Hof van Cassatie belast met de toe passing der administratieve militaire maatregelen voor het behoud der openbare rust en veiligheid. .Deze ambtenaren zijn in twee oommissiën verdeeld, waarvan de een bestemd is voor Trebizonde, Gu- muchhave, Baybourt, Erzerum en Bitlis; en de andere voor Samsaun, Amassia, Tokat, Malahia, Mamuretil- Azis en Diarbékir. .De beide oommissiën zijn Vrq dag naar hare bestemming ver trokken. „De commissie, belast met het toe zicht op de toepassing der vastge stelde hervormingen voor de zes vilayets heeft hare werkzaamheden aangevangen en reeds ia met de toepassing der hervormingen een be gin gemaakt." Uit de Staatscourant. Bij koninklijk besluit van 21 Sep tember jl. no. 4 is de medaille we gens verdienste ten opzichte van 's Rijks verzamelingen van weten- sohap en kunst, in zilver, toegekend aan H. J. Kok Ankersmit te Apel doorn, ter zake zijn aan het phar- maceutisch laboratorium bjj de Rijks universiteit te Leiden gedane schen king, bestaande uit eene verzame ling in herbariumvorm gedroogde inheemsche geneeskrachtige planten der Pharmacopoea Neerlandica, Ed. Hl, en de inheemsche geneeskrach tige planten, niet officineel, obsoleet of bij het volk gebruikelijk, beide afdeelingen met de daarbij behoo- rende voortbrengselen in natuurlijk gegroogden toestand. Bq koninklijk besluit van 1-5 dezer is benoemd tot lid der commissie die van 1 Augustus 1895 tot 1 Augus - tus 1896 belast is met het afnemen van de praotisohe examens van apo theker, de heer Jac. Polak, apotheker te Amsterdam, thans plaatsvervan gend lid dier commissis en tot plaats vervangend lid van gemelde oom- missie, de heer M. L. Q van Led den Hulsebosoh, apotheker te Am sterdam. Bg koninklijk besluit van den 14ien Nov. 1895 No. 34 is de heer "W. L. F. C- ridder van Rappard be noemd tot gezantschaps-attaché. Dynamiet-opslag. De commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het adres aan H. M. de Regentes, om trent de dynaraietberg- en losplaats op Rozenburg, Btelt o. a. voor te ver zoeken intrekking van de vergunning aan den heer Dirkzwager verleend opslagplaatsen aan te wijzen die geen gevaar opleveren voor de omwonen den; het vervoer van 15 November tot 1 April geheel te verbieden en streng militair toezicht bij vervoer, opslag en overlading te doen plaats hebben. Ned. Ond. Gen. Betreffende het voor de Neder- landsoh-Amerikaansohe Stoomvaart maatschappij te bouwen stoomschip verneemt de N. R. Ct. nader, dat het, behalve voor eene lading van meer dan 8000 ton, ingerioht zal zijn voor 200 eerste-, 150 tweede-, bene vens een groot aantal derde-klasse passagiers. Detweelingsohroeven zullen worden voortbewogen door twee afzonderlijke machines, elk van ruim 2500, dus te zamen ruim 5000 paardenkrachten. De snelheid zal gelijk zijn aan die van de stoomschepen Yeendam en Maasdamwaarschijnlijk deze eenigs- zins overtreffen. De hoofdafmetingen van het sohip zijn: lengte 470, breedte53, holte tot hoofddek 35 Engelsohe voet. Het stoomschip zal geheel worden ingerioht naar de eischen des tjjds, met 8toomverwarming, koudeluoht- maohines, electrisoh licht enz. Het afbreken der tentoonstel ling te Amsterdam. 