Tweede Editie, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. &1IISRS&1LIS5 FEUILLETON. De stem van het geweten. I3e Jaargang Dinsdag 24 December 1895 No. 3829 HAARLEM S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postO.STife Van 1-5 rc-gels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblicité Etfangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Hontmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. y. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam. C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE', Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentien aan. Politiek Overzicht. Steeds kraohtiger luiden de voor zeggingen in de pers, dat het engelsch- amerikaansch inoident op vredelie vende wijze zal eindigen. Intussohen hebben de gebeurtenissen der laatste dagen het finanoieel evenwicht ver broken, wat vooral in deVereenigde Staten tot groote verliezen heeft geleid. Duidelijk heeft dit incident reeds een begrip gegeven van den belangrijken invloed, die de beurs en de politiek wederzijds op elkaar hebben. De heer Vanderbilt, die te Parijs vertoelt, werd daar geinterviewd doer een redacteur van de Soir. „Wij geven geen duim toe" zeide de epoorweg-koniDg, „wij zullen beginnen met al onze havens voor de Engelschen te sluiten. De heer Cleveland zou Engeland de hand schoen niet hebben toegeworpen, in dien hij niet volkomen was voorbe reid op de gevolgen, welke bet ge schil met Engeland kan hebben. Hands off dit blijft het motto der Amerikanen tegenover Engeland. En voegde hij erbij, terwijl hij zijn hand omkeerde wat Engelands overmacht ter zee betreft, een maand, nadat de oorlog is verklaard, zullen er op den Oceaan even weinig En- gelsche oorlogsschepen te vinden zijn als op mijn hand." Dit heeft wol iets van grootspraak, daar het algemeen bekend is, dat de Amerikanen ter zee niet tegen de Engelschen zijn opgewassen, maar daarentegen zijn de Amerikanen, vol komen meester op het vasteland. In de eerste plaats zou natuurlijk Canada ernstig gevatr loopen. Vandaar de ongerustheid in deze Engelsohe ko lonie; welke volkomen gegrond is Toch gelooft men nergens, dat het werkelyk tot een oorlog zal komen. Sir Charles Dilke, de bekende Engel sohe staatsman, voorheen minister van buitenland-ohe zaken in het ka binet Gladstone, om zijn oordeel ge vraagd, komt tot deze slotsom,.Als Lord Salisbury zich kalm houdt en niets doet, dan ben ik overtuigd, dat alles terecht zal komen." „Wat Canada betreft zeide de heer Dilke „indien de Amerikanen deze kolonie veroveren, dan zouden zij zich een Amerikaansch Elzas op den hals halen, dat ben zou nood zaken, een sterk actief leger te on derhouden, evenals de Europeesche Staten. En dan, indien do oorlog, betgeen ik niet mogelijk acht, mocht uitbreken, zou de Engelsche vloot natuurlijk onmiddellijk alle Ameri- kaansche havens blokkeereD. De Amerikaansohe regeering kan daartegen niets doen, want van waar zou zy zoo snel de oorlogssche pen verkrygeD, die tot verbreking dezer blokkade noodig zijn „Evenwel-' aldus eindigt Sir Charles zijn mededeelingen ik herhaal, dat niemand in Engeland aan een oorlog gelooft. Laten de Amerikaansohe commissie-leden maar naar Venezuela vertrekken en aan den arbeid gaan. Lord Salisbury behoeft zich daarover niet ODgerust te maken. De Engelsche regeering heeft trouwens met hen niets te doen, maar heeft over deze quaestie uit sluitend te onderhandelen met aere- geeriDg to Washington. Ik