bij die gelegenheid een diepe houw- wond iü den schedel en een lanssteek in de rechterdij, die hem voor mili taire diensten ongeschikt maakten. Onmiddellijk na aankomst zou hem aan de Handelskade het eereteeken plechtig worden overhandigd. Daarbij zouden tegenwoordig zijn de generaal Eland, de kolonel plaatselyk com mandant en andere militaire autori teiten, benevens detachementen van de verschillende wapens in het gar nizoen. Ook zou vertegenwoordigd zyn de Vereeniging „Moed, Beleid en Trouw". Het terugkeerende detachement van 36 man gaat onmiddellijk na afloop der plechtigheid op de gewone wyze mot een havenbootje naar het Passan tenhuis op de Lauriergracht, waar den mannen eon eenigszins feestelijk onthaal zal worden bereid, in het bijzonder ter eere van den nieuwen ridder. De commissaris van afmonstering, kapitein Wijnmalen, is de Burgemees ter reeds te IJinuiden gaan afwachten. Pessimistisch. Men schrijft uit Amsterdam aan de N, R. Ct.: Het feit, dat de Nederlandsohe Opera, blijkens de Dinsdag door den Raad van bestuur verspreide circulairo, zich in financieele moeilijkheden be vindt, zóo ernstig, dat indien niet spoedig hulp komt dagen, de voor stellingen 16 November worden ge> staakt, verdient de aandacht ook van hen, die niet tot de direct be langstellenden in het bestaan der Opera behooren. Want het feit staat niet alleen en wijst, in verband met andere gelijksoortige verschijnselen, op oorzaken van algemeene betee- kenis. Het i3 de laatste jaren by meer inrichtingen van publiek vermaak een harde strijd geweest om het bestaan en die niet alreeds bezweken zijn, sleepen een kwijnend leven voort. De Parkschouwburg staat leeg, het Pa leis voor Volksvlijt wordt in een vé- lodrome herschapen, het théatre „De Vereeniging" in de Kalversiraat is opgedoekt, de schouwburg Tivoli in de Ne3 afgebroken, .het Graod Thé- ;itre Van Lier en het Salon des Varié és zo staan nog overeind, maar Of nu de kunst in al deze tempels gediend werd op zulk eene wyze, dat hun verdwijnen zoo zeer te betreuren valt, zij daargelaten. Maar staat dat verdwijnen niet in betrekking tot eene vermindering der algemeene welvaart, te gevoeliger gemaakt door de steeds stijgende belastingen, die moeten worden opge- braoht De winkelstand klaagt reeds jaren over verminderd debiet, met name waar het dingen geldt, die de grens der weelde naderen. Ia hoeverre zulke klaohten gegrond zijn, valt niet gotuaKKeiys. iv uuiitruieerenmaar Het sluiten en verdwijnen van inriohtin- gen van publiek vermaak, die dienen te rekenen vooral op den toeloop van den middenstand, springt wèl klaar in het oog en wyst, dunkt ons, op eene verlaging van den levens standaard, waarbij allereerst op het superflu bezuinigd wordt. Over dit onderwerp zou veel te zeg gen zyn. Wy, voor ons, wilden er de aandacht op vestigen, vooral van de vroede mannen, die het bestier van stad en staat in handen hebben. De belastingverhoogingen gaan zoo onopgemerkt, redeneert men wel eens, bij percent. Maareinde- lyk gaat de belastingschroef toch te sterk knellen, en al sleept de „ge meente-ezel haar pak" nog jaren voort, het eind zal toch den last dragen Middelen van redres? Ze zijn niet zoo gemakkelijk aan te wyzen, al thans niet licht in toepassing tc breDgen. Maar door, gelijk het de laatste jaren gaal, voor ingrijpende reorganisaties op meer dan éen gebied terug te deinzeD, komt men van kwaad tot erger. De Poppenkast. In de Amsterdamsche brieven van het Dbd. v. Z.