verpakking gezorgd van hare uilste- kunnen wel afkammen, maar zelf die in een anderen hoek ging zitten, 1. 1 rrAüH rl nan noun rlnt Trnnnon ?ii niot I" i tor trill ^iin Triorxroolor vinVl nannt Vi Am V. Ik wan Donderdag voor zaken naar Amsterdam geweest en kwam tegen den avond terug. In de Kruisstraat ontmoette ik mijn vriend C., wien ik een sigaar wilde presenteeren. Ik haal mijn sigarenkoker uit den zak, maar bemerk tot mijn sohrik, dat ze geheel ledig is. Wat zou ik nu doen? Ge lukkig herinner ik my, dat in peroeel Kruisweg No. 43, een der depots van de welbekende sigarenfabrikanten RATELBAND Co. is. Hier kooht ik eenige sigaren, die mij bleken van goede kwaliteit te zijn, wat men van deze trouwens ook verwacht. In druk gesprek wandel ik met myn vriend voortop den hoek van de N. Gracht en Kruisstraat blijft hy eensklaps stil staan en vraagt mij welke firma hier zulk eene fraaie St. Nicolaas étalage heefr. Daar ik het genoegen heb met vele haarlemsche firma's bekend te zyn, kon ik hem dadelijk inlichten. We stonden voor den sigarenwinkel van H. J. DE WILDT, Kruisstraat No. 2, die in in zijne zijkamer eenige kistjes fijne sigaren heeft geëtaleerd. Zoo merkte ik er op een £0 ots. sigaar, mork „Conoordia petit bouquet", verpakt in kistjes van 25 stuks, ook zyn er echter goedkoopere soorten en als zoodanig kan ik aanbevelen het merk „Neerlands Residentie." Steeds rechtuit loopende, had ik weldra den winkel van den heer ANTON BOSSE, Barteljorisstraat No. 12 bereikt, waar ik voor mijn neefje Hendrik, die zooals tante altijd zegt, zooveel aanleg voor kunsteohilder heeft, doch waarvan ik nog niets heb bemerk t, een fraaie verfdoos en voor m ijn nichtje een paar photogra- fiën kocht. De ruime winkel was zoo vol met koopers, dat ik moeite had er uit te komen. Die photografiën, die ik voor mijn nichtje kooht, deden mij tevens den ken aan het atelier van den heer J. PöRTZGEN in de Koningstraat No. 38, dat speciaal voor photografiever- grootingen is ingericht. De Koningstraat uitloopende en den hoek omslaande, bleef ik even stil staan voor den koek- en banketbak kerswinkel van G. A. GUSSENHO VEN, Verwulft 5. Het fijnste en edelste, wat, om het zoo eens te noemen, op het gebied van de koek en banketbakkerij wordt vervaardigd, zag ik hier bijeen, als marsopynfigu ren en harten, banketletters enz. 't Is een goed adres voor St. Nicolaas- lekkernyen. 't Is in de laatste dagen wel wat koud, dacht mijnheer X. en mijn winterjas is niet zoo heel mooi meer; 'k moet maar eens een nieuwe koopon. Hy gaat naar den winkel van de firma H. T. BAK Zn., Gr. Hout straat 77, en kiest er daar een uit, die mevrouw zoo keurig vindt, dat zy besluit daar voortaan ook de pel- lerinejasjes voor de kinderen te! koopen. Aan den overkant, Groote Hout straat 7S in het meubelmagazyo van den heer M. SAAGER, zag ik eene ruime sorteering van salon- meubeltjes en luxe-artikelen, die, naar het mij voorkomt zeer geschikt voor St. Nicolaascadeaux zijn. De firma VAN ASPEREN PIJPER Groote Houtstraat 158, heeft in hare netto étalagekast eenige mooie pop pen geëtaleerd, waarvan, naar ik verneem, de koopers van de coupon- netjesstof, percal en neteldoek, die, zooals een dame zeide, die juist voor de win'sel stond, zoo geschikt voot kinder- of poppenjurkea zyn, kans hebben eigenaar te worden. Elke buurt heeft zoo z'n eigen banketbakker, die van de straten buiten de Houtpoort, is P. J. VAN KESSEL, Houtplein, die weder een fraaie St Nicolaas-étalage heeft ge maakt, waar inzonderheid heerlijke harten van banket en chocolade zyn tentoongesteld. Er was