Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Ds stem van het geweten. 13e Jaargang Donderdag 28 November 1895 No. J807 HAARLEM S DAGBLAD ^BOiTi^EljVrEISrTS^I^IvJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.80 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/a ADYESTEITTIËlSr: an 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel ineer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicüé Eirang'ere G. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Suec., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaarniam, C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; VeUen, L. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; BeverwijkH. JUNGERIEj, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Dat het aan samenwerking tussoheo joge regeeringspersonen en machts- ekleeders nogal eens ontbreekt, kan lijken uit hetgeen uit Frankrijk 'ordt gemeld. Voor eeDige dagen is, zooals bekend i,hetfransche eskader,dat onder bevel admiraal Gervais naar den LevaDt weg was, en uit drie oorlogs chepen bestond, vastgeraakt bij de yëres-eilanden. Xu is deze admiraal njiet zeer bemind bij de radicale partij Ja door zijn eigenaardige opvattingen tieeft hij zich vijanden gemaakt in het cabinet. Eens weigerde hij den tegen- lyoordigen minieter van koloniën iuieysse de hand te reiken, omdat Kiy niets te doen wilde hebben met (jen mynheer die qui est-ce? (wie is (jat heet. Ea den minister van ma- (ine, Lockroy, heeft de admiraal be (Eedigd toen de heer Lockroy voor- gitter der parlementaire enquête-com missie was. In marinekringen is men zeer ver Itoord over de houding van den heer (Lockroy, „den burgemeester" zooals (pen hem spottend noemt, tegenover Ie admiraals. Men betoont admiraal (jïervais zooveel eerbied als mogelijk p. En de antiradioale pers valt heftig }it tegen de regeering, die zich door ;ien haat van Guieysse en Loofcroy jaat verleiden, om een verdienstel ijk. pan, als admiraal Gervais, in den ioek te zetten. Nader wordt gemeld dat de fransche ninisterraad besloten heeft Gervais loor een raad van enquête te roepen. Ook duikt thans het bericht weer >p, dat generaal Saussier, de aange wezen oommandant van het Fransche pger, ontslag heeft gevraagd, omdat jij niet ingenomen is met het optre den van Cavaignao als minister van jorlog en met diens besluiten betref- jende het leger. Een telegram, uit Havana te Madrid fntvangen, meldt dat een kolonne inder kolonel Hernandez 700 sepa ratisten verslagen heeftdeze be kwamen 12 dooden en 15 gewonden. Slechts één Spaansche soldaat werd gedood. j Generaal Pando en generaal Marin rertrokken Dinsdag uit Coruna naar Cuba. Binnenkort zullen nog 35.000 pan, meest recruten, naar dat eiland gezonden worden. En tegelijk komt over Londen het ïericht van een schitterende over winning, den 18n en 19n bij Taguasca sn Santa-Clara door de separatisten lehaald. Van de Spanjaarden zouden ien 600 gedood en 700 gevangen ;enomen zijn. STADSNIEÜ WS eerste en derde pagina. Haarlem27 November. De weerbaarheidsvereeniging „Voor Vaderland en -Koning" alhier zal, ranneer zy daarvoor tijdig de ver lachte goedkeuring van hetgemeen- tebestuur verkrijgen kan, van 15 Dec. tot 27 Januari een nationaal flobert concours houden op hare gewone baan in de Groote Vauxhall alhier. IJmuiden. De alhier aangelegde nieuwe be graafplaats zal naar men verneemt den ln Mei a s. worden geopend. De plaatselijke anti-revolutionaire kiesvereeniging te Aalsmeer koos in hare vergadering van Maandag avond tot eandidaat voor de verkie zing van een lid der prov. Staten den heer G. A. A. Knaap, landbouwer te Haarlemmermeer. BINNENLAND, Parlementaire Praatjes. De Kamer werkte betrekkelijk met volle kracht. Men nam vier artikelen aan tegen op de vorige dagen gemidddeld één per dag. Art. S luidendeDe belasting wordt berekend naar de huurwaarde van ieder perceel met de ongebouwde aanhoorigheden, ontmoette geen be denking. Art. 9 luidt: 1. Voor gehuurde perceelen wordt de huurwaarde ge steld op het bedrag van den jaarly'k- schen huurprijs volgens de overeen komst, die in werkiDg is bij het be gin van het tijdvak, waarover de be lasting wordt geheven. 