Stoomdrukkerij „HAARLEMS DAGBLAD", Ronwtaartea, Ronwcircnlaires aldaar bestaan uit Javanen, Madoe- Bantammers en Soendaneezen, en men bevindt zioh wel daarmede. Op de Westkust van Sumatra, waarde bevol king eveneens niet talrijk is, werkt men tooh met dezelve, en voort er geen Chineezen in. Wat is zoo onstaatkundig als vreemde werkkrachten toe te laten, terwijl men een ontelbare bevolking te zyner beschikking heeft, en die men veroorloven moet in den vreemde hun brood te zoeken omdat ze thuis in hun eigen vaderland, honger lijden, terwijl vxeemden er bemiddeld in worden. Men maakt mij niet wijs dat onder een bevolking van pl. m. 20 millioen zielen, zooals op Java, geen geschikt contingent voor de Oostkust te vinden is. Ja zelfs de wettige lauds munt heeft plaats moeten ruimen voor vreemde speoie, ter wille van vreem delingen. Men zal my tegenwerpen dat men dit heeft moeten toelaten, omdat de Chineesche koelie ons geld niet kennende, het niet zou willen aanne men voor zijn loon. Ik beweer, dat wanneer zij geen dollars konden krij gen, zij wel 's lands rijksdaalders en gu'dens, evenals hunne landslieden op Java het doen, zouden aannemen, maar men is zwak geweest. In Australië bijvoorbeeld, hebben de Chineezen wel 's lands munt moeten aannemen. Hier echter spelen zij in alles den baas, en de arme inlanders moeten voor hen onderdoen. De bewering, dat Chineezen beter te gebruiken zijn, hangt alleen af van het feit, dat men den Javaan minder in de gelegenheid heeft gesteld dit te logenstraffen. Ik weet dat men met de gewone halsstarrigheid die zich hier heeft ingeworteld, zijn vooroordeel voor Javanen niet zal laten varen. Welnu, men wachte den tijd af, wanneer een overvloed van Chineezen het zal doen berouwen, dat men den Javaan ver acht heeft. Gemengd Nieuws. r De Burlet. 1 De Belgische eerste-minister De Burlet heeft Vrijdag een beroerte ge- 1 bad. De genee3heeren, die Vrijdagen Zaterdag over den toestand van den I leider hebben beraadslaagd, achten 1 dien zeer ernstig. Volgers de laatste berichten uit - Brussel is du toestand van den mi- nieter zeer ernstig. Voorloopig is de minister van oorlog, genei a-.1 Bras- I sine, roet het beheer van het depar tement van buitenlandsche zaken be last. e De heer De Burlet volgde in het 3 vorige jaar den heer Beeraaert als minister president op. Aanvankelijk was hij minister van binnenlandscue ;i zaken, maar, toen graal De Mér de, D na ae intrekking van het wetsont- werp t>t inlijving van den C >ngo- Staat Dij België, zijn ontslag nam, 5 aanvaardde hij de portefeuille van j buitenlandsche zaken. De Lduveneche afgevaardigde, de heer Schollaert, j ontwerper der bekende schoolwet,Irad u toen als minister van binne laudcche zaken op. Zmdag was zijn toestand weer iets gunstiger. Da zaak Ar ton. 1 Het hof van appèl te Londen heeft de uitspraak van de rechtbank tot uitlevering van Arton wegens frau- duleus bankroet, diefstal en verduis- tering bevestigd, maar het vonnis vernietigd voor zoover dit de uitleve- ring beval wegens vervalsohiDg van rekeningen. Omtrent Dupas (schrijver der be- kende brochure: Waarom Arton niet gearresteerd is oud agent van den j veiligheidsdienst en thans in hechte- j nis, deelt de Eclair het volgende mede: Dupas is thans 43 jaar. Hij begon zijn loopbaan als spoorwegbeambte L en werd reeds dadelijk door zijn chefB opgemerkt. Naar den veiligheidsdienst k overgeplaatst, werd hij als een handig agent beschouwd ondanks de wel wat fantastische opvatting, welke by van zijn taak bleek te bezi ten. Zoo zong 3 hij, in 1S84 naar België gezonden, a onder een valschen