Woelingen op Madura. Bij het departement van koloniën ia Woensdag van den gouverneur-gene raal van Nederl.-Indië ontvangen het navolgend telegram „Bij arre8teering van een Santrie in de atdeeling Sampang op Madura 9 December, gewapend verset. Wedono gewond. Politie onmachtig het verzet te onderdrukken. Resident volgenden dag met een compagnie barisnan uitgetrokken. Ben de van 150 gewapenden trok troep tegemoet. Herhaalde aanmaning vruchteloop. Na vierde 3alvo ging de bende uiteen met achterlating van 29 doo- den en 12 gewonden. De santrie en zes voornaamste aanhangers bij Lang- gar gegrepen. Rust hersteld. Bij de to Amsterdam gehouden herstemming ter verkiezing van een iid der Provinciale Staten zijn uitge bracht 4921 geldige stemmen, waar van 2577 op den heer G. A. Loeff (iib.) en 2344 op den heer P. A. L. van Ogtrop (katholiek), zoodat de heer LoefT gekozen is. Ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Amsterdam zijn bij herstemming uitgebracht 5161 geldige stemmen; waarvan 3149 op den heer Headr. Schut, (liberaal) en 2012 op een heer G. S. Willing (liberaal) zoo dat eerstgenoemde gekozen is. Fluitende postduiven. Ook in ons kleine land heeft men bij het gebruik van postduiven last van roofvogels, vooral ven sperwers. Luitenant A. Holland, die met am bitie het Rijkspoetduivenstation in „Artis'' beheert, merkte vooral bij de heen-en-weer vlieger tusschen Am sterdam en Naarden op, dat de sper wers op de duiven loerden. Nu waren er wel middelen bekend om de duiven eenigsz;n3 voor die moorddadige aanvallen te beschermen. Da Chiaeezen b.v. maken gebruik van bamboe-fluitjes, die aan de staart- veeren worden bevestigd en die bij het vliegen een min of meer schel geluid veroorzaken. Voor eon vreemdeling is het dan ook, zegt dr. Paul Champion, een al lerzonderlingste gewaarwording, wan neer hij in de omstreken van Peking wandelend ploise'ing een aanhoudend gefluit hoort en om- on opziende niet3 ancieis gewaar wordt dan zwer men duiveD. En ziet, zij die in de laatste dagen 's morgens tusschen elf en twaalf uur in de omtrek van uArtis" wan delden; zullen even vreemd opgekeken hebben als de wandelaar om Peking. Het is namelijk luitenant Holland na veei moeite eindelijk gelukt een 50 tal van die fluitjes in zijn bezit te krijgen, zooals zij in China en in Indië gebruikt worden. Door tue- schenkomsi van den le. luitenant bij «le genietroepen te Malang, den heer C. de Waal, heeft hij in Artie" proeven kunnen nemen. Eerst werden een paar duiven met fluitjes opgelaten, tcea wat meer en, Woensdagmorgen ging een zwerm van 45 duiven, alle van het muziekinstrument voorzien de lucht in. Wij zijo in de gelegenheid gesteld de proeven bij te wonen. Het fluitje zelf zou men het best kunnen vergelijken met een klein geswei ter grootte van een duivenei met een spleet aan den bovenkant. Met een verticaal breed steeltje wordt het tusschen twee aaneengenaaide staarlveereii gestoken en door een, kleine spie wordt het losgaan ver hinderd, terwijl bovendien de draad er eenmaal omheen wordt genaaid. 't Is geheel van bamboe en wee^t slechts drie zes gram, terwijl ook bij matig snel vliegen van de duif een geluid ontstaat, dat op 150 Meter afptands nog goed hoorbaar is. Woensdagmorgen werd een koppel duiven losgelaten, waarvan 45 met het muziekinstrument gewapend wa ren. Direct gingen ze zeer hoog de luebt in en toen kloDk het of heel in ce verte hemelsche arresieden door het luchtruim zweefden. Bij het Isger komen zwelde de toon tot een wel luidend gonzend gefluit, dat met regel matige golvingen af en aan kwam naarmate de vlucht meer of minder in de nabijheid