J neemen met julie ik ben een per soon die alleen staat en ben sjaak \\m\WA VUUR HUI ES groote belangstelling. Vooï alle ramen byna vertoonden zich de hoofden van menschen. Ook verschillende wielrij ders waren met hunne vehikels aan wezig, misschien wel heimelijk in de hoop om eens tegen de motor-vélo te raoen. Een haarlemsch wielryder waagde zich hier even op de machine, maar of deze met de verwisseling van be rijder niet was ingenomen of dat de dosis stoutmoedigheid van bedoelden rijder niet in overeenstemming was met zijn lichaamsgewicht, het ging niet harder dan stapvoets. Op den Dreef, waarop de vélo vervolgens bereden werd, was zij flink op dreef, daar hier eene tame lijke snelheid werd bereikt. Naar wij vernemen zijn hier te lande een zestal van deze maohines in gebruik. De prijs ervan bedraagt f710. Gisterenavond trad de vereeniging „Cremer" te Houtrijk en Polanen op voor de leden van «Nut en Genoegen.'1 Als altijd wanneer „Cremer" alhier eene uitvoering geeft, was ook thans de zaal goed beze'; opgevoerd wer den ,.het onze Vader", drama, en .Nerveus" blijspel. De opvoering van beide stukken beantwoordde weder volkomen aan den gunstigen naam, dien „Cremer" ook alhier heeft; ze werden flink afgespeeld en de aanwe zigen toonden zich zeer voldaan. Een bal besloot deze derde bijeen komst van „Nut en Genoegen" in dit jaar. BINNENLAND, Pariemen aire Praatjes. Wat meer aftrek voor kinderen dat is het resultaat van den dag, dat mijn lezers, die zich in de ouder vreugde verheugen, wel 't meest be lang zal inboezemen. Wie veel „jongens" thuis heeft, mag ze wel eens extra onthalen met St. Nioolaas omdat ze Pa een voordeeltje bezorgd hebben op zijn aanslagbiljet in de Personeele belasting. We waren dan om te vertellen wat er gebeurd is aan de artikelen 6 en 7 van de wet op de Personeele belasting. Deze artikelen te samen bepalen nl. den zg aftrek voor kinde ren, met dien verstande, dat aftrek wordt verleend voor de eerste drie grondslagen by huurwaarden, die niet hooger loopen dan een voor de verschillende klassen opklimmend bedrag: f750, f 675, [f 600, f525, f450, f375, f300, f 225, f150, terwijl het percentage-aftrek, dat vóór elk kind wordt verleend opklimt, naar mate Uo Lttaur-rrcar do lcgox ia, boo dat Kot naar gelang der huurwaarde bepaald wordt op 12,, 10, 7X, 5 cf 2,i pCt. Opmerking verdient hierbij nog, dat de aftrek gegeven wordt voor inwo nende, eigen of aangehuwde kinderen of kleinkinderen en pupillen, maar tot den 20-jarigen leeftijd. Dit laatste nu ging den heer de Ras niet ver genoeg en bij amendement stelde hij voor ook aftrek te verlee- nen voor inwonende schoonouders of eigenou ders, broeders- en zusterskin deren en die personen, die, hoewel meer dan 20 jaren oud, door ziels- of lichaamsgebreken ten laste van bloedverwanten zyn en bij dezen inwonen. Het stelsel van den Min. werd hier door uitgebreid dooh niet aangetast Dat was ook niet het geval met het amendement van de heeren Bor- gesius en Drucker, dat, blijkens de toeliohting en verdedieing, speciaal met het oogmerk om de midden klassen te ontlasten, de huurwaarde- grens een'gszin8 opvoerde, het per centage wijzigde en alzoo één groep meer, van hoogere huren, in den aftrek deed deelen. Zij .brachten dus de huurwaardecijfers van het ontwerp op f875 tot f175 (.