dat dor dooden 12 Sedert hebben zich weer 33 gevallen voorgedaan waarvan 19 met doodelijken ailoop. De gemeenteraad van Madrid. De markies van Cabrinana, zoon van generaal L'rbina, werkzaam aan het Spaansohe miniBterie van finan ciën. heeft in eenige lange artikelen in de voornaamste Madrid9ohe bla den onderscheiden leden van den gemeenteraad van omkoopbaarheid en bedrog beschuldigd. Omstandig en in bijzonderheden werden de feiten genoemd en beschouwd. De leden van den gemeenteraad hebben een klacht tegen den markies ingediend, die thans wegens laster vervolgd wordt. Maar hij heeft daarop geant woord met de openbaarmaking van nieuwe feiten, welke van zoo ernstige en algemeene misbruiken de bewij zen zijn, dat de pers op gerechtelijke tusschenkomst begon aan te dringen. Achttien verdachte gemeenteraads leden hebben daarop Woensdag aan graaf Penalver, den burgemeester van Madrid, een schrijven gezonden, waarin zij op de bijeenroeping van den raad in buitengewone, gebeime vergadering aandringen, waar de leden opheldering zullen kunnen geven. De raad zal dan kunnen oordeelen of hij voor zijn verdachte leden in de bres zal springen of de handen van hen zal aftrekken. Die vergadering heeft Woensdag plaats gehad, maar alle voorgestelde oplossingen van de gerezen moeilijk heden zijn, naar Reuter seint, door den raad verworpen. Nu gelooft men dat de regeering tusschenbeide zal komen. (Zie telegram in het vorig nummer.) Er is namelijk nog een voorval bijgekomen dat de zaak belangrijk verergert. Dinsdagavond om tien uur verliet de markies van Cabrinana het huis van zijn oom om zich naar het zijne te begeven, toen tweeman nen door de openingen van het ras terwerk eener garita twee schoten op hem loBten. De kogels doorboorden de wijde plooien van des edelmans capa zonder hem te deren, Deze trok zqn degen en schoot tweemaal met een revolver, maar de moordenaars waren hem te vlug af en ontkwamen. Groote ontsteltenis wekte deze ge beurtenis in de stad. Voor den ge meenteraad heelt zij de quaestie zeker Diet gemakkelijker gemaakt. De sultan van Turkije. Niettegenstaande sultan Abd-ul- Hamid zeer vele hervormingen in zijn huishouden heeft ingevoerd, is zijn hof nog vol doodeters in het ambts gewaad van secretarissen, hofmees ters enz. die bediend worden door een geheel garnizoen van 300 of 400 slaven en andere bedienden, zoogen. baltadji3. Ongelooflijk veel kost alleen deze huishouding. Een schrijver in de Fortnightly die goed op de hoogte schijnt deelt mede, dat de geheele bevolking van Yildiz, met inbegrip van de keizerlijke lijfwacht, zeker niet minder dan 6000 tot 8000 perso nen bedraagt, welke allen op kosten van den sultan gevoed worden. Er zijn meer dan 400 keukenmeiden en jongens die onder leiding staan van Turksche, Fransche en Italiaansohe koks. Eenige der voornaamste dames van den harem hebben hare eigen hof houding van omstreeks 1500 personen. De sultan heeft vier wettige vrouwen (kadines) en een onbepaald aantal favorites. De meeste dezer worden zeer jong gekocht of gestolen van boeren in Ciroassië en Georgië. Het hoofd van den harem is de zoogmoe der van den regeerenden sultan. Zq is een zeer bekwame en begaafde vrouw met ouderwetsche denkbeelden en voert een streng en zuinig beheer. Zij heeft een volstrekte macht over al de vrouwen; als zij uitgaat, heeft zij een even f-terk soldaten-geleide als de sultan zelf. Tegenwoordig kleeden de dames van den harem zich min of meer in Europeesche dracht, bijv. kostbare teagowns uit Parijs en Weenen. Z;j dragen prachtige diamanten en andere juweelen en schijnen zeer tevreden. Want zij zijn volstrekt niet in den harem gevangen. Integen