Tweede Editie. MIPLMLJETTEI. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. De stem van het geweten. 13e Jaargang Dinsdag 19 November 1895 No 3799. -^BOilSr^IEXMIIEnsrTSIFIR.IJ-S Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken eri franco per postr 0.37Va ADVETRTELTTIËNT: Van 1-5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten ttén worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangire G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montimrtre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Blcemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKE3; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; VelsenL. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën san. BIImIETTEX voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk' beden, Concoursen etc Kan men ter ütooKdrukl«er(| vaz> dit Blad tot hoogst billijken pa ,js laten drukken. Meuwsle Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever j. c Politiek Overzicht. In België zijn Zondag in de ge meenten de gemeenteraadsverkiezin gen gehouden, waaraan veel aandacht is geschonken, daar zij zijn gehouden volgens de nieuwe wet, kraohtens welke de proportioneele vertegen woordiging wordt erkend der ver- aohilleude partyen door candidaten, die bij de eerste stemming niet zijn gekozen. In het grootste gedeelte der klei nere gemeenten zijn, voor zoover bekend, de meeste der aftredende leden herkozen. In de groote steden, Brussel, Gent, Antwerpen en Luik, waar de liberalen tot nu toe het overwioht hadden, zullen de gemeen teraden, te oordeelen althans naar de cijfers, die reeds bekend zijn, bestaan uit liberalen, clcrioalen en sociaal democraten. Dat ook de olericalen en de sooialisten in deze gemeenteraden voortaan invloed zullen uitoefenen, deze uitslag is verkregen ten koste van de liberalen, die by dezen ver kiezingsstrijd weer geheel verdeeld waren. Morgen, Dinsdag, komt de Belgisohe Kamer weer byeen. Volgens de fran8ohe Figaro zou dan door den minister-president De Burlet de ver loving worden medegedeeld van Prins Albert, den zoon van den graaf van Vlaanderen en den vermoedelij- ken troonopvolger, met zyn nicht prinses Clémentine, de jongste doch ter van koning Leopold. De Indépendance Beige verzekert echter, dat dit bericht geheel onge grond is. De toestand in Turkije bljjft zoo ongeveer dezelfde. De ongeregeldheden van Woensdag en Vrijdag blijken van weinig betee- kenis te zijn geweest. De Fransche zendelingen te Malatieh en Siwas zyn in veiligheid, maar hun gebou- wen zijn verbrand. Te Kharpoet zijn aoht van de tien woningen die aan de Protestantsohe missie behooren, af gebrand. Te Goeroeng zijn, naar men zegt, 2000 Armeniërs door 3C00 Koer den ingesloten. De Times verneemt uit Konstanti- nopelOud-Turksche hoforeaturen vervangen gaandeweg wat er nog aan eerlijke lieden in het paleis overge bleven was. Uit Odessa wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat havenstoomboóten onophoudelijk Armeensohe vluchte lingen uit Klein-Azië aanbrengen. Ook komen vluchtelingen in grooten getale over de Klein-Aziatische grens Rusland binnen. De Daily News verneemt uil Odessa: In de Russische pers zoowel als in politieke kringen wordt eene afzon derlijke gewapende inmenging van Rusland in Klein-Azië verwacht. Het voorstel Van eene Europeesohe oon- ferentie over Turkye is, oordeelt men, te laat gekomen. Ook drijft te St. Petersburg de meening boven, dat Engeland feitelijk niet van zins is alleen of in vereeniging met Rusland