-H. lezen we: Ondanks al het geroep om hooge, eohte kunst van do laatste jaren, scheen het, dat de aloude beroemde Jan Klaaszeu zou gaan herleven. Men zag de oude poppenkasten weer op pleinen en straten en grachten staan spelen en het publiek, dat do ver tooning aanschouwde, was talrijker en rustigor dan ooit te voren, als Jan zijn vrouw Katrijn niet alleen tot j onderwerping wist te brengen, maar zelfs den duivel en Hem de dood die komt om jou te halen overwon. Maar helaas, die bloeitijd is van korten duur geweest. Jan Klaaszen die eohte conservatieveAmsterdammer de geschiedschrijver gaat er prat op, dat, die beroemde Jan Klaaszen al is het dan ook maar een „Franse- patter", van Amsterdamschen oor sprong is is ontaard en wekt in den laalsten tyd niet meer die belang stelling, waarin hy zich vroeger mocht verheugen. Hij heeft met zijn tyd mee willen gaan en waar een paardenspel tegenwoordig althans eenige leeuwen in de manége brengt, meende Jan Klaaszen al niet minder te kunnen doen dan een paar hondjes ten tooneele te voeren. En zoo zitten daar die arme dieren en blaffen als zij geknepen worden of bijten in Jan Klaaszen's neus of kermen van pijn, als zij bij ongeluk een voor Katrijn bestemden „mep* krijgen. De aardigheid raakt er af en tot eer van onze jongens mag wel gezegd worden, dat zij den onzichtbaren directeur lang geen vriendelijke woor den toeroopeu, als hij zich wat dikwijls vergist tusschen Katrijn en een zijner hondjes. Ook wenden zij zich vaak met afkeer van het sohouwspel af eu gaan heen, maar ontkend mag niet worden, dat die afkeer zioh gewoonlijk eerst openbaart als „do man met het bakje" komt. Een executoriale verkoop. Woensdag zou bij eene weduwe, die een klein winkeltje houdt in de Marnixsiraat te Amsterdam, een go rechtelijke verkoop plaats hebben. De quaestio liep over een bedrag van 12 gld., dat de vrouw schuldig is aan een sigarenfabrikant en welk bediag echter wegens vervolgingskosten op geloopen was tot ca. f40. Een talrijke politiemacht, onder aan voering van een commissaris, was amwezig. Weldra verscheen echter een groep sociaal-democraten onder leiding van Reens, blijkbaar met het doel de executie to verhinderen. Dit hoefde echter niet. want plotseling kwam de mededeeling }des deurwaar ders, dat de verkoop geen voortgang zou hebben. De VereenigiDg voor gemeente- en volksbelangen ~te Rotterdam heeft zich per adres tot den Gemeenteraad gewend, met het verzoek maatregelen te willen beramen om een einde te maken aan den overlast en de schade door een belangrijk deel der ingeze tenen zoo herhaaldelijk ondervonden door de hooge vloeden. De vloeden van Februari 1889 en December 1894 hebben bewezen, dat nagenoeg geen enkel buitendijks gelegen perceel veilig is, terwijl alleszins tot oordeelen bevoegde personen een herhaling van ttergeujko vloeden in aterW mate in de naaste toekomst verre van onwaarschijnlijk aohten. Hoewel niet op de technische zydo van het vraag stuk willende ingaaD, meent de ver eeniging er toch op te mogen wijzen dat aati de mogelijkheid eener voor ziening moeilijk kan getwijfeld wor den, waar sedert tal van jarenplan nen van deze strekking hebben be-- staan, die nog voor uitvoering vatbaar zijn. Tegen het geldelijke offer mag niet worden opgezien omdat bij elke overstrooming de schade van koop mansgoederen zeer groot is en ook het hygiënische nadeel niet zonder j belang is. Voorziening is te meer noodig, omdat verdere verhooging