deel kan men haar iD rijtuigen op bezoeken zien uitgaan. Zij bezoeken de bazaars, de Rue de Pera en andere openbare wandelplaatsen. Ook hebben zij vermakelijkheden onder elkaar; dikwijls worden opera's en balletten gegeven in den fraaien schouwburg binnen het park van het paleis. In den zomer varen zij op den Bosporus, maar nooit ziet men haar te voet. Men moet niet denfcen dat een vrouw geen echtgenoot heeft omdat zij in het serail woont. Vele dames van den harem zijn de vrouwen van pacha's, en evenals de hofdames in het Westen worden zij op bepaalde tijden naar het hof geroepen, om dienst te doen. Meestal hebben de echtgenooten der getrouwde vrouwen een betrekking binnen het paleis. De sultan zelf leidt een zeer een voudig en werkzaam leven. Hij staat op om zes uur en werkt met zijn secretarissen tot het ontbqt om 12 uur. Dan maakt hij een rijtoer of gaat varen op het meer van zijn uit gestrekt park. Na terugkomst houdt hij audiëntie. Het [avondmaal gebruikt hq om 8 uur, dikwijls alleen, dooh ook vaak met een der gezanten. In den avond speelt hq zeer dikwijls met een zijner kinderen een quatre-mains op de piano. Hq houdt veel van lichte muziek en „La fille de madame Angot" is zijn Iqfdeuntje I Abd-ul- Hamid gaat gekleed in westersche lange jas, die op de borst rqk gebor duurd en met eereteekenen versierd is. De president der Vereenigde Staten .gaat niet gemoedelijker met zqn gasten om dan de sultan. Hij laat den be zoeker naast zioh op een sofa plaats nemen en steekt zelf de sigaret aan, die hij hem aanbiedt. Daar de Padis hah veronderstelt wordt geen andere taal dan Turksch en Arabisch te spreken, wordt het gesprek dooreen tolk overgebracht, niettegenstaande de sultan uitstekend Fransch kent. De Daaste troonopvolger is Raschid Effendi, des sultans jongste broeder, die echter als een staatsgevangene met zijn harem en hovelingen is afge zonderd. Hij mag geen brief, geen boek of dagblad en evenmin bezoekers ont vangen. Evenals alle mannelijke leden der keizerlijke familie ontvangt hij een zeer onvoldoende opleiding die geheel in handen is van een hoopje avonturiers. De eerste man des Rijks, na den sultan, is de Sheik-ul-Islam, de vicaris- generaal, wiens toestemming moet verkregen worden, vóór de sultan kan worden afgezet. Na hem komt de grootvizier en ua dezen het hoofd der zwarte Eunuchen. Het voorlaatste ambt is zeker geen sinecure; in de laatste honderd jaren zqn zeker een honderd grootviziers vermoord of tereohtgesteld. Voor Abd-ul-Hamid is kenschet send, dat hij de eerste Turksche vorst is, die ooit een Christelijke vrouw aan zijn tafel heeft genoodigd. Brie veno ver strooming. Het postpersoneel van het dorpje Kaneville in Illinois, verkeert sedert eenige weken in een toestand die krankzinnigheid nabijkomt. Het vol gende geval heeft zich voorgedaan. Te Kaneville, een dorp van nog geen honderd zielen, uit een 30-tal huizen bestaande, telt onder zijn in woners een zesere juffrouw Mattie E. Gasman, sedert haar jeugd kreu pel, ongeneeslijk naar men zeide. Eenige jaren geleden vatte haar schoonzuster Edna K. Brown het plan op, om een millicen postzegels te verzamelen, die, naar zq dacht, wel een paar honderd gulden zou den opbrengen, waardoor het moge lijk werd geneeskundige hulp in te roepen. Geholpen door een kennis te New-York werd het volgende ver nuftige plan ten uitvoer gebracht- De volgende brief werd verzonden. Waarde heer. Een geneeskundige inrichting heeft aangeboden een kreupele jonge dame te behandelen zoo zij een millioen postzegels bij- eenbraoht. Daartoe roep ik uw hulp in, zoo gij daartoe genegen zqt ver zoek ik u van dezen brief drie exem