Tweede Editie. AASPLAKBÏLJETTEN. Yoor oize lento NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. D§ stem van het geweten. 13e Jaargang Viijdag 13 December 1895 No. 3820 HAAHLEM'S DAGBLAD ^BOJNTISrE!ns^:E3SrTSI3E,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het gelieele Rijk, per 8 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 JL3D-V2EE;TE3srTXË3Sr: i 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES. Sv.cc., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTEN DORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Bevenoijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. 'SïLJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestefitfb- lueden, Concoursen etc aan men ter Stoomdrukkerij vsii dit Blad tot hoogst billeken jtn ,js laten drukken. Slcuwste Lettersoorten. Spoe dige «Severing. De Directeur Uitgever j. a In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: Alexander Dumae. 1. Als kind. 2. Naar eene photographie van VIllustration van 28 Mei 1S95. 3. Studeervertrek van Alexander Dumae. 4. De villa van Alexander Dumas te Marly-' e-Roi. 5. Gezicht in het park van de villa Marly ie R i. Inspectie door kotiivgin Victoria van de Schotsche Lijfwachte, die deel nemen aan de expeditie naar Asjanti. De expeditie naar Asjantivacci natie aan boord der Bathwst voor het vertrek van Liverpool. Eene inlandsche tempel o'er Asjanti i in Kumas3i. De doop van de dochter des Czaren €n de toediening van het sacrament. Photografische opnamen van tafe- reelen nit den moord op Armeniërs te Erzeioem gepleegd. (Uit de Gra phic Majoor Lothaire in den Congo: Eene godsdienstoefening in een zendinge- station. De aankomst van lord Braseey, de j nieuwe goeverneur van Victoria, te Melbourne. j Waterbouwkunde in Eügelsch Indië, een dam door de vallei van Periyar. ki E8ne dames „eieren en-lepel" race K in Britsch Indië. "j Eece modeplaat. Bezichtiging van caricatu~en. Uit Eigen Haard Japanscbe dameskleeding. Gcz'cbt langs den Tokaido (Japan). Politieke Piaten en Portretten. Politiek Overzicht. In den Rijksdag hield de leider der socialistische partij in Duitschland Woensdag zijne aangekondigde rede voering over de manier, waarop keizer Wilhelm over de socialisten heeft gesproken en over de vervolgingen wegens majesteitsschern's Hij pro testeerde natuurlijk tegen het door den keizer gesprokene, maar noemde diens naam niet in verband daarmee. Bsbel, wiens rede zich niet door bizondere opgewondenheid kenmerkte, zeide o.a. „Wij zijn in de laatste vijf-en-twintig jaar kalmer geworden, n aar toch niet zoo kalm, dat we ons als honden laten behandelenVerdenkt toch mannen die voor hun overtuiging all3s hebben verdragen, niet dat zij de onwaardige rol zullen spelen, zoo'n smadelijke behandeling kalm te ver- dureo." Ook kwam hij op tegen het verwijt, dat de sociaal democratie geen vader land erkent. De socialisten beweerde hij waren nooit vijanden van het éece Duitschland geweestzonderde voor afgaande ontwikkeling van Duitsch land ware hun bestaan zelfs onmoge lijk geweest. Zouden zij dan Duitech- land willen vernietigen Men zou nog eens blij zijn, op de socialisten te kun nen rekenen, zoodra de vijanden van links en rechts kwamen Zijne rede werd door den minister van oorlog Bronsart von Schellendorf beantwoord, die verklaarde dat Behels rede slechts eene poging was om de ongelukkige houding der socialisten tegen de Sedanfeesten te verontschul digen. Niet spoedig zou echter verge ten worden hun geschrijf om de geheiligde nagedachtenis van den