jjemer, SohUrmann,Wolber3, Beooari. porting, Gerlings en Claassen. Iffegen de heeren van Gemert, Kré- £je, Enschedé, Savrij, van Breemen, elltenburg, Swens, van Lennep, de en Beeremans. rjThans trekken de heeren Savrij Mulder en Krelage hunne mo- ijs in. Ook de heer Jager Gerlings ekt zijn motie in, doch zal die jèor een nieuwe vervangen, luidende L volgt: commissie uit de ingezetenen. Sr beoordeeling van een ontwerp van jet tot vereeniging van een gedeelte Jr gemeer te Heemstede met de ge beente Haarlem 4Overwegende, dat uit den uitslag gehouden stemming over de mo van de heeren dr. A. E. van ïToyen en rur. F. A. Bjjvoet gebleken J, dal door de meerderheid het voor- ol tot grensregeling wordt afgekeurd, dit bij besluit van Gedepu- ejerde Staten van Noord-Holland van e] October 1895 no. 75 werd voor des tel d; ^Overwegende," dat uit1] de beraad- in de gehouden vergade -Jngen der commissie voortvloeit, dat verandering der grens van do tlemeenten Haarlem en Heemstede in uimeren ziD, voor eerstgenoemde Jemeente niet alleen wensohelijk, maar is; li Wenscht, dat in het rapport aan iieeren Gedeputeerde Staten uit te Ijrengen, met aanvoering der ver- Ichiliende beweegredenen, er met jadruk op worde gewezen, dat eene door hen moce worden als volgt „Van het Spaarue langs d8 Gast- juisvaart tot aan h'-t Blauw bruggetje, ijan daar langs de Kraaijenestersloot >|o de Emmauslaan tot den Wagenweg, dan de grensscheiding volgende isschcn Vredenhof en Eindenhout ver de Leidsche vaart langs den eg naar Oosterduin dezen westelijk volgen tot aan het punt waar hij e Houtvaart snijdt. Het voorstel wordt ondersteund. De heer Savrij stelt voor hieraan ie te voegen „verklarende Haarlem izicn bereid om aan Heemstede te .vergoeden het verlies, dat zij lijden zal." Dit is billijk, wenschelijF en ook htvoerbaar, omdat de restitutie be- aald kan worden uit een overschot, imdat Haarlem belasting heft naar ien grooteren maai staf dan Heemstede. De heer Enschedé vraagt opnieuw if het rapport van de commissie door de vergadering zal worden onderzocht in vastgesteld of niet. Spr. acht het niet loodzakelijk. Daarom zou hijdehee- en Gerlings en Savrij aanraden hunne noties in te trekken, omdat de com missie die in dat rapport kan opne- nen. Het is beter die op te nemen als wenschen in het rapport, dan daarover een besluit te nemen. Hoe kan deze vergadering een grenslijn 'ast stellen? Dat is 't werk van Ged. Staten. Evenmin behoort het denk- leeld van vergoeding tot de compe- entie der vergadering. I De Voorz. geeft den heeren in over weging, niet meer dan tweemaal het woord te voeren volgens het regle ment van orde. De heer Savrij heeft alleen het denkbeeld genoemd als gegeven voer de commissie en s niet zoozeer op den vorm amendemeut of voorstel gesteld. De heer Jager Gerlings is 't vol komen met den heer Enschedé on eens, waar men de regeling van G. S. niet goed acht, is 't van groote waarde dat de meerderheid van deze vergadering uitmaakt welke grens- regilieg zij dan wel gewenscht acht, aan de Comm. v. Rapporteurs wenscht spr. dat niet over te laten. De heer Sckürmann betoogt dat de heer Enschedé de taak der Comm. wat breed opvat. Niet de opinie van de Comm. v. Redactie is de zaak, maar die van de geheele Commissie. De heer Krelage huivert allengs voor zijn mandaat als lid der C. v R. Het za! moeilijk zyn al die moties er in te brengen met iiun considerans. Spr. wenscht evenals de vorige spre ker. in elk geval, dat het rappoit gedrukt en ter amendeering aan de leden rondgezonden zal worden. De heer Savrij trekt zijn amende ment