Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. MÜPLMBILJETTEI. FEUILLETON. De stem van liet geweten. 13e Jaargang Zaterdag 2 November 1895 No. 3785 HAABLEM'S DABBLAD -A-BOISnsriEavdlIEjNrTSIF^IJ-S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheel© Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem! per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postO.371/2 Directeur-Uitgever ADVEBTBlTTIBISr: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUB IC Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 81bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloèmsndaül Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,}bij de]Tol; Haarlemmermeer,',C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORPj; Zandvoort, J. ZWEMMER; VeUen, L. VENUS; TJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGKRIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. BILJETTEN voor Veilingen en A fcnbesledJngen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc Kan men ter Stoomdrukker!] vai; dit Bl&d tot hoogst billijken pi ,js laten drukken. Mcuwste Lettersoorten. Spoe dige Aflevering. De Directeur Uitgever j. a He Bijvoegsel van het blad dat Zaterdag avond verschijnt, zal bevatten Mademoiselle de Me'sange.. Haar lemmer Halletjes CCTj Vil. Binnen- en Buitenlandsche berichten Varia. Advertentiën enz. NABETRACHTING uit den GEMEENTERAAD. XXXLIV. De gemeentebegrooling voor 1896, die Woensdag behandeld is, moet in de ry harer zusters en voorgangsters als een merkwaardigheid worden aangemerkt, omdat ze geheel onver anderd is aangenomen zooals B. en W. haar voorstelden. Geen cijfertje is er in veranderd. Het moet gezegd worden, dat ze met groote zorg was opgemaakt en kritiek kon doorstaan van den heftig- sten tegenstander van weelde in de gemeentehuishouding. Gelukkig was 't dan ook, dat de Raad er geen zin in had om f 600 te geven voor de zoogenaamde verbetering van de fontein in den Hout. Wat zou een sommetje van zeshonderd gulden daarvoor baten Elke verbetering die daarvoor tot stand kon worden ge bracht, zou des .te duidelijker doen zien wat er aan de fontein ontbreekt, zooals een nieuwe lap scherp doet uitkomen, hoe verschoten het oude kleed wel is. Misschien presenteert de verfraaiïagsveroeniging, die een aardig spaarpotje heeft, het volgend jaar wel eens een flinke bijdrage in de kosten van een nieuwe fontein wellicht verdient de gemeente zelve later zooveel aan de waterleiding, dat ze zonder krimp alleen een nieuwe fontein kan bouwen. De heer Macaré teekent wel eens met donkere kleuren, 't Is wel eens gezegd als dit Raadslid iets over de financiën te zeggen had, 't is ook Woensdag opgemerkt toen hij een beeld ontwierp van den toe stand van de Nieuwe graoht. 't Scheen alsof deze graoht een open riool was, een sociëteit voor kwaadaardige baoil- len en microben en terecht vonden de burgemeester en de heer 't Hooft het noodig, krachtig op te komen tegen «zulk wroeten in eigen inge wand". Inderdaad is de toestand niet zoo moorddadig als men wel uit 's heeren Macaré's woorden en wijze van zeggen had kunnen opmaken. Maar nuttig was deze overdrijving tooh. Te lang laat men de stank ongehinderd den omtrek verpesten, voor men er toekomt in deze wateren eens flink te spuien. Waar zit het administratief geheim, dat een snel optreden in deze onmogelijk schijnt te maken. Ik wil niet schetsen met te schrille kleuren, maar my is door een medicus verzekerd, dat op de Nieuwe Gracht ettelijke gevallen van malaria zijn voorgekomen.Niet ernstig, ik geef het toe en niet belangryk genoeg om er den Burgemeester kennis van te geven, maar het feit alleen dat de bedoelde geneesheer dit toeschreef aan de stank van de gracht, is al te veel. 