van alle zijden te lijf, en beloofde hem, nahem bont ea blauw geslagen te heb ben, dat hem, waaneer hy den dok ter niet met ru*t liet, nog een beter lesje waohtte. De sinjeur is blijkbaar bekoeld in zyn drift. Naar de Amst. Ct. verneemt zijn de heeren Vrolijk en Timperley, te Amsterdam, thans koopers geworden van het terrein aan de Ceintuurbaan bezyden de kerk van den H. Willi- brordus. Op dit terrein, groot onge veer 10,000 M-, zal een velodrome, overdekte rijschool enz. worden ge bouwd. De gemeente zal vermoede lijk nog dezen winter overgaan tot den aanleg der om dit terrein gelegen wegen. De verkoop van bedoeld terrein zal tengevolge hebben, dat eerlang met de voortzetting van den bouw der H. Willibrordus kerk kan wor den aangevangen. Alles ligt voor de aanbesteding gereed. N. ffoll. Ver. „Het Witte Kruis." Onder leiding van den voorzitter des hoofdbestuurs, dr. P. J. Barnouw werd Dinsdag te Amsterdam de 29e algemeene vergadering gehouden der Noord Hollandsohe vereeniging „Het Witte Kruis''. De voorzitter braoht in zijn openingswoord welgemeende hulde aan wijlen mr. De Leao La- guna en herdacht wat deze als op richter en voorzitter der vereeniging heeft gedaan. De eere-voorzitter, jhr. Schorer, Commissaris der Koningin, werd voor zyae tegenwoordigheid dank gezegd. Het eerste punt der agenda was de begrooting van 1896, sluitende in ontvangsten en uitgaven tot een be drag van f25.003.5i;. Het batig saldo van den laatst af gesloten dienst bedroeg f4724, de bijdragen voor dit jaar worden ge raamd op f1000, tegen fSOO over 1895 ingekomen, de overige baten zijn renten van stam-, vlottende- en gereserveerd kapitaal. Wat de uitga ven betreft, met betrekking tot de bijdragen aan de afdeelingen, zegt de Mem v. Toel. dat de tijd niet ver meer is, waarop het maximum op f200 zal moeten gesteld worden. Thans is dat nog f220, waarvoor ech'.er een deel der renten van het reservekapitaal moet worden aange sproken, Voor den post f1500: be schikbaar stellen van ziekenver pleegsters ten dienste der afdeelingen, wordt verwezen naar besluiten der beide laatste vergaderingen. De begrooting voor Heideheuvel wordt in ontvangst geraamd op f13055, nl. f5805 aan rente voor eigen kapitaal en f7250 aan ver- pleeggeldonde uitgaven eveneens op f13055, waaronder 1 169 voor on voorziene uitgaven en f218 van saldo gereserveerd kapitaal. De begrooting gaf tot eenige be schouwingen aanleiding. Zoo had Alkmaar bezwaar tegen de door het hoofdbestuur op do begrooting ge brachte som van f1500 voor het beschikbaar stellen van ziekenver pleegsters ten dienste der afdeelingen. Alkmaar achtte het beter de 1500 gld. te besteden tot het aanstellen van vaslo verpleegsters in dieafdee- ling of in eenige afdeelingen gecom bineerd, die 20 percent in de kosten garandeeren en een minimumsalaris van f500 aan de verpleegsters te verzekeren. Koog aan de Zaan be streed het voorstel Alkmaar, omdat de ziekenverpleging voor de kleine afdeelingen daardoor in minder con ditie zoude komen. Ook het hoofd bestuur bestrijdt het voorstel op gelijken grond. Het voorstel wordt verworpen met algemeene stemmen op 5 na, die van Alkmaar. De post van het hoofdbestuur wordt goedgekeurd, onder toelichting dat de afdeelingen zelve het restende deel der kosten van ziekenverpleeg sters uit de contributie der leden betflen en niet uit de subsidie van f220, die aan elke afdeeling uit an deren hoofde wordt verstrekt. Uit de post van 1 1500 immers kunnen de kosten sleohts voor de helft worden