Tweede Editii IHiPLiOlUEITI. j. c. De stem van het geweten. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dc PitbUcilé Etrangère G. L. DAUBE tC- Co. JOHN F. JONES, Sttcc., Parijs 3lbis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,tbij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaarndam^C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Tfelsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 -AJD VrXïLTZEjZESTTIIËXEsr Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. BSLJETTRX voor Veilingen en Lfcisbcstediiigen, voor FeeslelIJk- icücn, Concoursen etc «ao snen er S9«oo®drs»kker(j vat dit Biad et hoogst billijken p*,js laten jdrukken. Rüeuwsëe Lettersoorten, gpae- il«c aflevering. De Directeur Uitgever Politiek Overziott. De fransche kamer kwam Maandag lijeen voor de verkiezing van een indereu voorzitter in de plaats van den nieuwen minister van marine, jockroy. Zij kon echter niet tot een leslissende stemming komen, want ir werd geen voldoend aantal stem- nen uitgebraoht, wat vooral hieraan was toe te schrijven, dat de radioalen en de uiterste linkerzij deze verkie zing als onnoodig beschouwden en niet stemden, evenmin als de ministers. Heden wordt voor de derde maal Van bevoegde zijde wordt te Rome het gerucht tegengesproken, dat Enge lland en Italië eene overeenkomst zouden hebben gesloten betreffende ;een gezamenlijk optreden ten opzichte jvau Turkije. Zonder ongerustheid wordt in de olficieele kringen te Rome verdere loop der zaken in het Dttomaansohe rijk afgewacht. De Times verneemt uit Konstanti- hopel, dat naar het oordeel der bui- teülandsche gezanten de Christenen in geheel Klein-Azië gevaar loopen. De Stamboelsche paleispartij heeft de lonlusten zelf meerendeeis aange- ;stioht, misschien buiten medeweten Van den sultan, ten einde Kj^mil Pasja's plannen te verijdelen. Deze Stond op de vervanging van eenige foofcreaturen door mannen van karak ter. Kjamil Pasja is ter elfder ure tot goeverneur van Smirna benoemd en :daarheen vertrokken. I Volgens een bericht aan de Daily Chronicle uit Konstantinopel heeft een buitenlandsche consul, die daar is aangekomen, de streek tusschen Erzeroem en Trebizonde afgeschil derd als een woestenij. Al de Arme nische dorpen zijn er puinhoopen, die massa's lijken bedekken. Een buitenlandsch consul, die pas te Konstantinopel is aangekomen, schildert de streek tusschen Erzeroem -• -en Trebizonde af als een volslagen woestenij. Alle Armenische steden en welke bij doortrok, lagen in puinoveral zag hy hoopen onbe graven lyken, en langs den weg vrouwen en kinderen in jammerlijken toestand die zijn hulp inriepen. In .Erzeroem en in de onmiddellijke nabijheid zijn meer dan duizend Vmensohen vermoord; de komst van Shakir pasja herstelde de orde, maar hij kwam te laat om de moorden te voorkomen. De gezanten te Konstantinopel zyn overtuigd, dat in geheel Klein-Azië het leven der Christenen gevaar loopt, zegt de correspondent der limes. Het gevaar spruit hoofdzakelijk voort uit de valsehe voorstelling welke men van het hervormirigBdecreet heeft gegeven, alsof dit een maatregel zou zijn, genomen in het belang van de Christenen ten nadeele der Moham medanen. Deze voorstelling heeft in de provincie ingang gevonden en daar de stemming tegen de Christenen verbitterdte Konstantinopel is het echter een ander geval, want de revolutionaire partij laat zich niet om den tuin leiden door de paleiskliek. Deze partij verafschuwt het