in Turkije gewapend op te treden. Mochten Russische troepen Anatolië binnenrukken, dan zal Rusland als schadevergoeding Erzeroem eischen. Officieus wordt toegegeven, dat voorloopig de overeenstemming der groote mogendheden alleen verkregen is in zooverre het beschermingsmaat regelen voor de Christenen ia Turkije betreft. De eskaders zullen, evensls in Oost-Aïië gebeurd is, over d8 be dreigde punten worden verdeeld. Door een oificieuse nota wordt mede gedeeld dat het onjuist is als zou bet Italiaansche eskader, hetwelk naar het Oosten vertrekt, in last hebben om slechts in vereeniging handelend op te treden. Italië zal deelnemen aan elke gemeenpchappelijke hande ling, maar zoo noodig afzonderlijk maatiegelen nemen ter bescherming van landgenooten. In het Oostenrykso'ne Huis van Afgevaardigden hielden de Duitsoh- nationalen Zaterdag een interpellatie over de ontbinding van den gemeen teraad. De minister-president verdedigde de wettigheid-"Van 'deafen maatregel. Bij weerlegde het verwijt, dat hij zich van de Kroon zou bedienen als van een schild, en nam de geheele verantwoordelijkheid voor de niet- bekrachtiging van dr. Luegers ver kiezing op zich. De minister van justitie sprak in denzelfden geest. De vergadering was zeer opgewon den, Dr. Lueger hield een rede, waarin hy zeide dat degenen die met hem zijD, niet tegen den keizer zijn, maar tegen de Joden. „Tegen de Joden en de Magyaren!" riep een stem op de tweede galerijapplaus van het publiek en van eenige anti- semietisohe afgevaardigden- De mi nisters verlieten de zaalde voor zitter deed de tweede galerij ontrui men. Toen de besprekingen konden her vat worden, maande de voorzitter de eerste galerij aan zich kalm te hou den dit werd beantwoord met een geestdriftig hoera voor Lueger. De voorzitter deed daarop ook de eerste galerij ontruimen. Een voorstel van de christelijke- sooialen, waarin de urgentie gevraagd werd voor de disoussie en hetwelk door de oppositie werd gesteund, werd door het huis verworpen. De toebereidselen voor de engelsche expeditie naar Ashanti worden ijverig voortgezet Een eerste detachement troepen is reeds uit Liverpool ver trokken. Het contingent Engelsche soldaten is verdubbeld en op 600 man gebracht; dit zal een waar keur korps worden, want uit de talrijke manschappen die zioh aanmelden, worden de besten uitgezocht. Het expeditiekorps zal gewapend worden met Martini-Henry karabycen, artil lerie of Maxim-kanonnen worden niet meegenomen. Aan de Goudkust worden C000 inlanders aangenomen als dragers. Te Aocra zijn twee boodschappers van koning Prempeh van Coomassi aangekomen. De gouverneur wilde hen echter niet als vertegenwoordi gers des konings beschouwen. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 18 November. Stukken van den Raad. Bij den Raad ia ingekomen: 1 een verzoek van O. Elfers, bouwkundige alhier, namens den heer H. van Wou denberg te Heemstede, om eene bil lijke vergoeding voor de M\ grond, welke door de rooilijn van zyn een maal betaalden grond in de Esschil- perstraat zijn afgesneden, waardoor zijne huizen zooveel versmald en in waarde verminderd zijn. B. en W. adviseeren hierop met adressant eene ruiling van grond aan te gaan. 2. Een verzoek van H. Schaap jr. en 37 andere winkeliers of handelaars in groenten alhier om de groenten- markt voortaan des oohtends te 5 uur in den zomer en te 6 uur in den winter te houden, in plaats van te 12j£ uur des middags. B. en W. ad viseeren afwijzend te besohikken en adressanten te verwijzen