gisterenavond een verstop ping in de Anegang wat ik allyd een leelijk ding vind, als ik haast heb en dat had ik juist. De menigte stond in zulke dichte rijen voor DE MA TADOR, dat ik wel vijf minuten wachten moest eer ik passeeren kon. Wat was er dan tooh Was er brand of een ongeluk gebeurd Neen lezer, maak u maar niet beangst. De heer Gompertz had een fraaie St. Nico laas-étalage gemaakt, waar we een huiBje zagen met sneeuw bedekt en waarlangs kinderen met een sport wagen reden, alles zoo natuurlyk, dat men zich met een klein beetje ver beelding op een der Alpen zou kun nen wanen. Maar helaas, we verkee ren niet in het Alpenland, maar in ons vochtig en kil Nederland. Nadat ik mij door die menigte heengeworsteld had, bekeek ik eens even de étalage van den heer ED. MEUWSEN, Anegang 21, waar weder evenals eiken winter fraaie bontmy een zyn te verkrijgen en verder bontwerk. Ik liep nu de War- moesstraat door, sloeg links den hoek om en bleef even stilstaan by den winkel van de firma P.VAN CITTERT Zn., Spekstraat 14, waar ik een paar echte jongensboeken kooht, om aan een mijner jeugdige vrienden oadeau te geven. Op de Groote Markt trok mijne kende sigaren. „Ia dat groote masrazyn in de Gr. Houtstraat 38 van PEEK CLOP- PENBURG moet je wezen om een goede jas te koopen," hoorde ik mijnheer A tot mynheer B. zeggon, toen ik dit kleedermagazijn juist voor bijliep. Gebr. JOLES en Co. hebben in hun bekend mantelmagazijn, Gr. Houtstraat 34 weder een ruime collectie dames mantels voorhanden, in a'lorlei soor ten en prijzen, hetzelfde mag gezegd worden van de mode-artikelen, in het magazijn van den heer J. R- PRENT VAN DEN BERG, Groote Houtstraat 96. Voor den winkel van den heer J. SLAGER, den hofleverancier in de Anegang 46, stonden zooveel inen- sohen te kijkeD, dat ik ook even bleef stilstaan, om de keurige étalage van dezen bontwinkel te bewonderen, 't Was een echte St Nioolaas-étalage, zooals we dat van deze firma gewoon zyn. Op den voorgrond allerlei soor ten bont en op den achtergrond een leeuwenkooi, waarin we een dieren temmer, sierlijk uitgedo -t met de zweep in de hand zagen en zoo den leeuw, die zich re:ds bewoog en den gevlek- ten tijger ontzag inboezemde. De menigte bontwerken zullen hier wel hunne koopers vinden. goed doen, neen dat kunnen zij niet 1' Deze meening van het publiek zal <und worden door de aoteurs, die uit de mislukte pogingen der critici munt zullen trachten te slaan om de Amsterdam8ch9 tooneeloritiek als een onding aan de kaak te stellen treurig zyn de gevolgen voor de would be tooneelspelers. Daarentegen zal het tooh velen aangenaam zijn, eens te zien hoe Giovanni, Heyermans, Rössing eu andere critici, zich vóór het voetlicht gevoelen. Indien bet plan doorgaat moet men ook de muziekcritici in de gelegenheid stellen van hunne talenten op het gebied dat zij criti- seeren, te doen blijken, door b.v. Carmen eens te doen opvoeren met Daniel de Lange (Abram Prikkie's boezemvriend) cis Don José, Brug man als Escamillo en van Milligen als Zuniga. Een Carmen is wel te vinden onder de vrouwelijke opera recensenten, wier aantal met den dag schijnt te groeien. B. A. B. BINNENLAND, t Amsterdam. 