plaren te zenden, zooals ik ook ge daan heb, dooh met verandering van het nummer en den datum en met een onderteekening. Zend dezen brief terug aan mej. Edna Brown, Kane ville. Illinois met 10 of meer ge bruikte postzegelseveneens verzoek ik u de adressen uwer vrienden op te geven en hun te verzoeken het zelfde te doen als gij gedaan hebt. Wie ongeneigd is hieraan mede te werken verzoek ik den brief terug te zenden, daar de reeks anders door zijn weigering om mede te werken verbroken wordt. Hoewel dit laatste u misschien van ondergeschikt belang voorkomt, is het toch van het hoogste gewicht dat de reeks niet verbroken wordt. De personen die den brief no. 30 ontvangen, worden verzocht er verder geen gevolg aan te geven. Hoogachtend enz. Als men eens wil nagaan wat zulk een onderneming beteekent, verzoe ken wij den lezer ons even te willen volgen. Brief no. 1 wordt door 3 personen ontvangen, deze verzenden ieder aan 3 personen 3 brieven, ge nummerd 2, brief no. 3 komt in handen van 27 personen, no 4 ont vangen 81 personen, no. 5 243 per sonen, no. 6 729 personen en j in dien iedere ontvanger van de ge geven opdracht zich trouw kwijt zal het aantal brieven bet ontzaglijke, niet uit te spreken cijfer van 807,845,100,308,822,638.014,012 brie ven bereiken. Het aantal inwoners der aarde stellende op 1500 millioeD, veronder stellende verder dat allen aan de oproeping gevolg geven en schrijven kunnen, dan zou dit op iederen aard bewoner de verplichting leggen, 54 billioen brieven te schrijven, verder aannemende dat men altijd door schrijvende in een jaar 33S,000 brie ven kan schrqven, dan zou voor ait werkje noodig wezen 162 millioen jaar, terwijl het kapitaal der geheele wereld niet voldoende zou zijn om het port te voldoen, daar dit 2673 milliard bedraagt. In September 1894 werd de eerste brief vei zonden en binnen een maand regende het uit alle oorden der wereld brieven: thans brengt de post nog iederen dag 16.000 brieven, niet alleen uit Amerika, doch uit Rusland, Duitschland, Denemar ken, Nederland, Italië, Spanje, Indië, Japan, Zuid- en Centraal Amerika, Engeland, Schotland, Frankrqk, Por tugal, Afrika, enz. enz Het is de reosachtigste onderneming op dat gebied, welke ooit cp touw gezet werd. Edna Brown ontvangt dagelqks meer brieven dan eenig man of vrouw in zijn geheele leven. Edna Brown kon den stroom niet tegenhouden, het postwezen is even machteloos en altijd blijven de brieven aankomen. Een Amerikaansch blad schrijft: Kaneville is overstroomd met brie ven. De postzegels worden in pak kisten en op zolders geborgen alsof het graan ware. Meer dan twintig personen zqn steeds bezig de brie ven te openen. De bewoners uit de omliggende dorpen komen dagelqks brieven halen om later de daarin bevoi^j^) postzegels te sorteeren. Die eenvoudige landlieden begrqpen er niets vanKaneville is onder brieven begraveD, terwijl het post kantoor door de brieven verzwol gen wordt. Zoowat 16 van den iede ren dag ontvangen brieven zijn voor de bewoners van het dorp, al de andere brieven zijn aan Edna Brown geadresseerd. Een ernstig bezwaar voor de pos terijen der Vereenigde Staten is het verlies, dat zq lijden door de onge- frankeerde brieven; daar deze zonder uitzondering geweigerd worden. Uit Albany (Ver. Staten) wordt 19 Nov. gemeld Vier straatjongens hebben heden avond een trein op den Central Rail road doen ontsporen. Er zqn twee personen gedood. Een Amerikaanseli plan. Een Amerikaan is op het denk beeld gekomen in zee een electrische tramlijn aan te leggen. Langs de kust van Brighton naar Rottingdean wil hq op een hooge ijzeren stelling spoorstaven doen leggen, die bij hoogtij nog