-oor de verschillende klasseo] en het percentage op 12 tot 2 pot. Van oen geheel ander stelsel ging de heer Bahlmann uit. Zoowel hij als de heer Harte betoogden, dat juist ia alle klassen der maatschappij zich het verschijnsel voordoet, dat men, door de levensomstandigheden vaak verplicht wordt meer geld te ver wonen, een ruimer huis te kiezen, dan men eigenlyk wel, met het oog op het inkomeD, zou wenschen. En daarom wilde hy aanvankelijk voor alle huurwaarden 2 pCt. aftrek toe staan voor elk kind, tot aan diens meer derjarigheid zelfs, door voor zoover dat kind geen eigen verdiensten had; voorts voor kinderen die lijden aan ziels of lichaamsgebreken, ook al zyn ze meerderjarig, en dan voor weezen, bij bloed- of aanverwanten in huis. De pupillen liet bij er dus uit, maar met een sub-amendement van den heer Harte kwamen ze er weer Over de discussie zal ik maar kort zijn. Waar de heer Bahlmann zelf meende dat zya amend, wel 2 mil- lioen kon kosten, maar er daarom nog niet voor terugdeinsde, meende de heer Borgesius, dat't met een half millioen wel zou los loopen. Maar hy wilde dat amend, toch niet, omdat het de lagere klassen te weinig ont lastte, wat zijn amend, vsel beter deed door rekening te houden met de tal rijkheid van het gezin in alle klassen der maatsohappy, waardoor tooh meestal het kiezen van een duurder woning werd veroorzaakt, 't Artikel van den Min zeide de heer Veegens, zal éen millioen kosten, het amend.- Bahlmann Vu millioen. Maak dus zeide hy tot den heer Bahlmann. van uw 2 pCt. vijf pCt. want princi pieel is uw amendement het beste. Maar de Minister brak het amend Bahlmann ordentelijk af, als niet passend in een verteringsbelasting en te veel geld kostend, te veel om dat het slecht besteed zou zijn en juist niet ten goede komen aan de midden- en lagere standen, waarvoor ook de Minister belastingontheffing wensohte. 't Amend.-Borgesius-Drucker nam hy niet over, maar hij scheen er voor. Geheel in zyn geest leidde ook het het adreB der C. v. R, dat de aan neming van het laatste amend, aan beval en de andere, ook dat van den heer de Ras, ontraadde. Wat er nu gebeuren zou scheen te voren beslist, nu de heer Bahl mann den ontvangen wenk volgende, zijn cyfer van 2 in 5 veranderde en do Minister do gunstige bepalingen van het ontwerp aldus aanvulde, dat „als inwonende kinderen worden be- sohouwd zjj die elders verblijven tot het verkrijgen van onderwijs" (jon geus of meisjes dus die op een kost school zijn). Het amendementBahlmann werd verworpen met 63 tegen 29 stemmen. Vóór stemden de heerenRoes- singh, Dobbelman, Bahlmann, Harte, De" Ras, Veegens, v. Basten Baten burg, De Ram, d'Ansembourg, v. Alphen, Lambreonts, v. Karnebeek, v. Vlymen, Gerritsen, v. d. Kun, Smitz v. Oyen, Michiels, Kolkman, v. d. Beroh, Kuyper, Vermeulen, v. Ber- ckel, Seret, Haffmans, Rink, v. d. Sohrieok, Travaglino en Beelaerts. Het amend. Borgesius—Drucker werd aangenomen met 88 tegen 4 Bieiuiuou. Tegen stemden de heerenvan Dedem, T. Mackay, Beelaerts en Bahlmann. Het amend.—De Ras werd verwor pen met 51 tegen 40 stemmen en het gewijzigd art. 6 ten slotte aangenomen met 72 tegen 19 stemmen. Tegen de heerenTijdens, T. Mackay, Seret, Travaglino, Beelaerts, Harte Pijnappel, Bahlmann, Van Basten Ba tenburg, d'Ansembourg, v. Alphen, v. Karnebeek, v. Vlijmen, v. d. Kun, Smitz v. Oyen, Michiels, Kolkman, v. d. Berch en Vermeulen. Men was na aanneming van art. 7, zonder stemming nu aan de haardsteden gekomen en de heer de Kanter vond het beter om er nu maar uit te scheiden en de rest te bewaren tot na het Kerstrecès. Maar de Voorzitter meende, dat men Vrij dag de haardsteden nog wel kon afdoen. Eu de Kamer gaf den Voor zitter met 55 tegen 34 stemmen lijk. Ingekomen is een wetsontwerp tot ruiling van grond met de gemeente Haarlem (strafgevangenis) vroeger door ons aangekondigd. Dinsdagoohtend begint men met de Staat9begrooting. In den avond kwam de Eerste Kamer aan de overzijde van het Bin nenhof terug. De geloofsbrieven van den heer van Heek waren ingekomen en daar bij de Commissie tot onderzoek daarvan, de heeren Geertsema, van Lier en van Swinderen tegen zijn toelating evenmin bezwaar bestond als bij de Kamer, nam hy, na beëediging, zit ting. De heer van Tienhoven heeft verlof gekregen den Min. van Waterst. te interpelleeren over den toestand der duinen