herhaal echter, ik geloof niet, dat dit gesohil tot een ernstigen strijd zal leiden." President Cleveland heeft Zaterdag het wetsontwerp onderteekend, door het Huis van Afgevaardigden en den Senaat aangenomen, waarbij een krediet van 100 000 dollars wordt toegestaan voor de commissie aan welke het onderzoek der Venezue laanschè grensquaestie zal worden opgedragen. Het huis van Afgevaardigden hield Zaterdag weer eene bijeenkomst. Na de benoemiDg van eenige commissiën werd de volgende vergadering bepaald op heden President Cle veland's Boodschap over de finan- oieele quaestie werd verwezen naar de begrootings-commis8ie. In den Senaat werd door den voor zitter mededeeling gedaan van een adres van'den Braziliaanschen Senaat, waarin deze zijn ingenomenheid be tuigde met piesideot Cleveland's Boodsobap over de Venezuelaansohe quaestie. Daarna werd de volgende zilt Dg op Dinsdag a. s. bepaald. Reuter meldt nader nog het vol gende uit New-York Vele mannen van zaken deelden Zondag als hun oordeel mede, dat de ernstige moeilijkheden voorbij zijn. De president der New-Yorksohe effec tenbeurs wijt den paniek uitsluitend aau president Clevelands staatkunde. Vele Duitsche huizen hebben orders ontvangen lot het verkoopen van bonds en het zenden van goud naar Europa. Dit feit veroorzaakt nog al ongerustheid. Voorts wordt opnieuw melding gemaakt van het bericht, dat in Europa eene Amerikaansche lee ning zal worden uitgegeven. Wat den toestand te New-York betreft, zegt de Herald„De toestand wordt kalmer. Ofsohoon de Senaat C'evelands voorstel heeft goedgekeurd gelijk het door het Huis van Afge vaardigden was aangenomen, wordt dit besluit meer beschouwd, als een bewijs van vertrouwen in den presi dent, dan als een oorlogszuchtige demonstratie. Volgens beriohten uit Konsfantinc- pel zijn de vertegenwoordigers van! de zes europeesche mogendheden van plan aan den turkschen sultan voor te stellen eene commissie te benoemen, bestaande uit Turken en Europeanen, aan wie zal worden opgedragen de rust in Klein-Azië te herstellen. Ver der zal hem worden verzocht do schnldigen aan de moorden te straffen en de slachtoffers daarvan schadeloos te stellen. De 400 Turksche soldaten en 500 burners met vrouwen en kinderen, die dcor 12000 Armeniërs in Zeitoen belegerd werden, zijn allen vermoord. De Porte heeft dit aan de gezanten door een nota medegedeeld en heeft Mustafa Remsi Pacha bevel gegeven maatregelen tot herstel der orde te nemen. Ook de italiaansche Senaat heeft het krediet voor Afrika goedgekeurd. Uit Rome wordt gemeld, dat ma joor Gallieri, commandant van Ma- kalle, een aantal huizen van het plaatsje beeft doen verwoesten, omdat er mondvoorraad en krijgsbehoeften grensverandering juist strekt, niet verholpen, maar slechts verplaatst worden. Zoo zal bijvoorbeeld de met het oog op politietoezicht en brand- verborgen waren voor de Abyssïniërs. j blussching sohadelijke en gevaarlijke re. o De commandant meende een afschrik- toestand, welke thans neersoht aan wekkend voorbeeld te moeten stellen, j de Meesterlottelaan, naar den Wagen- Het feit bewijst intusechen, dat deweg worden overgebracht. En het bevolking van Tigria niet zoo heel gevaar is niet denkbeeldig, dat een vriendschappelijk ten opz'chte van [dergelijke hoogst ongewenschte toe- Ital gestemd ip. 