Tweede Editie, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON, De stem van het geweten. 13e Jaargang Vrijdag 8 November 1895 No. 3790 HAARLEM'S DAGBLAD -A-ZBOJSTIbTIlETMIIEIII^TSIFIE&IvXS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371 /2 -A_lD"V"Ei^TD3IsrTIËIsr Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad ver ten tien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. nor hit Bui'ridondCompagnie Générale de PuMcité F.tmngm G. L. DAUBE cl- Co. JOHX F. -JOXES, Snir., Parijs Hllm Faid.mrg Xontmurtre. Agenten voor dit Blad in den omtrek rijn: Bbmmdaal Santpoort en Schotm, P. y. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Fpaarndam, C. HARTENDORP 'é'rr'l''<-ré J. ZM EMMER: ei - L. \ENLP; TJmuiden. J. J. TJAPEX; Pnrrrvnjk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. ADVERTENTIËSVI oor bet e k. Zaterdag- avondnummer Ondergcteekendc herinnert er ogniaals aan, dat voor de plaat: Ing van Advertentiën In het 'ha- erdagavond verschijnend Kum- ler, alleen dan kan worden in? cstaan, wanneer die VRUDAG' VOV1) TIEA UUR uiterlijk aan et Bureau zijn bezorgd. J, C, Officieels Beriehten Burgemeester en Weihouders van aarlem brengen ter openbare kennis, ten eerste, dat is ingekomen een srzoeksohrift van J. Ditmar om ver- inning tot hetverkoopen van sterken ank in het klein in de gelagkamer in het perceel aan de Cornelissteeg D. 5. ten tweede van F. J. Faase om irgunning tot het verkoopen van erken drank in het klein in de be- idenvoorkamer van het perceel aan en Jansweg no. 33. Burgemeester en Wethouders van aarlem, doen te weten, dat bij hunne ischikking van 31 October j.l. aau Booij vergunning is verleend tot irichting van eene slachterij en lokerij achter het perceel aan de arrevoetestraat no. 87. Hm riem, 4 Nov. 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOllEEL. de Secretaris, C. M. RASCH. Politiek QvemcL. De fran3che Temps bericht, dat de euwe Fransche minister van finan- in het ontwerp dat de belasting op beursoperatiën wat Fransohe latssohuld betreft met drie vierden rmindert, zal intrekken. De werkstaking te Carmaux trekt ig steeds de algemeene aandacht in ■ankrijk. Het feit is voorFrankryk n eenige politieke beteekenis, door- it de Kamer in de zaak gemoeid is. De socialistische afgevaardigden in Kamer, en de socialistische ge- senteraadsleden van Parijs hebben n manifest gericht aan de werklie- n en de republikeinen van Frank- k, waarin de Kességuier's houding brandmerkt wordt. De volksverte- nwoordigers zullen in republikein- he wetten het middel weten te vin- n om het onverzoenlijke absolu te van dezen man te breken. In- ssohen zullen de werklieden te irmaux de staking tot het uiterste ortzettenmen verwacht dat zoo- il in als buiten Frankrijk de werk- den hen door inschrijvingen zullen sun en. Het rusische blad de Regeerings- bode heeft zich in zeer krasse termen uitgelaten over de politiek van Enge land in zake de armenieche quaestie, die het streng veroordoelt. Natuurlijk trekt bij de reeds gespannen ver houding van beide rijken dit artikel zeer de aandacht en wordt dan ook veel gewioht gehecht aan de vraag, of dit artikel uit offioieele of offici euze bron komt. Het is evenwel op genomen onder de niet-officieele be richten. De oorrespondent van de Frft. Ztg. herinnert aan een dergelijk geval, dat verscheiden jaren geleden is voorgekomen. De Regeeringsboh had toen. eveneens in het niet-officieel gedeelte, een artikel opgenomen, waarin de door