Concertgebouw te Amsterdam, waar op Haydn's Oratorium „die Schöp- fung" werd ten gehoore gebracht. De solopartijen waren in handen van mejuffrouw Jeanne Landré, en van de heeren Joh. R gmans en Gerard Zalsman. j Aan' eene beoordeeling in het s Centrum over dit corcert ontleenen t wg het volgende Mejuffrouw Landré, die geheel on voorbereid de moeilijke sopraanpartij op zich nam, inplaats van mevrouw Noordewier-Reddingius, die op het laatste oogeublik door ongesteldheid was verhinderd, verdient een woord van bgzonderen lof voor de wijze waarop zij zich van haar taak kweet. Behalve eenige minder gelukkige oogenblikken in hot terzet; „Wie viel sind deiner Werke o Herru 2e gedeelte, zoDg zij hare partij op voortreffelijke wijze. Vooral de moei lijke aria: „Auf starkem Fittige schwinget sich" wekte een welver diend applaus. Ook haar duo met den beer Zalsman in het derde ge deelte en de aria: „Nun beut die Flur das frissche Giiin" waren ver rukkelijk. Dat de heer Rogmans als altijd onberispelijk zijn partij vervulde, be hoeft nauwelijks te worden gezegd. Hij schitterde vooral in de bekende i aria „Mit Würde und Hoheit an- t gethan* en in het heerlijke „Reci- totief" ten „Aria" „In vollen Glanze steige jetzt die Sonne auf." Ook de heer Zalsman, die over een aange naam stemorgaan beschikt, zong de baspartij met veel smaak, en oogstte veel bijval. Vooral het „recitatief" en „aria" „Gleich üffnet sich der Erde Sohoosz" de aria„Rollend in schiiu- menden Wellen" en zijn duo m9t mej. Landré vielen bijzonder te roemen. De koren waren blijkbaar met veel zorg ingestudeerd. Behalve een enkel vlekje tegen het einde van het derde deel liep alles uitstekend vaü stapel, ook het moeilijke koor„stimmt an die Saiten" in het 1ste gedeelte. Voortreffelijk was ook het koor „Heil Dir o Gott", en het slotkoor. De solo fluitist verdient bizondere vermelding voor zijn keurige bcge leiding van verschillende solo's, en bet orkest speelde de begeleidingen en vooral de sohoone inleiding van het 3e gedeelte met veel smaak. De heer Carel Blitz, vroeger ver bonden aan het Concerthobouw, is na eee vergelijkend examen met alle violisten van het orkest te Gla-gow, door den heer Kes benoemd tot tweede concertmeester. Aan zijd eerste lessenaar zitten alzoo twee Nederlandersde heeren Sons en Blitz. Finanoieele ffiededeeliiigen. Het Weekblad van Broekman en Hoarders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 12 Nov. 1895, door hun tusschenkomst verhandeld. Oblig. Gem. 's Graven hage 1872 74 103 V» pCt. Aard. Maatscb. tot ex pi. van het American- Hotel133 Maatsch. tot expl. van de Onderriem. Krasnapoleky. 129 Oblig. Maatach. toe expl. van de O.ndernem. Krasnapolsky. 102;£ Aand- Nederlands. Bruw- Maatschappij f243. Cultuur-Maatschap. ,,Penampfan". 22Vs ■Oblig. Java Spoorweg Mij. te 'sHage 100 Aand. Veenend. Stoom spinnerij en weverij 40 Opr. Bewijs Maatsch. tot exploitatie v. Staatsspoorw. f100. Winst-Aand. Baltieche Sp. fl. Ned. Fabriek van Wei kt. en Spoorweg- materiëel f15. Aand. Hollandsche Societ. van Leven Bverzek 261 l/j Ned. Lie yd 62 Venn. „Nederland" (Maatsch. tot verz. op het leven). 