mmmm. Kaars ra Arbeid. Kamers van Arbeid. TE KOOP: TE HUUR: Do moord te Rotterdam- Het droevige drama, dat te Rotter dam is afgespeeld wordt steeds sterker romantisch getint. Een correspondent van de Telegraaf te Rotterdam, die naar het schijnt als amateur-detective in deze zaak optreedt, doet het vol gen ie verhaal Woensdagmiddag begaf ik mij op weg naar den West Zeedijk, waar ik huis voor huis bestudeerde, terrein voor terrein onderzocht, in een woord den géheelen middag doorbracht met snorren in die buurt. We'.ke gevolgen deze arbeid had, hoop ik later te kunnen medadeelen thans wensch ik alleen te vermelden, welke zonderlinge geschiedenis er hei gevolg van was. Woensdagavond tusschen 6V3 en 7Vs uur werd aan mijn woonhuis eeu briefje bezorgd het was een dubbel velletje, goedkoop geroit papier, in drieën gevouwen en in elkaar gestoken. Als adres stond boven op de gesloten zijde in een blijkbaar verdraaide, maar kennelijk onbeholpen hand: mijnheer L. van de krant. Hat briefje zelf luidde als volgt „Mijnhe<r, „Ik heb u wel zien viguleere van xnidag op de Wes3eedijk u beu wel siaak maar niet genogt om hem te vinde ik kan u en u kan mijn ook goet. Kom u nu Donderdag nagt om 12 uur op die plek waar dat lijk is gevonde, dan zai uw inligtig gegeven worden. „Ik ben Goddank de moordenaar niet maar ik weet alles maar kan niet langer zwijge maar u moet alleen komaie. Zag dit niet tegen de pelie- sie anders kom ik niet." Stel u in mijn plaats lezer, wat zoudt ge gedaan hebben Ik was niets lekker te mcede, toen ik hei epistel had gelezen en ik moest eerst eens een poosje kalm zitten denken. I* eindigde met het brief ie bij den hoofdcommissaris te brengen. Deze meende, waaraan ik ook een oogenblik had gedacht, dat het een canard kon zija; maar dat het geval toch te mooi kan zija om het te laten loopen. We spraken al dat ik zou gaan, gewapend met een revolver en een rustbewaar der. terwijl de hoofde mmissaris zou zorgen dat het terrein omringd was. In Levj-.i van nood zou ik schieten en de opgestelde mannen toeschie ten. Alias geschiedde. Ik ging 11); uur van huis, met een der anuere cor respondenten van dit blad, zooiat in het ergste «t-val dit bericht toch niet voor Dc Telegraaf zou verloren ge weest zijn. Kwart voor twaalf waren we tegenover het verhoogde terrein. Hier en daar «agen we een zwarte schim staan, waarvan we echter wis ten dat het goed volk was, en-deden alsT we ze niet zagen. Even voorbij hat terrein gaat een weg van den ijk af, naar eenonop- gehoogde strook die langs de sloot loopt tot aan den kuil waar ik meest zijn. D.t pad Blceg ik na een laatsten handdruk met mijn collega gewisseld te hebben, in. Ik v elde cp de wijzers vsn mijn horloge, 't was 10 minuten voor middernacht is: begon <le 600 pas te loopen, die (ik had het 's morgens uitgeteld) mij van den kuil scheid ien. Het was bir weer; de regen, door den sterken wind voortgezweept, sloeg bij stroomen in mijn gezicht en het was zoo donker, zoo donker, als de nacht. Maar is moest vooruit, wie weet wat me dacr wachtte. 