in. De heer Gonnel vreest, dat het bij wenschen zal blijven, als men niet bij verdere onderhandelingen overleg ple6gt tussohen de beide gemeente besturen. Dit acht spreker - meer ge- wenscht en stelt daarom de volgende motie voor: De commissie, van oordeel dat voorstellen tot wijziging der grens regeling haar steunpunt behooren te vinden in voorafgaand overleg tus- schen de beide gemeenten, gaai over tot de oide van den dag. De Voorz} acht dit liet van de com petentie van deze vergadering. Het behoort nitt tot de taak dezer Com missie, zooals die bij de wet is om schreven. Spr. maakt daarom bezwaar tegen de motie. De heer Gonnet wil het dan niet als motie voorstellen, maar beveelt het denkbeeld aan. De debatten worden gesloten en het voorstel—Jager Gerlings ia stemming gebracht en aangenomen met 21 te gen 8 stemmen. Voor waren de heeren Cohen, van Gemert, Enschedé, Savrij- van der Steur, Bertling, Swens, Goedkoop, Hulseboscb, van den Berg, vanRoyen, van Lennep, Bremer, Schürmann, Wolbere, de Breuk, Beccari, Beere mans, Voorting, Gerlings, Claassen. Tegen de heeren Mulder, Gonnet, Wijnhoff, Bijyoet, Krelage, Van Bree men, Peltenburg en Willemse. Daarna werd overgegaan tot de artikelsgewrjze bebandeling van het vcors'.el van Ged. Staten. Geen der artikelen lokte debat uit. Thans stelt de Voorz. de vraag, of men het rapport der Comm. van Re dactie zal drukken en nader vaststel len, dan wel dat aan de commissie van Redactie zelve zal overlaten. De heer Enschedé als lid der C. van R. heeft tegen hot laatste be zwaar en wensoht, dat de geheele vergadering het vaststelt nadat het door de C. van R. is opgemaakt. De Voorz. is van een ander ge voelen; zoo krijgt men niet het beste werk. Ten slotte wordt besloten het rap port te doen drukken en door de vergadering nader te doen vaststellen. De vergadering werd te 3 uur ge sloten. Letteren en Knust Te Weenen heeft, volgens den correspondent van de N. R. Cteen nieuwe opera van JohaDn Strauss. „Waldmeister" genaamd, bij hare eerste opvoering in het Wiedener Theater een enorm 6uoces gehad. De oritiek stelt de muziek op éen lijn met het beste wat Strauss gecompo neerd heeft. Zij herinnert in veel op zichten aan die van de „Fledermaus'', het liefste wat Strauss geschreven heeft. De tekst is van Davis, en het stuk speelt in den tegenwoordigen tijd in Dresden. De opvoering dezer nieuwe operette is voor den 70 jarigen Strauss een groote voldoeningna afloop is de Walzerkönig uitbundig toege- j uïcht In de Vrijdag gehouden buitenge wone algemeene vergadering van den raad van bijstand der Maatschappij Apollo te Amsterdam,*werd medege deeld, dat voor den lSen December een voorstelling georganiseerd is door de Vereeniging „Bogaers" te Zaandijk. Opgevoerd wordt „Lotos" van mevrouw Snijder van vVissen- kerke, en het „Oud Zaan's bruilofts feest uit de Bloem van Zaandijk", door Gerrit Jan Honig. Waarschijn lijk zal ook in dit speelseizoen door de „Haarlemsohe kunstclub" voorde Maatschappij eene voorstelling in Amsterdam worden gegeven. Spurt 8ii Wedstrijder. De bekende ruiter Cody heeft zich dezer dagen te Ziirich op een zyner beste renpaarden gemeten met drie wielrijders uit Lyonafstand acht kilometer. Reeds waren negentien ronden gemaakt, en de wielrijders spurtten naar de eindstreep, toen Cody de teugels vierde; het dier haalde iD, kwam de fietsers opzij, daar sprong de ruiter in eens uit het zadel; het paard stond stil, naast hem lagen de drie wielrijders bloedend op de baan over hun vernielde machines heen. De prachtige renner had een paardlengte achter de fietsers op een