naam in een café-chantant te Luik, en kwamzoo- n doende achter de geheimenissen, tot welker opsporing hy was uitgezonden. aj In het Panama-schandaal was hij een zeer geschikt rechercheur, was van e nabij betrokken in de avontuurlijke geschiedenis van mad. Cottu en werd re zoo de aangewezen man geacht om de zonderlinge reis door Europa achter Arton aan te ondern.emen, i waarvan de bijzonderheden nu een - voor een aan het licht schijnen te oa zullen komen. Het gif der muskaatnoot. n Aan de Eann. Korr. wordt het volgende voorbeeld gemeld van de gif- i tigheid der muskaatnoot. Een meisje van vijftien jaren nam e muskaatnooten in, die te zamen elf gram wogen. Niet lang daarna ver toonden zich kenmerkende verschyn- h selen van vergiftigingduizelingen, n hartklopping, kramp in armen en bee- nen en ten slotte hevig brakeD, nadat men de zieke groote hoeveelheden melk had doeh drinken. Daarop viel het meisje in een kalmen slaap, waar uit zij niet weder ontwaakte. De muskaatnooten bevatten een olie, die als een sterk vergif werkt. Te Weenen werden Donderdag een man en een vrouw betrapt op het uitgeven van valsche bankbiljet- ze in hechtenis werden namen ze ov&nkali, met g dat de vrouw oomiddel- A lyk stierf, en de man vrij ernstig ziek werd. Het is gebleken dat het twee oude zondaars waren, die al twintig jaar lang allerlei soort kre dietpapier van openbare instellingen vervalschten, en wier aanhouding door tal van magistraten in en buiten Oostenryk was verzocht. De man heet Viotor Krauthofer, hg is geboren te Linz en 39 jaar oud: de vrouw was zyn moeder, 64 jaar. De politie denkt dat ze medeplichtigen hebben. Het twaalfde internationaal medisch oongres zal den l9den tot den 26sten Augustus 1897 te Moscou worden gehouden, onder het hooge bescherm heerschap van Z. K. H. grootvorst Sergiu8 Alexandrowitcb. Vrouwelijke geneeskundigen. Prinses Amelie van Orleans, ko ningin van Portugal heeft haar tweede studiejaar in de medicijnen geëindigd en hot examen daarin afgelegd aan de faculteit van Lissabon. De Ko ningin heeft zekerlyk geen plan om te praktiseeren, zij wil eenvoudig het reoht bewijzen der vrouw om op de hoogte der verstandelijke bescha ving te staan naast de man. Zy heeft den weg gewezen aan hare mede burgeressen en heeft voor deze het recht verworven om de lessen aan de academie te volgen, ook in de medicijnen.men heeft haar toege staan, wat men in Lissabon licht een ander zou hebben heweigerd. Eveneens is er in üuitechland een jong meisje van don hoogsten adel, de gravin Von Linden, die aanspraak maakt od het recht om de lessen in de Jgeneeskunde aan de universiteit te volgen. De gravin Von Linden volgde reeds met goed gevolg de lessen in de natuurkundige weten schappen aan de universiteit te Tii- bingen. De overheden aan de academie te Berlijn zouden gaarne een ongunstig antwoord willen geven aan haar ver zoek om voor de genees- en heel kundige lessen te worden ingeschre ven. Maar zij aarzelenten eerste wegens de ontwikkeling die de vrou welijke emancipatie in Duitsohland aanneemt; ten tweede wegens de gunstige ervaring in andere landen opgedaan en eindelijk wijl zy aan de gravin geen al te onhousche weige ring durven geven. De gravin Von Linden, een zeer edelmoedige dame, wil daarom vooral het reoht verwerven om in de ge neeskunde te studeeren, wijl ze wel weet, dat in doze democratisohe tij den, een gunst toegestaan aan een dame van adel, weldra ook een reoht wordt voor al de andere vrouwen. Een brutale postdiefstal heeftWoens- dag midden in Belgrado plaats ge had. Toen de postwagen om tien uur des avonds van