Veegens, A. Smit, Rink) Lieftinck, van Karnebeek, Donner, Gerritsen,' Hesselink van Suohtelen, Tydens, Heemskerk. Goeman Borgesius, Tak van Poortvliet, E. Smidt, Hartogh en Ferf Het amendement van de heeren Roessingh c. s. werd verworpen met 54 tegen 40 stemmen. Voor stemden de heeren E. Smidt, Haffmans, Ferf, Mees, Kaijff, van Bylandt (Gouda) RoessiDgh, Druoker, van Kerkwijk, Zijp,Willinge, Bouman, Houwing. >chaaf3ma, Smeenge, Hea- nequin, Zijlma, Bastert, Pynappel, Schepel, de Beaufort (Amsterdam), Goekoop. van Gijn, Tragen, van Deinse, Staalman, Bool, van Delden, de Lange, van Borckel, Pyttersen, Veegens, Roijaards van den Ham, Plate, Lieftinck, Hesseünk van Suoh telen, Tydens, Tydeman, Goeman Borgesius en de Voorzitter. Het artikel werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij art. 13 de belastbars huur waarde van elk peroeel wordt voor de berekening der belasting vermin derd in gemeenten of gedeelten van gemeenten, behoorende tot de le klasse met f 110, 2s met f97,50, 3e met f85, 4e met f 72,50, 5e met f60, 6e met f47,50, 7e met f35, Se met f22,50, 9e met f 10. 2. De belasting bedraagt jaarlyks acht ten honderd van de belastbare huurwaarde, verminderd volgen 1, voerde het woord de heer Pijnappel, die bezwaar maakte tegen het ge brek aan progres-ie maar geen tegenvoorstel deed. zoodat hier de Regeeringsredactiewerdgoedgekeurd. Donderdag komt de aftrek voor kinderen (artt. 6 en 7) aan de orde. En dan zal blijkt de verwachting juist de kamer de verdere behan deling van het personeel verdagen tot in de eerste helft van Januari. Van klaarkomen vóór de b groo- tings-debatten is immers in de verte geen sprake. G. Jr. UIT DE PERS Belasting op Rijwielen. Prof. G. A van Hamel te Amster dam bespreekt in de Nieuwe Rotler- damsche Courant de belasting op de rijwielen. Volgens den hoogleeraar kan dezo belasting rationeel wezen, mits zij geheven worde tot een matig bedrag en op eenvoudige wijze. Matig zal evenwel hel bedrag niet zijn, nu de belasting te onzaliger ure een onderdeel is gemaakt van het personeel, want daardoor is zij bloot gesteld aan de verhoogiDg der opcenten van rijk, provinoie, en ge meente. Bovendien krygt m6n daar door een zeer afkeurenswaardige ongelijkmatigheid. Maar ook het bedrag wordt te hoog. Vijf gulden zooals de voor standers van een gewoon rijwiel willen heffen schijnt matig, doch voor Amsterdam wordt dat door de opcenten een som van f 10.65 en voor gemeenten met 10) gemeentelijke opcenten f1125. Die sommen nu zyn veel te hoog voor de draagkracht van de groote meerderheid der wiel rijders en in verband met het karakter van het rjjwielgebruik. Uitvoerig wordt dit door prof. van Hamel uiteengezet. Hij had 't daarom veel beter gevonden, van de rijwiel belasting een afzonderlijke belasting te maken bij een afzonderlijke wet Is daarop nog terug te komen? Mis schien wel, zegt de hoogleeraar. De heer Rutgers zelf heeft bij de verdediging van het beginsel opge merkt, dat, indien de uitwerking later blyken mocht niet goed mogelijk te zijn, er nog wel gelegenheid zou wezen, om vóór de eindstemming den eenmaal aangenomen zesden grondslag weer uit de wet te lichten. Dit ware het best. Ook acht ik deze uitkomst niet ondenkbaar. Want ik meen vast dat de uitwerking op allerlei bezwaren stuiten zal. Indien de mi nister dan bij het behandelen van de werking eens bèloofde en vast be loofde, aanstonds een afzonderlijke belasting te zullen voorstellen, wel licht was dan de weg tot die uitkomst gebaand. Mocht