krijgen ze huil mandaat? Nergens in de wet kan spr. die vinden. En wanneer ze gekomen zijn, welke rechten en welke verplichtin gen hebben ze Zya de partijen verplicht voor hen te verschijnen en zich aan hun uitspraak te onder werpen. Alleen in art. 28 komt die scheidsrechter nog even om den hoek- Nu kennen we in het B. W. wel de scheidsmannen, maar als men daarnaar verwezen wordt en naar die manier van procedeeren, laat men de scheidsmannen er dan liever uit nemen. Niet gaarre zou spr. zien, dat de beslissing over de geschillen tusschen patroon en arbeider aan die artt. werden opgehangen. Daarmee verkrygt men geen kort, goed en dwingend recht. Wil men dat, dan zal de wet met een aantal bepalingen moeten worden aangevuld. Art. 3 zegt wat onder patroons en arbeiders wordt verstaan. Duidelijk is dat art. niet. Een patroon is iemand onder wien minstens een persoon boven de 16 jaar tegen loon werk zaam is. Spr. heeft er niets tegen, daar is men met de patroons gauw klaar, maar in belangrijke bedrijven heeft men directeur en commi-saris- sen en in de wet staat dat allen die op het beheer toezicht houden ook patroon zijn. Waar moet dat naar toe Commis sarissen van groote maatschappijen kennen den werkman niet in zijn werk en als deze in Kamers van Arbeid zitten, haalt de werkman er zijn schouders voor op. Daarom mceten uit het art. vervallen de per sonen die toezioht houden op de hoofden en bestuurders van een be drijf. Wat verstaan wordt onder een bedryf zegt art. 4. Elke tak, 6taat er, van ambacht3- of fabrieksnijverheid, handel of landbouw, maar daarop volgen nog eenige omschrij vingen die overbod g zijn. In een wet is het overbodige gevaarlijk. Wil men spe ciale zaken noemeD, dan moeten ze alle vermeld wordeD, of men bepale zich tot de de algomeene omschrij vingen. een naar huis omdat ze er geen raad mee wisten. Hierna kwam Hofland in debat, die persoonlijke grieven te luchten hing tegen den chef van de werkplaats van de Holl. Spoor en daaruit distdleerde, dat arbeiders geen vertrouwen kun nen stellen in de patroons, omdat altijd het gezag moet worden gehand- .haafd. Een Arbeidsraad zal nooit baten, omdat we hebben een kapita listische samenleving. De spreker, de heeren Hofland en Portegijs beantwoordende, zeide dat er geen overleg mogelijk is wanneer men alles bij voorbaat en ongezien al veroordeelt. Wie dat doet moet niets meer vragen en zich niet meer beklagen. Gezamenlijk vergaderen, antwoordt spr. den heer Van der Wijde, natuur lijk een andere wijze van werken is ondenkbaar. In dezen particulieren arbeidsraad is steeds de discussie bij het scherpste verschil van gevoelen vriendschappelijk en weigert rx en bij het heengaan elkander nimmer de hand. Een onderscheid te maken voor meesterknechts, acht spr. verkeerd. Ten slotte vroeg de heer Comelissen het woord, die meende dat de arbeids raden alleen de kleine veschiilen uit den weg zullen kunnen ruimen en dat de grouta altijd zullen afstuiten op het verschil van de belangen van de patroons en de werklieden. Nadat de fpr. dezen nog 1 a 1 be antwoord, werd na een woord van dank van den voorzitter a n den inleider, de vergadering gesloteD. Het programma van de matirér, welke Zondagmiddag a.=. hier ter stede wordt gehouden door de heeren Car. Kriens en Henri Völlmar met mede- wer.iing van den bariton-zanger Henri Heuschling te Brussel, bevat de vol gende nummers 1. Sonate Op. 120 No. 1, P-mineurBrahms. (Voor Klarinet en Piano.) 