wa3. De jongens op straat juichten de luchtmuzikanten toe en vele Amster dammers zullen die morgen wel eene verbaasd hebben omhoog gekeken. Wanneer de duif snel vliegt moet het geluid scheller zijn en nog meer ge schikt om een roofvogel al te schrik ken, tot zoolang die er ook aan ge wend is. In het ethnografisch Museum te Parijs zijn de instrumentjes te bezich tigen en kapitein Malagali, directeur van de militaire postduivenstations in Italië hec-ft ook eenige fluitjes uit Peking laten komen en daarmee proe ven genomen die zeer voldeden. Dank zij de moeite, die luit. Hol land zich gegeven heeft, behoeft men echter zoover niet weer te gaan om de nstrumenten te zien. In „Artis" kan men ze steeds op het rijkspoet duivenstation bezichtigen. Luitenant Holland heelt het voornemen de bamboesfluitjes van aluminium te laten namaken. Tel. Een sigarenmachine. Door zekeren Jean Reuase is een sigarenmachine uitgevonden, die in de toekomst eer. gevaarlijke concurrent van den besten sigaienmaker dreigt te werden. De Tabaksplant geelt van deze uit vinding een uitvoerige beschrijving, waaraan het volgende is ontleend. Het productievermogen der machine is bij benadering aan te geven, wan neer wij slechts vermelden dat bij een geregelde wijze van werken zooals wij zagen, in een minuut drie sigaren kunnen worden gemaakt, waarop uiterlijk niets te zeggen valt. Om echter rens te laten zien wat de ma chine bij eene vlugge bediening in den tijd van vijf minuten kan leve ren, liet de heer R. de machine werken „Poll speed". De jeugdige sigaren- machinist trapte als een Jaap Eden en werkte met de behendigheid van een gooohelaar bet dekblad om de pop welke zijn helper tusschen de tangen legde, en... in den tijd van vijf minuten draaide hij 35 sigaren nierbij moeten wij echter opmerken dat onder dit aantal eenige sigaren waren, waaraan wel een weinig de haast te zien was, waarmede zij waren vervaardigd. Bovendien is het begrij pelijk dat deze buitengewone haast voor de meeste werklieden veen halt uur vol te houden is. Doch het geeft o.i. toch blijk wat de machine in hot uiterBt geval leveren kan. Hoe de sigaar er uitziet? In een woord onverbeterlijk. Da kilometer boekjes. Men meldt uit Utrecht: Bij het gebruik der kilometerboek •es heelt zich het euvel voorgedaan dat door vele kleine reizen, zoomede door het verschijnen van vakje3, het zich in elk boekje bevindend aantal vakje3 in enkele gevallen onvoldoende bleek om de volle 1000 kilometers te verbruiken. Aan dit bezwaar zal thans op de navolgende wijze door de betrokken spoorwegmaatschappijen worden te gemoet gekomen. Indien alle strooken van een kilo- meterboekj zijn verbruikt, vóórdat de 1000 kilometers zijn afgelegd en de houder niet voornemens is een nieuw boekje te nemen, of wel het overblijvend aantal nog niet verbruikte kilometere te groot is om op een nieuw boekje te kunnen worden verrekend met de volgende reis, zal kosteloos een suppletieboekje worden verstrekt, geldig voor het nog ongebruikte aan tal kilometers en zulks tegen intrek king van het verbruikte boekje. Deze süppletieboekjes hebben den- zeli-ien geldigheidsduur als de oor spronkelijk afgegeven kilometerboek jes en moeten door belanghebbenden minstens drie dagen te voren aan de statioEslokotten worden bes'.eld onder opzave van het nummer en de klasse van het boekje, dat door het supple ment moet worden vervangen. De oudste inwoner van Maassluis, de heer P. Smeele, hoopt Zondag zijn honderdsten verjaardag te bele ven. De oude man heeft zijn herin neringsvermogen nagenoeg geheel verloren, maar overigens heeft hij nog een goed beset van hetgeen er