bestreden. Het ïb wensohelyk, dat de afdeelingen uil eigen middelen voor deze gewiohtige zaak iets afzonderen, al ware het maar als prikkel om het ledental uit te breiden. Bij den memoriepost: exploitatie kosten ontsmettingsoven te Alkmaar, werd hulde gebracht aan de commis sie aldaar voor haar uitnemend beheer, hetwelk tengevolge heeft gehad, dat de oven zich nu reeds bedruipt en er kans is, dat het vol gende jaar zelfs een bate zal geven. Uit eene mededeeling van Alkmaar blijkt, dat in den oven zijn ontsmet goederen uit 30 gemeenten. Nadat de begrootingen, ook die van Hei deheuvel, ongewijzigd waren goed gekeurd, werd, nadat er gelegenheid gegeven was enkele inlichtingen te vragen, de vergadering gesloten. Te Schiedam werden Dinsdag ochtend de wed. Kok en haar lVsjarig kleindochtertje door een sleeperswa gen overreden. Het kind werd byna onmiddellijk ged od. De toestand der weduwe is zorgelyk. De moeder van het kind die op korten afstand getuige was van het ongeval, pleitte dadelijk den voerman van sohuld vrij. Het gerucht loopt dat de luitenant ter zee v. D. van het waohtschip te Hellevoetsluis, van verlof is achter gebleven. Alle nasporingen moeten tot heden zonder resultaat gebleven zijn. Hem was een veertiendaagsch verlof verleend, dat 16 dezer verstre ken was. In een dorp by Leeuwarden zou dezer dagen een huwelyk worden voltrokken. Op de vraag van den ambtenaar van den burgerlijken stand of de bruidegom en de bruid bereid waren, elkander aan te nemen tot eohtgenooten, weigerde de bruidegom echter beslist te antwoorden. Hy zeide geen waarde aan het burgerlyk hu welyk te hechten. Het huwelyk werd nu natuurlijk niet voltrokken en allen gingen weder huns weegs van het gemeentehuis terug. Financieels Mededeelingen Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 26 N >v. 1895, door hun tusschenkomst verhandeld. Oblig. Kolon'e Suriname. lOO'é pCt. Bouw-Maatschappy tot verkrijging van eigen woningen 100 Aand. Hotel- Adrian My. 33 Nederl.- Zuid- Afrik. Hypotheekb.Serie A 56 Nederl.-Zuid-Afrik. Hypotheekb Serie B f260. Visschery-Maatsoh. .Triton" te Helder. 5 Westl. Hypotheekb. 105 Oblig. Crediet- en Han dels Ver. „Banda" 103 Aand. Maats. „Kawisari". 50 Ned.-Indi-ohe Gas- Maatschappij te Rot terdam 119^ Oost Java Cultuur- Maatschappij 92 Steenkolen-Maatsoh „Oost-Borneo" 29-2911 TanahWangieMaat- schappy42 Geldersch - O verijs. Lokaal Spoorweg Maatscb. te Win terswijk121£ Koninkl. Maatach. „De Sohelde,'' Fabr. van Stoo mwerktui eren te Vlissiogen 70 Kon. Ned. Beiersch Bierbrouwerij. 75 Winat Aand. Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoorwegraateriëelf 15. Amsterd. Zee- en Brand-ABSurantie Maatschappy 172 Nederl. Lloyd 62 Vennootschap „Ne derland" (Maatscb. tot verzekering op het leven) 85-100,, Letteren en Fncst Leipzig. Gelukkig valt er eindelijk weer eens iets goeds te meiden 1 De première van .Donna Diana", komische Oper van E. R. von Rez- nicek. heef: een ongehoord succes gehad. En dat was welverdiend, want „Donna Diana" is een geestige, heer lijk doorwerkte opera, welke dunkt mij bestemd is, daar, waar zij opge voerd wordt, een lievtlingswerk van het publiek te worden. De ouverture en de entr' acte, die evenals in de Cavalleria by open doek gespeeld wordt, verwekten groot enthousiasmehet laatste moest zelfs herhaald worden. Onze nederlandsche orchestdirec- teuren zullen zich wel spoedig van deze twee nummers meester maken. Onder leiding van Dr. Paul Klengel werd hier uitgevoerd het in Holland zoo gunstig