2. Onder huurprijs wo.dt verstaan het bedrag aan geld, dat voor het gebruik moet worden betaald, of do geldswaarde van hetgeen in anderen vorm daarvoor moet worden geleverd, verhoogd met het bedrag of de gelds waarde van hetgeen ten gevolge van beding ten laste van den huurder is, doch zonder dat beding ten laste van denlverhuurderzouzijn,en verminderd met het bedrag of de geldswaarde van hetgeen ten gevolge van beding ten laste van den verhuurder is, doch zonder dat beding ten laste van den huurder zou zyn. 3. Weekhuur wordt tot jaarhuur herleid door vermenigvuldiging met 50. Als weekhuur wordt alleen aange merkt de huur, die wekelijks moet worden betaald volgens een overeen komst, welke met de week eindigt. 4. De bepaling van 1 is niet van toepassing a. indien de huurprijs niet onder normale omstandigheden is bedongen; b. indien een gedeelte van het per ceel valt onder art. 4, 1 o. indien onder het gehuurde zijn begrepen ongebouwde aanhoorighe den, die volgens art 2 1, voor de belasting buiten aanmerking blij ven d. indien een landbouwerswoning of ander perceel voor éen pry's is gehuurd te zamen met andere on roerende goederen dan de ongebouw de aanhoorigheden. Op dit artikel was door den heer van Dedem een amendement voorge steld, om het oude stelsel, het schat ten van de huurwaarde, te herstellen. Tegen dit amend, werd door den Minister bezwaar gemaakt en de voorsteller trok het dan ook in. waarna het artikel werd goedgekeurd. De Min deed, tegenover vragen van de heeren Pijnappel en Borgesius uit komen, dat misbruiken niet wel te verwachten waren en dat men bij niet-normale gevallen rekening zou houden met de huurwaarde en niet met de huurprijzen. Art. 10 luidt: 1. De huurwaarde van niet- gehuurde perceelen en van perceelen, vallende onder art. 9, -i wordt be paald door vergelijking met onder normale omstandigheden gehuurde perceelen van dezelfde of meest nabij komende soort in dezelfde of een naburige of gelijksoortige gemeente. 2. Wanneer de aard van een perceel een vergelijking volgens 1 niet toelaat, wordt de huurwaarde gesteld op het bedrag, dat gebruik do r den eigenaar gerekend wordt dezen jaarlijks te kosten wegens derving van rente, waardeverminde ring,lasten, verzekering en onderhoud. De rente wordt naar den maatstaf van vier ten honderd berekend over de verkoopwaarde of, indien deze niet is te bepalen, over een som, door vergelijking afgeleid uit de ver koopwaarde van dezelfde of meest- nabijkomende soort in dezelfde of een naburige gelijksoortige gemeente. 3. Bij vergelijking volgens dit art. wordt, onder meer, gelet op stand of ligging. Teneinde de moeilijkheden van een berekening wegens 2 te ontgaan stelde de heer van Dedem voor de rente van de verkoopwaarde kortweg op 6 pet te bepalen. Deze belangrijke vereenvoud:ging werd overgenomen door den Minister, die overigens aan den heer van Karnebeek de verze kering gaf, dat de ongebouwde aan hoorigheden eener woning slechts in zoover in aanmerking komen als zij het genot der woning verhoogen. Het art. werd goedgekeurd en men kwam nu tot art. 11, luidende: De belastbare huurwaarde van een perceel, krachtens zijn ambt of zyn betrekking bewoond door iemand, in dienst van een