't Is hoog noodig, det de logge administratieve machine voor dit doel een volgend jaar eens wat vlug ger aan 't draaien wordt gebracht. Vaa draaien gesproken er is ernstig gesproken over een belasting op rij wie len. Elders in dit blad is over die belas ting reeds uitvoerig gehandeld en ik zal, als wielryder, er maar verder het zwygen toe doen, Eén diDg wil ik maar constateeren en dal is dat de billijkheid van de belasting uit het debat niet is gebleken. Waarom, zoo vroegen eertijds de eigenaars van honden, waarom heft men eenbehs- ting op honden en niet een op katten Omdat na te gaan is wie een hond houdt en niet w:'e een kat bezit. Om diezelfde reden heeft men het juist zoo op rijwielen voorzienhet is zoo gemakkelijk te controleeren wie een rijwiel heeft of niet. Over zoo 'n reden tot belasdngheffing krijgt de Billijkheid een kleur van schaamte. Tot de lijvigheid van 'tRaadsverslag droeg de heer Klein niet weinig bij. Hij had drie oude, veel gebruikte pijlen op zijn boog: het wonen van de hoofd-onderwyzers bij de sohool, de afschaffing van de schoolbibliothe ken en de opheffing van de post voor belooningen en eereblyken. Voor wie zijn eigenlijk die pylon bestemd? Voor den Raad niet, want die weet al lang hoe de heer Klein hierover denkt, evenals de heer Klein het weet van den Raad. De drie pijlen schenen er eerder voor bestemd om de harten van de kiezers te treffen en ik hoop voor den heer Klein, dat ze die dan ook maar geraakt mogen hebben. Zelfs de heer Waller, die tooh de beleefdheid in persoon is, verloor ten slotte zijn geduld en verklaarde niet elk jaar hetzelfde debat te willen beginnen. De rest van de debatten was ge wijd aan onderwijs-quaesties, oef! Ik heb den moed niet daarop nader in te gaan, de lezer zal wel zoo goed zijn mijn Raadsverslag er op na te lezen. Het onderwijs is in deze ge meente een steen van Sisyphus, die nooit den top van den berg bereikt. We hebben weer onderwijsplannen bij hoopen. Daar is ten eerste het voorstel tot regeling van de trakte menten, ten tweede het denkbeeld, om meer ouders voor 't lager onder wijs te laten betalen, ten derde de opheffing van de meisjes-opleidings school, ten vierde een plan voor den bouw van een nieuwe school (naar ik hoor denkelijk een tusschensobool) ten vijfde de gelijkmaking van het schoolgeld aan de twee Burgerscho len. Wat al plannen I Kan er nu niet eens een regeling van het on derwijs worden gemaakt, die wat stabieler is, zoodat we eens een paar jaar van organisatie- en reorganisa tieplannen verschoond blijven?Wan neer een particulier in zijn zaken telkens zoo druk op verandericgeu zon als de gemeente dat doet bij haar onderwijs, dan zou de man er al heel gauw zelf niet meer in thuis wezen. En dien indruk geven, onder ons gezegd en gebleven, de bewe ringen vaa menig Raadslid ook. En hiermee zou ik kunnen eindi gen, als ik my niet ernstig te be klagen had over een plan door den heer 't Hooft geopperd, om namelijk den muur van 't Proveniershuis te verhuren voor [reclameborden. Zoo zou dan nu de Gemeente gaan oon- curreeren mei dag- en weekbladen en andere handelaars in publiciteit 1 Ik weet een betere bestemming voor den muur. Schilder er al de leden van den Raad op, levensgroot, allen in rok en witte das, hang daar op Zon- en feestdagen een groot gordijn overheen en laat het voor een stui ver kijken aan den vreemdeling, tot dekking van de kosten van beschil dering. Zoo slaat ook de gemeentekas er nog een slaatje uit! Po'itiek Overzicht. Het is met de formatie van een nieuw