bekende werk Die Selig- preisungen (Les Béatitudes) van César Franck, een nieuw bewys, dat dit heerlijk oratorium ook in Duitscbland naar waarde geschat wordt. Solisten waren de dames Louise Ottermann (sopraan; uit Dresden, Jenny Gertrud Schmidt (sopraan) Leipzig, en Pauline MetzierLöwy (alt) Leipzig, en de heeren Emil Pinks (tenor) Leipzig, Gustav Trau- termann (tenor) Leipzig, onze land genoot Anton v. Rooy (baryton) Frankfurt a.M en Rudolf Wittekopf (bas) Leipzig. Onder d6 soÜBten blonk vooral Frau Metzier—Löwy uit. Zij is bij uitnemendheid voor deze partij geschikt, de stem van de treu rende moeder drong tot diep in het harte. Het is het echte timbre van een alt, welke men tegenwoordig maar zelden hoort. Het heeft my verbaasd, dat iemand met de stemmiddelen als de heer van Rooy, in Holland zoo weinig bekend is. Behalve onlangs in Rot terdam heb ik zijn naam nog nooit op een belangrijk programma vermeld gezien, wat zeker voor zijne landge- nooten het meest te belreuren is, want men kan den heer van Rooy gerust tot een van die bevoorrechte barytonzangers rekenen zooals men er m ons land steeds enkelen vindt. Koor en orohest lieten wel te wen- schen over, maar op dat punt zijn wij Hollanders ook door Toonkunst zeer verwend, vooral wat het dames koor aangaat, dat veel beter is dan hier. Desniettegenstaande moet men hier den heer Klengel toch dank ver schuldigd zyn voor de volharding en toewyding, waarmede hij het ge heel tot stand heeft gebracht, want beide hoeft hy natuurlijk noodig gehad om het werk van een Fransohman hier tot uitvoering te doen geraken, op een wijze, die zoo al niet onbe rispelijk, dat tooh zeer verdienstelijk genoemd mag worden. G. G- Alexander Dumas. De ziekte van den franschen schry- ver Alexander Dumas lila sohqnt van zeer ernstigen aard te zijn. Zondag 17 Nov. heeft Dumas, die reeds aan aangezichtspyn leed, by het onthullen van het gedenkteeken voor Emile Augier een koude gevat, die een her senontsteking ten gevolge heeft gehad. De toestand wordt, volgens Le Temps als zeer ernstig beschouwd. Dumas is in 1824 geboren en dus thans 71 jaar oud. Schilderijen veiling. In de kunstveiling van moderne schilderijen der firma H. Koekkoek jr. en Co. te Londen Dinsdag in de Brakke Grond te Amsterdam gehou den, gingen boven f500Billet, Nor- inandisohe boerin, f 1025 Blommers, vissohers, f1425; Bosboom, Kerk, f560; Cazin, avondlandschap f 1175 Corot, bosohgezicht, f 11,000; dezelfde, morgenstond, f2625; Daubigny, strand, f 4150dezelfde, riviergezioht, f 1475 dezelfde, ondergaande zon, f_700de zelfde, baden aan strand, f875; Diaz de la Pena, kindergroep, f 7000 de zelfde, heide, (studie) f600; Harla- moff, Kindergroep, f2400; Henner, Jonge vrouw, f2550; Jozef Israels, Jonge vissohers vrouw, f3200; de zelfde, Adagio con amore, f 600 Jacque, Kudde sohapen, f4000; de zelfde, Herderin .met sohapen, f 2850 dezelfde, Schapenstal, f2800; Jacquet, J nge dame, f1425 Lesrel, Geweer maker. f620; Lewis Brown, Militai ren, f 1050Madou, f 760Van Marc- ken, Jachthonden, f1425; idem, Val lei, f1200; dezelfde, Weide, 1S00; dezelfde, Herders met vee. f 1000 Mauve, Boerin met koeien, f 1000 Georges Michel, Scheveningsche dui nen, f 600Monticelli, Zaal met dames, f870; Munkaosy, Drie dames in een woud, f 1250dezelfde, Laatste levens uur van Mozart, f3000De Neuville, Beiersche soldaat, f750; Roybet, Edelman, f 1625dezelfde. Edelman kostuum Lodewijk XIII, f850 Sadee, f 620C. Springer, f 610Troyon, Boe rin op een Ezel, f 5000idem, Weide