2. u. Chanson de Mai Huberti. b. B ill ad eDeprez. c. Ronde d'Amoar. Chammade. A une rcère. b. Sé.enade inutile de Boisdeflre Brahms. c. D'amours érernelles Brahms. Ia art. V wordt splitsing toegelaten, wanneer gevaar bestaat dat in groote j steden de K. van A te groote en dien-1 0 ,ortv 0 tengevolge te loggelichaaun worden. ;-,Q£Ue. In bet tweede honfdsluk komen ">aI™r de vrouwen een woordje meepraten. ü0r trinet en Piano). Ook zij kunnen lid zijn van de K.Z rowel wij reeds gemeld hebben van A.. mits voldoende aan zekerevc rmen de nummers 1 en 4, de 2 voorwaarden waaronder deze, datS nates van Brahms, voor klarinet en men 3 jaar na de meerderjarigheidpiano, voor alle muziekkenners in een bedrijf patroon of arbeider is!en muziekliefhebbers een aantrekke- geweest en 30 jaar is. Wie dus op'lijk gedeelte van het programma zijn 26ste jaar van vak verandert of daar zij nieuwe, zeer gunstig beoor- in een gansch andere betrekking gaat, deelde stukken zijn en bovendien blijft zya leven laDg toch verkies baar in het vak dat me:: dan reeds lang verlaten heeft; een fout die wel te redresseeren maar toch zeer belangryk is, De kiezers voor de Kamer van Ar- worden voorgedragen door de heeren Kriens (klarinet) en Völlmar (piano), wier muzikale talenten hen als solis ten eeno eerste plaats doen innemen. Minder algemeen bekend is de heer Henri Heuschling, maar afgaande op beid worden genoemd ia hoofdstuk! de beoordeeling van zijn zang ineen III. Het zijn "mannen en vrouwen jder boste muziektijdschriften „Le| beide, die 25 jaar oud zyn en een j Guide Musical" verschijnende le Brus- zekeren tyd in eeo bedrijf zijn werk- |sel, mogen wij Zrndag veel van hem zaam geweest. Waarom niet meer 23verwachten. Wij zijn er voor ons van jaar? dan toch begint de burgerlijkeovertuigd, dat bedoeld c meert groote meerder} irigheid. j belangstelling verdient en verwachten Het zesde hoofdstuk handelt overt dut hel die zal verwerven ook. de geschillen, Men schrijft daarin- voor, dat een verzoeningsraad moet! - .- In Fidelio's Zaterdasavondpraatje worden gevraagd m een formulier, 2 December wordf verhaald, hoe dat door de Regeeiiog iavaetgeateld. in een Eilli van de Rechtbankeen -n aarvoor dil noodig is, is spr. een,man leKeh£oait die door het gemis van jenever in de gevangenis zóo raadsel. De Kamer van Arbeid ma^ zelf geen verzosningsraad aanbieden, maar moet wachten tot een van de partijen, of de burgemeester of de comm. der koningin er om vraagt. Dat moet niet. Zy moet zelf kunnen optreden en niet behoeven te wach ten tot men er om komt vragen. Na nog een koit woord over de slotbepaling, verklaarde de spreker zich bereid tot nadere inlichtingen. Hiervan werd gebruik gemaakt door den hoer J. van der Wijde, die vroeg hoe de spreker denkt over het vergaderen, namelijk in secties slap was geworden, dat hij door ryksvoldwaehters als een zak meel de trap moest worden op- en afge dragen. Zondag jl. nu is deze man in het Huis van Bewaring overleden. Zitting van den gemeenteraad te Heemstede. op Donderdag 12 Dec. des namid dags te 21/2 uur. In de 23 editie van o: s vorig num- of gemengd d. w. z. "patroons en mer deelden wij reeds mede, dat de werklieden afzonderlyk of te zaraen.Raad zich eenparig met het advies Ivan B. en W. in zake de grensregt- öpr. aoat net laatste beter. oorts j vereenigde. Eene kleine bespre- vroeg spr. hoe de inleider er over kioi; giTIX hieraan vooraf, denkt, dat de meesterknechttot de Dt) beer