vereenigingen een uitnoodigiDg had gerioht om gezamenlijk een candida- tenlijst voor deze oommissie op te maken, doch dat Vooruitgang daar voor bedankt had en de andere besturen een lijstje van hare candi- daten had toegezonden. De voorz. stelde voor, het door de besturen van de kath. kiesvereeniging. van Nederland en Oranje en van Bur gerplicht 8aamgestelde lijstje onver anderd over te nemen. Hiertoe werd eenparig besloten. Deze lijst bestaat uit de navolgende personen: W. Chr. Beeremans, G. P. J. Beccari, A. A. van den Berg. A. Bertling, H. van Breemen Hzn., W. F. Bremer Sr., Mr. F. A. Byvoet, G. K. J. H. Claas- sen, Lion Cohen, Mr. Joh. Enschedé, M L. van Gemert P. Goedkoop Dzn. C. J. Gonnet, G. Hulseboscb, J. H. Krelage, A. C. Laane, A. van der Laan, H.M.J.vanLennep.F. C. Misset, Dr. L. Mulder, H. T. Pëltenburg, Dr. A. E. van Roijen, M. W. Savrij. Theod. G. Sohürraann, B. C. E. Seignette, J A. G. van der Steur, D. A. Swens, A. Voorting, A. J. M. Willemse, J. Wolbers en Dr. J. B. Wijnhoff. Dertien van deze candidaten zijn in de gecombineerde bestuursverga dering van Woensdagavond aange nomen op voorstel van Burgerplicht, elf vanwege de katholieke kiesveree niging en zeven op voordraoht van Nederland en Oranje. Patrimonium. In eene Donderdagavond gehouden openbare vergadering van „Patri monium" alhier, die door een talrijk publiek, vooral dames, bezocht was, trad, na een inleidend woord van den voorzitter, den hc-er R. Boerkoel, op als spreker de heer dr. J. v. d. Linden van den Haag met eene goed bewerkte rede, getiteld„Naar den eenigen regel". Met een woord van dank van den voorzitter aan den spreker en een woord tot aansluiting aan „Patrimo nium" aan de aanwezigen, werd de vergadering gesloten. Gedurende de maand October zijn op de Aardappelen- en Botermarkt alhier. aanzet, verkoclit laagste üoogs.ni. Boter 538 Kg. 527 Kg. 11,20 f 1,50 Biggen 760 st. 544 st. f2.50 f8, Schramm. 378 st. 266 st. f6,50 f15. Aardapp.2607HL.2521 HL. 1.20 f2 70 Appelen 1707HL. 1670 HL. f 1.— f 6 Peren 1006 H.L. 903 H.L. f 2 50 f 15.— Wederom is door de politie valsch geld in beslag genomen en wel een kwartguldenstuk, voerende de beel tenis van Koning Willem III, met onleesbaar jaartal, blijkbaar bestaande uit lood. Bij het lossen van aardappelen uit een vaartuig, liggende in het Spaaine alhier, hebben de werklieden A. H. en C. v. d O. een zak met aardap pelen ontvreemd. Tegen hen is pro ces-verbaal opgemaakt T gen de bierhuishoudster K., wo nende Voorzorgstraat, is proces ver baal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Donderdag, 31 October, verliet de thans afgetreden burgemeester van Zand voort, de heer B. T. A. Wes- terouen van Meeleren, met zyne echt- genoote de gemeente. Hun werd aan j het station uitgeleide gedaan door den Raad met den Seoretaris, eenige politie-ambtenaren en eenige vrienden. Een doohtertje van een ingezetene bood mevrouw Westerouen van Mee leren een bouquet aan. De oudste wethouder, de heer W. van der Werff, sprak den burgemeester eenige har telijke woorden toe, waarna Z.E.A. en dions ecbtgenoote van do aanwe zigen een hartelijk afscheid nameD. De liberale kiesvereeniging „Velsen" j heeft in haar vergadering in hotel Appeldoorn tot candidaat voor den gemeenteraad, vacature K. Hoekstra, gesteld den heer P. Roggeband van IJmuiden. Heemstede. In eene gisteravond gehouden ge combineerde vergadering der R. K. Kiesver: „Door Vriendschap bloeien de" en „Da vrijzinnige Kiesvereeni ging", zijn naar aanleiding der Ver kiezing van 11 ingezetenen tot leden der oommissie ter beoordeeling van het ontwerp van Wet tot wyziging der grens tusschen Haarlem en Heem- steede, tot candidaten geproclameerd de heeren J. D. Onderwater, Jhr. Mr. B. C. van Merlen, Mr. W. H. Smit, P. J. Staal, O. A. Braam, Jacs. v d. Berg, C. v. d. Weiden, J. G. v. d .Horst, P. v. d. Berg, M. A. v. Amstel, J. K. M. van Houten. De in Lisse verdronken persoon is niet zekere Fr. L. te Heemstede, (zie bericht van gister.) Te Haarïemmerliede en Spaarn- woude zijn tot wethouders benoemd de heeren L. de Glopper en H. F. van Laijken. De begrooting dier ge meente voor 1S96 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 1S887.33. Tot ambtenaar ter Secretarie te Sloterdyk, gemeente Sloten (chef de bureau) is benoemd de heer J. van Wijngaarde thans volontair aldaar en zulks in plaats van den heerüdink, benoemd tot adjunct-commies aan de Provinciale Griffie. Op de gisteren gehouden tweede najaarsmarkt te Sloten waren 216 runderen aangevoerd pryzen koeien f100 a f210, hokkelingen f40 a f76 handel stug. Marktb?richt. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 31 Oct 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Witte tarwe f6;00 a f6.75, Zomer ristarwe f0.a 10.Rogge f3.90 a f 4,25, Haver f5.25, a 15.75, Che- valiergerst f0.a0.—Duivenboonen f5 50 a f 5.75, Paardenboonen 14.90. a f5.10, Wintergerst 13 SO a f4, Groene erwten 13.70 a f4,50. Capu- cijners 10a f0.Kanariezaad 113.80 af 14Karweizaad f0.a f 0.inclusief. Geel mosterdzaad 10. alO.Bcuin mosterdzaad f9.50 a f0.Bruine boonen 10,a f0. Blauw Maanzaad 10,— a f0, BINNENLAND, Uit Frankrijk vernemen wij, dat men aldaar verwaohtingen koestert in het volgend jaar met een bezoek der Nederlandsc'ne Koninginnen ver eerd te worden. Er bes aat alle reden te vermoeden, dat dit plan verwezen lijkt zal worden. Tel. Men seint aan het N. v. d. D. uit Batavia De Vorst van Soppeng is overleden. Het blad voegt er bij Het Boegineesche staatje Soppeng, op de Z.W. landtong van Celebes. behoort tot de zoogenaamde bondge nootschappelijke landen (in tegen stelling met de gouvernementslanden in de omgeving van Makassar en de leenroerige landen Boni en Tanette). De omstandigheid dat de troonsop volging in deze woelige gewesten altyd eenige aanleiding kan geven tot verwikkelingen, heeft blijkbaar onzen correspondent geleid tot het zenden van zijn bericht. Oproeping van Onderwijzers voor Ned. Indië. Ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië kunnen worden gesteld twaalf onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwy- zer der 3e klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede geffkgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aan- merking komen zij, die in het bezit zyn der hoofdakte, van een akte der fransche taal en van eene akte voor de gymnastiek of vrije en ordeoefe ningen. Zij die ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder land-ch Indië worden gesteld, ont vangen, a. eene gratificatie voor uit rusting ten bedrage van f 500b. vrijen overtocht naar Batavia ais Gouvernements passagier der eerste klasse, c. q. ook voor hnn wettig gezinc. een voorloopig traktement van f 100 :s maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Zij die voor uitzendig wenschen in aanmerking te komen, moeten zich vóór 1 Jan. 1896 aanmelden by het depart, van koloniën bij een op zegel geschreven request. Van deze onderwijzers zullen naar Indië moeten vertrekken: drie met het stoomschip dat uit Amsterdam zal vertrekken op 30 Mei 1896 drie met het stoomschip dat uit Rotter dam zal vertrekken op 4 Juli 1896; twee met het stoomschip dat uit Am- van in kennis heeft gesteld, of dat ik het van onzen gezant te Berlijn ver nomen heb, kan ik my niet goed meer herinneren. In elk geval en hier wond de oude] man zioh een beetje op, wat die bezwaren ook zijn mogen, als Nederland overal in China oon suis kan aanstellen, zie ik geenszins in dat China niet hetzelfde recht heeft, dit ook te doen in de Hollandsche sterdam zal vertrekken op 25 Julikoloniën, waar duizenden Chineezen 1896 twee met het stoomschip dat j wonen. uit Rotterdam zal