wezen, omdat de gerege'de bevaring van Nieuw-Guinea door de „Konin klijke Pakketvaart-Maatsohappij" aan leiding geeft, oontrole uit te oefenen op den invoer van wapens en den aard der uitgevoerde producten. Het request was onderteekend na mens het bestuur van den vogelbond „Ter bestryding eener Gruwelmode" door de presidente mevrouw Goekoop geb. De Jong van Beek en Donk en door de secretaresse mevrouw Die- Senbroek geb. De Jong van Beek en onk (Parkweg 127 Amsterdam); namens de redactie van Androcles door mevrouw van der Hucht geb. Kerkhoven en namens het bestuur der veroeniging „Ornis" door den president, den heer J. H. Beekman. De toestand der oud-strijders. De heer F. W. Drijver, predikant te Grosthuizen, dringt er thans op aan, dat in elke stad van ons vader land één man zioh belasten zal met de zorg voor een adres van adhaesie aan H. M. de Koningin Regentes, dat spoedig door hem en anderen getee- kend en opgezonden wordt. Opdat die adressen eensluidend zouden zijr, stelt hy voor, dat men er deze redactie aan geve: Aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes der Nederlanden. Mevrouw 1 Begaan met den komtnervollen toestand, waarin velen onzer oud strijders, dragers van het Metalen Kruis en de Citadel Medaille, mannen van tachtig jaren en daarboven, hunne laatste levensdagen slijten moeten, meenende voorts dat het op den weg der regeering ligt, in dezen toestand verandering te brengen, wenden ondergeteekenden zich met den meesten eerbied tot Uwe Majes teit om hun volle sympathie te betui gen met het reeds bij Uwe Majesteit ingekomen adres, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat aan de Oud- Strijders, voor zoover zij 't noodig hebben en verlangen, van Rijkswege worde toegekend een pensioen. Tot het afdoen zij het ter elfder ure van deze nationale eereschuld door de Regeering, roepen wy Uwer Majesteits goedwilligen steuu in. Met den meesten eerbied van Uwe Majesteit de onderdanige Dienaren en trouwe Onderdanen (volgen de handteekeningen). Weerbericht. Weerbericht, medegedeeld door het Koninklyk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut, over October: In de afgeloopen maand bedroeg de geheele hoeveelheid neerslag 80,1 m.M., dus meer dan het normale be drag 73.0 m.M., en ook het aantal dagen met neerslag 23 is 4 grooter dan het normale aantal. Slechts op 5 dagen viel minder dan 0 5 m-M., terwijl 't op 1 dag sneeuwde. Het getal bewolkte dagen, 10, is bijzonder groot in vergelijking van het nor male bedrag 5.4 en niettegenstaande het normale aantal heldere dagen 3.4 bedraagt leverde de maand October geen enkele. De gemiddelde bewol king 6.6 ,'overtreft dan ook hei nor male gemiddelde 5.8. Op vier dagen kwam bovendien mist voor. De gemiddelde relatieve vochtig heid bedraagt 88 pet. (normaal 76 pot.) en de verdamping 42,0 m.M., (normaal 374 m-M.) De hoogste temperatuur 23.n9 C, werd bereikt op 1 October om 2 n. m. en de laagste l."4 C. kwam voor op 27 Oct. 's morgens om 7 uur. De gemiddelde temperatuur 9.°0C. is in deze maand lager dan het nor maal gemiddelde 10."4 C. Ook de gemiddelde barometerstand 756.6 m.M. iB lager dan het normaal gemiddelde 759,0. Do hoogste baro meterstand 773.5 m.M. kwam voor op 18 October, in oen korte periode, gedurende weke zioh boven Midden- Europa een gebied van hooge druk king uitstrekte en. de laagste 742.2 op 8 October, toen boven geheel W.lijk Europa de barometer laag stond. Trouwens dit was in de eerste helft van October byna altijd het ge val. Het gebied van hooge drukking, dat de laatste] week van September het weder behecrscht had, had plaats gemaakt voor een gebied van lage drukking, waarin zich versohillende meer of minder belangrijke depres sies voortbewogen. Van 2 tot 6 Oct. j verplaatste zioh een depressie van 't! }fW. van Schotland naar 't Z. vani 1 de Bothnische golf, waardoor op 4 Ootober op do Nederlandsche kusten een stormachtige ZW. en W. en op 5 een NW. wind woei. Van 8 tot 11 October trok een depressie van het ZW. van Engeland langs Denemar ken tot het noorden van Soandinavië, die in verband met een gebied van hooge drukking boven Ierland op de kusten een kraohtigen W.