dit echter niet geschieden, dan zou ik toch ernstig in overweging willen geven in de wet eene bepaling op te nemen waarbij het heffen van opcenten op de voor dezen grondslag verschuldigde hoofdsom zal verbo den zijn. Dit ware iets nieuws. Maar ware het onmogelijk? Men vergeteniet dat het hier een geheel nieuwen grond slag geldt. Ondenkbaar is zulk eene uitzonderiDgs-bepaling zeker niet. In een door den heer Heldt op het wets ontwerp voorgesteld amendement wordt ook het gebod van vrijstelling of remissie van opcenten voor de lagere aanslagen naar den eersten en tweeden grpndslag voorgesteld. De voorstellers hebben zich vooral ook beroepen op de belasting van de paarden, die immers mede een deel vormt van het personeel. Maar mischion ware het ook wel beter voer de paardenbelasling een rege ling te hebben by afzonderlijke wet. Dat men die daarvoor nu niet heeft is toqh geen redeD, om dan vcor de rijwielen dezelfde fout te begaan. Voor het overige gaat een te nauw gezette gelijkstelling van paarden en rijwielen niet op. Het luxepaard is een voorwerp van weelde voor enkele vermogendenhet rijwiel is een voor werp van eenvoudig genoegen voor vele eenvoudigen. Niet alleen zou een afzonderlijk geregeldo rijksbelasting, maar een matig cijfer, zonder eenige vrees voor j opcenten ou voor alle rywielen gelyk de eenige billijke, maar ook de een- voudigste zyn. Het beste zou zjjn, een belastincr voor het cebruik te heffen. zoodat ieder gebruiker tijdens het rijden altijd gedekt moet zyn door een persoonlijk vergunningsbewijs. Dat ware veel beter dan het hatelijke merken der wielen en het belasten der eigenaars, hetgeen zou moeten geschieden, als de belasting een on derdeel van het personeel blyft uit maken. Vrijstellingen of remissies van be- teekenis behooren ter wille van de eenvoudigheid voorts vermeden te worden. Eenvoud, eenvormigheid en een matig bedrag. Naar dat recept, zoo besluit de hoogleeraar, moge de Nederlandsohe rijwielbelasting inge richt zijn. Dan zal zij geen kwaad doen aan de burgerij en toch nog een goed ding zyn voor den Staat. Ook in Engeland Is sprake geweest van eene rijwielbelasting. De kanse lier der sohatkist heeft nu echter ver klaard, dat hij die belasting bij zijne begrooting niet voor zal stellen. „De reden is duidelijk", zegt de Daily Chroniole ..want het rijwiel is niet alleen een middel van genoegen, maar ook van nut. Sommige enthousiasten gelooven, dat het rijwiel bestemd is vele van de problemen van onze groote stad op te lossen, door den arbeider in staat te stellen de bedor ven atmosfeer, waarin hij zijn dage- lijksch werk moet doen, te ontvluch ten voor de zuiverder lucht van de verderaf gelegen voorsteden, waar zyne kinderen kunnen opgroeien met roode wangen en sterke Ldematen en hij 's zomers 's avonds zyn lapje gr^nd bewerken kan. Zeker iB het rijwiel een belangrijke factor in onze beschaving. En nu dat zoo is zou een belasting op rywielen, een belas ting dus op genoegen en bedrijf tegelyk, waarschijnlijk onpopulair zyn, en een kanselier van de sohatkist moet heldhaftig gezind wezen om het machtige verzet er tegen te trot seeren." Toch acht de Daily Chronicle zulk eene belasting op zichzelf niet onre delijk. AU rytuigen en paarden be last worden, waarom de rijwielen niet? Wie een rijwiel en een rijwielkos- tuum kan koopen, kan ook wel een kleine belasting betalen. In Frankrijk en België wordt zoo'n belasting ge heven en het wielryden schynt er niet door af te nemen. Maar voor 't