vqftien voeten boven de oppervlakte van het water zqn. Over deze rails wordt door middel van electriciteit een tramwagen voortbe wogen van een eigenaardig maaksel. De wagen loopt op zestien wielen en is geheel ingericht als salon van een stoomjacht met een promenade dek daarboven. De tramlijn is op een Hinken af stand van de kust gelegd. De reizi gers genieten dus ten volle van de zeelucht en van de aangenaamheden van een tocht over het water, dooh zqn gevrijwaard voor zeeziekte. INGEZONDEN. V<jor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. X. en de onderwijsvoorstellen. N iar aanleiding der bespreking van den heer X., wenschte ik wel een opmerking te maken. Da heer X. wijst er op, dat het aanstellen van stedelijke inspecteurs en het vergrooten der klassen aan de Burger- en Opleidings-3cholen eene bespiring van 30.000 gld. zou geven. De laatste regel van die opmerking laat wel n erken, dat hij het middel niet aanbeveelt, maar alleen wijstop de consequentie van verkeerde zuinig heid. Om alle verkeerde gevolgtrek kingen te werec, wenschte ikdiarop even de aandacht te vestigen. Niet He consequentie dier zuinigheid, maar die van het goede in het bestaande moeten we hebben. De hoofden der scholen worden hier heusch niet overdadig betaald. Amsterdam, deu Haag, Ritterdam, Utrecht, Leiden, Arnbem betalen beter. Hun salaris neer te trokken tot het treurige cijfer der klasse-on derwijzers moet het doel niet zijn, wel de tractementen der laatsten op te voeren. In dat opzicht vroegen de onder wijzers een minimum, een onvoldoend minimum (misschien denkt X. daar anders over), B. en W. gaven minder dan dat. en de Raad eaf voorloopig. een non-possumus. X. geeft dereden van dat non-possumus niet op. Mag ik er eens naar gissen Kiezersvrees. Die nieuwe vereeni- giDg Burgerplicht, waarvan de leden zich niet in het oude spoor voegeD, de leegstaande huizen in een paar straten en het nieuwe personeel, maken de heeren Raadsleden huiver achtig voor uitgaven. Want waarlijk anders kan ik niet verklaren, dat mannen van esn geslacht, dat in de laatste halve eeuw het onderwijs zoo aanmerkelijk verbeterde, nu vooreen groot belang zoo weinig overhebben. Met dezellde werkkracht en gaven kan men bet als klerk, commies, boekhouder, aan het stadhuis ge woonlijk tot hooger salaris brengen dan bij het onderwijs in Haarlem. Daar hebben de onderwijzers gemid deld ruim zevenhonderd gulden. Me dunkt dat groot-industriëelen als de heer Beijnes aan som ruige werklieden en .teekenaars meer betalen. Weet u wat ik dan ook verwacht had Dat sommige Raadsleden de voor stellen van B. en W. nog door amen- dementen zouden verbeterd hebben. Zooveel als men van den heer Da Kanter vreesde, verwachtte men van den Wethouder van Onderwijs, d e de bsstaande verordening voor ons onderwijzers mild toepaste. Tot zoover over geld en dea aan kleve vsn dien, nu nog iets over bet stelsel. Weli stelsel de voorkeur ver- dient, dat van stedelijke inspecteurs of dat van ambulante hoofden, lijk» me nog een open vraag. Mag ik den lezer verzoeken wel op te merken, dat ik het niet over personen, maar over een stelsel heb, X. trouwens ook, en niet wil geacht worden eene klasse [van personen te beleedigen door het aanvoeren van dit punt.) Ja, een opea vraag, die met dereorganisatie, duor den heer Willink bedoeld aan de orde kan komen, maar bij de h dendaagsche toestanden geen be spreking behoeft. Hoofden van scho len zijn leerkrachten en daaraan hebben we gebrek. Geen vermindering vermeerde ring. Maar wel vermindering en geen vermeerdering van het aantal leerlin gen voor éen onderwijzer. Dat is de richting. X zal nu misschien zeggen, „net mijn idee, maar liever 80 goed bezoldigae onderwijzers met ieder 45 leerlingen, dan 120 slecht betaalde met ieder 30." Dat is nu weer net mijn idee, maar ik wou alleen maar zorgen, dat de zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, uit het tuighuis des Heeren X. geen wapenen haalt. Mijn col'egialen groet aan X. Collega Z. 