I van den waterkeerenden dijk. die toch reeds het verkeer zoo belemmert, on- mogelijk is. Twee bekende stroopers uit Mier- loo (bij Helmond), J. v. L. en T. v. M., kenden in het dennenboscbje de Sang een druk bezocht hazenpadje, waar zij met goed gevolg dachten een hazes'.rik te zetten. Ook de jacht opziener V. wist dit pad en hield zich er nu en dan schuil. Voor een paar I dagen namen beide stroopers hunne kans waar, en v. L. zette den strik, dicht by de plaat3 waar de opziener zich in een dicht begroeide sloot verborgen had, zich stilhoudende en lettende op de zaken die komen 1 zouden. „Gy zet don strik niet goed, Jan 1" sprak Toon, „laat mij hem eens opzetten. Zoo vangt ge niets, maar 1 ais ik hem zet, zult go langoor wel snappen." „Dat geloof ik nietzei 1 do opziener, die fluks voor den dag sprong en den strik opnam, „gij vangt er geen een, maar ik snap cr tweeTableau. De gemeenteraad te B.rgen- op Zoom. Onder de voerlui te Bergen-op- Zoom heerschte een geest van verzet, tengevolge van een besluit van B. en W., waarbij de gewone weg voor het vervoer van beetwortelen enz. gesloten werd. Een request, verzoe kende de intrekking van genoemd besluit, was dan ook daags vóór de jongste zitting van den gemeenteraad namens de voerlui den gemeenteraad aangeboden. Tengevolge van een en ander was do belangstelling van het publiek bij de vergadering van den gemeente raad zeer groot, zoodat de zaal allen niet kon bevatten en velen in de gang bleven staan. Reeds gedurende de behandeling der begrooting, en voornamelijk by het verhoogen der jaarwedden van de politie en van twee onderwijzers, werd het publiek rumoerig en begon Je sohreeuwen, zoodat de voorzitter, na een paar malen „stilte" verzocht te hebben, den bode gelastte, „de schreeuwers te verwijderen, en indien het niet ging, de politie te halen." Nadat de begrooting met alge meene stommen was aangenomen en de voorzitter de gebruikolijko vraag d6ed, „of een der leden nog het woord verlangde, ontstond over het ingediende rquest en over het tijd stip van behandelen daarvan een lang en scherp debat. Onmiddellijk nadat de voorzitter, in verband met de plaats gehad heb bende relletjes, de woorden gebezigd had „dat hij steeds het recht zal handhaven, en daartoe de politie zal bezigen, en zoo noodig, de maré- ehausiéa en de troepen," (geen ha've maatregelen) ontstond er andermaal gejouw onder het publiek; waarop de voorzitter den bode gelastte, do politie te halen, ten einde de zaal te doen ontruimen. De voorzitter sluit do vergadering, de politie komt en het publiek ver laat langzaam doch kalm de zaal. Het slot is geweest, dat na herope ning der vergadering, na eenige discussio, de volgende motie van den voorzitter wordt aangenomen. „B. en W. zijn genegen om, zoo er een andere wijze van vervoer van beetwortelen, pulp en mosselen te vinden is, die het stukrijdon der hoofdstraten voorkomt, deze toe te passen." Het besluit blijft dus gehandhaafd, tot een anderen weg gevonden is. Tot heden is de toestand verder rustig gebleven. Een gegrond motief. Bij een plattelands burgemeester kwam dezer dagen het volgende verzonk in: Mimbeer burere.Meest**' Om roden dat wij het huis hoele dagen Vol mensohsn hebben zitten wegen Dat wij een bok en een beer hebben Hier op verzoek ik vrindelyk Of ik geen bierhuis mag houden tot onderhout van mijn huishouding. Zondagnamiddag zou de SS-jarige Jantje Bosma te Harkstede (Gr.) een bezoek brengen aan haar