27 Nov. '95. Na langjloven en bieden, heeft zioh eindelijk de heer Fraacken, com missaris van politie te Maastricht over de vacature van hoofd der Am sterdamsche poli'ie ontfermd. Arme man'. Nu mag hij al de hatelijkheden slikken, die men voor onze politie steeds gereed heeft en haar bij elke ge- legenheidnaar het hoofd slingert, zon der er ook eens aan te denken dat een politiecorps van 700 man niet veel te beteekenen heeft, waar het moet zorgen voor de veiligheid en rust van zoovele honderdduizenden. Eerst wanneer de bezwaren die uit breiding van dit oorps io den weg staan, zijn opge uimd (hetgeen tot de onmogelijkheden schijnt tebehco ren), zal het mogelijk zijn de rust van Amstels veste beter te bewaren. Als er nu eens zoo een kleine honderd bereden politiemannetjes kwamen om wanneer de heeren Reens s. het weder eens in hunne hersenen halen, om „standjes te maken", ge noemde volksbevrijders eens te doen kennismaken met dat gedeelte van het lichaam hunner paarden waar de ruggen dezer dieren beginnen een pseudoniem aan te nemeD? Wat zou den wij van bereden politie veel nut kunnen hebben 1 Wat zou het fraai klinken wanneer opdepolitie-bureaux werd gecommandeerd„vijftig man bereden naar de taptoe om de orde te bewarenWat zou Steenkamp die nu in Ginneken zoo genoegelijk renteniert, zioh ergeren wanneer hy hoorde, dat Francken er in geslaagd was een politiecorps te vormen, dat nu eens niet belachelijk was. Doch helaas Als er weer een taptoe op den Dam wordt gehouden, zullen velen van het publiek weder met een schedelbreuk huiswaarts keeren, dat wil zeggen, naar huis gebracht wonden, de politie zal weder het pu bliek van een vleeschelijk, den Dam van een hakblokkelyk standpunt beschouwen, en aldus traohten weder om gehakt te vervaardigen. Steen kamp zal zich niet ergeren en be merken dat zelfs de Maastriohtsche politiecommissaris hem niet kan overtreffen in het besturen van het politecorps eener wereldstad uit zeven zegge zeven honderd dapperen be staande. Het is maar gelukkig, dat zij, die het anders zoo volhandig hebben thans een beetje rust kunnen genieten. De heeren inbrekers name lijk hebben het waarschijnlijk te druk met het maken van pakjes bestemd om op St. Nicolaasavond hunne geachte fa milieleden aan te bieden, dat ze heele- maal vergeten de Amsterdammers van overtollig zilver en luxovoorwerpen te bevrijden hoewel hun In Amsterdam vaak genoeg de gelegenheid als het ware wordt aangeboden; vele ingezete nen en vooral zij, die eerst onlangs geimporteerd zyn, schijnen nog maar niet te willen inzien, dat Amsterdam onder hare inwoners velen telt, die niet kunnen nalaten 's avonds de buitenwijken te bezoeken en te on derzoeken of deuren en venstersder huizen wel goed gesloten zyn, od, zoo dit niet het geval is, den bewo ners op voor hun zilver- of brand kast minder aangename wyze te kennen te geven, dat de gelegenheid den dief maakt. Wy zullen weldra het genoegen hebben de gezamenlijke Amsterdam sche tooneelcritioi ten tooneele te zien verschijnen, tenminste indien het plan wordt uitgevoerd, dat gere zen is in het vernuftig brein des Heeren Vriezendorp, Redacteur van het orgaan van het Ned. Tooneel- verboDd. De tooneelcritioi, die zoo goed de fouten weten aan te wyzeD, die het spel der beroeps acteurs aankleven, zullen zeker niet in staat zyn die fouten te verbeteren wanneer men geen muziekinstrument weet te be De droogmaking der Zuiderzee In eene Donderdagavond te Arn hem gehouden vergadering van de Alg. Handelsvereeniging h* eft de heer H. O. van der Houven van Oordt eene voordraoht gehouden over de economiaohe beteekenis van de af sluiting en droogmaking der Zuider zee. Hij behandelde achtereenvolgens de vragen: Wat wil men? Hoe wil men het? Welke zijn de gevolgen als men verkregen heeft wat men wil Wat men wil, weet de lezer. Het is het plan der Staats-commissie, dat thans is aangenomen als het p'an Hoe men het wil Alleen de Staat kan het werk op zioh nemen. Spr. zou als 't ware een