300: de helft ik bleef even staan. Niets hoorde ik om me heen dan het huilen van den wind; daar drongen van uii de verte de 12 slagen van een klok tot me door nog een en nog een nauw hoorbaar Vooruit, ik was te laat, 5'JO en drie boc- men links aan den slootkant Is had de richting gehouden, nog 50 pas, weer drie hoornen, nu voorzichtig en het duurde niet lang of nog don kerder dan de omgeving, lag daar beneden de kuil, het gra voor me. Is bleef even staan, spande oogea tn ooren zooveel mogelijk in, nam mijn revolver iu de linkerhand over, den rustbewaarder in de rechter, en daalde behoedzaam de helling af, langs hetzelfde paadje, waar ook de moordenaar moet zijn af- en opge gaan. Tien pus recht vooruit. Ik stond op de plek waar ik moest zijn. Er was niemand. Zou hij al weg zijn? Ik voelde weer op de wijzers van mijn horlogo nog niet 5 minuten over twaaif. Wachten. Onbeweeglijk bleef ik staan, ocren en oogeninspannend sooveel ik koD. 't Werd kwart over twealf niemand kwam. li begon de hoop op te geven dat er nog iemand zou Komen. Neg 5 minuten, nog 5 en tosn klom ik naar bo ven, en begon ik den terugtochtmet looüen schoenen; want is. voni het o zoo naar, dat de politie rannen voor niets waren gekomen. Kwart voor één was ik bij mijn collega terug. 'tWas een ui geweest, dachten we. een kwajongensstreek, van den een of den ander. Maar stel U mijn verbazing voor, toen ik vanmorgen aan het ontbijt het navolgende briefje vond, met dezelfde hand, hoewel slechter dan het eerste, geschreven, dat men om streeks 6Vs ujir uit de bus had gehaaid. „Dat viel niet mee mij heer L maar ik het geschreven U moet niet aan da peiiessie zeggen er ware stie- kumeis bij de keete en aan het spoor laat u deze nu ook aan de peiiessie zien want het is verkeken en let op dertien December." Ook dit briefje berust bij den hoofdcommissaris, en op het oogen blik denk ik liever niet. Ik begiijp er niets van. Er is Vrijdag m9t betrekking tot den moord op den jongen Hoogsteden te Rotterdam weer een nieuwe pu blic itie verschenen, waarin behalve de 11000 belooning voor de aanwij zing van den moordenaar ook een flinke gratificatie wordt toegezegd voor degenen die aanwijzingen verschaft, die leiden tot het vinden van de kleeren van den vermoorden knaap. Deze worden in details beschreven. Het 6jarig knaapje, dat uit de ouderlijke woning te Rotterdam ver mist werd, is nog niet ontdekt. Men vermoedt dat het knaapje bij ongeluk in het water geraakt en verdronken is. Vrijdagmiddag werd de watermolen naby Volendam, beheerd en bewoond door Gebr. Kelderman, door den blik sem getroffen. De felle wind bracht het zijne er toe bij om in slechts korten tijd den molen tot den grond toe in de asch te leggen. Waarschijn lijk door denzelfden bliksemstraal ontstond brand in het bijna aangren zend perceel, de hofstede van den heer Kasbof. die eveneens geheel afbrandde. Bij het afzenden van dit bericht vreesde men voor \erdero branden. Alles was verzekerd. Ontsporing. Op de lijn 's Hertogenbosch—Hel mond ontspoorde Donderdagavond de voorlaatste tram van Helmond, ten gevolge waarvan de locomotief om kantelde en maobinist en stoker ernstig letsel bekwamen. De stoker, die aan hoofd en armen met brandwonden was overdekt, werd ter verpleging naar het Liefdehuis te Vechel overgebracht. Een hoefijzer, dat later op de iail3 werd gevonden, bleek de oorzaak van het ongeluk geweest te zijn. Op de Donderdag-middag van Vlissingen vertrokken dag-mailboot Nederland hadden twee matrozen, toen zij in zee zijnde de toplantaarn moesten hijschen. het ongeluk door een hooge zee tegen het dek gewor pen te worden, waardoor zij ernstig gekneusd werden. Bij aankomst te Queenborough werden zij naar 't hos pitaal te Chattam gebracht, waar bij onderzoek