de Pruisisohe regee ring gestrafte agitator Miaska werd geprezen als en een martelaar van de Slavenzaak werd voorgesteld. Bis marck, destijds nog rijkskanselier, gat dadelijk den Duitschen gezant last, aan den Russischen minister van i buitenlandsche zaken te vragen, of] hij het artikel van de Regeeringsbode I goedkeurde of niet. De minister ver- klaarde er zioh beslist tegen en de hoofdredacteur van het officieele blad 1 werd ontslagen. Het verwekt te Berlijn buitenge- woon veel opzieD, dat ook een politiek persproces wordt aanhangiggemaakt tegen den bekenden vrij-conservatie- ven geschiedkundige, prof. Delbrüok, als uitgever der Preussischen Jahr- bücher; omdat hij in het staatkundig overzicht van zija tijdschrift was op gekomen tegen de dwaasheid der Pruiaiooho politie, dio by\r. dooi" üoii Oostenrijksch sociaal-democraat tij dens het socialistencongres te Breslau over de grenzen te zetten, de sociaal democraten een goedkoop martelaar schap verschaft. Delbrüok (huisonder wijzer in het gezin van keizer Frie- drioh, toen deze nog kroonprins was) behoort, hoewel hij zich door zijn staatkundige grondbeginselen aansluit bij de middenpartijen, tot dat kleine groepje van gematigde politicidie zich met kracht verzetten tegen de redactie van tegenwoordig, en zich niet zooals de meerderheid hunner partij- genooten, geheel laten verblinden door vrees voor het roode spook. In de liberale bladen wordt de wensch uitgesproken dat door bet proces tegen Delbrüok ook in con- servatieve kringen het besef levendig zal worden, hoe bedenkelijk zulke j politieke processen zijn. Delbrück maakt bekend dat zijn zaak zal komen voor de le Kamer voor strafzaken, onder voorzitterschap van Brause-; wetter. Uit Londen heeft de N. R. Ct. be-j richt ontvangen over een feestmaaltijd 1 door den Natalschen agent-generaal gegeven, ter viering van de voltooiing j der spoorweglijn tusschen Natal en de Transvaal, en waar o.a. aanzaten de engelsche minister Chamberlain, Beelaerts van Blokland, Oyens, Van de Wall Bake en de consul-generaal White. Chamberlain hield een weispreken den toost op Zuid-Afrika, waarbij hij do hoop uitsprak dat Zuid-Afrika's Statenbond een inleiding mooht zijn tot „imperial federation." De minister zeicle dat hij de spoorwegconferentie van Zuid-Afrika hier genoeglijk saam- gekomen zag en sprak de verwachting uit, dat zij als vrienden de gesohillen daarginds uit den weg zou ruimen. De heer Beelaerts van Blokland, gevolmachtigde der Transvaalsohe Republiek, beantwoordde den minis ter met een betoog voor een ver zoeningsgezind en harmonieus samen gaan van Natal en de Transvaal, wegens de voltooiing hunner spoor weglijn. Hij toonde aan dat de En gelsche en Hollandsche belangen in Zuid-Afrika met voordeel kunnen samenwerken en lag een in hetHol- landsch gesteld offioieel telegram uit de Transvaal voor, waarin Krüger's regeering de voltooiing der spoor- weglyn tusschen Natal en de Transvaal toejuicht en de verwachting uitspreekt dat deze niet alleen de beide landen maar geheel Zuid-Afrika tot zegen zal strekken. Dit telegram alsook de rede van den heer Beelaerts werden levendig toegejuicht. De welsprekende toost van Chamberlain bewoog zich alleen over algemeenheden. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de grootvizier, wiens ontslagaan vraag door den sultan voor eenige dagen is afgewezen, toch vervangen zal worden. In de gelijkluidende vertoogen, Woensdag door alle gezanten der groote mogendheden in eigen "persoon bij de Turksche Porte ingebraoht, wordt de opmerkzaamheid der Porte met den meesten ernst gevestigd op den toestand in Anatolië, die de ge- zanten met bezorgdheid vervult. ToTcno rroij Lo.iüuera, uai ÜD- IUU gendheden in 1860 om dergelijke slachtingen in Syrië tusschenbeide waren getreden. De gezanten wensch- ten ook te weten, welke maatregelen de Porte dacht te nemen om de orde te herstellen. De verkiezingen in verschillende staten van Noord-Amerika hebben den republikeinen verscheiden opmer kelijke overwinningen bezorgd, n.l. in Maryland, New-York (staat), Mas sachusetts, Ohio en Iowa. De geheele lijst van Tammany Hall is te New- York (stad) met eene meerderheid van een 20.000 stemmen gekozen. De republikein Bushnell is met 90.000 stemmen meerderheid tot goe- "erneur van Ohio verkozen. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Raarleyn7 November. Zooals wq reeds meldden zijn tot leden der commissie van 31 ingeze tenen ter bespreking van het wets ontwerp betreffende de grensregeling van Haarlem en Heemstede gekozen de 31 candidaten van de 3 gecom bineerde kiesvereenigingen. Om de reeds gemelde redenen zijn echter de verkieïingen van de heeren A. v. d. Laan ön F. J. Misset ongeldig ver klaard, en zijn in hunne plaats ge kozen de heeren L. de Breuk en mr, W. Jiger Gerlings, beiden oandidaten van .Vooruitgang.'- Het uitgebrachte 8temnenaantal op de gekozen can- didaien is als volgt: j G. P. J. Becoari met 464 st. W. C. Beeremans 274 A. A. van den Berg 307 A. Bertling 457 H. van Breemen Hz. 339 W. F. Bremer Sr. 289 Mr. F. A. Bqvoet 298 G. K. J. H. Claassen 290 Lion Cohen 290 Mr. J. Enschedé 483 P. Goedkoop Dz. 476 C. J. Gonnet 323 M. L. van Gemert 286 G. Hulsebosoh 2S0 J. H Krelage 351 A. C. Laane 288 H. M. J. van Lennep 313 Dr. L. Mulder 302 H. T. Peltenburg 404 Dr. A. E. van Royen 310 M. W. Savry 319 T. G. Scbürmann 256 B. E. C. Seigr.et.te 279 J. A. G. van der Steur 322 D. A. Swens 324 A. Voorting n 289 A. J. M. Willemse 292 J. Wolbers 320 Dr. J. B. Wijnhoff 345 L. de Breuk 190 Mr. W. Jager Gerlings 189 Ons wordt nog gevraagd, waarom wij in het vorig nummer niet mede deelden, hoeveel stemmen de geko zenen ieder hebben behaald. Allen, die het bericht in dat nummer met een weinig aandacht hebben gelezen, zullen daaruit begrepen hebben, dat dit onB onmogelijk was, daar het blad was verschenen, voor de uitslag •-Z-nr—'ciemrrcirw hcV-i--- <1 Iton Tv.rrlon gemaakt. Evenals door de gemeenteraden van Haarlem en Heemstede zullen door de deze week gekozen commis sies in beide plaatsen, geheel afzon derlijk van elkaar en van de gemeen teraden, een of meer vergaderingen worden gehouden, waarvan de uitslag in een rapport zal worden neergelegd, hetwelk aan Gedep.0Staten dezer pro vincie zal worden opgezonden. Leze zullen dus 4 rapporten ontvangen, 2 van de gemeenteraden en 2 van de com missies, welke rapporten met dat van Gedep. Staten later tot voorlichting zullen dienen aan de Tweede Kamer, die zooals men weet over de grens regeling moet beslissen. De Zijlstraat is in do laatste jaren een druk begane straat geworden, vooral sedert de Zijlweg bebouwd is en tal van woningen in hetLeidsohe kwartier zijn verrezen. Ook voor winkels is zij daardoor een begeer lijke stand geworden, niet het minst sedert het postkantoor er gevestigd is. Geen wonder dus. dat menige winkel er verfraaiden vernieuwd wordt; geen wonder ook, dat de heer H. J. van Deurzen na den brand die zyn winkelhuis