steen getrapt en zijn rechter vóor- been gebroken. Toch rende bij voort; wild door de pijn sloeg hy met z'n achterpooten naar de wielrijders, met zooveel kracht dat de stalen pedalen en andere deelen van de drie wielen werden afgebroken. Een der fietsers had zijn sleutelbeen gebroken en verschillende kneuzingen gekre gen den middelste was de zadel stang in het lichaam gedrongen, daarbij ernstige hoofdwonden, zoodat zijn toestand zorgelijk isde derde alleen kwam er met lichte schram men, builen en wonden af. Cody schoot onmiddellijk op de baan zijn lievelingspaard dood. Sschtasakeu. Voor de arrondissements-rechtbaok te Arnhem stond Zaïerdag terecht A. van Emmcnes, redacteur van de Voonvaarts, ter zake van smaad schrift. Bekl. had in de nummers van 25 October en 2 November van genoemd weekblad aan twee officie ren en twee burgers te laste gelegd het als getuigen a déoharge in een voor het kantongerecht behandelde vervolging wegens drankwetsover- treding afleggen van een valschen eed. Als getuigen a décharge werden thans o.a. op verzoek van bekl. ge hoord het geheele kantongerecht en de vier heeren op wier klacht de strafvervolging is ingesteld. De eisch was 8 maanden gevan genisstraf. Bekl, wiens advocaat mr. Biederlack niet was verschenen, droeg zelf eene verdediging voor. Uitspraak 17 dezer. Da vergiftigingszaak te Am sterdam Zaterdag werd dezejizaak voor de -echtbank voortgezet. (Ofsohoon alle getuigen gehoord zijn (n bekl. ook het verhoor heeft ondergaan, werden ook nog enkele vragen gedaan, naar aan leiding van enkele verhooren voor den rechter-commi8saris. Daarop wzs het wcord aan den subst.-offic. van justitie mr. G.J.Ph. graaf Schimraelpenninck die er aan herinnerde, dat het vaststaat, dat de huisvrouw van bekl. aan arsenicum overleden is. Of door een groot toeval heeft de vrcuw de groote hoeveelheid arseni cum ingenomen, óf het is opzettelijk gedaan. Van die toevalligheid is ter terechtzitting niets gebleken. De quaeslie van zelfmoord verwierp spr. ten eenenmale, ofschoon zij er dik wijls over sprak, daar niemand harer huisgenooten de bekl, zelf ook niet er ooit aan geloofde. Tot de schuld van bekl. komende, wees spr. op de volgende aanwijzin gen. Bekl. heeft arsenioum in huis gebraoht, terwijl hg bij hit eerste verhoor beweerd heeft nooit dat ver gif gekocht te hebben, wat naderhand door hem is ingetrokken O a. wees spr. op het geldeiijk be lang, dat bekl. bij den dood van zijne vrouw had (de polis ad f 1000). Zoo was bekl. op het geld belust, dat hij dadelyk een voorschot vroeg. Spr. kwam tot de oonc'usie. dat het vergiftiging was met yoorbedach- ten rade en requireerde eene gevan genisstraf van 20 jaar, ontzetting van de rechten van art. 3S W. v. S. voor den tijd van 25 jaar en vernietiging van de voorwerpen, die tot deze ver giftiging gediend hebben. Na de pauze kwam het woord aan mr. P. W. de Koning, verdediger van bekl. Spr. noemde eenige feiten, die aan wijzen, dat de vrouw zioh eenige malen van het leven heeft willen be- rooven, door verdrinking en ophan ging- Uit het getuigenverhoor is perti nent gebleken, dat de vrouw 30 No vember nog op straat is geweest. Waarom is het dan niet mogelijk, dat de vrouw toen arsenicum gekocht heeft, wat zoo gemakkelijk te krygen is, al i3 het dan niet bij apothekers, zeker wel bij drogisten. Deze klacht is nog gehoord in de vergadering van den geneeskundigen raad in Noord- Brabant en Limburg, en ook de des kundigen hebben het verklaard. Bo vendien wordt arsenicum in talrijke vakken gebruikt. Het staat bij spr. vast, dat de vrouw arsenicum uit bet