publiekrechtelijk lichaam of van een kerk of keikge- nootschap, wordt niet hooger gesteld dan twaalf ten honderd van dejaar- lijksche inkomsten, aan dat ambt of die betrekking verbonden. Genot van vrije woning wordt niet onder de inkomsten begrepen. Daar entegen worden zij verminderd met de som, die voor bet gebruik van het perceel moet worden betaald. De belastbare huurwaarde daalt echter niet beneden een derde van bet bedrag, waarop zij volgens art. 10 zou worden bepaald. De bepalingen van deze paragraaf zijn ook van toepassing op ambts woningen van onderwijzers, niet val lende onder het eerste lid. 2. De huurwaarde van perceelen en gedeelten van perceelen, uitslui tend dienende tot uitoefening van het bedryf van logementhouder, wordt slechts voor de helft als belastbare huurwaarde aangemerkt. Hieronder vallen alleen inrichtingen, waar doorgaans voor reizigers gele genheid is tot logies per naoht. De Commissie van Rapporteurs stelde voor aan 2 toe te voegen „De huurwaarde van perceelen en en van perceelen, uitsluitend dienende tot winkel of lokaal tot uit stalling, wordt slechts voor een derde als belastbare huurwaarde aange merkt. „De huurwaarde van perceelen en gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende tot kantoorlokalen, wordt eveneens slechts voor een derde als belastbare huurwaarde aangemerkt." De bedoeling van beide amend zal u t de bewoordingen wel duide lijk zyn. De remissie van twee derden voor kantoren werd door den heer de Lange verdedigd, o. m op grond, dat de consequentie dit vorderde nu meD de kantoren van Rijksambtenaren geheel had vrijgesteld Outmoette de gedeeltelyke vrij stelling der winkels geen bezwaar, ook niet bij den Minister, die dit deel van het amend, ten slotte over nam. doch deze maakte ernstig be zwaar legen de vrijstelling der kan toren, om de moeilijkheid der om schrijving van het begrip kantoor. Ondanks de verdediging van het tweede amend, der C. v. R. door den heer Pynappel werd dit dan ook ten slotte verworpen met 46 tegen 40 stemmen. Een gelijk lot, verwerping met 53 tegen 3 i stemmeD, trof ook een amend van den heer Lieftinck om den aan slag van hotels van de helft op een derde te brengenhij verdedigde het op gronden van billijkheid en zag geen reden tot achterstelling van hotels bij winkels. Hoewel de heer Gerritsen hom bijsprong, kon de heer Lieftinck geen overwinning behalen, daar zoowel de C. v. R. als de Min. tegen het amend, zioh verklaarden. Een poging van den heer Hintzen om door een andere redactie van de eerste paragraaf minder vrijgevig te zijn tegenover de personen die uit kracht van hun ambt een bepaalde woning bewonen dan de Reg. wilde, werd door dien afgevaardigde zelf opgegeven, door intrekking van zijn tamelijk algemeen bestreden daartoe strekkend amendement. Het art. werd goedgekeurd en zoo kwam men tot art. 12, luidende: De belasting naar den eersten grondslag wor.it niet geheven, wan neer de belastbare huurwaarde van het perceel in gemeenten of gedeelten van gemeenten, behoorende tot de le kl.. niet meer bedraagt dan f 125.00, 2e f112 50, 3e f 100 00, 4e f87.50,5e £75.00, 6e f 62.50,7e f 50.00,8e f 37,50 en 9a f25 00. Het debat over dit art. liep Dinsdag niet ten einde. Er was een amend, van de heeren Roessingh c.e. om de minima *oor de Sa en 9e klassen te brengen op resp. f40 en f32.50. De heer Roessing, die het verde digde, wees naar den min. terug de bewijslast, dat de keuze van diens oijfers door de toestanden gerecht vaardigd was. Doch hij wees op zeer ongelijke woningtoestanden, vooral in de kleinste gemeenten onverdedig de de verhooging der minima, ten einde niet aan te slaan zoovelen die nu, tereoht, vry waren, als een