79 Sport en Wedstrijden. De courses te Mont Saint Amand bij Gent een vrij belangrijke wed loop zijn voor mededingers en publiek bedorven door een ernstig ongeluk. Op het oogenblik dat de jockey W. Buckley zich gereed maak te om het paard Congo te bestijgen, gaf het paard LoheDgrin, dat in het paddock bij den teugel werd rond geleid, hem zoo'n slag in 't gezicht, dat de man bewusteloos neerviel. Met een gebroken neus, het voorhoofd opengespleten, werd hij naar het hos pitaal te Gent gevoerd. Men vreest voor zijn leven. Lord Dunraven, de eigenaar van het engelsohe jacht Valkyriedat dit jaar zulk een mislukten wedstrijd heeft gehouden met het amerikaansohe jacht Defenderheeft een vlugschrift gepubliceerd, waarin hij zijn houding in dien wedstrgd verdedigt en o. a. de beschuldiging uitspreekt, dat bg de race de Defender dieper op de waterign lag dan bij de offioieele meting. Men is nu in Amerika woe dend over dit vlugschrift. Er is nog verschil van gevoelen onder de New-Yorker zeilers wat tegen de beschuldiging, als zou de Defender met eene andere waterlijn gezeild hebben dan zij bij de meting had. te doen. Er zijn er, die haar willen doodzwijgen. Anderen willen een onderzoek. ïn het algemeen gaat er een storm door de pers tegen Engelsche sportsmen en lord Dun raven in het bijzonder. Nooit meer eene uitdaging van hem of van eenige club waarin hij betrokken is, aange nomen! raden er enkelen. Ook op andere punten dan de genoemde be schuldiging verwerpt men te New- York de voorstelling van lord Dun raven. Een bewijs hoe de hoofden verhit zgntoen Smith, voorzitter van het beker comité, en Oliver Iselin, de voornaamste eigenaar der Defender Maandag op de effectenbeurs kwamen, kregen zij een ovatie. De zaken ston den een oogenblik stilluide werden zij toegejuicht en lord Dunraven uit gekreten. Dat ging op Amerikaansche wijs aldus. Een bekend makelaar vroeg: „What's the matter with Com modore Smith?" En in koor was het antwoord: „He's all right!" De ma kelaar weer: „Who's all right?" „Commodore Smith!" schreeuwden allen. Toen hetzelfde met Oliver Iselin. Daarna: „What's the matter with Lord Dunraven?" En een alge meen gesis ea gefluit was het ant woord. Ten slotte hield de chorêgos nog een lofrede op Smith en Iselin Het meest is men, als gezegd, ver ontwaardigd over de beschuldiging van het bedrog met den ballast. De positie van lord Dunraven is hier inderdaad zwak. Leest men zijn lug- schrift dan krijgt men den indruk, dat hij gelijk heeft, maar bewijzen kan hij het niet. Wel het getuigenis bijbrengen van een aantal personen, die voor zich verzekerd waren, dat bij de race de Defender dieper lag dan bij de meting. Maar minstens evenveel personen zullen het tegen deel volhouden. Een Engelsoh blad merkt nog op, dat het niet de eerste maal zou zijn, dat eene bemanning buiten jden eigenaar om, den ballast van een boot op een wedstrgd ver anderd heeft. Maar dit alles is natuur lijk geen bewijs. Er zijn te New-York al vele stem men opgegaan om lord Dunraven Is eerelid van de New-York Yaoht Club te schrappen. Met dat al wordt de vriendschap tussen broeder Jonathan en John Buil er niet inniger op. Het meesterschap van de wereld voor schaatsenrijders (hard- en kunst rijden) zal dit jaar, gelijk men weet, te St. Petersburg worden verreden. Als data daarvoor zijn thans vast gesteld 9, 10 en 11 Februari. Rechtszaken. Eene aanranding te Amsterdam. Voor de 5e Kamer der arr. reoht- bank te Amsterdam hebben Woens dag terechtgestaan: Franciscus Nico- laas Franken, oud 24 jaar, geboren te Amsterdam, zonder beroep, en Fredericus, Hendrious Biesenbergen, oud 25 jaar, geboren te Nieuwer- Amstel, werkman, beiden voorloopig aangehouden. Hun wordt telastgelegd, dat