poederfleschje heeft genomen. Uit de verhooren van de deskun digen is verder gebleken, dat het lang niet onomstotelijk vaststond, dat er 3,4 of 5 December arsenicum gebruikt moet zijn. De eerste vond het onaan nemelijk, de tweede onwaarschijnlijk en de derde kon geen beslist antwoord geven. Spr. beriep zich nog op een grooter geleerde dr. Falck te K ei, die geschreven heeft, dat een accuut geval niet binnen IS uur hoeft af te loopen. Het kan 3, 4 of 5, ja zelfs tot 16 dagen duren. De vrouw behoeft de drie laatste dagen dus geen arse- j nicum gebruikt te hebben. Taylor! heeft geconstateerd, dat de brakingen binnen tien uur komen als maximum tijd. De officier van justitie heeft het innemen van vergif in de laatate dagen als hoofdbeschuldiging genoemd, en deze vervalt door sprekers betoog, daar het koopen van vergif op 3 Dec. door bekl. altijd als uitgangspunt ge kozen is. Uit hetgeen spr. gezegd heeft, zou volgen, dat 4 Dec. de bra king het meest zou zijn als de vrouw 3 Dec. had ingenomen, terwijl 4 Deo. een van de beste dagen was. Op grond van een en ander is het niet aan te nemen, dat de vrouw na 3 December arsenicum heeft gebruikt Reden tot zelfmoord was er vol doende wegens haar zitkelykeu toe stand, haar zenuwachtigheid van aard. Pleiter ging na de onbetrouwbaarheid van de getuigenis van Anna Jansen, waaromtrent pl. verder uitwijdde. PI. meent dat er twee dingen moge lijk zijn,dat bekl. of levenslang veroor deeld wordt, öf vrijgesproken. De officier van justitie heeft de vergifti ging als dit geval de gemeenste mis daad genoemd, een tusschenweg is du3 niet mogelijk. Bekl. is wel geen sympathiek mensch, niet altijd even eerlijk in geldzaken en vrij lichtzinnig in vrouwen-quaesties, maar hij is on schuldig. Pi. wees ten slotte op enkele cou- ranten-besohouwingen, die het deden voorkomen als hadde de man sohuld. Men is dus vooruitgeloopen op het oordeel der rechtbank. En ten laatste zou het pl. aangenaam zijn als hij in het vervolg op aangenamer wijze aangesproken werd en eenig verschil werd geraakt tussohen beklaagde en verdediger. Het pleidooi, met de meeste be langstelling aangehoord, wa3 hierme de ten einde, waarop de voorzitter zeide den verdediger nooit onheusch behandeld te hebben. Da uitspraak wordt bepaald op 21 December. e ei e n g d Nieuws. De „upper ten thousand" van Lon den, vooral de dames, hebben zicb op een nieuwe dwaasheid toegelegd op het rooken van thee-cigaretten. Er be staat reeds een fabriek, waar in het groot de fijnste ChiDeesche thee- cigaretten worden vervaardigd. De voornaamste prikkel van dit nieuw mide-artikel moet do buitensporig hooge prijs zijn. Eilbert Le Noir, de man, die Vrij dag in de Fransohe Kamer twee revolverschoten loste, heeft nog niets medegedeeld over de beweegredenen, welke hem tot deze zonderlinge daad hebben geleid. Het schijnt evenwel zeker, dat men te doen heeft mèt iemand, wiens geestvermogens niet geheel in orde zijn. Ten minste de politie had reeds sedert eenigen tijd haar aandacht op hem gevestigd wegens de heftige rede voeringen, welke hij in openbare ver gaderingen placht te houden. Voor zoover bekend, behoort hij ciet tot de anarchisten, zoodat aan dit incident geen bizondere beteekenis behoeft gehecht te worden. Dezer dagen is te Lyon een weduwe overleden, die in haar onderhoud voorzag door het verkoopen van dag- en weekbladen in een der kios ken. In de overtuiging, dat zij daarbij niet meer dan een droog stuk brood won, liet men haar, wier uiterlyk van armoede getuigde, geen plaatsgeld betalen. Na haar doodsbleek evenwel, dat de weduwe een