met vee, f1600Unterberger, Venetië, fS60; Verlat, f750; Vibert, f 1000 Ziem, Gondelvaart te Venetië, f 2000, alles zonder opcenten. Rechtszaken. d'Oolyke Kookelaa?. Voor de eerste kamer der arron- dissements-rechtbank te Amsterdam werd Dinsdag behandeld de zaak van D. T. Bamberg (d'Oolyke Kookelaar) contra de Vereeniging Hotel- en Reis- wezen-tentoonstelling. Voor den eischer trad op de heer mr. Lioni; voor gedaagde mr. Hei- neken. Mr. Lioni, allereerst de feiten uit eenzettend, zegt dat zyn oliënt, David Tbobias Bamberg, zioh noemende hof-artiest en illusionist, in tegenstel ling met anderen geen grond huurde, maar een overeenkomst slcot, waarbij hy zich verbond een groot deel der ontvangsten (30 pCt. van de biuto ontvangst) als pacht af te staan. Hierdoor ontstond dus e:n abnor male toestand en was eisoher niet evenals de andere bewoners van Oud- Hollandt, de zoogenaamde poorters, die hun plaatsen gehuurd hadden, gebonden aan de voorschriften, ge maakt ea nog te maken door de zoogenaamde overheden van Oud- Hol andt. De plaats, eisoher aangewezen, was nogal afgelegen, waardoor eisoher meende iets te moeten doen om het publiek naar zyn inrichting te lokken en hij gebruikte daarvoor de volgens hem echt Oud Hollandsohe gong of tam-tam. Kenners mogen er over twisten of een tam tam Oud-dol- landsch of nieuw-Indisch is, eisoher meende het eerste. Later aangemaand door het comité om naar een ander reolame-middel om te zien, daar zyn buurman Fisslthaler over het tam-tam-geluid had geklaagd, gebruikte Bamberg een echt Oud Hollandsohe trompet (zonder pistons dus) die eveneens een zeer eentonig geluid maakte en (waar schijnlijk juist daardoor) een goed reolame middel bleek, want nooit is de toeloop van belangstellenden zoo groot geweest (uit de boeken is dat gebleken) als op de drie dagen dat de trompet gebruikt werd. Ook deze trompet beviel blijkbaar de commissie van Oud-Hollandt niet en de tent van Bamberg, die deze voor eigen kosten had latea bouwen, werd mot geweld gesloten en ver klaarde de commissie het oontraot met Bamberg ontbonden. Deze han deling noemt spr. onrechtmatig, want al wordt er in bet contraot geen duur bepaald voor de overeenkomst, er is natuurlijk bedoeld de overeenkomst te laten duren tot de sluiting der tentoonstelling. Bij de naleving van een oontract moet, volgens art. 1375 B. W., de goede trouw worden in acht geno men, zoodat, wanneer op 24 Juli aan eisoher belet wordt om zyn „illusie" (de vertooning van zyn levend sprekend afgehouwen men- schenhoofd) voort te zetten, men te doen heeft met wanpraestatie van gedaagde. Pi. meent, dat de eisch van schadevergoeding kan worden toegewezen, maar vraagt subsidiair, voor het geval de rechtbank zich daarmee niet vereenigt, gelegenheid ?ijn beweringen met getuigen te kunnen staven. Mr. Heineken, nu het woord kry- gend, spreekt allereerst zyn verwon dering er over uit, dat deze 2aak wordt beschouwd als een „cause oélèbre" die zoo de belangstelling van het publiek zou trekkeD, als blijkt uit de tegenwoordigheid der heeren reporters. Spr. had gemeend deze zaak met een enkel woord af te kunnen, maar nu ook iets uitvoeriger te moeten spreken, ofschoon hij zioh strikt tot de zaak zal bepalen. In de eerBte plaats erkent pl. dat de overeenkomst met Bamberg is gesloten door de oommissie van Oud- Hollandt en dat deze commissie een sub-oommissie uitmaakt van het Uit voerend Comité. Echter, er is geen huuroontract gesloten en de 30 pCt. van de op brengst zyoer vertooningen, kwam ten goede aan de kas van Oud-Hol landt, die niet was de kas van het Uitvoerend Comité. 