fransch Kabinet niet zoo vlug en voorspoedig gegaan als gemeend werd. Bourgeois heeft namelijk zijn hoofd gestooten toen hij, Hanotaux verzocht ook als minister van buiten- landsche zaken op te treden in dit kabinet. Deze heeft namelijk ge weigerd. De heer Hanotaux had Donderdag een onderhoud met president Faure en deelde den president mede, dat hij blijft bij zijn besluit, om geen deel te Demen aan het radicale ka binet, dat de heer Bourgeois wil vormen. Ondanks dit besluit van den minister van buitenlandsche zaken heeft de heer Bourgeois zijne pogin gen nog niet opgegeven. Het zal hem echter niet gemakkelijk vallen, een minister van buitenlandsche zaken te vinden, in staat om den heer Hanotaux te vervangen. De heer Hanotaux grondde zijn weigering op den eisch, die door den heer De Cavaignac was gesteld be treffende de wijziging van het tractaat met Madagascar. De Cavaignac wenschte, dat Madagascar bij Frank- rijks koloniale bezittingen zou worden ingelijfd, terwijl daarentegen de heer Hanotaux het protectoraat wil hand-1 haven. Tevens achtte de minister het verkeerd, dat de heer De Cavaignac zou optreden als minister van oorlog. Immers, na het ongunstige rapport door hem onlangs in de Kamer over j de oorlogsbegrooting uitgebracht, zou zijn optreden als minister van oorlog onder de offioieren zeker geen gun- 8tigen indruk maken. De leden der uitterste linkerzijde hielden eene vergadering onder lei ding van den heer Goblet. De bijeen komst eindigde met het besluit, dat deze partij eik ministerie zou steunen hetwelk bereid is. de inkomsten-be lasting tot stand te brengen en vol komen licht te geven betreffende hetgeen in zake den Zuid-Ooster spoorweg is voorgevallen. Ook generaal Zur Linden, de mi nister van oorlog, heeft reeds mede gedeeld, dat hij in geen geval minister wil blijden. Waarschijnlijk zal de gewezen minister nu worden be noemd tot commandant van het 14de legercorps te Lyon, in plaats van generaal Voisin, die wegens zijn hoogen leeftijd in Deoember op non activiteit moet worden gesteld. Inmiddels wordt de lijst der candi date^ die voor een minister-zetel in aanmerking komen, met den dag grooter. Men spreekt nu ook van de heeren Berthelot, Mesureur en Com bes. Daarentegen meldt de Parysche oorrespondent van de Indépendance Beigedat de heer Peytral, die zich eerst bereid verklaarde als minister van financien op te treden, zich nu heeft teruggetrokken. Vandaar, dat de heer Paul Doumer, de radicale afgevaardigde van Auxerre, als de aanstaande minister van financiën wordt genoemd. De slotsom is, dat het nog even onzeker blijft, of de heer Bourgeois zal slagen, vooral wegens de weigering van den heer Hanotaux, om de leiding van Frankrijks buitenlandsche politiek te behouden. Door de Nordd. Allg. Zeiting wordt de inhoud openbaar gemaakt van de toespraak, die keizer Wilhelm gehou den heeft tot de „Qardescbürien" by het feest te Le Bourget. Hij betuigde zyn dank voor de verzekeringen van verknochtheid en sprak vol bewon dering over hetgeen jaar geleden door het bataillon Sop den 18den Augustus was verricht. Bij mijn jongsten tocht naar Aman- villers, zeide do Keizer, had ik daar voor stilzwygend mijn hoed willen afnemen. Zulke schitterende verrich tingen zijn te danken aan den geest die door mijn keizerlijken grootvader is opgewekt; mogen de drie voor naamste deugden van den krijgsman door u steeds beoefend worden: eer gevoel, onvoorwaardelijke gehoor zaamheid, onversaagde dapperheid. Mogen de Gardeschützen zoowel in oorlogs- als in vredestijd nieuwe lau weren oogsten. Hoerah Wij meldden reeds dat de Porte, tot beteugeling der onlusten in