oogenblik ziet het blad het moei lijke van de rijwielenbelasting in Alvast konden de rywielen echter ingeschreven en met een zichtbaar cyfer of teeken gemerkt worden, waarvoor dan een klein bedrag ge heven kon wordeD. Wenschelijk is deze maatregel om wielrijders, die zich aan strafbare handelingen schul dig maken, te herkennen en uit te vinden. Dan ware echter ook wiel- rijdende politie om de delinquenten te achterhalen, op het voorbeeld van Cincinnati, in te stellen. Geruchten. De loopende geruchten, als zou er bij de belegging van gelden van het pensioenfonds der Ned. Centraal Spoorweg Mij. te Utreoht wanbeheer hebben plaats gehad en wel in het jaar 1881 bij den aankoop van den grond, waarop de aan het Fonds behoorende huizen zyn gebouwd, moeten op zijn zachtst genomen, als zeer voorbarig worden beschouwd. Alleen hebben enkele administra tieve onjuistheden het aan de com missie van beheer van dat fonds wenschelijk doen voorkomen eene sub-commissie te benoemen, ten ein de daaromtrent meer Jicht te ver krijgen. Van de vijf leden der toenmalige commissie van beheer, zijn er twee overleden en twee eervol ontslagen, zoodat nog slechts een daarvan in de tegenwoordige, op geheel andere wyze saamgestelde commissie zitting heeft. De toenmalige directeur, onder wiens toezioht het beheer werd ge voerd, iB inmiddels oek overleden. By de Dinsdag te Amsterdam ge houden verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad waren uitgebracht 4759 stemmen, waarvan van onwaarde 53, geldige stemmen 4706, volstrekte meerderheid 2354. Daarvan waren uitgebracht op de heeren Mr. Th. Heemskerk 634 st. Mr. Frank K. v. Lennep 621 st. H. J. L. SchmeddiDg 977 st. Hendrik Schut 1254 st. G. S. Willing 1183 st. zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren Hendrik Sohut en G S. Willing. Op de Wee3perstraat te Amsterdam zou Woensdag weder een gerechte lijke verkoop wegens belastingschuld gehonden worden. Op het bepaalde uur versoheen Reens met zijn aan hang om op de bekende manier den belastingschuldige op gemakkelijke wijze voor enkele centen weder in het bezit van zyn huisraad te stellen. Een aantal agenten van politie waren aanwezig om de orde te handhaven. Na ongeveer anderhalf uur wach ten, in welken tijd het tramverkeer meermalen belemmerd werd, giig er een raam van het perceel, waarin de wanbetaler woonde, open en deelde Reens mede, dat, aangezien de deur waarder, met de executie belast, niet verscheen, de verkoop op heden geen voortgang zou hebben. Hij dankte (ironisoh) de politie voor het bewaren der orde in dezo ure van ongeduldig wachten. Hierop ging de sohare zingende uffeen. Bii de te Amsterdam gehouden verkiezing van een lid voor de Pro- j vinciale Staten waren uitgebracht 4685 stemmen, waarvan van onwaarde 144, geldige stemmen 4541, volstrekte meerderheid 2272 stemmen. Hiervan waren uitgebracht op de heeren Th. van Eeghen 435 stemmen. G. A. Loeff 2231 P. A. L. van Ogtrop 1441 A. D. de Marez Oyens 241 zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren G. A. Loeff en P. A. L. van Ogtrop. Van den nog steeds vermisten lOjarigen scholier te Rotterdam, Hoogsteden worden naar een bestaand portret, een aantal photogrsphieën gemaakt en door tussohenkomst van het Centraal bureau van politie op ruime schaal verspreid. Woensdag hader een verhoor plaats bij den officier van justitie in byzyn van den prooureur generaal van eenige medeaoholieren van den weggevoer den knaap. Op 20 November is de Ostender vischsioep V 107 al