aardig fortuintje bezat. In] haar woning werd, veilig verborgen, een kist gevonden, die 65 0?0 ranca goudstukken en 35 000 francs zilver bevatte Een erfgenaam voer de 100 000 francs der weduwe is niet bekend. Een horlogemaker, geboortig uil Pas de Calais, heeft een horloge uitgevon den, dat kan praten. I iplaats van flag werk is er een kleine phonograaf in geplaatst. Een Fransch geneeskundige dr. Aubry had reeds vele jaren geleden in een werk, dat reeds eenige druk ken heeft beleefd, over een onder werp van gerechtelijke geneeskunde eenige merkwaardige gevallen van overerving bij misdaad behandeld en de personen met name aangeduid. Onlangs werd dit gedeelte van dit we.rk elders a ngehaald en zoo kwam het onder de oogen van de dochter van een der genoemde personen. Die oudedameheeft nu tegen den schrijver en de uitgevers een burgerlijke vor dering ingesteld wegens hoon en do rechtbank te Parijs heeft den eiBoh toegewezen. Zij overwoog dat hoe zeer de schrijver blijkbaar allem oen wetenschappelijk doel heeft beoogd, hij dat evengoed had kunnen berei ken zonder namen te noemen en dat dat noemen, zonder dat daarvoor eenige geldige reden bestond, het wanbedrijf van hoon daarstelt. We gens de goede bedoelingen bepaalde de rechter zich echter tot het bevel dat het aanstootelijke gedeelte uil het werk moet worden verwijderd en tot veroordeeliDg van den schrijver en zijn uitgevers in de kosten van het geding. Postduiven. In Italië zijn in den iaatsten tijd herhaaldelijk proeven genomen om trent de mogelijkheid om Sardinië door middel van postduiven met het vasteland in verbinding te stellen. Bij een dezer proefnemingen waren de beide te verbinden punten Rome en het e:land Ja Maddalena. onder linge afstand 270 KM. Telkens wer den 4 a 6 p stduiven opgelaten van de op Madda'ena opgelatene kwamen ie Rome, 5 van de te Rome opgelatene kwamen te Maddalena aan. De duur der reis liep van 4 uur 50 min. tot S uur 18 min.de gemid delde snelheid bedroeg dus 45 KM. per uur. Deze proef bewijst, dat de duif zich niet laat leiden door het gezicht van het punt, waar zij komen wil. Om toch het eiland la Maddalena van Rome uit te kunoen zien, zou men zich te Rome meer dan 5000 M. in do lucht moeten verheffen de duiven gaan echter nooit hooger dan 4000 M. Esn andere proef werd genomen tussohen Cagliari en Napels. De 45') KM. bedragende afstand werd gemid deld in 9 uren afgelegd. Bij proeven tussohen Engeland en Noord-Amerika genomen kwamen van 9 duiven, die per schip van Bos ton naar Londen vervoerd en in laatstgenoemde plaats drie maanden later vrijgelaten werden, 3 over den oceaan. De eene bereikte direct Boston, een tweede werd te New-York, een derde in bet AUeghanygebergte terugge vonden. Een goudland. Vóór eenigen tyd hebben er in de Times brieven gestaan, waarin de aandacht gevestigd werd op den ur- neralen rijkdom, in goud voornamelijk ven Brilsch-Columbië. Een Londe-' naar, die er meer en zekers van weten wou, schreef toen aan den eer sten minister van Britsch-Columbië, Theodore Davie, en het antwoord staat nu in de Times te lezen. De minister bevestigt in hoofdzaak al wat in de genoemde brieven omtrent de goud- en zilvermijnen van het land gezegd is. Het zijn tot nog toe vooral Amerikanen die de mijnen ontginnen, en de maatschappijen kee- ren al spoedig na hare oprichting dividenden uit. Zelfs de zilvermynen, hoe laag de prijzen ook staan en hce ver het erts vervoerd moet worden, leveren winst op. Die van het Slocan- district rekent' de minister tot d9 rijkste zilvermijnen van het geheele werelddeel. Hij noodigt zijn