VARIA. derdd KL Ai) BBHOOBBNDB BIJ HAARLBBPS DAGBLAD Maandag 25 Nov. 1895. HAARLEMMER RALLETJES. Hsn Zatsrdagavondpraatje, CCLX. De Graven, Gravinnen en andere hooge heeren en dames, die in lijst jes hangen in de groote zaal van het Stadhuis, hebben Woensdag een zwa- ren dag gehad, 't Was tien minuten voor eenen De trouwpartijen waarop zij eiken Woensdag neerzien met een glimlach die noch goed- nooh afkeu ring te kennen geeft, waren geëin- diigd en ze meenden dat de emoties van den dag voorbij waren en maak ten al toebereidselen om hunne roode dat kan ik wel aan 't kloppen van mijn hart hooren." „Ooh, er zal Raadsvergadering zijn. snuggere bollen 1" riep FlorisVheei van het andere eind van de zaal. „Florisje, Florisje," zei Philip en schudde vermanend den opgeheven vinger, „je wordt geloof ik nooit wijzer. Altijd ben je onheusoh geweest tegen edelen en wie soheldt er nu de portretten van Hollandsohe Graven voor snuggere bollen uit? Hoe zou het ook Raadszitting kunnen wezen Koper zegt tegen iedereen„in de Raadszaal meneer 1" en den meesten moet hjj den weg nog wijzen. Dat is tooh voor de leden van den Raad niet noodigl' Jan de Eerste en Jan de Tweede lieten nu de oomplimenten doen en dat het ze niemendal schelen kon en of het gezelsohap nu maar niet zijn middagdutje zou beginnen. Dit wekte de verontwaardiging op van Kenau, die plechtig verklaarde dat zij niet de minste sympathie kon gevoelen voor menschen die altijd maar belust waren op slapen. Intusschen kwam&n maar steeds meer personen. Diederik IV, die altijd Philips wou het.laatsie woord hebben en daar ontstond een ruzie, waar de personen van de groote sohilderij van Wjjnveldt aan deel namen. Wal Philips zei, werd toegejuioht door de Spanjaarden op de stormladders en op de woorden van Kenau volgde een luid gejubel van de verdedigers der haarlemsohe wallen. De walvisch- kaak aan de ketting rammelde van pret, al de Dirken, Jannen en Flo- rissen amuseerden zioh kostelijk en het was een heidensoh lawaai, toen de schoonmaakster binnenkwam en zoo hard ze kon uitriep„Stilte daarl" en met haar bezem Philips over zijn gezicht veegde, dat hem de woorden in de keel blijken steken. Alles werd weer stil. Alleen Ja cobs fluisterde tot vrouw Gheer truud aan deoverzyde: „wat een dag vol aandoeningenHad ik maar een kannetje hier dan liet ik een teug water komen Gheertruud gaf geen antwoord, zy was haar middagdutje al begonnen. oogen te sluiten en een kalm mid dagdutje te nemen, toen zy op eens, een welbekende stem hoorden zeg-leen voorstender van orde en regel- gen „in de Raadszaal, meneer!" Imaat was geweest, teekende allebin- Het was de stem van Koper, den nenkomenden met turfstreepjes aan deken van het gild der boden van 't Stadhuis. In de RaadszaalWat was er te doen in de Raadzaal? De Gravinnen en Graven keken elkaar eens aan. „Zou er soms een trouw partij moeten plaats hebben fluis terde gravin Jacoba sohuohter en keek Willem VI aan, die naast haar hing, alsof ze zeggen wou„als dat zoo is, zou ik het wel graag eens bijwonen, want dat hangen hier ver veelt me zool" „Dwaasheid," bromde Willem VI, „ik kan wel merken dat je oud wordt. Menschlief, het geslaoht van dezen tijd trouwt tooh niet met een deukhoedje op en een grijzen over jas. Daarvoor trekken ze een afschu welijk kleedingstuk aan, een frac noemen ze dat geloof ik. Blijk, daar komen er nog meer, dat verbeelden dan zeker de getuigen!" „Ik zie ook volstrekt geen vrouwen er bg" kraaide vrouw Gheertruud van den overkant, en er dient bij een trouwpartij tooh een bruid te wezen, zou ik meenen." „Goed gezegd" zei Robreoht naast haar. Diederik I, II en III en Aernout I gaven ook hunne goedkeuring te kennen over dit snedig antwoord van de sohoone Gheertruud, maar Floris I die er meer van wou weten riep Kenau Simonsz Hasselaar toe „Zeg eens Kenau, jij staat daar in je nis zoo dicht bij Burgemeesters ka mer. Weet jij ook wat er aan de hand is?" „Nog niet" zei Kenau met een stem als een trompet, „maar als je lui wat stil bent, zal ik er wel gauw achter komen, Spanjolen zijn het niet, en riep bij eiken vijfden man behoor lijk „vol 1" zoo luid dat Koper er van opkeek. „Er zjjn er preoies een en dertig 1" riep hij ten slotte, „dat is evenveel als er leden van den Raad zjjn. Zou de gemeenteraad ontbonden we zen „Domme vraag," zei Kenau min achtend. „Als dat zoo was, hadden we immers de kiezers eenige malen Iotussohen waren de een en