't Is waar, de Commissie van Oud- Hollandt was gerechtigd op te tre den namens het Uitvoerend Comité, maar dat heelt zij in deze niet ge daan, in deze trad zij op voor zioh- zelf, voor haar eigen belang het beste bewys daarvoor is wel, dat juist de overeenkomst met Bamberg in tegenstelling met de overeenkomsten met de overige poorters, niet naar den zin was van het Uitvoerend Comité. De vertooning van Bamberg was een publieke vermakelijkheid gelijk aan die van v. Kuyk met zyn tooneel- spelers, en als de kermis, die op het Marcktplein is gehouden. Pl. begrypt niet uit hoofde waar van Bamberg zijn recht zou willen ontleenen, dat ziju optisohe illusie 6 maanden zou duren in tegenst.lling met de overige vermakelijkheden, die ook niet lang achtereen duurden illusies duren zelfs in den regel maar heel kort, waaro n dus deze niet. Niets is er bepaald omtrent den duur van de overeenkomst die dus op zegbaar was. De overeenkomst was een overeen komst van maatschap, waarbij de oommissie tan Oud-Holland inbracht den grond en Bamberg zijn tent en zyn illusies, terwijl de winst verdeeld werd als EO en 70 pet. Bamberg kreeg dus nog 70 pet voor zijn illusies en als die nu maar voldoende het publiek belang hadden ingeboe zemd, zou hij niet hebben hoeven slaan op de gODg of de tam-tam en zou hij dus niet de goede trouw hebben hoeven schenden. Want juist hij heeft de goede trouw van het contract geschonden, door leven te maken en zijn hoorn te hanteeren, zoodat de oommissie van Oud-Holland volkomen in haar recht was op te treden. Een overeenkomst van maatschap is krachtens art 1363 3 ieder oogen- blik opzegbaar, zoodat pl. besluit dat niets onrechtmatigs is geschied en Bamberg dus ook geen schadevergoe ding kan eischen. In zijn repliek ontkent mr. Lioni dat de overeenkomst was een over eenkomst van maatschap, maar zelfs al was zij dat, dan zou de opzegging tooh niet billijk zijn, daar volgens art. 1686 die opzegging zou moeten geschied zyn te goeder trouw en „niet ontijdig". En ontijdig is ze toch zeker geschied. Mr. Heineken blijft echter vasthou den aan zijn beschouwing van de overeenkomst en meent dat eischer op schadeloosstelling geen reoht heeft. Op 17 December a.s. zal dereoht- bank vonnis wijzen. Diusdag deed de kantonrechter le Amsterdam uitspraak in de zaak tegen den directeur van het Skandinavisch Circus, die onlaDgs terecht stond wegens bet laten optreden van kin deren beneden den leeftijd van 12 jaren in bet ballet „De Poppenkoningin« en tegen wien toen deswege een geld boete geëischt was van f648 of vier maanden gevangenisstraf. De kantonrechter veroordeelde den beklaagde tot een boete van f 144 subsidiair 48 dagen hechtenis. Tegen mr. F. A. v. H. te Utreoht is Dinsdagochtend bij den officier van justitie te Amsterdam een aanklaoht ingediend door een zekere mejuffrouw Helder, wegenB verduistering van een haar toekomend bedrag van f 1300 in gereed geld en van een haar toe komend bedrag van f2000, welke hy voor haar bij eene familie te Span broek zou inlossen. Gemengd Nieuws. Het wedsr. Op de Engelsehe kust heeft een hevige storm uit het Noord-Oosten gewoed. Nabij Sheerness is een groote bark op de kust geworpen de dienst tussohen Folkestone en Boulogne i» Zondag gestaaktde equipage eener Fransohe visschersschuit is door de visschers van Sandgate gered. De boot van Dover naar Calais heeft in de laatste vyf en twintig jaar niet zulk een