jhr. Tiding van Birlcliout werklieden behooren. v ooral op groo-vroeg om voorlezing van het schrif- te fabrieken ziet men tegen de mees-«gjijjj rapport van de commissie uit terknechts meer op dan tegen den!tje burgerij, opdat zoo de commissie- patroon. Beter zou het zijn, als zij tot eene andere conclusie dan B. en! onzydige personen waren. j gekomen, in het aivies vau Een andere spreker, Porte ijs, zietb. en W. misschien nog eene wyzi- in den arbeidsraad geen nut. Toen er ging zou kunnen worden gebracht, hier een werkstaking wa-, gingen de De Voovz. antwoordde dat hij dit leden van den arbeidsraad een voor njet noodzakelijk achtte; hij geloofde niet, dat voorlezing van dat rapport wijziging in het advies van B. en W. zou brengen, daar en de Commissie en B. en W. dezelfde grieven hadden. De heer Van Wickevoort Crommelin meende ook dat voorlezing van het rapport der commissie uit do burgerij wenschelijk was, opdat niet tegen elkander strijdende dingen aan Ged. Staten werden opgegeven, waartoe de mogelijkheid bestaat. De heer J. v. d. Berg J gaf te kennen, dat het niet raadzaam was het advies van B. en W. te wijzigen. De heer Van Wickevoorl Crommelin merkt hierna nog op, dit B. en W. in het adres te veel toegeven, alsof de Hout zeker aan Haarlem beho >rde. De Voorz. hierop antwoordende verwijst naar het begin van den brief van B. en W. 1 Dec. 1892 aan Ged. Staten gezonden, waarin deze quaestie besproken wordt Onwenschelijts achtte hij het in het thans aan Ged. Staten te zenden rapport dit te herhalen. Hierna nam de Raid het reeds door ons medegedeelde besluit. Gelijk uit bovenstaande blijkt had geen der leden, ernstige bezwaren tegen het advies van B. en W., alleen roerde de heer Van Wickevo rt Crom melin een punt aar». Hij nam echter genoegen met de door den V orzit- ter gegeven opheldering. Met eene merkwaardige snelheid behandelde de Raad de grensrege- lingsqnaestie, waarover in den Haar- lemscnen R iad zulke lange discussies werden gehouden. Hierna benoemde de Raad uit het volgende door B. en W. opgemaakte driital: Ff. K. Roczemeijer, J. BLoo ker en W. P. Weber, t t onderwijzer in de plaats van B. H. Heeremans, dien in de vorige vergadering wegens lichaamsgebreken eervei on slag was verleend, H. IC. Roozemeije-r met 1 Jan. a.c. Nu was aan de orde de benoeming van een plaatselijk geneesheer voor Wijk II en III. Voordat men hiertoe overging deelde de Voorzitter mede dat de heer Droog, de tegenwoordige geneesh°er van Wijk II aan den Raad een schrijven had gericht, waarin hij om een9 betere bezol liging vroeg, daar de tegenwoor dige te laag was. De Voorz. zeide dat de heer Droog he u p r ounlijk had medegedeeld, dat hij voor iedere visite en ieder drankje te samen slechts 37^ ets. ontving en stelde voor teide geneesheereo die vroeger voor den tijd van 3 jaar wer den benoemd, thans voor dien van éan jaar te benoemen, om het v >1- gende jaar met de begroeting te kun nen rekenen op eene verhooging van het salaris van de geneesheeren, welk voorstel de Raad aannam. Benoemd werden hierop tot plaatselijk geneesheer voer Wijk II uit het navolgende tweetal E. A. M. Droog en J. Bee ker, de heer Droog. en tot idem voor wyk drie uitliet navolgende tweetal tweetal J. Beeker en L. A. M. Droog, de heer Beeker. Beide geneesheeren werden alzoo herbenoemd. Voorts wordt behandeld een voor stel van B. en W. om het ver voer van grint, voor de wegen, dat publiek was aanbesteed voor denj lijd van 