apart departement er voor willen oprichten, dat van het debet en credit nauwkeurig boekhield, zooals in velo gemeenten de exploita tie der gasfabriek eene geheel af zonderlijke rekening heeft van de gemeente-finanoiën. Hij zou voor elke hectare een subsidie willen geven uit 's lands kas en rente berekenen ad 3 pCt. Voorts deed spr. eenige mededee lingen betreffende de wijze van ver deeling van don grond, waarvan elke te stiohten gemeente een aantal heo taren kosteloos zou ontvangen voor den bouw van sobolen, openbare gebouwen, markten enz. Hierna werd in 't breede nagegaan den invloed dien het werk zal hebben op den economisohen toestand van ons land. Om de 12e provinoie aan ons va derland toe te voegen, zal m9n oen werk hebben te verriohten van lan gen duur. Dit is reeds een groot voordeel. Er zullen 6 mill, 'sjaars verwerkt worden; omdat al het ma te iaal in ons land zelf kan worden aangeschaft, is de beteekenis van zulk eene som dubbel groot. De schipperij zal er wè! bij varen, ook de spoorwegen. Na de eerste 15 j «ren zal men op bet drooggelegde vak kunnen beginnen met het stich Un van boerderijen en dorpen. Wat is daar al niet noodig 1 Wij behoe ven dat hier niet breedvoerig te her halen. De tegenwoordige „vi les mor- tes- kunnen ook weder centra van het verkeer worden. Vervolgens werd de vrjag ter sprake gebraoht, of de waarde van het land en van de produoten van het land zal worden gedepreoieerd. Spr. zette uiteen, dat die vrees ijdel kan genoemd worden. De vissoherij-quaes tiö werd ook onder de oogen gezien; alsmede die der waterverversching van de aangrenzende provinciën. De heer v. d. H. v. Odie zelf deel heeft uitgemaakt van den be ginne af van het bestuur der Zui- derzeevereeniging, is een groot enthousiast voor het reuzenwerk. In antwoord op eene vraag van den heer Van Wyok uit Renkum over de begrootingen, verklaarde hij, dat de ramingen door de Staatscom missie eer te laag dan te hoog zijn be vonden.Liffiia De vergadering, hoogelyk ingeno men met de rede, nam eene motie aan, strekkende om te verklaren, dat zy het aanvangen van het werk wenscbelijk aoht. j De diamantbewerkers te Amsterdam terwijl zijn viervoeter zioh naast hem neervleide. Minka eohter een fijnen neus heb bende rook de geur van hetgeen onze stamgast met zioh omdroeg en werd, zeer tot verwondering van zijn baas, ere" onrustig. Hij begreep er niets van. maar tot zijn schrik zag hij opeens Minka, die nooit iemand kwaad deed op den stamgast aanvliegen en een geweldi gen beet doen naar den man. Algemeene ontsteltenis in den Bar. Maar die ontsteltenis veranderde in een kolossaal gelaoh, toen men zag,dat Minka geen pijnlijke lichaams- wonde had veroorzaakt, maar slechts ia den achterzak van meneer en dat het beest goed vast hield, bleek toen het jasje openscheurde tot aan den hals. Natuurlyk beschuldigde de stamgast den eigenaar van Minka, als zou deze zijn hond niets te eten geven en mompelde hij zoo iets van „bij den kuiper in den kostmaar de jas was en bleef gescheurd. Het zaakje werd bijgelegd, toen de eigenaar van den hond zioh bekend maakte als laiileur en onmiddellijk in de Bar op karre- wei ging, om den man weer toon baar op straat te kunnen laten gaan. Men meldt aan de Avondpost uit Den Bosch Als een merkwaardig feit kan wor den medegedeeld, dat de heer A. B. van der Steen, wethouder aldaar, volgens diens eigen verklaring in de jongste openbare raadszitting gedaan, alhoewel volle 70 jaar oud, nog nooit een bad heeft genomen. Deze verklaring moest dienen om het onnoodige van de oprichting eener gemeentelijke bad-en