tus3ohen Callantsoog en den Helder. De heer van Swinderen zal inter pelleeren over den boterhandel (spe- oiaal van Friesland) op Eageland. Vrijdagmiddag half twee vergadert de Senaat. G. Jr. El Liberal de Tenerife en de Diario de Tenerife maken met groote inge nomenheid melding van het bezoek, dat het corvot Nautilus der Nederl. marine aan het eiland Tenerifie ge- braoht heeft. Onder geleide van onzen consul aldaar, den heer Hardisson, maakten de commandant en de offi oier van gezondheid een toohlje door het eiland en de heer Hardisson gaf te hunner eere een feestje. De Liberal verzekert, dat men zeer ingenomen was met de „amabilidad y caballeroso compartamiento" van de equipage en spreekt den wensch uit, dat de Nautilus een goede reis moge hebben en binnenkort nog eens binnen zal vallen in „de rustige wateren van onze haven Do gemeente secretaris van Alkmaar. Woensdagavond is eene gemeen teraadsvergadering te Alkmaar ge houden, waar de sohoising van den gemeente-seoietaris ter sprake gekomen. Hierover meldt men het volgende Niet aangenomen is het voorstel van B. en W. tot onbepaalde schor sing, maar op voorstel van den heer Kraakman is een sohorsing bepaald voor den tijd van vier weken met het oog op art. 105, 2e lid der ge meentewet. Nadat dit amendement mot groote meerderheid (de twee wethouders, gesteund door een raadslid, stemden alleen tegen) aangenomen was, werd het aldus geamendeerde voorstel met algemeene stemmen aangeno men. Vervolgens is een commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit vijf leden, namelijk de heerenmr. H. Boelmans ter Spill, advocaat en procureur, mr. J. P. Kraakman, ad vocaat en procureur, J. de Lange CJz kassier, A. de Goede Dz., kaaskooper en C. J. Canters, directeur der Alk- maarsche Stoommeelfabriek. Tegen den wensch van B. en W. werd de door hen opgemaakte reke ning van het tekort bij den ge meente-ontvanger, ten bedrage van f 60.758,06s, gesteld om bericht en raad in handen van de vaste commissie van finanoiën. Dit aanzienlijke bedrag schijnt door de burgerij niet goed voor B en W. opgenomen te worden, da&r het aan hun vonnim uan toBzinht blijkbaar te danken is, dat het tekort zulke afmetingen heeft kunnen aannemen, Naar het Hbl/L verneemt, heeft de secretaris het onderzoek niet afge wacht en zich van het leven beroofd. (Zie laatste berichtend) De vergiftiging? te Krommenie. De nmsterdamsohe bladen beijve ren zich naar het sohijnt als om strijd, om de publieke opinie gunstig te stemmen voor Mevrouw Van Wermeskerken. Eerst was het de Telegraaf die een poëtisch tafreel ophing van haar denken en handelen, nu is het de Echodie de nadoelige werking van antipyrine vergelijkt met die van jenever of karnemelk en zich beijvert te doen uitkomen, dat alleen „een kind of een krankzinnige" dat middel zou uitkiezen om kwaad te doen. Wij zouden hierop niet ingaan, wanneer niet de Echo ons citeerde bij hare bespreking van de vergiftig heid van het middel. Zij beroept zich op een deskundige, maar onze mede- deeling over het gevaarlijke van antipyrine was eveneens uit den mond van een medicus opgeteekend, terwijl de officier van justitie voor het nemen van zyn requisitoir tot gevangenneming, dan toch zeker wel de twee apothekers, die de antipyrine hadden aangetroffen, naar de al- of niet vergiftigheid daarvan zal hebben gevraagd. Het nut van betoogen als van de Telegraaf en de Echo is dan ook niet i recht duidelijk in elk geval komen ■ze te vroeg, daar ze op hunne plaats j zouden zyn in den mond van den verdediger by eon eventueele open- bare terechtstelling van de verdaohte. Dan ook rou de vergissing vermeden worden, die de Eoho er toe brengt de gevangenneming alleen aan den officier van justitie toe te schrijven. Mr. van Gigch weet wel, dat tot zulk een ernstigo daad ook de goedkeu ring van de