het station naar het centrale postkantoor reed, werd hij tegenover het ministerie van finan ciën overvallen en leeggeplunderd. Men vermoedt, dat 250 009 francs verdwenen zyn. Donderdagmorgen werden in het park aan het ministerie van finanoiën nog eenige pakjes banknoten gevonden, die door de roovers vergeten waren. Te Tarragona in de provincie Sara- gossa zijn ongeregeldheden voorge vallen naar aanleiding van de quaestie der accijnzen. De gendarmerie maakte een charge en schoot op de menigte, waardoor verscheiden personen ge wond werden. De orde is thans her steld. Volgens de berichten uit Kreta begint de beweging in het district Apokorona zich uit te breiden ook in de districten Cydonia en Sphakia. Het aantal opstandelingen wordt op 500 man gesohat. In de laatste ge vechten hadden de Turken 9 dooden en 30 gewonden. Vier bataljons zijn uit Syrië vertrokken tot versterking van het Turksohe garnizoen op het eiland. Men heeft in Bombay een standbeeld opgelicht voor baron Donald Mackay, die na den dood van den laatsten lord Reay, het hoofd der Schotsche Mackay's, dezen opvolgde. Hij is een volgeling van den heer Gladstone, die hem van een Schotsohen lord tot pair van Engeland verhief en tot gouverneur van Bombay maakte. Liefde voor openbaar onderwijs had lord Reay in Nederland geleerd, en het is om dankbaarheid aan hem te betoonen voor wat hij deed voor onderwys en het gemeentebestuur, dat men in Bombay een standbeeld voor hem oprichtte, dat de tegen woordige gouverneur, lord Sandhurst, Vrijdag onthulde. Op de noordkust van Newfoundland is het wrak gevonden van den schoener „Victory Men vreeBt dat de beman ning, 21 koppen, is verdronken. De schoener „Goldfinck" is op dezelfde kuet verbaan, waarbij 14 personen omkwamen. INGEZONDEN. Voor den inhoud deter rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Het is voor de ouders zeker e n groot genot, als zij eenige dagen ach tereen in het ongestoord bezit van hunne kinderen zijn. Evenwel, dat genot verkeert wel eenigezins in een kruis, wanneer het al te langdurig wordt. Ik heb hierbij het oog op de vacanties der verschil lende scholen. Zeker, ik vind het zeer billijk, dat 's zomers een vier weken of daaromlrent vrij wordt ge geven, maar er moet toch een zekere regeling bestaan, vooral wat aangaat de andere vacanties. Ik hoor nu, dat de burgemeester op verzoek van de hoofden der Openb. Scholen op Maandag en Dinsdag vacantie heeft gegeven. Nu, dat is tot daaraan toe, maar is bet ordelijk'? Ik hoor, dat alleen deR.K. scholen op Maandag en ikni'en zelfs Dinsdag nog school hebben. Dat vir.d ik zeer overdreven. Maar als nu Kerstmis eens op Donderdag valt, wat dan Mij dunkt, het beste is vast aags voor Kerstmii vrij en meer ook niet Met dank voor de verleende ruimte. Uw dw. dn. Een huisvader met veel kinderen. Mijnheer de Redactuer Naar aanleiding van het ingezon den stuk van den Heer Brender a Brandis, ben ik zoo vrij U te ver zoeken, in Uwe courant mede te deelen, dat ik zoo spoedig mogelijk zal aantoonen, dat myne mededeelin- gen niet zoo maar uit de luoht zijn gegrepen als de Heer Brender a Brandis wil doen voorkomen, doch op goede gronden gebaseerd zijn. De drukte aan de feestdagen voor afgaande verhindert mij den heer B. a B. eerder met repliek te dienen, U voor de verleende plaatsruimte dank zeggend, Hoogachtend G E. L. HIJMANS. Ingezonden Mededeelingen. 