zweminrichting in het lioht te stellen. Dr. J. Ritzema Bos aanvaardde Vrydagmiddag in tegenwoordigheid van ouratoren, professoren, studen ten en belangstellenden in de Aula der Universiteit te Amsterdam het buitengewoon hoogleeraarsambt in de Ziekteleer der planten, met eene rede, getiteldDe ziekteleer der planten en hare beteekenis voor de beoefening der biologische weten schappen. Spreker omschreef daarin den aard der pythopathologie en gaf de plaats aan, welke haar toekomt in het sy steem der wetenschappen, en welke rol zij in de praktijk te vervullen heeft. Hy beschouwde de ziekteleer der planton niet als een onderdeel der plantkunde, maar als een zelfstandig toegepaste wetenschap. De beoefenaar dezer wetensohap wil de cultuur gewassen tegen schadelijke invloeden besohermen. Daarvoor is een pytho- pathologisch laboratorium noodig met twee of drie wetenschappelijke per sonen. en hoe dankbaar dan ook voor hetgeen door de zeldzame vrij gevigheid van den heer en mevrouw Scholten nu reeds verkregen is, wees spr. op de noodzakelijkheid van zulk een laboratorium, tot vorming van meer pytho-pathologen, en daartoe hoopte hij te kunnen medewerken. Ook voor de aan te stellen Rijks- tuinbouwleeraren en Rijks-landbouw- leeraren achtte hij 't goed, dat zij een zekeren tijd in zulk een laboratorium doorbrengen. Gedurig toch breidt de aardappel ziekte zich uitgedurig bederft de roest den tarweoogst; de reup heerscht bijkans elk jaar in Limburg en Over' ijselkroefziekte en maden bederven de uienbladluizen decimeeren in droge zomers de opbrengst van erwtenlaudde vlasbrand doet dik wijls den vlasoogBt mislukken. De dennenrups bederft de honderden hectaren met joDge dennen beplant, terwijl engerlingen vruchtbare wei landen waardeloos maken. Afdoende middelen ter bestrijding dezer plagen kunnen aangegeven worden. Hij meende uit een en ander getoond te hebben dat de leer der plantenziekten, zoowel omhaarprao tisohe als om haar wetenschappelijke beteekenis, een plaatBje waard is in de rij der wetenschappen. Na de gewone plichtplegingen te genover B. en W., curatoren en hoog leeraren riohtte spr. het woord tot den heer en mevr. Scholten, die door de stichting van een pythopatholo gisch laboratorium, aanleiding gaven tot de oprichting van een leerstoel in deze wetensohap. t Als directeur daarvan zou hn trach Men sohrufl uil Amsterdam aan ,eD reoht8lreet6 nu,lig |e zijDi a,B 'hoogleeraar de beoefening zijner we tenschap te bevorderen, er naar stre ven dat van het Willie Commelin het U. D. Op een dezer dagen gehouden vergadering vrn juweliers zyn vry ingrijpende amendementen voorge steld op het contraot tus3chen werk gevers,. werknemers en fabriekseige naren, zooals het door een commis sie, bestaande uit vijf personen, was opgemaakt. Er moet o. a. een amendement aangenomen zijn, waarbij het con tract alleen geldig verklaard wordt, indien het door alle juweliers is on derteekend. Daar dit vrijwel tot de onmogelijkheden behoort, wil men in dit amendement een middel zien om van het geheele contraot af te komeu. Minka had boet. In een der Bar's aan het Rokin te Amsterdam zat Woensdagavond een der stamgasten. De man had als versnapering voor zyn vrouw een reusachtige bokking uit van Laar's winkel mede gebracht spelen, is het tooh zeer goed mogelijk aandacht de kolossale winkel van J.jea zelfs vry zeker, dat men een val- P. KARTHAUS in de perceelen 8 achen toon, door een muziekinstru- 10 en 12. Hier kan men byna van 1 menten voortgebracht, onmiddellijk en stak die zonder erg in zyn onder- alles koopen schoono vazen, mouie