-wind ver oorzaakte. De laatste 10 dagen van Ootober was het weder onder den invloed van verschillende, elkander opvolgende depressies. Te Utrecht werd in October een kring om de zon en een om de maan en een krans om de maan gezien. Do afgetakeld© tentoonstelling te Amsterdam. De uittocht wordt meer Als water naar een riool, zoo zuigt alles naar den ééaen uitgang. Het gaat thans heel geregeld, nu bijna geen goederen meer den weg ver sperren. In het hoofdgebouw is het rumoer van het kistengetimmer wat ver meerderd, doch overigens valt hier niets merkwaardigs voor. Alleen is het vermakelijk te zien met welke vaderlijke zorg ieder kistje of mandje of oningepakt voorwerp wordt gewo gen en gemeten door de mannen van het vervoer. Wij zagen Zaterdag (op Oud Holland) potten met plan ten opmeten. Eerst werd op de schaal geconstateerd dat éen pot een kilo gram woog en daarna ging men met den duimstok de afmetingen na: van den grond tot het hoogste blaadje, van het uiterste spruitje reohts tot het uiterste spruitje linke. De overige potten werden naar maatstaf van de eene berekend, omdat ze even groot waren. De geheele tentoonstelling staat te koop hier een paviljoen, daar een tentje, elders een inventaris. Perry's koffer, die een geheele reiswezen- tentoonstelling vertegenwoordigt, pronkt ook al met het tekoopbordje. Xafflaire breekt zijn tenten op en trekt {naar een andere kermis. De Prins Hendrik gaat naar den kelder, wrakhout drijft iu de „zee" en de strandvonderij zal wel eerstdaags aankondigen, dat opgevischt zijn een flrsch zonder etiquet, een groen- tenblibje, de bodem van een mand, een plaat in lijst met een reclame voor Flor de Habanas, een kurk, benevens eenig hout, afkomstig van een verschansing. Alle eendjes zwemmen nog in het water, alsof er niets gebeurd was. Zaterdag zouden ze gevangen wor den. Er waren eenige netten gespan nen en een man met hooge water laarzen joeg ze op door het bassin. Met veel meeite kreeg bij ze tusschen twee netten, alle veertien op een hoop Toen groot geplas vleu gelgeklap en weg waren de een den. Een enkele werd in verzekerde bewaring genomen. Of men later nog pogingen heeft gedaan om de dieren te vangen, weten wij niet, maar Maan dag morgen zwommen er nog een stuk of tien in alle vrijheid rond. Hbld. De sigarenmakers te Amsterdam. R eds is medegedeeld dat de werk- stakende sigarenmakers zich weer bij 1 do fabrikanten om te werken hebben aangemeld, doch dat dogenen, die by j do staking do meeste oppositie tegen de werkgevers voerden, door dezen zijn uitgesloten. In bet Volksdagblad lezen wij nog dienaangaande het volgende De laatste mededeeb'ng van de patroonsvereeniging ontvangen, hield do kennisgeving in, dat van plaatsing aller werklieden geen sprake kon zijn. Ieder moest zich persoonlijk aan melden bij den patroon. Dit werd medegedeeld om alle misverstand te voorkomen. De werklieden besloten toen de volgende gedragslijn te volgen. Eerst zouden de verschillende fabriekscom- missies naar de verschillende patroons gaan, om op elke fabriek afzonderlijk nog eens toelating voor allen te vra gen. Weigerde een palroon deze com missie to ontvangen, dan zouden alle j werklieden tegelyk gaan vragen, orn weder toegelaten te worden. Werd ook deze gezamenlijke aanvraag go-I weigerd, dan eerst zouden de werk lieden man voor man zich gaan aan- melden. Zoo geschiedde het ook. Op de fabrieken van Schumacher Van Hulst en van Otto Roelois zullen de Bondsleden niet dan op zekere voorwaarden worden toegela ten geen oontributie voor den Bond zal op de fabrieken mogen worden geïnd en geen geschriften of