onlang-- gehuwden kleinzoon, die haar met een wipkar kwam afhalen. Men zette voor het oudje daarop een leunstoel. Pas had zij daarin plaats genomen, toen het paard op hol sloeg. De oude vrouw viel van de kar en is Maandag aan de gevolgen van dien val over leden. Diefstal. Te Leeuwarden is eene 23-jarige dienstbode gearresteerd die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eene portefeuille met 1300 aan bank papier, die haar huisheer op eene tafel had neergelegd. Er bestaat ver moeden, dat zrj in denzelfden dienst en ock in vorige diensten nog meer diefstallen heeft geploegd. Zij heeft den eerstgenoemden diefstal volledig bekend. Zij zou in het huwelijk tre den en wenschte het geld voor het op te richten huishouden te gebrui ken. Smokkelhandel. De controle langs de grenzen op Duitsch gebied is in den laat- sten tijd zoodanig verscherpt, dat de smokkelarij, die door de grensbe woners nog steeds werd gedreven, nu te bezwaarlijker wordt en zy cr j zich niet meer aan durven wagen. Het rundvee en de varkens zijn in een controle-boek ingeschreven, en ieder veehouder is verplicht dat op zware boete bij te houden Alleen langs de gemeente Eibergen zijn drie gendarmeposten gevestigd. Koloniën, BATAVIA, 8 Oct. De duitenplaag. Op Pasoeroean heb ben eenige aanhalingen van valsche koperen duiten plaats gehad. De regent en do mantri kaboepaten deden nasporingen in het district Djati, waar zekere hadji O maar van de dessa Gedjoekan valsche duiten in circulatie brachtbij de daarop ge volgde huiszoeking werd dan ook bij hem een vrij aanzienlijk partijtje gevonden. De hadji deelde mede dat zekere pak Keinis en mbok Dilip van de dessa Tjoekoer Gondang ook degelijke duiten in omloop brachtenbij hen werd echter niets gevonden, doch van hen kreeg de regent te weten dat een paar Chineezen van de hoofd plaats de duiten in de dessa lieten verspreiden. Daarop werd door den wedonokota huiszoeking gedaan bij den Chinees Tan Ma An en daar achterhaalde - die ambtenaar twee petroleumvaten vol valsche duiten, een bedrag van f450 vertegenwoor digend, terwijl bij den Chinees T.-.n Tjip Seng, vioeger reeds veroordeeld geweest wegens het in omloop bren gen van valsch geld, f290 en ver scheidene koperen plaatjes achter haald werden. Een paar dagen later had een tweede huiszoeking plaats bij laatstgenoemden Chinees, en toen werden in het privaat achter zijn woonhuis nog eenige zakken valsche koperen duiten gevonden. Bij den Gamees Tan Soen Gie vond de politie een partij koperen plaatjes, stempels en gereedschappen, welke hen, vol gens zijn verklaring, in bewaring ge geven v/aren door Tan Tip Seng. De bende schijnt nog meer mede plichtigen te hebban, waarom verdere nasporingen gedaan worder». SoerRbld.) De kostbaarheden van den vorst van Lombok, door ons buit gemaakt, en wel ter gezamenlijke waarde van 1850,000, gaan successievelijk naar Ne ierland, ten einde aldaar geréali- seerd te worden. Met het stoomschip Burgemeester den Tex gaat de eerste bezending, ter waarde van een ton, en zoo vervolgens, tot de gansche buit in Nederland is, alwaar de kost baarheden, waaronder artikelen van groote waarde, wel grif koopers zul len vinden. Ongetwijfeld zullen ze in Nederland wel eerBt voor het publiek fenloun worden, eeateld en het is jam mer dat men nier daartoe geen gele genheid heeft opengesteld, want de schatten blijven uit het oogpunt dat zij buit zijn gemaakt en van een vorst afkomstig, welke fabelachtig rijk werd genoemd, een kunstwaarde be houden, welke do.