te Rotterdam tussohen „Sparta" van Rotterdam en „Go ahead"' van Wa- geningen. Uitslag: Sparta gewonnen met 4 tegen 2 goals. Te 's Graven- hage de Haagsche Voetb. Ver. en R. A. P. uit Amsterdam. Uitslag draw game, 1 1 goal. By de wedrennen te Auteuil is Vrijdag een ernstig ongeluk gebeurd. Bij een sprong over een der hinder nissen stortte de Amerikaansohe rqder Easton met den hengst „Icoglan". In zijn pogingen om op de been te komen, trapte het dier den ryder herhaaldelijk op de borBt en het ge laat. De heer Easton werd stervend weggedragen. Hy zou juist deze week 1 in het huwelijk treden met de dochter ran een millionair. Letteren en Knnst 1 De heer Orelio heeft een engage ment, hem door den directeur der 'opera te Hamburg aangeboden, aan- vaard. Na afloop van het wintersei zoen vertrekt hij derwaarts en later Daar Amerika, waar een groot ge deelte van het Haroburgsohe gezel schap zich reeds heeft doen hooren. Mascagni heeft te Budapest, de Heerste stad buiten Italië waar zijn „Cavalleria Rusticana" ten tooneele werd gebracht, de vorige week zelf 1 de 100ste opvoering dier opera ge- leid. Hy werd met groote geestdrift toegejuicht. Aaffst. Vrijdag zal hij te Weenen een ooncert dirigee.eD, waar o.a. gedeelten zyner opera's „Silvano" en „RatclifT zullen worden ten ge- boore gebracht. I l Rechtszaken Door den heer J. Augustinus te Amsterdam is bij den offioier van ustitie een aanklacht ingediend tegen 'den heer J. Koster te Heemstede, de N. R Ct. het volgende mtleend j Geeft te kennen, enz. dat hij in den avond van 23 Oc- D ober na afloop der wedrennen to 3 leemstede, met zijn paard en rijtuig is gereden naar de stalling van den ïeer Jan Koster, logement- en stal ïouder in het „Oude Posthuis" te 'Heemstededat de Btalknecht van ioster adressants paard, zijnde de schimmelruin Ninus, heeft en op stal gezetdat Roster heel goed weet, dat bedoeld paard de eigendom is van adressant, hebbende deze tooh dit paard vóór ongeveer drie weken van Koster ge dat adressant, na eenige ver gemaakt en het stalgeld bo- laald to hebben, weder met zijn paard rijtuig wilde vertrekken, dooh weigerde hem het paard en af te geveD, bewerende dat "Adressant een ruilhandel zou gedre ven hebben met zekeren de Jong te "Blokzql, waarvan echter geen sprake geweestdat, toen adressant en reisgenoot hierop het paard wil medenemen, eenige daaraanwe- personen, en ook Koster, zich daartegen met geweld hebben verzet een dezer personen A's reisgenoot met een mes een snede over hand heeft toegebrachtdat adres sant en zijn reisgenoot, voor erger 'Pbeducht, hierop zijn vertrokken, paard 5n rijtuig bij Kostor aohterlatende te3at adressant zich op 25 October vervoegd op het parket van °*fu8titie te Haarlem, en mondeling de Su38ohenkomst der Justitie heeft in- reroepen, om zijn eigendom terug te dcch hem door den sub 5ejtituut-officier van justitie werd te n*tennen gegeven, dat de zaak was Q"ran oiviei-rechterlijken aard en hij de ..behartiging zqner belangen hierom Jiende op te dragen aan eenen pro dat adressant hierop, bij ixploit van een deurwaarder, den October den heer J. Koster heeft ®loen sommeeren tot afgifte van be paard en rijtuig, waaraan deze niet heeft voldaan dat hem ®ntu8schen by onderzoek is gebleken, 'eiat Koster" het paard van adressant zejeeft afgegeven aan J. Lqnkamp tö Jalfweg, die daarop niet het minste fecht heeft; dat adressant van mee- iiing is, dat Koster zich, zoo niet al lan diefstal van zijn paard, aan toch lan medeplichtigheid van dien dief- ttal heeft schuldig gemaakt en deze dus wel degelqk is van straf ^Jeohterlrjken