bladen namens den Bond verspreid. Het aantal slachtoffers wordt op .100 a. 150 gesohat. Genoemd blad weet nog mede te deelen, dat krediet en bedrijfskapitaal zijn toegezegd, om de uitgesloten werklieden coöperatief aan den arbeid te zetten. Voor eenigen tyd ontving de ge meente Monnikendam na een proces daarover gevoerd te hebben met de gemeente Edam, f 50,000 uit het legaat-Wallendal, waaraande bepaling is verbonden, dat het bedrag voor werkverschaffing moet dienen. In het eerst vreesde men, dat dit geld te Edam zou moeten beheerd worden, doch thans is men overeengekomen, dat de vereeniging Hulpbetoon to Monnikendam de rente naar goed vinden zal kunnen verwerken laten; voor deze gemeente oen niet onaardig buitenkaasje. Zooals men weet, heeft dezer dagen zekere Rothe zyn bruid in den steek gelaten en met geld en meubelen de wijk naar het buitenland genomen. Uit een exploot blijkt dat hij meer op zijn kerfetok heeft. Hij wordt ge dagvaard, ',ter zake dat hy te Ensenade (Argentijnsohe Republiek), op 1 Fe bruari 1890 heeft ontvangen 4200 pesos nacional a deposito, om a*n iemand te Zaandam af te dragen, aan welke opdracht h j niet heeft voldaan. In verband met de herhaaldelijk reeds galoopen hebbende geruchten, kan de N. R. Cl mededeelen, dat aan den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, den heer Voormolen, op de meest eervolle wijze de be trekking van hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is aangeboden. Het blad spreekt de hoop uit, dat de heer V-, hoe eervol het aanbod ook voor hem is, bij de door hem te ne men beslissing niet uit het oog zal verliezen de sympathie, die hem in de Maasstad zoo ruimschoots geble ken is. Een 53jarige bootsmao, aan boord van de stoomboot Alexandrakreeg in de spoorweghaven te Rotterdam een vat vet, wegende 800 kilogram, dat uit de strop schoot, op het lichaam. De man word verpletterd Eeno botsing. Tusschen Dioraerbrug en Water graafsmeer bij de zoogenaamde Hart- velderbrug stonden Zondagavond om streeks twintig menschen op de Gooi- sche stoomtram te wachten, die )eks half tien daar moest aankomen. De tram arriveerde even wel drie kwartier te laat en bleek zoo vol te zijn, dat slechts vier pas sagiers konden worden meegenomen. De zestien, die moesten achter blij von, deden al hun best om den wagen binnen t9 dringen, hetgeen eerst tot een woordenwisseling en daarna tot een verwoede vechtpartij aanleiding gaf. Met stokken werd geslagen, waarbij een bejaard heer werd ge troffen. Ook den conduo'eur ging men te lijfmen sleurde hem van den wagen en de passagiers moesten lusschenbei- de komen om erger te verhoeden. Mat een en ander waren twintig minuten gemoeid, zoodat de tram met een groot aantal onthutste passagiers zeer laai te Amsterdam aankwam In The Illustrated London News wo"dt een goed woord gedaan voor den toren vanj Den Brie!. Het blad herinnert dat er merkwaardige histo rische herinneringen, ook voor Enge land, aan Den Briel zyn verbonden. Het was de eerste stad, die, geholpen door de Watergeuzen, het Spaansche juk afwierp en toen Engeland den Nederlanders geldelyken steun ver-J leende in hun strijd tegen Spanje „een steua," zegt London Nevjs, j „waarvoor zij ons ruim beloonden, i door de Spanjaarden het kruisen op; onze ku3ten te beletten"hield Enge- land Den Briel vele jaren als onder pand. Ia 168S stak Willem III van Den Briel naar Engeland over, om de: verdedigers van de constitutioneelo regeering en van het Protestantsoh geloof te helpen en het was in do kerk dier stad, dat zijne gemalin, prinses Maria van Engeland, bad voor zijn behoud op die reis vol legen- spoeden in het stormweder. De kerk van Briello, een fraai Gothisch gebouw uit 1417, zoo besluit het blad, is thans in oen vervallen toestand. Er is f36,000 noodig voor haar herstel. Van de Koningin, de Regoe- ring en anderen zijn ruime bijdragen ontvangen. Maar men