j zal opmerken. jas, trok in de Bar zijn overjas uit pendules, hanglampen, ganglantaarns Het publiek zal by de opvoering van en vergat weldra onder het genot enz enz. een tooneelwerk d or tooneelcritioi, van een „grocje koud", alles om zich TRIO in de Groote Houtstraat 55 (die vry waarsohynlyk ongenietbaar heen. i,ooft naam mii rrnrrl nol .nn\ „ammam 7.U Scholten Laboratorium (ter herinne ring aan hun veel belovenden te vroeg gestorven zoon gestichtj leven uitga ten bate van alle takken van bodem cultuur in ons vaderland. Een onzer abonnés meldt ons het onderstaande od voegt er bij, dat het beslist historisch is. Mijn vriend maakte een ritje per fiets langs een binnenweg, die door zjjne landerijen loopt. Zyn hond, die meegegaan was, liop achter in een veld met kluiten. Plotseling hoort hij den hond aanslaan en ziet hy een haas loopen in een voor, die reoht- hoekig op den weg aanloopt. Myn vriend spurtte zoo hard hy kon, met het gevolg, dat hy en de haas precies op hetzelfde oogenblik bij de samen komst van weg en voor kwamen. De haas, die nu eerst myn vriend ziet zich niet meer inhouden kan, springt plotseling op en wel juist onder den rechterarm van den fiets rijder, die den arm stevig tegen zich aandrukt en zoo gemakkelijker dan ooit een langoor te pakken krijgt. ~~v.« ...V, „_1 De moord te Rotterdam. Omtrent deze duistere zaak meldt de N. Rott. Ct. van Vrijdagavond: Volyverig is de politie, en met name de reoberohe, in de weer met haar onderzoek in de zaak van den gruwelmoord. Aan alle bureaux heeft men het druk met lieden, die inlioh- tingen komen geven. Voornamelijk op het Centraal Bureau aan de Kaas markt is de toeloop somtijds zóo groot, dat de mensohen queue maken. Met dat al zijn die inliohtingen zoo vaag, dat zij de politie geen noemens waardig lioht, doch wel veel beslom meringen bezorgeD. Met het hooren van al die lieden en het onderzoeken van hunne verhalen is men den ganschen dag bezig, onder de onmid dellijke leidÏDg van den hoofdcom missaris en den hoofdinspecteur H. W. Moulyn. Zeker is het, dat men tot op dit oogenblik, in spijt van alle loopende geruchten, den vermoedelijken moor denaar nog niet heeft. Vol verlangen worden de resultaten der onderzoekingen van de naar elders gezonden politiebeambten te gemoet gezien. In de stad verkeert men in een toestand van opgewondenheid, die door alle lagen der maatschappij heendringt. Hedennamiddag zijn in alle koffie huizen en tapperijen met milde hand door de politie facsimile's verspreid van den brief, aan den vader van den vermoorden knaap gezonden. Overal waar die facsimile's door tussohenkomst der politie zijn aan geplakt met de persoonsbeschrijving van den moordenaar, vormen zioh groepen menBchen, geheel vervuld van de gruwelijke geschiedenis. Volgens een gerucht zou het schrift van den brief door eene vrouw alhier herkend zijn als dat van een persoon, met wien zy eenigen tyd samen ge leefd heeft, en die, zeeman van be roep, van hoogst onzedelijk gedrag, uit zijn dienst ontslagen is. Een feit is het, dat de bedoelde vrouw, in gezélschap van een rechercheur, naar Amsterdam is vertrokken. Gesignaleerde personen. Afd. Rotterdam. 