op den hoek der Zoete- straat in asch legde, er op bedacht was een gebouw te stiohten, dat vol komen beantwoordt aan de eischen, welke aan een modernen winkel ge steld mogen wordeD. Wat de arohitecten Roog en Van den Ban er van gemaakt hebben, voldoet niet alleen aan die eischen, maar is ook bepaald een verfraaiing van dat gedeelte van de Zijlstraat. Volgens de tegenwoordige gewoonte is de ingang precies op den hoek, wat den winkel zeer in :t oog doet vallen; de gevel is sierlijk en het geheele gebouw heeft de slankheid, die bij 8 meerdere werken van deze architecten wordt aangetroffen. Het inwendige van den winkel is keurig betimmerd en verlicht door Kindermanns gloeiliokt. Achter den winkel is een magazijn, terwijl een ruim vertrek daaraohter voor paska mer is ingericht. Het geheel is prak tisch ingedeeld. De eigenaar is dan ook zeer vol daan met den arbeid van ontwerper en uitvoerder, laatstgenoemde is de aannemer Van Servellen alhier. Een 18-jarige slagerskneoht L. heeft zich schuldig gemaakt aan ver duistering van gelden ten nadeele van zijn patroon. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Gemeenteraad van Beverwijk. Vergadering op Dinsdag 5 Nov. Aanwezig alle leden. Ingekomen verziek van de Com missie voor harddraverijen alhier, verzoekende maatregelen te nemen, dat de dienst van de stoomtram op den dag der harddraverij vrorde ge staakt. Gerenvoieerd aan het Dag. Bestuur. Adres derTimmerlieden Vereeniging verzoekende dat in bestekken van werken door de gemeente aanbesteed, bepalingen worden op*-"""*- - verzekering. Gerenv. aan 't Dag. Best. om te overwegen, in hoeverre bij aanbeste dingen, behalve bij onderhoudswerken aan een of meer dezer eischen kan worden voldaan. Daarop komt aan de orde de Ge- meentebegrootiag voor 1896. Het Rapport der Commissie bevat niet veel wijzigingen, en spreekt uit dat de toestand der gemeente in fioantieel opzicht gunstig is, waar door de 75 opcenten op het personeel door B. en W. tot 60 konden worden teruggebracht. De verschillende posten worden als nu trelezcn. Bij Afd. Ilf, 1. onderhoud straten en pleinen wordt besloten f 151-5 uit te trekkeu voor bestrating van den Kleinen Houtweg, op een verzoek van bewoners van de Baanetraat hieibij in behandeling komende, verzoekende nl. een blinkervoetpad langs de hui zen, werd, hoewel de jwenschelijkheid van dit werk algemeen werd erkend, wegens gebrek aan middelen afwijzend beschikt. Het voorstel van de Commissie van Rapport om i 1000 voor eene schutting bij den Pruimendijk te schrappen, wordt, omdat die maatregel niet vol doende wordt geacht om den toestand aldaar te verbeteren, verworpen met 9 tegen 2 stemmen, die van de H.H. Moens en Teael. Bij Afd. VI onderwijs wordt door denhr. Cornelissen het voorstel gedaan om de jaarwedde van 'fc hoofd der Herhalingsschool met f50 te ver minderen. De heer Moens merkte hierbij op, dat het niet aanging op een pas ge nomen besluit terug te komen, dat door Ged. Staten was goedgekeurd, en waarvan de post op de begrooting slechts de regeling was. Hierop trekt de heer Corn lissen zijn voorstel in. Bij den post subsidie aan bizondere scholen stelt de heer Cornelissen voor, de poet subsidie aan de bizondere meisjesschool, hoofd Mej. Lojenga, met f200 te verminderen en te bren gen op f 640. Spreker beroept zich op 't geen een vorig jaar over die zaak is gesproken en meont dat de motieven van toen^nog bestaar. Na een antwoord van den heer Tegel werd het voorstel