om hem heen gebeurt. Ter wille van de curiositeit meldt de Zwolsche Ct., dat iemand jl. Zon ing in zijn huiskamer aan de Tkor- beckegracht te Zwolle een baarsje heeft gevangen. Tot nog toe is le Groningen" het lijk van den vermisten politie-agent niet geronde:-. Woensdag werden het Winschoter- diep en het Eemskanasl afgevischt roet den zegen en oen Engelschen dreg. Dinsdag zijn in den loop van den dag vier personen aangehouden, ver dacht iu betrekking te staan tot deze duistere zaak. Drie hunner zijn op vrije voeten gesteld, den vierde heett men voorloopig gehouden, terwijl Dinsdagavond iaat nog een persoon is opgebracht. Door een jongen is aan den zeedijk onder Kolwerd gevonden een uit zee aangespoelde portefeuille, inhoudende een belangrijke hoeveelheid Zweedseh bankpapier. Met die prentjes, naar hij meende, niet bekend, had bij enkele weggeworpen, waarvan men, toen men later bespeurde welke waarde zevertegenwoordigden, een enkel heeft teruggevonden. Koloniën. ATJEH. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het Gou vernement Atjeh en Onderhoorigbe- den, loopende van 15 tot en met 27 October wordt het volgende ont leend Gröot-Atjeh. Slechts enkele schoten werden gedurende den verslagtyd op eenige posten der uiterste linie gelost, zonder ons nadeel te berok kenen. De kwaadwilligen eohter leden een gevoelig verlies door het sneu velen van Panglima Bintang en het zwaar verwonden vsd het beudehoofd Pang Beloh, beiden door granaat scherven van Senelop. Den 22sten October j.l. werd een bende kwaadwilligen onder persoon lijke aanvoering van Habib Lhong, die in den laatsten tijd meer op den voorgrond kwam, door een patrouille van Toekoe Djohan's volk in de vlakte Montasik op de vluoht gejaagd, éen doode en éen gewonde met zioh voerende. Wederom hebben 10 gezinnen, die vroeger uitgeweken waren, thans binnen onze linie op hun vroegere woonplaats zich gevestigd Zoowel op de sawah's als de droge velden stond in Groot-Atjeh de padi uitstekend en belooft zij een goeden oogst. De vorsten van Pasangan en van Samalanga, alsmede eenige hoofden van de Westkust maakten gedurende den verslagtyd hun opwachting bij den civielen en militairen gouverneur te Kota-Radja. Eerstgenoemde werd den 22sten Ootober plechtig ten gou- vernementshoize ontvangen. Onderhoorigheden. Noordkust. De vooruitzichten van den oogst ter Noordkust zijn ongunstig. Reeds thans moet in de behoefte aan rijst aldaar door invoer worden voorzien. De veldtooht der verbonden hoe- loebalangs tegen de kenden der kwaadwilligen in de bovenstreken van Boeloeb is thans voorloopig ge staakt moeten worden tengevolge van bet hoogst ongunstige weder. De weersgesteldheid was in het begin der verslagmaand droog en warm, later kwam weder de zuid westenwind met hevige regenbuien. De gezondheidstoestand bleef zeer ongunstig. Het gemiddelde ziekte- cijfer bedroeg 29 tegen 27 en dat van de borri-berri 17 legen 16 gedu rende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. In z ike den moord op den heer E. Kat is de politie nog onvermoeid bezig. Weder werden eenige perso nen aangehouden, wier handelwijze haar vreemd voorkwam of die onder verdenking liggen met deze treurige geschiedenis in verband te staan. De verhooren welke afgenomen worden verspreidden nog niet veel licht over de zaak, daar de afgelegde verkla ringen dikwijls met elkander in strijd zyn. Daar niemand den moorde naar heeft zien vluchten, omdat het dien avond toen reeds vrij donker was, en de heer R. begrijpelijkerwijze zijn gewonden vriend bijstond en niet den moordenaar vervolgde, wiens geziekt hij in 't ondenkbaar kort oogen- blik