15 cents per regel. van Drukwerken die spoedig moeten worden geleverd, zooals ENZ, ontvat gt men enkele uren na de bestelling, goed afgewerkt, tehuis. Vervolg Stadsnieuws. Stukken van den Raad. Gedrukt is het adres van de firma J. Heems en Zoon en 88 ande ren, waarby zij zich beklagen over het Raadsbesluit inzake de brug en de pont over de Ringvaart. Er op wijzende dat hierdoor de kortste ver binding met Haarlemmermeer afgo- sneden is, betoogen zij dat nu reeds minder inwoners van Haarlemmer meer Haarlem bezoeken en dat, als ook de pont is weggenomen, dit verkeer geheel ophouden en daardoor het geheele stadskwartier aan de overzijde van het Spaarne met onder gang bedreigd worden zal. B. en W. deelen mede, dat over het verzoek van de firma J. J. Beyues tot aankoop van grond aan het Sta tionsplein twee brieven zijn ontvangen van die firma betreffende de vraag, in hoeverre deze verkoop ongewenscht zou zijn in verband met den voorge nomen bouw van een nieuw station. Naar aanleiding van die br even stellen B. en W. opnieuw aan den Raad voor, den grond aan de firma Beynes te verkoopen. Nader adres van den heer W. F. Doeglaa betreffende de verbouwing van eene woning aan deZonnesteeg waartoe de vergunning hem aanvan kelijk was geweigerdjOmdat de hoogte van het ontworpen perceel anderhalt maal de breedte van de steeg overtrof. B. en W. vinden evenwel in de nadere argumentatie geen grond om voor te stellen op de weigering terug te komen. Verzoek van J. van Maas en elf andere bewoners van de Ursula- steeg, om te bepalen, dat voortaan deze steeg slechts in éene richting zal worden bereden. B. en W. adviseeren om hiertoe te besluiten en de riohting te bepalen van de Nassaulaan naar de LaDge Magarethastraat. Voordrachten voor lid der Comm. van Toez. op het Stedel. Museum wegens aftreding van den heer L. P. Zocher L P. Zocher. J. B. Westerwoudt. College van Curatoren v. h. gym nasium, aftredend lid Mr. A. A. Land Mr. A. A. Land. Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman Commissie van Toezicht M. O aftredenden de heeren P. B. J. Ferf en Jhr. Ch. F. van de Poll: I. Mr. C. G. von Reeken. A. Resink. U. Jhr. Ch F. van de Poll. Mr. W. T. Pahud de Mortanges. College van Commissarissen over bet Stedel. Muziekkorps, aftr, lid F. M. baron van Lynden F. M. baron van Lynden. J. K. Tadema. Alliance francliso ,.Onbekend maakt onbemind"in dit spreekwoord is waarsohijnlijk de reden te zoeken, dat Zaterdag de lezing der A. f. minder druk bezocht was dan andere keeren; dit was dubbel te betreuren, omdat het bestuur met het oog op de komst van prof. v. Hamel de groote zaal der soc. de Kroon gehuurd had, die nu niet half gevuld was. Een gevolg biervan was dat het lokaal zeer résonneerde, waardoor een groot deel der voordracht verloren ging voor hen die niet in de onmid dellijke nabyheid van den spreker zaten en die dus, althans vóór de pauze, weinig verstaan zullen hebben. Na een inleidend woord over de teleurstelling die de ongesteldheid van den maitre de la parole" zeker veroorzaakt had, en over de verschil lende gewaarwordingen dieeenspre ker bij zyn optreden heeft, begon de heer Rode zyne voordracht over den dichter Paul Harel, herbergier te Echauffour in Normandië, die waar schijnlijk tot nu toe voor de meesteD een onbekende wasmet enkele woorden schetste spreker hem als „un poète vrai, pittoresque et hon- n$:e", die de poëzie van zijn ge boortegrond ziet, voelt en weet weer te geven. Om dadelyk het talent van den dichter te doen kennen, las hy het eerste gedeelte voor uit den Bun del Les voix de la Glèbe, „Le laboureur" dat denzelfden indruk maakt als een schilderij van Millet „II laboure, Ie corps peacbé, tenant l'araire A poigtée, et le vent, qui passe en tourbillon8, Ne hurle pas si haut qu'il puisse le distraire Du rude et