Rechtbank vereisoht wordt. Van een Donderdag te Schevenin- gen binnengekomen schuit van den reeder M. de Niet is dezer dagen door een stortzee overboord geslagen en verdronken de 17-jarige matroos A. Korving (toon van dea schipper). Woensdagavond liep een locomotief met zulk een vaart in de goederen loods der S S. te Hengeloo, dat 3 zich daar bevindende machines achteruit liepen, en wel zoo dat de deuren der loodB verbrijzeld werden. Tweeder loc rmotieven werden mede zwaar beschadigd, zoodat zelfs de buf fers braken. De echuld van het ongeval wordt aan den machinist van den laatsten trein geweten, die zijne machine te vroeg verliet en het aan zijn leerling opdroeg haar ter plaatse te brengen. De vermiste knaap te Botterdam. Terwijl Donderdagmildag in de stad plakkaten waren aangeslagen, bevattende het portret van het ver miste tienjarige knaapje te Rotterdam benevens de toezegging van een be looning aan dengene, die eenige aan wijzingen zou kunnen verstrekken en het signalement van den persoon, waarmede het ventje het Iaa'.st was gezien, kwam vandaar het bericht, dat het lijk van den 10-jarigen knaap des voormiddags door den inspecteur- controleur Gulden met zijQ recher cheurs in eeD sloot tusschen den N.-Binnenweg en deu Westzeedijk was gevonden. Het lykje was geheel naakt en is naar het ziekenhuis ver voerd. Esu voorloopig geneeskundig on derzoek heeft uitgemaakt, dat het knaapje geworgd is. De iV. E. Ct. vermeldt nog het volgende Reeds omstreeks 10 uren in den voormiddag kwam bij den hoofdcom missaris het bericht in, dat het lijk van den knaap ontdekt was. Door den rechercheur -J. H. Harleman werd het lijk, van alle kleederen ont daan, onder gras en graszoden ver stopt gevonden op het land ean den Schoonenbergerweg aan de buiten zijde van het onlangs opgehoogde terrein in den Coolpolder. De moor denaar, die het daar verborg, heeft het kind eerst, hoogst waarschijnlijk nabij eene sloot, zooals uit voetspo ren in de nabijheid daarvan viel op te merken, geworgd. Onmiddellijk werd bet parket hier- medo in konnis gestold sn is de offi cier van justitie met den hoofd-com- missaris naar de plaats gegaan, waar het lijkje werd gevonden, om de plek waar de gruweldaad werd gepleegd op te nemen. Na afloop daarvan is het lijk per raderbrancard naar het Ziekenhuis overgebracht, ten einde gerechtelijk te worden geschouwd. Het signalement van den vermoe- delijken dader is als volgtruim 30jarigen leeftijd, niet groot van ge stalte, hooge schouders, kort dik ge zicht, roode wangen, dikke handen, zachte stem, donkere knevel en sik. poney haar, gekleed met pilowbroek en vest, ruige lange zwarte jas, aan een der mouwen losgetornd, en don ker laken pet met blauweD rand. Van de kleedoren van den ver moorden knaap is niets gevonden. Het lyk ia, naar wij vernemen, nog niet tot ontbinding overgegaan, Des morgens omstreeks 10 uur, bracht de post aan het huis der ou ders van den Knaap in de Goeverne- straat een ongefrankeerden brief, waarvoor de moeder strafport be taalde. Op het couvert waarom heen een touwtje was gebonden, stond met onbeholpen hand het adres geschre ven. Dien brief laten wy hier volgen Hoogsteden dat valt je niet erg meede dat je Zoon weg is maar ik het wraak genomen den 18 Novem ber 's avonds om 10 uur hij is dood by lijd begraven op dat land by die polderhuisjes daar achter die laagten in dat vierkanten stuk grond met gra3 bedek verlengde binnenweg daar die laan met die sloot is ik ben gis teren naar Mookem vertroken. En kom nog eens terug om wraak ten ik het een langen haarigen jaB ikben tamelijk van lengte soms gaan ik naar Antwerpen snor en sik is weg met geel engels broek, het ik sjaak dat je hem vind. Om acht uur was ik met hem Haagscheveer om 7-ven uur ook nogg om olliekoekken te gaat koopen voor zyn galgmaal tot julie als ik hier