aard. eri ilp Naar aanleiding van deze klacht, nijieeft de heer J. Kostor Maandag den Iffioier verzocht, de klacht zoo streng ieiflogelijk te onderzoeken, daar de er h voorkomende beschuldiging geheel jajn al bezijden de waarheid is. Na de harddraverij achter het Oude n,'Slot op 23 October, was de heer Au- 'aniustinus in het café „Montagne" te ot-Saarlem. Daar kwam ook de heer De Jong uit Blokzijl en in bijzyn van ■nalen heer Koster en anderen ruilden beiden van paard, zoodat Ninus eigendom werd van den heer De Tong. (Toen deze dus later aan het„Posthuis" met dat paard, werd het als lijn eigendom beschouwd en werd len;een bezwaar gemaakt dit aan zeke- fijhen Lqnkamp uit de Haarlemmermeer jnqiede te geven toen deze het van den leer De Jong, ook al in by zyn van len heer Augustinus, had gekocht. Diens paard, bq den ruil verkregen, fiiichtig, staat nog steeds in het Dude Posthuis. Hoog© Raad. Het O. M. bq den Hoogen Raad ïoncludeerde Maandag tot verwerping !an de casatieberoepen van lo. de twee personen uit Rofter- dam, veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf wegens het uitgeven van een gesohrift van straf buren aard, (bet Weekblad De Vlinder) waarin de eer en de goede naam van een paar winkeliers te Rotterdam werden aangerand 2o. een werkman en een steenhou wer te Amsterdam, ieder tot 5 jaren veroordeeld, wegens poging tot dief stal en inklimming, in een perceel aan de Sarphatiekade te Amsterdam. Uitspraak 11 dezer* Voor den rechter-commissaris te 'sGravenhage is Maandag de instruc tievan den bekenden postzegeldiefstal begonnen. Een aantal, ambtenaren en beambten van het Departement van Koloniën werden gehoord. Koloniën, PAllAMATIBO, 13 October. De N. Sur. Ct. herinnert er aan dat in de kolonie een gevaarlqke klip is, waarop van alle Gouverneurs van Suriname verreweg de meeaten het scheepje tan staat doen stranden. Het blad bedoelt de keus der „vrien den" in de kolonie. Sommigen leggen reeds sedert jaren zich er op toe om immer en altijd „vrienden" van Gou verneurs te zyn, om zoodoende te kunnen doen wat zij in hun belang goed denken en die, kunnen zij den Gouverneur niet naar hun pijpen doen dansen, hem zooveel moeilijk heden in den weg leggen dat het hem onmogelijk wordt langer te blyven. Als een gouverneur, na een tijdlang geregeerd te hebben, ont dekt dat hij, om waarlijk te zijn zoo als hy zyn moet, stryd en heftigen stryd heeft te voeren tegen de zooge naamde „vrienden", een oogenblik zwak wordt en ter wille van den lieven vrede en om zelfbehoud aan de would-be-vrienden toegeeft, dan weet hij ondanks zijn wetenschap toch het scheepje van staat op de klip te doen stranden. Zou de tegenwooidige Gouverneur van Suriname jhr. mr. Van Asch van Wijck, zoo vraagt de N. Sur. Ct. niet-3 vaa die klip hebben geweten Er is reden om hieraan te twyfeleu. De eerste indruk van zijn rede op 27 Juni 1S91 was zoo gunstig, maar die indruk is gaandeweg verdwenen. De eerste knak werd gegeven door de Leprozenverordeninghet volk wendde zich tot de Koningin om die verordening te vernietigen en de Koningin verhoorde die bede. Voor goed was 't met 's Gouverneurs populariteit gedaan. De eene bestuurB fout werd, volgens de N. Sur. Ct. door de andere gevolgd. En vergeefs wor den door het blad wenken gegeven. Thans bevindt de Gouverneur zich, door de laatstelyk plaats gehad heb bende gebeurtenis, op een kruisweg: zal hij blqven of heengaan? De N. Sur. Ct. geeft op deze door haar zelf gestelde vraag ten antwoord: „Zijne verlorene populariteit, het geschokte vertrouwen der bevolking in hem de pa3 ontvangene Koninklyko