'stand later langs de geheele gren sign De Frf. Ztg. verneemt dat generaalom den Hout zal ontstaan. Baratieri wordt t; ruggeroepen enj „Al de opgeeomde bezwaren te vervangen door generaal Baldissera.j zamen leiden de Commissie er toe om Toch verzekeren de militaire bladen j Uw College onomwonden als haar dat Baratieri het gevaar tijdig heeft gevoelen te kennen te geven, dat het iDgezïen en de regeering gewaar- j baar niet wenschelijk voorkomt, dat schuwd had. Een aantal te Zürich wonende Italianen 'hebben per telegram bevd gekregen onder de wapenen te komen om dienst te doen in Alrika. Te Napels is Vrijdag een bataljon Alpen jagers ingescheept naar Massowab. Aan de universiteit te Rome is eene plechtigheid, gevierd naar aanleiding van het gevecht bij Ambaloghi. welke verstoord werd door socialistische studenten, die floten. Het gevolg was 69ne jverwarde kloppartij, waarbij verscheiiene personen kwetsuren be kwamen. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem23 December. Uw College der Regeering zal advi seeren om over het wetsvoorstel, gelijk het aan ons oordeel werd onder worpen, met de Staten-Generaal in overleg te treden. „Beter soht zij het, dat de tegen woordige toestand wordt bestendigd, en dat, evenals thans hoe abnor maal dit op zich zelf ook moge zijn de bewaking van den Hout voor een devl door onze gemeente wordt bekostigd, dan dat een toestand in het leven wordt geroepen, welke on getwijfeld eenerzijds bezwaren weg neemt, doch ze anderzyds in verhoogde mate medebrengt. „Dit belet echter geenszins, dat de Commissie met Uw College, op gronden aan het algemeen belang ontleend, eene andere grensscheiding dan de tegenwoordige blijft noodza kelijk achten. „Van oordeel, (lat de „grensquaestie" Ia de vergadering der afd. Haarlem j niet als opgelost en afgedaan behoort van het N. O. G. had gisteren de'te worden besohouwd, zoo het aan- verkiezing plaats van een bestuurs-bangig voorstel van wet eventueel lid. Na 3 vrye stemmingen verkreeg j bet Staatsblai niet mocht bereiken, bij herstemming do heer E. L. Brou- j heeft de Commissie zich veroorloofd wer, hoofd eener sohool, 32 en de! eene grensscheiding aan te geven, heer B. van der Wei ff, ondorwyzer,1 door de aannemiug waarvan het alge 30 stemmen. De eerstgenoemde werd meen belang, naar hare bescheiden dus gekozen verklaard. Door enkele meening, stellig niet minder zal wor- aanwezigen werd nog geprotesteerd den gediend uan door de thans voor tegen het uitschrijven dezer vergade- j gestelde, en welke daarbij het voor- ring, daar de vacantie begonnen was. deel biedt, dat Haarlem's belangen De heer A. J. Sohreuder, uit am-ongerept blijven, sterdam, besprak een en ander betref-1 -De Commissie geeft mitsdien Uw fende de alcoholquaestie in verbandCollege, voor het boven onderstelde met opvoeding en onderwys. [geval, eerbiedig in overweging om Volgens een mededeeling van het ter oplossing van de dringende grens- bestuur zal waarsobijnlgk in Februari quaestie een nieuw voorstel te doen, voor de afdeeling optreden de heer [waarbij de grenslijn door U moge jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, offi- worden getrokken als volgt cier van justitie te Haarlem. Het on-1 derwerp zijner rede zal loopen over onze sohooljeugd. H. tusBchen Haarlem en Heemstede. Vervolg „Van het Spaarne laDgs de Gast- „huisvaart tot aan het Blauwbruggetje, „van daar langs de Kraayennester- sloot en de Emmauslaan tot den „Wagenweg en daar de grensscheiding „volgende tusscben Vredehof en „Lindenhout over de Leidsche vaart „langs den weg naar Oosterduin „dezen westelijk te volgen tot aan het punt