visscbende op de bomschuit KW 73 gevareD, die voor anker lag' Om den schok zooveel mogelijk te breken werden de anker touwen gekapt en te gelijkertijd sprongen twee matrozen op de visch sioep over. De KW. 73 is Dinsdag te Katwijk aangekomen, doch van de beide matrozen heeft men tot nog toe niets vernomen. Letteren en Kunst. Rostauratio-planiien. Onderteekend door een dertigtal op het gebied der kunst, iu het bizonder der bouwkunst, goed klinkende na men, is aan de Tweede Kamer een adre3 gericht, waarin toegejuicht wordt het denkbeeld van eene res tauratie der Grafelijke Zalen op het Binnenhof te 's Gravenhage, dooh tevens instemming wordt betuigd met het adres van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Bjuwkunst, dat deze werken niet behooren te worden toevertrouwd aan de afdeeliDg K. en W. van het departement van binnenlandsehe zaken. „Ook de ondergeteekenden mee nen," zegt dit adres, „met alle be scheidenheid, doch met den meesten ernst, bij Uwe Hooge Vergadering er op te moeten aandringen, om aan den in hoofdstuk V, afd. VI, art. 164 der StaatsbegrootiDg voor 1S96 uit getrokken post van f1000 voor het maken van oen restauratieplan voor de Grafelijke Zalen, uwe goedkeu ring te onthouden, en in het vervolg geen gelden voor restauratiewerken toe te staan, alvorens do in hot voor noemde adre3 zoo juist in het licht gestelde en veroordeelde toestand afdoende zij verbeterd en geregeld." Aan 't hoofd der Hollandsche Lelie redaotrice Johanna van Woude leest men ..In de gegeven omstandigheden acht ik het beter, tijdelijk mijn werk in andere handen te geven. De smet, die op mjjn naam is gelegd, wensoh ik geheel te zien weggenomen, eer ik mij weer aan het hoofd stel van myn jeugdige en geestdriftvolle troe pen, die zoo vol vertrouwen volgden, waar ik hen leidde. Alleen als ge bleken is, dat ik dit vertrouwen geen oogenblik heb verbeurd, keer ik tot hen terug." Mevrouw Thérèse Hoven in Den Haag zal thans tijdelijk de redactie voereo. Rechtszaken. Oprui jg. Voor het gerechtshof te Amster dam is Woensdag opnieuw behan deld de zaak van Johannes Petrus Hartoff, van beroep letterzetter, welke zaak voor eenigen tijd was geschorst en ter nader onderzoek gerenvoyeerd naar den rechter-commissaris, nadat de advocaat van beklmr. Fredanus van Gelder, aan het Hof eene schrif telijke verklaring van een der getui gen, den bakkersknecht Bakker, had overgelegd, waarbij deze zyne voor de rechtbank afgelegde verklaring herriep. Get. Bakker, die bij de eerste be handeling voor het Hof niet was te vinden, was nu verschenen. Op de hem door den president pertinent gestelde vraag, cf hij bekl. op 18 Maart al of niet de geinorimineerde woorden„Slaat er op, ik zal de eerste zyn" (doelende op den briga dier van politie Van Duin) heeft hoo- ren uiteD, gaf geluige een tamelijk verward antwoord. Aanvankelijk was hij in de stellige overtuiging geweest', dat Hartoiö* inderdaad genoemde woorden had geuit, maar later was hy, toen zoowel beklaagde als zijn advocaat hem over zijne voor de rechtbank onder eede afgelegde getuigenis in het nauw dreven, in de war geraakt. In dezen zin had getuige een briefje gerioht aan den officier van justitie, ongeveer van den volgenden inhoud „Ik heb eerst verklaard, dat Har- torff bedoelde woorden heeft geuit, maar ben later in de war gebracht, zoowel door beklaagde als zijn advo- kaat. Ook do brigadier heeft mij in de war gebraoht, en ik bid en smeek u mij te helpen, want door al die vragen ben ik als 'tware