het turksche ryi de reserve heeft opge roepen. Nader wordt bericht, dat dank zij deze versterking van de troepen macht, omvattende 5000 man reserve en 20.000 man der Redif-bataljons, de strijdkrachten in Klein Azië zullen zija verdubbeld en dan zullen zijn berekend voor de taak alle oproeren te dempen. De belgische Etoile bevat bizon- derheden over den toestand in Lua- bala (Kongo-Staat) waar een militair oproer is uitgebroken. Deze toestand ls nog ernstig. De muiters hebben zioh begeven naar Kabinda, waarvan het garnizoen te zwak was om hen te weerstaan, doordien de ter versterking gezon den troepen niet bytijds konden aan komen. By het gevecht met de muiters is kapitein Bollen gesneuveld, maar ka pitein Shaw, dien men gedood waan de, is kunnen ontsnappen en er in geslaagd te Kabinda terug te ko men. Van Kabinda zijn de muiters verder getrokken naar Gandu, maar zij durfden de Lomani niet over trekken. De inboorlingen beweren echter dat de muiters ook daar een suooes hebben behaald. Zij schynen zich nu te bevinden in de nabijheid van de Lulefo, met het plan naar Lusambo voort te trek ken. De kommandant Gillain trekt hem met geregelde troepen tegemoet. Kapitein Lothaire bevindt zich te Stanley Falls en stelt zich voor naar Hyangwe te gaan, waar de basis der operatiën van baron d'Hanis zal zijn. Maxime Gomez, het opstandelin- genhoofd op Cuba, heeft bekend ge maakt dat hij tot herstel zijner ge zondheid naar San Domingo zal gaan men is echter zeer geneigd aan te nemen, dat hij zich near New-York zal begeven. Men gelooft dat zijn troep ontbonden zal worden. Japan heeft ernstige plannen be treffende de versterking van leger en vloot De regeering heeft voorgesteld, de sterkte van het leger op voet van vrede te brengen op 260,009 man, terwyl voor de uitbreiding der vloot een som van 20 millioen jen zou moeten worden uitgetrokken. STA D8NIEÜ WS eerstetweede en derde pagina. Haarlem, 1 November. Neutraio Kioavoreeniging Burgerplicht. Donderdagavond te half acht ver gaderde bovenstaande vereenigiDg in de nieuwe benedenzaal van „de Kroon". Sommige leden, gewoon aan het gebruikelijk vergaderuur van half negen, hadden zioh in den tijd vergist. Allereerst werd behandeld de her ziening van de statuten en het huis houdelijk reglement, noodig wegens de uitbreiding van den werkkring der vereeniging, waartoe de leden in een vorige vergadering in principe j hadden besloten. Na een inleidend j woord van den ontwerper der nieuwe wet, den onder-voorzitter Dr. L. Mul- j der, werden de artikelen achtereen volgens besproken en (sommige met kleine wijzigingen) goedgekeurd. Wij laten de artt. 1—3 volgen, daar deze een denkbeeld geven van de richting in welke de uitbreiding zich beweegt en waarover wy reeds een en ander hebben medegedeeld. Artikel 1 .Burgerplicht", te Haar lem (zynde d© gewyzigde Neutrale Kies vereeniging „Burgerplicht", te Haarlem, goedgekeurd bij Kon. be sluit van 20 Febr. 1894, No. 44), zich houdende buiten godsdienst en poli tiek, stelt zich ten doel het bevorde- i ren van de belangen o. van HandelNijverheid Nering en Bedrijf in het bizonder en b. van de Gemeente Haarlem in het a'gemeen. Art. 2. Zij tracht dit doel te be reiken a. door het onderzoeken, behande len en bespreken van wat betreft de in Art la genoemde belangen vooral die in betrekking tot den breeden middenstand, de kern der bevolking,en b. wat aangaat Art. lb, de open bare aangelegenheden betreffende het bestuur der gemeente, het beheer der openbare werken, het geldelyk beleid, den plaatselyken gezondheids toestand, de uitbreiding en verbete ring der stad, den invloed en de gevolgen van