gestorven grooten keizer te bekladden. Nu president Felix Faure zijn hoofd fierder omhoog mag steken na eigenhandig het weefsel van laster, dat men om zijn lichaam wilde weven, geheel te hebben in flarden gerukt, wordt hij overladen met sympathiebe tuigingen. Alleen een paar bladen als de Libre Parole en Gazette de France maken daarop eene uitzondering. Drumont in eerstgenoemd blad gaat in een overigens keurig geschreven artikel zóóver, dat hij het onmiddel lijke ontslag verlangt van Faure. Nu dit te nemen zou het een eervol en flink besluit mogen heeten en tevens een einde voorkomen als den schoon vader van Wilson beschoren werd en als Drumont binnen een paar maan den voorspelt aan den tegen woordigen president. Een onaangename herinnering kon-1 de „Gazette de France" brengen aan de repubüekeinen van thans door erop te wijzen, dat dezen vroeger onder het Keizerrijk gaarne dezelfde wapens hebben gebezigd. De moeder van Napoleon, van de KtizeriD, de voorvaders van de Murny werden al- tij ddoor aangevallen en beleedigd door hen die thans zooveel veront waardiging betoonen. Het is trouwens niet nieuw en bijna onvermijdelijk, dat de oppositie, een maal regeeriDgspartij geworden, van inzichten verandert met het nieuwe standpunt dat zij inneemt. Bij de toestemming van den turk- schen sultan aan de europeesche mo gendheden gegeven om een tweede wachtschip in den Bosporus te mo gen hebben, is de bepaling gevoegd, dat niet alle schepen tegelijk binnen moeten vallen, opdat het leit niette veel de aandacht trekke. Dat de sultan eindelijk zijne toestemming heeft ge geven, schijnt te danken te zijn aan het aandringen van Rifat Pasja. Er zijn nieuwe moorden gepleegd te Wezirkeupru, Soengoerloe en Tsjo- r. em, Siniwd?. I Het gerucht gaat dat Kjamil Pasja uit Smyrna ontvlucht is. Een nieuw manifest spoort de re- difs aaD, hun gezinnen niet te verla ten om een overweldiger te verdedi gen. Het gevolg is dat de autoriteiten in Broessa en Syrië geen redifs onder de wapenen kunnen krijgende men- schen nemen de vlucht. De italiaaneche Kamer behandelde Woensdag de militaire deoreten, on lang door den minister van oorlog uitgevaardigd. Deze vereenigde zich met eene voorgestelde motie om over te gaan, tot de orde van den dag, en goed te keuren de verklaring door hem len minister) afgelegd. Met groote meerderheid werd de motie aangenomen. Nadere berichten uit Massoua mel den dat majoor Toselli reeds in den aanvang van het gevecht bij Amba- Alagi sneuvelde. De Sjoanen maakten een aantal gewonden af. Reeds Dinsdagnacht werden uit Napels wapenen en ammunitie naar Massoua afgezonden. Volgens een telegram uit Massoua hebben de generaals Arimondi en Ba- ratieri zich vereenigd. De Sjoanen zijn te M ikalla nog niet in 't zicht. In Spanje moet een n.inisterieele crises dreigen, die tot gevolg zou heb ben het aftreden van de ministers van financ'ëD, justitie en openbare werken. De separat'slen op Cuba gaan steeds voort met verwoesten. Volgens particuliere telegrammen uit Havana hebben talrijke benden opstandelingen de stad Ruirigo in de provincie Matanzas aangevallenzij hebben elf huizen in brand gestoken en zijn aan het plunderen geslagen. Daarna namen zij de vlucht voor de troepen en leden daarbij ontzettende verliezen. In sommige gedeelten van de provincie Santa Clara zijn de op standelingen aan 't plunderen. Zij hebben een trein die vau Santa Clara kwam, doen ontsporen, zoodat de ma chinist en de stoker omkwamen. Vrijdagavond geeft het tooneelge- zelechap vin Lier hier voor de tweede maal „Niobe". Een ieder die zich eens goed wil amuseeren door harte lijk te lachen kunnen wij aanraden deze reprise bij te wonen. v. E. Aan het bureau der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht, werd Dioedag aanbesteed de levering der kleediog van het dienstpersoneel der maatsohappij, ge durende 3 jaren. Minste inschrijvers de heeren Benj. Davidson en Co. alhier voor f 191,369,86. Woensdag zijn te Zandvoort aan gespoeld er door de strandvonderij geborgen 115 baddirgs en 445 bossen latten. Door de heeren Driebuizen en Keur is Woensdag aangenomen het rijden der lading, tuigage enz. van het ge strande barkschip Forsetevoor f845. Woensdag is met de lossing der lading een begin gemaakt. Wegens volbrachten diensltyd heeft de heer G. Wulfsen, rijksontvanger van Haarlemmermeer e. 0. tegen 1 Januari a.s. ontslag aangevraagd met recht op pensioen. STADSNIËÜ W8 eerste en derde pagina. Haarlem, 12 December. Daar wegens veel spoedeischend particulier drukwerk onze vier machi nes heden alle bezet zijn, wordt het vervolg van het Raadsverslag opge nomen in de Courant. Huichelaars en Weerhanen. WegeDB plotselinge ongesteldheid van den Heer Ternory A pel kon de voorstelling van „Huichelaars en Weerhanen" Woensdagavond niet doorgaan. Voor de vele bezoekers van den schouwburg was dit eene groote te leurstelling, terwijl het den bureau list heel wat werk verschafts om het geld terug te geven. Naar wij vernemen zal deze voor stelling nu Maandagavond plaats vinden. Is de heer Ternooy Apel dan niet hersteld dan wordt de rol door een ander vervuld. Wij wen;chen het gezelschap van Cbrispijn dan een even groot aantal bezoekers toe. BINNENLAND, Parlementaire Praatjes. Dinsdag de paardenfokkerij. Woensdag do veefokkerij- De heeren Ferf 0. s. waren met een amendement komen aandragen om een post van f 10 000 op de be grooting te brengen ten behoeve van subsidieering der veefokkerij, stellig een zaak van groot belang voor ons land. De Min. van Binnenl. Zaken nu had veel sympathie voor het denk beeld. Maar bij vroeg wederwat moet ik met die f 10,000 aanvangen, heeren? Want ik moet toch een plan hebben om de duiten te besteden. Dat plan wil ik wel voorbereiden, maar het is er niet. Als de Kamer nu een wensch uitsprak, een memorie- p08t Pats Daar lag al een amendement op tafel van den heer de Savornin Lohman om de ipost voor memorie juit te trekken. Maar de Kamer lachte toen deze verklaardeer zelf tegen te zullen stemmen. Want zijn anti-revolutionaire beginselen veroor loofden den spreker niet den Min. een post op te dwingenhij wilde de Kroon het initiatief laten. Tegen dien post nu was de heer Van Dedem, omdat hij meende, dat staats-sub9i- dieering van de paardenfokkerij wel aanging, maar de veefokkerij voor namelijk een quaestie van provinciaal belang was, en ook de heer Lieftinck zag er geen nut in den Min. iets op te dringen waarmee hij blijkbaar al betreurde spr. dat geen weg wist. Daarentegen had de C. v. R. veel zin in het amend.-Ferf c.s. Als de Min. iets doen wilde had hij dan tenminste al een beetje geld om te beginnen luidde de redeneering. Maar voor een memoriepost was ook wel wat te zeggen. Zoo dacht de Kamer er blijkbaar ook over. Met 49 tegen 44 stemmen verwierp zij het amend.