3 jaar aan de Wed. A. v. Soa te Haarlemmermeer, welke ter- j mijn dit jaar afloopt, onderhands aan te besteden. Hiertoe wordt met algemeens stem men besloten. H'erna is aan de orde een voorstel van B. en W. tot verbetering van een gedeelte der Zand vaart achter hei postkantoor, waarop door Rijnland eeDe aanmerking was gemaakt. De voorz. deelde mede, dat volgens de keur van Rijnlaud deze verbetering slechts een klein werk was en maar f 10 zou kosten. Wil men den toestand echter uitstekend maken, zoodat op sommige plaatsen eene aanzienlijke breedtezal moeten worden afgegraven, dan zal dit volgens v. d. Linden, den aannemer van het bag- gerwere der gemeente, f lol 50 kosten, j wat de voorzitter voor het W8ghalenj van zand wel wat veel vindt. Volgens eene berekening van v. d. Linden zullen dan 400 schuiten elk met 4 M\ grond worden weggehaald. Vol gens een ander voorstel, waarbij de kanten slechts wat zuilen worden afgestoken, zal de prijs f21 bedragen. Na eenig debat wordt besloten dat B. en W. ia de volgende vergadering nadere vooratellen zullen voordragen. De voor doet verder mededeeling dat uit het procesverbaal van de kas van den gemeenteontvanger over het 4de kwartaal '95 is gebleken, dat ontvan gen was f 32549 en uitgegeven f29847,77 zoodat de kas sloot met een saldo van f 2701.48l/a en dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de be- grootiug over 1S96. Verder besloot de Raad op voor stel van den voorzitter een straatkolk met buisleiding in de Kerklaan te doen leggen, waarvan de kosten f30 a f35 zullen bedragen. Bij de gebruikelijke rondvraag zeide de heer Peperkoorn dezen tijd van vergaderen (2;4 uur) heel lastig voor hem te vinden, eveneens de heer v. d. Weijden, wegens zijn zaken. Den heer v. d. Weyden, merkte de voorz. op, dat hij toch wel hel gemeentebe lang evenzeer zal willen behartigen als zijn eigen belang. De voorz. verklaarde de volgende vergadering in de ochtenduren te zullen houden. Ten laatste deelde de voorz. nog mede, dat weldra van B. en W. voorstellen te wachten zijn, betreflende eene wyziging in de ver ordening op de heffing van het sohoolgeld. Hierca ging de Raad over in ge heime zitting ter behandeling van het suppl. kohier hoofdei, omslsg 1895, sluitende tot een totaal bedrag van f104. IJmuiden. De IJmuider kotter Y M, 30 van de zeevisscherij Maatschappij ..IJmui den", die juiat voor den storm van hier vertrokken was, en waarover mou zich zeer ODgerust maakte, is gisteren zonder averij en met een vangst hier binnen gekomen. BINNENLAND, Parlementaire Praatjes. Of de heeren maar zoo vriendelijk willen wezen om kort te zyn waarschuwde de voorzitter bij het voortgezet debat over Binnenland- sohe zaken. En de heer Sanders was kort, waar bij meende dat de kweekschool voor onderwijzeressen niet noodza kelijk was, omdat opleiding aan de normaallessen, met het oog op het volksonderwijs voor de toekomstige onderwijzeressen de meest gewenschte as. Natuurlijk niet zoo kort de minis ter die zeer uitvoerig den post voor de nieuwe kweekschool verdedigde een verdediging die natuurlijk tal van punten van ove-eenkomst had met de reeds gisterenavond ge voerde, door verschillende sprekers. Toch werd het debat nog een tijdje voorgezet, maar het eindigde met.de overwinning van deD {Minister. Zyn kweekschool werd aangenomen met 51 tegen 46 stemmen. Vóór stemden de heeren: de Lange, Conrad, Tak, A. Smit, Perf, Heldt, Smeenge, Hintzen, Guyot, v. Deinse, Cremer, v. Gijn, De