waar hij de Houtvaart snijdt." „De voordeelen van deze grensre geling zgn door do opsomming der voor- en nadeoleD, welke aan de thans voorgestelde verbonden worden Nog zgn bedenkingen van anderen aard bij de Commissie tegen het voorstel van Uw College gerezen. Vooreerst deze, dat, al bleven de - 0 bovenbedoelde insluitende terreinen j geaoht, voor een groot deel reeds in onbebouwd, deze eene goede bewa-jhet licht gesteld, omdat immers de king van den Hout niet weinig zouden voordeelen daarbij behouden blijven bemoeilijken. en de nadoelen geheel vermeden „Dan ook zullen ernstige fouten en worden, gebreken welke de tegenwoordige „Weshalve de Commissie, ten einde grensscheiding aankleven en lot weg- niet in herhalingen te treden, de Doming waarvan de geprojecteerde I vrijheid zïoh veroorlooft, om te dezer plaatse naar die opsomming te ver wijzen. „Doch zjj meent overigens nog nadrukkelyk de aandacht van Uw Collego te mogen vestigen op de volgende punten „1°. dat de gemeente Haarlem door aanneming dezer grenslgn zou kunnen voorzien in de reeds lang gevoelde behoefte aan ver keerswegen ter oostzijde van de Houtvaart 2°. |dat het deel van de gemeente Heemstede dat thans als een wig tusschen de gemeente Haarlem en Bloemendaal bekneld ligt, en tengevolge van die eigenaardige ligging van politie-toezieht, enz. zoo goed als verstoken is, in een aanmerkelijk beteren toestand zou komen „3°. dat de den Hout omringende terreinen thans nagenoeg onbe bouwd zijn, zoodat Heemstede geen schade van eenige beteeke- nis zal lijden „4\ dat later, wanneer die terreinen wel bebouwd zullen zijn, de dan nog noodzakelijker geworden annexatie daarvan op veel grooter bezwaren zal stuiten dan thans het geval zou zijn. „Op bovenvermelde gronden houdt de Commissie zich dan ook over tuigd, dat, mocht eene zoodanige re geling door U worden voorgesteld, daartegen van de zijde dezer gemeente geene bedenkingen zullen .worden ingebraoht. „De vraag is nog gerezen, of het voorstellen dier regeling, welke zioh zelf zoo sohgnt aan te bevelen, bij Uw College wellicht is afgestuit op de overweging, dat de fiuancieele schade, welke voor de gemeente Heemstede zou voor.vloeien uit het daarmede gepaard gaand grooter verlies van grondgebied, dan Uw tegenwoordig voorstel medebrengt, haar niet mooht worden opgelegd. „Men was ochter van oordeel dat het niet moeilijk zou vallen om dit finanoieele punt naar billijkheid zoo wel ten aanzien van Heemstede als van Haarlem te regelen. „Terwjjl artikel I van het voorstei tot bovenstaande breedvoerige be schouwingen heeft aanleiding gege ven, zijn tegen de overige artikelen geen bedenkingen aangevoerd." De Commissie uit de ingezetenen dtr gemeente Haarlem. Naar het Leidsche Dagblad meldde, is de heer J. J. Wenting alhier be noemd tot leeraar in het boekhouden en het handelsrecht, aan de cursus van de Handelsvereeniging „Kennis is maoht" te Leiden. Bg het sohermconcours uitgeschre ven door den Ned. Sohermbond ge houden te 's Hage op 21 en 22 Deo. 1895, behaalde de schermvereeniging van het bat. Schutterij alhier, in den korpswedstrijd Degen, den len prijs, zilveren medaille, aangeboden door H. M. koningin Wilhelmina. In den Colonne-wedstrijd, onder commando van den 2en luit H. D. Emrik, behaalde zij bij eene zware conourreDtie den vierden prijs. I Voor den Korps wedstrijd kwamen uit de heeren Jao. Hamilton, L. Frug- tier en P. M. Faber, terwijl eerstge noemde heer tevens den len prijs in den