verworpen rnet 8 tegen 3 stemmen, die van de H.H. Cornelissen, Meijer en Burger. Bij Afd. VII, kosten van Armbestuur wordt afwijzend beschikt op een ver zoek van Dr. van Rijn, om vei hooging van j larwedde voor geneeskundige diensten. De begrooting wijst voor de gas fabriek een saldo van f3021. Op een adres van den fitter om verhooging van jaarwedde wordt gunstig beschikt en daarvoor f104 jiitgetrokker. Bij de ontvangsten wordt het voor stel om de percenten op personeel van 75 op 60 te brengen met alge meene stemmen aangenomen. Evenzoo het brengen van den Hoofd. Omslag van fSOOO op f7000. De post onvoorziene uitgaven wordt begroot op f1988. De begrooting in ontvang en uit gaaf tot een cijfer van f 62,264,84 wordt voorloopig vastgesteld. BINNENLAND?- Pdrlementairo Praat» r De Eerste Kamer kwam Woens dagavond op het Binnenhof terug, ter hervatting harer werkzaamheden. Veel nieuws kreeg de Kamer niet te hooren. Immers nieuw was de mededeeling niet, dat de heer A. J. Blijdenstein om gezondheidsredenen ontslag moest nemen als lid der Kamer. De Voorzitter wijdde hem hartelijke en waardeerende woorden door de Kamer mei applaus be krachtigd. De ingekomen stukken bevatten mede niets nieuws, natuurlijk waren daaronder de door de Tweede Kamer in haar laatste zitting aangenomen wetsontwerpen, die naar de afdeelin- gen werden gezonden. Daarna werd de vergadering ver daagd tot Vrijdagnamiddag. Maandag is behandeling in de afdeelingen. G. Jr. De Nederlandsohe regeering heeft de uitlevering van de Gebr. Bingen, beklaagd van bedriegeljjke bank breuk te Genua gepleegd, aan de Italiaansohe regeering toegestaan. Eon feestelijke ontvangst. Hedenochtend zou de Burgemeester den Tex waarschijnlijk aan de Han delskade te Amsterdam aankomen. Zooals reeds werd gemeld, keert met deze boot van de Maatschappij „Ne derland" de infanterist le kl. J. B* Chr. Ruiter naar het moederland terug. Hij verwierf zich de Militaire Wil lemsorde 4e kl. door zijn manmoedig gedrag bij het blokhuis te Matadjer (Atjeh) op 30 Maart 1895 en kreeg i Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK VI. Antonine scheen verheugd over dezen afloop, zij om- Isde Camiile met levendige bewegingen en deze glim- even over deze plotselinge teederheid der jonge iduwe. Een ander persoon begreep blijkbaar ook stinctmatig de oorzaak van mevrouw Louvets vreugde, Simplice. dat men hem had opgemerkt, was hij nader- i gekomen. Op het oogenblik, dat hij den bouquet 1de aanbieden, maakte zich plotseling groote moede- )Bheid van hem meester. Bedroefd en in gedachten rzonken verwijderde hij zich van haar, hield zich op afstand en keek haar aan met een gelaat vol span- terwijl een traan in zijn oog glimsterde. bracht Bamalec zelt cs reizigers naar de kamers, die hij voor hen bestemds „Wij hadden ons hj uwe komst juist aan tafel gezet," zeide hij. „Over een kwartier zullen wij weer gaan aan zitten. Wees dus z»o goed u te haasten heeren." Toen dezen alleei waren, beklopten zij haast'g de wanden van óe kaner, waarin zij zich bevonden. Deze wanden waren ste ig gebouwd en zouden niet gemak kelijk geruchten v n binnen doorlaten. Terwijl zij nu bzig waren de wanorde in hun toilet, door hunne reis veroorzaakt, te herstellen, spraken de twee vermetele shelmen ka'm met elkaar, alsof zij zich in hunne vertreden bij Fleet-Market bevonden. „Welnu Willim, wil je zoo goedzijn om mij je gedrag eens te verklarei? en mij zeggen waarom je die kleine brunette met de levendige, zwarte