naar art. 59 van de verordening op de markten. De Liedertafel „Haarlemsoh Zang genot" geeft op Donderdag 21 Nov. a. 8. hare eerste uitvoering in dit saisoen in de concertzaal der sooie- teit „de Kroon" met welwillende me dewerking van mej. Anna Lutkoman uit Amsterdam en een instrumentaal kwartet. De Liedertafel zal op dit concert doen hooreu de nummers waarmede zij in Juli 1.1. een 2en pry's mocht behalen. Gaarne verwijzen wy onze lezers naar aohterstaande advertentie. Grensregeling Haarlem- Heemstede. De grensregelingscommissie to Heemstede heeft Zaterdag 16 Nov. haar le vergaderinggehouden, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Op voordel van den Burgemeester werd besloten tot het benoemen van eene oommissie, die een ontwerp rapport zou opmakeD, en van eenen secretaris. Tot leden dier commissie werden door de vergadering benoemd de heeren J. D. Onderwater, Mr. W. H. Smit en Jhr. Mr. B. C. van Merlen, welke laatste tevens tot seoretaris werd verkozen. Besloten werd de vergaderingen niet in het publiek te houden. Bij bespreking der annexatie bleek, dat alle leden daartegen groote be zwaren hadden. Hotel Appeldoorn verbrand. Heden morgen 4 uur is het hotel en caté Appeldoorn te Velsen door tot heden onbekendeoorzaak een prooi der vlammen geworden. De brand is van boven aangekomen, zcodat het boven huis een vuurzee wasde hotelhouder was afwezig en slechts een bediende was in het vrij gio )te huis aanwezig. Er wa3 bijna geen wind, zoodat de brand tot het gebouw zelf bepaald ge bleven is, zelfs de houten stallen on middellijk er naast zijn gespaard gebleven. Nader vernemen wij nog De brandspuiten van Velsen en IJmuiden waren op de plek om den brand te blusschen. Het perceel was verzekerd bij de firma ae Jong Co. te Amsterdam. M-n houdt het vervuilen van den schoorsteen voor de naaste aanleiding tot het onheil. BINNENLAND, Haagsche Brieven. XLV. Een handjevol van allerlei ditmaal Zoo iets van een brief van mijn vrouw aan een harer vriendinnen elders, ern stig en minder ernstig dwars door el kaar, zeven P. S.', veel „gemengde be- riohten". Natuurlijk een woordje over de politiek, dat kan ik ditmaal den lezers niet besparen. Men- heeft er van gewaagd, dat op het Binnenhof thans een politiek spel wordt gespeeld, waarbij niemand eigenlijk begrijpt wat de siand der stukken op het schaakbord is, een soort van schaakprobleem- Voor den xoelen besohouwer heeft het er wel iets van. De oppositie groepen weten eigenlijk niet best wat zij zullen doen, of zij zullen samenwerken om het Personeel te verwerpen, al dan niet. Zij weten niet wat de consequentie zal wezen van verwerping. Dat leidt er natuurlijk toe. dat op de zwakke plaatsen van het ontwerp, het zwaarste gesohut wordt gerioht, zóo dat zelfs de vrienden der Reg. voor een aantal bezwaren iets gaan voelen en de heer Zijp werd uitgelachen, toen hij met em- phase verklaarde elk „doodend" amendement te zullen afwijzen, 't Is natuurlijk de vraag maar wat men doodend noemt. Zoo heeft en nu ben ik zoo vrij een horoscoop te trekken naar mijn wijze van zien jzeer veel kans om te worden aan genomen een nog niet versohenen jamendement om de vrijstelling der J winkels uit het ontwerp te nemen. Zoo wordt vrij stellig verworpen het j amendement om den grondslag haard- j steden te doen vervallen wat dan ook wel een paar millioen zou kosten, I waarvoor een equivalent noodig zou zyn. En dit is stellig niet te vinden in den aanslag van rijwielen, waartoe eveneens een amendement is inge diend. Nu