last leggen gewicht in de schaal om hem te doen besluiten heen te gaan. „Toch kan bij aanblijven, maaral leen op grond van de redeneering, dat de Koningin hem benoemd heelt eu hij de bevelen van de Koningin moet afwachten om al of niet heen te gaan. „Edoch, dat aanblijven, wil hij niet meer leed van zijn bestuur hebben, moet samengaan mot een beleid in overeenstemming met de rede door hem uitgesproken bij de aanvaarding van het bestuur. „Het seheepske van staat is ge strand op do klip in quaestie, maar toch nog niet reddeloos verl ren nog kan het los raken en weer in het rochte sop komen, doch daartoe wordt vereischt een veranderd en ver beterd beleid. „Voor ons geboorteland, ook voor den Gouverneur, wen-ohen wij dat hq hieraan gehoor geelt. SEMEN 3D NIEUWS. Werkstaking te Gent. De werkstaking van de letterzetters is Maandag in verscheidene drukke rijen uitgebarsten. De dagbladen Flandrs libéraleVaderlandGazette van GentIndé pendant, Volksblad Fondsenblad en Gentenaar kunnen niet versohijnon. Het Katholieke Volk orgaan van den bond die de werk staking op touw heeft gezet en de Vooruitdie ze ook aanmoedigt zijn verschenen. Het blad Bienpublic heeft het tarief, voorgesteld door de stakende letter zetters, aangenomen. Onderhandelin gen hebben aan verscheiden druk kerijen plaats. De patroons houden om elf uur vergadering. Geen enkel liberaal blad verschijnt indien het akkoord niet spoedig tot stand komt. De Bank van Engeland. De Bank van Engeland viert dit jaar haar tweehonderdjarig bestaan. In 1694 werd besloten tot oprichting van een Nationale Bank en in het laatst van 1695, toen voor een geza menlijk bedrag van 1,200,000 pd. et. was ingeschreven, werden de zaken begonnen. Het gebouw waar de Bank thans is geves'.igd, in de Threadneedle street, dagteekent van 1734. Het kan niet op architeotonisohe schoonheid bogen, vooral niet, aangezien het in den gevel geen enkel venster heeft maar het is sterk als een vesting en heeft dan ook reeds twee belegerin gen van een gewapende hoop volk doorstaan. Het kapilaal der Bank bedraagt thans 14,533,000 pd. st. met een re serve van 3,414,660. De Bank wordt bestuurd door een eoeverneur en sub-goeverneur en 24 directeuren. Het personeel bestaat uit 1160 per sonen, met salarissen tot een geza menlijk bedrag van 300,000 pd. st.; hierbij komen nog jaarlijks 45,000 pd. st. aan pensioenen. Behalve de 1160 beambten heeft de Bank nog 1000 klerken. Komt een klerk tijdens zijn diensttijd driemaal te laat, dan ontvangst hij een berispingkomt hij voor de vierde maal te laat, dan wordt bij weggezonden. Tot de merkwaardigheden uit net archief der Bank behooren een bank biljet gered van de schipbreuk van de Euridike nadat ze zeven maanden lang op den bodem der zee had ge legen, en een banknoot van een pond, die 125 jaren in omloop is geweest voor ze aan de Bank terug kwam. De grootste biljetten door de Bank uitgegeven, zyn die van 1,000,000 pd. st. Hiervan zijn er slechts vier gemaakt waarna de vormen vernie tigd werden. Een dier papieren is in het bezit van Rothschildtde tweede heeft Coutts in eigendom. Verder werden twee bankbiljetten van 100,000 pd. st. ieder vervaardigd. De hoogste op het oogenblik in omloop zijnde biljetten zijn van 1000 pd. st. De Bink heeft gedurende haar leven al een aardig bedrag verloren door oneerlijke handelingen van be dienden of klanten. In 1803 werd zij door haar kassier Astlett voor 16,000 pd. st. bestolen, de opliohtin gen van Fountleroy kostten haar 10,000 pd. stde kassier Smith ontstai haar 40,0C0 pd. st. en in 1S72 word zij voor bijna 1 000.000 