schuldig verklaard. De maand in de gevangenis van Cambridge heeft Jane Cakebread voorloopig tot betere gedachten ge- braoht. Voor zij ontslagen werd, vroeg zij den geestelijke of zij naar het huisje mocht gaan, dat buiten voor haar gereed was gemaakt vóór een nieuwe dronkenschap haar te geheim van het graf niet sehenden, dat kan ongeluk aanbrengen. En bovendien," vervolgde hij, ,,als de neef den oorsprong kende van zijn fortuin, misschien dat hij dan de dwaze gedachten zou krijgen, het niet te willen gebruiken en dus ook mijn stilzwijgen niet willen betalen. Laat ik mij daarvoor hoeden. Er zijn zulke zonderlinge mensehen I" „Waarom ga jo niet voort?" „Omdat het slechts eene veronderstelling was. U moet dan weten dat toen. ik bemerkte hoe liefdadig de goede man was, ik mij verbeeldde dat hij in zijne jeugd stellig de een of andere fout had begaan, waarvan hij de gevolgen wilde verzachten door aalmoezen te geven. Wie heeft zich niet vroeger of later in zijn leven een fout te verwijten Men is niet volmaakt niet waar mijnheer V' „Laat het genoeg zijn!" riep Maxime uit, „welke som verlangt ge „Vijftig duizend francs, is dat te veel? op een mil- lioen is het vijf percent. Kom, beken dat ik niet onre delijk ben." „Vijftig duizend franc», het zij zoo. Je zult ze hebben, maar op eene voorwaarde." „En welke?" „Je moet het land, Frankrijk zelfs verlaten en in het buitenland gaan wonen." „Op mijn woord, dat is toevallig, en ik zal u dezen dienst niet weigereu. Ik heb juist het plan gemaakt om met mijne vijfiig duirend francs mij naar een land te begeveo, waar naar men mij vertelt heeft, het zilver zijn gewicht in goui waard is, naar Californië. U kunt dus op mijn spoedig vertrek rekenen." „Ik reken er op. Ik zal je een rentebewijs tot dat be drag geven. Je zult dat zonder jmoeite kunnen inwisselen." „Uitstekend. Ik zal het in Parijs verkoopen, waarheen ik wil gaan alvorens te Havre scheep te gaan." „Nog ietsje hebt den naam van William Maxwell uitgesproken. Heb je dien man ooit gezien „Nooit." „Is dat werkelijk waar? Bestaat die Eogelschman slechts in de verbeelding Weet je dat ook „Hij bestaat." Maxime ontroerde hevig. „Hij leeft dus vroeg hij in angstige spanning. „Neen, ik geloof dat hij dood is." Een lichtstraal van vreugde verhelderde het gelaat van den jongen man. „Welke reden heb je om dat te gelooven „Ik heb kort geleden zelf inlichtingen daaromtrent ingewonnen in Londen. De uitslag daarvan is, dat ik veronderstel dat die William Maxwell niet meer leelt." „Eene veronderstelling, maar niet de zekerheid Eq Maxime zuchtte. „Zoo, zoo I" zeide Kerven tot zichzelf, „hij heeft ge wetensbezwaren. Het is stellig maar goed dat ik hem niet verteld heb, dat hij een gestolen millioen erft. Hij heeft een testament verbrand en wordt nu door berouve gekweld. Wat jammer!" „Is mijn oom den uitslag van je onderzoek te weten gekomen „Zeker, ik ben juist op zijn bevel naar Engeland ge gaan." „Hoe is het dan mogelijk, dat hij na zulke vage ge gevens zulk een testament heeft kunnen maken Kerven glimlachte, maar hij bekende niet den ouden Tréhouart misleid te hebben. „Da goed-; man," antwoordde hij voorzichtig, „schreef nu en dan naar Londen. Zijne persoonlijke inlichtingen hebben hem stellig versterkt in de meening, dat die William Maxwell Jeeit. Ik voor mij, ik herhaal het u, geloof dat hij dood is. Stel u du3 daaromtrent gerust." „Maak je vanavond voor het vertrek gereed. Morgen ochtend kan je heengaan." „Dat is afgesproken. Ik zal vertrekken onmiddellijk nadat u mij dat papiertje gegeven heeft." „Zweer je mij, dat je zult zwijgen „Dat zweer ik uIk heb er ook niet het minste voordeel bij er over te spreken." De twee mannen scheiddende een liep dwars door de velden, de ander bleef het voetpad volgen. Den volgenden morgen besteeg Philip Kerven de di ligence te Morlaix om zich naar Parijs te begeven. On derweg herinnerde hij zich, dat de valsche Maxwell en zijn valeche neef bericht wachtten om het kanaal over te steken en zich op Stangala te komen aanmelden. „Zal ik hen melden wat er gebeurd is?-' vtoeg hij zich af. „Bahmenschea die een oud vriend zijn beurs ontstelen verdienen volstrekt niet beleefd behandeld te worden. Zij moeten maar handelen naar eigen goedvin den. Ik bekommer er mij niet het minst om en wensoh hun toe dat zij spoedig opgehangen worden Daarna dommelde hij in bij het stooten van het rij tuig en droomde over millioenen. Bijna op hetzelfde uur bevond Maxime zich op zijne kamer. Hij was bezig aan zgn toilet om zich naar „les Ravines" te begeven en verkeerde in eene stemming waarin bij tot zich zelf zeide„Wees een man en ver jaag de pijnlijke gedachten, die je eenigen tijd hebben gekweld; zij mogen uw gelukkige dager, die je wachten niet met een schaduw bedekken! Het wordt ru tijd om je zelf volkomen te beheerechen en dat vervloekte] testament te vergeten." „De ellendige! zoide eene doffe stem, „de ellendige hij heeft het testament verbrand." Maxime sprong opdaarna bleef hij onbewegelijk en als verlamd staan, met starende oogen en scherp luisterend oor. „Wat is dat voor een gerucht?" mompelde bij ont steld. Maar hij ontving geen antwoord. Plotseling wist hij die tijdelijke verlamming van zich af te schudden en keek haastig in de hoeken der kamer rond, maar zag niemand. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2