zij te zamen vereenigd, na te voren ge maakte afspraak om een persoon, dien zij zouden ontmoeten te berooven, in gemeen overleg in den nacht van 31 Aug. op 1 September jongstleden in het Vondelpark aldaar hobben ge poogd, met geweldpleging geweld pleging geld of wat zich overigens van hun gading in de zakken van Arnoldus Johannes Brugman mocht bevinden daaruit weg te nemen en dat zij ter uitvoering van dit misda dig veornemen moedwillig en ge welddadig genoemden Brugman, die op een bank zat, met de bank heb ben omvergetrokken, zoodat hij op den grond vielhem, toen hij weer was opgestaan, tegen hoofd en lichaam hebben geslagen en hem met een mes ander scherp puntig werktuig nabij het rechterschouderblad hebben gestoken ten gevolge waarvan hij een hevig bloedende wonde bekwamen na hem nog meer te hebben mis handeld, de handen hebben gestoken in een zijner broekzakkendoch dat zij in de volvoerine van hun voorgenomen misdrijf zijn verhin derd alléén ten gevolge van den he- vigen tegenstand dien Brugman bood en doordien zij uit vrees voor ont- dekkinh van hun misdrijf door an dere personen, die op het gerucht der worsteling te hulp zouden snel len, niet langer op de plek durfden ijerwijlen, of door andere uan hun wil onafhankelijke omstandigheden, terwijl eindelgk het voorschreven geweld op Brugman is gepleegd, met het oogmerk om den voorgenomen diefstal gemakkelijk te maken. Na een zeer langdurig [getuigen verhoor gedurende 't weik o.a de interessante bijzonderheid aan 't licht kwam. dat bekl. Biesenbergen de politie nog al eens een dienst had bewezen door haar speciaal bij visch- strooperij, delinquenten aan te wijzen was het woord aan get O.M., waargenomen door jhr. mr. Baud, tot het nemen van zijn requisitoir. Z. E E ging achtereenvolgens alle getuigenverklaringen na, en trok daaruit de conclusie, dat de beklaag den en niemand anders Brugman hebben aangerand. De verklaring van den aangerande worden betoogde Z. E. A. in allen deele bevestigd door de ten processe gedane msdedeelin- gen. Dat de aanranders het oogmerk hebben gehad om den mishandelde, Brugman, te berooven, achtte Z. E. A. eveneens bewezen. Spr. beschouwde de beklaagde als behoorende tot dat gevaarlijke soort van mensohen, die in alle wereldste den voorkomen zg gaan niet uit met het voornemen om te stelen of te moorden, maar als het hun te pas komt, deinzen zij er niet voor terug. Nog onlangs is er in het voorloo pig verslag van de Tweede Kamer op gewezen, dat de onveiligheid op den publieken weg steeds toeneemt. Ook met het oog hierop zou Z.E A. een zware straf eischen. Z E.A. requireerde mitsdien, dat beide beklaagde zouden worden schuldig verklaard aan poging tot diefstal, voorafgegaan en vergezeld door het plegen van geweld om den diefstal gemakkelgk te maken, en zullen worden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes jaren. Mr. Aug. Philips, toegevoegd ver dediger van den eersten beklaagde, betwiste dat deze een zoó gevaarlijk misdadiger zou zgn als door het O. M. was betoogd, en verzocht de bank beklaagde een minder zware straf op te leggen. Mr. Van der Biesen, advocaat van den tweeden beklaagde, pleitte ver zachtende omstandigheden en drong eveneens op lichtere straf aan. Uitspraak Woensdag 27 November. Het hof te Amsterdam heeft het vonnis bevestigd, waarbij Dirk Bosch alhier, ter zake van mishandeling met doodelijken afloop is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De officier alhier was van dat vonnis in appel gekomen. Zijn eisch was o jaar. Ver dediger in beide instantiëa- was mr- H. Ph. 