versuft ge raakt en in groote ongelegenheid gekomen." De president vroeg getuige na voor lezing van dit briefje, of hy het zelf had gesohreveD. Ant.: „Neen, ik heb het laten schry- ven door een zaakwaarnemer by de Noordermarkt en heb er 50 cent< voor betaald." Bekl. Hartorff merkt op, dat die zaakwaarnemer vroeger inspecteur van politie is geweest. Het O. Mwaargenomen door mr. Jolles, meende, dat 't niet noodig was nog meer getuigen te hooren, en per- sisteerdo bij zyn vroeger genomen requisitoir (bevestiging van het vonnis a qu -.] Nadat mr. Fredanus van Gelder het Hof er nog op had gewezen, dat zyn cliënt van de telastlegging van opruiïag was vrijgesproken door de rechtbank, maar veroordeeld wegens wederspannigheid een elementaire fout, meende pl. werd de uitspraak van het Hof vastgesteld op over 8 dagen. Aanranding. Franken en Biesenberger, de beide mannen, die Woensdag vóór 14 da gen te Amsterdam hebben terecht gestaan wegens aanranding (poging tot diefstal met geweld) in het Von delpark, zyn door de 5e kamer der Amsterdamache rechtbank veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren. De eisch van het O.M. was zes jaren. Eon iburgemeoater boleedigd. Voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg had zich Dinsdag te verantwoorden C. L. W., oud 73 jaar, particulier .te Philippine, beklaagd van beleediging van den burgemees ter van Philippine, door aan dezen in Juni 1895, naar aanleiding van zijü aanslag in den hoofdelyken om slag, een brief te hebben gericht, waarin hij o a. dsn burgemeester be schuldigde, de gemeeme te bestelen en zich ten koste van anderen vet te mesten. In deze zaak was slechts één ge tuige gedagvaard, de heer J. B. Dhooge, burgemeester van Philippine, terwijl als verdediger van beklaagde optrad de heer mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg. De burgemeester verklaarde den bewusten brief, g9teekend door be klaagde, ontvangen en dien ter ver vervolging opgezonden te hebben aan den officier van justitie. De beklaagde verklaarde den be wusten brief te hebben laten schrij ven, daar hij alleen zijn naam zetten kan. Hij heeft last gegeven om in den brief te zetten, dat bij niet te vreden was met zyn aanslag, maar niet om de beleedigende uitdrukkin gen te bezigen. By heeft den brief geteekend, maar wist niet juist wat daarin stond. Toen beklaagde door d:n rijksveldwachter gehoord is, heelt hy verklaard den brief in drift ge schreven te hebben. De bekl. verze kerde dat de brief geschreven is door Albert B., ook te Philippine woonachtig. Volgens zijne voorstel ling had deze meer in den brief gezet dan beklaagde had gewild. De burgemeester getuigde den brief per post ontvangen te hebben en herkende de hand van den schrijver, den evengenoemden A. B., die sedert twee jasr in Pnilippine woont. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte het wenschelyk èa den schrijver van den brief èa den rijksveldwachter Goossen te hooren, en de zaak te schorsen totdat deze getuigen zullen zyn gehoord. De rechtbank stelde daarop de be handeling der zaak uit tot Dinsdag over 14 dagen. Op eene vraag van den voorzitter deelde de burgemeester alsnog mede, dat B. zeer ongunstig bekend staat en een opruier en twistzoeker is. Op een vraag van den ambtenaar verklaarde de burgemeester te twij felen of de beklaagde zich, alvorens te teekenen, zou overtuigd hebben van den inhoud van hst schrijven De bekl. is nadat de brief by den burgemeester ontvangen was, niet meer bij dazen geweest om