zou ik toch wel een opmerking willen maken. Vrij algemeen is de klacht vernomen, dat met deze wet niet vervuld wordt de belofte om den middenstand ontheffing van be lastingdruk te verleenen. Maar denkt men er nu wel aan, dat een belasting op rywielen den middenstand weer zwaarder zou drukken Want, rijk of minder rijk, men zal voor een fiets hetzelfde te betalen hebben. En een fiets is niet te vergelyken met een paard, wat de belasting betreft. Wie meer dan éen luxe paard heeft kan ook wat meer betalendaar is de wet progressief. Maar men heeft niet twee, drie en meer rijwielen En nu genoeg van politiek. Wie ook niet met al wat „polle- tiek" is, ophebben, met uitzondering van wat een mutsje draagt, zyn onze landsverdedigers. Wij hebben er nog al veel in den Haag en hadden in het algemeen over goede verstandhou ding niet te klageD. Maar de onderlin ge waardeeriog schijnt op de werkda- gen sterker dan des Zondags. Vaakge- j beurt het al eens, dat de beeren militai- ren die behalve zekere voorkeur bij de zwakkere „sectie" nog het voordeel hebben van half geld te betalen in de schouwburgen, „beneden den rang van officier" (de militairen niet de schouwburgen des Zondags hun hartgrondigeminachtingte kennen geven voor ieder die niet Harer Majesteits uniform draagt. Zij doen dat soms door de luidruchtige maar onschadelijke verzekering dat deze of gene „compagnie nooit verloren gaat" wat ook jammer zou zyn omdat wy er genoeg dubbeltjes voor betalen. Zij doen dat een andermaal door het trekken hunner rapieren, in de wandeling als „lat" aangeduid. Wat minder onschadelijk is. Men heeft gelezen van de ernstige vechtpartij die tussohen burgers en militairen heeft plaats gehad en waar bij de politic haar deel van de klappen heeft gekregen, die met meer voordeel aan Lombokkers of Atjehers besteed zyn. Een onderzoek is gaande en we zullen dat afwachten. Het geval brengt my een aneodote in het geheugen, die mede het bewijs levert hoe van hoogerhand wel eens voedsel is gegeven aan de meening der militairen, dat zij met de politie niets te maken hebben. Een militair was door politieagenten, ondanks zyn verzet, naar de militaire hoofdwaoht gebracht, om welke reden doet er niet toe. Dhar bleek eohter, dat men den verkeerde voor had. De plaatselijke commandant, juist op zyn bureau, nam de agenten duohtig onder handen en staurde hen heen met een boodschap voor den commissaris dien ze stellig niet hebben overge braoht. Toen, zioh wendende tot den valsch betichten grenadier, zeide bij: „Jij hebt vier dagen politiekamer." „En het verbaasde gezicht van den jongen ziende, voegde hy er by omdat je die kerels niet tegen den grond geslagen hebt 1" Dat is waar gebeurd I Of 't billijk was, reohtvaardig, verstandig? Daar zijn dingen waar men niet zoo licht achter komt. Gij kent byv. de geschiedenis van den postzegel diefstal aan het Dep. van Koloniën. Welnu, de verdaohte, die blykbaar niet hoofddader was, is al weer op vrye voeten en het is onbekend of de vervolging doorgaat. Het schijnt dat niet steeds dezelfde persoon de gestolen zegels aan den man bracht. En wie zal nu zeggen of de door een postzegelhandelaar gekoohte din gen, waaraan een algemeen ver spreide manie eon fictieve waarde toekent, gestolen zijn Esn dier han delaren heeft my persoonlijk verze kerd, dat hy wel eens kocht van een zoon van een seorelaris-generaal van een der Mini-teries. En men kan tooh bezwaarlijk aannemen, dat die zegels op onrechtmatige wy ze waren verkregen. Duistere dingen 1 