Tweede Editie, Toor onze Vensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De stem van het geweten. 13e Jaargang Woensdag 18 December 1895 No. 3824 HAABLEM'S DAGBLAD .AjeoisriNriKnvniEirsrTSiPiRiTS: Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Kijk, per 8 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postO.BT1^ -A.IDV -iilJriTZEZSTTIZEZÊsT Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- cn Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ.. Parijs 3lbis Faubourg Hou! mart re. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaamdam, C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; BevertmjkH. JUNGERIE, Koningetraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Officiëele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten dat bij hunne beschikking van 12 Dec. vergunning is verleend le. Aan Joh. Enschedé en Zonen tot uitbreiding van eene stoomdruk kerij door bijplaatsing van een stoom ketel in het perceel aan het Klok huisplein 5. 2e. Aan deechietclub „Vooi Vader land en Koning" tot oprichting van eene echietinrichting in het perceel aan de Wijde Appelaarsteeg 5. Haarlem14 Deo. 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. de Secretaris C. M. RASCH. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: De engelsche gezant op audiëntie bij den sultan van Turkije op Yildiz- Kiosk. Abdul Hamid IT, sultan van Tur kije. De arrestatie van SoflaB (turksche theologische studenten) in Stamboul. De engelsche expeditie naar As- jantee. 1. Het vertrek van Aldershot. 2. Inscheping aan boord van de „Coromandel" in de Royal Albert Dokken. 3. Het vertrek van de „Coro mandel". Een les in het schieten. Dorothy Drew, kleindochter van Gladstone met haar hond Peiz. De eerste audiëatie bij den nieuwen opperbevelhebber van het engelsche leger. Een tafereel uit de „Comedy of Errors" op het tooneel van den schouwburg te Gray's Inn. De inwijding van de nieuwe kar dinaals door den Paus in het consis torie van het Vaticaan op 2 Dec. 11. Leeuwen in den dierentuin. Een militair kampement in Neder- landsch-Indië. Terschelling van de duinen gezien. „Ontferming", Naar dë schilderij van W. Pape. (Deze uit „Eigen Haard". Politieke platen en portretten. Politiek Overzicht. Maandag heeft keizer Wilhelm een bezoek gemaakt, dat hoewel zonder eenige politieke beteekenis, toch algemeen de aandacht heeft getrokken. Hij heeft namelijk den ouden Bismarck op Friedrichsruhe bezocht. Per extra- trein kwam hij aldaar des namiddags 5 uur aaü. Hij liet stil houden voor het paleis, I waar hij op het perron ontvangen werd door Bismarck, die gekleed was in kurassiers-uniform met den helm en in wiens gezelschap xich zijn schoon zoon graaf Rantzau en dr. Schwenin ger bevonden. Bismarck betuigde den Keizer zijne erkentelijkheid voor diens komst en geleidde hem in het paleis. De Keizer vertrok te 7% uur naar Berlijn. In den Rijksdag werd Maandag bij de beraadslaging over het wetsvoorstel betreffende de Kamers van hand- werksnijverheid door Von Bötticher, secretaris van staat, uiteengezet, dat dit voorstel berust op een met e n- stemmigheid genomen besluit der bondsregeeringeD. Van verschil van inzichten ten aanzien van deze zaak tu8schen hem en den minister Von Berlepsch, met wien hij zéér bevriend ie, is geen sprake. De sprekers van bijna alle partyen verklaarden, om uiteenloopende redenen, zich tegen het voorstel. Verscheidenen bevalen de onmiddellijke verwerping. Von Bötticher legde den nadruk op het voorloopig karakter van het voorstel. Ook in geval het verworpen wordt zal de regeering voortgaan met eene definitieve organisatie van de hand- werksnij verheid te ontwerpeD. Heden zijn deze beraadslagingen voortgezet. In dezelfde zitting van Maandag is het voorstel aangenomen, strekkend om de tegen den sociaal- democraat.Lütgenau aanhangige straf rechterlijke vervolging wegens majes- teitsbeleediging te schorsen. In de italiaansche Kamer zijn Maandag de discussies voortgezet over de koloniale aangelegenheden. Crispi, van zijne ziekte hersteld, was aanwe zig. Achtereenvolgens lichtten de heeren Luzatti, San juliano, Gaetani de interpellaties toe, welke zij hadden ingediend. De minister-president Crispi, de