>r tentoonstelling in haar waarde wordt verhoogd. (Bat. hbld) De Loc. meldt in zyn wekelijksch overzicht Na de berichten die wij den 24slen September uit Timor Dehli ontvingen, is niets anders bekend geworden om trent de opstanden en het lot van deu Portugeesohen gouverneur, die door de oproerlingen zou zijn iuge sloten. Wel een bewijs hoe het ge steld is met onze middelen van ge meenschap. De vreemdste toestanden kunnen in of nabij sommige gedeelten onzer Buitenbezittingen heerschen, gebeurtenissen kunnen er plaats grij pen, die een onmiddellijk optreden noodig maken, en praotisch is het zoo ongeveer alsof dat alles op eene andere planeet voorviel. Terwyl aldu3 onze koloniale na buren last hebben met de bevolking, is het ook by ons niet overal even rustig. In de bovenlanden van Su matra's Westkust heerscht een zeer ontevreden stemming, opgewekt door de dreigende invoering eener gelde lijke belasting, ter vervanging van de gedwongen koifieculluur, tegen de bepalingen van het plakkaat Pand- jang in. tetteren en Kuost Men meldt ons In de maand Juli van het jaar 1896 zal het concours van den Noord- Hollandschen b -nd voor Harmonie- en Fanfarekorpsen te Beverwijk ge houden worden. Eenige heeren hebben zich bereids als feestcommissie geconstitueerd. Deze zal traobten de gelden voor fees telijke ontvangst en verdere festi viteiten bijeeu te krijgen,en de regeling van het tweedaagsoh feest op zich te nemen. Zij heeft als haren eere voorzitter den heer burgemeester dezer gemeente, Jhr. G. S. Boreel aan gewezen en benoemd, welke opdracht aanstonds bereidwillig werd aam vaard. De heer G. T. D. Slaap, voorzitter, heeft een stuk weiland, hem toebe- hoorende, gelegen aan den Velserweg tegenover „Scheybeek" voor het conoours ten gebruike afgestaan. Dinsdag 19 dezer zal op de veiling van antiquiteiten en kostbaarheden uit de nalatenschap van den heer J. J. Korthals in „De Brakke Grond", te Amstordam, o a. het ledekant van koning Lodewijk Napoleon, afkom stig uit het paviljoen te Haarlem, onder den hamer komen. Dit ledekant is vervaardigd uit acaciahout en prijkt met den keizerlijken adelaar. De heer F. van Duinen zal als gast optreden in de Tannhiiuser, die den 12den November door de Nederland sohe Operate Am3'erJam zal gegeven worden. Een zeer fijne troep speelt tegen woordig in Schotland en zal zich waarschijnlijk ook in Londen laten zien. De Directeur, tevens eerste heldenrolspeler van dezen reizenden troep die trouwens alleen voor een liefdadig doel speelt is lord Rosslvn, als eerste minnares treedt lady Marjoribanks op en naast hen als marqué de graaf van Kilmorey. Alle dames eu hoeren van het gezel schap behooren tot de „bovenste tienduizend' en allen spelen voor treffelijk. Hun repertoire omvat: Borneo en JuliaHamlet en het blij spel Diplomacy. pCt. 'e jaars van af den datum der aanvaring. Ieder der gedaagden blijft aanspra kelijk voor zijn deel der te vergoeden schade, waarvoor de Crathie exeou- tabel wordt gesteld. Bij niet betaling heeft de „Nordd. Lloyd" het recht tot verkoop, terwijl de gedaagden voorts worden veroor deeld in do kosten van hot geding en van de beslaglegging. Deze kosten worden op dit oogen- blik begroot op f3138 67Vs. Brand te Schagon. Dinsdag (stond voor de rechtbank te Alkmaar tereoht de loodgieter L. Spiering, die voor den brand op da kerk te Schagen werkzaam was. Hij werd beschuldigd vaa brand ver- j oorzaken