vertrekken op 29 i „Bovendien heb ik uit alle plaatsen Aug. 1S96; twee met het stoomschip j verzoekschriften gekregen, ze liggen dat uit Amsterdam zal vertrekkenhier in het archief te uwer beschik- op 3 Oct. 1S96; één met het stoom-1 king, van Chineezen, die zich be schip dat uit Rotterdam zal vertrek- klagen over de behandeling, welke ken op 7 Nov. 1896. zij van sommigen uwer ambtenaren Verdere bijzonderheden vinden hebben te verduren. Zij smeeken my belanghebbenden in de Staatscourant nm Aa ",,oto!ii"" wo" van 1 dezer. De postzegel diefstal. Thans is de vermoedelijke dader van den diefstal van gebruikte post zegels op WeBt-Indische postwissel formulieren aan het departement van koloniën ontdekt. De assistent-bode d. Z. aan dat departement is* onder verdenking van de daad bedreven te hebben, in zijne woning gearresteerd. Het blijkt nader dat de diefstal met groot overleg is gepleegd, daar de formulieren in een gesloten kast ge borgen waren in doozen waaromheen koord was gebonden, dat met een cachet van den ambtenaar van dienst verzegeld was.De dader moet op een behendige wijze van onderen het koord hebben losgesneden en, na de zegels te hebben weggenomen, dit weer hebben toegenaaid en dat wel op tijdstippen die daarvoor bij voor keur gesohikt waren. Nog wordt gemeld dat wel is waar 8000 a 9000 gebruikte formulieren bij de verbouwing op zolder zijn ge vonden, en dat deze geen zegel had den, doch dat dit ook niet behoefde daar het Oo3t Indische postwissels waren, die nooit een postzegel krygen. Nog meldt men, dat de man na zijne arrestatie heeft bekend, onder mededeeling dat hij medeplichtigen heeft. Gesprek rast Li Hung Chang. Een correspondent van het Indische dagblad De Locomotief heeft een onderhoud gehad met den bekenden Chineeschen staatsraad Li Hung Chang. Aan het verslag, dat hy daar van geeft, is het volgende ontleend „Dadelijk dasrop ving Li aan, met over de reed9 sedert zoovele jaren tusschen onze en de Chineesche re geering hangende Chineesche consu- laats-quaestie te spreken. Hy zeido dat het hem veel genoegen deed over dit onderwerp eens met een Hollan der te kunnen praten. Deze zaak had hem meer, dan hij zeggen kon ver veeld en aanleiding gegeven dat de wederzijdsche betrekkingen soms wel eens wat stroef waren geweest. „Van uw minister-resident Fergüs- son, dien ik verscheidene malen in het eerste stadium der quaestie er over geschreven en gesproken heb, China," vervolgde Li, die zich ïn- bekwam ik steeds onbevredigende tusschen weder een nieuwe pyp door antwoorden. Ik besloot dus maareen zijner bedienden had laten aan huilen de Hollandsche legatie om j reikeo, „ban ik volkomen met u eens. verdere bespreking-, n met uw minister- Zijn werk is aileen te waken, dat resident leidden toch tot geen resul-1 zjjn landgenooten niet mishandeld taten den Chineeschen gezant in l worden, en zoo dit toch gebeurt, Berlijn naar den Haag te zenden, ten i het ter kennis uwer Regeering te einde daar de zaak aanhangig te i brengen." maken „Niet dat ik", vervolgde Li, „iets tegen den persoon van uw minister resident had, of aan zijn kundigheden of werkkracht twijfel, als ik mij niet vergis, heeft Z. Ex. zelfs een dik en geleerd boek geschreven, waar veel om door de aanstelling van consuls hieraan een eind te maken. De Re geering in Singapore en Pinang had in den beginne ook bezwaren tegen het oprichten van Chineesche oonsu- laten. En nu? Het werkt uitstekend: men is er mede tevreden. Gelooft u niet, vroeg Li, dat China in zijn recht is f' Ik antwoordde, dat ik niet wist, welke bezwaren de Regeering te Batavia hadmaar dat ik dacht men vreesde missohen dat de heeren Chineesche consuls, ook bij ons in Indië het squeeze systeem, zooals dat in China onder de lagere ambtenaren gewoonte ,was, zouden willen invoe renwaartegen een Europeesoh gou vernement