komt nog f12,000 te kort. Wellicht zyn e lieden in Eugeland die een steentj willen by dragen. Maatschij- „Zeeland". Zaterdag heeft, naar de Midd. Ct. mededeelt, ook de Koningin-Regentes dor Maatsch. „Zeeland" met succes proef gestoomd. Het sohïp zal spoedig de Prins Hendrik naar Vlissingen vol gen, om eveneens tusschen Vlissingen en Queensboro de officieele proeftoch ten te houden. Voldoen de schepen op deze proef tochten, waarvoor gegronde verwach ting bestaat, dan zal de nieuwe, zeer versnelde dienst binnen zeer korten tijd kunnen aanvangen. Bij een even laat vertrek uit Vlis- siügen als tegenwoordig zal de aan komst te Londen to 7 uur 46 minuten verzekerd zijn. Te Deventer is een jeugdig dieven- complot, bestaande uit jongens van 12-14 jaren, door de politie ontdekt Zy gingen Vavonds op roof uit en pleegden allerlei baldadigheid. De politie betrapte twee dier brave jon gens, terwijl zij bezig waren met het stolen van taartjes in een banketwin- kel. Reeds een tiental knapen is het der politie gelukt op te sporen. De vader, die dezer dagen te Sur- huizum zijn zoon zou hebben willen vergiftigen, en daarna verdwenen was, is teruggevonden. De burgemeester van de gemeente Grootegast, de heer mr. Van Nijmegen Schonegevei kende den man persoonlijk niet, maar her kende hem naar het signalement. De burgemeester arresteerde li9tn en zond hem op naar Buitenpost. De man moet voor den rechter hebben bekend, dat het zijn doei was geweest zijn zoon te vergiftigen. De zoon moet van te voren door anderen reeds tegen zijn vader gewaarschuwd zyn geworden. Pers Overzicht, Over de kieswet. De Uaagsche Courant betoogt, dat hoewel het ontwerp-Vaa Houten niet ver gaat, er toch redenen te over bestaan, waarvan zij meer en meer overtuigd is geraakt, om voor het oogenbÜK te nemen, wat ra en krijgen kan en het halve ei niet te weigeren omdat men oen heel sou verlangen. „Vooreerst," zegt het blad, „omdat 't o. i. een b9tere taktiok is, het bereik bare te aanvaarden, ten einde des- verlangd later verder te gaan, dan koppig vaat te houden san «alles of niets", wanneer men vooruit zeker is, alsdan niets te krijgen. „Maar ook omdat het Nederland sche volk. na zijne krachtige uiting in April 1894, zulk een gemoedelijk geduld heeft aan den dag gelegd, dat inderdaad de vrees niet onge grond mag heeteu. dat de tegenstan ders van elke uitbreiding vaa de vasthoudendheid hunner tegenvoeters zouden kunnen gebruik maken om de zaak geheel en al op de lange baan te schuiven. En dan heeft onze politieke geschiedenis geleerdwat er van komt. Sinds vyf en twintig jaren waoaten we op een nieuwe wet op den militairen dienstplicht; dertig jaren hebben we gedaan over de in voering van de inkomstenbelasting en zoo zijn er heel wat meer ge- wenschto regelingen jaren en jaren hangende gebleven, nadat een paar pogingen tot afdoening mislukt waren. Het fïoliaadsche volk w-^rdt zoo spoe dig afgemat, legt zich zoo spoedig neer bij de overtuiging dat er oor- ioopïg" toch niets van koinen kan en men dus maar eens den lijd moet afwachten." Verder geeft het blad te kennen, dat dit ten aanzien van het kiesrecht wel niet zal geschieden, omdat een aanzienlijk deel des volks zioh te weer zou stellen, als men het met een kluitje in het riet zou trachten te sturen, maar er zouden toch alweer eenige kostbare jaren van wetgeven- den stilstand mede gemoeid zijn en misschien zouden er ook nog andere nadeelen uit voortspruiten. Hierna behandelt de Uaagsche Cou rant het voornaamste oorrectief, dat zoo zegt het met professoraal gezag op den voorgrond is gescho ven, dat van den stemdwang of kies plicht. Het blad meent, dat het denkbeeld .ni eet excès d'honneur dus ni cette indignité" waard is: noch de warme belangstelling eenerzijds, noch deD heftigen tegenstand van den anderen kant. „Hoogstens", gaat het blad voort, „en dat zullen de voorstanders tooh wel