landge- nooten uit, eens te komen onderzoe ken, welken rijkdom aan goud en zil ver deze kolonie heeft. De brand te Marienstadt in Zweden schijnt in een bakkerij ontstaan te zijn. Donderdagmiddag is het blua- schingswerk geëindigdde schade wordt op een millioen kronen geschat en 600 mensohen zyn zonder dak. Eenige personen werden gekwetst, maar niemand werd gedood. Pater Rosignoli, de man die na der tien jaren gevangenschap bij den Chalief eindelijk wist te ontsnappen, keert weer naar Afrika terug. Er zijn nog gevangenen in de handen der Derwissen achtergebleven. Voor hun bevrijding gaat hij nu werken. Er zijn or, volgens pater Rosignoli, nog een vijftig. Het zijn vijf Italia nen, eenige Grieken en Zwitsers, een paar Duitschers, twaalf Syriër?, tien Joden uit Smyrna, ea een Oosten rijker, Niefelit. De mail uit Afrika heeft nadere bijzonderheden gebracht omtrent het oproer, dat omstreeks half November is uitgebroken te Baihurst, de hoofd stad van de Britsche kolonie Sene- gambië. De inlandsche bevolking der stad is in opstand gekomen, uit on tevredenheid over dwangmaatregelen van de militaire autoriteiten. De politie en de soldaten werden in de kazernes teruggedreven. Daar een opperhoofd in de botsing gedood was, bestormde de bevolking het regeeringspaleis en rukte de Britsche vlag afde kantoren werden geplun derd. De gouverneur kon zijn leven slechts redden door aan den wensen van het volk gehoor te geven en het vertrek der troepen te gelasten. Bij hun heeDgaan werden de soldaten uitgejouwd en met steecen gewor pen. „Chinoiserie- Er zijn wel eens staaltjes medege deeld van de manier waarop deC'hi- neezen geschiedenis schrijven. Het laatste wordt overgebracht door den oorrespondent der „North China Daily News" te Sjansi. Da autoritei ten hebben namelijk in do steden der provincie een verslag, geïllustreerd nog wel. over de jongste geschiede nis van Formosa doeu verspreiden. Het vermakelijk stuk heeft dezen inhoud .IDe legers van China en Japan hebben gevoohten tot de derde maand van dit jaar. Na de vrodesverklaring heeft China Formosa aan Japan over gedragen, maar tegen de verwaoh- ting waren de Formosanen hiervan niet gediend. De Japanners gingen er heen en hun soldaten deden aan vallen van de vierde maand tot deu Iaatsten dag der eerste vijfde maand. Do opperbevelhebber van Formosa Lioe leverde meer dan dertig veld slagen. De Japanners wonnen er geen enkelen, en door een krijgslist doodde generaal Lioe 30 000 Japan- j sche soldaten, verwoestte een dertig ijzeren oorlogsschepen en nam er een twintig. Toen zocht Japan hulp bij mogendheden in het westen, bij Engeland, Frankrijk, Amerika en Rusland. Zij allen antwoordden gun stig den zesden dag der tweede vijfde maand. Elk der genoemde landen, en Japan, besohikken over dertig ijzeren oorlogesohepen en der- t:g of veertig houten, en die werden aiie met dappere soldaten. SO of 90,000 man en meer, gevuldzy trokken naar Taipebfoe en Am.'ing en leverden slag. In den avond van den zes 'en der maand begon gene raal L;oe het gevecht op 60 li af- stands van Aruping. Plotseling, Lioe had een krijgslist bedacht, spoot er vuur op aan de oppervlakte van het waterde vreemdelingen maakten zich gereed om er van door te gaan,' maar generaal Lioe's zeesoldaten bonden onder water al de schepen met ijzeren kettingen vast, zoodat ze zich niet bewegen konden Den zeven den der maand hield het vuur op, want dé vreemde schepen en soldaten waren allen verbrand. Deze zeeslag was als die slag in ouden'tijd met den rooden muur van vlammen. En onmiddellijk was elk der genoemde