-Ferf 0 s., met 75 tegen 17 stemmen nam zij de a memoriepost des heeren Lohman aan Leiden's hoogesokool krijgt een hoogleeraar in de archaeologie of te wel oudheidkunde. Het moet gezegd woröeD, dat dit niet naar den zin was van Haarlem's afgevaardigde, den heer Sanders, die meende, dat deze benoeming kon uitgesteld worden totdat men aan de luxe-uitgaven toe was en die aan Leiden niet wilde geven wat Utrecht en Groningen niet had den. Want deze hoogleeraar zou een verbazende kraan moeten zijn. Hij zou nl. moeten doceeren oude ge schiedenis en Grieksohe en Romein- sche antiquiteiten. En archaeologie alleen, als vak in zyn geheel, be- teekende geen kleinigheid. Dit al les nu aohite de heer Sanders een te veel omvattende taak voor één man, gesteld dat die te vinden zou zijn. Maar door den Minister werd daartegenover gesteld, dat in het doceeren van de oude geschiedenis een leemte was, tegelijkertijd door deze aanstelling aan 1e vullen en tevens het leervak arohaeologie recht te doen wedervaren. Een amendement werd niet voor gesteld, hoewel de heer Vermeulen deze nieuwe uitgave voor het Hooger Onderwijs als elke andere daarvoor bestreed en ook de heer Kuyper op wetenschappelijke gronden zioh daar tegen verklaarde. Het debat, waaraan ter verdediging van het voorstel nog de heeren Bool, Druoker en Van Bylandt uit Gouda (een afgevaardigde van Leideü, een hoogleeraar en een ourator der universiteit), deelnamen, ging tamelijk diep wetenschappelijk. Wie er veel belang in mocht stellen raadplege het officieel verslag. Zonder eenig verzet men vroeg zelfs geen stemming de post er door. En op de publieke tr bune vroeg een burgerjuffrouwkomt de profester er nu, ja of neen Het mensch was blijkbaar slecht op de hoogte met den gang van zaken in het Parlement. Zy dacht, dat de „profester" er niet kwam, omdat zooveel heeren er tegen waren. Hoe naïf! Later op den dag bereed de heer Heemskerk een oud stokpaardje: Subsidiën voor bijzondere gymnasia en bestrijding daarvan voor gemeen-, telijke. ook onverplichte. De Minister wees er hem dan ook op, dat hij het geheel oneens met hem was. De vraag door een ander spreker ge daan of de docenten dier vrijwillige gymnasia niet in het pensioenfonds konden gebracht worden, zou de Min. overwegen. De heer Sanders kwam daarna weer getuigen van zyn liefde voor de polyteohnisohe school, die eigen lijk een hooge school moest zijn, ook in dien zin, dat zij minder stiefmoe- Iderlijk werd bedeeld. Dit zette de I heer Sanders Dader uiteen, maar wij konden hem op onze plaats slecht I verstaan. Zooveel sohijnt zeker dat hij aandrong op versterking der leer middelen, speciaal voor de electro techniek en de pbysica, in 't alge- 'meen op uitbreiding, ook en vooral van de gebouwen en lokalen, i Eerst in de avondzitting kreeg de heer Sanders van den Minister een antwoord. En wel met een volledige genoegdoeningjop alle punten. De Min. beloofde, voor het volgend jaar, on geveer alles wat de heer Sanders verlangde Ed zoo was hij ook geneigd te voldoen aan het denkbeeld van den heer Lely om naast de aan te siellen hoogleeraar in de werktuigkunde, den tegen woordigen loeraar in de erktuigbouwkunde (de heer Huet) tot hoogleeraar te benoemen. De heer Lely had hiervan een amend, ge maakt de Minister nam het over. de Minister en met hem do heer Smeenge een warm pleidooi te hou den voor de ambachtscholen en de subsidieering dier instellingen van Rijkswege, tegenover de bestrijding van den heer Donner. Over de avondzitting moet ik overi gens met het oog op mijn ruimte kort zijn. Zoo had, om iets te noemen, Bij Lager Onderwijs bestreden de heeren Vermeulen en LohmaD de voorgedragen f25,000 voor de op- riohting van een kweekschool voor onderwijzeressen, de eerste voorna melijk op grond van de hooge kosten der rijkskweekscholen in vergelijking met