evenmin vurig wensohen uls de tegenstanders zou de stem- plioht dienen om. nevens een aantal onverschilligen die zich her- en der waarts zullen laten trekken, de revo lutionaire groepen ter stembus te brengen, die nu weigeren, vrijwillig mede te doen, omdat zij „er niets in zien." En dezen zullen daa, als ze er toch eenmaal toe gedwongen worden, tevens haren invloed gaun uitoefenen in de kringen in hare omgeving en meer zieltjes afhandig maken aan de leiders der andere partijen, dan dezedoor den stemdwang anderzijds winnen." Zoo komt de Haagsche Courant tot de slotsom, dat kiesplicht niet prij zenswaardig is, ook om de tallooze bezwaren, welke hij in de praktijk zou opleveren en dat kiesplicht nooit invloed op het lot der kieswet kan uitoefenen. De Baanbreker bevat oen lang manifest van het bestuur der Soc.- Dem. Arbeiderspartij in Nederland aan de Nederlandsche arbeiders, waarin beweerd wordt, dat door het aanhangige ontwerp, al mogo het waar zijn, dat in de achterlyke stre ken van ons land, waar het klein grondbezit zich heeft gehandhaafd, de kleine boer in vrij ruime mate tot de stembus zal worden toegelaten de industrieele arbeider en de em- baehtslielen voor zeker wel 90 pro- oent van het kiesrecht blijven uitge s'.oten. Den arbeider blijft, meent het ma nifest, feitelijk geen enkel recht, dan het recht van protestDus wordt hij opgeroepen om op alle manieren te protesteeren. „En al mocht het onmiddellijk ge volg van ons aanhoudend protest" aldus eindigt het manifest „dan ook ni6t in de kiesrechtuitbreiding zelve gelegen zyn, zoo zal het tooh den arbeiderB van Nederland, die nog aan den goeden wil der heersohende klasse gelooven, de oogen hebben geopend, huu hebben geleerd, alleen op zich zelf te vertrouwen, en rust in e'k geval de verantwoordelijkheid voor het gepleegde bedrog niet op ons, doch geheel op hen, die het hebben gepleegd. Arbeiders van Ne derland waakt op voor het kiesrecht!" te verminderen. De rogeering be treedt hier een weg, welke haar ali Rc overheid is aangewezen, een die goed bewandeld, tot zegen kal strekken voor geheel het volk, wieni algemeeno belangen haar bijzonde zijn toevertrouwd. „Wat toch kan zegenrijker zijn vooi het volk, dan dat een goede verstand houding tusschen patroons en werk lieden wordt bewerkt en bevorderd dat misverstanden, in den laatstee tyd door verkeerd begrepen belangei ontstaan, worden v-_ orkomen voor di toekomst; dat een rampzalig wan trouwen, dat werkman van patrooi en patroon van werkman vervreemd wordt tegengegaan, dat gesel vredelievend beslecht worden erger to voorkomen, kortom dat d belangen die beiden, werkgever ei werknemer, gemeen hebben, dooi onderling overleg en samenwerking worden bevorderd. „In Kamers van Arbeid zieu wij eei groot middel om dit doel te bereiken de ondervinding elders heeft dit onst bewezen, en hoe beter ingericht, hoi zorgvuldiger onderzocht, te grootei zal het nut zijn, dat men er van ver wachten mag." me op vai '£bo at Kamers van Arbeid. Onder de wetsontwerpen, welke de volksvertegenwoordiging in de laatste jaren werden aangeboden, viel er wel zeker geen zulk een goed ont haal ten deel als dat hetwelk dezer dagen op den parlementairen diseh verscheenhet wetsontwerp tot op richting van Kamers van Arbeid" zegt de katholieke Noord-Brabanter in een eerste artikel over[ dit ont werp. Ook zij is met het wetsontwerp mede ingenomen ook al bevredigt het haar niet geheel en al. Men kan, meent zij. altijd iets beters wenscheD, maar dat mag niet beletten het goede te waardeeren, waar wij het op onzen weg aantreffen. Het blad deelt ook het verlangen van anderen, dat het regeeringsontwerp spoedig wet worde. „Meer dan aan eenig andere wet hebben wy, 'gaat de Noord-. Brabanter dan voort, „behoefte aan j een wet die de middelen za! san de hand doen, om de min gunstige ver-1 houding, welke tusschen p '.troon en arbeider