's Qravenhage, 21 Nov. Geachte Heer Redacteur Hiermede hebben wij de eer U mede te deelen, dat Diploma A voor de zuivere toepassing van het Cor respondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze-Wéry," heden verstrekt koD worden aan inej. M. Rost van Tonningen, z. b. Nieuwer- Am6tel en aan de heeren W. R. Fer- werda, scholier, HilversumP. C. Kattestaart, kantoorbediende, Rotter dam C. W. van der Pot, Zwolle; G. J. P. A. Thomson, le luitenant inf., 's Gravenhage. Voorts deelen wij U mede, dat door den heer J. Wijk, wachtmeest°r v. d. veld-art., te Amersfoort, een cursus werd opgericht waaraan 12 onder officieren der veld-art. deelnemen door den heer W. Wijk, sergt.-maj., te Amersfoort, een cursus waaraan 10 onderofficieren deelnemendoor den heer J. Pijper, serg.-onderwijzer te Arnhem, een cursu3 waaraan 10 onderofficieren deelnemen. Hoogachtend Vervolg Stadsnieuws. „Haarlem's Zanggenot. De liedertafel „Haarlem's Zangge not" genoot bij haar eerste optreden in het seizoen rijkelijk de belang stelling der vrienden en beoefenaars van den mannenzang. De concertzaal sociëteit „de Kroon" was Donder dagavond geheel gevuld, 't Kan.ook wel niet ontkend worden dat de liedertafel door haar krachtig en vcl- hardend streven ten voile aanspraak op die belangstelling heeft. De goede resultaten van ernstige studie en warme toewqding kwamen in den loop van den avond menig maal aan het licht. Mocht het eerste nummer van het omvaugrqke pro gramma het verplichte koorDe K'okken van Sylvain Dupuis, waar mede bij den Internationalen Zang wedstrijd te Luik dezen zomer den 2en prijs werd verworven al niet bizonder gelukkig slagen, met Psalm VIII van Hol, werd het verloren ter rein spoedig heroverd en de goede uitvoering van dit moeilijk toonwerk verdient te meer lof omdat het ge heele sedert het concours belang- langrijk versterkte koor er aan meewerkte. Ook de beide „Dichtjes" van Poelhekke werden recht verdien stelijk en met zeer goede intentie gezongen. In het tweede deel won Heinze's „Omhoog" het verre van Saul'sLierzaug'^het fraaie maar strui- kelblokkige koor van Gevaert bij de uitvoering waarvan de laatstgenoemde eigenschap zich meer dan de eerste deed geldenO ver 't geheel echter bleek bq 't jongste optreden der Liedertafel dat zij zich niet tevreden stelt met het gewonnen standpunt, maar onder aanvoering van haar wakkeren direc teur den heer Henri Pielage flink voortwerkt aan haar innerlqke en uiterlijke ontwikkeling. Een steeds glansrijker succes bekrone haar on vermoeid pogen. Bij deze gelegenheid deed zich als soliste hooren mej. Anna Lutkeman (sopraan) leerlinge van het Conser vatorium te Amsterdam. Deze jonge dame trad met eenvoud en beschei denheid op en schonk door hare voordraohten in het eerste deel Ariette uit de opera „Freiscbütz", in fiet tweede, een drietal liederen plus een toegiftje eenige aangename oogenblikken. Een bepaald oordeel over een eerste optreden van iemand die de leerjaren nog niet achter den rug heeft, laat zioh moe e- lijk uitspreken; daarom zij hier alleen gezegd, dat mej. L. niet verstoken is van omvangrijke stemmiddelen, nooh van natuurlijke muzikaliteit en dat zij met de liederen meer vol deed dan met de Ariette. Nog trad op een instrumentaal kwartet, bestaande uit: Viool, Allo, Piano en Harmoniun, dat