Duister byv. is de aanhouding van een vreemdeling, een prins nog wel naar het sohijnt, al moet ook zijn kerfstok heel wat sneden ver- toonen die rustig in een pension zyn geld verteerde en voor wiens arrestatie geen reden bestond. Men heeft hem dan ook eigenlijk niet ge arresteerd, maar eenvoudig zyn identiteit vastgesteld, missohien wel op instigatie van een of andere bui- tenlandsche politie, die gewaarschuwd heeft: ge hebt een gevaarlijk heer in uw midden. Dan is het te begrijpen en te verklaren, dat de politie zoo'n man in het oog houdt. Maar stel u eens voor, dat meu des zomers alle duizenden vreemdelingen die in de tientallen hotels verblijven verzoeken zou op de politiebureaux hun iden- tieteit en middelen van bestaan te bewijzen 1 'tZou er mooi gaan uitzien. Dingen die men niet begrijpt... Ik weet er wat op. Zoo juist lees ik niet in een klein blaadje, maar in de beste groote oourant der resi dentie de advertentie eener juf frouw die zich astrologiste noemt en „de eer heeft hare geaohte clientèle en begunstigers te beriohteD, dat zij zioh thans bedient van een geheel nieuwe methode, welke uitstekende uitkomsten heeft opgeleverd." Vlak onder de annonoe waarbij zekere prof. dr. zekere niet nader aan te duiden consulten aanbiedt. Ou diable la science va t clle senichert H. A. GANÜ8 Jr. Door-het keizerlyk Turksoh gezant schap te 's Gravenhage is de vol gende mededeeling ter kennisse ge bracht Ten einde wanordelijkheden te be teugelen, die in sommige gedeelten van Anatolië zijn ontstaan en om voorts vooral orde en rust zoo vol komen mogelijk te handhaven, heeft de RegeeriDg 128 bataljons onder de wapenen geroepen, afgesoheidennog van de contingenten van de 4e en 5e legercorpsen. „Voorts heeft zy kraohtigen en afdoende bevelen gezonden aan de Gouverneurs-Generaal en aan de militaire bevelhebbers om, door de toepassing van gelijke en rechtvaar dige behandeling van alle Turksche onderdanen, zonder ondersoheid van ras of godsdienst, de kalmte en rust overal zoo spoedig doenlijk te her- I stellen en te verzekeren. Het is te j verwaohten dat, door de uitvoering dezer bevelen de gemoederen weldra tot bedaren zullen zyn gebracht. I „Verder zijn Sami effendi, lid van den Raad van State, Saadeddin en Abdulla Pacha, divisie-generaals,Dje- mal Bey, regeeringsambtenaar en Ibrahim Edhem Bey en Hussein Ruohdi Effendi, Raadsheeren in het Naar het frcmsch van EJTIENNE ENAULT. HOOFDSTUK VIII. 24) „Ja, ja, dat is waar ook. Maar zeg eens, blijf je er nu juist op staan om met haar te trouwen „Natuurlijk, ik vind haar nog altijd even bekoorlijk." „Maar je kunt ze immers overal zoo wel vinden.'- „Het is mogelijk, maar zij bevalt mij beter dan ieder ander. Over smaak nu de rest weet je, niet waar „Zeker!" „Maar, wat wilde je dan?" „Vind je het goed, dat ik openhartig spreek?" „Zeker, spreek op, ik luister." „Ik heb zoo eenigszins een voorgevoel, dat je liefde ons ongeluk zal aanbrengen. Ik kan het me noir begrij pen dat toen je arm waart je je best deedt om de liefde van de weduwe te winnen om op die wijze rijk te wor, den. Nu begrijp ik evenwel je beweegredenen niet- nn je rijk bent en er geen belang bij hebt om te trou wen." „Je redeneert slecht, waarde broeder. Ten eerste is het altijd goed om je fortuintje te verdubbelen. Vervolgens is het verstandig om door een goed huwelijk zijne positie beter te regelen. Daar ik het bar dietenleven vaarwel zeg, kan ik niet te spoedig openlijk een goed echtgenoot, vader enz. worden. Wat heb je daarop te