stelsel dat door den tegenwoordigen sultan is ingevoerd zij verlangt een grond- wettigen regeeringsvorm, waaraan de christenen naar verhouding hun aan deel zouden hebben, en o* er het geheel is het program dezer partij liberaal en verdraagzaam; van deze zyde dreigt den christenen dus geen gevaar. In diplomatieke kringen houdt men het er voor, aldus verzekert de cor respondent van het City-blad, dat de jODgste moorden in Klein-Azië in vele, zoo niet in alle gevallen te wijten zijn aan intriges van invloedrijke mannen ten paleize, die daardoor de plannen van Kiamil Pasja wilden verijdelen. Tot staving van deze meening wordt aangevoerd, dat men op het paleis de beweging te Diabekr geheel in zijne macht had. De moordtooneelen had den van Vrijdag tot Zondag geduurd; toen vernam de Fransohe gezant Cambon, dat het Fransche consulaat in gevaar verkeerde, en in het holst van den nacht deed hy den groot vizier weten, dat hij, indien de consul gedood werd, het hoofd van den vali zou eisohen en Alexandretta zou doen bezetten door een Fransch eskader. De grootvizier bracht de boodsohap over naar het paleis en twee uur later was te Diabekr alles rustig. De benoeming van Kiamil Pasja tot gouverneur van Aleppo is inge trokken, en op zijn verzoek is hy in dezelfde waardigheid benoemd te Smyrna, op voorwaarde dat hy dade lijk zou vertrekken. Ten einde plaats voor hem te maken, is Hassan Fehmi Pasja, die te Smyrna zeer populair was, van zyn post ontkeven. De Turksche bladen bevatten een lange lijst van onderscheidingen voor offioieren, die in Armenië dienen. In de tegenwoordige omstandigheden hecht men aan deze onderscheidingen groote beteekenis. Te Konstantinopel zyn Zaterdag een honderdtal Arme niërs om onbekende redenen in hech tenis genomen. Het egyptische Kabinet heeft eene verandering ondergaan. Noebar Pasja heeft wegens gezondheidsredenenen om zijn hoogen leeftijd ontslag ge nomen als minister-president. Nu is Mustapha Fehmi Pasja, minister van oorlog, in zyn plaats tot president benoemd. j In diens plaats is de minister van binnenlandsche zaken, Abani Pasja, j de hof-ceremoniemeester, aangesteld 'tot minister van oorlog. Deze wijzi ging zal geene verandering brengen in de politiek, welke tot dusver door het ministerie is gevolgd. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat in eene buitengewone editie van de Staatscourant wordt afgekondigd de inlijving van Beohuanaland bij het gebied der Kaapkolonie. Zaterdag a.s. treedt dit besluit in werking- Bechuaca-land stond reeds sedert vele jaren onder Engeland's protec toraat. Het land ligt ten noorden van de Kaap-kolonie en grenst ten oosten aan Transvaal. Reeds meermalen werd over de formeel9 inlijving van Beohuana-land bij de Kaap-kolonie gesproken. Dit plan is nu ten uitvoer gebraoht op de aandrang van Sir Cecil Rhodes, den Kaapsohen minis- ster-president, wiens streven het is de Engelsche bezittingen in Zuid- Afrika steeds verder noordwaarts uit te breiden. STADSNIEUWS eerste en derde pagina Haarlem, 12 November. Schouwburg, Vrijdag a.s. vijfde abonnements- voorslelling van het gezelschap A. van Lier. Dan wordt voor het voetlicht gebrachtEen Zondares drama in vier bedrijven naar den engelsehen roman van Wilkie Collins. Voor hen wien de roman bekend moohtzyn, kunnen wij hier nog aan toe voegen, dat mevr. Julia van Lier- Cuipers do rol van Mercy Merriok vervult. Zal het optreden van deze beken de actrice weder evenals voorheen eene