mogendheden van vrees vervuld voor generaal Lioe, zooals iemand bang is voor oen tijger. De beide volgende dagen namen Lioe's dapperen tien ijzeren oorlogssohepen, 30 of 40,000 van do oorspronkelijke bewoners van Formosa, een 100,000 Zwart vlaggen, en zij vielen de Japanners (te land) aan. Zij vermeesterden on-1 verwijld Tjangtejikou, Taipehfoe,Ma- koeantao en vele andere plaatsen. Ook Japan8che wapenen zonder tal. Het Japan8che volk van alle soort werd gedood en gewond, ontelbaar velen. Van zulk een kastijding kan Japan in een dag niet bekomen zijn. Verzonden van Tientsin. Koeangsoe, het 21e jaar, de 2e vijfde maand, den 28en dag." Vei Volg Stadsnieuws. Een Muziekkorps is een kostbare instelling. Zal het aau billijke eiscben voldoen, dan moet het talrijk zijn en daarbij het gehalte van de musici bevredigend. Dat spreekt als een boek. Maar niet minder natuurlijk is het, dat dit alles geld k- st en dat het in; een tijd als deze, een periode van ooncurrentie op elk gebied, wel eens niet meevalt om do balans van een goed korps behooilijk te doen sluiten. Deze omstandigheid is aanleiding, dat Commissarissen van het korps een beroep doen op de burgerij, om de goede zaak te steunen door in te teekenen op een reeks van vijf con certen, te geven in de concertzaal van de Sociëteit „Vereeniging" door het voltallige korps. Om aigemeene deel neming mogelijk te maken, ia de; prijs zeer laag gesteld en wei op1 slechts fö voor de vijf concerten, d.i. alzoo éen gulden per concert, waarvoor men toegang heeft met zyne dames en minderjarige huisge nooten. Het is zeker overbodig hier een lofrede te houden op dit muziekkorps. Wij behoeven slechts te herinneren aan het feit, dat het onder de orkesten van denzelfden omvang, die dezen zomer in 't Brongebouw hebben ge speeld, volgens de algemeene opinie de eerste plaats innam. Zulk een orkest moet voor Haarlem behouden blijven, en wij sporen dan ook Haar lems burgery met overtuiging aan, om in te teekenea op de lijst voor de vyf concerten, die Commissarissen van heden af zullen doen circuleeren. Wij meldden reeds vroeger dat de heeren Ch. Kriens, en Henry Vöïl- mar op een tournée door ons land de beide nieuwe sonates door olari- net en piano op. 120, v?n Brahms ten gehoore zouden brengen. Ook hier ter stede zullen zij zich doen hooren en wel Zondagmiddag 15 dezer. Zij hebben zich tevens verze kerd van de modewerking van den zanger Henry Heuschling, Professeur de Chant, "a la Cour Royale de Belgique. Haarlem-Zandvoort Spoorweg- Maatschappij. Over de maan 1 Augustu-: Opbrengst reizigers ƒ13390.83 idem goederen 8-54.36, idem diversen 109 27 Te zamen /'14c 54 51, Per dag en per kilometer/54 48. Het liefdadigheidsconcert, gegeven door „Arii et Religioni" van Amster dam, ten bate der St. Elisabethver- eenigiDg alhier, heeft na aftrek van alle oukosten opgebracht de som van f509. By de onlangs, ten huize van den heer 'ozef Israels te 's Gravenhage. gehouden beoordeeliDg van de ont werpen voor een omslag van „De Hollandsohe Revue'' (uitgevers De Erven Loosjes alhier), is de prijs van honderd gulden toegekend aan het ontwerp, dat tot motto voerde „Een voud" en dat bij opening van het begeleidend schrijver, bleek te zyn van den heer J. P van den Berg, decoratieschilder en leoraar aan de school voor Kunstnijverheid alhier. Drie-en-dert:g ontworpen waren inge zonden. De st; andiruen te IJmuiden. Omlrent de strandingen vermelden wij nog de volgende bijzonderheden De Belgische visacherskotter Nathalie. kapt. Jos. Kantoa van Ostende, kwam Vrijdagnacht één uur tu9schen de piereD, waar het roer