't Hooft. Door de amsterdamsche politie is tegen 'den heer Schumann, di- reoteur van het Scandinavische circus, zeveu-en-twintigraaal proces-verbaal opgemaakt wegens het doen optreden van 12 kinderen beneden den geoor- loofden tijd. Het O. M. heeft tegen den heer Schumann geëischt een boete van 27 maal 12 maal 2 gulden of 4 maan den gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS. Kaflers in Engeland geïnterviewd. Khama, Bathoen en Sebeli hebben zich tegenover een verslaggever van Reuter over een en ander uitgelaten. Over Chamberlain waren de Kaffers in bewondering: „Hij is waarlijk een opperhoofd", zeiden zij. En wat zij van Engeland dachten? „Wij zijn verbaasd, wg weten niets te zeggen. Het volk is talrijker dan de sprink hanen, en de dingen die zij bezitten zijn ontelbaar. Zij werden met handen en voeten, met metalen, met vuur en zelfs met den bliksem. Als zij muziek maken werken ze met handen en voeten. Behalve de Lord Mayor's Show waren wg het meest verbaasd over het geld in de Bank. Van zoo iets hadden wij thuis niet; ge droomd." Bg den openbaren verkoop der onroerende goederen die aan den Graaf van Parijs hebben toebehoord, nam de familie Orleans het kasteel en het landgoed En voor 5 millioen frs. over. Het kasteel Amboise ging voor 146,000 frs, de overige bezit tingen hebben voor minder groote sommen koopers gevonden. Woensdag zou de markies De Nayve voor de correctioneele reoht- band te Saint Amand tereoht staan, op de aanklacht van mishandeling, van zijne kinderen. Er zijn zeven getuigen a charge opgeroepen, o. a. de markiezin De Nayve, van wie de aanklacht uitgaat en de abbé Ros- selot, die zulk een treurige vermaard heid heeft gekregen uit het vorige proces. Een jonge vrouw bedelde in den nacht van Maandag op Dinsdag op den boulevard Poissonnière, te Parijs. Haar toilet geleek niet veel op dat eener hedelares, in de wijze waarop zij haar hand uitstak lag iets edels, iets voornaams. Zij werd door de politie gearresteerd en verscheen Dinsdagmorgen vcor den heer Orsatti. commissaris van politie. „Hoe is uw naam ?u vroeg deze. Marie Lebrun; ik ben vijf en dertig jaar, woon rue du Faubourg- Saint-Martin, nummer 3S En de zondeiiinge bedelares begon nn te vertellen, dat zij behoorde tot een der eerste adellijke geslachten van Frankrijk en dat haar gansche ver mogen bij den laatsten krach was verloren gegaan. Men won inlichtingen in aan het opgegeven adres, en vernam dat werkelijk Marie Lebrun niemand an ders was dan de markiezin d'Albu- fera, die krankzinnig was geworden wegens het verspelen van haar for tuin op de Beurs. Een hoogleeraar in de bacteriologie te Moskou is op zeer bijzondere wijze om het leven gekomen. Terwijl hij een proefneming deed met mioroben, die zich in een fleschje bevonden, sprong het glas en een splinter kwetste den geleerde aan den hals. Op deze wijze drongen de microben in zijn lichaam en weldra was hij bezweken aan de ziekte, die zij ver oorzaken. Poolreizen. Borchgrevink, de Noorscbe reizi ger, die vooral door zijn op het Aardrijkskundig congres te Londen gehouden voordraoht over het onder zoek der Zuidpoolstreken bekend is geworden, is naar Londen vertrokken ter voorbereiding der expeditie waar mede hij in Augustus 1896 het Zuid- 1 poolgebied weder