2025. Voss. August, ook zich noe mende, Schultz, 27 jaren, middelma tige lengte, donkere knevel en haar. Hij draagt een blauwe jas en staande boord met omgeslagen punten 2026. Duve, Uustav, ook zioh noe mende Harloff, 27 jaren, lang, rood achtig blonde zware knevel. Hij draagt donkerblauwe kleeding. Beiden worden verdaoht van moord. De Duitsche Regeering vraagt hunne uitlevering. Opsporing en aanhouding wordt verzocht en bericht aan De partement van Justitie. Er van door. Aan drie verpleegden in het Toe vlucht voor dakloozen arm het Ni- colaaskerkhof te Utrecht werd Woensdagmorgen opgedragen om met een wagen beladen met een aantal door de verpleegden vervaardigde houten voorwerpen voor huishoude lijk gebruik zich naar de omliggende gemeenten te begeven, en te traohten een en ander te verkoopen. Ten einde moeilijkheden te voorkomen wordt steeds een bepaald persoon ais geleider aangewezen, die dan tevens met het ontvaogea der gelden is be last en deze des avonds thuiskomende moet verantwoorden. Woensdagoch tend werd met die taak zekere N. belast, een man die reeds geruimen tijd werd verpleegd en dien men meende te kunnen vertrouwen, doch die getoond heeft dat vertrouwen onwaardig te zijn. Toen er namelijk goed wat was verkocht en men be sloten had de terugreis te aanvaardeD, liet hij opeens zijne makkers in den steek, de ontvangen gelden mede nemende. Wel poogden dezen nog hem op te sporen, dooh toen zij daarin niet moohten slagen bleef hun niet anders over dan om maar met den bijna ledigen wagen en zonder geld naar huis terug te keeren en daar van het gebeurde mededeeling te doen. De zaak is thans in handen der politie. Buitengewoon groot is het pluvieren (wilsters), dat dit jaar in Friesland in slagnetten wordt gevan gen. Een der poeliers ontvangt da gelijks p.m. 1200 stuks, door een ja ger werden hem op één dag 300 ge bracht, door dezen en zyn zoon gevangen. Dat deze vangsten goed geldelijk voordeel aanbrengen, zal men kunnen begrijpen, als men weet, dat de poeliers iederen vogel met 40 cent betalen. De meeste worden ver zonden naar België. Te Smilde had Donderdag een vreeselijk ongeluk plaats. Op de boer derij van den heer Harders, emeritus predikant aldaar, was men bezig met het vervoeren van klei met karren. De heer Harders, die hierbij een oogenblik tegenwoordig was en op een der karren had plaats genomen, viel, toen de paarden op hol gingen, van de kar op den grond, waardoor een der raderen over zyn hoofd en sohouder ging. In allerijl werd ge neeskundige hulp ingeroepen, ook uit Assen, dooh korten tijd na het onge luk is de heer H. overleden. Een ijs slachtofler. Hoe kort 't ook gevroren heeft, tooh heeft het ys reeds een slachtof fer gemaakt. Te Haulerwyk waagde ziob het vierjarig zoontje van den kleermaker Akkerman op het broze vlak, met het gevolg dat hy erdoor Sport en Wedstrijden. De uitslag van den 50 royls wieler wedstrijd tusschen vrouwen in het R'iyal Aquarium te Londen gehouden, is als volgt1. mrs. Graoe in 2 u. 43 min. 25 sec.2. mile. Gannao (of Cannoe; demeesteFranschensohijnen onder haar nom de guerre te rijden); miss Blaokburne. Rechtszaken. Valsche bankbi1 jatten. Voor de reohtbank te Rotterdam is Donderdag behandeld de zaak tegen een lithograaf, beklaagd van in of omstreeks Juli of Augustus j'. val- scheliik drie biljetten van de Neder- landeche Bank van vyf-en twintig gulden te hebben gemaakt, waarvan twee genummerd EN 8175 en een zonder nummer, met het het oogmerk om die als eoht en onvervalsoht te gebruiken, terwyi uit het gebruik daarvan nadeel ontstaan kon. De man heeft reeds een tuchthuisstraf van twaalf jaren onde-gaan, hem opgelegd wegens het bedriegelijk namaken van 35 briefjes en biljetten eener door de wet bekrachtigde (geauthoriBeerde) bank en het desbe- wust gebruik maken van drie dier nagemaakte biljetten. Bekl. geeft op, na zijn ontslag den 4en Mei een maand te hebben ge woond bij een broeder te Amsterdam vanwaar hy toon naar Rotterdam is gegaan. In Arasterdam