Beaufort (VV.), Zrjlina, Meesters, Pijnaoker (H.), Bool, v. Gennep, Druoker, Lely, v. Deldon, Royaards, Lieftiock, Houwing, Veegens, Hennequin,DeKanter,Rink, Tydeinan, Rutgers, Willinge, Gerrit sen, Goedkoop, Hesselink, Schepel, Borge9ius, Tydens. De Beaufort (A.), Bouman. Zijp, Pyttersen, Roessingh, E. Smidt,'Mees, Plate, v. Kerkwijk, Schaafsma, Kerdyk, Knyff, v. By- landt (G.) en Viruly. Tegen de heeren Donner, Basiert, Kuyper, Staalman, van Basten Ba tenburg, Van Bylandt (A) Sehim- melpeRniock, Lambrechts, d'Ausem- bourg. Haffmans, de Ras, Lohman, Borrel, Truyen, Heemskerk, Lucasse, Harte, Beelaerts, de Ram, Michiels, v. d. Bergh, v. Styrum, A. Mackay, v. Vlijmen Thooft, van der Kun, Vos de Wael, Smitz van Oyen, Kolkman, Vermeulen, van Berckel, Mutsaers, Dobbelman, v. Alphen, Seret, Solnep- man, Bahlmann, Van Dedera, Pijn appel, Everts, van Bossche, T. Mac- kay, Travaglino, Sanders; van der Sonrieck en de Voorzitter. Bij het voortgezet debat had de Minister gelegenheid tegenover den heer Schaepman te verdedigen de wijze waarop hij voor de opleiding van onderwijzers, ook voor het bij zonder onderwijs, snbsidieerde. Hy meende daarbij volkomen de hand te houden aan de wet. Ook had hij den heer Everts geantwoord, nog te zullen overwe gen of er in 1896 weder twee malen gelegenheid zou worden gegeven tot het afleggen van het examen voot Lager Onderwijs. Dat 's Ministers overige voorstellen voor de opleiding van de vrouw welke opleiding z.i. van Staatswege evengoed moet warden gesteund als die van den man bedenking zou den ondervinden, was reeds lang be kend, evenzoo dat die bedenking van de 'eden der rechterzijde zou komen. Het verwonderde dan ook niemand den heer Schaepman te hooren voor stellen 15000 subsidie aan de Leidsche kweekschool voor bewcarschoolhou- deressen te schrappen, omdat hij geen inmenging van den Staat, geen Staats bemoeiing op dit terrein wenschte en den heer Mutsaers om de f3000 te schrappen aangevraagd als subsidie voor de Haagsohe kookschool wat hij eveneens niet meende dat op den weg van het Ryk lag. En als men weet, dat het kabinet Mackay indertijd het eerstbedoelde subsidie door den heer Bool krachtig verdedigd heeft geweigerd, dan zal men het ook verklaarbaar vinden, dat de heer Dr. Kuyper het bestreed op grond van het beginsel, dat de schoolwet zekere grenzen stelt en dat de bewaarschool is een filiaal van het huisgezin, waarmede de Staat niet te maken heeft. De Minister wees er op, dat het hier betrof het herstel eener subsidie die vóór de oplossing van den schoolstrijd was geschrapt. Hij wilde dien strijd niet heropenen, maar de vrouw hel pen om haar vorming tot onderwijze ressen, zy het ook voor bewaarscho len (dus ook voor bizondere scholen), te bevorderen. Ook de gemeenten steunden immers de bewaarsohoien en riohtten er zelf op. Een beginsel werd dus niet gedeerd. De kooksohoolsubsidie waarvan de Min. erkende, dat't hier een begin sel betrof werd tegenover den heer Staalman krachtig verdedigd door den heer Heldt, die wees op de vor ming van onderwijzeressen voor het geheel© land, die overal voedzaam en goedkoop, smakelijk koken aan de vrouwen en meisjes des volks zullen onderwijzen. Eu het nut van kook scholen in hei algomeeD, de wensohe- lijkheid van subsidiën, werd nog door de heeren Viruly en Conrad betoogd. Tot een beslissing kwam het niet. Vrijdag vergadert de Kamer ook des avonds. G. Jn, Hotbaricliten. II. M. de Koningin-Regentes