pd. st. opgelioht. Het spreekt vanzelf, dat het gebouw der Bank goed wordt bewaakt. Daar mede zqn 39 garde-soldaten onder aanvoering van een officier en 40 wakers belast Ieder soldaat krijgt van de Bank op wacht een goed stuk brood, tabak zooveel hij wil en 1 shilling. De offioier krijgt een sou per, sigaren en wijn naar believen. Het vorkeer te Londen Het onderaard sche Londen heelt tot dusver slechts een rmg-pooïweg, niet vertakkingen naar buiten, waar stoomkracht gebruikt wordt en éen vrij kort eleetrisch spoor, dat van het monument bij den. Tower nair het zuiden loopt. Deze spoorwegen kunnen niet voorzien in het reus- aohtig verkeer tusschen de City en het westen, dat nu met oma.bussen de middellijn van den kiing volgt. De omnibussen van ontelbare maat schappijen in den grooten verkeers weg tusschen „Marble Arch" en de „Bank of England" zijn op de drukke uren overladen en op de kruispun ten ontstaan telkens verstoppingen. Eindelijk zal een nieuwe ondergrond- scüe spoorweg de hoog nojdige op luchting brengen. Londens tweede eleetrische spoor zal beginnen te Soephard's Bush, in het uiterste westen, en zal oost waarts loopen onder Uxbridge Road, Oxfordstreed, Holbcrn en Cueapside naar de Bank. Men bert kent dat j var lijks ten min te 69,000,000 men- schen er gebruik van zullen rn hen, Chamber's Journal herinnert dat de eerste poging om te Londen een ondergrondschen spoorweg aan te leggen gedaan werd in 1853. Dit lijntje, van don Eigware straat weg naar King's Cross, was het begin van de belde ondergrondsche spoor wegen die aan elkaar sluiten vaa tegenwoordig. Da koeten vau een dergelijk verkeer met dubbel spoor zijn in het algemeen zoo ?«at£ 250,000 per Eng. mijl, hoewel over een paar korte gedeelten in de City da kosten niet minder dan 400,000 per mijl zijn geweest. Het duurt dan ook zó) lang vóór deze kosten wordon goed gemaakt, dat beide maatschappij -n nog altijd met verlies werken. De eleetrische spoor de „City and South Lendon Railway" wera eerst in 1890 voor het publiek ge opend. Het zijn twee tunnels van gegeten ijzer, over het grootste deel van den weg naast elkaar g- legen éen voor gaan ie en éen voor komende treinen, zoodat do lucht altijd in dezelfde richting ververscht wordt door den trein welke juist in de buis past. De stations, een 50 voet in den grond, bereikt men per waterdruk- lift. Er is maar éen klasse; de wa gens hebben geheel den vorm van een tram; over alle alstanden wordt de zelfde vrachtprijs van twee stuivers geheven. In het vorig jaar w.ren er bijna 7,000,000 reizigers, zoodat de vooruit zichten thans aanmerkelijk beter zijn dan toen men begon. Onder een atrijdvuur van lof en blaam zag deze onderneming het le venslicht. Vele onmiskenbare gebre ken, waarvan de conservatieve Lon- denaars gretig gebruik hebben ge maakt om de zaak af te keuren, zuilen bij den nieuwen spoorweg zooveel mogelijk voorkom in worden. Iu de eerste plaats zal men de tunnels, die bij den eersten olectrïschen spoorweg niet veel meer dan 10 meter in mid dellijn meten, aanmerkelijk wijder maken, zoodat dus ook de rijtuigen en de beschikbare hoeveelheid lucht grooter kunnen zijn. De locomotieven wegen 10—14 tons en kunnen treinen trekken van 3 rijtuigen elk voor 32 reizigers. De gemiddelde snelheid, oponthoud aan de stations meegerekend, zal 11 Eng. mijlen per uur bedragen. Maar tus sohen de stations zal met een snel heid van 20 tot 25 mijl per uur gereden worden. De „Central London Rail- way"zal naar schatting bijna 3,000,000 pd. st. kosten voor een lengte van pi. rc. 6^ mijl. Elk der beide dicht bij