bij velen zeer in den smaak bl'eek te vallen en ook werkelijk volstrekt niet on aardig klonk, maar tooh op den duur naar wat meer afwisseling deed ver langen. PHILIP LOOTS. Höt Spookhotel. Omstuwd door eene talrijke menig te hield de Kon. Yereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" gisterenavond haar feestelqken intocht binnen onze veste. In grooten getale waren zq opgekomen, haar vrienden en beken den, niet a'leen om getuige te zijn^ van haar triomf maar ook om haar j het bewijs te geven dat het Neder- landsch Tooneel te Haarlem geliefd is en daar nog steeds bovenaan staat in de rij der verschillende' tooneelgezelschappen. De klucht „Het Spookhotel" waar van de verschillende photografiën in sigarenwinkels ons zoovele aar dige tooneelijes voorgespiegeld had den bleef niet beneden de verwaoh- ting en amuseerde blijkbaar vele aanwezigen. Deze fransche kluoht munt nu niet bepaald uit door fijne en aardige zetten, is daarentegen hier en daar zelfs een weinig banaal,maar er komen zulke aardige toestanden, zulke leuke tooneeltjes in voor dat het publiek vau de eeue laohbui in de audere vervalt. De heer Sohulze was een kostelijke type van den goedmoedigen eohtgenoot, die zioh zeer gedwee onder de pantoffel van vrouwlief buigt maar toch wel eens gaarne een ander gereoht op den tafel der liefde ziet. De heer Jacq. de Boer met zijne vier dochters deed het publiek dikwijls krampachtig lachen, terwql ook de andere spelers het hunne doden om de klucht recht goed te doen slagen. Het Spookhotel eischt van zijne vertolkers eene groote mate van tooneelroutine. Het Nederl. Tooneel heeft gisteren avond getoond dat het zijn leden daaraan niet ontbreekt. Die ledeD kunnen echter meer doen dan mede werken in een kluchtspel. Om secces te hebben is het voor hen niet noo dig dat vergissingen en verwarringen hun te hulp komen. Het zal voorze ker de vele vrienden van de konink- lijkev ereeniging een groot genoegen doen door haar leden stukken te zien opvoeren die meer in overeen stemming zijn met hare waaadigheid. Het bekende blijspel „de Buren" besloot de voorsfellling. Het zal me vrouw Stoetz zeker wel eene prettige gewaarwording zijn geweest reeds da delijk bij haar optreden, in een gezel lige toejuiching het bewqs te kunnen zien van de genegenheid van het pu bliek. Esne kleine aanmerking wenschen wij te maken op de volgorde der voorstelling. De pauze tusscben het eerste en tweede bedrqf duurde te lang, dit oponthoud had voorkomen kunnen worden, wanneer men „De Buren" had doen voorgaan. De grooie pauze had dan op het eerste bedrijf van „het Spookhotel" kunnen volgen. Wij wenschen onze ijverige schouw burgdirectie ven harte geluk met het succes van gisteren. Ea voor het publiek en voor het Nederlandsch Tooneel zal dit succes voorzeker eene aansporing zijn om te trachten den band van onderlinge waardeering, weer even vast aan te halen als dit vroeger bet geval was. v. E. Stukken van den Raad. Zooals wij voor eenigen tijd meld den is bij den gemeenteraad ingeko men een adres van de timmerlieden- vereeniging „Door Eendracht verbe tering" alhier, waarin wordt aange drongen op spoedige en afdoende maatregelen tegen de aanstaande werkeloosheid, en om den Raad mid delen aan de hand te doen, gewezen op de ongezonde woningen en de minder verkieslijke plaats der ge meentereiniging. B. on W. adviseeren aan adressant te berichten, dat de gemeente de uitvoering van de voor hare rekening te verrichten werken bij voorkeur zal doen geschieden in den tqd waarin meerdere vraag naar werk pleegt te bestaan en daarbij te bevorderen, dat door verdeeling van arbeid het aantal personen die daar door