zich openbaart het moge hier te lande dan ook minder zyn dan eiders. Gode zij dankmaar toch wy zien reeds droeve voortee kenen hier en daar te verbeteren en welke vorkstakingen zal trachten te voorkomen of de gevolgen er van dei sol Varia. De Standaard spreekt ongeveer in denzelfden geest als de Amsterdammei q over de toasten door de ministers Roël en Van Houten op het afscheidsdinei j aan het Uitvoerend Comité van di - Wereldtentoonstelling aangeboden. Het blad meent, dat het te betreu ren valt, dat de Minister van Bin nenlandsohe Zaken, na zijn ambtge noot het woord voerende, het in zyi officieeien toast ook opnam voor wa bedenking voor de wereldtentoon stelling had opgeleverd en het ker misachtig karakter van de onderne ming loofde. De Standaard zegt „Dit is niet te verschoonen. „Waar allerwegen de neiging uit komt, om de kermis voor het grooteij^ publiek af te schaffen, heeft het geei houding, dat de Regeering bij mond* van een harer Ministers, de loftrom pet opsteekt voor een „besloten kermis" ten bate van do meergegoe den, nu niet veertien dagen of dri< weken, maar nu zes maanden lang. u „Op den weg der Regeering hac J hef, juist omgekeerd, gelegen, di je kermisachtig karakter der zaak t« ignoreeren, om alleen het industries^ historisch en internationaal belang of den voorgrond te stellen." De Utrechtsche Courantbespreken-^ de de klachten, die zoo nu en dan0I over de politie in verband met dafl£ openbare veiligheid worden vornomenL' dringt er op aan, dat men niet ver-p-c gete, dat men zoo van den agent, behalf-, ve loffelijke plichtsbetrachting, nog eenjj hooge mate van kennis, ontwikke-pe iing, beschaving, en welgemanierd-^ heid gaat eischen, ook de eischenjg van het toe te kennen salaris zulleni» moeten stygen naarmate het corp^0 uit een maatschappelijk hoogerej^ klasse moot worden gerecruteerd. jj| En dan betwijfelen wij het zeerL zegt zij, „of zij die thans zoo te pa&a en te onpas afgeven op het lage|6 gehalte der politie, met een blij ge-ga zicht den verhoogden aanslag op^g hun belastingbiljet zouden aanzien. „Wel zou er o. i. een middel teja vinden zijn, om aan het korps agen^e t6n, ook zonder die eischen van hoo-ju gere beschaving, meer respect le^u; doen gewordon. L „De ag6nt is meestal gehuwd enL huisvader, en juist in die burgerlijken positie heeft men het meest gelegen-^, heid zijne zwakheden en tekortkomin-L gen op te merken. j,e „Wierf men het corps (natuurlijk^ hebben wij uitsluitend de groote ste|u den op het oog,) uit ongehuwde.^ kraohtige, drank vrije jongelieden en'jg liet men dezen samenwonen op de|c wijze der brandweerlieden, wij ge-jc looven, dat de populariteit der politieL er spoedig op vooruit zou gaan. De^. ervaring met do maréchausêe opge-tj daan pleit, meenen wij, voor dezeL onze opvatting." je Spart en Wedstrijden. Voetbal. I1 Voetbalmatcbos gehouden op Zon-ja dag j.l. door clubs der lste competitie ie „De fee! welke fee?-' „De kleine fee. Antouine." „Dat is waar, ik vergat het," zeide het jonge meisje glimlachend. „Zijn die bloemen voor haar?" „Zeker zeker. De bloemen worden gemaakt voor de feeën." ..Je bouett dus wel veel van de bevallige Anto nine „Ja, veel, zeer veel. Het is zeer eenvoudig zij is zoo goed voor mij. Zij troost mij a's ik bedroefd ben zij wiegt mij in slaap wanneer ik rusten wil. Z j voert mij op hare vleugelen mee, wanneer zij de liefelijke zon tegemoet vliegt.' Eensklaps trok eene schaduw over zijn gelaat. Hij zuchtte. „Heb je verdriet?" vroeg Maxime. „Ja, wel wat." „Waarover?" „Omïiat zy my nu en dan verlaat. Dan kan ik haar niet zien." „Heb je haar in langen tijd niet gezien?" „Ja ja zeer lang geleden zij i3 zonder mij weggegaan ik weet niet meer op welken dag zij werd opgehouden in den hemel en dat vond ik ver drietig. Maar nu is dat geëindigd zij komt van daag terug opdat ik{ niet meer zoo ongelukkig zal zyn." „Weet je dat