elkaar gelegen tunnels meet llVs meter in middellijn; er komeD 14 stations, waarvan dat in de Cily.nl. onder het plein vó >r d8 Beurs, een wonder van aanleg zil zijü. Behalve het station zullen onder den grond een menigte eleetrisch verlichte voet paden worden gemaakt, waar men vrij zal zijn van de gevaren van het verkeer, dat daarboven rolt en dreun'. Het station komt veel lager dan de voetpaden en de reizigers zullen met vier waterdruk-lifts op en af g lan. Dank zij der eleetrische beweeg kracht en verlichting z J de lucht op deien spoorweg vrij zuiver zijn. De geheele af-tand zal worden afgelegd in 25 minuten, de weg van Oxford circus tot de Bank in 10 minuten, terwijl een omnibus er zoo wat een half uur over doet. De ondernemers hopen in twee jaren het werk gereed ie hebben, maar dergelijke schattingen vallen doorgaans tegen. Intusschen kan het boren der tunnels op verschillende plaatsen te gelijk worden begonnen, wat een groot voordeel is b >ven an dere dergelijke werken. Op den bodem van putten, op afs anden bijv. van een mijl, zal gezraven kunnen wor den in beide richtingen. Z »o zal het verkeer j weinig belemmering onder vinden en alleen bij deze putten zal men iets kunnen be-peuren van de honderden arbeiders, die 50 of 80 voeten onder bet aardoppervlak aan bet werk zijn. Het prooea te Bourgos. In het proces tegen den markies de Nayve maakten de getuigenissen der twee zonen van den beschuldigde groote sensatie. Tegen de verwachting ,in legden zy voor ,hun vader zeer gunstige verklaringen af, beschreven de ondergane mishandelingen 'als van weinig beteekenis en zeiden dat zij waren misleid om de aanklacht tegen hem te onderschrijven door den leermeester Rosselot, die hun verze kerde dat hun vader er wel by zou varen als zij maar zeiden, dat hij zijn stiefzoon Msnaldo in drift ver moord had. Er kwamen allerlei stuitende bij zonderheden aan het licht omtrent de verhouding in het gezin do Nayve. Tegen den getuige Rosselot werd een zeer bezwarende brief overgelegd van iemand bij wien hij in huis geweest was als opvoeder van die kinderen. De woede vau het auditorium werd vooral opgewekt door de minachting waarmede, volgens andere getuigen en den beschuldigde, Rosselot zich meermalen over Frankrijk ten gunste van Duilschland had uitgelaten. R. F. had hij als „race de fous" uitgelegd en de stad Metz gelukkig geprezen omdat zij nu in goede handen was. Er ontstond een scherpe woorden wisseling tusschen den besohuldigde en Rosselot, waarbij de eerste zich hevig opwond en de tweede met kalmte en zeer gevat bloof antwoor den. De verdediger mr. Danet legde hem geducht op de pijnbank, omdat men vermoedt dat hij degene is die mevrouw de Nayve, op wie hij gtooten invloed had, tot het indienen der aanklacht heeft aangedreven. Daarom! vroeg ook de jury opheldering van een zin in den brief van aangifte door mevrouw de Nayve gesohreven, waarin aan het slot voorkomt„de markies, de aanklacht van mevrouw vernomen hebbende Had me vrouw de Nayve uit eigen beweging gehandeld, waarom dan niet „myn aanklacht" geschreven De markiezin is nu wederom op geroepen om op dit punt te worden gehoord. Belangwekkendebizonder- heden- Da meeste leden van den Duitschen „Krqgersbond van Chicago" die in Duitschland do gedenkdagen hebben gevierd der overwinningen van 1870/71, keerden dsn 14den October met de stoomboot Ems naar hun nieuw vaderland terug. Volgens den president Scalenckor van genoemden Bond staat éóa ding boven al het andere in die dagen. nl. het ontbijt ten huize van Bismarck. De heer Schleccker, een gemoede lijke Duitscher. vertelde