koom uit van mookendenk dan om je dogter van 11 jaar Nu dag echoberdt. Hulden Mookem. Amsterdam. Op het adres Hooohsteden Governestraat postmerk 2S Nov. 95 11—12 V De brief was met potlood gesohre- ven en de enveloppe ongefrankeerd en niet gesloten in een bus gedaan. Van dezen brief zijn facsimile's ge maakt, die zoo spoedig mogelijk ver spreid zullen worden. Des middags werd er conferentie gehouden tussohen den hoofdcom missaris en leden van de rechterlijke macht. Het getuigenverhoor was in vollen gang. Woensdagavond werd de leiding vau deze zaak uit handen van de vierde politieafdeehng in die van de recherche gesteld. Groot is de deelneming, die de ou ders van het ongelukkige kind on dervinden. Zoodra het berioht van de misdaad bekend werd verzamelden zich vele groepjes nieuwsgierigen en belang stellenden voor het huisje van Hoog steden. De ramen zyn er met witte lakens gesloten. Politie houdt de menschen op een afstand. Den ge- heelen dag dan zag men er reoher- cheurs en politie-agenten binnengaan. Familieleden van de ongelukkige ouders gaan diep bedroefd in en uit. platen en portretten herinneringen aan 't bijkans afgeloopen jaar en de bekende nuttige opgaven en inlich tingen ontbreken en er ook nu niet in. Het omslag offert naar 't sohijnt aan het modernisme in de illustratie kunst, wat wellioht sommigen die niet bijster van al die zonnebloemen houden, minder mooi zullen vinden. Van den uitgever W. A. Beschoor te 's Gravenhage ontvingen wij afl. III van de mededeelingen uit Oost en West-Indië van de vereeniging tot bevordering der zedelijkheid in de Nederl. overzeesche bezittingen, waarin naast betuiging van suoces toch ook de verklaring wordt afge legd, dat de arbeid daar hoogst moei lijk is. Eindelijk is er nog een nieuwe uitgaaf van de Hollandsohe Robinson Crusoë, een flink boek niet alleen in technische uitvoering maar ook van inhoud, 'tls aangenaam te ont waren, dat terwijl de ietwat gepe perde kost van Aimard en Verne het grootste succes al achter den rug heeft, een eenvoudig, leerzaam, ge zond jongensboek a's dit, nog in eere is gebleven. Kunst en Letteren Uit Amsterdam. 27 Nov. '95. Nedei'landsche Opera. Carmen. Dinsdagavond weder een gast en weder Carmeu. Het sohynt dat de meeste operasterren en sterretjes Carmen kiezen voor hunne lijfopera, om het eens zoo te noemen. Onlangs konden wy mevr. May Norcrosse als Carmen zien en bewonderen en weer is het mejuffr. Cornélie Mey- 8enheim die ons komt verte'len, dat „l'amour, enfant de Bohème" is. Het valt niet te ontkennen, dat mevr. Nor- orosse een eenigszins minder goede Carmen uitbeeldde, zij was niet zoo oorrect in hare actie als deze gast, die ons beurtelings op goed Fransch en slecht Hollandsoh onthaalde ook thans weder door Pauwels het Fransch werd gerepliceerd. Het is gelukkig dat de vertaling van Car men in het Hollandsch niet tot de beste behoort, gelukkig omdat het publiek, nu het voor een groot ge deelte eene fransche opera heeft ge boord, niet veel heeft gemist. Mej, Meysenheims zang was goed, maar van e n gast verwacht men onwille keurig iets dat boter is dan goed. De zaal was altijd in den laatsten tijd geheel bezet, als 't ware een bewijs, dat het publiek de opera op prijs stelt, terwijl Orelio, Pauwels en mevr. Eagelen Sewing enthousiast werden toegejuioht In éen woord Carmen werd Dinsdagavond goed „gemaakt", al was ook het bekende kinderkoor in het eerste bedriif erbarmelyk slecht. B. A. B. Nieuwe uitgaven. De uitgever L. J. Veen te Amster dam zond ons een tweeden verbe terden en vermeerderden druk van het werkje van Davidis—Hartwig, „de kamertuin voor onze vrouwen en dochters", bewerkt door den tuinar chitect Leonard Springer. Voor wie gaarne planten in de huiskamer heb ben is dit boekje eene goede hand leiding. Het deelt niet enkel mede, welke planten zich