zeker?" „Ja, zeker I" „Wie heeft je dat dan medegedeeld „Wie. Ja, dat herinner ik mij niet meer. Dat zal ja wie is het weer? Het is Ja nu herinner ik mij het is het is miju hart Terwijl hij deze woorden uitsprak legde hij een van zijne banden op zijne borst, waarna hij als door eeDe geheimzinnige macht aangetrokken eenige schreden voor waarts deed. „Wat een beminnelijke idioot!'' fluisterde Camille. „De arme jongen heeft mevrouw Louvei werkelijk lief." „Dat heb ik een jaar geleden bemerkt, toen zij eenige weken op „les Ravines" heeft gelogeerd. Hij kwam ons toen dikwijls opzoeken. Dan kon hij haar uren laDg onbe weeglijk aanstaren. Telkens als" zij tot hem sprak begon bij te beven." „Wat verheerlijkt en aanbidt hij haar in zijn waan zin 1 Maar het is waar", merkte Maxime op, „wanneer men liefheeft, dan verheerlijkt men immer3 altijd de geliefde, ot men zijn veratand heeft of niet Evenals uwe vriendin voor Simpüce eene fee is, ben jy immers voor mij eene godin, Camille?" „Pas maar op." c,Wat wil je daarmee zeggen „Kniel niet te veel voor mij neer." „Waarom niet liefste?" „Omdat je zoudt kunnen bemerken, dat je aangebe dene zware voeten heeft." Maxime wilde antwoorden toen Simpüce een angst kreet uitte. Hij keek over het kreupelhout naar eene plek, waar dit schaars groeide en daardoor eene steile helling zichtbaar werd, die naar het dal voerde. Bij dit schouw spel begon zijne geheele lichaam krampachtig te schok ken. Hij deinsde achteruit en riep: „Een afgrond 1 een afgrond Deze kreet deed Camille ontstellen en het was zon derling maar Maxime huiverde. Hare vrouwelijke vat baarheid voor indrukken verklaarde voldoende de ont roering van het meisje. Maar waaraan was het tce te schrijven dat een rilling plotseling den jongen man door de leden voer Hij was er zelf verbaasd over, en zocht er. maar tever geefs, zich zelf rekenschap van te geven. Misschien zou Jaij minder veroaasd zijn geweest, indien hij er aan ge dacht had om dien somberen angstkreet te vergelijken met de noodlottige ea geheimzinnige stem, die hem zijne gemoedsrust reeds had ontuomec. „Wat scheelt er aan Simpüce?" vroeg Camille en snelde naar den idioot, „Daar daar 1" antwoordde hij op anderen toon, ter wijl hij deie woorden met moeite uitsprak, „daarld&ar! een groote afgrond 1" En hij wees met zijn vinger op de open plek tusschen het struikgewas, vanwaar men gemakkeüjk den weg kon overzien. „Ben je dan bang voor een afgrond „Altijd altijd 1 Men valt er innaar bene den naar beneden O, ik wil er niet invallen Hij scheen na te denken en antwoordde toen „Ik weet het niet! Ik weet het nietl maar ik wil niet dat ik er in geworpen wordIk wil niet „Bedaar maar. Niemand denkt er aan om dat te doen 1" „O, dank u, dank u I" antwoordde hij op ontroerden, dankbaren toon. „Ik was zoo bang. Maar neer, neen, u zijt niet slecht, niet waar? U zult mij te hulp komen als men zou probeeren mij te dooden door mijn naar beneden te werpen." )f „Zeker, goede Simpüce. Je vriend Maxime, die kieih bij mij is, zou mij helpen je te verdedigen." b „Maxime mijn vriend," stamelde de idioot. „O ja)r ja, ik weet het." „Geen enkel gevaar bedreigt je als wij bij je zijn,'§l zeide de bruidegom van Camille, die zich eenigszins vanh zijne ontroering had hersteld, welke hij aan eene plotï selinge zenuwachtigheid toeschreef. D Simplic9 staarde hem een oogenblik aan, waarnaïi zijn gelaat de gewone droefgeestige uitdrukking aan4i nam, welke de trekken zoo iets bizonder zachts ver«b leende. k Weldra zeide hij zoo vriendelijk mogelijkjH „Ik ben niet meer bang. En de kleine fee zal oohr wel spoedig komen om mij te beschermen." ii En geheel gerustgesteld zette hij zich neer op demi rand van den weg en keek naar den horizont, terwijl» hij rook aan den bouquet, dien hij nog steeds in zijnen hand vasthield. i< Wordt verv olgd)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2