gemeentelyk bestuur en gemeente-verordeningen op de onder Art. la genoemde belangen; c. door het besproken, stellen en aanbevelen van candidaten voor den gemeenteraad en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem, alles in verband tot den aanhef van Art. 1. Art. 3. Zij wendt daartoe als mid- len aan a. het houden van ledenvergade ringen, zoomede van openbare bij eenkomsten, met genoodigden en debat bhet noodigen en aanhooren van deskundige spre'sers; c. het benoemen van lydelyke commission van onderzoek d. het nomen vaa besluiten, het stellen van motiëD, het doon van verklaringen, het uiten van wensohen, het geven van adviezen e. het richten van verzoekschrif ten aan de bevoegde machten of lichamen het openbaar maken van rap porten en verslagen, besluiten, motiën verklaringen, wenschen en adviezen en de on ier e genoemde stukken, welk een en ander aan de leden, als de kas het toelaat, kosteloos, en anders tegen zoo laag mogelijlren prijs verstrekt zal worden. Statuten en huishoudelijk regle ment werden ten slotte met aige- meene stemmen goedgekeurd en den ontwerper door den voorz. dank ge zegd voor de moeite, welke hij zioh te dezen aanzien gegeven heeft. Door de aanneming der nieuwe wet moest een nieuw bestuur wor den verkozen en wel van negen leden, twee meer dan het tegen woordig Bestuur telt. Gekozen wer- den de heeren iG. J. van Gaste- ren, Dr. L. Mulder, P. N. Sabel, J. W. Boeree, P. C. van Buuren, W. F. Bremer Sr., en W. van Amstel, j het afgetreden bestuur vormende en, 1 na tal van stemmingen als nieuwe leden de heeren Th. G. Schürmann en W. A. J. van de Kamp. (Naar wij vernemen heelt de heer Schürmann hedenmorgen schriftelijk bedankt j Voor men tot de verkiezing van I een voorzitter en vice-voorzitter over ging, verklaarde de heer Van Gaste ren, dat hij niet voor een herbenoe ming als president wenschte in aan merking te komen. Hierop werd dr. L. Mulder tot voorzitter en de heer Van Gasteren tot ondervoorzitter benoemd. Ten slotte kwam de benoeming eener commissie voor de grensrege ling met Heemstede aan de orde. De voorz. deelde mede, dat Burger- 1 pllicht tot al de besturen der kies- Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK IV. 12) Hij opende de deur en wierp een angstigen b ik in de gang, maar daar heerschte eene diepe stilte en was alles verlaten. Het is waar, wanneer hij zijn onderzoek allereerst daar had ingesteld, dan zou hij Simplice ge zien hebben, die zich naar het einde van de gang begaf, waar hij zijne kamer had en waarin hij verdwenen was. Na teve:geefs te hebben gezocht en zich in vermoe dens te hebben uitgeput, eindige Maxime naet zichzelf diets te maken, dat hij het slachtoffer van eene zins begoocheling was geweesthij werd weer kalm. Hij ver trok naar „lesfl Ravinea" en riep uit op vastberaden toon: „Naar den duivel met alle sombere gedachtenOndanks -alle3, zelfs ondanks mijn geweten, wil ik gelukkig zijn." HOOFDSTUK V. Drie weken later sloeg eene reiskoets, na Morlaix te hebben verlaten, de richting in van Brest. Voor een der poi tieren vertoonde zich een lachend vrouwengelaat levendige, zwarte oogen, eene blanke, zachte teint en onregelmatige maar bekoorlijke trekken. Zij had iets bizonder vlugs in hare bewegingen en in haar gelaat iets van de levendigheid van een vogel. „Nog een paar uur, en wij hebben .les Ravines" be reikt," zeide zij. „Ik ,denk steeds aan het genot om Canaille, mijne boezemvriendin uit het klooster, weer te zien en bij haar huwelijk tegenwoordig te zijn. Het is maar te wen schen, dat men haar lief heeft zooals zij het verdient, en dat zij geen alledaagsch en prozaïsch