van dat ontbijt het volgende: In het slotont ving" ons de opperhoutvester Lange en gaf ons eenige aanwijzingen. Hij maakte er ons juist op opmerkzaam, dat er geen lar.ge redevoeringen zouden worden gehouden, toen de deur open ging en de Vorst met zijn dochter, gravin Rantzau vex'- soheen. Wy werden voorgesteld en gingeu spoedig daarop aan tafel. Ik geleidde de gravin naar hare plaats. Aan tafel babbelde de oud kanselier zeer vriendschappelijk met ons over allerlei dingen, hq vroeg ons, waar wq vandaan waren, wat beroep we hadden, waar we gediend hadden en hoe het ons in Amerika beviel Terwijl de heer Schleccker dit op de Ems vertelde, mengde zich een Amerikaansohe reporter in het gesprek. „U hebt geweigerd aan de journa listen ia Europa iets mee te deelen van het gesprek aan tafel met Bis marck, en u hebt verklaard, dat voor Amerika te willen bewaren Mag men nu weten wat de vorst zeide vroeg hy. „Ja, weet u,'- antwoordde de heer Schlenoker, „ik ben van plan over onzen tooht een boek te schrijven „O, en dan bespaart u het daar voor Maar het zqn tooh geen geheimen wel?" „Neen, dat niet," zeide Sohlencker hierop en er kwam een scnelmsche trok op zqn gelaat. „Von Bismarck hield mij bqv. voor een Beier, toen hq eohter vernam, dat ik een Wurtemberger was, zeide hq: „In het veld heb ik altqd de Wurtembergers benijd om het mooie blauwe laken van hun uniformen." „Verder zei de vorst niets?'' „Ja, toen de visch gediend werd zeide hij, dat het jammer was, dat de Duitsohers het haringkaken niet zoo goed verstonden als de Hollan ders.'' Eerst trok do reporter een lang gezicht, hij keek nog eens in de schalksche oogen van Sohlenoker en keerde zich toen om. Pool-expadities. Het Duitsohe Zuidpool-comité be sloot Zondag tot het zenden van een expeditie naar de zuidpoolstrcken. Twee schepen zullen van Kerguelen- eiland zuidwaarts doordringen; voor 't overige wordt aan de leiders der expeditie volkomen vrijheid van han delen gelaten. De tocht mag drie jaren duren en 950.000 mark kosten. Tegelyk komt het bericht dat dr. Cook, een Amerikaansch reiziger, die de eerste Peary expeditie mede- maakte, gereed is, van kaap Horn naar Victoria-land te vertrekken om die streken te onderzoeken. Cook voegt er opzettelijk bq dat hg uiet van plan is. eenige moeile te doen om do zuidpool zelf te bereiken. Een geleerde aap. De Revue Scientiüque bevat eenige vermakelijke bqzonderhoden over een chimpansee in den dierentuin te Man Chester. Het dier bedient zich al lang van mes en vork bij zijn maaltijden en gebruikt na het eten heel netjes een servet] om zich de handen af te vegen. Maar ook bladert het graag in een boek overnatuurlijke historie. Wanneer hy echter daarin een prentje ziet, dat een aap voorstelt, gooit hij het boek boos op den prond en trapt op het prentje. Vermoedelijk is de afbeelding van zijanaluurgenoot niet joist genoeg. Een andere prent, die de drie Gratiën voorstelt, is echter zeer naar zijn smaak; dia bekijkt hy altijd een heelen tijd. Men heeft ge probeerd of de chimpansee ook ge voel voor muziek had en oen paar muziekgezelschappen uitgenoodigd een concert voor hem te gevon; bij iedere uitvoering ging de aap, blijk- haar zeer onaangenaam aangedaan, op den loop. Maar misschien was dit juist wel een bewijs van zeer goeden 8maak Vervolg Nieuwstijdingen. Het Paleis op den Dam. In de „Amsterdammer, Weekblad voor Nederland", wordt do wensohe- lykheid besproken, dat het Paleis op den Dam te Amsterdam in 1898, wan neer Koningin Wilhelmina als Vorstin in Amsterdam zal worden gekroond, weder tot Stadhuis zal zijn