bleek dat bun beenen ge broken waren. Donderdagnacht is aan den Hoo- gendijk onder Siions ingebroken bij G. Haaitsma. De vrij bejaarde II. woont daar met een huishoudster, wier broeder daar juist dien nacht sliep. Drie vermomde kerels drongen "bin nen. Toen de jonge S. Jansraa onraad vernamj sprong die 't bed uit, op hen af en kreeg een van hc-n in zijn knuis ten. De twee anderen bevrijdden hun makker en schoten daarbij S. J. in de beenen. De geneesheer werd ge haald, die den kogel evenwel niet kon verwijderen. Opmerkelijk is. dat bij een inbraak, voor een'ge dagen te Beetgumermolen, eveneens drie man waren. ;t Zju zeer gowenscht zijn, dat de politie dit driemansobap kon vatieD. De q';>aeBtie der Coats. Rica Packet. Nu de Engolsche regeering hare memorie inzake de Costa Rica Packet naar den scheidsrechter, prof. Martens te St. Petersburg, heeft gezonden, zal onze regeering, krachtens art. 3 van de betreffende overeenkomst tus- schen ons land en Engeland, uiterlijk drie maanden na ontvangst van een afschrift van het Eagelsche stuk, eene tegen-memorie aan prof. Martens moeten opzenden. Van dit stuk ont vangt de Engelsche regeering dadelijk een afschrift. Bechtszaken. Sen internationale dief of niet. Den isten October jl. is te Amster dam een bediende van de firma Mat- thes Bormeester iu de Warmoes straat, aan het kantoor van de kasver- eeniging op de Heerengracht te Am sterdam bestolen. Toen nl de bediende Cornells Lindeboom aan de Kasver- eeuiging geld had afgegeven, is een zekere George Singer, een Engelsen- man van geboorte, met een porte feuille van genoemden kantoorbedien de er van door gegaan. Bij de Gast- huismolensteeg werd de dief gevat' en ingerekend. In de dagvaarding wordt bekl. ten laste gelegd, dat hy op 1 October jl. in het gebouw der Kasvereeniging uit den zak van Leonard Cornelis Lindeboom heeft weggenomen een bundel bankbiljetten, ter waarde van f6890, toebehoorende aan de heeren Matthes en Bormeester, met het oog merk om zich die bankbiljetten wederrechtelijk toe te eigenen. Bekl, stond Vrijdag te Amsterdam terecht. Hij is 46 jaar oud, geboren te Liverpool, van beroep handels agent en erkent den diefstal gedaan te hebben. Bekl. zegt bij de Kasver eeniging gekomen te zijn om daar connecties am te knoopen en in geldverlegenheid zijnde, zag hij den bediende, en heeft toen van de gele genheid gebruik gemaakt, temeer daar hij ook geen geld had om naar Engeland terug te keeren. Verder deelt beklaagde mede hoe het geval zich heeft toegedragen. Hij was op dezelfde bank gaan zitten als de bediende, heeft toen door een hand greep de portefeuille uit den zak van den bediende gehaald en is toen op de loop gegaan. Bij de Gasthuismo- lensteeg heeft de bediende hem by den kraag gegrepen en bek!, heeft daar het geld weggegooid, 't Spijt bekl zeer. dat hij den diefstal ge pleegd heeft. Bekl. is toen door een agent gevat. Verder deelde bek!, mede, dat hij 24 Sept. in Amsterdam gekomen is met het doel handel in fruit te drijven, maar bekl. had geone adressen by zich. Een bedrag van f48 had by medegenomen en nog ongeveer f 10 op zak. Bekl. is getrouwd en den eersten nacht, dat hij te Amsterdam was voor den diefstal heeft hij niet in een logement doorgebraoht. Get. C. Lindeboom, bediende by de firma Matthes en Bormeester zegt, dat hy f20,000 in zijn binnenzak heeit gestoken, de rest in eene portefeuille welke hij in den