werk verkrqgen, zoo groot mo gelijk zij. Ingekomen is ook een schrijven van W. Badon Ghijben, Majoor eerst aanwezend-ingenieur, alhier, namens den staat der Nederlanden, verzoe kende, naar aanleiding van een voor stel van B. en W. tot het aan den openbaren dienst onttrekken en aan belendende eigenaren verhuren van een gedeelte der Nassaustraat, van de kinderhuisstraat tot aan de Kin- derbuisvest, B. en W. uit te noodigen met hem te onderhandelen, aangaande de daartegen van de zijde van den Staa», als eigenaar van bet aan ge noemde straat belendende militair hospitaal gerezen bezwaren, alvorenB omtrent dit voorstel te beslissen. Verder stellen B. en W. voor weg te ruimen eene pomp, staande in de Burretstraat. Hedenmiddag over eenen, is eene juffrouw, woonachtig aan de Leidsche- vaart, nabij de Prins Hendrikbrug ongesteld geworden en overgebracht naar het café Muller aldaar. De te hulp geroepen doctor kon slechts haar dood constateeren. Voor het examen wiskunde 1 o. is Donderdag geslaagd de heer R Keeg- stra alhier. Eenige dagen geleden hebben wij meldiDg gemaakt van proeven, die in het Paleis voor Volksvlijt zijn geno men op een nieuw ondoordringbaar, kogelvrij pantser, door den heer van Straten te Amsterdam uitgevon den. Bij deze gelegenheid liet hü op] zich zelf schieten. Volgens achter staande advertentie treedt Zondag-1 avond de heer van Straten in „de Kroon" op om aldus de ondoordring baarheid van zijn pantser hier ter stede te vertoonen. Met het optreden van „élite-specialiteiten" zal verder de avond gevuld worden. Tot gemeente geneesheer in wijk 2 te Haarlemmermeer is benoemd Dr.] Wijsman te Aalsmeer. De gemeente-begrooting van Haar lemmermeer over 1896 sluit in ont vangsten en uitgaven met ,f 87975.82* De begrooting van 't Armbestuur vau Haarlemmermeer met f 11726.42. De begrooting van 't Armbestuur over 1895 was f10000. Herbenoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Zandvoort de heer W. van Zadel. Marktbericht. Graan- en Zaad markt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 21 Xov. 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Jarige tarwe f0.a 10.Witte tarwe f5,75 a f6.25, Zomer ristarwe f0.a f 0.Rogge f3.75 a f4.15, Haver f5.— a f5 25, Duivenboonen f5.50 a f5 80, Paardenboonen f475] a f5.Bruinen boonen f9.— a f6.90, Groene erwten f4.— a f7. Kanariezaad f6.— a f6.50, Karwei- zaad f 14 a f 14 50, inclusief. Op de markt van 21 November 1895 waren aangevoerd 13 paarden, S hitten, 3 koeien, 1 ezel. Vervolg Nieuwstijdingen, Ee Kieswet. Verschenen is het zeer uitvoerige voorloopig verslag over het wetsont werp op de regeling van het kiesrecht. Na eenige preliminaire opmerkingen en een klacht over late indiening van het kiesrecht-ontwerp, welke door enkele leden niet redelijk werd geacht, werden bq de algemeene beschouwin gen achtereenvolgens be-proken le. Wor.schelijkheid van uitbrei ding van kiesrecht. Slechts eenige leden waren niet overtuigd van de wenschelijkheid, thans wederom tot eene groote uitbreiding over te gaan. maar daartegenover meenden velen, dat de toestand in het belang van land en volk eischen de spoedige totstandkoming eener zoo ver moge- lijk gaande uitbreiding, welke tevre denheid wekkende, alle krachten van het Nederlandsche volk doet samen werken. Deze leden spraken tegen, dat de niot-bezittenden het kiesrecht verlangen ter bevordering van eigen belang. Een derde talrijke groep van leden achtte, ongeacht de gevolgen, kies rechtherziening eene politieke nood zakelijkheid. maar hunne denkbeelden over de wqze en mate van uitbrei ding liepen zeer uiteen. Er waren er, die van uitbreiding volstrekt geen heil verwachtten, vooral in den tegen- woordigen tijd van woelingen en gewelddadigheden, die,vreezende voor soc. democratisohe invloeden, slechts een beperkte uitbreiding zouden be willigen of alleen ruime uitbreiding wilden toestaan met correctieven tegen de daaruit voortvloeiende gevaren. 