weer te doorstaan gehad als Zondag; alleen aan de kranige houding van den kapitein moet het te danken zijn, dat de boot niet met man en muis verging. Lloyd deelt mede, dat negen lijken ziju aangespoeld op de kust bij kaap Finistère. De correspondent der Times te Trallie, in Ierland, meldt, dat daar de kapitein en vyf matrozen van een Amerikaansoh schip zijn aangekomen, hetwelk op de kust is vergaan, op 130 mijlen Noord-Noord-Oosten van Trallie. Er bevonden zioh nog 15 personen aan boord. De stoomboot Dover-Calais is Calais Zondag niet binnen kunnen loopen en moest naar Dover terug- keeren. Ook op de Belgische kust heeft het hard gestormd. Van ongelukken wordt eohter geen melding gemaakt. Ia Opper-Italté heeft het fiink ge sneeuwd; vooral ia Piemont heeft dientengevolge hot verkeer veel be lemmering ondervonden. De telegra- phiache verbinding met Midden-, Zuid-Italië, Frankrijk en Engeland is verbroken. In en om Massa Carrara heeft de storm der laatste dagen zeer groote schade aangerioht, men spreekt van een half millioen lire. In het Karstgebergte (Neder-Oos- tenrijk) heeft een hevige bora ge- heersoht. Op de lijn St. Peter—Fiu- me van den Zuiderspoorweg werd een goederentrein met IS waggons van den spoordijk ges'ingerd. De trein is voor het grootste gedeelte verwoest. De kapitein en de stuurman van de Why Not% die in Juni van dit jaar het schip op de hoogte van Guernsey brandende aohter lieten, terwyl nog twintig Fransohe passa giers aan boord waren, zijn door den reohter van Guernsey tot zes en twee maanden „hard labour" veroordeeld. By de uitspraak gaf zijn Lordschap aan zija verontwaardiging lucht en bestempelde hij het gedrag der be klaagden als een sohande voor de Britsche natie, een gedrag dat ieder Eogelsohman zou doen blozen. Een merkwaardig sohouwspel ver toonde zioh Zondagmiddag aan de oogen der verbaasde Paryzenaars twee mannen, die op of in het water liepen. Van den Pont du Carou sel wandelden zij de rivier af tot bij Passey, en de stro ;m toesohouwers volgde hen met groote belangstelling. Do een was de Canadeesohe roeier Wallace Ross, de ander een jong Eogelschman, Morgan genaamd. De Canadees lrep op een paar water- schoenen, een Boort van langwerpige tobben van caoutohouc, vier voet lang. De Engelschman had een pak van rubber aan, dat hy kan opbla zen en dat hem in staat stelde, naar verkiezing rechtop in het water te staan of te drijven; met een pagaai werkte hij zich zeer snel voort. Hij vertelde aan een verslaggever, dat hij dit pakin Mei had uitgevonden en er reeds in Engeland versoheiden watertoohtjes ingemaakt had. Een hulde aan Biamarok De natuurkundige faculteit der Universiteit in Tübingen heeft Bis marck op zyn S03ten verjaardag tot dootor „honoris causa" benoemd. De vorige week is een afschrift van het diploma aan het Universiteitsgebouw aangeplakt. De vertaling van dit in de Latynsobe taal gestelde stuk is aldus „De natuurkundige faculteit der Koninklijke Universiteit van Tübin gen, verklaart Z. D. prins Otto von Bismarck, Duitsohlands eersten rijks kanselier, den man die met onge evenaarde scherpheid van blik men schon en zaken doorvorachend, als een echte „wiskundige"' de mogelyke maatregelen wist te berekenen tot de stichting der eenheid en tot vermeer dering der macht van onsdie met de kunst van den „natuurkun dige" de middelen wist te vinden om ze door te zettendie volgens de methode van den „scheikundigedag en nacht arbeidde a?n de vereeni ging van verschillende elementen die met zulk een