woonde Donderdagavond de voorstelling in de Fransche Opera te 's Gravonhage bij. Kwart vóór negen uur verscheen Hare Majesteit iu -de koninklijke loge raidden in de oersto acte van „Le Songe d'une nuit d'é'é". De directeur der opera ontving Hare Majesteit, die vergezeld was van miss Saxton Winter, den kamerheer graaf Bylandt, den adjudant ritmeester jhr. van Tets en den ordonnanoe- offioier jhr. Van Suehtelen van der Haare. Geëxamineerd. In het Schoolblad deelt de heer H. G. Roodhuyzen het volgende mede Een van mijn bekenden op een afgelegen plaat3 in Ind.ë vatte het plan op, om er voor de ir.landsche jeugd een school te slichten. Hij vroeg daartoe in de Indische nieuws bladen een geëxamineerd onderwijzer. Er bxid zich een enkel psrsoon aan, die het noodigo getuigschrift overzond; 't wh3 niet onder'.eekend maar bekoorlijk gelegaliseerd. De man ontving de beloofde reiskosten en kwam de goed bezoldigde taak op zich nemen. Als zijn werkgever hem nader leeit kennen maar niet door zyn school bezoek, want het onderwijs et md natuurlijk zeer laag korxit eindelijk de vraag: „Is u werkelijk geëxamineerd?" „O, z :er zekeri3 het antwoord. „En wie heelt u dan gtëxami- neerd De man noemt vlug bekende namen, en krijgt een sc'acu lerophalen ten antwoord niet over hem toch, maar over de dragers van die namen. Niet lang daarna komt do vraag: „Is het toch weraelijk waar, dat u geëxamineerd is?" „Mijnheer," is het antwoord, „heeft mijn getuigschrift nog. Daarin staat immers, dat ik geëxamineerd beD." „Ja, maar ik zou uw diploma wel eens willen zien." De ander krijgt blijkbaar een zon derling gevcel; 't is of hij denkt iets te moeten verioonen, dat gewoonlijk veibxrgen gehouden wordt. „Mijn die mijn die stot tert hij. „Uw bewijs van slagen.... uw aanstelling al3 geëxamineerd onder wijzer", zegt mijn bekende, min ver trouwd met den schoolterm acte. „O!" is met gerustheid het ant woord: „die ding hebben ze niet wil len geven; nijdige lui! Maar geëxa mineerd ben ik: driemaal. Eerlijk man, de man van mijn getuigschrift." Aan de Handelskade te Amsterdam zijn Woensdag door de ambtenaren der belastingen in beslag genomen 1000 kilo geraffineerde suiker, welke men had gepoogd frauduleus in te voeren, waartoe men ze had verbor gen in 10 vaten, in elk vat een zak van 100 kilo en deze ompakt met soda. De tien vaten waren als soda vrij van inkomende rechten aange geven. De acoyns op de suiker b draagt f27 per 100 KG., zoodat men heeft getracht f270 te ontduiken. De boete op deze overtreding is de tiendubbele accijns met verbeurte van de aangehaalde suiker en em> hallage. De vaten waren ingevoerd door een stoomschip uit Londen.. Eaiie zonderlinge begrafenis. Aan het Haventje bij Bram over leed dezer dagen een boerin, die op het kerkhof te Bunschoten ter aarde besteld moest worden. Per as kon dit kerkhof niet worden bereikt, zoo dat het lyk in een roeiboot moest worden geplaatst en 6 roeibooten met familie en genoodigden volgden. Zulk een begrafenisstoet ten gevolge van het hooge water had men nog nooit in Eemland aanschouwd. Een zonderlinge leugen. Nader meldt ons uit den Haag, dat het gebeurde op den hoek van de Kraayenhofstraat en Stationsplein een verzinsel is van de betrokkene. De ware toedracht der zaak is deze Bedeelde weduwe is meermalen on der den invloed van s'erken drank, zoo ook dien avond. Alstoen is zij op eenig aardewerk gevallen, en heeft zioh daaraan nogal verwond. Daar zij beschonken