man tot echt genoot krijgt." Zij zuchtte. Tegenover haar zat eene kamenier, die begon te glim lachten en zachtjes zeide „Zooals wijlen de goede mijnheer Louvet bij voor beeld." „Wat mompel je daar Suzette?" vroeg de jonge rei zigster. „Ik niets, waarde meesteres." „Je spreekt onwaarheid, ondeugend nesten ik raad je gedachte. Je hebt zachtjes iemands naam genoemd „Die niet sentimenteel of romantisch was. Ja, ik be ken schuld. Ik zeide tot mijzelf, dat u uwe vriendin stellig geen man toewenscht zooals u er een hadt. Hij was een achtenswaardig man, dat is zeker, maar zoo gewoon, zoo laag bij den grond, wat zijne denkbeel den betreft." „Wat zal ik je zeggenwanneer men ongeveer twin tig jaar lang petten heeft gefabriceerd, dan is het bijna niet mogelijk om eenige oorspronkelijkheid van geest te bezitten.'1 „Werkelijk mevrouw, ik verbaas mij er nog altijd over hoe iemand van uw verstand en geest er in heeft toegestemd met een pettenfabrikant te trouwen." De jonge vrouw schudde het hoofd. „Het is ook niet geheel zonder tegenstreven gegaan, dat is zöker," gaf zij ten antwoord. „Maar mijne fami lie wilde dit huwelijk. Ik kwam uit het klooster en had nog geen eigen wil. Onder tranen gehoorzaamde ik. Een ding echter schonk my troost, ik verliet Morlaix, mijne geboortestad en ging in Parijs wonen." „Dat was tenminste een goede troost. Te Parijs heeft het leven zooveel bekoorlijke." „In de elegante, coquette, levendige wereld van de Chaussée d'Antin ongetwijfeld. Maar het leven in de handeldrijvende, drukke, rekenende wereld van de rue des Bourdonnais, o, daar zou ik vau verveling zijn gestorven, alB het noodlot, door mij weduwe te maken, mij niet had veroorloofd deze plotseling den rug te wenden." „En nu zijt ge geheel onafnankelijk, waarde meeste res. Mijnheer Louvet heeft u een aardig fortuintje na gelaten. Als n hertrouwt, dan zal het nu toch naar eigen smaak zijn." „O, ik blijf eeuwig weduwe!" riep de jonge vrouw uit, „of ik moest als echtgenoot een man krijgen schoon als een der helden van lord Byron en poëtisch als een vera van Lamartine." „Ik kon de helden van lord Byron volstrekt niet," zeide de kamenier, wier letterkundige kennis niet zeer groot wasik weet volstrekt niet wat een vers van Lamartine is; maar dunkt, dat ik kan begrijpen wat voor man mevrouw bedoelt: hij moest een knappe jonge man zijn, blond met een mooien knevel, zachte hemel8che oogen en eene taille, leniger nog dan een rotting. Heb ik goed geraden?" .Ik heb niets op je portret aan te merken, integen deel maar de lichamelijke schoonheid zou mij niet voldoende zijn, ook moest hij in zedelijk schoon uit blinken." „Wat verstaat u daaronder, dierbare meesteres?" „Wel, de weerspiegeling van de ziel mijn kind. Het is eene zekere uitdrukking van het gelaat, die aantoont, dat een menechelijk schepsel schoone gedachten en edele gevoelens koeatert. Gewoonlijk hebben degenen, die op mijn ideaal gelijken, een bleek gelaat; zij heb ben b9miad en geleden." „Ik begrijp ude heeren, die zulk een droefgeestig uiterlijk hebben, zijn steeds beminnelijk. Waarlijk, het moet voor eene vrouw een groot genot zijn zulk een knappen, ongelukkigen man te troo3teD." Mevrouw Louvet wierp zichzelf met een haastige be weging achterover in het rijtuig en bleef ineengedoken liggen als eene kat, die last heeft van de koude. Ver volgens sloeg zy jhare blanke armen, verborgen c"der wolken kant over elkaar. „Ja," zuchtte zy, „aan een edel mensch de ruwheden van het leven doen vergeten, ziehier de beste roeping voor onze sekse. Zal ik ooit zalk een man ontmoe ten

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1