't Was op de plaats, waar de Tentoon stelling geweest is. „Duister Afrika" werd afgebroken, zooals zooveel af gebroken word Voor de helft was het houten gebouw gesloopt; de andere helft stond nog, halverwege in geraamte. Tot zoover niets bijzon ders. Maar daar kwam de wind op het open terrein nogal vrij sterk en duwde met alle kraohten tegen het houten sohot aan de achterzijde, en duwde zoo hard, dat de .duisternis" uitweek en scheef begon te staan tegen de dakspanten. De wind bleef duwen, maar duister Afrika week nietde verbindingsbalken waren nog stevig en hielden de karkas Btaande. De sloopers eohter zagen al heel spoedig wat er gaande was. „Kijk eens, we worden geholpen," zeide een. .Dat gaat gevaarlijk worden." „Als we hem eens omtrokken.' „'tZal lastig gaan, maar het is te probeeren En ze gingen met z'n achten op een hoopje inspecteeren, waar de zaak het beste kans van slagen had. Nu was aan de eene zijde nog een geheel zijschot blijven staan, dat het achterschot in den hoek flink steun gaf, en dat zelf steun ondervond van een gedeelte van het voorgeraamto en de verbonden dakspanten. Op den hoek bleven de mannen staan en keken. „Hier staat-ie nog goed va9t." „Ja, maar als we hier trekken, krijgen we hem heelemaal om. Dan komt alles tegelijk naar beneden." „We deden beter, op het zwakste punt te trekken," raadde een der gezellen. „Dan valt alleen dat stuk daar en de rest blijft staan. Neen, we moeten hem hier hebben." En aldus gesohiedde, dat besloten werd op het stevigste punt te gaan sjorren tot de boel omviel. Een touw werd gehaald, een ladder tegen het schot gezet en een jongen klom naar boven om aan een dakspant het touw Intusschen slingerden Krak! Krak! Was dat het touw of het schot KrakKrak PloraNeen, het was het touw geweest. Alle mannetjes in de mod der! Dan maar weer een nieuw touw. En toen toen kraakte Afrika op al zijn grondvesten en helde over en viel, viel in de modder onder groot gejuich van alle werklieden op .de tentoonstellingsterreinen. Ebld. Ontvreemde of vermiste voorwerpen. (Arrond. Amsterdam) Ontvreemd ten nadeele van K. Oudendijk, huisvr. van L. Bergsma, le Jan van der Heydenstraat 110 te Amsterdam: 1 groote dubbele gouden dames schakel-halsketting met gouden kruis, rond medaillon en gouden speld 1 granaten armband met gouden slot waarin een granaten steen (4 a 5 strengen)1 bloedkoralen armband, 5 strengen met glad gouden slot; 1 gouden broche met kwastjes 1 gou den haarring 1 gouden ring met blauw steentje en 2 parelijes1 gouden heeren-pinkring met bruinen steen1 gladde gouden heerenring, eenigszins bewerkt1 ouderwetsoh gouden heeren horlogeketting met haakje en rond gouden medaillon 1 bankbiljet van f25 en f3 specie. De Commissaris van Politie (bureau Ferdinand Bolstraat) te Amsterdam, verzoekt opsporing en bericht J I te UOCOIIKOll. lUIUSBbUCU OllUKCl Aan de stemming ter verkiezing aan den ^derea kon, de bllkeen oou van twee leden van het hoofdbestuur ihaIven m6ter heen en weer in de van het N. O. G. ter vervanging van de heeren H. Hinse en P. H. van der Ley, die met 31 Deoember a.s. moe ten afreden, is deelgenomen door 17S afdeelingen. Voor de eerste vacature zijnuitge- braoht 2520 geldige stemmen, bene vens 26 stemmen in blanco, terwijl 6 stemmen van onwaarde zijn ver klaard. Daar de volstrekte meerder heid door niemand is verkregen, zal eene herstemming moeten plaats heb ben tussohen de heeren P. de Geus en A. Roest. Voor de tweede vaoature zijn uit gebracht 2403 geldige stemmen, bene vens 59 stemmen in blanco. Gekozen is de heer W. F. Hildebrand te Ga- merwolde. rukwinden, „Jongens, zou