excuus te maken. MC 8EMENSD NIEUWS. Een Belgisch socialistisoh blad ver- tolt, dat koningin Marie Henrielte, ton gevolge van den val van haar paard, symptomen van gekrenktheid van hereenen vertoont. De koningin zou opgesloten zijn in het paleis te Spa en zich vermaken met het kruien van zand door de lanen van het park. De Independance verzekert dat er geen woord van waar is. De koningin is alleen zwaar verkouden. Toen ik heden uit mijn bureau stapte, om weder myne in dezen tyd dagelijksohe wandeling te doen, bleef ik even stil staan bij mijn buurman, den heer E. LIERA, waar ik fraaie nikkelen kolfie- en theekannen zag en ook rook- en inktstellen, zoodat dus3 zoowel de heeren als de dames hier hunne St. Nicolaascadeaux kun nen koopen. Langzaam, in gedachten verdiept, doorloopende, stond ik eens klaps voor 't GOEDKOOPST ADRES, No. 9 in de Kleine Houtstraat. Goed koop zijn bier alle artikelen, als hor logekettingen, sigarenpijpjes, griften- doozen, enz. enz. Met recht draagt deze winkel zyn naam. Nog steeds peinzende liep ik door en was reeds in de Anegang, toen ik bedacht, dat ik de Ged. Oude Gracht op mocBt. Reohts om keer dus! Weldra ben ik weer in de KI. Houtstraat, waar ik in den winkel van den heer J. FRÉNAY, No. 29, allerlei mooie gekleede poppen zie, groote en kleine, dus keus in over vloed. Wie dus zijne doohter een pop wil koopen, weet waar hij terecht kan. Maar wilt ge soms uw kinderen een paar heerlijke banketletters ge ven, ga dan even met mij mede naar L DAHLHAUS No. 59, waar ge ze van prima qualiteit kunt krijgen. Geeft ge er echter de voorkeur aan een cadeau van blijvende waarde te schenken, koop dan een photographie- album, Zy zyn in allerlei soort te krijgen by G. OOSTENBROEK en ZOON, Kloin Heiligland 23 Ook zyn schilderijen met praohtige lysten uit den spiegel- en sohilderyenwinkel van D. J. NIEMANN, Ged. O. Gracht een zeer geschikt oadeau, hetzelfde mogen we zeggen van het speelgoed van P. J. v. GCLIK, Zylstraat 96 't Nieuwste wat op het gebied van speelgoed ver vaardigd is, is hier bijeen. Nu iedereen fietst wordt het tooh tijd, dat ik ook myn neefje een wiel geef, denkt oom in een goede bui. Hij loopt even naar AUGUSTINUS en WITTEVEEN, Zylstraat 77 en koopt een prachtige O.-mond. Wat neefje blij was. Een paar hu'zen van deze firm af woont de boekhandelaar P. KUIPERS No. 71. Een menigte fraaie photo's zagen we hier in de étalage en tal van prachtwerken, de nieuwste uit gaven in ons land en ook prenten boeken. Iedereen kan hier dus tereoht. Wie, die de Zijlstraat passeert, blijft niet even stilstaan voor dat groote gebouw, op den hoek van de Zoete straat no 53, waar de heer H. J. v. DEURZEN zyn sterk Noord-Bra- bantsch schoenwerk verkoopt. Een ruime voorraad is er voorhanden, van verschillende pryzeo. De firma PIELAGE en Co., in de Zijlstraat 18, waar ik ten slotte nog even aanliep, zeide mij voor de St. Nicoiaas een groote colleotie vruch tenbonbons in luxedoozen te hebben ontvangen. Yoor de glazen kan men ze zien. Ook zijn de fijne hammetjes dezer firma zeer gesohikt voor een St Nicoiaas cadeau. Vervolg Stadsnieuws. Werkverschaffing. Sedert eenige jaren bestond te dezer stede eene Werkverschafing gedreven door C. A. Nieman, oor pronkelijk gesteund door den WelEerw. heer Ds M. F. van Lennep, later door de heeren J. Klein en H. F. Maks. Toen deze werkverschaffing in 't begin des jaars eindigde en C. A. Nieman naar Transvaal vertrok werd besloten door de afd. Haarlem van het Nederl. Werkl. Verbond