opzoeken wil. Een Schotsche robbenvaarder is voor dat doel aangekocht. Deze kleine, onge veer 2 a 300 ton metende vaartuigen zgn zeer geschikt voor tochten in een ijszeeook Nansen's bekende Fram is naar dat model gebouwd. De robbenvaarders zijn voorzien van een metalen gsploeg of van een ijzeren bekleedsel aan den boeg, dikwijls worden zij nog door een volkomen gladde „gshuid" beschermd, Zestien personen 12 Enge'.schen en 4 Noren gaan met Borchgre vink mede. Zooals reeds vroeger ge meld werd, willen de onderzoekers hun hoofdkwartier opslaan aan Kaap Ader, Viotorialand, er de kegelvor mige eikenhouten huizen plaatsen, die zij ter overwintering medenemen en van daar uit op sceeuwschoenen en hondensleden naar de magnetische Zuidpool trekkenhet hoofddoel der expeditie. Naar de berekeningen van James Ross zou de magnetische pool ongeveer 160 Eng. mijlen van kaap Ader liggen. Naar de Zuidpool zelf doordringen wil men nog niet. Vóór zijn vertrek uit Kristiania is Borchgrevink ontvangen door koning Oskar die de groolste belangstelling in de expeditie aan den dag legde. Te Malaga zijn acht onderwijzers uit Belez in hechtenis genomen. De ongelukkigen liepen langs de straat te bedelen, omdat zij in langen tijd geen salaris hadden ontvangen. De gouverneur heeft hun beloofd, dat zij hun achterstallig salaris zouden ont vangen, doch dreigde hen in een tehuis voor bedelaars te zullen op sluiten, zoodra ze weder bedelend langs de straat werden aangetroffen. In een der zwavelmijnen te Ler- cara bij Palermo is een galerij inge stort. Een aantal werklieden werd onder het puin bedolven. Nadat reeds eenigen waren bevrijd, moest het reddingswerk gestaakt worden, omdat de geheele mijn dreigde in te stor ten. Vijftien werklieden zijn nog bedolven. Cholera. De cholera in Galioië houdt nog steeds aan, hoewel z(j veel vermin dert. Zoo werden den 9en en lOen in de districten Brody, Husialyn, Kamionka, Sokal, Tarnopol en Trem- bow'a samen aangetast drie personen, terwijl negen genazen en vier stier ven. Twaalf waren den llen nog onder behandeling van den dokter. Een aardige vracht. Van de hoeveelheden, die een trans atlantische stoomboot wel kan ber gen, kunnen velen zich geen voor stelling maken. De Georgedie dezer dagen van New-York te Liverpool binnenkwam, had aan boord750 runderen, 9000 schapen, 3000vieren- deelen van runderen, 136,000 schepel tarwe, 90,000 schepel rogge. 550 b katoen, 2000 zakken meel, 1800 zak ken lijnkoeken ,35000 vaten met pekel- vleescb, 300 vaten en bussen provi and, 9000 zgden spek, 3500 vaten hars, 700 vaten druivensuiker, 1000 kisten met geconserveerd vleesch, 300 pakken zeep, 400 vaten was, 300 vaten met vleeschextraot, 1000 vaten smeer, 100 tons notenhout, 3000 pak ken azijnzure kalk, 150 vaten zink- oxyde en 10,000 pakken kuiperswa ren I Wel is waar is deze lading de grootste die tot dusver ooit de haven van New York heeft verlaten. Vervolg Nieuwstijdingen. Naar wij vernemen ziin de heeren Mr. 1. A. Sillom en J. E. Henny, le den van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, benoemd om de Com missie uit te maken noodig tot het aanhooren van bezwaren van belang hebbenden der te onteigenen gronden, voor den aanleg van een spoorweg van Alkmaar over Heer Hugo waard naar Hoorn. Vervelg Stadsnieuws. „Coii Amore" De operette-vereenig. „Con Amore" onder directie van den heer W. Wie- gant, gaf Woensdagavond in den Schouwburg alhier eene