verschillende interpellaties beant woordende, betoogde dat de nederlaag bij AmbaAlagi moet gerekend worden tot de onvermijdelijke gevolgen van een kolonialen oorlog. Het doel van het verder voortrukken der Ital aan- sche troepen was niet meer grondge bied te bezetten, maar het was uit sluitend eene strategische beweging. „De regeering" zeide Crispi al, wanneer men daarvoor den tijd gekomen acht, mededeeling doen van de maatregelen, welke zij zal nemen, ten einde den vrede in Erythrea te herstellen en eene tweede nederlaag te voorkomen. De regeering blijft ver trouwen stellen in generaal Baratieri (den opperbevelhebber der italiaansche troepen). Na Crispi's rede werden door ver schillende afgevaardigden moties voorgesteld. De heer Crispi wenschte, dat deze moties zouden behandeld worden tegelijkertijd met de voorstellen der regeering, welke heden zouden worden ingediend. De Kamer vereenigde zich daar mede. Na dit besluit werd de verga dering gesloten. Maandagavond zijn te Napels 140o man troepen ingescheept naar Mas- sowah om generaal Baratieri in Erythrea de zoo noodige versterking te brenger. Uit Erylhrea wordt gemeld dat lui tenant Scala, een der officieren die den slag bij Amba Aladzji bijwoon den, zich in gevangentohap bij ras Makonnen bevindt, ma^r goed be handeld wordt. Waarschijnlijk is ook een adjudant-onderofficier door de Sjoanen gevangen gehouden. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat in den nacht van den 26sten November een karavaan van 1200 man, die terugkeerde naar Eldoma door den stam Masai is overvallen, waarbij duizend man der karavaan werden gedood. Naar de Indépendance Beige meldt, behelst een telegram van den Kongo, dat luitenant Lothaire de opstande lingen van Loealaba verslagen en uiteengedreven beeft. Bij hen hadden zich voorname hoofden van de in opstand gekomen inboorlingen ge voegd. Het gevecht had den 18en October plaats op den rechteroever van de Lomani. De toestand in Turkije blijft gunstig. De Russische gezant, de heer Von Nelidoff", had eene audiëntie bij den sultan, teneinde Abdoel-Hamid de tevredenheid van czaar Nicolaas te betuigen over de uitvaardiging der firman, waarbij den mogendheden wordt toegestaan nog een oorlogsschip naar Konetantinopel te zendeD. De Franeche en Oostenrijksche ka- nonneerbooten zijn daar ook aange komen. Voorloopig zullen de gezanten nu hun conferenties staken, in af wachting van de tenuitvoerlegging der hervormingen in Armenië. De Times heeft weer eens een staaltje gegeven van de fraaie engel sche politiek en j van haar, daarmee in verband staande, vijandschap te gen de Transvaal. Bekend is het En gelsche politieke stelsel, dat dikwerf de waarheidsliefde aan staatkundige (en ook meeBtal commeroieele) belan gen opoffert. Maandag bevatte de Times twee artikelen tegen Transvaal. In een van beide, een hoofdartikel, wordt Transvaal een eiland genoemd, waarover de autokraat Kruger dwinge landij uitoefent. Kruger heet mis schien een waardig, maar toch een misschien honderd jaar telaat geko men staatsman. De Boeren worden gewaarschuwd, dat zelfs in Zuid- Afrika voor eene kleine minderheid de tijd voorbij is om het Heloten- stelsel te handhaven, ten eigen bate en tegen de rechtmatige verlangens in van de vreemdelingen, die de meer derheid der bevolking vormen en voor negen tiende in de inkomsten van het land bijdragen. Zij hebben den bankroeten staat tot een voor spoedig gemeenebest gemaakt. De Times verneemt uit Sjanghai: De Duitscher8 en de Russen schijnen bezig, de Kioutsjou-baai, bezuiden het Sjantoeng-schiereiland, voor een ma rinestation op te meten. Het Russi sche eskader dat thans sterker is dan het Engelsche zal vermoede lijk te Shanghai overwinteren, daar de Japanners Port-Arthur vooreerst onbruikbaar hebben gemaakt. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 17 December. Maandagmorgen zijn twee metse laars werkzaam op het dak van per ceel no. 54 aan de Papentorenvest door het uitglijden van een ladder van het dak gevallen. De een ge naamd F. van Aken heeft zich daarbij aan de pols en aan den rechtervoet verwond, terwijl de andere genaamd B. Wijkhuizen met de schrik is vrij gekomen. Wij hebben melding gemaakt van de redding van een matroos eener Belgische vischsloep voor de haven van IJmuiden door leerlingen van het loodswezen. Het kloek gedrag dezer jonge zee lieden is ook door de regeering er kend. De Staats-Ct. behelst het Kon. Besluit, waarbij aan een dier kranige jonge mannen, den loodskweekeling der le klasse C. Noordberg, wordt toegekend de eere-medaille van de Oranje Nassan-orde in zilver en aan de anderen, de loodskweeke'ingen der 2de klasse P. Molenaar en S. van Leeuwen, en de matrozen W. C. Rijp- ma, A. Visser en J. van Loo, de eere medaille van de Oranje Naseau-orde in brons. Bij den veehouder van der Vlugt te Haarlemmeriiede is eohapenschurlt uitgebroken. Wij vernemen (echter niet officieel) dat er bij het bestuur van den Haar lemmermeerpolder plannen beetaan tot het leggen van een brug over de ringvaart bij het fort „de Liede", zoodat dan langs den straatweg Haarlem bereikt kan worden. Men schrijft ons Aan de burgemeesters in deze pro vincie is vanwege Ged. Staten een aanschrijving gericht, met verzoek een onderzoek te willen doen instellen naar de grootte der honden, die in elke genjeente als trekdieren in ge bruik zijn, welk onderzoek in verband staat met eventueels aanvulling van art. 32 van het reglement op de wegen, wat betreft vaststelling der grootte van de honden als trekdieren. Ofschoon, de mishandeling, waar aan de honden tegenwoordig bloot staan, door deze mogelijke nadere voorschriften slechts eenigszics zou worden beperkt, zal ieder, die het vaak schandelijke misbruik dat van le kleit e honden wordt gemaakt heeft waargenomen, het bestaan eener beperkende bepaling toejuichen. Onder vele stoffelijke blijken zoowel van den gemeenteraad als van ge- meentenaren, heelt de heer D. Eggink, zijn 40 jarig jnbilé als gemeente secretaris van Haarlemmermeer ge vierd. De dader van den diefstal bij T. van Deursen te Haarlemmermeer ie bekend. De 13-jarige A. v. d. Peil heeft eene ruit Btuk gestooten is daarna erdoor geklommen en heeft de voorwerpen en het geld uit eene kast weggenomen. Een gedeelte van het geld, (het overige had hij besteed.) en andere ontvreemde voorwerpen zijn weder in 't bezit van den bestolene. BINNENLAND, Parlementaire Praatjes. Een van de quaesties die het debat over Marine beheerschten was die van de lichten voor den s heepvaart aan den Hoek van Holland. Men herin nert zich wat daarover in de bladen is geschreven. De Engelsche scheep vaart, gesteund door Rotterdamsche belanghebbenden heeft aangedrongen op sterker licht. En van dien, naar hun inzichten gerechtvaardigden aan drang, warende heeren Plate en Guyot de tolken in de Kamer. Gelijk hij reeds in de gewisselde stukken had gedaan betoogde de Minister van Marine, dat hij de nood zakelijkheid van een belangrijk hoo- gere uitgave niet inzag, omdat wel op bezwaren werd gewezen, maar die bezwaren nog nimmer in de practijk waren bewezen. Hij wilde gaarne overwegen wat er gedaan kan worden maar verder ging hij niet. Evenmin als de heer Guyot hier succès had zoodat hij dan ook verklaarde tegen den post voor de herstelling van het licht op de be grooting van Waterstaat te zullen stemmen evenmin had deC. v. R. succes met het door hem toegelichte amend, om f15.000 van den post van art. 61 af te nemeD, omdat een deel dezer uitgaven, voor de defensie be stemd (kustwacht) eigenlqk op „Oor log" thuis hoorden. De Min. meende, dat deze verplaatsing zijn ambtgenoot van oorlog niet aangenaam zou zijn en het amend, werd met 46 tegen 16 stemmen verworpen. De Marinebegrooting (15 millioen 7 ton) werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Zoo ging het ook met het hoofd stuk Nationale Schuld (31 millioen 8 ton) aan welke goedkeuring een kort debat voorafging. De heer Rutgers meende n). dat de Reg. mef de Kamer zou zijn over eengekomen om de 9 millioen voor de geweren (of 4ys als de schutterij de nieuwe „spuiten" niet krijgt) te leenen en af te lossen in 20 jaren. Maar de heer Veegens kende zo danige overeenkomst niet; het go.J hier een gewone uitgaaf, te betalen uit de gewone middelen. En ook de Minister van Financiën, die het denk beeld van een leening op korten termijD, voor de geweren, handhaafde, meende, dat er van leenen geen sprake behoeft te