daad van sociale rechtvaardigheid. Ook de heer Pynappel keurde de verhouding van 1 tot 5 van de hoogste tot de laagste klasse af. Ook verdedigde hy het amend, op grond, dat, met het oog op het kiesrecht, de uitbreiding daarvan in sommige deelen des lands anders zooveel sterker zou wezen dan elders. De heer TruyeD, een der voor stellers, hield een humoristische be schouwing over de woningtoestanden in Limburg en over het levensgenot op de kleinste plaatsen, waar de eenige aantrekkelijkheid de dochteren Eva's waren Of men ook lachte. De Voorzitter moest dezen spr. in het spoor houden. Diens bedoeling scheen, dat, waar de verbeteringen in de groote steden grooter waren men daar eerder moest worden belast dan te platten- laDde. De heer Veegens verklaarde zich voor, de heer van Dedem tegen het amend. G. Jr. De vorstelijke familie vertrekt Vrij dagmiddag per extra-trein van Het Loo naar Den Haag. In de Dinsdag gehouden vergade ring der Tweede Kamer is ingekomen eene aanbevelingslijst voor de vervul ling van de vacature in den Hoogen Raad. Op die lijst zijn geplaatst de heeren mrs. Laman Trip, president der rechtbank te Zutfen, De Sitter, raadsheer te Arnhem, Telders, adv.- generaal te 's Gravenhage, Van Tey- lingen, raadsheer in het Hol te's Gra venhage, Raest, burgemeester van Den Haag, Van Panhuys, adv.-generaal te Leeuwarden. De Provinciale Staten van Limburg hebben in hun zitting van Maaudag met 25 tegen 17 stemmen besloten tot het invoeren van een provinciale rijwielbelasting. Zij treedt in werking op 1 Januari van het. jaar, volgende op dat, waarin de heffing zal zyn goedgekeurd. De belasting bedraagt f 5 per jaar en wordt geheven van een ieder, die op de openbare wegen of voetpaden binnen Limburg vau rijwielen gebruik maakt. De najaarszitting is daarna ge sloten. Het terrein der Wereldtentoonstelling. Zooals bekend is heeft de Amster- damsohe IJsclub na bet tentoonstel- lings-comité weer de beschikking over het terrein achter het Rijksmu seum te Amsterdam, waar zij iederen winter hare ijsbaan aanlegt. Naar den toestand van het terrein heeft het Hbld. een onderzoek ingesteld, en deelt daarover het volgende mede: „Wjj hebben bevonden, dat, of sohoon de IJsclub nog niet heeft kunnen profiteeren vau de eerste paar dagen vorst, zy toch wel zoo ver op weg is, dat eerstdaags een gedeelte van het terrein onder water zal kunnen gezet worden. De aanleg j is thans zoo ver gevorderd, dat de kleine baan de jongensbaan I geheel is afgedijkt. Een oppervlakte van 180 bij 135 meter in den vorm van een wijde kom met een eilandje waarop waarschijnlijk een wafelkraam zal komen, zal bij vriezend weer in enkele dagen in een Ijsbaan kunnen herschapen worden. Met de groote baan is het anders gesteld. Op het daarvoor bestemde terrein staan nog brokken van de wereldbazaar, palen van de mailboot, de tent van Amstels Bierbrouwerij, de bodega van de firma De Vos, Perry's reuzenkoffer en enkele klei nere gebouwtjes. Het uitvoerend comité van de tentoonstelling heeft zich in het contract met de Amster- damsche IJsclub verbonden, er voor te zorgen, dat bet terrein op 2 Dec. geheel vry en gereed kon worden opgeleverd; daarentegen heeft dat zelfde comité met de pachters op het terrein verbintenissen aangegaan, dat de gebouwtjes tot 31 December mochten blijven staan. Wellicht geeft dit nog aanleiding tot moeilijkheden. De gebouwen, welke door het ten toonstellingscomité zelf gezet zyn wereldbazaar, mailboot en muziektent, zullen wel wegkomen. Van de boot slaan nog enkele rijen heipalende wereldbazaar is in afbraak. Maar hoe zal het gaan met de rest En hoe met de ruïnen van Duister Afrika en Olifant, die nog steeds nietzija weg gehaald