opvoering van„Nelly", opera in 3 bedrijven tekst van M. v. Zanten, muziek van Carel L. Bouman. Reeds in het vorig seizoen werd dit werk door de ope- rette-vereeniging met veel succès ten tooneele gevoerd, en dat de herinne ring daaraan bij het publiek niet was verloren gegasn. bleek uit de groote belangstelling waarmede deze heropvoering werd ontvangen. De verschillende rangen van den schouw burg waren flink bezet. Voor den aanvang werd het publiek medegedeeld dat, wegens ongesteld heid ven een der leden, de heer Joh Schmier van Amsterdam als gast in de rol van Verhoef zou optreden. Tevens werd eenige toegevendheid ingeroepen voorde vertolkster van Anna, die mede zioh dien morgen ongesteld gevoeld had. Na deze proloog nam deeigenlgke voorstelling een aanvang. De ietwat langademige ouverture werd door 't orkest van het Stedelijk Muziekkorps verdienstelijk ten gehoore gebracht en bg het opgaan van het scherm werd het oog geboeid door een in derdaad fraai strandgezicht en een sohilderaohtige groep visschers, bezig met het verstellen van netten. Laat ik hier tegelijk zeggen dat aan de monteering van het geheel alle zorg was besteed, om mij verder I nog even mot het muzikale bezig te houden. Het werk is een aaneenschakeling van bevattelijke en meerendeels aan gename melodiën die zich zelden boven het alledaagsche verheffen maar ook vrg blgven van platheid. De harmo niseering getuigt meermalen van muzikale kennis en uit de instrumen tatie blgkt dat de componist ook op dit gebied geen vreemdeling is. In enkele nummers zoo bijv. in het gebed (le bedrijf), het koor van dor pelingen en de coupletten van Geert (2e bedrijf) is werkelijk stemming; andere gedeelten zijn aan te wijzen waar tekst en muziek 't maar half of in 't geheel niet eens zijn. Als geheel maakt het werkje een niet onvrien- delgken indruk. De uitvoer iog valt zeer zeker te loven, en de voorafgeschetste om standigheden hadden geen anderen schadelgken invloed dan dat Verhoef begrijpelijker wijze zijn rol van de partij af moest zingenmaar ook dit zou niet iedereen bij zoo weinig voor bereiding, gedaan hebben, zeker niet met zooveel zekerheid en met zooveel meesterschap over de toe standen als de heer Schmier een vakman trouwens het deed. Een woord van lof en de warme dankbaarheid der Vereenïging mag hem daarvoor niet onthouden worden. Onder de overige medewerkenden mogen genoemd worden: een visscher die zich behalve dit ook als goed zanger deed kennen; Flor is, die door zijn zang en niei minder door zijn los spel veel tot het succes bijdroeg; ook Geert was volstrekt niet onverdienste lijk. Onder de dames moet ik natuur lijk het eerst noemen: Nelly, de prima donna van het verdienstelijk gezel schap. Met fiinke oefeniDg zou deze jonge dame werkelijk veel genoegen van haar helder, frisch geluid kunnen beleven; nu reeds bleek haar audito rium zeer voldaan over de wijze waarop zij hare nogal veeleischende rol vervulde. Anna, de vrouw van Verhoef mag ook niet vergeten wor den; vooral in het „angstige" gedeelte van haar rol was zij goed. De koren zongen met goeden klank en over 't geheel zeer zuiver. Het orkest werkte zeer verdienstelijk en met de noodige bescheidenheid. In den heer W. Wiegant bezit „Con Amore" een leider die zijn taak ten volle meester iskalmte, zekerheid en muzikaliteit zijn in voldoende mate zijn eigenschappen en deze zijn voor het goede verloop, vooral van eenigszins gecompliceerde scènes, onontbeerlijk. PHILIP LOOTS. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. school, hoofd de heer M. H. Tushuizen, alhier, de heer J. Galema te Didam. Arrondissements-Reelitbank Zitting van heden Donderdag 14 Oct, Hedenmorgen stond tereoht F. Kranenbeek, alhier, oud 53 jaar, on der beschuldiging van op den llen Aug. alhier moedwillig te hebben ge slagen met een steenen schaal den agent van politie Jan Hartog, zooda nig dat deze aan de pols en de hand verwond werd. Beklaagde was op dien dag, een Zondag, des namiddags te 2i uur in zoodanigen staat van dron kenschap, dat Hartog, zijn buurman, hem aanraadde naar huis te gaan en hem binnen zijn woning bracht. Eenige oogenblikken hierna kwam bekl. weer uit zijne woning, in de hand hebbende een vierkante schaal met komkommers waarmede hg sloeg, zoodanig dat Hartog aan de hand en pols gewond werd. Beklaagde verklaarde niet be schonken te zijn geweest maar alleen wat opgewonden. De agent had hem naar hij beweerde niet naar hnis gebracht, maar hem zijne woning binnengeduwd. Uit het getuigenverhoor bleek ech ter, dat Kranenbeek zoodanig be3chon ben was, dat hij later door drie agenten van politie overgebracht, daar niet dadelgk verhoord kon worden. De ambtenaar van het O. M. in acht nemende de goede bedoeling van Jan Hartog. om den beklaagde in zgn woning te brengen en er op wijzende dat beklaagde wel degelijk beschonken was, requireerde eene gevangenisstraf van 2 maanden. Uitspraak heden over acht dagen. Daarna werd eene paarden mishan- deling behandeld. G. Hulsebcsch, oud 24 jaar, voer mansknecht alhier, stond terecht on der besohuldiging dat hg den Sisten Augustus op het Stationsplein uit louter kwelzucht een aangespannen paard met de zweep had geslagen. Als getuigen traden opS.de Vries, agent van politie, en de heeren Dr. M. F. van Lennep predikant, en A. v. d. Voort, leeraar alhier, die ver klaarden de mishandeling te hebben gezien. Beklaagde hield daarentegen vo niet zonder noodzaak te hebben ge slagen. De ambt. van |het O. M. zijn requisitoir nemende, wees er op, dat gebleken was, dat beklaagde uit louter kwelzucht, zonder eenige nood zakelijkheid het paard had geslagen zoo zelfs dat eene groote menschen- massa op het siationsplein zeer ver ontwaardigd was over de houding van beklaagde, toch achtte hij eene gevangenisstraf niet nuodig, maar eischte een geldboete van f 10, sub sidiair 7 dagen hechtenis. Na de pauze stond nog terecht Jan Trom, arbeider te Beverwijk, beschul digd van op den 5n Aug. 1895 den spekslager Arie van Essen aldaar en diens vrouw gesohopt en getrapt te hebben en voorts bij een paar andere ingezetenen aldaar een ruit ingewor pen te hebben. In deze zaak waren 9 getuigen opgeroepen, waarvan ééo verhinderd was te verschijnen. Van Essen verklaarde, dat des avonds te 11 uur Trom b(j hem ge komen was om Vs pond worst, en toen hem dat gegeven was, heen was gegaan zonder te betalen, waarop hij hem achterna liep. Nu greep Trom hem aan, gaf hem een duw en sloeg hem voorts een blauw oog. Zijne vrouw, die ook kwam toe snellen, werd eveneens mishandeld. Op de vraag van den president ant woordde getuige, dat bekl. op dat tijdstip niet dronken was geweest. Deze verklaarde echter wel dronken fe zijn geweest; hg kon zich niet meer herinneren wat op dier: avond was gebeurd. Mej. van Essen legde de verklaring af, dat bekl. wel een slokje op had, maar niet dronken was. De eisoh was 2 maanden gevan genisstraf voor de 2 gepleegde rnis- cirij ven van mishandeling en vi ijspraak van het andere hem ten laste gelegde. Nog heeft terecht gestaan Johannes Kruijff, alhier, oud zeventien jaar, die in den nacht van den 3lsten Augus tus de vlag heeft afgescheurd, welke aan de buitensocieteit van „Trou moet Blijcken" was uitgestoken. Door het O. M. werd vier maanden gevange nisstraf tegen hem geëischt. Uitspraak over 8 dagen. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed Het driejarig onderhoud der dui nen op het eiland Vlieland behoo rende tot de zeewerken in Noord-Hol land. Raming f3000. per jaar. Van de 12 hiervoor ingekomen bil jetten was dat van M. Daalder te Terschelling het laagst voor f2280 per jaar. Het driejarig onderhoud der haven en havenwerken op het eiland Wie- ringen, provinoieNoordholland;raming f3100 per jaar. Hiervoor kwamen 11 biljetten in waarvan dat van G. van der Lee te Medemblik het laagst, voor f3540 per jaar. Weder is alhier valsch geld in omloop; door een winkelier in de Spaarnwouderstraat zgn dezer dagen ontvangen een valsch kwartgulden stuk voerende de beeltenis van Ko ningin Wilbelmiua en het jaartal 1894, en een tiencentstuk voerende de beeltenis van Koning Willem III waarop geen jaartal voorkomt. Coiiffiissariaat tan Pulilie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor. de eigenaars terug te bekomen. Een bontje. Een zinken bloemen- bak. Eene pelerine. Yi HL. aardap pelen. Eene pet. Een hondje. Een gewicht. Een geldstuk. Een oorbel. Een beursje Eene rozenkrans. Eene vrouwenzak met zakdoek. Een zwart doekje. Een gouden ring. Een hand wagen. Een blauwe handdoek. Een vijzel. Een halsketting. Een duimstok. Een houten schot van een ledikant. Een muilkorf. Een dameshoed. Een tascbje naaigerredschap. Een omslag doek. Een knipmes. Een pantoffel. Een ring met sleuteltjes. Eenige sleutels. 350e Staatsloterij Donderdag 14 Nov. 1895. le klasse 4a lijst. No. 1133 I 100 Prijzen van f 20. 21434335306 85171176915271 18812 544 3475 5448 8646117701584419035 679 36115532 87901198i 1618519159 104836605655 9136119951626319215 13813820 5964 97-50123341644919226 1464 3850 6131 9937 124791656919250 2665 3986 6135 9993125241716119386 1699 3987 61691006612931 1725019429 1754 4097 68031030513Ó5617287 19467 1774 410269831079813067 17-17919912 1799 4219 7430108331401817594 20179 1352 4323 75151107014459177-12 20494 2750 4383 76S911076148411821220611 2939 50018305113691506518-534 20651 20969 Eurgerlijke Stand. Ondertrouwd: 11 Nov. L. Stoel en L. Witlam. Getrouwd: 14 Nov. F. J A. M. Wesselingh en E. Peters. L. C. Smit en M. J. Serné. R. v. d Werf en L. v. Wolferen. Bevallen: 12 Nov A J. Braak manKamerman d. 13. A. Moogmau v. d. Laan z. J. W. v. Veldhuijsen v. d. Wal d. A. de Groot—Bouman d M. F. Ritsema—Kramer z. Overleden: 13 Nov. H. v. Dun- genSabelis 81 j. Jansstraat. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 12 Nov. C. Maar schalk en J. W. M. van Coppenaal, Amsterdam. A. L. C. Furneé A. C. Goovers, Kampen. Bevallen: 10 N jv. J. M. de Lang Evertsen— Ramondt 2 z., Die ren. 11. M. E. Uijt den Bogaard Van der G^otd., N. Amstel. Baronn. Sweerts de LandeBCopes van Has selt d., Epe. 12. M. W. Zeilmaker Rogge z., Sitoebondo. M. E. van HeusdenSterk z., Amsterd. C. W. Kemps- Gevers levenl. d., den Haag. 13. S. R Schouten—Vermast d., Am- s.erdam.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3