ingericht. Een der lezers van dat Weekblad meldt, dat in 1883 reeds de heer J. A. Alberdingh Tbijm, ten sterkste daarop aandrong in zyn opstel „Een misbruikt Kunstwerk", en in het artikel wordt voorts naar een nog vroeger jaar teruggegaan, en er aaa herinnerd, hoe in 1873 een adres werd gezonden aan den Gemeenteraad, waarin de medewerking van den Raad werd ingeroepen om „'s Werelts Aohtste Wonder" weder aan zijn eenige en eigenaardige bestemming te doen beantwoorden. Een der onderteekonaars van dit adres was de heer Charles Boissevain en do schry ver van het artikel meent dal de heer Boissevaiü, zoo de schil derijententoonstelling geheel achter wege bleef, toch zich ruimschoots schadeloos zou zien gesteld, als hij in 1893 bij de kroning der Koningin, al de dagbladschrijvers en daaronder de reporters uit de oude en nieuwe wereld door Amsterdam den eerewijn zag aangeboden in de wondermooie marmerzaal van het aloud Stadhuis I Do schrijver herinnert voorts or aan, dat in 1898 eveneons gevierd zal worden het 250 jarig herdenkings feest van den Munsterschen viede en dat het heerlijke gebouw op den Dam gesticht is als monument van den vrede van 1648, waardoor oen roem rijk einde kwam aan den 80-jarigen oorlog. Het reeds vroeger geopperde denk beeld, om een koninklyko villa in een der luxe-kwartieren van Amster dam te bouwen, wordt ook in dit artikel warm aanbevolen. Hot initia tief zoowel voor hel Paleis tot Stad huis als voor het bouwen dier villa, dient volgons den sohrqver uit te gaan van don Raad van Amsterdam. Snel recht. Het Hoofdbestuur van den Volks bond, vereeniging tegen drankmis bruik, voorzitter mr. H. Goeman Bor- gesius te 's-Graven hage, heeft aan don minister van justitie een request ingediend ter verkrqging van snel recht in strafzaken. In het adres wordt er op gewezen, dat meer en meer stemmon opgaan tegen den onpractischen, langzamen gang der strafvordering en der uit voering van strafvonnissen dat zelfs in de beide Kamers der Stateu-Goneraal ter gelegenheid van de behandeling der staatsbegrooting van 1895 hierover klachten zyn geuit en wenschen te kennen gegeven dat toenemende bandeloosheid leidt tot verstoring der orde en nadeel voor velen; dat het gezag van justitie, politie en wet hebben geledeD, omdat op hat constateeren der strafbare feiten vervolging, veroordeeliug en uitvoe ring veel te langzaam volgen dat de belangen van den Volks bond mot de quaestie in hoogemate gemoeid zijn, al ware het alleen uit de overweging, dat drankmisbtuik in duizende gevallen de oorzaak is van bandelooaheivan verstoring der orde, van het plegen van straL bare feiten, van geweldenary, van baldadigheid, van afneming ook van den noodzakelijken eerbied voorwet en gezag; dat het grootste deel der strafza ken, die worden onderworpen aan den kantonrechter, zijn overtredin gen van de drankwet en van de art. 426 453 en 454 van het strafwetboek; dat het in het bijzonder van het grootste belang is, dat met name de overtredingen tegen de bepalingen van openbare dronkensohap en het verkoopen en tappen van sterken drank zonder vergunningsnel worden berecht dat het Hoofdbestuur aan de over weging van Z Exc. aanbeveelt de aanstelling van alleensprekende reoh- ters, uitsluitend voor de behandeling van strafzaken, welke reohters op ongeveer alle werkdagen zouden be hooren zitting te houden Redenen, waarom het hoofdbestuur den minister verzoekt, aan de Staten- Generaal in te dienen een wetavoor- dracht ter bespoediging van de be rechting van kleine strafzaken (in het byzonder die, voortvloeiende uit de maatregelen welke