had hij niets voor den kost uitgevoerd, terwijl hij te Rotterdam het plan heeft opgevat een sigarenhandel te beginnen. Hij leefde van zyn utgaanskas De teeke- ningen, ter zitting aanwezig, zegt bekl. gemaakt te hebben naar een echt bankbiljet van f25. Beklaagde geelt een besohryving op welke wyze en waarmede hij die teekeningen maakte. Een kastje, waarin zinken platen, in judicio aanwezig, zegt bekl. gebe zigd te hebben om teekeningen die by gemaakt had, te bergen en glad te maken. Al de bij beklaagde in beslag ge nomen voorwerpen, papieren, alle ter grootte van bankbiljetten en geel oranje gekleurd, kleursels enz wijzen in hoofdzaak er op te hebben gediend tot het vervaardigen van bankbiljetten. Bekl. zegt die teekeningen alleen ge maakt te hebben om ze als schilder stukjes op te hangen, nimmer met de bedoeling om ze a!s echte biljetten uit te geven. Alles wat ter tafe! aanwezig ip, erkent hij dat gediend heeft bij zijn bedrijf als lithograaf, niet tot het maken van sigaren. Hoewel de schijn, na het ondergaan van zoo'n zware straf voor bet ver vaardigen van valsohe banknoten, tegen hem is, ontkent bekl. de bedoe ling te hebben gehad de laatst door hem gemaakte biljetten uit te geven. De eerste getuige, een buurman zeido van bekl., dat hij erg op zichzelf leefde, bijna nooit uitgiDg en tot laat in den nacht op was. De ramen zijner woning waren met kranten beplakt. Een 10 jarig meisje, die wel bood- sohappen voor bekl deed moest eerst kloppen vóór zij binnenkwam. Eens was zij zonder kloppen binnengeko men, waarover bekl. boos was, zeg gende: ze hebben niets te meken met hetgeen ik uitvoer. Over een stoel bad zij eens een geel biljet zien han gen en toen aan bekl. gevraagd of hij die zelf maakte Waar p hy ten antwoord had gegeven„wel neen. kind, hoe kan je dat denkenEen andermaal had hij gezegd bankbil jetten te mogen maken. Aan de moeder van dat 10 jarige meisje had bekl. ge zegd in tabak en sigaren te handelen en daarvoor rekeningen te maken. In den laatsten tijd had bekl. het zeer armoedig en kreeg hij zoowei van haar als van andere buren eetwaren. Eene week daarna echter (zoowat een week voor bekl 's arrestatie) had hij aan deze getuige en aan een andere vrouw geld betaald dat hij sohuldig was; ook de huur was toen door bekl. betaald. Bekl. zegt van een oom f3.50 te hebben gekregen. Als deskundigen worden nog ge hoord de heeren J. J. Viirtheim, drukker te Rotterdam en mr. Ch. Ensoheclé boekdrukker te H arlem. Beide deskundigen geven een zaak rijk verslag omtrent de vervaardiging va.i bankbiljetten. De eerste verklaart nog dat de afdruk door bekl. genomen is van een zinken plaat. Bekl. erkent dit. Het O. M., aantoonende 's mans benarde omstandigheden, waarin hij in den laatsten tijd verkeerde en op de omstandigheid wijzende, dat hij doorkneed was in de kunst van het maken van valsohe bankbiljetten, achtte bewezen dat bekl. de biljetten heeft gemaakt met de bedoeling om ze te gelegenertijd uit te geven; dat hij zioh mitsdien heeft schuldig ge maakt aan het Bubsidiair hem ten laste gelegde, en vorderde diens vor- oordeeling tot 6 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. C. M. s'Jacob trachtte de rechtbank dui delijk te maken dat het door bekl. gepleegde feit veel meer valt onder art. 440 Wetboek van Strafreoht dan onder dat van artt 225 en 226 van dat Wetboek. Uitspraak 10 December. öemengd Nieuws. De petroleum8trijd. Het is niet onbelangrijk, sohryft het tibld.kennis te nemen van eene lirnnlairA vAlka rlnnr de bekende

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 10