Patrimonium èn om praotisoh werk te verrichten èa op verzoek van O. A. Nieman, deze zaak ter hand te nemen. Ten einde een goeden gang van zaken te verkrijgen werd hulp ge zocht en aanvankelijk gevonden bij H H Mr. A. W. Tüüne, R. F. Crom melia en H M. J. v. Lennep pogingen ia bet werk gesteld het aantal dier heeren te vergrooten. blezen niet vruchteloos. Nu werd overgegaan tot 't ontwer pen van een statuut voor deze werk verschaffing, 't welk met onderstaande circulaire verzonden werd aan de ingezetenen van Haarlem en Om streken, Op een daartoe tot hun gericht verzoek namen de heeren Ed. de Lanorj en H. M. J. van Lennep de benoeming tot commissie van finan- tiën en de heeren F. M. Baron van Lynden, J. Klein ea H. F. Maks die tot oommissie van controle aan terwijl de heer A. v. Huizen, lid van advies der afdeeling, de administratie op zieh nam. De gelden voor deze werkver- schaffiog worden ontvangen op go- teekende kwitantie door den admi nistrateur, geviseerd door een der leden van de fiaaccïeele Commissie. De ontvangen geldeD worden gede poneerd bij den heer Ed. de Lanoy. Een geschikt lokaal is echter niet te vinden, zoodat er moest worden uitgezien naar een terrein om een werkplaats te bouwen. Op een daartoe gedaan verzoek bood de heer H. v. Breemen een gedeelte van het sportterrein de Phoe nix kosteloos aan. En nu moet gebouwd worden dooh het materieel ontbreekt. Mag het be stuur hier vragen„Wie helpt aan plankeD, palen, dakpannen enz. al is het dan maar ter leen? Mogen wy bij dezen ook vragen de gezonden circulaire* niet onin gevuld terug te geven? Wij doen een beroep op Uwe lief dadigheid steunt het bestuur opdat wij in staat gesteld mogen worden vele armoedo te voorkomen en te leenigen. Tot de te verrichten werkzaamhe den behooren o.m. het ophalen en bruikbaar maken van waardelooze goederenbrandhout makenstraat- reinigen voor particulieren mat- tenmaken enz. Doel is, niet concureeren en toch zooveel mogelijk arbeid te doen ver richten, die niet geheel waardeloos is. De werklieden zullen bij een werk tijd van 8 12 en l'/a5 ure een maximum loon ontvaogen van fl per dag. Op een en ander komen wij wel- llicht nog eens terug. Maandagavond 2 December treedt bij gelegenheid van een concert te geven door het Stedelyk Muziekkorps alhier voor de leden der sociëteit „Vereeniging", op het Italiaansche opera gezelschap, onder directie van den heer Cospi. Dit gezelsohap, bestaande uit 2 sopranen, 1 alt, 1 tenor en 1 bariton, terwijl de heer Cospi de piano-bege leiding op zioh neemt, treedt te Am- j sterdam in het Panoptioum cp en zijn optreden wordt zeer gunstig be oordeeld, zoo wol wat het ensemble als de perBoonlyke muzikale hoeda nigheden der optredenden betreft. Zy vertolken in hoofdzaak Italiaansche opera stukkeD. Bij kon. besluit is aan J. Swens, P apotheker alhier, op zijn verzoek, P' eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Noord- Holland. Door plaatsgebrek moeten ver- L schillende verslagen van Woensdag- avond gehouden bijeenkomsten (Teij- «j Ier, Arti en Religioni) tot het volgend Nr. blijven liggen. fa Vanwege het Rijk is men te Hoofd- dorp en Vijfhuizen begonnen, met r den verderen bouw vau yzeren ar- f' sonalen, tot berging van ammunitie r.' en verder materieel. Voorzeker ten genoego der schaat- |j senrijders, die in den regel veel last I hebben van al die dikwijls onDOodige L bruggen en planken op onze ijsbanen, is de politie-verordening der gemeente Sloten (N.U.) thans aangevuld met eenige