personeelen wedstrijd Degen ver wierf. Zie verder onder de rubriek „Sport en Wedstrijden." Door de politie is weder een valsch kwartguldensluk in beslaggenomen, thans voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1849, blijkbaar bestaande uit Jood. Tegen den bierhuishouder en slqter H. J. H. woonachtig aan de Brouwers straat is proces-verbaal opgemaakt ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Burgerlï-fceStand uit dsOmströ&Bn BLOEMENDAAL. Van 14—21 Deo. Bevallen: G. Plukker—Pulter z. C. J. Christoffela—Terlingen d. D. den OtterDrost d. Overleden. C. Blank 78 j. Te MeerenbergJ. Eu wen 67 j. A. A. Klop 66 j. BINNENLAND, Haagsche Brieven. In deze donkere dagen voor Kerst mis zijn stenografen en journalisten eigenlijk de eenige merschen die het nut van parlementaire welsprekend heid eerst ten volle leeren waardeeren. Met extra-.üttingen en avond-zittin gen heeft de Tweede Kamer het zóó ver gebracht, dat zij met goed latsoen huiswaarts kan keeren. Dit heeft het effect, dat ie^er die in de Kamer, krachtens zijn ambt, te echrgveü heett, gewerkt heeft als een paard, als twee paarden. Eu dat nog wel zonder eenige afleiding. In vroeger jaren waren de avondzittingen veel aardiger; e piesident laat ze nu zelfs in den steek, geheel of gedeeltelijk. Vroeger, tegen negen uur of halftien kon men greepjes gerokte en gewit* d«ste volksvertegenwoordigers zien binnenkomen, wier gezond uiterlijk de sporen vertoonde van een in vriendschap en vrede genoten maal tijd. Dan giügên ue aan tafel gede biteerde „moppen" als een loopend vuurtje langs alle banken en klonk er een gulle lach onder de rede van dezen of genen „geachten afgevaar digde', die, bij Waterstaat, het over wegend belang stond te betoogen van het Ventjagers- of een ander „gat", van de haven van Delfzijl of vaneen stoomtram zonder dat iemand naar hem luisterde. Want men luis terde alleen naar een speech waarin da after-dinner stemming merkbaar was men luisterde hoogstens naar een geest'g. woord van wijion Van der Linden of een scherpe opmerking, sarcastisch-geestig, van den heer Rutgers. Dan liep de heer van Baar (R. i. P.) met zijn pas ontvangen „Tgd" in de zaal rond, zijn krant met beide han den voor zioh uitspreidend. Naar het fransch ETIEJNNE ENAULT. HOOFDSTUK XV. 47) „Ja zeker," riep Bamalec uit, Jean Tréhouart was dus een „Zeer zeker," antwoordde de ex-rentmeester boosaar dig. „De goede man heeft lang geleden een koopman te Londen, James Maxwell, zijn patroon, voor het aar dige sommetje van veertig duizend pond sterling op gelicht." „James Maxwell, zegt ge?" „Ja, niemand anders." De vader van een zekeren William Maxwell, wien 'houart zijne erfenis wilde vermaken, zeker bg .1 restitutie?" .adt het juist, waarde heer Bamalec," antwoord- Kerven met een schuinschen, spottenden blik op axime. „Dat de achtenswaardige millionair geen testa ment in dien geest heeft kunnen maken is ongetwijfeld hieraan toe te schrijven, dat een onverwachte dood ham dit belet heeft." Maxime Bidderde en boog jhet hoofd. Bijna op het zelfde oogenblik drukte Camille hem de hand en zeide zachtjes „Moed gehouden Maxime Bij het hooren van deze lieflijke stem, hief hij het hoofd weer op en zag Kerven flink in het gelaah „Maar wat wil je eigenlijk van mij vroeg hij hem. „Honderdduizend francs voor het bezit van die porte feuille." „Honderdduizend francs herhaalde Maxime en hief het hoofd op. „Het is betrekkelijk een matige prijs, want de inhoud is in staat