zijn als er geld in kas was. Maar bij een eventueele leening, niet eene van 4yf of 9 mil lioen (aiet de moeite waard I) zou het deel, voor de geweren bestemd, in 20 jaren worden afgelost. Zoo kwam men aan hoofdstuk VII B (Financiën), waarbij het terrein van de „wenken en wenkjes" weder werd betieden. Daarbij trad de heer van De lem op als kampioen voor de zui nigheid, door het bestrijden van trac- tementsverhoogingen voor de ambte naren. Op meer practisch gebied gaf de heer Smeenge een wenk, nl. een wijziging van de heffing der brug- en slnisgelden in verband met den ton neninhoud der schepen, wel te heffing z.i. te bezwarend is. Óver dit hoofdstuk ging het debat in het avonduur verder. Daarbij drong de heer Bahlmann aan op verbetering van de statistiek van in-, uit- en doorvoer, waarin hij on juistheden aanwees. Zijn bedoeling was om te waken, dat eventueel graanrechten zouden w--rden bestreden met onzuivere statistieken. Over de wellicht te gestrenge heffing van de invoerrechten sprak de heer van By- landt (Apeldoorn), die het voor den eerlijken importeur opuam. Ook be sprak hij de suiker wetgeving, aan dringende op het initiatief voor een internationale regeling. Aan de klach ten over de toepassing der vermogens belasting wijdde de heer Willinge een kort betoog. Hij achtte de klachten over fiscaal optreden van den fiscus en over de schennis der geheimhou ding onbillijk. Hij bestreed den heer Van Dedem op het stuk der voorgedragen tracte- mentsverhooging. Evenals de heer van Byland trok de heer Dobbelman te velde tegen te fiscale heffing der invoerrechten naar de waardeook hij bepleitte heffing naar gewicht en maat. Er waren nog meer onder werpen de reorganisatie van het kadaster, door den heer Drucker ten tooneele gevoerd, met eenige opmer kingen- in verband met een toekom stige herziening. Tegenstander van een heffing naar het gewicht, deelde de heer Rink toch de grieven tegen de bestaande heffing der invoerrech ten, door andere sprekers ge tpend- baard. Uitvoerig zette hij uiteen waarom die grieven hem volkomen gerecht vaardigd voorkwamen. Hij deed eenige middelen aan de hand om tot een billijker toepassing der heffing te komen. Over een andere heffing, nl. over die van de vermogensbelasting, sprak daarna nog de heer Borgesius. Oneerlijkheid wilde hij tegengaan, doch met gepafte middelen en hij meende dat de Min. en door hem zijn ambtenaren, wel wat te ver gingen. Toen gingen we weer naar de in voerrechten, met den heer Plate, die van de nieuwe heffiog juist een zeer gunstig oordeel velde. Te half elf werd de verg. verdaagd. De Minister kon moeilijk nog het lijstje van sprekers afhandelen. G. Jr. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een ontwerp tot wijziging der wet tot regeling der militaire pen sioenen bij de zeemacht. Bij Kon. Besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. A. Telders, advocaat- generaal bij het|gerechtshol te'e-Gra- venhage. Maandag werd bij dr. Abr.Kuyper ontvangen van iemand die onbekend wenscht te blijven, ruim drie en twintig duizend gulden voor de Vrije Universiteit en ruim dertien duizend gulden voor het Studiefonds dier hoogeechool. (6W.) De KilometerbDekjes. Een gebruiker van een kilometer boekje heeft de ontdekking gedaan, dat de spoorwegmaatschappij ellen voor meters verkoopt, of zelve kilo- FEUILLETON. Naar het frantch ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK XIV. 43) Beiden begonnen weer te spelen. Nauwelijks was een uur verloopen of zij hadden ieder weer tienduizend francs verloren. „Geen cent meer, alles verlorenmerkte Richard op, droefgeestig en verslagen. „Bahen onze reserve danWij hebben nog eene rerserve van dertigduizend francs," antwoordde William, met fonkelenden blik en trillende lippen. „Laten wij die gaan halen." «Het is goed," begon Richard „maar neen," ver volgde hij na een oogenblik te hebben nagedacht. „Waarom niet?" „Omdat wij al te ongelukkig spelen, en onze déveine zon ons onmeedoogend ons laatste bankbiljet doen ver liezen. Laten wij niet stijfhoofdig zijn en tot morgen wachten." «Misschien heb je wel gelijk." «In ieder geval moeten wij vannacht nog een zekeren plicht vervullen." „O ja, onze wraak," zeide William met zachte stem. Ben je voldoende ingelicht?