en liggen op het terrein van de kleine baaD, dat binnen enkele dagen bjj aanhoudende vorst zal ondergepompt worden? Een lid van het bestuur der IJsclub deelde mede. dat men zich stipt zal houden aan het contract ea dat aan de eigenaars der nog aanwezige gebouw tjes of. afbraak is aangezegd, dat met het onder waterzetten zal worden begonnen, zoodra daartoe de tijd gekomen is, onverschillig wat er van hun eigendom wordt. Er wordt met alle voortvarendheid aan de dijken gewerkt om de leden der IJsolub niet te lang te laten waohten. Op het oogenblik zyn 185 man aan den gang, behalve eenige sohilders om de tribune wat op te knappen. De wielerbaan kan binnen enkele dagen geheel zijn wegge broken. Eenigen tijd geleden had een van de meest bekende artsen te Amster dam een patiënt door eene gelukkige behandeling vau eene lastige kwaal genezen. De man was bus patiënt en vertelde in de overmaat van zijne dankbaarheid het geval aan iemand.die ook aan een dergelyke kwaal leed. De ze, eenigszins zonderling van karakter, ging naar de woning van den arts, en hoewel niet in een ziekenfonds zijnde, eischte hij op hoogen toon dat de dokter hem zonder eenige betaling zou helpen. De man liet het zelfs niet bij soheldwoorden aan de woning, maar begon geweld te gebruiken, ook toen de dokter zich naar buiten be gaf, om zijn patiënten te bezoeken. Óm het geloop wilde de arts niet by de politie aangifte doen van de on beschoftheden van zijn vervolger, maar hij verzon iets anders, om van zijn vervolger te worden ontslagen. Hij richtte zijne schreden naar eene dicht bevolkte wyk, waar tal van patiënten van hem wonen, en vroeg aan een stevigen kruier, om tyn ver volger, die hem aohternakwam, even vast te houden. Voor den kruier was dit een klein kunstje, maar nau welijks hadden buren vernomen, dat de bedoelde persoon het den dokter lastig gemaakt had, of men ging hem Naar het franach van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK X. 31) „Dat wordt veroorzaakt door de inrichting en loop van het maatschappelijk leven en de beschaving." „Ongetwijfeld. Wat zal ik je zeggen? indeoogenvan een natuurkind zooals ik, gaat niets boven de rust van iet buitenleven, en de omstandigheid dat men geheel 'oor zichzelf leeft en voor degenen, die ons dierbaar ijn." „Je hebt gelijk Camille en je bent de wijsheid in ligen persoon," riep Maxime uit in eene nieuwe op telling van geestdrift en liefde. Na dit gesprek heerschte er eene langdurige stilte, ednrende waarvan de jonge man, achterover geleund de kussens van het rijtuig, in stilzwijgen en ge- s verzonk, terwijl Camille haar fraai kopje voor het portier hield en met een liefelijken glimlach het tege lijk sombere en bekoorlijke, droefgeestige en schilder achtige natuurtafereel, dat zich voor haar blik ontvouw de, bekeek. Waaraan dacht Maxime nu hij zoo in zichzelf was gekeerd Een aandachtige opmerker zou het gemakkelijk geraden hebben. Door tegenstrijdige gevoelens bewogen, verheugde hij zich over de ernstige denkbeelden, en verheven levensbeschouwing van zijn jonge vrouwhij wenschte zichzell geluk met de ontdekking, dat deze vrouw, aan de vo maaktheid zoo nabij, zoo uitstekend geschikt om in de rijke, elegante wereld te schitteren, niets liever wenschte dan in de eenzaamheid te blijven, met de nederigheid van een viooltje dat in het verbor gene groeit, en toch met de schitterende pracht van eene lelie. Terzelldertijd speet het hem, dat zij zijn wensch niet deelde om een gedeelte van het jaar op Stangala en het andere gedeelte te Parijs te wonen. Niet dat hij eene bizondere voorliefde vnor deze stad koesterde, en dat de menigte, het levendig verkeer en de feestelijkheden voor hem