zijzak van zijn jasj e gestoken heoft. Zekere Bekker, die op dezelfde bank had gezeten, had den handgreep van bekl. gezien en vroeg get. toen hy even naar het loket was gegaan en terugkwam „mis je ook wat waarop get. merkte dat hij het bedrag van f6390 miste. Buiten gekomen, had een voorbij ganger tot get. den dief aangewezen, die over de Warmoosgraeht het op een hollen zette. Er liep ook nog een tweede persoon naast bekJ. Bekl. ontkende een medeplichtige gehad te hebben. Get. Bekker kreeg van den presi dent van de rechtbank, mr. Meinesz, een pluimpje voor zijue opmerkzaam heid. Get. heeft ook twee personen hard zien loope Get. P. J. C'oelen stond op den Singel met twee zijner zoons te praten, waarvan er een zag, dat de dief een pakje weggooide. Dit heeft get. op geraapt en aan Lindeboom ter hand gesteld. Het pakje bleek de bank biljetten te bevatten. Nadat een zoon van get. het boven staande bevestigd had, verklaarde een agent van politie bekl. in arrest ge nomen te hebben. Hij bad nog een pet en een jasje in zija zak. Aan bekl. werden photographieën overgelegd en hem gevraagd of hij deze herkende als do zijne. Deze photo's zijn opgenomen in de gevan genis te Parijs, waar bekl. twee straffen zou ondergaan hebben onder andere namen, eens 4 maanden en de tweede maal 5 jaar. Bekl. ontkende de gelijkenis niet, maar zeide dat het zijne photogra phieën niet waren. Mr. Regout, substituut-officier van justitie, aaD het woord komende, wees op de treffende gelykenis der por tretten met het uitzicht van bekl. Spr. meende dus niet met een ge wonen dief te doen te hebben, even min met een bandelaar in fruit. Het weinige geld, dat bekl. bij zich had, bewijst dit. Bovendien had bekl. geene adressen bij zioh, terwijl in October geen handel in fruit gedreven wordt. Spr. wees verder op de pet en het pakje in den zak van bekl. gevonden, wat vermomming aanduidde. Niet alleen staat het vast, dat de diefstal wettig en overtuigend bewezen is, maar men heeft te doen inet een internationalen misdadiger. Spr. re- quireerde vier jaar gevangenisstraf. Da verdediger, mr. Lamberts Hurre!- brinck, protesteerde ten sterkste tegen de uitdrukkingen van den officier van justitie, waar deze sprak over „internationale misdadigers." Hiervan is niets bewezen, want eene gelykenis der portretten zegt niets Eigenaardig is het, dat er ver schil van lengte ls tussohen de twee te Parijs veroordeelden en bekl. een verschil in liohaamslengte van 5 cM. zelfs. De commissaris van politie te Rotterdam heeft zelfs nog over eene „waarschijnlijkheid" ge sproken, en wat de vermomming betreft, merkte de verdediger op, dat men zich niet vermomt door verwis seling van pet en jas. Dit moest de officier van justitie welen, die uit de Zuidelijke provincie komt. Spr. vroeg, waarom het niet mogelijk is dat bekl etn kleinhandelaar in fruit is en dat hij nog geene betrekkingen had op gezocht, was hem ook niet kwalijk fe nemen, daar hij nog slechts éen dag in Amsterdam vertoefde. Nadat spr. er nog aan herinnerd had, dat bekl. niet met kwade bedoelingen aan de Kasvereeniging kon gekomen zyn, zeide hij, dat by hem vaststond, dat bekl. geen internationale dief is, maar een beginneling op het pad der on deugd. Spr. roept dus de clementie der rechtbank in. Na re- en dupliek wordt de uit spraak bepaald op 13 December. &2MES8D NIEUWS Eleeirisehe trams. Tengevolge van het steeds toene mend gebruik