hiervoor het bestf leenen, maar ook en in bijzonderhe den de wijze van behandeling daar van. Het is een nuttig werkje, dat het wel verder zal brengen dan tot een tweede uitgave. De Nederlandsohe Almanak voor 1896 komt zich ook weder aanmel den. Het boekje is al vrijwel inge richt als vroegere jaren, het bevat in 8port en Wedstrijden. Een schaakwedstrijd. De vijf eerBte pryswinners bij den grooten schaakwedstrijd te Hastings, zyn door de schaakclub te Petersburg uitgenoodigd aldaar in December zich met elkaar te meteo. Behalve dr. Tarrasch die zijn patiënten te Neuren berg niet in den steek wil laten, hebben de heeren het aangenomen en worden op hun doorreis te Berlijn feestelijk ontvangen.Steinitz en Lasker hebben Dinsdagavond deel genomen aan een feestelijke bijeenkomst. Pills- bury, die te Hastings den eersten prijs won, wordt eerst in de volgende week te Berlijn verwaoht. Hockey en Bandy. Zondag 2 Deoember zal er op het voetbalveld te H;emstede een Hockey- match plaats hebben van de leden van de Haarlerasohe Hockey-club onderling. Ten 2'/4 uur zal de strjjd een aanvang nemen. Wij twijfelen niet of bij eenig gunstig weder zal er veel publiek aanwezig zijn om dezen strijd in een nieuwen tak van sport, die zich in Holland begint te ontwikkelen, gade te slaan. Leger en Vloot Gedurende de wintermaanden zal er bij de korpsen van het leger eenmaal in de week aan onderoffi cieren, die zioh daartoe vrijwillig aanmelden,door officieren van gezond heid onderrioht worden gegeven in medische hulp aan drenkelingen, aan sobijndooden door vergiftiging met kolendamp of lichtgas, bij enkele gevallen van vergiftiging en by eenigs zins belangrijke bloedingen. Ook zullen daarbij besproken worden de gevallen, waarin onbevoegden zioh van het verleenen van hulp moeten onthouden. Ook de officieren zullen deze lessen kunnen bijwonen. bewerkt door eene Dame. XII Vrooger werd door de meeste wiel rijders de fiets op stal gezet, wanneer de eerste herfstwind de eerste blade ren van de boomen joeg, maar dit en bet vorig jaar blijven de meesten doorrijden en het moet wel heel bizonder slecht weer zyn, wanneer er niet tientallen van wielrijders langs den weg te vinden zijn; heeren en dames. Dames vooral, want het is een eigenaardig versohynsel, dat onze mannelijke sportbroeders de herfst stormen en den wintervorst zijn gaan trotseeren, toen de vrouw zich ernstig op hel wielryden is gaan toeleggen. Van pedanterie wensoh ik niet te worden beschuldigd, maar my dunkt zoo dat het er wel den sohyn van heeft alsof de vrouw in deze het voorbeeld heeft gegeven. Niet ge makkelijk is de vrouw, van nature conservatief, tot iets nieuws te be wegen, vooral de Hollandsche vrouw niet; maar heeft zy eenmaal iets aan gepakt, dan houdt zy het vast met grooter ijver en volharding, dan bij de meeste mannen te vinden is. Dat heeft zijn eigenaardige voor- deelen, maar mist o"k zijn schaduw „i>at is zeer waarscnijniijk. Maar toca zijn er mis schien wel, die in hun bed sterven." „Dat geloof ik niet." „En jij Maxime?" vroeg de jonge vrouw aan haar echtgenoot „Ik betwijfel het," antwoordde Maxime. „Ik begrijp hetals zij toevallig tan de straf der menechelijke wetten ontsnappen, dan kunnen zy toch de martelingen van de wroeging niet ontkomen." „Wroeging!" sprak Bamalec. „Denk je, dat zij weten wat wroeging is!" „Waarom niet?" „Omdat het geweten wroeging doet geboren worden en die menschen geen geweten meer hebben." „Dat^wil ik aannemen. Wat dunkt jou Maxime?" „Evenals u komt mij die opmerking juist voor," sta melde deze, die zich niet op zijn gemak gevoel de toen hij de woorden geweten, wroeging hoorde. „Maar," vervolgde hij levendig, „wij bespreken nu een wat al te somber onderwerp, dat al heel weinig in overeenstemming is met het liefelijke van dezen herfstavond „Komaanzeide Bamalec