aantrekkingskracht op het Haar- lemsche publiek kunnen uitoefenen en het uit zijne, op ééne enkele uit zondering na betoonde onverschillig heid tegenover alles, wat de sohouw- burg ons dezen winter tot dusvere te zien gaf, kunnen wekken Wij hopen en vertrouwen van wel. Naar men ons meldt zal in den Woensdag alhier in den schouwburg te geven opvoering van de operette „Nelly" door de vereeniging Con Amorewegens ziekte van een der leden als gast optreden de heer Johan Sohmier van de Nederlandsohe Opera te Amsterdam. Maandag kwamen te Zandvoort aan 2 Zandvoortsohe schuiten met versche visch. Besomming f28.— en f62.De prijzen der visch waren: bakschol fl.tot f5scharren f 1.— tot f2.—, pieterman f 1.40 per mand, tong f 0.45 tot f 0 90, tarbot f 3.griet f 0.30, rog f 0 50 en bon- sohol f 0 15 per stuk. BINNENLAND, Hofbericht. HH. MM. de Koninginnen moeten voornemens zyn den 23en November van het Loo naar de residentie te vertrekken. Vermoedelijk zullen HH. MM. in 1896 het paleis het Loo niet betrek ken, doch dat jaar grootendeels op Soestdyk verblyven, wegens hot ver richten van eenige werkzaamheden op Hot Loo, alwaar dan tevens nieuwe stallen met bijgebouwen voor het departement gebouwd zullen worden. Door den vice-consul van Duitsch- land te Terschelling werd Zaterdag onder de redders van 21 der 27 dren kelingen van de gezonken Duitsche stoomboot Thasos namens de Duitsche Levante-linie te Hamburg eene som van f200 uitgedeeld. Der Duitsche reederij een woord van hulde. Het tentoonatellingstsrreiD. Over de Amsterdamsohe tentoon stelling schrijft het Bbld.: Alles aan 'tafbreken! Rutschbaan, olifant, Duister Afrika, schip, Oud Holland, wielerbaan, alles wordt af gebroken. De wereldbazar is ontdaan van winkeltjes en begint meer en meer transparant te worden, evenals de olifant die alleen van beneden naar boven niet doorzichtig is. Door zichtigheid is thans de kwaal van alles wat op het terrein staat. Zelfs de mailboot lydt er aan en als men het paard voor de huifkar in het rechteroog ziet, kijkt men het linker uit. Met hangenden kop staat het dier en treurt. Het wordt tijd dat de vilder er bij komt. Veel valt er van de afbreker" niet te vertellen, 't Ziet er alles woest uit en de regen maakt het niet beter. In het hoofdgebouw lekt het door, maar geen noodbijna alloB is reeds ingepakt. De mannen met basoule en duimstok hebben druk werk. De perskamer dient als bivak voor soldatOD. De lange tafel op de zes magere pootjes wiebeliger gedach- tenisse I is met meer van die tafels weggenomen. Eq terwijl alles aan het afbreken heeft de Amsterdamsche IJsclub ploegen grondwerkers aan den gang gezet om de dijkjes aan te leggen voor de baan. De halve omtrek aan de zyde van de Ruj'sdaelkade is reeds afgepaald en gedeeltelijk ook reeds voltooid. Aan de groote tribune wordt het noodige timmerwerk ver richt. niet op.Daar is een „sociëteit" gevormd op zoo strenge grondslagen, dat zij alle wettenmakers schynt te tarten. Als meD, zooals gewoonlijk 's nachts na eenen, wanneer de hoofdingang gesloten is, het geheimzinnige steegje inslaat om door een nog geheimzinni ger zijsteegje voor eene donkere gesloten deur te komen, dan wordt in die deur, nadat men geklopt heeft, een luikje geopend. Het hoofd van den portier verschijnt in de opening en vraagt„Uw diploma i" Hebt ge geen diploma, dan komt ge er niet in, al waart ge de eigenaar zelf, want daarbinnen heeft deze niets meer te zeggenhet bestuur van de sociëteit