door onvoorzichtigheid. Hij, had, zooals reeds vermeld i', een vlammend komfoor tijdens zijne af wezigheid op de kerk laton stuan. Er waren 15 getuigen gedagvaard. De eisch was zee weken gevange nisstraf. De verdediger, mr. Kraakman Jr., te Alkmaar, pleitte vrijspraak, of, zoo de rechibank zich daar niet mee ver eenigen kon, het opleggen eener boete, daar beklaagde by eventueels hechtenis door stilstand zijner zaak groote schade zou lyden. Sport en Wedstrijden. Vé'odrömo d' Hiver. Ia het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft Woensdag de wie lersport haar intooht gedaan, begroet door de klanken van Wolff's kapel, 't Was er stampvol en de kapelmees ter vaa Oud-Holland speelde zijn Vélodrömemarsch zeker niet voor ondankbaar publiek. De openingsrede werd door dc-n lioci FiauD Notoohor gehoudon on onmiddellijk daarop begonnen de evolutiën der wielrijders. Het eerste was een „jeu de ro3e" aan de beurt, een spel dat bekend genoeg mag heeten en daarop volgde de wedstrijd voor langzaam rijden. Nog andere nummers stonden op het programma, als kunstiijden waaronder op monoeyole toernooi en ringsteken die alle in den smaak vielen. De groote deugd van een vólodro me is zeker groote ruimte, en men weet hef, die is er. Met wat vlaggen en geschilderde guirlandes is een eenigzins feestelijk aanzien verkregen. In de zijzalen en onder de galeryen worden exposities van rijwielen inge richt. Op de galerij aan de tuinzijde is een inrichting voor leeren wielrij- den; zij bestaat uit een afgebaand rijpad tusschen twee latten en een hangtoeatel, waardoor hst wiel ver hinderd wordt te vallen. Rechtszaken. De aanvaring van „Elbe en Crathie". De rechtbank te Rotterdam besliste Woensdag in zake de aanvaring van de Elbe en de Crathie, dat het vol ledig bewijs ia geleverd, dat de aan varing heeft plaats gehad tusschen de Elbe en de Crathie, terwijl de schuld daarvan lag by de Crathie. Mitsdien werden de gedaagde Gor don c. s eigenaars der Crathiever oordeeld aan de Nordd. Lloyd te ver goeden do geheele sohade, geleden aan de Elbe en toebehooren met 6 GEMENGD NIEUWS. Wetenschappelijke lucht reizen. Aan een belangwekkend artikel over de nieuwere wetenschappelijke luchtreizen in de wekelijksche cou rant De Nijverheid ontleenen wij het volgende Van de talrijke luchtreizen, die tot in het jaar 1S94 in Europa werden ondernomen, zijn zeker die van de EngelsohenGlaisheren Ci'xwell in 1862 en den Franschman Tissandier in 1875 de merkwaardigste. Glaisher verloor op eene hoogte van SoO 1 M. het gezichtsvermogen en het bewust zijn, en alleen door de tegenwoor digheid Ven geest van zyn mederei ziger, die, wijl hij zyn banden niet meer gebruiken kon, het koord van den ventiel met de tanden greep, werd hun leven gered. De oorzaak, waaraan die afmatting en bewuste loosheid wa3 toe to schrijven, bleek te bestaan in de afneming van het zuurstofgehalte van de lucht in de hoogore luchtlagen.Daarom oadernam Tissandier zijn luchtreis, gewapend met een zuurstofapparaat; niettegen staande dezen voorzorgsmaatregel verloor hij reeds op eene hoogte van 7009 M. het bewustzijn en stikten zijne beide tochfgenooten op een hoogte van 8200 M. Toen Tissandier bijkwam, lagen zijne tochtgenooten, uit mond en neus bloedend, dood nevens hem. De ballon daalde met schrikkende snolheid, en had Tis sandier niet op het laatste oogenblik het anker prijsgegeven, ook hij ware verloren geweest. Niettegenstaande deze groote ge varen