van den van achteren uitge- voerden aanval ter nauwernood zag, is de taak van de politie 1-ng niet gemakkelijk. Zij koestert eohter veel hoop, het kluwen te zullen ontwar ren met de gegevens die zij in han den heeft. Deli Ct) Uit een particulier sen rij ven uit Deli verneemt het N. v. N. dat een vrouw te Medan achter slot en gren del is gebracht als vermoedelijke da- deres van den moord op don heer Kat. Een bratale overval. Vrijdag S Nov. vierde de heer P. L. van den Worm een kampakparty te Balong-Gehang, erfpachter van Ba- long-Gebang, distriot Lengkong, Ke- diri, zijn verjaardag, voor welke ge legenheid zijn oudste zoon uit Ker- tosono en zya schoonzoon F. H. Eek- hart, administrateur van den hout- aankap Singgowar met echtgenoote des aronds overkwamen, om dien dag met de familie te herdenken. Na afloop van het avondmaal onge veer te 9 uren in den avond, zaten de heeren van den Worm Senior en Eokhart in de voorgalery onder een whiskey-soda gezellig te keuvelen,toen op een gegeven oogenblik een bende van omstreeks dertig man, gewapend met geweren, lansen, koevoeten, on verwachts do voorgalery, die nogal hoog uit den grond opgetrokken en van hekwerk omringd is, binnen stormde. Eokhart vloog naar de smalle houten trap, den eenigsten toegang tot de galerij en gooide een paar der voorste belhamels er af, doch wat vermag éen man en nog wel ongewapend, tegen zoo'n over macht In minder dan geen tijd wa ren de bandieten over het hek ge klommen, vielen Eokhart aan en een hunner bracht hem drie sabel- wonden op het voorhoofd toe, terwyl anderen hem zoodanig met knuppels bewerkten, dat hy weldra ineen zakte. Van den Worm Senior was, terwijl Eekhart met de roovers worstelde, naar zijn slaapkamer geijld, kwam weldra in de voorgalerij terug met een dubbelloop gewapend, legde aan, trok af, doch ongelukkig genos' wei gerde het geweer, of Iaat ik liever zeggen, een geluk dat het schot niet afging, want wa3 éen der roovers ge vallen, dan zou de heer Van den Worm dat zeker met zijn leren heb ben geboet. Nu echter werd de he3r Van den Worm slechts van alle kan ten aangegrepen, flink toegetakeld, naar een pilaar gesleurd, zijn armen er om heen geslagen, en hij in die houding aan hals, armen, beenen en voeten vastgebonden, daarna gedwon gen te zeggen, waar hij zijn geld be waarde en verder alle sleutels af te geven. Geieedeiijk werd hieraan door hem voldaan, daar hij hetnuiteiooze van el kon tegenstand inzag. Toen volgde een tooneel van plundering en vernieling, waarbij niets werd ge spaard: marmeren tafels, meubilair, lampen, kasten, glaswerk, alles werd stukg93iagen, kleeren, bultzakken, de gordijen van de ledikanten gescheurd, in éen woord niets bleef heel. Onderwijl dit binnensbuis plaats vond, was Qde heer Eekhart, die on danks het groote bloedverlies toch nog kracht genoeg bezat, om door bamboedoeri paggers heen te kruipen aan een karbcuwenkraal gekomen, alwasr de wakers ondanks het helsch rumoer in de nabijheid, heerlijk la gen te ronken. Gewekt zijnde, na men dere lieden den heer Eekhart op, droegen hem naar den kepalla kampong, waar toen vo >r het eerst de kentongan werd geslagendoch inmiddels waren de roovers reeds af getrokken in den tijd dus van on geveer een half uur dien de bandie ten in het huis van den heer Van den Worm vertoefden, was geen en kele levende ziel ter hulp komen op dagen. Een geluk was cok nog, dat hij de komst der roovers de dames Van den Worm en Eekhart in de achtergalerij zaten met den oudsten zoon, die, wijl de roovers voor tegen stand vonden, genoegzaam tijd had, door een achterdeur de dames in veiligheid te brengen. Als