om de nagedachtenis van uw oom en het for tuin, dat u bezit, te bezoedelen." „AIb ik het geld bezat," antwoordde Maxime kaïns, „dan zon ik het je geven om een groot schandaal te voorkomenmaar ik heb het niet." „Schertst u „Ik spreek in ernst." „Maar komaan, denkt u dat ik zal gelooven, dat u in een paar maanden een millioen hebt verteerd?" „Zeer zeker niet." „Hoe kunt u het dan verklaren, dat u niet over hon derdduizend trancs hebt te beschikken „Dat zal zeer gemakkelijk zijn," antwoordde Maxime waardig. „Ik beschouw mijzelf slechts als de deposito houder van het fortuin, dat zich onder mijne berusting bevindt, en ik ben steeds bereid om het aan de erfge namen der familie Maxwell over te dragen. Het is mij dus niet mogelijk er een gedeelte van af te nemen, al is het om den eer van mijn naam te redden." „Heel goed Maxime 1" fluisterde Camille. „Dat vind ik ook uitstekendriep Bamalec uit. „Morgen," vervolgde Maxime, „gaan Camille en ik op reis naar Engeland. Misschien sporen wij, dank zij nauw keurige onderzoekingen, de ordenamen wel op. Mochten wij evenwel in onze hoop worden teleurgesteld, als wij de bewijzen vinden, dat de lamilie Maxwell is uitgestor ven, dan „Wat zal er dan gebeuren vroeg Kerven. „Dan zuilen de armen het geld erven." „Mille tonnerres!" riep Bamalec bewogen nit, „dan zal ik niet lang wachten met de honderdduizend francs, die ik geleend heb. Ik hecht veel aan geld, dat is waar, maar aan geld van goed allooi 1" „uat is goed gezegd en gehandeldzeide Camille verheugd. Maxime vervolgde terwijl hij zich tot Kerven wendde „Zooals je ziet mijnheer, is er hier niets voor je te ver dienen." „Misschien wel,-' mompelde de ex-rentmeester in nadenken verdiept. „Je moogt ons zooveel mogelijk kwaad doen met de documenten, die het toeval jein handen heeft gespeeld, het zal je niet gelukken een centime van het ons toe vertrouwde geld maohtig te worden." „Maar als ik u nu eens zeide, waar de echte Wil liam Maxwell te vinden is, zoudt u mg dan geen eer- lgke belooning geven?" Langzaam kwam deze vraag Philip Kerven over de lip pen. Zij had op de aanwezigen de uitw rking van een electrischen schok. Vooral op Maxime en Camille maakte ze veel indruk. „Ja", riep Maxime uit, „vertel mij waar ik hem kan vindeD, dien ik zoo vurig verlang te zien, en ik zal je mijn leven lang erkentelijk blijven." „Ja vertel het," vervolgde Camille met gevouwen handen, „en als n daarvoor een fortuin verlangt, dan zullen wij het gaan verdienen cm het u te verschaf fen." „Het is goed," zeide Kerven, „ik geloof dat wij el kaar zullen verstaan. Over het geheel genomen ben ik geen kwade kerel en bezit ik zelfs een goed hart." Na een oogenblik te hebben nagedacht vervolgde hij: „Als ik u verzocht een cheque te teekenen voor vijf tigduizend francs, betaalbaar onmiddellijk aan toonder, zoudt u dan daarin toestemmen „Op voorwaarde, dat ja mij den waren William Mar. well zult aanwijzen, zou ik er in toestemmen 1" ant woordde Maxime. „Ik zal mijne handteekening naast die van mijne echtgenoot ook plaatsen," haastte zich Camille er bg te voegen. „En ik," zeide Bamalec luidruchtig, „zal ook als borg teekenen." „Dat is meer dan ik verlang," zeide Kerven. „Wilt u maar sobrrjven en teekenen, dan zal ik vervolgens spreken." Binnen een paar minuten was dit geschied. „En weest nn zoo goed te luisteren," vervolgde de ex-rentmeester. „Ik zal u een brief voorlezen, gevonden

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1