is er baas. Veel kan hem dat zeker niet schelen, want zijn bier wordt toch gedronken. Het diploma, waarvoor men f 1. contributie beta It, bevat het gansche reglement. En een reglement in op tima formaDe hooge ernst van sommige bepalingen is lang niet onvermakelyk, b.v. by de omschry- ving van het doel der sociëteit: „Het doel van dezen vriendenkring is om de uren van uitspanning aan te wenden tot gezellig samenzya en veredeling en besohaving van den geest. Men zal dit traohten te bereiken o.a. door beoefening der uiterlijke welsprekendheid".... 1 En de volgende bepaling „De oommissaris van orde heeft het toezicht over het gedrag der leden zoo in als buiten de sociëteit." Of ook deze „Wanneer een eerelid of lid, door woorden, daden of handelingen, recht streeks of zijdelings de zaak bena deelt of tegenwerkt, zullen bestuurs leden zoo uit zichzelf als op advies van den oommissaris van orde zoodanig lid royeeren." Tot zelfs de registratie is niet ver geten. Onderaan staat immers „Geregistreerd te Amsterdam den vijfden November 1800 vier-en-negen- tig, deel 124, folio 10, verso vak 8, twee bladen geen renvooi Ontvangen voor regt Een Gulden twintig oent." Als dat geen heusche sooieteit is, wat is het dan vraagt het Hbld waaraan wij het bovenstaande ont- leenen. Het gestrande schip. Uit Nieuwendiep wordt van 10 Nov. De .Societeitsquaestie" te Amsterdam is nog lang niet opgelost, al hoort men er in den laatsten tijd weinig van. Er zijn nog altijd vele lokalen van verschillenden aard die den ganschen nacht (althans zoolang er nog gasten zijn) geopend blijven. Voor de danslokalen en de z. g. Het bij Callantsoog gestrande Bchip Lady Ruthven ligt thans op 3 vadem water bijna geheel op zijde. Het water loopt in en uit het ruim. Cam pagne, brug en voordek zyn wegge slagen. Het schip kan als verloren worden beschouwd. Sleepbooten en vletterlieden, Maandag van hier naar de strandingplaats vertrokken om te i traohten een deel der lading te ber- „artisten soc.eteiten" gaat dat vry moesten onverriohter zake terug- gemakkelijk, want zy worden overdag keereD omdat zij bet schip niet kon- niet als koffiehuis gebruikt en hebben i (jen naderen dus een eenigszins bijzonder karakter. Moeilijker echter is het 'oor de groote bierhuizen geworden, nu de politie den laatsten tijd met verdubbelde In aansluiting met hetgeen reeds over het schandaal te Leiden werd BtreDgheid iB opgetreden. Een daarvan gemeld, deelt men mede, dat do direc- is door eenige bekeuringen baDg trice der H. B. S. zioh onmiddellijk geworden en gezwichtdaar wordttot het hoofd der gemeente-politie, om twaalf uu3 gesloten. Maar de den burgemeester mr. Was, heeft ge- conourrent aan de overzyde geeft het wend. Aldus hoopt men te voorkomen, dat deze zaak in den doofpot wordt gedaan. Een ingezetene van Leiden wendde zioh met een soherp schrijven tot de directrice, waarin hij meedeelt, dat, de H. B. S. van meisjeB gedurende deze dagen niet genoeg beschermd blijkt te worden, hij zijn doohter voor- ioopig van die school neemt. Vrij algemeen wordt te Leiden ver langd, dat in deze zaak een streng onderzoek zal worden ingesteld. In den Zondagnacht ondervond de politie te 's-Gravenhage een zeer ernstig verzet van cavaleristen. Aan leiding was het feit dat een agent in de Passage een huzaar aansprak en wilde medevoeren naar het politie- bureel aan de Nieuwe Haven, wijl de militair in het bezit bleek van een als vermist aangegeven para pluis. Op de