buit heb ben de roovers medegenomen meer dan f3000 aan zilver, drie geweren, een paar gouden horloges met ket tingen en een partij juweelen. Eenige der mandoers van den heer Van den Worm zijn opgepakt als verdacht van medeplichtigheid aan de misdaad. Moge het der politie gelukken spoe dig eenige katrangan te verkrijgen in deze brutale ketja-pattij. (Loc.) Uit Makassar wordt van 13 Nov. aan de Java Bode geseind De gouverneur is met 50 man troe pen onder den luitenant Dijkstra en den olfioier van gezondheid Cramer op het stoomschip Glatik naar Takalar vertrokken tot demping van een op stand onder de inlandsche bevolking. Het blad teekent hierbij aan In de afdeeling Takalar, aan de zuidwestpunt van Celebes, is ongeveer een maand geleden de controleur der lste klasse H. A. Hartogh Heijs aan het bestuur gekomen ter vervanging van den heer J. Verschuir, thaos assistent-resident van Tebingtinggi. De bevolking van Takalar is lastig en moet ongeveer 140,000 belasting in het jaar betalen. Volgens inlichtingen, door het Bat. Nieuwsblad ontvangen, heeft het ver zet zijn oorsprong in een geschil tusschen de ingezetenen van twee plaatsen ea zou het dus voor ons van weinig of geen beteekenis zijD. Later (14 No?.) werd aangaande het gebeurde te Takalar nog gemeld Drie van diefstal verdachten moesten bij dea controleur verschijnen, die echter gedwongen werd de gevangenen weer los te laten, toen de regent van Sanraboni met een groote menigte gewapend volk te Takalar kwam. Die regent was daarna spoorloos verdwe nen, maar hit volk van Sanraboni drong op het en van den controleur, waarop de pradjoerits, bijgestaan door de ingezetenen van Takalar, op de muiters vuurden, die dientenge volge wegliepen. Het aantal dooden en gewonden is niet bekond. De rust is hersteld. Letteren en Kunst. Moderne Kunst voor de arbeiders. Te Amsterdam is door een aantal personen opgericht een vereeniging genaamd „Moderne Kunst", welke zich ten doel stelt de moderne kunst, volgens de pas opgerichte vereeniging de kunst, meer dan tot nog toe het geval was, onder de arbeiders, hot volk te brenger. De oprichters van „Moderne Kunst" gevoelen met leed wezen het feit dat de arbeiders, het zoogeü. „Schellinkjes publiek" van den Schouwburg, nog zeer veel gaan zien, als een ouden sleur van jaren her, de bekende bombaststukken, om 'n voorbeeld te noemenLazaro de Veehoeder, Meiino, enz. Zij wenschen hunne krachten te wijden, om ook de werkende klasse te doen waardee- ren de meer moderne to oneelstukken. Om dit te bereiken zal de vereeni ging eenige dagen voor de opvoering van een der moderne tooneelstukken een persoon, die net modern tooneel- spel begrijpt en waardeert, personen bijvoorbeeld als de heer Bouberg, Wilson, uitnoodigen, het tooneelstuk in een openbare bijeenkomst te be spreken. Op deze wijze hoopt de vereeniging nutt'g werkzaam te zijn en de liefde der arbeiders voor het modern tooneel- spel op te wekken. „Moderne Kunst" zal verder een goedkoop maandblad uitgeven, tooneeluitvoeringen organi- seeren waar bekwame artisten zullen optreden. Daar de tijd ontbreekt om nog andere stappen te doen,wekt„Moderne Kunst" thans allen op, Vrijdagavond te gaan naar het Grand Theater, Amstelstraa't, waar het gezelschap Chrispijn zal opvoeren „Vader" van August Strindberg. Het bestuur van „Moderne Kunst" bestaat uitLion Blitz, voorzitter; K. Cann, penningmeester, Joh. J. Bode wijk, secretarie, Gerard DouBtraat66. Vereenigingen of personen, die het streven van de vereeniging op een of andere wijze kunnen bevorderen, wordt beleefd verzocht zich tot laat-t- genoemde te wenden. SEMEN GD NIEUWS De heler