de wind het niet alleen afdoen En de geheele ploeg stond een tijdlang te kqken of de wind het niet alleen zou doen. Maar de wind sobeen geen plan te hebben. Afrika hield stand en de mannen zagen in, dat het zoo toch niet gaan zou. Een kwartiertje pauze en men trok. „We mooten een takeltje hebben," heette het alspoedig. „Ja, een takeltje." Bjj een takeltje behoorde een paal en bij den paal een plankje en bij paal en plankje een heiblok en een sohop om beide dingen goed in den grond te bevestigen, en om dat alles bij elkaar te krijgen, nam nogal wat tijd. Eindelijk was het er dan. En toen weer aan het trekkentrek ken jongens.... hij krijgt schot Op iederen ruk aan het touw ant woordde de karkas met een krak. maar vallen deed hij niet. Eindelijk nog een flinken ruk een laatste zucht en daar lag de hoekbalk, met afgebroken planken, maar meer ook niet. Het achterschot steunde sement Zaanciam, de heer D. André zwaarder op de spanten en de wind de la Porte, alhier, zal de volgende deed de planken klepperen, graag ter bespreking inleiden: „Wat! Toen opnieuw een laddertje, een veven de examens art. 56a te denken,1 nieuw touw een nieuw paaltje op niet het oog op de opleiding der can-i een nieuw punt in den grond geheid, didatea j Een stuk of wat nieuwe mannetjes 'er bij, entrekken opnieuw. De vergadering der „Vereeniging voor Onderwijzeressen en Onderwij zers, aan kweekscholen en Normaal lessen in Noord-Holland," zal worden gehouden den23sten November a.s. des nam. 1% uur, in „Krasnapolsky" te Amsterdam. De schoolopziener in het arrondis Een drama te Amsterdam. Omstreeks halftien Zondagavond kwamen bij een bewoner van den Singel in den omtrek van de Romeins armsteeg een heer en een juffrouw. De heer vertelde, dat zijn zwager Zaterdagavond naar een bruiloftspar tij was gegaan en hij hem sedert niet terug had gezien. Daar de vermiste bekend was met de nachtwakers van de Heerengraoht, wilde hij hun naar hem vragen. De ondervraagde wist niet of de wakera al in dienst waren, doch wees den heer het verblijf, waar zij zich ophielden, wanneer zq niet aan het loopen waren, een pothuis tegen het hoekhuis van den Singel en de Romeinsarmsteeg. Men ging er heen en beproefde de deur te openen. Met eenige moeite gelukte dit en bij het licht van een lantaarn van den stalhouder uit de steeg, wiens knecht zioh bij de zoeken Jen had gevoegd, zag men in het pothuis twee mannen op elkander liggen. In een van hen herkende de meer genoemde heer zijn vermiste zwager de andere was een der nachtwakers. Inmiddels was een geneesheer ge roepen en de politie met het voorval in kennis gesteld. De vermisten zwa ger bleek overleden te zijn, naar vermoed wordt, gestikt in kolendamp. De levensgeesten van den nachtwa ker werden met groote moeite weder opgewekt, waarop deze ter verdere verpleging naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Wat er eigenlijk in het pothuis is voorgevallen en hoelang beide man nen daar reeds hadden gelegen, is tot dusver nog niet opgehelderd. Een brief aanteekenen. schry ft het adres, doet het bankje er in en lakt den brief behoorlijk toe. Na hem gewogen te hebben blqkt het, dat ons boertje aan port en voor aanteekening moet betalen 22Vj oent. Hij legt een kwartje neer en terwijl hij zijn pet afneemt zegt hij „vrun- delk bedankt hoor, watter over is, is veur joe'n meuite. Ie 'ebben 't er drok genog mit 