lent travail d'ofi naissent les 8illons. etc etc. Alvorens verder te spreken over de werken van P. Harel gaf spr. een korte levensschets en wij vernamen toen dat er niet veel bijzonders van hem te vertellen is, omdat de dichter behoort tot die wier beroemdheid te lokaal, en daardoor nog niet alge meen verspreid is. zoodat zijn naam nog niet voorkomt in den dictionnaire de Yapereau, noch in den „diction naire universe! des écrivains du jour." Ziehier wat spr. van den dichter zelf en uit zyn werken te weten kwam. Na zijn olassieke studiën aan een klein college voltooid te hebben, trok hydadelijk naar de herberg te Echauf four die door zijn grootvader gehou den werd en dong van daaruit mede op verschillende dichtwedstrijden,, dikwijls bekroond wordende. Nu eens redevoeringen houdende, dan dich tende, waakte hij steeds voor de be langen van zijn hotel, trouwde vroeg, was vader van vele kinderen en ont zag zich nooit, wanneer het gezelsohap hem beviel, tegen het einde van den maaltijd eenige verzen op te zeggeD. Zijne gewoonten beschrijft hy in de inleiding van het tweede deel van „Sous les pommiers" waarin hij o.a. zegt: „Je suis un rimeur pastoral, Songeur naïf et réaliste; Je suis un cuisinier rural, GalaDt et spiritualiste. J'ai fait une double moisson Flairant les parfums de Ja berge Du ruisseau, du pré, du buisson, Humant leB fumets de l'auberge." etc. Hoewel hij niet ouder dao 40 jaar is, heeft Harel tooh reeds veel ge schreven. Zijn eerste dichtbundel, Aux Champs, werd zelfs door de Aoadémie bekroorid. Verder sohreef hij nog: Sous les Pommiers, Rimes de haohe et d'ópée, les Voix de la Glèbe en een tooneel- stuk L'Herbager, dat door het théater de l'Odéon vertoond werd, vervol gens bundels proza, getiteldLa Hanterie en Souvenirs d'Auberge. Zyn dichterlijke loopbaan geeft het bewijs dat hij een uitzondering maakt op den regel die zegt, dat elk dichter, om iets blijvends tot stand te brengen, de leerschool van het lyden moet doormakente midden zyner veel zijdige bezigheden is Harel altijd ge lukkig, gezoud on vroolijk geweest, el lende of verdriet heeft hij nooit gekend; hij heeft echter altijd veel medelijden met ongelukkigen, en zyne lier trilde soms van verontwaardiging als hy den toestand en de toekomst van den Fransohen landbouwer bed-nkt. Het is moeilijk Harel te vergelyken met andere „poètes ruslique3" alsTheuriet, J. Aicard, Gabriel Vicaire etc.Harel heeft een bijzondere voorliefde voor „de gueuletons", de gueux en be schouwt het verminderen van den landbouw en de kleine gezinnen als de grootste rampen van zyn tyd getuige de gedichten die spr. vervol gens voorlasPlebs rustioa,,L'air ne retentit plus des obansons de la gièbe Croisez et muitipliez „C'est en vain, Seigneur Dieu, qu'a travers l'étendue Ce verbe a retenti sur tous les horizons, Aujourdhui dans les coeurs votre loi s'est perdue, Et l'égoïsme abject dépeuple nos maisons. etc. Dezelfde gedachten vindt men terug in l'Herbager, in de persoon van la Hanterie, vader van slechts een zoon, d en hij byna door eigen schuld ver liest, in tegenstelling met een land bouwer die met een talrijk gezin ge zegend is. Hij teekent het verblijf en de ge noegens van den landbouwer in Mon Pla^age: „Cour, ohaumiare et jardin, deux vaohes, trois pigeons, etc. een sonnet, dat men een parallel zou kunnen noemen van Soulary'sSi j'avpis un arpent de sol, mont, val ou plaine." Een lieve aubade is Rosine, verder een duo d'amourPierre, Rosine, l'Echo* Het meest echter komt het ta lent van den diohter uit in A la santé des Gueux en les Etameurs, waarin bij zij n medelijden