van de schuldbrieven die indertijd tot een bedrag van fr. 500,000 van mijnheer en juffrouw Cordewee- ner, te Brussel, zyn gestolen, is te Londen gepakt. Maandagavond heeft een van de Brusselsche inipecteurs, die er na een waarschuwing van bui ten aan de Brusselschs politie op af, was gegaan, op dien man, Galwey ge-1 naamd en uit Bragge geboortig, de: hand gelegd. Stormweer. De vele berichten, die thans te Kopenhagen zijn ontvangen over de verwoestingen door den storm aange richt, doen zien dat de door den orkaan veroorzaakte stormvloed groo- ter schade heeft berokkend dan zeifs de groote vloed van 1874. In het Kattegat, in den Belt en den Sont raasde de storm, maar op de Noordzee spookte het nog erger en alweder heeft de Noordkust van het land het meeat geleden. Van de steden is zeker wel Lemwig aan het Limfjord het zwaarst geteisterd. Het water in het fjord steeg zoo hoog dat de inham een zee geleek. Men kon de stad niet dan met de grootste moeite binnen komen. Z)o nu en dan gelukte het op een bizonder hoogen wagen. Aan de haven en in de aangrenzende stra ten staan de huizen diep in het water. De waren in de pakhuizen zijn be dorven. Op de smalle strook land die het jord van de Noordzee scheidt, had men het zwaar te verantwoorden. De dijk was tegen de woedende zee niet bestand en brak dooial het materi aal bijeengebracht ter versterking van de zeewering is verloren. De bewoners moesten in allerijl vluchten. Bij Thorsminde zijn tal van huizen ingestort. Er zijn op geheel Jutland niet veel steden mesr die niet onder water staan en waar men niet in bootjes door de straten vaart. Het aantal schipbreuken is zeer groot; of daarbij menschenlevens verloren zijn gegaan, melden de berichten nog niet. Zondag en Maandag heeft het in Bulgarije zoo hard gesneeuwd, dat de mee9te post- en telegraafverbindingen werden gestoord. Op den Balkan ligt de sneeuw vijf meter hoog. Het tele- graflsoh verkeer met Servië en met Roemenië (over Widdin) werd Dins dag weer hersteld. Iu het paleis van den Sultan te Konstantinopel is Dinsdag brand uit gebroken. De vertrekken waar de gas ten van den Sultan logeeren, zijn vernieldde brand bracht veel ont steltenis te weeg, daar het hevig woei, persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Het ontstaan van den brand moet aan een ongeluk toe geschreven worde". In de Zee van Aeóf zijn negentien lichters, met honderdvijftig meutchen in 't ijs blijven steken. Vier lichters zijn losgemaakt, maar van het lot van de overige is nog niets naders bekend. Eon barbier in de leeuwenkooi. Een Spaansch barbier had gewed, dat hij in de leeuwenkooi den leeu wentemmer de helft van den baard zou scheren. Toen het weik was volbracht, wendde hij zich tot het publiek met de woorden„Heeren doet gij de rest maar." De geschiedenis is bekend maar beeft eerst eeDige dagen geleden de jaloezie van een barbier te Toulouse opgewekt. Hij wilde het beter doen en heeft den temmer geheel gescho ren. Zooals licht is te begrijpen, was voor de vertooning een zeer talrijk publiek samengestroomd. Toen in de leeuwenkooi het scheergereedschap was klaar gezet, liet men de leeuwen binnen, waarop de temmer en de bar bier zich bij dezen voegde. Hat duurde niet lang, in twee streken en drie krabbeltjes was de temmer ingezeept en geschoren en na enkele minuten kon de barbier met een verlicht hart de kooi ver laten. Ook den leeuwentemmer was een steon van het hart genomen. Nooit had hij een zoo groot gevaar geloo- pen en wel het meest vreesde hij vooreen verkeerden streek van den barbier. De leeuwen gedroegen zich zeer behoorlijk en namen zoo weinig mo gelijk