lachend, „wij kunnen even goed daarover spreken als over het licht van de maan." „H t licht van de maan zal ook zijn beurt heb ben", zeide Camille en drukte zachtjes den arm van haar echtgenoot. „Wilt u mij intusschen verklaren hoe misdadigers hun geweten verliezen „Dat is heel eenvoudig mijn kindzij dooden het door de gewoonte van de misdaad. Waartoe zou het steeds in strijd met de maatschappelijke wetten en zal dan de vrees voor de justitie en den beul er niet veel beter in slagen hen te kwellen De wroeging is de straf van de meer fijngevoeligen, dat wil zeggen voor hen, wier gemoed nog roor indrukken vatbaar ie, hoe wel zij eene misdaai hebben begaan, en de strafwet machteloos tegenover hen ie, of de justitie hen niet op- sporon kan." „Zijn er dus zulke schuldigen vroeg Camille. „Zsker en vooral om hen te straffen heeft God den mensoh een geweten gegeveD. Ben je het niet met mij eens Maxime?" Maxime kon niet nalaten bij deze vraag te huiveren. Hij gaf niet dadelijk een antwoord. „Denk je er ook niet zoo over vroeg de jonge vrouw, verbaasd over zijn stilzwijgen. „Zeker, zekerstamelde hij gejaagd. „Als een van ons bijvoorbeeld eene verkeerde daad, misslag of misdaad had begaan," ging Bamalec voort, „en in zulke omstandigheden dat het bewijs er van nooit door het gorecht zou kunnen worden geleverd, dan zou bij door zijn geweten, er in dit leven nog voor moeten boeten." „Dat is zeker." „Tenminste," waagde Maxime op te merken, „als de wil van den schuldige niet sterk genoeg is om de Btem van het geweten het zwijgen op te leggen. Het komt mij voor", voegde hij er bij, „dat ik in een dergelijk geval, als ik wilde, mijn geweten zou kunnen doen zwijgen." „O, o, waarde vriend, dat verbeeld je je maar 1" zeide „Hoe kan je dat denken Maxime?" voegde Camille er bij. „Dat zou God tarten zijD, en je trots zoujwel spoedig verpletterd wezen." „Dat doet mij denken aan eene bretagnische legende, wairin meer zit dan men oppervlakkig denkt." „Wij luisteren vader; vertel ons een3 dia legende." Zij luidt in haar eenvoud als volgt „Iq de landstreek Cornouaille^ woonde eens een ko lenbrander, Knol geheeten. De vrouw van dezen ko- lenbrcnder heette Jeannic. Daar zijne vrouw zeer op vliegend was en hem veel leed veroorzaakte, besloot hij zich van haar te ontdoen. „Op een zekeren nacht dat zij vast sliep, smoorde hij haar tusschen twee kussens. Men meende, dat zij tengevolge van eene beroerte was gestorven en zij werd begraven zonder dat men eenig vermoeden op eene miedaad had." „Kool was een man met geestkracht. Zijn geweten wilde hem verwijten wat hij gedaan had, maar hij lachte om zijn geweten en wenschte dat naar den duivel. De goede God vernam dit en was zeer vergramd. Hij riep den engel Gabriël tot zich en zeide„Ga naar de hut van den kolenbrander Knol, die niet thuis isge zult er een ekster vinden en die deie twee woorden leeren Knol moordenaar „De engel Gabriël vertrok en bracht het bevel ten uitvoer. Toen de kolenbrander weer thuis kwam, haastte heen huppelde„Knol, moordenaar Knol, niuor-1 denaar 1" „Zooals men allicht zal begrijpen was hem deze ver- i raesing verre van aangenaam. Hij deed een heftigen slag naar den vogel en dacht er spoedig niet meer aam Maar telkens als hij thuis kwam herhaalde de ekster,! stijfhoofdig als een bewoner van Bretagne, deze vreese- lijke woorden en wel zoo dikwijls, dat Knol op een avond in heftigen toorn den ekster doodsleeg en van de kwelling verlost meende te zijn. „Maar de goede God had het feit gezien. Hij liet opnieuw den engel Gabriël tot zich komen en zeide hem „Ga naar den groote.u olm, in wiens schaduw do hut van Knol staat, ge zult er een meerl zien, die daar meestal op d8 takken zit en gij zult haar hetzelfde leeren wat gij den ekster hebt ge leerd." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2