'had, nee, nee ie maggen 't gerust hollen, 'k 'eb wel 'zien, ie hebben d'r ook nog lak aohter op plakt, 't is goud koop genog. Maor pas opdat mien vrouw d'r niks van gewaor wordt, want den krieg 'k op mien kop, 't is 'n Satan. Nee, nee, hol dei half stuver maor, 't komt joe tou, veur wat heurt wat, adjuus." Hr. Ms. stoomsehoener Zeehond is Zaterdag met schade aan de brug uit de Noordzee te Nieuwediep binnen gekomen. Het schip had met zwaar stormweer te kampen en werd jl. Donderdag bij Doggersbank door een stortzee beloopen. De eerste officier, luit. ter zee le kl. Van Aalst, werd daardoor van de brug geslingerd en aan het hoofd gewond, terwql twee matrozen kneuzingen bekwamen. Een dezer laatsten is na binnenkomst in het Marine hospitaal opgenomen. De Urker vissoherg. Men sohrqft van het eiland Urk: „Een groot deel onzer vissohers- bevolking hoe gehecht ook aan haar klgin stuksken geboortegrond is niet meer zooals vroeger tevreden met hare woonplaats. Hoe gunstig Urk ook gelegen zij voor de Zuider- zeevissohers, voor de Urkers zeiven, die bijna allen op de Noordzee ter vischvangst gaan, is dit niet het geval. Zeilen zq des Zondagnaohts van Urk naar de Noordzee of des Zater dags weer terug, dan verliezen zij allicht twee dagen, waarin zij hun beroep hadden kunnen uitoefenen. Weliswaar blijven vele visschers twee of drie weken afwezig, maar ook dat heeft zijne nadeelen. Bovendien zijn zij vaak in den winter tot weken lange werkloosheid genoodzaakt door het ijs terwijl, wanneer zij met hunne vaartuigen te IJmuiden of te Nieuwe diep zijn, zij hun bedrijf meestal kunnen voortzetten. „Om die reden heeft dan ook vooral in den laatsten tijd menig huisgezin zich metterwoon daarheen begeven en zijn nog vele voornemens naar IJmuiden te verhuizen, wanneer in het volgend jaar de nieuwe vis- schershaven gereed zal zijn." Zaterdagnamiddag is een trein van de Hollaudsche Maatschappij voorbij het station Wierden ontep >ord. Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Alleen is er materieele schade. Twee wagens zijn omgeslagen. Door de ontsporing konden de S. S. en H. S. M. treinen niet passeeren, zoodat de reigers moesten overstap pen. Met den trein van 3 uur werd een ploeg werklieden uit de centrale werkplaats te Zwolle naar Wierden gezonden om het ontspoorde mat« rieel te verwijderen. Dezer dagen vervoegde zich te Amsterdam aan het hulppostkantoor aan het Centraalstation een boertje, die een aangeteekenden brief wensohte te verzenden. Daar hij in het geheel niet met de manier van verzending bekend was, wendde hij zioh tot een heer, die juist het loket verliet met de vraag ^Wor den hier de brieven met geld ver zonden Ja, mijnheer," antwoordde de aan gesprokene, „hier bij het loket kunt u terecht." Jao weit ie, mien zeun is op studie 'et schreven om geld en nou 'k in stad bin, ken 'k om 't mooi sturen, want mien vrouw mag d'r niks van weitea." ,Nu amice, de postambtenaar zal u wel helpen, bonjour." Meneer," zegt ons boertje voor 't loket, „'k wol mien zeun 'n centje extra sturen, hij woont in Delft. Hier is vief en twintig gulden en 'n com fort, zet 't adres d'r maar op, wat kost dat bie 'nander?" „Ja meneer dat gaat zoo nietu dient zelf het adres te schrijven het geld er in te doen en er vijf lakje3 op te drukken." Dat was ons boertje te machtig en hij praat daarom zoolang dat de postambtenaar hem helpt. De commies