zekerlijk dient te waken. Ook heb ik wel eens minder goede berichten over vhet Chineesohe con sulaat te Singapore vernomen, zeide ik. dan Uwe Exoellentie. De Straits Settlements en Java zijn zoover verwijderd van Tientsin, men hoort niet alles wat daar omgaat. E9n andere moeilijkheid is, welke positie zal een Chineesche consul te Batavia moeten innemen Deze is toch een geheel andere dan die welke een Hollanasoh consul bekleedt in China, waar wij volgens de traotaten exterritoriale kracht bezitten. Li, die bij het hooren van het woord „squeeze" denkelijk begreep wat ik gezegd had, liet mij niet verder door praten, maar vroeg onmiddellijk den tolk het gesprokene te vertalen. „O Wat dat betreft," antwoordde hij, „kan uw Gouvernement geru3t zijn. Mocht een der consuls zich aan zulk een vergrijp 3chuldig maken, zoo zullen wij niet nalaten hem zonder verwijl terug te roepen. „In China bestaat helaas deze on gelukkige gewoonte," vervolgde Li, die mij strak onder het spreken bleef aankijken, „het heeft veel ongelux over het land gebracht, en wij moeten hopen dat er een eind aan is ge komen." Het laatste zeide hij weifelend, alsof hij er zelf niet aan gelooide en daar hem mijn onderstelling niot erg goed soheen te bevallen, ging hy er verder niet op door, maar scheep "e mij met het bovenstaande vage antwoord af. „Dat de positie van een Chineesch consul te Batavia een andere is, dan die van een Hollandsch consul in Een staaltje hoe het comité der Wereldtentoonstelling te Amsterdam de expeditie der goedereu berekent, deelt de heer M. J. H. Kessels, fa brikant van muziekinstrumenten te studie en arbeid toe noodig is ge- Tilburg, bij ingezonden stuk in de weest. maar ik geloof, dat hij nietTijd mede. den minsten steun van de Regeering j De firma betaalde voor vervoer in den Haag genoot, wat het geheelharer goederen door de firma Van overbodig maakte in een ernstige j Gend en Loos van af fabriek tot sta zaak met hem in pourparlers te treden tion Tilburg 15 minuten ver f3 75. en, als ik het zoo mag uitdrukken, Aan spoorvracht van Tilburg naar hem ook voor den post in Peking minder geschikt maakte." Ondanks myzelf, moest ik glim lachen „In den Haag," ging Li voort, „hield men de zaak lang sleepend, het Ministerie van Buitenlandsche Amsterdam f. 11,55. De firma bracht de goederen zelve op het Tentoon stellingsterrein en betaalde aan Am 8terdamsche vrachtrijders daarvoor f10 (hetgeen minder dan de helft zoude zijn geweest, hadde men niet 5 uur moeten wachten alvorens op Da laatste dag der wereld tentoonstelling. Donderdagavond is de tentoon stelling te Amsterdam begraven. Het was bizonder vol op de terreinen. Aanwezig waren dan ook 25000 per sonen, waarvan 21000 betalenden. Groot was het gedrang bij de tourniquets. De redaoteur van Oud HollandVs Niemtijdinghede heer R. G. Rijkens A. G zn., heeft de volgende dichtre gelen aan „Oud-Hollandt" gewijd Oorlof, gy schoone Stadt, nog eens (gegroet voor 't leste, Op de8en jonghsten Dag van 'tglo- (rieryck bes aen. Het is on3 droef te moe by 't van elkander gaen Het Bcheyden valt wel swaer van dese (dierb're Veste. Wy waren hier te huys en voelden (ons tevreedon Wy kenden yedre straettot ons (sprack yedre steen Geen huys had ooyt in 't minst voor (ons verborgenheen Geen plakje grondts bestond, of het (was van ons betreeden. U leste stond' sal slaenal d'onver- (geetle daegen Gaen dan nog eens in 'tkort aen (onsen geest voorby. En wy, met rou in 't hert, gaen dan (in breede ry, Voor 'tlest U Poorten uyt, verzeld (van vriend en maeghen. De tydt spoedt altydt voort; U glory (zal verbleeoken. 