lucht met de „pauvres chemineaux en hunne dankbaarheid schetit over een heerlijk maal, dat hun ten deel valt. Tot zoover over Paul Harel als dichter. In het tweede gedeelte liet de heer Rode ons den prozaschrijver kennen, en las ong en kele der souvenirs d'Auberge voor, waarin Harel meesterlijke schetsen geeft van de typen die zyn herberg bezooken, reizigers, bedelaars, land bouwers enz. Wij maakten achtereen volgens kennis met 4 geestige stok ken: Un gueux, waarin wij o.a. lezen Je l'ai eu comme cliënt; a l'instar de plmieurs antrej, il ne m'ajamais payé. Un aubergiste, poète ou non, zei-Ie spreker, est un gastronome; et ce n'est pas de l'abondance du coeur seule, que la boucbe parle, dat ziet men in verscheidene der stukjes als in Les Millions du C irdonnier. Buitengewonen bijval vond bet vertaaltje van den Aquarelliste „que a lui seul vaut un long roman anglais" en eindelijk le Papa Caacob'ao, dat to1; naschrift kon hebben de navolgende woorden van HarelLe grand secret de tont est rians la caarité. Jammer is het dat Paul Harel thans zijne herberg ver laten heeft en nu in Parijs eene revue redigeert, la Q linzaine, een jaar geleden opgericht. Allen zullen zeker met genoegen terugdenken aan deze onderhoudende voordrachtde kennismaking met den schrijver en dichter Paul Harel niet betreuren en den heer Rode dankbaar zijn, dat door zijne bereid - willïgheid deze lezing heeft kunnen do rgaan. De lezingen waarop men voor de zen winter nog rekenen kan, zullen plaats hebben op Maandag 27 Jan. door den heer René Doumic en om streeks 20 Maart door dea heer Ca. Füster. Schietvereeniging Claudius Civilis. De Staatscourant van 22 23 dezer bevat de statuten van bovengenoemde sohietvereeniging, opgericht alhier, voor een tijdvak van 29 jaren, gere kend van 1 Jan. 1895, en bij koninklijk besluit van 22 Nov. jl. als rechtsper soon erkend. Als leden van het bestuur zijn voor de eerste maal opgetreden de heeren: R. J. Mulder, voorzitter, W. G. M. Lem. secretaris (vioe-voorzitter), A. Moolenaars, penningmeester, E. B. Moolenaars en A. N. Toussaint, com missarissen. De El3broekerpolder onder Hille- gom zal worden voorzien van een ttoomgemaalde watermolen van dien polder werd een drietal keeren door den bliksem getroffen, bet laatst in October j 1. De beer A. J. Huese, onderwijzer te Bloemendaal, als zoodanig benoemd te Hillegom en Haarlem, heeft voor eerstgenoemde plaats bedankt. De kapitale boerenwoning bewoond door den landbouwer Oppelaar aan den IJ weg te Haarlemmermeer is geheel door brand vernield. Inboedel, eene dorschmaohine, een boerenwagen benevens een bug hooi zijn eene prooi der vlammen gewor den en nog f 200 aan geld. Eigenaar was de heer Brandjes tePurmerend. Oorzaak onbekend. Begraafplaats Westerveld. Al bsvindt zich op 't oogenbük de geheele natuur in wintertooi, toch geeft de begraafplaats Westerveld onder Velzen steeds een aangena tien aanblik. Esn groot terras, waarop op den achtergrond een fraaie villa prijit, geeft toegang tot de nieuw aangelegde begraafplaats. Voor men zich op het terrein voor begraafplaats ingericht bevindt, heeft men een prachtig met lindeboomen begroeide laan, die naar het van ou Is bekende Blauwe torentje, thans min of meer bouwvallig, voert.