was, is zij eerst eeni- gen tyd blijven liggen; toen ecnigs- zins tot bewustzijn gekomen, is zij opgestaan, is de deur uitgeloopen naar een ca aan de overzijde en heeft daar gezegd dat mea baar had willen vermoorden. Als een der da ders noemde zy iemand,die 's middags by haar op bezoek was. Toen het later eene politiezaak zcu worden, kwam zij op hare beweringen terug. Een jaugdigc misdadiger. Een lOjarige knaap uit de Tromp straat te 's Gravenhage, die door eon jongen van gelijken leeftijd met een mes in de borst is gestoken, is Donder dag overleden. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Arbeiderswoaitjgeri asa do Hombrug. Dinsdagavond vergaderde te Delft het voorloopig bestuur der bouw-ver- eeniging van Rijkswerklieden, welke aan de Hembrug woningen zal bou wen, met vier leden der commi-sie van adviesde heeren Drucker en Held?, leden der Tweede Kamer, Kuypers, architect, te Amsterdam, en Ferd. Wierdels, redacteur van De Tijd. Het vijfde lid mr. Vau Tienen, burgemeester van Zaandam, had be richt, niet tegenwoordig te kunnen zijn. Besloten werd allereerst te bouwen op het terrein van het Rijk aan do Hembrug. De heer Wierdels raadde dit aan, daar hem bij een bezoek aan Zamdam was gebleken, dat daar geen geschikt terrein te ver krijgen is, en zelfs voor ongeschikt gelegen gronden daar prijzen worden gevraagd, die vijf maal hooger zyn dan hetgeen door den minister van oorlog was geschat ala waarde van het terrein van het Rijk in de nabij heid der fabrieken. Aan den heer Heldt werd opge dragen met den minister te onder handelen. Het volgende stelsel werd aange nomen voor de statuten der Veree- niging. Het geld, dat uit de huizen gewon nen wordt boven onderhoud, assu rantie enz., wordt besteed voor af- „Helaas, het is de zuivere waarheid." Met een snelle, onwillekeurige beweging stootte de jonge vrouw haar man van zich af. „Ongelukkige ongelukkige !u riep zij uit en verborg haar gelaat achter hare beide handen. Een oogeublik van sombere stilte volgde, waarna Carai le haar droefgeestig gelaat, dat nat was van tranen, ophief en vol smartelijke ontroering zeide „Maar Maxime, hoe heb j zulk eene daad kunnen begaan Maxime d ed e-n krampachtigen snik hcoren en antwoordde vervolgens met gebroken stem „Herinner je/ antwoordde hij, „dat mijn oom nxij had onterfd zonder wettige reden, tenminste intchyn, en dat je vader mij je hand weigerde, omdat de erfenis van een millioen mij dreigde te entsnappen. Herinner je ook, hoe die samenloop van ongelukken, die geheel onverwachts voor noij kwamen, mij geheel tot wanhoop en toorn dreven. Zaoals je weet had een ander, om mijne wanhoop nog te doen toenemen, vast besloten om met je te trouwen. Die man was rijk, en almachtig door het overwicht van eigenbelang en ik vreesde, dat men je sou dwingen hem tot nan te nemen. Wanho pend trad ik op zekeren avond de kamer van mijn oom binnen; onmiddellijk viel mijn aandacht op een testament, dat eenige oogenblikken te voren geschreven was; ik vouw het haastig open, lees den naam Wil liam Maxwell en in een vlaag van woede werp ik het in het vuur, waar het door de vlammen verteerd wordt." „O, welk een schuld heb je daardoor op je geladen „Ja, een grooter Bchuld dan je denkt Camille." „Maar j erechte hemel, wat heb je dan nog meer gedaan „Ik heb getracht de wroeging en mijn b.aat te ver nietigen." „Maar dat is krankzinnigenwerk „Ja, wel krankzinnigenwerk, want eene geheimzin nige macht heeft mijn trjt3 'eens titans aangevallen en verpletterd." „O. de legende van Knol, de legende van Knol!