reuzentaak belast, naar den aard der voorvaderen, als een der ervarensten zich met de kennis van landbouwvbeteelt en boschbouw bezig hield en nog bezig houdt, dus den „aard-, plant- en dierkundige", den warmen vereerder van moeder na tuur, die onder de boomen van het Sak senwoud ziju SOsten verjaardag viert, tot dootor „honoris causa" in de natuurwetenschappenen brengt zulks door deze oorkonde plechtig ter algemeene kennis, hem op dezen algemeenen Duitschen feestdag al lerhartelijkst geluk wenechende." Zaterdagmiddag omstreeks vier uur hoorden de dalbewoners in de buurt van de stad Zürioh op den top van een der bergen een schot. Onmiddel lijk giDgen eenigen hunner naar boven en daar gekomen vonden zij een mooi jong meisje, zeer elegant gekleed, stervende De jonge dame had een diepe wonde in het voorhoofd, waar uit bet bloed gudste. Zij had een pistool in de hand geklemd, nog met vijf patronen er op. Naast haar lag een tweede pistool met zes sohoten, beide glimmend nieuw. Terwijl men haar naar een bijgelegen woning, droeg, stierf het meisje. Uit brieven, die bij haar gevonden werden, bleek zij een aohttienjarige jonge dame te zijn, die uit Weenen naar Ziirich ^waa gereisd om zich daar het leven te benemen. In een afscheidsbrief aan hare ouders verklaarde zij haar minnaar, die kort te voren overleden was, in den dood te hebben willen volgen. Een schatgravers-Maatsoh. Zulk een heeft zioh gevormd te Stookhclm onder leiding van officie ren en ingeneurs. De maatschappij wil zoeken naar schatten, die op den zeebodem der Zweedsche wateren liggen en hoopt vrij wat winsten uit te keeren aan de aandeelhouders. Deze hoop steunt op de talrijke schipbreuken die in de Zweedsche en Noorsohe wateren plaats hebben, en die veroorzaakt hebben, dat tal rijke schatten zioh op den zeebodem bevinden. Zoo liggen in de nabijheid van Stockholm op den zeebodem tal van sohepen, die by de belegering dier stad door den Deensohen koning Christiaan II, die in 1520 daar een bloedbad deed aanriohten, gezonken zyn. Ook een linieschip met 40 kanon nen, waarvan tot nog toe geen spoor is ontdekt, rust daar in hot zandle Verder weet men nauwkeurig dele plaats, waar een groot handelssohif ligt, dat o.a. een zeer groote geldsom di meest in goud, aan boord had. He(«i schip liet men voor ongeveer 90jaarC zinken, wijl de kapitein vreesde eeqgi Engelschen kaper in handen te vallen te K De France gaf Miandagavond eenjP alphabatisohe lyst van de bladen d banken, Parlementsleden en andere,v invloedrijke personen, die ohèquea van de Panama-maatschappij hebben ontvangen. Deze lyst, ontleend aan d het rapport van den expert FJory fi was nog slechts een beginvoor- s loopig werden genoemd de Autorite de Alsacien-L <rrain, de Anti-Prussien verscheidene F/ansche en buitenland d sche journalisten, o. a. Berardi van de Indépendance Beigeverder Ema- nuel Arène, Pierre Alype, René Brioe enz. c Deze onthulling maakte groote 1 sensatie, omdat op de lyst oouranten f en personen voorkwamen, die men tot dusver voor onomkoopbaar hield. 1 Geen der bladen heef: echter de 1 lyst overgenomen, en men beweert' zelfs, dat de France ingevolge een aansporing van hooger hand heeft f afgezien van het voortzetten der lijst. I Een telegram uit Engelsoh Guyana meldt dat de Noor.