van electrische trams, zijn talrijke onderzoekingen gedaan naar de be3te wijze, waarop men de ftroom-circulatie kin vaststellen,zoo wel in ve band met de motorbewe ging als in verband met de dynami sche beweegkracht. De Revue générale des sciences steeds naar vooruitgang zoekende, behelst over dit onderwerp merkwaar dige bizonderheden. Het betreft hier niet, W9l te ver staan, trams met accumalatoren, maar die met ondergrondsche- of boven- grendsehe geleiding. Pezelaatsten, die hei talrijks: zijn, nemen wij als voorbeeld. Men weet, dat bij dit systeem een draad in de lucht is gespannen, langs en boven den weg. Deze draad geleidt den stroom. De wagen is van een klein toestet oll y geheeten, voor zien, een soort van katrol, die wan neer zij in verbinding met de draad is, omwentelt, en dient om den stroom over te brengen raar den motor, die met de as in verbinding staat. Aldus wordt de stroom overgebrao'at in arbeidsvermogen, nu moet hij nog naar zijn uitgangspunt, de dynamo teruggeleid worden. Bij sommige trams heeft men een tweede trolley aangebracht en een tweede draai evenwijdig aan de eerste. De oplossing van het zuiver electrisch vraagstuk is geleverd; de stroom cir culeert met eene gemakkelijkheid, te benijden door de reizigers voor wier vervoer bij is opgewekt. Maar het netwerk van de boven- grondsche geleiding, dat reeds geen aangenaam uitzicht geeft, wordt dan dubbel ongeriefelijk. Dit stelsel heeft men daarom zooveel mogelijk ver meden. Men heeft zich bij voorkeur de rij tuigwielen en de rails ten nutte ge maakt; maar juist daardoor open baarden zich verschijnselen, die vol strekt niet voo;z:en waren. Wij kunnen volstaan met mede te deelen, dat de rails bestaan uit kleine staven, eenige meters lang, verbonden door spalken en nagels. Deze verbin dingspunten zijn een groot beletsel voor de goede geleiding der electrici teit. Men stelde voorop, dat de grond als een goede geleider zoo welwillend zou zijn den stroom van de eene rail naar de andere over te brengen. Maar de grond kon de electriciteit niet voldoende geleiden. Toen nam men zijne toevlucht tot koperen dradeD, en verkreeg daar mede de gewenschte verbinding. Dit was uitstekend voor zwakke stroomen, zooals die men gebruikt voor het over brengen van eleetrieche signalen, maar onvoldoende voor de sterkere, die men voor de tram noodig heeft. Men werd dat op eer.e eigenaardige wijze ge waar. Na ee'ige^ maanden merkte men op, dat de water- en gasbuizen en ook de telefoonkab 1?, die in den o ntrek der rails in den grond lagen vee', gebreken en lekken hadden, zco dat zij ongebruikbaar werden. Bij blootlegging bleken zij geheel ver teerd te zijn. Dit was ver. o-raakt door de electriciteit, die bij de ver bindingestukken te veel weerstand ontmoetende, zich in den grond ver spreidde om er de metalen buizfn te ontmoeten, die op deze wijze als ge leiders dienst deden. Men begrijpt levendig dt. t bet klach ten regende van de telvi jon maatschap pijen, de maatschappijen voorga3-en waterverbruik. Om dit gebrek te ver helpen, kwam men er toe het middel ie vinden, om met de rails een ge- leidingaweg te vormen, die zio goed mogelijk was. Toen het bleek, dat al de verbicdir.gs.