'tls moog'lyok dat d'uytheemse en (gast U ras vergeet. De Poorter, die in U een deel syns (Leevens sleet, Sal steeds met Liefd' en Lof van U, Oud Hollandt, spreecken. Men mag aannemen dat de ten toonstelling gedurende den geheelen tijd dat zij geopend was, d. i. van 11 Mei tot 31 October bezooht werd door ongeveer 980,000 betalenden, ongerekend degenen, die Donderdag avond nog kwamenOud-Hollandt door 773,000, de mailboot door 278 000, het doolhof door 117,000 bezoekers. Op de tramlijn Dam—Willemspark werden gedurende dien tijd ongeveer jvervoerd 1,286,562 passagiers tegen 739,645 in 1894. I Door het drukke vreemdelingen verkeer hadden ook de and-re lijnen een veel grooter vervoer dan verleden jaar, zoodat, gelijk wy reeds vroeger mededeelden, de A. O. M. een veel grooter aandeel'dan in 1894 aan de gemeente zal hebben uit te keeren. Van de verschillende toegangsbewijzen tot de tentoonstellings en vermakelijk heden daarop, ontvangt de gemeente [Amsterdam pi. m*. f40 000. j Aan de Amsterdamscbe politie is het mogen gelukken een inbreker te arresteeren, dio Woensdagnacht zijn slag wilde slaan in de magazijnen van de firma Bruning en Muhren, [Nieuwendijk 156. Aan de achterzijde van het perceel trachtten drie inbre kers het huis binnen te dringen door i verbreking van latwerk aan de deur. Men had al eenige dagen lont gero ken, en hieraan is het te danken, dat een der vogels geknipt is. Eenige rechercheurs hadden reeds eenige nachten de wacht gehouden, en ware het niet, dat de inbrekers door het leven van een bakker in zijn bakkerij op de vlucht waren gegaan, wellicht waren zij dan allen door de politie j gearresteerd. Twee lijken zijn te Westerschelling cü Hcorn op Terschelling aange- bracht. De kapitein van de gestrande Strasos heeft ze herkend als van de twee passagiers die bij die ramp zijn omgekomeu. waardoor de treinen aanzienlijke ver traging ondervonden. Het N. v. d. D. deelt thans zelf mede, dat een nader onderzoek om trent het bericht van een op de Zeis- terheide omgekomen soldaat, het vermoeden heeft bevestigd, dat het geheele verhaal een praatje is geweest. Zaken had eerst de Regeering te de tentoonstelling te kunnen lossen). Buitenzorg te hooren en dit adviesOm nu die goederen nog geene 100 liet zoo lang op zich wachten, datmeters te vervoeren van af ingang mijn gezant na een verblijf van vier I tot gehuurde plaats der tentoonstel- maanden in den Haag, teneinde raadling rekent het comité gld. 76. het wachten opgaf en weder vertrok, j Dat de exposanten protosteeren Sinds dien tijd heb ik gehoord dat tegen zulke berekening is niet te de Regeering te Batavia ernstige verwonderen. bezwaren tegen ons voorstel heel't. „Of uw legatie in Peking my hier- Dinsdagnacht zijn drie personen, een vader en twee zoons, in een schuit, die in de Rotte onder Zeven huizen lag, gestikt. Bij het rangeeren met een goede rentrein ontspoorde Donderdag te Bommel een bagagewagen op een wissel in het hoofdspoor, waardoor treinen van Utrecht naar den Bosch en omgekeerd niet konden doorgaan. De reizigers moesten van den eenen trein in den anderen overstappen, Pers Overzicht. Kamers van Arbeid. In de pers van den dag lezen wy nog steeds beschouwingen over het ontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid. De Middelburgsche Courant betoogt do wenschelijkheid om het voorko men en vereffenen van geschillen als eerste en voornaamste deel aan te wijzen. Verder meent het blad, dat het te betreuren valt dat de Grondwet verbiedt gesohillen, uit een arbeidscontract voorkomende te bren gen, inplaats van voor den gewonen burgerlyken rechter, voor een ooi lege als de Kamer van Arbeid, welke dan bij zulke geschillen dezelfde be voegdheid zou moeten hebben als de rechter in andere zaken, in den geest als het geval is by instellingen zoo als de rechtbank van koophandel in andere landen voor handelszaken. Waar de Regeering wil, dat de zittingen der KameiB met gesloten deuren zullen worden gehouden, heeft de Midd. Ct. een ander voorstel. Het blad zou willen bepalen dat de verzoeningsraden