de vallei van Groot Atjeh. De Oost moesson gaat doorstaan en allerwege komen de terreinen weer boven wa ter, worden wegen begaanbaar, dro gen modderpoelen op en last not least bebouwt de nijvere landman zijne sawah's. Het springt nu al in het oog, dat er dit jaar binnen de geGonoentreerde linie meer sawah's bebouwd zullen worden dan dit verleden jaar het geval was. Dit wijst er op, dat de bevol king zich „veilig" begint te gevoe len, terwql vele „uitgewekenen" in hunne kampongs binnen de linie te- rugkeeren. Ook laat de veiligheid binnen de linie weinig meer te wen- schen over en kan men zich over dag in alle richtingen en zelts in de kampongs bewegen zonder dat men, meer dan elders ergens, bevreesd behoeft te zijn voor eenige onaange name renoontre. De Atjehers, die men op zijn wandelingen of rijtoer- tjes ontmoet, gaan kalm hun gang en nemen als het ware geen notitie van den voorbijganger. Dit mag nu iemand uit de binnenlanden, gewoon aan eerbiedig neerhurken, opvallen, een Maleier ofj een Bouginees han delt disohe leger heeft gehuldigd, binne eenige dagen als commandant va het leger zal optreden en Goesti Dj lantik om redenen van opportunitei aan het hoofd van Karang-Assen wordt gelaten, heeft eene critiek vai beider houding bij de gebeurtenisson op Lombok alleen nog historisch be lang. Generaal Vetter heeft thans gt heel andere eigenschappen te toone dan in den aanvoerder eener expe ditie in moeilijke omstandighede noodig zijn, en Goesti Djilantik hee thans meer reden dan ooit om onz zijde te houden. Intusschen zal h< gebeurde met generaal Vetter in Ne derland wel de gewoonte vestige om bq den terugkeer van Indisch ambtenaren van naam in hunne pei sonen de versohillende takken vai dienst hier te lande te gaan huldi gener is toch geen reden om di alleen het leger te doen. Vrijdagavond heeft te Nieuw-Lek- kerland de jonge vrouw van den werkman H. zich met twee harer vijf kinderen van het leven beroofd in de wetering achter haar woning.De vrouw leed aan zwaarmoedigheid, en had reeds meer dan eenmaal het voorne men uitgesproken om haar vreeselijk plan te volvoeren. Veesmokkolaars. Door de Belgische kommiezen zijn Vrqdag zes beste koeien, die men uit Nederland in België trachtte te smokkelen, buit gemaakt. Een beruch te vee-smokkelaar, zekere C. de V. uit Steenbergen (Biezen), viel daarbij in handen der ambtenaren. Het vee werd naar Nieuwmoer overgebraoht, en de smokkelaar zwaar geboeid naar het huis van bewaring te Ant werpen. Koloniën. Een correspondent van het Bat. Hdblad schrijft uit Kota-Radja van 1 October j Gelukkig heeft de regen opgehou- i den en koestert weer het zonnetje, fel, zooals gewoonlijk in de kente- I ring, het doorweekte grondgebied in Gelqk reeds gemeld is, bestaat er alle kans, dat de onschuld zal blij ken van den heer Sohrok, die van medeplichtigheid aan den moord op zijne echtgenoote wordt verdacht. Het Soer. Hand. van 12 dezer sohrijft dienaangaande nog het volgende „Hedenmorgen zette de rechter commissaris van strafzakon het on derzoek in de Polamanzaak weder voort, terwijl ook de bloedvlekken op de versohillende van Polaman aangebrachte voorwerpen scheikun dig werden onderzocht. Te Malang wint meer en meer de meening veld, dat de heer Sohrok geheel onschuldig is aan den moord eu hq het offer is geworden van een met duivelsch overleg gespannen in trige, waarin een Europeaan