de bijzondere; de tweede op grond van de wet, die geen kweekscholen voor onderwijzeressen kent (hoewel de heer Vermeulen had toegegeven,dat onderwijzeressen eigenlyk onderwij zers zijn.van een byzondere soort). Maar 5/„ van hot onderwijzend per soneel in Nederland, op de openbare school, zijn dames zeide de heer Tydeuian, waarlijk geen quantité négligeable. Wat voor de onderwijzers noodig, nuttig en gewenscht was, wilde hij ook voor de onderwijzeressen. En met groote warmte verdedigde hij de voordracht. Hy had waarlijk den heer A Mackay Diet overtuigddeze bleef, op de door de heeren Vermeulen en Lohman aangevoerde gronden de voorgedragen regeling betwisten waarvan hij de noodzakelijkheid niet inzag anders zou hij het geld hebben gevoteerd. Vooral had hy er bezwaar tegen dat de school geen internaat zou hebben da» bezwaar woog bij hem uog zwaarder dan tegen een internaat, dat de kosten aanmer kelijk zou verhoogen, welke kosten hy echter ook bestreed, als veel te laag geraamd. De heer Everts maakte bezwaar tegen de uitgave op grond dat de onderwyzeressen toch na eenigen lijd huwen en dan, of blrjven ze ongehuwd, toch veel vroeger dan mannen voor bet onderwijs ver loren gaan en met haar de aan haar besteede kosten. Toen gordde een nieuwe kampioen voor de vrouw zich aan, de heer Goeman Borgesius. Hij achtte de oprichting der bedoelde kweeksohool een wettelyken plicht en die stelling pluisde hy uit. Warmer verdediger dan de heer Borgesius vond het voorstel niet. Doch de heer Sanders vroeg 'twas 11 uur 5 minuten nog het woord. Morgenwerd er geroepen. En 't werd morgen. O. JR. De „Neder). Ver. tot afschaffing van sterken drank" ontvicg van H. M. de Koningin f 100 en van H. M. de Regentes f150. Naar het franach van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK XIII. 41) Terwijl hij zoo bewegingloos lag, het hoofd achter over hangende, de armen laDgs zijn lichaam, sprong Maxime naar beneden, zich nu eens vasthechtend aan een uitstekend punt van den grond, dan weer aan een boomwortel of eenige bremstruikenmet afgemeten sprongen echreed bij voorwaar! s. Zijn haar stond over eind, zijne oogen puilden uit, zijne ledematen bewogen zich kiampachtig. Men zou hebben kunnen zeggen, dat hij den dood tegemoet ging, maar met afschuw vervuld voor de diepte, die hem aantrok. Gekomen tot den uitersten rand, waar de voet nog een standpunt vond, scheen Maxime op het punt te zijn van te verdwijnen, in den •afgrond geworpen door de kracht van zijn eigen wil. Reeds beschouwden CamiJle en Antocine hem als ver oren. Laatstgenoemde snikte en sloeg hare banden voor haar gelaat, de eerste wachtte neergehurkt op het oogenblik, dat haar het hart zou breken. Beiden merk ten echter op, dat hij onbeweeglijk stond op de plek, wrar alleen een vogel een steunpunt had kunnen vin den. Hoe overhaast hij ook die dolle klauterpartij had aangevangen, geen oogenblik had Maxime zijne tegen woordigheid van geest verloren. Niet alleen had hij be hendig gebruik gemaakt van de onregelmatigheid van het terrein en van het karige groen en struikgewas, maar hij had ook een zooianigea weg weten te nemen, dat hij eindelijk een opstaanden rand bereikte, die een soort lystwerk vormde aan den wand van den afgrond, die loodrecht naar omhoog liep. Met eene lendenbewe ging, die eene herculische kracht verraadde, had hij on middellijk zijn val gebrokenmet den voet stijf tegen den rand, alle spieren gespannen envooruitstekende borst, rustte hij een oogenblik uit om weer op adem te komen en scheen het gevaar van