-ystemen het gebrek behieldeD, dacht men er over ze te vermijden, door de rails aan tlsa.r te soldeeren. Eene langdurige aarzeling en niet zonder reden Wat zou er gebeuren als de tusschecruimte tusschen twee op elkaar volgende rails, die ze in sta»t stelde uit te zetten, niet meer bestond En men berekende, dat als een rail uit éin s:uk 10 K.M. lang was, en onder den invloed eener temperatuurs- verhooging van 10 graden kwam, zij dan 1 Meter 10 c.Meter langer zou worden. Wat zou er gebeuren bij grootehitte? Zouden er niet ernstige ongelukken te duchten zijn, als: het oplichten van de rails; het opbreken van straten en het omvallen van rij tuigen En ten ieder aaizelde, een ie Ier w chtte voorzichtig op de proefneming van zijn buurman. De Amerikanen met hunne gewone stoutmoedigheid waagden het eerst den proef. De Revue générale des Sciences be schrijft de merkwaardige proefnemin gen, die ingenieurs van verscheidene merikaanscke maatschappijen hebben gedaan en de resultaten daarvan, die bemoedigend schijnen. Verscheidene van deze maatschap pijen hebben het tyeteem van soi- deeren langs electriscnen weg in prak tij k gebracht en wei op verschillende manieren, waarvan sommige zeer ver nuftig. Ook nu weer zal Amerika aan de oule wereld een voorbeeld vau on verschrokkenheid moeten gever; dat deze zich ten nutte zal welen te ma ken, zonder te vergeten dat. zooals het oude spreekwoord zegt, de voor- zichtighei 1 de moeder yan de wijs heid is. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad heelt Vrijdag gecon cludeerd tot handhaving van de af wijzing der civiele vordering van f12,000 door een jonge dochter, we gens beleediging, ingesteld tegen den uitgever van den Limburger Koerier. Uit alle deelen van Engeland ko men berichten over den hevigen storm, die zeer aanzienlijke .schade heeft aangericht. In de steden werden sohoorsteenen neergeworpen, in de parken zware boomen afgebroken, schepen die aan den wal lagen gemesrd werden los gerukt en dreven weg. Te Cardiff is het gebouw voor de Lonóensche ten toonstelling van 1896 voor een groot deel verwoest. De schade is zeer groot. Te Airdrie in Schotland is een bak- steenen gebouwtje omvergewaaid. Een stad verbrand. De stad Mariestad in West-Gotland is Donderdagnacht afgebrand. Slechts de openbare school, een hotel en het station bleven ongedeerd. Drie vier den van de bevolking zyn zonder onderkumen. De brand woedt voort. De gemeenschap per telegraaf, per telefoon en per spoor is verbroken. Vervolg Stadsnieuws. Schipbreuk, Men meldt ons uit IJmuiden en V eisen Noodweer op Zee. Van nacht zyn twee schepen, een Russisohe en een Noorsche bark gestrand n.l. een buiten en een binnen de pieren. Een halve kotter is geheel zonder tuigage komen aandrijven. Een stoomschip in de haven voor anker liggende verspeelde voor niet minder dan f5000 aan kabels. De booten in de haven moesten hulp van sleepbooten vragen omdat alle trossen braken. Een Belgische visohsloep is tegen het seinlioht van den Noorder strek dam gevaren en vervolgens op den dam gestrandeen man is op het licht overgesprongen. Nader seint men ons nor: Tien man van de Nooische bark en vier van de vischsloep zijn gered. Vermelding verdient de bizonder kra nige redding, in het werk gesteld door den man van het seinlicht en de loodsleerlingen. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 11 December 1895, des na middags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoek eervol ontslag on derwijzeres 2e klasse 2e Burgerschool. 2. Voorstel B. en WW. ontwerp van wet tot wijziging van de grens tuescbeo Haarlem en Heemstede. 