werd wegge slagen. Het schip werd gedreven tegen een dammetje, één man van de zes sprong in torentje en het schip dreef vervolgens op den noorder strekdam. De vijf man van het sohip werden gered door vletterlieden. Men had reeds zeB dagen op zee storm gehaJ. Het schip is verloren. De jonge man uit het torentje, Gustavc Picard ge- heeteo, is met moeite gered door loodsleerlingen, na 11 uur op deze gevaarlijke plaats te hebben doorge bracht. De loodsleerlingen die hem met moeite van het torentje redden, waren C. Noordberg, loodsleerling, le kl., P. Molenaar en S. van Leeuwen, 'oodsleerlingen 2e kl., W. C. Rijpma, J. van Loo en A. Visser, loodsleer lingen. De schipbreukelingen werden liefderijk opgenomon in het Koning Willemshuis De vletterlieden, die de mannen van de Belgische kotter red den. waren L. II. Jansen, J. do Wijn, T. H. Vos en T. de Vries Pzn. Onder leiding van den heer J. W. R. Arnold vormde zich een comité om de loodsleerlingen een extra be looning te doen erlangen. De reddingboot was bij de redding bemand door G. v. d. Wielen, schip per, J. Visser, J. de Groot, E. de Groot, J. Jansen, K Veliman, Gebr. Gravemaker. F. Blinkhof, P. van der Wielen, D. Biitter en P. Pefers. De redding gesohioddo door hen onder groot levensgevaar. DerNoorsohe bark Familiens Minde. kapitein Halvorsen n:et negen man, van Riga naar Swansea met oen la ding hout, strandde tusschen dogroote Zuidpier en het havenhoofd. De be manning werd door de reddingboot gered na drie tochten, waarbij de red dingboot eenige schado bekwam. Het schip is. al3 de storm niet toeneemt, vermoedelijk geborgen on zal gelost kunnen worden. De Russische driemastschoener Tanlivykapt. Michaelsen, in ballast van Ierland naar Shields, verspeelde binnen de pieren de beide ankers, dreef tegen den noordorslrekdam waardoor bet schip belangryk be schadigd werd aan de kiel; raakte daarvan vrij en dreef toen naar bin nen tegen de steenen bij do Sema phore. Daar werkte net schip zwaar legen en raakte eindelijk nanogeenige averij aan de lossteiger te hebben ge maakt en den kluiverboom te hebben verloren, verder naar binnen en werd vastgemaakt. liet stoomschip General dat Woens dag j.l. van Hamburg is vertrokken en het wegens den vliegenden storm der laatste dagen zoohmg op zee heeft gehouden, kwam Zondagochtend bin nen en liep bij de Semaphore, aan de Noordzijde van het Kanaal tus- schen een remstoel en den wal, waar- - door het 3 boegplaten heeft gebroken. De stoomschepen Plover en Ame' rican zaten buiten de sluis aan de Zuidzijde met het achterschip aan den grond. De American heeft bij het binnen komen op o Dec. schade toegebracht aan een remstoel en heeft gedurende 24 uren tegen 25 gulden per uur de hulp van de sleepboot Simson noodig gehad, daar al de trossen waren ge broken en deze eer6t door nieuwe moesten worden vervangen voordat het schip gemeerd kon wordon. Schutten was ook Zondag niet mo gelijk en 11 stoomschepen liggen reeds ia het Kanaal binnen desluizen, op beter w8er te wachten ten einde zee te kunnen kiezen. De stoomschepen American en Plover zijn des avonds beide door drie' sleepbooten vlot gesleept. Vervolg Nieuwstijdingen. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1896 te bezigen, zal zijn By den ijk en herijk van maten en gewichten de letter G in den gewonen schrijfvorm bij den ijk en den herijk van gas meters de Koninklijke kroon. In de Memorie van Antwoord om trent de begrooting van Waterstaat, deelt de minister mede, dat een ont werp tot aanbouw van het station te

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3