der-1 Ongezien de inliohtingen die B. en W. beantwoord. Toen de agent den werk in de volgende vergadering zullen man naar zijn naam vroeg, ging deze geven, durf ik voorspellen, dat die van woorden tot daden over. Eonigi aan dit plan zeker mankeert en dat, als het er om te doen is een goed zaakje te maken, Haarlem aan de Tweede Kamer wel smeeken mag om ons asjeblief met dat presentje maar van 't lijf te blijven. De heer Gonnet wou elke toevoeging aan Haarlem van HeemsteedBoh grondge bied geschoeid hebben op den voetj van financieele vergoeding maar wanneer we enkel en alleen den Hout bij Haarlem krijgen, dan mag Heem stede nog wel aan Haarlem een Hin ken duit toebetalen. Nu de Tweede Kamer besloten heeft het rjjwiel te gaan belasten, voorzie ik binnenkort een belasting op andere sportartikelen, bats, ballen, wickets, weet ik wat al. Dat zal foot ballers en tennisspelers al evenmin plezier doen, als de fietsenbelasting den wielrijders. Missohien kan men nog wel wat verder gaan en geld kloppen ook uit kniebroekjes, flanels, tig leden van de commissie inzake I sporthemden, truien, sporfpetten en de grensregeling met Heemstede,'dergelijke bij de sport behoorende hunne beraadslagingen al begonnen. Op de plaatsen waar we gewoon zijn de bekende geziohten van de Raads leden te zien zaten nu de een en dertig. De heer Sohürmann op de plaats van mr. Henri Ensobedé, de heer Krelage op die van mr. Cnoop Koopmans, de heer mr. Johs. Enschedé op die van zyn mede industrieel den heer B«ynes, de heer Savrij op die van den heer de Lanoy op de plaatsen van de pers de Jheeren Bremer, Voorting en van naar de stembus moeten zien loopen den Berg, alsof ze zoo dadelijk naar Neen ik weet nu wat er aan de hand pen, papier en inkt zouden grijpen, is. Koper zei zoo meteen„u komt zeker voor de grensregeling." Ik heb er al meer van vernomen. Haarlem wil graag een stuk van Heemstede hebben en nu willen ze dat „Wat willen ze dat?" vroeg Ja coba. Ja 't is een raar woord," zei Kenau, „laat me even denken, dan kom ik er wel weer op. Ze willen o ja, een stuk van Heemstede annexeeren.' Een diepe stilte volgde, ze keken mekaar aan, maar begrepen 't niet reoht. Wat beteekent dat, annexeeren vroeg Aernout. „Dat beduidt zooveel als by voegen," antwoordde Jacoba die nogal sterk was in haar fransch. „Dus Philips wou indertijd ook Nederland annexeeren vroeg Aer nout. Juist, maar dat heeft hij dan toch niet gedaan kunnen krijgen," riep Kenau. „Dat wil ik wel gelooven," zei Philips boos, „mijn soldaten konden wel tegen het vuur, maar niet tegen dat eeuwige water van jullie." naast hen Mr. F. A. Byvoet, van wien al voorspeld werd dat hij se- j oretaris zou worden. Ziedaar de st -nd van het schaakspelaan de tafel van het Dagelyksoh Bestuur zat de Bur gemeester alleen. Er werd beraadslaagd volgens het reglement van orde van den Raad en uitgezonderd de afwezigheid van wethouders, was het precies of de heusohelyke Raad vergaderde. Er werden inliohtingen aan B. en W. gevraagd, voorstellen ingediend, van moties van orde gesproken, alsof de Gemeenteraad zelf aan 't werk was. Ja, er waren er die wat ze te zeggen hadden, in zooveel woorden kleedden en zoo dikwijls hetzelfde zeiden in andere bewoordingen, dat onwille keurig de gedachte bij iemand op kwam „die verdiende lid van den Raad te worden Ik heb een streepje aohter zyn naam gezet om hem te onthouden. Begrijp ik het goed, dan was de bedoeling van de meerderheid, dat Haarlem er niet aan heeft als er niet wat van overschiet of wanneer, zoo als de heer Sohürmann dat uitdrukte,) Kenau, ook niet mis, antwoordde; j er geen; „finanoieele kant aanzit." omstanders namen een dreigende houding aan, waarop de agent zioh genoodzaakt zag ter zelfverdediging zyn sabel te trekken. De werkman kreeg met dit wapen een steek in het onderlyf, waaraan hg weldra bezweek. voorwerpen. Vooral de joDgelui onder de bal- spelers zullen daardoor leelyk getrof fen worden, daar hunne portemon- naies geen stootje kunnen velen en hunne vaders eindelijk en ten laatste zullen zeggen„jongen, die sport van jou wordt mij veel te duur 1" En óf de jongens van dezen tyd aan sport doenZoo ontving onlangs een van mijn jeugdige vriendjes de ken nisgeving, dat op Zondag 24 Nov, (de lezer ziet dat het nieuwtje aotueel is) een matoh zal worden gehouden tus8chen een elftal uit de Wilhelmi- nastraat en een elftal uit de Bloem hofstraat. Ik zeg maar, dat gaat goed