-ohe driemaster Thetavan Antwerpen naar George- J town, op twee dagreizen van die 1 plaats vergaan is. De geheele be- manning, uit 15 koppen bestaande kwam in de golven om. Eea vreeselijke ontploffiae. Een vreeselijke ontploffing heeft Maandag te Palma, de hoofdstad van het eiland Majorca, plaats gehad. Terwyl 80 werklieden bezig waren met het lossen van een vaartuig, vlogen eenige kisten met patronen in de lucht. De meeste aanwezige personen werden gedood en het schip geraakte in brand er zyn 63 lyken gevonden, waaronder 37 van vrouwen, alle afgrijselijk verminkt. Van de ge wonden zijn er bovendien reeds eenige overleden. De verslagenheid in de stad was groot. Er liep een gerucht, dat de ramp aan boos opzet was toe te schrijven; een ontslagen werkman zou gedreigd hebben, het kruithuis in de lucht te doen vliegen. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld. „De keus is in Amsterdam zoo groot," zeggen de dames. Och waarde lezeressen, gelooft het niet; gesteld, ge wilt een spiegel koopen of een gravure in lijst: ga nu eens kijken by SMIT in de Groote Houtstraat, en ver tel me dan eens, of daar geen 1 sorteering is. Of wel, ge hebt kin- derboeken noodig. Breng eens een bezoek aan VAN DER W1LK Groote H utstraat 105, ik wed dat ge dan niet meer over weinig keus zult: kunnen klagen. Waarvoor anders dan om u als klanten te krijgen en te houden is iedere winkelier voortdurend er op u:t om zijn ziak uit te breiden, zijn winkel aantrekkelijker te mafeen Daar hebt ge DE LANGE VAN EK Groote Houtetraat 147, i& zeg ul dat daar wat in dat magazijn g«bor-! gen ie. Speelgoed genoeg om de kinderen van alle haarleaoscne wees-I huizen in verrukking te brengen en een collectie galanteriëa en luxe-a ti- kelen, waar men lang ïd rond kan zien voor men uitgekeken is. „G-iat toch niet naar Amsterdam, maar koopt hier in Haarlem 1" 'tls ot ze het u toeroepen, de winkels in onze goede stad, die van FEDER* MANN in de Groote Houtstraat No. 37, die wel klein is maar daarom niet minder een grooten voorraad heelt v^n cadeaux voor heerer. En 'tis dikwijls zoo moeielijk om yoor heeren iets te vinden 1 Gelukkig voor de dames dat er nog het artikel sigaren is, daar d. et men altijd iemand een genoegen mee en ze zijn - bij BOON in de Anegang No. 10 in i verschillende kwaliteiten en prijzen ts krijgen natuurlijk iu feestver- pakking. Ea nu doen we een kleinen sprong en komen terecht in de Barteljoris- straat 16 bij PERRY. De smalle winkel is vol bezoekers en het is dan ook om meer ruimte I te krijgen, dat de heer Beveke het volgend jaar zijn zaïk overbrengt naar het buis in dezelfde straat, waar nu het mautelmagazijn „Aux Quatre Saisons" gevestigd is. Kolossaal is i het aantal artikelen, dat weer in den j St. Nicolaas oatalogus voorkomt. Het I nieuwste is artikelen van geelbruin leer, en dan is er een bont allerlei in de sierlyke pryscouranteen zwem mende kikker, magnetisch aqurarium, italiaansoh koperwerk, briefkaarten- bloos en tal van andere zaken van luxe en practisoh nut. Rooken wilt ge? De gelegenheid is dicht by. By de firma HEZEMANS in no. 6 van de straat kunt ge terecht en zijn Montagnard is een van de beste 2i oents sigaren die ik ken. Nu brengen we nog even (loopen is immers gezond) een visite aan de Linnenbaai het magazijn van den heer KOEHORST op den Kruisweg no. 52—54 Hier treffen we zekerj meer cadeaux van nut, dan vanluxal aan, maar eerstgenoemde dan ook^J in een sorteering, die eiken kooper zal bekoren. De opsomming van den inhoud van deze twee winkels naast elkander zou de gansoho oourant beslaanlaat ik duB volstaan met de vermelding, dat hier manufacturen de hoofdzaak is, naast zaken als wc'j,

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2