veel aantrekkelijks had den. Zijn geest en karakter strookten volstrekt niet met die ijde.'e genoegens en neigden zich meer tot een geheel opgaan in eene wederzijdsche liefde, tot het kalme en lachende bestaan van een landbewoner, wiens bezigheid het is, zijne bezittingen in de zon meer waarde te geven. Maar bij het zien van de landstreek, die hem herin nerde aan het somberste drama van zyn leven, klemde een dofie angst zijn hart zamen. De herinnering aan het verbrande testament eene herinnering, die hij nauwelijks van zich had kunnen schudden ondanks de verstrooiingen van de reis was plotseling voor hem verrezen als een droombeeld en had hem toegeroepen met eene stem, die tot zijn geweten doordrongGenoeg vergetelheidVan dat oogenblik af had hij begrepen, dat onder het dak, waar alles hem aan het verleden herinnerde, in het dal van de Arrhès, welks fantastisch uiterlijk dien indruk nog scherper scheen te gevoelen, hij niet meer ongestoord van het huwelijksleven zou kunnen genieten. Eene geheimzinnige, instinctmatige bezorgdheid had dan ook het plan bij hem doen rijpen voor een gedeelte van het jaar elders te gtaa wonen, en hij had Camille dit plan meegedeeld. Zooals wij gezien hebben werd het balletje doorhem opgeworpen niet teruggekaatst. Camille die niet de min ste ijdelheid of behaagzucht bezat, gat aan het land de voorkeur boven de stad en verkoos de eenzaamheid boven het gewoel. Zij had zulke edele redenen opgege ven, die haar tot zulk eene keuze leidden, dat Maxime van zijn plan moest afzien. Maar hoe meer hij Stan gala naderde, des te levendiger werd bij hem het besef van de wenschelijkheid eener uitvoering van zijn plan. Steeds veelvuldiger werden de rillingen van angst, die zijne leden doorliepen. In deze koortsachtige spanning scheen het hem toe, dat als het kasteel en het park hem zagen deze eene stem zouden krijgen om hem toe te roepen deze noodlottige woorden: „De ellendige 1 hij heeft het testament verbrand Zijn gevoel van angst was hem zelfs een oogenblik te machtig, zoadat hij een gebaar maakte als wilde hij den koetsier bevelen terug te keer 3D. Een woord van Camille wier blik vol aan doening steeds gericht bleef op de velden enbosschen, bedekt met de gouden weerschijn van de ondergaande zon, deed hem echter verstommen. „Hoe lief heb ik dit land!" fluisterde zij. „Hoe heer lijk om bier te leven en te sterven I" Deze nauwelijks hoorbare zucht deed, als hadde hij een kalmeerenden invloed, de overspanning van den ongelukkige verdwijnen. Hij liet zich achterover val len in den hoek van de reiskoets en verweet zich zijne zwakheid. Langzamerheid herkreeg hij zijne zelfoeheer- schicg. Hij raapte al zijne geestkracht bijeen, die door zooveel aandoeningen reeds was verzwakt en bereidde zich opnieuw voor op e?n verwoeden strijd tegen de aanvallen der wroeging. „Het geluk van Camille is samengegroeid met deze omgeving, haar zoo goed bskend," zeide bij bij zich zelf, „zoodat ik er haar stellig niet van zal scheiden, al zou ook de geest van mijn oom Tréhouart verschij nen om mij te vervolgen Toen de reiskoets de oprijlaan naar het kasteel insloeg was hij kalm; zijne trekken drukten zelfs uit- t&rtenden moed en trots uit, die de harmonie van zijn knap gelaat schaadden en zijne trekken eenigszins ver hardden. De klok in het naburige dorp 6loeg zes uur. Daar het in het laatst van October was, begon reeds een grauwe schaduw over het landschap te vallen en eene doodsche stilte heerschte in de lucht. Op het bordes stonden de ondergeschikten van Htangala de reizigers af te wachten. Bamalec had eenige schreden voor hen plaats gevat. Wordt vervolgt).

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1