* „Ja, volkomen," „Dan op weg." „Een oogenblik, ik sterf van doret. Ik zie daar een leeg tafeltje. Laten wij er gaan zitten. Onder het drinken zal ik je een aardig plannetje mededeelen betreffende onze wraakneming." „Nu ik verzeker je, dat mijn keel zoo droog ie, dat ik niet beter naar je kon luisteren dan met het glas in de hand." Na deze woorden begaven zij zich naar het bewuste tafeltje, dat stond tegen een groot9 pilaar in het stilste gedeelte van de ruime zaal. Nauwelyks hadden zij plaats genomen en zich een flesch sherry laten brengen, of een man, in het mexicaansche kostuum gekleed, een sarape met levendige kleuren over den echouder en een reus achtige sombrero op het hoofd, sloop heimelijk achter de pilaar en scheen het zich zyn plicht te achten naar het gesprek der beide bandieten te luisteren. „Zoo I" fluisterde deze persoon, „ik zal dus te weten komen, wat zij tegen mij in het schild voeren. Zij mo gen wel voor de lynchwet oppassen 1" Philip Kerven, want deze was de man in het kostuum slechts voor deze gelegenheid gedrageD, had eenige uren geleden de twee broeders gezien en hen herkend. Be grijpende dat zij in Californië waren om zich op hem te wreken, had hij zich onkenbaar gemaakt en bespionneerde hen nu. «Eu nu kan ik luisteren Richard," zeide William na in een teug een groot glas sherry te hebben leegge dronken. „Je weet immers wat Kerven uitvoert, nadat hij hier in Sm Francisco is komen wonen. Nauwelijks was hij hier geland, of hij heeft in Montgomery-Street eene mooie zaak gekocht, die echter geheel is afgebrand. Door den brand geruïneerd heeft hij in Merchant-Street een kleinen winkel geopend, over welks bloei men zich niet juist beslist uit'aat." „Dat heb je mij vanmorgen reeds verteld. Ga door." „Het is best mogelijk. De verrader is zeer stipt in zijne gewoonten. Hij slaapt altijd in zijn huis en op het oogenblik slaapt hij zeker den slaap der onschuldigen, waarbij hij over de een of andere kleine oplichtersstreek droomt." „Bravo, waarde broeder! Je bent inderdaad een eerste grappenmaker." „Bahwaarom „In drie dagen hebben wij met lansquenet honderd zestigduizend francs aan het groene laken moeten offe ren en niettemin heb je nog den moed om te schert sen. Dat is plachtig „Al zou ik mij beklagenwat hielp dat dan nog Als mijne tranen in kostbare paarlen veranderden, dan was het uitstekénd en zou ik mijne tranen ver gieten." „Je vroolijk gelaat wekt mij weer op. Richard, op je gezondheid." „Op de jouwe William." En na met elkaar te hebben geklonken, dronken de beide broeders noc een flink trlas snaanschen wiic. „Ga voort," zeide William. «Ik ben een en al gehoor." „Het huis dat Kerven bewoont," vervolgde Richard, „is van hout gebouwd. Het bestaat slechts uit eene ver dieping en heeft twee uitgangen, een uitkomende op de straat en de andere op een onbebouwd stuk land. Wij zullen het huis in brand steken bij de deur aan straat, zooiat onze vriend langs d en weg niet kan ontvluchten en wij zullen hen vervolgens aan den anderen kant af wachten, waar hij zal trachten te vluchten." „En hem daar neervellen." „Voor zulk een bedroevenden uitslag zou het toch zeker wat al te veel moeite zijn om zijn huis, missohien een geheele wijk te laten verbranden." „Wat zullen wij dan doen Ik kan het niet vermoeden." „Wel drommels, wy zullen eerst beginnen met hem den uitgang te versperren, waarna wij hem vriendelijk zullen verzoeken weer in huis te gaan. Als hij weigert zullen wij hem met de punten van onze dolken er heen drijven." „Een prachtig denkbeeld!" riep William uit „Hij heeft ons nutteloos verraden, zoodat een langzame mar teldood ai het minste is wat wQ hem kunnen geven." „Ik heb nog nooit een gebraden mensch gezien. Ik heb veel lust dat te zien." „Het moet inderdaad een eigenaardig schouwspel zyn. Het spyt mij, dat ik geen menscheneter ben." „Dan zou je zeker Kerven-vleeecb eten hè?" „Met smaak." Deze afschuwelijke scherts deed eene rilling gaan door het lichaam van den valschen Mecicaan. Hij had gaarne zijn schuilplaats willen verlaten, maar daar er on het oogenblik niemand nasseerde. meende hii dat

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1