zyn de onderzoekingen naar den aard der hoogere luchtlagen ijverig voortgezet. Eerst op den 4den Deoember van het vorige jaar is het den meteoroloog Berson gelukt met den, aan do vereeniging tot bevorde ring der luchtscheepvaart toebehoo renden ballon „do Phoenix", de bo vengenoemde luchtreizen in do bereikte hoogte te overtreffen, maar ook tegelijkertijd zeer belangrijke meteo rologische waarnemingen te doen. De „Phoenix" was met 2000 kub. meter waterstofgas gevuld eu voerde behalve alle noodige instrumenten, ook een apparaat voor do inademing van zuurstof mede. De opstijging vond plaats 's raorg. te 10Vs uur op den 4den December 1894, by Leopoldshall- Stassfurt. Do temperatuur was 0 graden Celsius De ballon steeg snel en had in een kwartier do hoogte van 2000 Meter bereikt. Tot 1500 M. was de temperatuur 6 graden gerezen van toen af daalde zij; na één uur was 5000 Meter bereikt; de tempera tuur was 17.5 graden Celsius en de luoht zeer drooglichte hartklop pingen deden zich voor. Ter hoogte van 6000 Meter daalde de thermome ter tot 25.5 graden. Te 12 uur op eene hoogte van 6700 Meter ge komen, begon de heer Berson de zuurstofinademingen met zeer gunstig resultaat, na een half uur stijgens was meer dan 8000 Meter bereikt, met 39 graden Celsius. Van toe i weelde geborenWelke eerlijke lieden zouden wij dan geworden zijn." „Stellig. Het moet wel gemakkelijk zijn om het leven van anderen te sparen, wanneer men het niet noodig heeft hen te dooden om zelf te kunnen lever." „Zoo heeft het helaas r.iet kunnen zijr. Maar h pro pos, slechte gewoonten zijn gevaarlijk. Als nu het toeval wilde dut in den onschuld, misschien wel wat eentonig, van den huiselijken haard, het verlangen naar ons vroeger handwerk weer bij oes boven kwam, wat zou den wij dan doen „Wat wij zouden doen?" „Ja." „Ik weet het niet." „Ik wel." „Wat dan?" „Wel, wij zouden een paar vogels den nek omdraaien," antwoordde Richard Larmor. Vol zelfvoldoening over zijn antwoord, begon bij luidruchtig te lachen, terwijl zijn broeder, kalmer in zijne uitingen, zich tevreden stelde met door een glim lach er zijne goedkeuring aan te hechten. Op d<t cogenblik werd er op de deur geklopt. De neger, die in hun dienst was, trad binnen. Hij gefhun met een gebaar te kennen Trant hij was doof dat men op hen wachtte om aan tafel te gaan. Zij be gaven zich naar de eetzaal, waar vo >r hen eereplaateen waren vrij gehouden. Zonder te aarzelen namen iij plaats en toonden zich evenzeer op hun gemak alsof zij steeds in latsoenlijke kringen hadden verkeerd. Hunne onverstoorbare kalmte, hunne natuurlijke voor naamheid. «raven stellig geen reden tot argwaan en tot het vermoeden dat zij vermetele schurken waren. William, die naast Antonine zat, gebruikte weinig. De tengere, blonde bewoner van Albion scheen een droomer te zijn. Zijn weemoedige blik zocht dien van de jonge vrouw te ontmoeten, welke van baar bant zich niet trachtte te onttrekken aan den invloed van deze twee mooie oogen. Zij wa3 blijkbaar bekoord door don jongen deugniet en voelde haar hart sneller klop pen bij de gedachte, dat zij hem reeds groote belang stelling, misschien reeds eene onweerstaanbare liefde inboezemde. Voor haar, het lieftallig vrouwtje, nog vol afkeer voor haar eerste huwelijk, scheen zulk eene liefde alle mogelijke bekoringen en verwachtingen op het geluk te hebben. Zij gaf zich dan ook over aan dien gelukkigen droom met eenige naïve gejaagdheid en ondoordachte