een zeer leelijke rol vervult, en welke slechts kon slagen door de wijze, waarop het eerste onderzoek in deze treurige zaak door den hulp-officier van justitie te Malang gehouden is. Men meent daar dat eerst wanneer mbok Mar, die zonder twqfel een rol in het drama hoeft gespeeld, ook als medeplichtige vervolgd wordt de waarheid aan het lioht zal komen. „Onze meentng in deze zaak is thans, dat mevrouw Sohrok het offer is geworden van den haat van haar bedienden en eerst na haar dood en na de gevangenneming van Kassan- redjo de beschuldiging tegen den heer Schrok is uitgedaoht. Of in dien moord een andere Europeaan betrok ken is geweest, staat nog niet vast, wel wil het voorkomen dat die per soon niet van het noodlottig bedrijf onkundig is geweest. Wij vertrou wen dat de justitie spoedig licht zal vinden in deze treurige zaak en ook, dat zij niet langer zal aarzelen mbok Mar in hechtenis te nemen. Dat die vrouw in eenigen zin, misschien ern stig, misschien sleohts weinig in het gebeurde betrokken is, staat vrij vast. Wij lezen in het mail-overzicht der Java Bode van 18 Oct. Hetgeen in het Koloniaal Verslag over de Lombok-expeditie gezegd wordt, heeft, zeker tegen de bedoe ling van den minister van koloniën in, velen hier versterkt in de mee ning, dat het aan onze zqde aan be leid heeft ontbroken en dat Goesti Djilantik niet aan ons heeft verdiend als vorst van Karang-Assem te wor den gehandhaafd. Wat deze laatste betreft, hij moge al niet met den radja van Lombok hebben meege daan, hij heeft dan toch aan den ge neraal Van Ham en den resident Dannenbargh de plechtige verklaring gegeven, dat hq van niets wist, het geen niet waar kan geweest zijn. Doch de regeering moet wel doen of zq Goesti Djilantik gelooft, daar anders de onbegrqpelqke eenvoud van den opperbevelhebber nog meer in het oog springt, die[ op het bericht van een beraamd verraad aan de daarvan verdachten liet vragen of dat juist was en zich door hun ont kennend antwoord liet afhouden van de noodige maatregelen om de ver raders te voorkomen en liever de kans liep van de troepen te zien neer schieten dan van onnoodig vrees te hebben getoond. Nu eohter diezelfde opperbevel hebber, nadat men in hem niet zijn beleid maar den moed van het In- Letteren en Kunst. De Jacob Maris- tentoonstelling' Voordat Zaterdagnamiddag de ten toonstelling der werken van Jacob Maris werd geopend, is den meester Vrijdag-avond in de zaal der ten toonstelling zelve (te 's Gravenhagej een diner aangeboden. Drie tafels zegt de N. R. Ct. waren er in lange zaal gezet, en daar zaten een goede honderd menschen aan, ook eenige ]dames. Maris en zijne vrouw vormden met Jozef Israels en den heer en mevrouw Mesdag het midi delpuct van den disoh. Natuurlqï was ook Willem Maris tegenwoordig) en de jonge Willem, Jacob's zoon] Verder leden van „Pulchri" ook vele niet schilders, de hh. Hubrecht eri Patq'n o. a. en prof. Jan ten Brink uit Leiden en de oud-wethoudej Ankersmit uit Amsterdam. Men moohl er zioh over bevreemden, dat er niet meer jonge schilders waren, om dezen door alle generaties zoo hoog geschat] te hulde te brengeD. „Arti" stuurde een telegram. Onder tafel muziek, ei na tafel vele speechen, welsprekeni bloemrijk Mesdag bet eerst, Israëli aardig en harlelqk. En Jacob Mari: hoorde het aan; en stootte aan, er ook zijn vrouw stootte aan maar hij antwoordde maar niet, daar houd hij