Ivapelsbrug kreeg de politiebeambte een sabelslag van een brigadier der huzaren en ontstond spoedig een algemeen gevecht tus schen de mannen van Mars en de politie, dat later herhaald werd toen eenige agenten uit het oommissariaat uittrokken om medeplichtigen aan de feitelijkheden in arrest te nemen. Sommige agenten bekwamen bloe dende wonden, terwijl de helmen van de meesten vernield werden door sabelhouwen. De militaire autoriteit is van 6dn en ander in kennis gesteldt. Het achtjarig zoontje van een be woner van' de Turfmarkt te 's Gra- venhage, werd Zondagoohtend dood te bed gevonden, hoewel het kind des avonds te voren gezond en wel ter ruste was gegaan. Zaterdagmiddag had het jongentje eohter over buikkrampen geklaagd. Geneesheeren sohreven den dood toe aan een plotselinge oorzaak. Het praatje dat de knaap wellicht overleden zou zijn tengevolge van snoepgoed met vergiftige bestanddee- len. heeft de po'itie een onderzoek doen instellen. Het lijkje is Maandag op last van de justitie naar Leiden vervoerd, ten einde door middel eener schouwing te trachten de oorzaak van den dood op te sporen. Heide ontginning. Voor eenige weken werd in dit blad gemeld, dat dr. A. M. Prins, rijkslandbouwleeraar te Deventer aan het hoofdbestuur van den Oranjebond van orde had voorgesteld een der hoeven van de Erica stichting tot proefboerdery in te richten, welk voorstel de Oranjebond van orde, na het in overweging genomen te heb ben, aannam. Bij dit voorstel was eene memorie van toeliohting ge voegd, omtrent de Erioa-stiohling. De beer dr. Prins verklaart hierin, dat de ontginning van daartoe ge- sohikte heide, zooals dit door den OraDjebond van orde geschiedt, van veel beteekenis is: le. in algemeenen economi8chen zin, omdat daardoor, a. armoede wordt gelenigd, b. het trek ken van paupers naar de steden wordt tegengegaan, c. tegemoetgeko men wordt in de vermindering van FEUI L.LETON. Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK VIL 20) Met vreugde bemerkte zij, dat het vooruitzicht op een flink fortuin niets veranderde aan de romantische liefde, die zij meende zoo plotseling bij William te heb ben opgewekt. „Edel men8ch 1" zeide zij tot zichzelf. „Bij hem zou eigenbelang geen rol kunnen spelen in zijne liefde." Voor de tweede maal merkte Camiile op, welken le- vendigen indruk de jonge vreemdeling op nare vriendin had gemaakt. Zij vermoedde hoe het in het lichtbewo gen hart van Antonino gesteld was, en het was zonder ling, maar instinctmatig vervulde dit haar met bezorgd heid. Zij gaf toe aan den invloed van deze vrees, zon- onhiinharfl oorzaak bnosr ODnieuw voor de twee die nog beefde van de ontroering, die zij niet bad kun nen verbergen, met zich voerde. Een kwartier later wandelden Richard en William in den omtrek. Zij wandelden op goed geluk af recht voor zich uit, en beurtelings praatten en zwegen zy. Zij had den behoefte aan de eenzaamheid om ongedwongen de vreugdevolle spanning van hun toestand le genieten. De zon verschool zich echter bij het ondergaan achter groote, zwarte wolken, de wind blies met plotselinge vlagen, de zwaluwen scheerden langs den grond en uitten schelle tonen alles kondigde de nadering van een onweer aan. Maar verstrooid, en in vreugdevolle gedachte verzon ken merkten de wandelaars die dreigende voorteekenen niet. Zij vervolgden hunne wandeling over heuvels en door dalen zonder te bedenken hoe ver zij reeds van „les Ravines" verwijderd waren. „Het is toch