-' „Die is in mij bewaarheid geworïen, naar den maat mijner misdaadmompelde Maxime en huiverde. „Wat is je dan overkomen Maxime „Nauwelijks wes het testament tot asch verteerd, o* een sombere stem riep uit„De ellendigehij heeft het testament verbrand „En wiens stem was het?" „Die van Jean Tiéhouart, die na deze vreeselijke woorden den lai tsten adem uitblies." „Ben jij het wel Maxime, die deze woorden uit spreekt Ben ik niet het slachtoffer van een afschu welijken droom?" „Heisas arme Canaille, het is de droeve werkelijk heid 1 maar heb medelijden en breDg mij nog niet meer tot wanhoop. Laat mij die afschuwelijke bekentenis ten einde brengendaarna kan je beslissen wat er te doen overblijlt en ik zal je gehoorzamen." Haastig wischte Canaille zich de tranen uit de oogen hare slem klonk kalmer en drukte evenals haar gelaat meer zachtheid en vastberadenheid uit. „Nu ben ik kalm Maxime, ga voort.". tigd was, bleef ik eigenaar van het fortuin van Jean Tréhouart. Vooitian was ik lijk, en mijne liefde zou mij gelukkig maken. O, weelde en overvloed riep ik uit, weest welkom 1 Canaille behoeft Martin Scaër niet meer le vreezeo, en ik zal haar rijkdom, wat nog beter is, geluk brengenMaar op die stern van mijn bart volgde de stem van mijn geweten. Deze herhaalde steeds de sombere vervloeking van défc stervenden grijsaard zij riep mij toe, dat ik niet het recht had te genieten van een rijkdom, op zulk eene wijze ver kregen zij bedreigde mij ten slotte met alle kwellin gen der wroeging. Ik gevoelde mij, dat beken ik, zeer onrustig, maar weldra voelde ik mijne gewone onstui migheid weer bij mij opkomenik stond op tegen mijn geweten en irachtte zijne stem te smoren." „Welk een opstand, welk eene nuttelooze poging Dat zal je toch wel spoedig hebben ingezien, Maxime „Mijne stoutmoedigheid en geestkracht konden mij in den begirne tot rust brengen. Dank zij mijnkrach- tfgen wil, genoot ik van de vergetelheid. Alles lachte Eiij bovendien toe; alles wedijverde met elkaar om mijn rust te verzekeren. Je vader keerde Martin Scaër den rug toe en stemde in ons huwelijk toevervolgens vernam ik door een toeval, dat William Maxwell niet meer leeide en dat ik dus niet ten zijnen koste de na latenschap van mijn oom in bezit had genomen. Reeds voelde ik mij gelukkig en mijn gemoedsiust werd krach tiger, toen eens op een avond deze woorden mij on heilspellend in de ooren klonken„De ellendigehij heelt het_ testament verbrand 1" „En wie sprak die woorden uit?" vroeg Canaille en „Neen, eene menschelijke stem, die mij die van Jean Tréhouart in herinnering brach'." „Eene menschelijke stem! welke? welke?" „Ik heb het toen niet te weten kunnen komen. Nu weet ik het echter." „Wat I was het Siurplices stsm „Ja, die van Simplice, welke naar ik mij herinner bij den grijsaard was op het oogenblik dat hij stierf. Simplice heeft de woorden van den stervende gehoord, en ze telkens herhaald met den voor mij zoo noodlot- tigen uitslag!" O, genadige heuselzuchtte Camilla en sloeg hare oogen vol droefheid omhoog. „Ja, de hemel zy mij genauig J" mompolde Mixime, met het hoofd gebogen op zijne knieën. Gedurende eenige minuten bewaarden beiden het stilzwijgen. Camille was de eerste, die de stiite^verbrak. Zy zeide met geheel veranderde stem „En heefc die vreeselijke echo je achtervolgd?" Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2