zeggen „Niets anders, dan dat ik gaarne zao spoedig mogelijk de Alpen over wilde en zelfs naar het andere einde der wereld. Dat zou mij veel voorzichtiger toeschijnen dan hier te blijven." „Maar vertel eens op, waarvoor hebben wij te vree zen „Hoe weet ik datDen terugslag van ons overstelpend geluk. De duivel heeft het altijd voorzien op de te ge lukkige menschen om hun op zijne manier een poets te HnolAn." „Wees gerust broederlief. Wij zullen ons vandaag nog op weg begeven naar het heerlijke, schoone land bij uitnemendheid „En je verloofde dan Denk je, dat die er in zal toe- Btemmen zoo onverwachts te vertrekken?" „Neen zeker niet. Mijn plan is dan ook haar op een bepaalden dag in de eeuwige stad te zullen ontmoe ten." „Uitstekend, bravoMaar ik bedenk mij daar wat zullen wij met Stangala doen?" „Een mooie vraag I ik zal den notaris schrijven het te verkoopen. Het bedrag van de opbrengst kan hij ons door middel van den een of anderen Rothschild wel op- zendeo." „Uitstekend 1" „Ben j9 nn gerustgesteld „Ja tenminste bijna." Hoebijna." Het is zonderling, maar ik voel nog steeds zulk eene vage vrees en onrust." „Kom, dat heeft niets te beduiden." „Dat denk ik ook, maar toch sterf ik van verlangen om naar Italië te gaan." „Alle wegen leiden naar Rome; wij zijn dus op weg er te komen." „Het is mogelyk, maar laten wij dan wat harder rij den, dan zijn wij er eerder." Zij gaven hunne paarden de sporen, die snel voort- draafden. Terwijl de twee ruiters aldus „les Ravines" naderden, had een heftig tooneel plaats tussohen Camille en Ba- malec. Bamalec was dien morgen nog naar Roscoff gegaan. Hrj had met Martin Scaër een onderhoud gehad en toen dit was geëindigd hadden zij elkaar de hand ge drukt." „Ik ben geen kwade kerel," had laatstgenoemde ge zegd, „en stem er in toe om mijne eigeniefde niet in rekening te brengen en ondanks de minder mooie ma nier waarop ik nog kort geleden ben afgescehept, doe ik opnieuw aanzoek om de hand van uwe dochter, als u mij bevestigt, dat zy het aanzoek niet zal af slaan." „Ik geef u de verzekering, dat zij het zal aannemen," had Bamelec op beslisten toon geantwoord. „Als dat zoo is, dan schenk ik u de schuld van hon derd duizend lrancs geheel vrij." „Dat is afgesproken." „In het andere geval," had de woekeraar er bij gevoegd en groette met spottende ondardanigheid „dan weet n er alles van?" „Zeer goed. Eene sommatie om binnen vierentwin tig uur de bewuste som te betrien. Maar stel u gerust, u zult niet voor de tweede maal tot dien harden maat regel gedwongen worden." „Uitstekend. Ik verlang niets liever, waarde schoon vader. A propos op welken dag dunkt u, zou ik mij bij mejuffrouw Camille laten aandienen V „Vandaag nog als n het schikt." „Is dat misschien niet wat haastig?" „O neen. Ik beloof n, dat mijne dochter u behoorlijk zal ontvangen." „Welnu, het zy zoo. Ik geef haar het bewijs van mijn levendigen wensch om met haar te huwen door weer zoo haastig tot haar te komen." Na elkaar nogmaals een blijk hunner gehuichelde vriendschap te hebben gegeven, scheidden de twee mannen van elkaar. Na in zijn huis te zyn teruggekeerd had Bamalec onmiddellijk Camille opgezocht die in ernstig gepeins in het prieeltje, haar geliefkoosde plek tot afzondering, zat. Hy beval haar hem Daar de salon te vergezellen. Het gebaar, dat dit bevel vergezelde, en de toon waarop het werd uitgesproken, waren niet bizonder geschikt om het sohoone meisie eeraat te stellen. Ondanks haat

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1