werkelijk ais in een tooversprookje," zeide William. „Wij zullen dus een millioen bezit ten 1" „Als tenminste die eerlijke mijnheer Maxime niet terugkrabbelt, wat ik voor zeker houd." „Begrijp jij zulk eene handelwijze? Hij wordt erfge naam zonder dat er op eenige mogelijke wijze tegen geprotesteerd kan worden, en nu komt het in zijn hoofd op mij die erfenis cadeau te doen, onder voor wendsel dat die goede man Tréhouart ze bestemd had voor een zekeren William Maxwell 1 Neen, maar dat is krankzinnigheid „Wel zeker! Nu zie je, waartoe de deugd voert. De deugd is eene krenking van den geest, die vroeger ot „Wat dat betreft zijn wij er volkomen zeker van nooit in zulk een gesticht te komen." >Wie weet het? Zullen wij, als wij ryk zijn, niet trachten eerlijke menschen te worden Misschien zijn wij op zekeren dag nog wel in staat tot eene grootsche daad van eerlijkheidDan zullen wy ons veratand heb ben verloren." „Je bent een diepzinnige geleerde Richard, maar het schijnt mij toe, dat je te veel rekent op het millioen. Voel je dan niet eenige onrust daarover „Ik? neen. Waarover zou ik ongerust zijn?" „Zal die Maxime mijne papieren niet aan een nauw keurig onderzoek onderwerpenZal hij dan niet be merken, dat ze valsch zijn?" „Wel komaanzij zijn door den handigsten kerel in Londen gemaakt. Ik heb ze duur genoeg betaald om goed te kunnen zijn.v „Maar misschien zal men nog meer bewijzen voor mijne identiteit eischen? Misschien zal men in Enge land i ilichtingen gaan inwinnen." „Ik geloof er niets van." „Waarom niet?" „Ten eerste omdat hij volstrekt geen ernstige reden heeft om ons te verdenkenbovendien zal de zonder linge man, hetzij dat hij zijn moed wantrouwt, hetzij dat hy verlangend i3 zijne onbaatzuchtigheid te toonen, zoo spoedig mogelijk de erfenis overdragen." „Nu, ik hoop, dat je je niet vergist." „Welnu, ik wed, dat wij morgen of overmorgen op zijn laatst, zamen millionair zyn." „Je overtuiging geelt mij meer zekerheid. Ik neem „W-.l, je hebt gelijk, want je zoudt ze verliezen. Je bent trouwens te gelukkig in de liefde, waarde Lovelace, om geluk in het spel te hebben." „Het is mogelijk. Het is een feit, dat het bekoorlijk weeuwtje mij gaarne mag lyden. Ik zal stellig met haar trouwen." „Ja, zij aanbidt je, dat is duidelijk te zien." „Ik zal je opdragen spoedig om hare hand te gaan vragen." „Het zij zoo. Ik zal mij van dese kiesche zending belasten met al de britsche waardigheid, die mij ken merkt. „Maidame, ik heb de eer te vragen naar de hand van u voor den neef van mij, enz. enz.„ Dat zal gezegd worden in zuiver bargoensch, wees daarvan ver zekerd." „Het is werkelijk waar", antwoordde William, „ik denk dat ik droem als ik bedenk, dat ik rijk zal wor den, zal trouwen en gelukkig zijn volgens de wettige regelen der maatschappij. Er iB stellig eene voorzienig heid voor menschen als wij." „Zeer zeker, mijn waarde. Het is de voorzienigheid van den duivel, een snaak die meestal invloedrijker en sterker is dan men algemeen denkt.- „Wie het is doet er niets toe, als het geheimzinnig wezen, dat onze gangen leidt ons maar naar het succes voert l'* „Heel goed gesproken. Wat ik zeggen wil, ben je van plan in Frankrijk te trouwen? Drommels, dat zou wei wat gevaarlijk kunnen zyn." „De burgerlijke formaliteiten zyn hier werkelijk wel lastig. Maar komaan! Mijne verloofde is romantisch. Ik Koor Kanton nnor Tt&lië te traan biivoorbeeld, waar

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1