zoo niet van, dat gaat hem nie afhq keek alleen heel vriendelijk en lachte nu en dan, eenvoudig er oprecht ook hierin. Sport en Wedstrijden. Voetbal, Zondag hielden de Haarl. Footb Club en „R. A. P." van Amsterdam beide van de le kl. oompetitie een interessanten wedstrijd op het voe balterrein van eerstgenoemde olub Van beide kanten werd flink ge ield, en dat de uitslag voor de Haarlemmers zoo ongunstig was dat zij 0 tegen R. A. P. 6 goals maakten, moet gedeeltelijk aan hun déteine worden toegeschreven, daar vooral- na half-time bij voortduring op het terrein der H. F. C. werd gespeeld! In Rotterdam had Zondag een voeW balmatch plaats tusschen een elftal! van de Rott. C. F. Club Sparta" en een engelsoh elftal van de Sax- mundham Club. De uitslag was vooi de Hollanders een verrassend suoces daar zq 5 goals maakten tegen de Engelsohen 0. 8 e m 6 n g d N i e u ws. Een groote diefstal te Brussel Zaterdag kwam de directie dei „Sooié:é générale pour favoriser l'in- dustrie nationale" te Brussel tot de ontdekking, dat te haren kantore eer groote som was ontvreemd. Bij onder zoek bleek het, dat er in de kas eer tekort was van 2.616.000 francs. He' geld was verduisterd door den kassier: die zich onmiddellijk uit de voeteq had gemaakt. De kassier is Zaterdag te Parijs door eenige agenten der Sureté gear resteerd. Bij het verhoor, dat hij onmiddellijk onderging, verklaarde hq, dat hij het bedrag, dat in de kas ontbreekt, heeft verloren tengevolgf onrust ea angst, diep in haar hart verscholen, stond zij schijnbaar kalm en gehoorzaamde zonder het te wa gen met een enkle woord te antwoorden. In de salon, draaide Bamalec den sleutel achter zich om in het slot. Na deze voorzorgsmaatregelen te hebben genomen deed hij haastig eenige schreden in het vertrek alsol hij er over nadacht, wat hij wilde zeggen. Met stren gen blik en gefronst voorhoofd bleef hij plotseling voor Camille staan, die onbewegelijk en zwijgend stond te wachten dat haar vader het woord tot haar zou richten. Hij begon aldus op gebiedenden toon „Camille, ik heb e :n besluit genomea betreffende jou en baist mij het mede te deelen. Ik zeg je vooraf, dat het bij mij vaststaat en dat het vergeefscne moeite van je zou zijn om te trachten het te veranderen." „Wat is dat besluit vader?" vroeg Camille op vasten, eerbiedigen toon. „Ziehier in een paar woordenbinnen veertien dagen zal je met onzen vriend, Martin Scaër huwen." „Ik zal niet met hem trouwen vader! liever ga ik dood 1" Dit antwoord werd met zachte vastberadenheid ge geven, welke een vast karakter kenmerkt. Het bloed steeg Bamalec van woede naar de hersenen. Het gelukte hem toch zich te beheerschen, en droogjes vervolgde hij: „Ik herhaal het, dat je binnen veertien dagen de vrouw van Martin Scaër zult zijn. Dat huwelijk moet plaats hebben. Zooveel te erger voor jou als het je mishaagtJe hadt Maxime Tréhouart ook maar niet moeten aansporen tot zulk eene onzinnige handelwijze, dan zou niets je huwelijk met hem in den weg hebben gestaan. Maar nu jullie beiden een huwelijk met elkaar onmogelijk hebt gemaakt, beweer ik, mejuffrouw, dat je er nu een zult sluiten met meer verstand en bovendien zeer in ons voordeel ook." „Het verstand, vader, komt altijd meer overeen met de ware belangen van het hart. Ik heb Maxime lief en ik zal geduldig op hem wachten, totdat hij de voor waarden in vervulling heeft gebracht, die