stoutmoedigheid. Met verrukking her innerde zij zich op welk eene avontuurlijke wijze zij kennis had gemaakt met William, hoe hij zich onder weg steeds bad beijverd haar van dienst te zijn, terwijl de reis zeer bekort was door zijne gesprekken, die nu en dan door zuchten waren onderbroken, en ook zij, overgeleverd aan die liefelijke droomer», raakte nauwe lijks de verschillende spijzer, die opgedischt werden, met de lippen aar. Deze twee gasten waren echter de eenigen niet die zich niet mengden in het vroolijk gesprek en den Hin ken ee lust, hadden die dit bruiloftsmaal kenmerkten. Ook M: xïme en Simpliee bewezen het diner weinig eer. Mvxime was somber geworden. De komst der valeche Engelschen had hem onverwachts en pijnlijk getroffen. Dit leit verlevendigde in hem de herinnering aan den inhoud van het testament van zyn oom, en wekte met kracht opnieuw de wroeging op in zijn hart, die bij met zooveel moeite in slaap had jesust. Ja, hoe ener giek men ook moge zijn, men oUsnapt niet aan die onverzoenlijke wet van het menschilijk lot! Hoe meer de schuldige er tegen tracht te strijlen, des te krach tiger worden de pogingen d r eeuvige gerechtigheid om zijn weerstand te breken. Wat Simpliee betreftdeze was gezetvn aan oen der uit eenden van de tafel, dat hij niet at was stillig nietde schuld van zyn geweten, maar wel van ziji. 'hart. De arme jongen had zijn bouquet nog niet durvn aanbieden en dat maakte hem ongelukkig. Vooral behoefde het hem te zien, dat zij voor wie hij bestemd ws zoo vol aan dacht was voor de woorden, die de jong; vreemdeling naast haar eenigszins geheimzinnig tot har scheen te richten. Zijne beweeglijke, droefgeestige rlauwe'oogen waren dikwerf op hen gericht om ziet dan weer te vestigen op de bloemen, die hij nog in zijie hand hield. Blijkbaar verteerde hem het verlangen ;r zijn i leaal mee te versieren, maar zijne verlegenheid n moedeloos heid hielden hem hiervan terug. Verschelde o malen was hij reeds opgestaan om zijn plan te vol voren en tel kens weer gaan zitten. Plotseling scheen ht hem toe, dat de jonge vrouw hem vriekdelijk aanzvrhij ont roerde, stond plotseling op als door een ver bewogen en ploop heimelijk tot achter den stoel waaop zij zat. „Voor n!" mompelde hij en legde het ruikrtje violen en rozen, dat hij voor haar bestemd had,voor haar neer. „Haastig keerde Antonine zieh om; zij hekendeden jongen idioot en hield hem tegen toen hijuch wilde verwijderen. „Ben jij het Simpliee," zeide zij. „Het is zeer vrien" delijk van je mij die bloemen te brengen." Zij nam ze cp en rook er aan. „Zij zijn mooi," vervolgde zij, en rieken heerlijk. Ik dank je zeer, dat je aan mij gedacht hebt." „Ik denk altijd aan u," stamelde hij ernstig. „Men moet altijd aan de goede f-jeëa denken. Dat brengt ge luk aan." „Ben ik dan een fee je in oogen, bsste vriend „Zeker. Ik heb u somtijds in den hemel gezien, en alleen feeën, engelen en vogels kunnen 'ooven ons zwe ven." „Welnu, laat ik dan oene fee zijn," zeide Antonine met een glimlach, „maar op eene voorwaarde." „Welke voorwaarde?" vroeg Simpliee. „Dat je mij dikwijls vereert met een bouquet als dit, mijn jongen, en dat je mij zult omhelzen voer dé moeite die je jezelf gegeven hebt om de bloemen te plukken." Simpliee ontroerde. „Het was wel mijo plan om u iederen dag rozen en viooltjes aan te bieden," stamelde hij, „maar om u te omhelzen „Welnu „Dat zou ik nooit durven." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2