bepalingen daartegen, o. m. dat het leggen of plaatsen van brug gen, planken of stoelen op de publieke r ysbanen, zonder toestemming van den burgemeester, is verboden. Vanwege het Ministerie van Water- staat, Handel en Nijverheid, werd I heden aan het gebouw van het Pro- vinciaal bestuur alhier aanbesteed 1. Het planten van stroo en helm, I het stellen van rietschuttingen enz. 1 in de duinen op Texel en aan den - vasten wal van Noordholland, ge durende de jaren 1896, 1897 en 1893, behoorende tot de Rykszcewerken in do provincie Noordholland in drie perceelen. Raming per jaar le perc. f 5000,2e perc. f 10 000, 3e perc. f 9000. Voor het le perceel kwamen 13 I biljetten in, waarvan dat van A. Bos te Helder het laagst voor f4290 per jaar. voor het 2e perceel 7 biljetten g en was dat van A. Visser te Haarlem het laag6t voor f8960 per jaar en voor het 3e porceel 6 biljetteu waar- 1 van dat van A. Visser te Haarlem het laagst voor f7900 per jaar. t 2. Het onderhoud van de werken der Heldersche zeewering in de pro vincie Noordholland, gedurende de jaren 1896, 1897 en 189S. IRaming f7200 per jaar. Hiervoor kwamen 10 biljetten in en was dat van G D. van Doorn te Amsterdam het laagst l voor f 6980 per jaar. 4 Het maken van twee blokken, f elk van vier woningen voor sluisper- soneel, een magazya en twee; wacht huizen bij de in aanbouw zijnde schutsluis te IJmuiden, [deel uitma- kende van de sluis- en havenwerken aldaar. Raming f 34200 Van de 23 hiervoor ingekomen inscbryvingsbil- f jetten was dat van A. Krijnen te den I Helder het laagst voor 132382. 4. Het op profiel brengen van een i gedeelte van den afsluitdijk nabij Sohellingwoude, bezuiden de Oranje sluizen, behoorende tot do werken van het Noordzeekanaal. Riming f 1800 Hiervoor kwamen 7 biljetten in en was dat van G. Smit Cz. to Nauerna het laagst voor f1518. Hedenmiddag had alhier de proef rit plaats van een motor-vó'.ocipède, welke veel publiek Jokte. In hel vol- j gend nummer vermelden wij daarover eenige bizonderheden. De rechtbank veroordeelde heden Leendert Geel en Pieter de Ja Rie, wegens diefstal van verschillende va ten elk tot eene gevangenisstraf van twee jaar. Zooals men weet, was de 1 eisch twee jaar en zes maanden. 350e Staatsloterij Donderdag 28 Nov. 1895. 2e klasse 4e lijst. No. 18279 f,2000 No. 7248, 8268 en 17855 ieder f 100 Prijzen van f30. •549 2523 5328 751811591 1382318420 552 26645345 805811731142211S429 631 29035-131 X12Ö 11906 14752 18535 929 2955 5661 8417 120511550318739 957 3133 5667 S44912131 1592918907 111831445687 8485121961597618991 1311 3396 5832 8901123401618719372 1578 35316187 9047124461625419866 1608 4074 6246 953312489 16610 20248 1738 4677 6394100431261016980 20652 1743 4999 65971036112913 17047 20671 2080 50116702107111308517118 20680 2125 5148 684411348130.88 17730 2304 5300 6956114221350118381 Bargerliike Staucs. Ondertrouwd 28 Nov. J. Molenaar en G. Kat. Getrouwd28 Nov. L. Stoel en L. Witlam. Bevallen27 Nov. J. Mertens Rikkers d. C E. v. Cranenbroek Blij d. E. de Vries—Naiwitter z. L. A. Vooren—TaDgermann z. P. C. v. Leeuwenv. Deursen d. 2S. C. v. d. Bosch Cobelens z. F-^iVïlLIEöERICHTfcrsj. Bevallen: 26 Nov. C, E. van der Sohoot -Blom d., Hillegom. Overleden: 23 Nov. M. A. de Booij jd., den Haag. Wed. H. J. Otto Sohumaoher 75 j., Amst. 24. Wed. H. C. van Willes—Guiohet 73 j., Amst. Wed. G. Aeijelts Averink- Ten Cate 82 jDelden. 25. WTed. L. J. Tuttel de Jonge—Dassen 75 jn Meppel.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2