2o. de verhouding van het wets ontwerp tot de Grondwet. Verschei dene leden ontkenden, dat dit wets ontwerp bevat de uitwerkiDg van het in de Grondwet gehuldigde stelsel en opperden bedenkingen tegen de grondwettigheid van het wetsontwerp. Andere leden meenden, dat do Grond wet het gevolgde stelsel niet uitsluit. 3o. Beoordeeling van het stelsel van het ontwerp naar zijn innerlqke waarde. Vele leden betoogden, dat de Regeering niet bewezen had, dat het voorstel voldoet aan den eisch, dat het aan de ingezetenen die ge schiktheid en maatsohappelijken wel stand bezitten, het kiesreoht verzekert en dat recht daarentegen onthoudt aan degenen, die niet die hoedanig heden bezitten. Maar poging tot aanwijzing van positieve kenteekenen was niet met goeden uitslag bekroond. Men be toogde dat 't den reg. blijkbaar geenszins te doen is geweest, om het kiesrooht zoover uit te breiden als mogelijk was. Voorts werd tegen de regeling aangevoerd, dat zij niet finaal was te noemen, daarbij het bezit van geld te veel op den voor grond treedtbelastingbetaling hoofd bron der kiesbevoegdheid wordt; het verband, dat de regeering tusschen kiesrecht en Personeel wil leggen nadeelig isde kiesbevoegdhoid op nieuw geregeld wordt door plaat selijke gesteldheid; de regeling door kunstmiddelen aan personen het kies recht bezorgt of ontneemt; weshalve men van deze zijden het ontwerp der vorige regeering boven het thans in gediende verkoos. Die bedenkingen werden door vele andere leden weerlegd, die wezen op de moeilijkheid tot aanwijzing van positieve kenteekenen, op de meer dere eenvoudigheid dezer regeling in vergelijking met het voorstel der vo rige regeering, dat ook niet finaal was en opkwamen tegen het leggen van verband tusschen personeel en kiesreohtonlwerp. Ook herinnerden zij, dat geen en kel stelsel de mogelijkheid van kies- knoeierijen uitsluit. Waren velen van oordeel, dat hot ontwerp niet ver ge- Doeg gaat in de richting van uitbrei ding van kiesrecht, andere leden, de aanwijzing van positieve kenteekenen van geschiktheid en welstand toe juichende, hadden tegen hel ontwerp bedenking, omdat het te ver gaat en verscheidene leden achtten correctie ven noodig in stemplioht en meer voudig kiesrecht, waarop later wordt teruggekomen. Eindelqk werd aangevoerd, dat door het voorstel het gevaar van omkooping bq verkiezingen zeer zou toenemen, hoewel anderen daartegen een middel zagen in de geheime stemming. 4o. De verschillende grondslagen van kiesbevoegdheid. Tegen het ver binden van het kiesrecht aan de be taling van een belasting aanslag wer den de bekende bezwaren ontwikkeld. Vele leden kwamen er tegen op, dat de Regeering het afgekeurde stelsel van regeling der plaatselijke gesteld heid weder in eere wilde herstellen. Afhankelijk stellen van kiesbevoegd heid van de cijfers van een tabel toch werd in beginsel verderfelijk geacht. Bovendien vond men de daarin aangegevenminimum-huurwaardezoo hoog gesteld, dat zij aan het meeren- deel der gezeten werklieden en ar beiders het kiesrecht niet zoude ver schaffen. Voorts werd de bedenking geopperd, dat het platteland boven de steden zou worden bevoorrecht. Ook de bepaling, dat men, om aan de bewoning van een huis het kies reoht te kunnen ontleenen, van 1 Augustus tot 1 Februari hetzelfde huis of een gedeelte daarvan moet

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3