notitie van het voor hen zeer ongewone schouwspel. Een zeeramp. In de nabijheid der Faroë-eilanden is een zeer ernstige scheepsramp gebeurd. Op volle zee brak in een duisteren stormachtigen nacht aan boord van het stoomschip Principia van Dundee naar New-York, braid uit. De acht wachthebbende zeelieden werden door het vuur overvallen. Twee van hen kwamen in de vlam men om, de overigen sprongen o?er boord om zich te redden, waarbij er vier verdronken. Daarop volgde een strijd vam drie aag6n tegen het vuur, terwijl het schip voor den storm liep. In een donkeren nacht voelden de schepelingen een hevigen schok, een zwaar gekraak werd gehoord en vijf minuten later zonk de Principia in de diepte. Z9ven en twintig opvaren den verdronken; slechts één werd gered en deze moest zich achttien urea lang in de koude, wilde zee vastklemmen aan een stuk wrakhout De Japansche bladen verhalen de aanleiding van de paleisomwenteling te Seoul op de volgende wijze De Japanners hadden, gezien den slechten toestand van het Koreaarr- sche leger, dit georganiseerd en de nieuw gevormde benden geplaatst onder een Japansc'n koofdcfflcier. De koningin vertrouwde deze troepen niet en werkte de vervanging der pale'swet door de nieuwe troepen tegen. Het voorBtel daartoe was gedaan door de regeering, deze viel en de koningin kreeg haar zin, ja verving zelfs den Japanschen hoofdofficier door een aanhanger van baar partij. Deze trachtte de troepen voor de zaak der koniDgin te winnen, toen dit niet gelukte, werden zij ontbonden. Zij bewogen daarop den Tai-Wan-Kun aan hun hoofd het koninklijk paleis te bestormen. Dit geschiedde met het bekende gevolg en toen de Ja pansche troepen aankwamen om de orde tê herstellen, was de koningin reeds vermoord. Als men de te Johannesburg ver schijnende ThePress gelooven mag, deed zich te Lorengo Marques onlangs een niet onvermakelijk geval voor. Daar stonden negen knappe jonge Hollanders met kloppende harten de komst eener boot af te wachten, die negen jongedochters uit het moeder- li. nd zou aanbrengen, van wie zij de belofte hadden gekregen, dat zij over hart en hand mochten beschikken. De Hollanders hadden in een Amster- damsch blad geadverteerd om een levensgezellin en voor alle negen had W zich een geschikte candidaatopgedaa Eindelijk ]kwam de boot aan e weldra zag men negen juffertjes Ji den wal stappen, schroomvallig o n zich heen ziende. De heeren ging* vi naar haar toe en na een telkens bede haald: „Pardon, is u juffrouw zooert zoo" kwam ieder tot zijn bestemmin in 'd Avonds bracht de trein een vro |e lijk gezelschap naar Pretoria, wa den ambtenaar van den burgerlijk) Btand kort daarna een druk dag iii werd bezorgd. l< De Ameriknansche geestelijke Berger van de Leopoidskerk in Le*11 pold (Indiana) biedt een jongea Franschen prins, die zijn s'ambooi tot aan de kruistochten kan opvo ren, aan als buwelijke-candidaat vo* >1 een Ameriknansche erfgename, mi I zij minstens 2 millioen dollars komen bebbe. De heer Bsrger loo :C 15000 dollars uit, indien de zaak n* in December klaar komt. ïi Men schijnt dus groote haast iis hebben om den jongen Fransch<k' prins „verzorgd te krijger." bi vi GEMEENTERAAD- Zitting van Woensdag 11 Dec. des namiddags te 1 uur. (Vervolg van het verslag in het vela rig nummer). )i Voorzitter, de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der vein gadering de leden Krol, van def1 Mersch, Sabelis, de Clercq van Weer 't Hooft, van der Steur en Koog. Late01 kwamen nog ter vergadering de he e; ren Krol, van der Mersch en 't Hoo w Punt 2. Voorstel van B. en W naar aanleiding van het ontwerp va" wet tot wyziging der grens tuaseheP Haarlem en Heemstede. 