betreffen bestrij ding van drankmisbruik), alsmede van de uitvoering van vonnissen in zoodanige zaken. Twee werklieden, broeders, kregen in den naoht van Zaterdag op Zondag op den Sohiedamsohen dijk te Rotter dam twist en geraakten handgemeen. Een paar politieagenten poogden hen te scheiden. De broeders, dieeenigs- zins beschonken waren, staakten hunnen twist en gingen de agenten te lyf, hierin door een talrijk publiek gestijfd. Goedgezinden hadden inmid dels hulp voor de beide in het nauw gebrachte agenten gehaald, zoodat in korten tqd eene vrq sterke politie macht aanwezig was. Hierdoor slaagde men er in de beide broeders to arres teeren, dooh toen het verbolgen publiek zag dat men hen naar de Pauwensteeg wilde brengen, begon het met steenen te gooien. Er werden nu eenige oharges met de blanko sabel gemaakt en tevens twee der steeaongooiers medo ingerekend. Al rechtende bereikte men het politie bureau, waar het viertal in bewaring gesteld werd. Vervolg Stadsnieuws. Bij vonnissen der Arrondissements Rechtbank alhier dd. 5 November 1895 zijn in staat van faillissement verklaard 1 Jacob de Vries, winkelier in schoenen en laarzen wonende te Zaandam, met ingang van 29 Oct. 1195. Reohter-Commissaris Mr. W. A. 't Hooft. Curator Mr. F. Willekes Mc Donald, advocaat en procureur alhier. 2. T. de Vries, bloemist en koop man in bloembollen te Wijk ar.n Duin, gemeente Wyk aan Zee en Duin, met ingang van 1 November 1895. Reohter-Commissaris Mr. W. A. 't Hooft, Curator Mr. F. Willekes McDonald voornoemd 3. J B. P. Leloux, bloemkweeker, wonende te Lisse, met ingang van 4 November 1895. Rochter-Commissaris Mr. W. A. 't Hooft, Curator Mr. Th. do Haan Huirenholtz, advocaat en prooureur alhier. Provinciale Staten, Heden Dinsdag to 12 uur verga derden do Staten van de provincie Noord Holland. Na de opening bracht de voorz. jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris der Koningin, hulde aan de nagedachtenis van de sedert de laatsto vergadering gestorven leden van het College, Mrs. de Leao La- guna en Rendorp en de heer Lede- boer. In do volgende vergadering op Donderdag e. k. half een, zal in de plaats van eerstgenoemde, een nieuw lid van Ged. Staten worden gekozen. De verschillende adressen en voor stellen werden om advies gesteld in handen van Commission. Het adres betreffende trekhonden van de afii. benoorden hei IJ van de vereeniging tot bescherming van Die ren en van de Haarlemscho Vereen, tegen het mishandelen van Dieren, werd gesteld in handen van de hee- i*en Henny, Sdgcher, Van de Wall Bake, Zijp, Ankersmit, Van Merlen, Van Hamel, Mouthaan èn Zwaarde maker. Toen de vorige maal deze zaak in de Staten ter sprake kwam, was hot juist de heer Henny, die als rapp r- teur van de commissie de zaak be- lachelqk trachtte te maken. De bur gemeester van Haarlem, die destijds de verdedig ng van het adres rp zich nam, komt niet in deze oommissie voor, denkelijk omdat hij reedj in de commissie voor de zeewering te Cal- lantsoog zitting heeft. Verkiezing grensregeling. Heden had de verkiezing plaats voor de commissie, die met den Raad over de grensregeling te Heemstede zal beraadslagen. Er werd niet druk gestemd. Dit was dan ok trouwens wel te ver wachten. Het publiek interesseert zioh voor de annexatie niet en dienten gevolge ook niet voor de desbetref fende verkiezing. Algemeen hoort men de veronder stelling, da de annexatie, zooals die nu is voorgesteld, Haarle.**" .neer na- dan voordeel zal brengen en dat maar te hopen is, dat er van de gansohe zaak niets komt.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3