als regel in 't open baar vergaderon, maar dit ook ingeslo ten zitting zouden kunnen doen, wan neer de meerderheid der vergadering dit wenscht, omdat zulk een bepa ling dien lichamen de gelegenheid opent het volle licht over hun doen en laten te doen schijnen, waardoor vele verkeerde opvattingen en onjuiste redeneeringen kunnen worden voor komen. De katholieke Maasbode is niet gunstig gestemd over het voorge stelde vrouwenkiesrecht. Het blad zou de aanneming van het ontwerp betreuren, wanneer die bepaling er niet uitgelaten werd. De Maasbode meent, dat men niet veel bedrijven zal aantreffen, waarin uitsluitend vrouwen werkzaam zijn. Bijna altijd worden zulke bedrijven door mannen uitgeoefend. Maar al ware het anders, betoogt het blad, de oude gilden, waren wijs genoeg, om in dit kapittel den vrouwen geen stem te geven. Op dit punt moeten wij hen navolgen. De regeering behoort niet, gaat het blad voort, in een wetsontwerp den vrouwenarbeid plechtig to erkennen, zy moet dien sleohts dulden, maar hem niet op eene lyn stellen met den arbeid der mannen, die er door de natuur zelve voor aangewezen zijn. Vrouwenarbeid moet uitzonde ring, nooit regel zijn. Op de tweede plaats is dit kiesrecht een middel om het volk aan vrou welijke kiezers en gekozenen te ge wennen, en aldus langs een omweg het politieke kiesrecht voor vrouwen in te voeren. Proportioneele vertegenwoordiging De Arnhemsehe Courant betoogt, dat de proportioneele vertegenwoor diging in de praktijk onbestaanbaar is en dat zij dat bij iedere uitbreiding van het kiesrecht nog meer wordt, omdat de mogelijkheid eener zoo krachtige politieke organisatie in om gekeerde reden staat tot de uitge breidheid van het k-ezerskorps. Bij de politieke verkiezingen zal de meer derheid steeds afhangen van dien breeden stroom van kiezers, die zich aan geen enkele party verbonden hebben, maar onafhankelijk van par tybelangen de meerderheid en den invloed plaatst en verplaatst, naar mate hun oordeel over 's lands be lang misschien ook over persoonlijk en standsbelang, dat vordert. Bij de thans opgezette nieuwe adresbeweging voor deze theorie, laat men, gaat het blad voort, de politieke verkiezingen rusten, alleen de toe passing vragende voor de provinciale en gemeentelijke. Hiermede verzwak ken de leiders der beweging hun eigen standpunt, want zoo hunne „Wel, waarom niet mevrouw'? Als het moet kuut *j gaan zoeken en u zult er stellig een vinden. Wel ik bedenk mij daar, dat het mij toeschijnt, dat wij reeds sen jongen man hebben ontmoet ongeveer zooa.'3 u dien droomt." „Wie dan, dwaas kind?" „Te Morlaix, in het hotel waar wij den heelen nacht hebben doorgebracht. Hij kwam met de stoomboot van Havre. H-it is een Engelschman." „Een Engelschman, wel komaanIk zou hem willen verstaan en door hem verBtaan worden." „Die ik bedoel sprak zeer goed lransch en bijnazon der een vreemden tongval. Herinnert ge u hem dan niet meer? Aan de table d'héte zat hij naastu; uhebt veel met hem gesproken. Hij keek u voortdurend aan en hij heelt bijna niets gegeten, de arme jongenzoo vol bewondering was hij voor u." „Het is» waar, ik herinner hem mij nu; die mijnheer scheen mij een zeer aardige, nette, tamelijk goed ont wikkelde man toe. Hij was meen ik in gezelschap van een bloedverwant of een vriend." „Dik, opgeblazen en met een verslindenden eetlust, die op alles Aohyes Aoh I no zeide. O, die zou onmoge lijk uw ideaal kunnen zijp. Maar de ander dat zou beter gaan. Hij is blond, bleek, heeft bluuwe oogen, eene buigzame gestalte, en een mooien knevel. „Ik wensch je geluk met de goede gelijkenis van je portretten." „Er ontbreekt nog eea laatste penseelstreek aan en ik voeg er die ook bijZoo zelfvoldaan en met het leven tevreden als de een, de dikste, schijnt, zoo som ber en droefgeestig schijnt de ander. De eerste heeft blijkbaar