duizeligheid te trotseeren. De omvang van dit vreeselijk gevaar had hem al zijne stoutmoedigheid teruggegevenzijne vastberadenheid en onverschrokkenheid waren bewonderenswaardig. Bij dit schouwspel had Antonine zich vol spanning opgerichtin een vlaag van geestdrift begon zij vreug dekreten té uiten. Gebiedend legde Camille hare hand op hare lippenvervolgens fluisterde zij koelbloedig, hoewel haar geheele lichaam trilde: „Houd je stil I Maxime wil Simplice reddeD, leid hem niet af. Laten wij neerknielen en voor hen bidden Terwijl zij neerknielden en uit het diepst van haar gemoed smeekbeden ten hemel opzonden, mat Maxime met zijn blik de ruimte, die hem van Simplice scheid ie Hij bemerkte dit die afstand hoogstens twintig a^hre-S den was. Ongelukkigerwijze strekte de rand zich niet largs den geheelen weg uithalverwege was hij afgebroken en verder op bemerkte hij s echts eea rand, zoo smal dat een geit er zich nauwelijks opzou hebben gewaagd. Niettemin legde hij, snel in zijn handelen, binnen eene minuut hei begaanbare deel af. De nachtuilen, die bij zijne naderiDg waren weggevlogen, fladderden luidruch tig boven zijn hoofd. Misschien verbaasden zij er zich over, dat tea mensch zoo stoutmoedig was om hare eenzaamheid te komen verstorer. Misschien verwacht ten zij wel spoedig weer van hare sombere rots bezit te kunnen nemen, na den diepen val van den verme tele te hebben aanschouwd. Hoe het ook zij, onver zettelijk in zijn besluit, wachtte hy een oogenblik al vorens zijne fantastische wandeling voort te zetten. Van oordeel zijnde dat snelheid hem alleen in even wicht kon houden in die verechr.kkelijk positie, be reidde hij er zich op voor den afstand in een paar sprongen te zullen afleggen. Hij boog zich zooveel mogelijk en spande al zijne krachten en vlugheid in. Bijna op hetzelfde oogenblik zagen Camille en An tonine, halt dood van angst, hem bliksemsnel op een voor haar onzichtbaren rand overspringen. Van haar plaats af beseften zij niet welke bovenmenschelijke po ging bijna hij daar aanwendde. Evenmin waren zij ge tuigen van een vreeselijk oogenblik. Plotseling gleed Maxime uit op een granietblok; reeds helde hij over den afgrond, reeds grepen zijne handen krampachtig in de lucht, toen zij ne eene hand vluchtig een holte in den wand ontmoette, zoodat hy zich daaraan Bnog kon vastklemmen. Esue seconde later en de af- grond zou hem verslonden hebben De twee jonge vrouwen zagen hem weldra tegen een rotsblok leunen, op twee pas afstands van Simplice, die nog steeds bswusteloos was. Hij had den afstand afgelegdzijn gee^t en zintuigen herstelden zich van den vreeselijken schok, er zooeven aan toegebracht. Toen hij weer meester over ziet zelf was en den idioten jongeling kon bereiken om dien aan een bijna zekeren dood te ontrukken, liet hij zich voorzichtig glijden tot dat hij de denneboomen had bereikt. Hij zette zich schrap tegen hunne buigzame stammen, nam Simplice in zijne armen en legde hem met een bewonderens waardig gemak op zijn schouder. Maar nu moest bij nog met dezen last tegen de helling opklimmen. Dit plan scheen onuitvoerbaar, zoo steil was op deze plek de helling. Maxime ontveinsde z:ch het bijna onuit voerbare van dit plan niet. Toch wil le hij het juist met den moed der wanhoop gaan beproeveD, toen een kreet zijn oor bereikte, die hem van dit voornemen, deed afzien. „Eea touw Maxime!" riep Camille hem toe met luid klinkende stem. „Er hangt daar een touw daar daar rechts binnen je bereik 1" Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1