3. Schrijven B. en W.W. brug Ringvaart van den Haarlemmermeer- polder. 4. Voorstel B. en W.W. met rap- pori commissie van financiën, adressen iJ. P. M. A. Vogel e a. en J. Giebels en J. v. Seivellen, huur gedeelten van de Nissaustraat, met bezwaarschrift van den majoor, eerstannweiend-in- genieur alhier. 5. Id.id.airestimmerlieder.-vereer i- ging „Door Eendracht Verbetering" bestrijding van werkloosheid. ij Id. id. adres H. Schaap Jr. e.a. wijziging aanvang groenteumarkf. 7. Id. id. adressen F. M. baron van Lijn leu en G. L. van Lennep e a. tot fsluiting van een gedeelte der Lange Laan. 8. Id. id. voltooiing bestrating Es- schilderstraat. 9. Id. id. adres J. Bekouw maat regelen tegen onveiligheid veroorzaakt door honden. 10. Iid. wegruiming pomp in de Burret traat. 11. I J. id. vaststelling staat te vel len en te verkoopen boomen enz. 12. Id. id benoeming commissie tot herziening der verordening op het verleenen van pensioen en'. 13. Benoeming Rsgert S'. Elisa beth's of Groote Gasthuis. 14. IJ. 3 leden commissie van toe- z'cbt op het lager onderwijs. 15. Id. lid commissie van deskun digen, beloeld bij arf. 40 van het gas-contraet. 16. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer 3a klasse 2e Bur gerschool, 17. Id. id. id. onderwijzer 3e klasse kostelooze school D. 18 Verslag opzichter gasveriichticg over October jl. Ofsohoon de bassins van de Zwem school aan de Houtvaart door een aarden dam van de vaart zijn afgeslo ten en bet water door een filter heen, door de werking van een windmolen of handenarbeid ii de bassins wordt gemaleD, heeft de heer Sprenger ten einde te voorkomen, dat de Zwem school bij het keerschen van Cholera of eenige andere ziekte, midden in het badseizoen, zooals in 1894 is ge schied, gesloten moet worden omdat men vermoedde dat het water in de Houtvaart besmet was, den 26 Mei 1895, een artesische put van 32 meier diep, laten boren, die 16 18 M3 frisoh, helder duinwater in een et maal geeft. Om nu zekerheid te ver krijgen dat het buitenwater hoege- nzaind niet in de bassins kan dringen, zal de inrichting geheel door een waterdichte schoeiïug afgesloten wor den. zal er een pomp geplaatst wor- deD, die door den bestaanden wind molen, een gasmotor, of handenar beid in werking zal gebracht worden, en die de bassins geregeld en over vloedig van bronwater zal voorzien. Daar bovengenoemde verbeteringen groote kosten zullen vereisc'nen, heeft de heer Sprenger zich tot den ge meenteraad gewend, met verzoek, de Concessie met een aantal jaren te verlengen. Het is te hopen dat de moeite en geld, aan bovengenoemde uitbreiding ten koste gelegd, ruim schoots mogen vergoed worden door eene ruime toetreding van nieuwe leden. Vervolg Nieuwstijdingen, De niet eervol ontslagen secietaris der gemeente Alkmaar, de heerN. v. d. V., is Vrijdag door den officier van justitie in voorloopige hechtenis gesteld, na verhoor by den rechter-1 commissaris van strafzaken. In het circus-Carré te Amsterdam komt 12 Februari het circus van den heer Wolff zich eenigen tijd vestigen. Rijwiolbelasting. Naar wij vernemen bestaat bij het bestuur van den Alg. Ned. Wielr. Bond het plan in Amsterdam een groote meeting te beleggen, waarin de bezwaren tegen de voorgestelde rijwielbelasting zullen worden be sproken. Als sprekers zouden !o. a. de hteren prof. van Hamel en d'Aulnis de Bourrouill worden uitgenoodigd. Een aanzienlijke brand. Te