een grooter maag dan hart, de tweede inte gendeel grooter hart dan maag." „Bravoje schijnt op het oogenblik de geestigheid to bezitten van eene kamenier op het toonee)." „Mevrouw vleit mij," zeide Suzette en werd rood van genoegen. „Maar laten wij over die heeren maar niet verder spreken," merkte de jonge weduwe op, niet zonder een lichten zucht te slaken. „Wij zuilen hen waarschijnlijk nooit weer ontmoeten." „Wie weet? Misschien zien wij hen wel weer te Mor laix op onze terugreis naar Parijs." „Dat is niet zeer waarschijnlijk. Zij zijn op reis. Van morgen hoorde ik dat zij een reiskoets be3telden." „Uitstekend, misschien gaan zij wel denzelfden weg uit als wijmen beleefd zulke zonderlinge avonturen." „Spreek toch niet zulke dwaasheid, Suzette!-' „Nu mevrouw, ik geloof dat u een diepen indruk op dien knappen Eagelechman hebt gemaakt. Het zou mij zeer verwonderen als hij het er niet op aanlegt u nog eens te ontmoeten. Zal ik het u maar bekennen hij heeft mij eenige vragen gedaan, die u betroffen." „Wat!" riep mevrouw Louvet ontroerd uit. „Ja, hij vroeg mij wie u waart. Ik heb gemeend het niet geheim te moeten houden. „Mevrouw is weduwe," heb ik geantwoord„mevrouw ia rijkzij woont te Parijs en reist eenige mijlen verder dan Morlaix om het huwelijk van eene kostschoolvriendin bij te wonen." „Babbelaarster, dat je bent. Wat heeft hy nog meer gezegd?" „Niets. Dat is te zeggen, hij zuohtte diep. Daarna bedankte hij mij -bizonder beleefd voor mijne goede in lichtingen. De jonge man had zioh bovendien nog zoo beleefd betoond h;tar een goudetuk in de hand te stoppen. Zij meende deze iizonderheid te moeten vergeten. Haar meesteres verzonk in diep gepeins. Plotseling verhief zij zich met hare gewone levendigheid, stak hear hoofd door het portier en wierp een blik op den weg achter haar, dien zij reeds hadden algelegd. Maar nauwelijks bevond zij zich in deze houding, of met een hevigen schok viel de koets op zy. Van een der wielen was de moer gesprongen en nu was het wiel losgedraaid. De reizigsters slaakten angstkreten, de koetsier begon te vloeken. Eerstgenoemden riepen om iiu'p en de laatste haastte zich niet bizonder met te helpen, toen een tweede reiskoets, getrokken door twee goede bretagni- sche paarden, met groote snelheid naderde en bij de plaats de3 onheils hait hield. Een jonge man sprong ving op den grond en werd gevolgd door een metgezel, die voorzichtiger en kalmer te werk ging. Door hunne tusschenkomst waren me vrouw Louvet en hare kamenier spoedig uit hare be narde positie gered. Nauwelijks bekomen van haar schrik, herkenden zij degenen die haar zoo juist van pas hunne hulp hadden aangeboden. Het waren de twee heeren, over wie zij juist hadden gesproken. „Welnu! wat dunkt u daarvan?" vroeg de kamenier op zachten toon aan hare meesteres. „Er gebeuren inderdaad zonderlinge toevallen in het leven," antwoordde mevrouw Louvet op denzelfden toon. „Dat heb ik u zooeven reeds gezegd mevrouw," merkte Suzette op met eenige voldaanheid. Wanneer de jonge vrouw en de kamenier op dat oogenblik den dikken Enj elscbman hadden aangekeken, dan zouden zij stellig uit een blik van verstandhouding door hem met den koetsier gewisseld,begrepen hebben, dat hetgeen gebeurd was geen toevallig ongeluk mocht heeten en alleen voor baar onverwachtsch was. Terwijl de knappe reiziger de bekoorlijke weduwe met attenties overlaadde, kwam de koetsier mededee- len, dat hij den moer niet terug kon vinden, waarmee het wiel aan de a3 moest worden bevestigd, zoodat hij genoodzaakt was er een te Morlaix te gaan halen. Madame Louvet klaagde haar nood. Hier midden op den weg op zijne terugkomst te mceten wachten viel volstrekt niet in haar smaak. De twee heeren haastten zich hun rijtuig ter harer beschikking te stellen. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2