1 Het voorstel strekt om Ged. State te verdoeken do grenslijn zoo to wij® zigeD, dat die loope van de Sohouv d tjeslaan langs den oostkant der Lei* sohe Vaart tot aan do grenslijn tu^'1 sohen de hofsteden Eindenhout e'£ Vredenhof en van daar langs d grenslijn tusschen genoemde hofst*, den en langs den zuidkant der En j mauslaan eu der Gasthuisvaart nasu het Spaarne, of zoo hier tegen bij c Prov. Staten onoverkomelijke bezwi ren moohten bestaan dan de greEe te trekken van de Leidsche Vaa langs Eindenhout en de Spanjaards^ laan en verder zoo recht mogeiij oostwaarts tot aan het Spaarne. 0 B. en W. hebben geene financieelE bezwaren tegen het ontwerp, dat zf® iu zyn geheel genomen als eene b 2 langrijke verbetering van den bi Btaacden toestand beschouwen. y Stolp. In 1892 hebben B on W. ee s grens gevraagd die zij oordeelde t dat de eenLe goede was. De lijn toej gevraagd hebben Ged. Staten nitr toegestaan. Hierover geven nu B. opini6 en, hoewel ook oordeelen zij took dat genomen wat wordt geboden. r Spreker is het daarmede niet eeus€ Haarlem komt daardoor in slechtenc conditie, alzoo moet men de zaal t maar laten zooals zij is. j Hy voor zioh zou willen meegaan mi f de commissie van 31 en daarom ovelj nemen het voorstel Jager GerlingL Hij vraagt echter of het niet billijl zou zijn aan Heemstede te geva een som zoo groot, dat hieruit kat j betaald worden de schade die Heeni 5 stede aan belasting derft. Haarlet s zal daarbij geen schade lijden. Ht, stelt daarom bet volgende voor: De Gemeenteraad van Haarlem Overwegende, dat by de beoordei ling van het ontwerp van wet, t* verandering der grens van de g{ meente Haarlem met die der gemeent Heemstede, waarby het algemeen bi lang zeer terecht door Gedeputeer*' Staten, als motief voor de tot standk* ming van het voorstel, is op den voor; grond gesteld, het speciaal belang va: Haarlem niet mag worden over he j hoofd gezienK overwegende dat de aanneming vat; dat voorstel, het speciaal belang des gemeente Haarlem niet bevordert overwegende dat een voorstel to. verandering der grens, sleohts dal aannemelijk is voor de gemeente Haarlem, indien de grens wordt ge trokken van het Spaarne, lav gs dt Gasthuisvaart tot aan het Blauwbrug getje, van daar largs de Kraaienes tersloot en Emmauslaan tot aan dei1 Wagenweg, om dan de grensscheidinf volgende tusschen .Vredenhof1 ei „Eindenhout", over de Leidsche vaart langs den weg naar Oosterduin, des westelijk te vo'gen, tot aan het punt waar hij de Houtvaart snydt, zooda- de Houtvaart van daar noordwaarts de grens zal zijn tusschen Ilaailer en Bloemendaal. Overwegende dat het geen betooj behoeft, dat bij het trekken van dezi grens, het belang van Haarlem gej hooi op den voorgrond treedt, zoodtj het wenschelijk is, dat de gemeenü Heemstede vergoeding ontvangt vod het nadeel dat zij bij eventueele to stand koming dezer grens zal lijden Overwegende dat die vergoeding zou kunnen worden gegeven dooi uitkeering van eene kapitale son: aan de gemeente Heemstede, bere: kend over het bedrag dat door di gemeente Heemstede in de laatst 5 jaren gemiddeld ontvangen aan be belastingen en andere kraohtens wel telijke verordering geheven inkom sten die genoten worden uit di gedeelte hier bidoeld, dat buiten he naar het oordeel van Gedeputeerde Staten op het algemeen belang sten nende voorstel van dit ooilege ïi vallen, waarop zy by de tot standko ming van dit voorstel zal zijn ver stoken en zulks gekapitaliseerd naai den maatstaf waarop de gemeenti Haarlem tot heden hare leeninger heelt gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2