oogen zoo achter volgt „Ik herhaal aet je mijn vriend, omdat ik haar lief heb." „Heb je haa lief, dat is prachtigMaar wees zoo goed mij op de 'oogte te brengen van je geheimzinnige plannen." „Daar heb k nu bijna geen tijd voor, want men zal ons stellig ovr een paar minuten komen waarschuwen. Laat het je gnoeg zijn van mij te hooren, dat ik reeds lang genoeg heb van ons bestaan als roovere, en dat ik heimelijk/erlang naar een kalme eerlijke, fatsoenlijke levenswijze." „Zoo, zoo eene kalme, eerlijke, fatsoenlijke levens wijze, ander niet? Ongelukkigerwijze waarde vriend, gaat dat mar zoo gemakkelijk niet. Hoe wil je tot dit „Niets is eenvoudigerais wij erven van onzen vriend Tréhouart wat mij op het oogenblik he'aas zeer twij felachtig toeschijnt dan ga ik met mijn deel van de erfenis in Italië wonen. Het klimaat in Toscane is juist zeer geschikt voor mijn zwak gestel en het ge recht heeft mij daar niets te verwijten." „Maar als je niets erft, wat tot mijn spijt zeer waar schijnlijk is?" „Nu, in dat geval evenals in het eerste zal ik trach ten te huwen en wel met eene vrouw, jong, rijk. be koorlijk, kortom geschikt om mijn droom van geluk te verwezenlijken." „Bah 1" riep de oudste uil„zoudt gij er dan aan den ken om het eohtelijk juk van den overleden man van mevrouw Louvet op je schouders te gaan tor- schen „Waarom niet Ik val in den smaak van onze reis gezellin. Heb je dat niet opgemerkt?" „Zeker, beminnelijke schavuit. Maar „Eu over eenige dagen verklaar ik haar dat ik haar aanbid en zal zij mij hare liefde bekennen. Ik vraag om hare hand en zij zal mij die geven. Begrepen 1" „Kom, kom het is waar, dat bekoorlijk vrouwtje schijnt mij bizonder romantisch toehet is volstrekt zoo onmogelijk niet." „Ik heb er dan ook mijn geheele hart op gezet, want mevrouw Louvet is volgens mij verrukkelijk." „Ik ben het volkomen met je eens want zij is rijk ook, naar men mij gezegd heeft. Hoe groot zou haar inkomen zoo wat zijD, denk je „De kamenier heeft verzekerd van ongeveer dertig dui- „Je hebt gelijk. De gulden middenmaat geeft de es te waarborg voor het voortdureod geluk." „Ik hoop dan ook maar, dat het voort zal duren." „Maar ik denk er aan," antwoordde Richard Larmor, „wat ik zal doen wanneer gij een gelukkig rentenier, echtgenoot en huisvader zijt geworden? Zal ik het mes blijven hanteeren? Zonder jou medewerking zou dat geen amusante bezigheid zijn, denk je niet?" „Dat is eene mooie vraag I Zal het dan nog langer noodig zij i dat je werkt? Zal mijn huis niet het jouwe zijn. Is mijn overvloed niet jou overvloed „Wel, wat je mij daar zegt verheugt mij zeer. Ja als broeders zullen wij dat kalm eerlijk, fatsoenlijk leventje deelen. En ook je trullsls, je ganzeleverpastei en je champagne." „En als je het eens in je hoofd mocht krijgen te trouwen, dan zal ik er onder do vriendinnen van mijne vrouw, eene uitzoeken." „Bravo 1 ik begin reeds lust te gevoelen voor het hu welijksleven op de ouderwetache manier." „Ik zal eene mooie weduwe voor je opsporen, van zoo ongeveer dertig jaar „En vooral met dertig duizend francs jaarlijksch in komen? Want ook ik heb niet meer noodig. Dan zal ik een model van een echtgenoot zijn." „Wij zullen dan met elkaar leven, terwijl een vriend schappelijke, huiselijke geest onzen omgang zal ken merken." „Wij zullen dan leerzame lezingen laten houden en whist spelen." „Dat zal heerlijk zijn. O, waarom xiin wil niet in

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1