worden. Ik kan mij al verheugen op het vooruitzioht van een wedloop tussohen den diksten man van den Sohotersingel en den diksten be woner van de Groote Houtstraat. Ook bestaat er kans op een party touwtrekken tussohen drie burgers uit de Zylstraat en drie van de Ged. Oude Graoht. Missohien zelfs komt wei op een wegwedstrijd voor wielryders een team van het Rozen- Erieel uit tegen een team van het eidsohekwartier. Op mijn woord, we kunnen nog grappen beleven 1 FIDELIO. ÖEÏÏEN&D NIEUWS. Te Straatsburg is Zondag een werkman door een politieagent ge dood. Terwyl de agent uit hoofde van zyn ambt aan een vissoher eenige vragen stelde, stoorde hem een werk man daarin door beleedigende uit roepingen. Een aanmaning om voort te loopen, werd met soheldwoorden Kunstmatige steenkool. In het laatste nummer van het Noorsohe „Tijdsohrift voor Handwer ken en Industrie", komt een lang uit voerig artikel voor, waarin een over zicht wordt gegeven aangaande de pogingen, gedurende verschillende jaren in het werk gesteld, om de uit gestrekte turfvenen dienstbaar te ma ken aan de fabrioatie van „kuntstma- tige steenkool". Niettegenstaande de proeven voor namelijk in Zweden zijn genomen, vele deskundigen zich met het vraagstuk hebben onledig gehouden, is het aan een jong Noorsoh jurist, Halfdan Rosendahl, secretaris by het Departement der Staatsrevisie, gelukt, het vraagstuk tot een bevredigende oplossing te brengen. Dit gesohiedde reeds in de lente van dit jaar. Sedert dien tyd heeft men nog versohillende teohnisohe verbeteringen aangebraoht, en zioh in het bezit gesteld van uit strekte turfvenen in verschillende dee- len des lands. De eerste fabriek zal opgerioht worden te Frederikshald, waar de beste venen van Oost-Noor- wegen („det östenfjeldshe Norge) ge vonden worden. Het sohynt dat de Emir van Af ghanistan zyn zoon, den Shahzada, die dit jaar Europa bezooht, hadi opgedragen aan de Britsohe regeering te verzoeken te Londen een vasten vertegenwoordiger te hebben. De regeering heeft dit geweigerd en nu moet Zijne Majesteit de Emir, volgens een bericht aan de Evening News daarover op de volgende wijze zyn ontevredenheid hebben te kennen gegeveneen aantal personen zyn levend verbrandnog grooter is het aantal, dat in de gevangenis gewor pen is. Een der leden uit de omgeving van den Shahzada, die dezen op zyn wandelingen in Londen overal ver gezelde, zal, zoodra hij terugkeert, in de gevangenis geworpen en ge marteld worden. De Shahzada mag van geluk spreken, wanneer hy er met verbanning afkomt. ne paarden te laten grazen op plaatsen, waar dit gras vrjj dik groeit, de cL. ren tyd hadden om er eene groote hoeveelheid van te eten, voordat dr uitwerking zich openbaarde. In zulke gevallen zijn de paarden onderweg in slaap gevallen en was het moeilyk, hen wakker te krijgen. Overeen paar uren is de uitwerking van het gras voorby en nooit zijn er kwade ge volgen van opgemerkt. Het vee op de ranoho's komt dikwijls aan zulke plekken gras, waar het missohien een half uur eetdan valt het een uur of langer in slaap, waarna het wakker wordt en weer begint te gra- n. Of het gras, evenals de slaapbol, opium bevat dan of de slaapverwek kende eigensohap er van aan eene andere substantie is toe tesohryven, is niet bekend. Ingezonden Mededeelingen. In sommige streken van Nieuw Mexico groeit een gras, dat op de dieren, die op zulk eene weide grazen, eene slaapverwekkende uitwerking heeft. Paarden, die van het gras gege ten hebben, slapen meestal staande, terwijl koeien,schapen bynaallyd gaan liggen. Het is wel eens gebeurd, dat 'reizigers hebben stilgehouden,om hun Als jonkman was Bismarok een tydlang griffier van een der gerechts hoven. In die dagen liet hy zioh wel eens door drift overmeesteren, maar by zekere gelegenheid redde zijne snedigheid hem van in ongenade te te vallen. Dat was, toen een getuige, die on dervraagd werd, een brutaal antwoord gaf, waarom Bismarok toornig uit riep „Als je niet beleefder bent, zal ik je de kamer uitsohoppen." „Jonkman, zei de rechter, de on dervraging storende, bedenk dat het hier een aohtbaar gerechtshof is en dat, als er uit de kamer gesohopt moet worden het Hof dat wel zal doen. Je hoort het", wendde Bismarok zich weder tot den getuige, „dat als je niet beleefder tegen mij bent, het Hof je de kamer zal uitsohoppen. Wees dus voorziohtig, mijnheer, zeer voorziohtig."

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 9