u stelt voor hem, die mtjn echtgenoot zal worden." „Wil je dan je leven lang wachten, dwaas kind 1" antwoordde Bamalec, die diiftig begon te worden. „Ik stel vertrouwen in de bekwaamheid en den moed van mijn verloofde. Hij zal werten. Het zal hem voorspoedig gaan. Hij zal rijk worden." „Steeds dezelfde dwaasheidDat is spoedig gezegd Hij zal werken Hij zal voorspoed hebben en rijk worden! Weet dan dat als de arbeid somtijdsjvoorspoed schenkt, de rijkdom slechts bij uitzondering volgt. Waarom zou je verlooide nu juist bizonder bevoorrecht wordendoor het geluk „Is dan noodig voor het ge'uk om overvloed te bezitten Is het wederzijdsche gene enheid geen schat, die boven geld te verkiezen ia?" „Ja, dat liedje ken ik heel goed. Gee! je dus de moeite niet de wijs er van te veranderen. Liefde io een hutjeI O ja, die prachtige grap? Om dergelijken onzin te verkoopen moet men toch wel een kind zijn zooals jij, zonder de minste ervaring." Hij grinnikte bitter, wat bewees, dat hij hevig ver toornd was. Camille liet zich daardoor niet uit het veld slaan; zij bewaarde eene kalme houding. Een aandach tig opmerker zou uit deze houding hebben opgemaakt dat zij besloten was in geen harer plichten te kort te schieten; noch in den eerbied haar vader verschuldigd, noch in haar trouw aan Maxime Tréhouart be loofd. Lach over mij vader, daartoe hebt u het recht," zeide zij. „Ik bezit weinig ijdelheid en zal er mij niet geraakt over gevoelen. Maar ik smeek er u om, tracht mij niet van mijn besluit af te brengen. Behalve dat het wreed zou zijn, moet u mij toestaan, dat ik u zeg zonder u te beleedigen, dat het nutteloos zou zijn." „Uitstekend mejuffrouw, uitstekendIk bewonder je kalmte en beslistheid! Dat noem ik nog eens openlijk in opstand komen tégen bet vaderlijk gezagIn welke eene nederige houding tracht je mij te weetstre- venEr ontbreekt niets aan den diepen eerbied dien je mij betuigt, noch de gepaste houding, noch de ge matigdheid in je woorden, niets, niets dan de eenvou dige instemming met mijne plannen omtrent jou. O, iu Godsnam,als 't je blielt minder schijnbare nederig heid en wat meer werkelijke onderworpenheid aan wat de zorg voor mijne zaken en voor jou toekomBt mij dwingt je voor te schrijven. Nogmaals, bereid je voor op het huwelijk, dat ik wil dat je zult sluiten." Deze nieuwe aanmaning deed Camille de koelbloedig heid verliezen, door haar tot dusverre aan den dag gelegd. Hare wangen werden bleek, hare oogen vochtig. „Maar dat is onmogelijk!-' mompelde zij op een geheel anderen toon. U wilt tooh mijn ongeluk niet en mij aan wanhoop ten prooi geven? Ik her haal het u vader, liever dan de vrouw van Martin Scaër te worden verlang ik naar den doodIs hei mijne schuld, dat die man mij een onverwinlijken af keer inboezemt? Is het mijne schuld, dat de gedachte aan een huwelijk met hem zulk een noodlottig planii mijn ziel doet opkomen? O, pas toch op, wees nie onvermurwbaar voor uw kind! U zult er wellicht latei berouw van hebben, dat u niet genoeg rekening heb gehouden met hare smeekbeden en haar tegenstand Ik ben gewoonlijk geen ongehoorzame dochter, da weet u wel. Ais ik dus aan uw wil, die mij heilig is ongehoorzaam ben, als ik zelfs eene bedreiging duri uitepreken, dan komt dat wijl ik de zuiverheid en oprechtheid mijner gevoelens besef." Wordt veivolgd).

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2