Smeerling (gem. Onstwedde, Gr.) brandde door onbekende oorzaak Woensdagavond de kapitale boerderij van den h er G. Boels af. Slechts met groote moeite konden zioh de bewoners redden. Niet minder dan 3 paarden, 25 koeien, 12 varkens en een veertigtal kippen kwamen in de vlammen om, terwijl omstreeks f1000 aan papier- en zilvergeld verbrandde. TELEGRAMMEN WEENEN, 7 Deo. (Reuter.) De Kamer verwierp gisteren het voor stel van den heer Pernerstoffer. waarin de urgentie gevraagd wordt voor de kiesrechthervorming. StoaavaarSMcMsa. Het stoomschip Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, arr. 6 Dec. te Padang. Het stoomschip Veendam, van de N.A.S M.f van Rotterdam naar New- yorh pass. 6 Dec. des na u. 3 uur 30 min. Lezard. Eurgerlijke Stand. Ondertrouwd; 7 Dee. J. J. Vredenburg en J. H. Rees. W, G. L. v. d. Schaar en H. Blankwater. Bevallen: 5 Dec. C. Deliseen v. Hoofl d. C. J. A. JanssenKroo- nenburg z. 6. A. E. de Vos—Smoren- burg z. (1.1.) M. Hoogendoorn—v. d. Kleijn d. A. Wallaart—Kapann z. C. Pielage—v. d. Veen d. F. P. ter Horst Zegers z. 7. C. C. Lijcklama Kennik d Overleden: 5 Dec. Ta. W. Geenevasen 13 m. d. Oranjebooinatr. 6. E. Lm ge veldv. d. Enden 64 j. Zijlweg. A. L. Miezen beek 2 j. z. Nobelstraat. ADVERTENTIES Eie vervolg Adrertentièn in het Tweede Bind. ""oproeping. Die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of papieren cf waarden onder hunne berusting hebben behooreude tot de nalaten schap van den heer A. J. A. W. KöHLER, gewoond hebbende te Haarlem en aldaar op den 30sten November 1895 overleden, wer den verzocht, daarvan opgava cf betaling te deen vóór d:n 20sten December e.k. ten kantore van den notaris J. WILLEMS, Gierstraat No. 14 te Haariem. Aan alleD dia iets te vorde ren hebben van-, verschuldigd zijn aan-, of onder zich hebben, behooreude tot de nalatenschappen van wijlen den Heer en Mevrouw ABRAHAM SAMUELS-DA SIL- VA, laat.-t gewoond hebbende te Haarlem, Spsa-ne 21, en aldaar on langs overleden, wordt nog verzccnl daarvan opgaaf, betaling, afgifte of mededeelitig te d ea vóór der. 15en December 1895, ten kantore van den Nutar.s W. K. LOEFF, te Haar lem, Gr. Hou'straat 95. De Particuliere Arbeidsraad noodigt beUngs'.e'lenden uit tot eene bijéénkomst iu de. Sociëteit ,,DE KROON", op Woensdag 11 dezer, de! avonds ten 8 uur, waarin ds Rechtskundige Adviseur van den Arbeidsraad, de Heer Mr. H. Ph. DE KANTER, zal besp eken het wetsvoorstel van den Minister van Justitie tot oprichting van Namens den Raad voornoemd A RESINK, Voorzitter. C- G. KOEN, Secretaris. Een Huis mei ïiilu ie Huur, in het midden der stad, f3.— per week, tc bevragen Janstraat 79. c«üWat 1MB i- Jc boste inwrijving tegen Jicht, Rhouinatiek, Lendenpijnen, kor tom togen pijne.-van allerlei nardV Anker-Pr .n-Expeller. tUnf is met Gt k-J "dl aan c- wenden togen K ies - pijn. Hoofdpijn en Verkoudheid V Anker-Paia-Expeller. Ellq| moet dus steeds in ieder dl huisgezin voorhanden wor den gehouden? Anker-Pain-Expeller. Prijs 50 c., 75 c. en ƒ1.25 Jc flcsch. Voorhanden in dc meeste Apo- theken en hij F. AD. RICHTER Co. te Rotterdam. Te Amsterdam hijUloth, Cldbao en v.Tuyll. Een Fox-Terrier en drie jongen, oud 7 weken, ras zuiver. Adres J. A. BRUIGOM, Leiaschevaart 28e. Een Bovenwoning voor een «til gezin. Huurprijs /2,75 per week. AdresBurgival 35. VAU A91 STEL, Kaasmarkt.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2