- De kruinen dier boomen zijn zoo danig in elkander gegroeid als waren zij gevlochten, zoodat deze laan deB zomers veel op een berceau gelijkt, waardoor geen zonnetje kan dringen terwijl de takken tot op den grond afaangsn. Dan stemt men met den dichter in wanneer hij zegt Gij breade lanen van 't woud, Pilaren, die 't verwulfsel t rst, Van levend gr-en en levend gond, Wel noemde U Norlands dicht'ren vorst Een kerk van ongekorven hout. Is men deze laan gepasseerd dan komt men aan de voor eenige jaren aangelegde begraafplaats met zijn breede, sierlijk aangelegde voetpaden, met zijn heerlijke gezichten. Hoewel er slechts 37 graven aanwe zig zijn, een aantal, dat, naar de grootte van het terrein te oordeelen, zeer gering is te noemen, toch krijgt men den indruk, da: men zich op een dodenakker bevindt. Het geheel is dan ook volkomen met elkaar in overeenstemming: die onafgebroken stilte, slechts nu en dan door een voorbijsnellenden spoortrein verbro ken, die hooge statige boomen, waar van de breeie kruinen getuigen, dat ze reeds eeuwen hebben getrotseerd. Ook de aan de begraafplaats Wes terveld behoorende duinenrij biedt een indrukwekkende aanblik aan. Vandaar kan men den geheelen om trek overzien en hij gelijkt een pa norama zóó schoon en vol afwiss°ling ais men zelden in ons vaderland zal aantreffen. Aan de eene zijde dorre zandgrond waarop prachtig hout gewas prijkt, dat door de verschil lende bladerenkleur des zomers een schilderachtig aanzien heeft, thans wel eentonig, maar toch vol na tuurschoon blinkend witte duinen die nu en dan schitteren in de najaars zon en daarachter de helder blauwe zee, die men tusschen enkele valleien door kan bespeuren, terwyl het eentonig ruisohen der golven uw oor bereikt. Ea aan de andere zijde vruchtbare beemden met boerenhofsteden ea omgeploegde akkers, thans eentonig maar des zomers vol afwisseling. Ea aan den horizont bespeurt ge de torens van Bevorwijk, Assendelft, Amster dam, Sp3arndam. Haarlem ea nog meer plaatsen, terwijl het Noordzee kanaal als een zilveren band ne geheele landschap dooranydt Vervolg Nieuwstijdingen. Een vermiste sloep. De vermiste s'oep Charlotte Louisa schipper A. Poldervaa-t, van de ree- derij .Oranje" te Vlaardingen, is than3 25 dagen uit, wat natuurlyk voor een schelvisohvaarder veel te lang is. Daarby is het ook bekend, dat het schip juist vóö: de stormen gezien is. afkomende van de vissohery, du9 tehuis zeilende. Voor het vermoeden dat de sloep met man en muis is vergaan bestaat dus wel grond. De 13 opvarenden wonen allen te Z varte- ward. Dit Amjtardam. Stadsschouwburg Vereeniging.Bo- gaers" van Zaandijk, ten voordeele van de Maatsc'nappy Apollo". „Lotos" drama in 3 bedrijven door M. Con stant. „Oud Zaansoh Bruiloftsfeest.'" door G. J. Honing. Het was Donderdag den 19 Deo toen „Bogaeis" uitvoering gaf aan baar plan om op te treden in onzen stadsschouwburg. Ik heb niet veel op met rederykers en ga dan ook uitprinoipe nooit naar een uitvoering van tooneel-dilettaotenmaar wan neer men dagen achtereen geannon ceerd ziet, dat een tooneelvereeniging die dezen zomer zeer verdienstelijk het „Oud-Zaansoh bruiloftsfeest" op voerde „Lotos" zal spelen en men bemerkt, dat het hier geen invitatie voorstelling geldt, zooals bij dilettan ten gebruikelijk, maar een optreden in het publiek tegen entreedan gaat men uitvaadediepzinnigeoverwegiog: „men speelt tegenenués,dus men geeft wat men kan en al speelt men niet als beroeps-acteurs, het; is tooh ge nietbaar. De opvoering van „Lotos" is helaas met deze redeneering in strijd geweest. De in vele tooneslen waarlyk eohoo' ne taal van mevr. Snijder van Wis- sekerke werd overgebracht tot ons oor op een wijze, die van een zeker Zaaosch aocent niet vrij te pleiten viel, terwijl sommige der opvoerenden armen en beenen als overbodige toe voegsels schenen te besohouwenwaar zy dientengevolge geen weg mee wisten. De waarheid gebiedt te zeggen, dat de schoonste passages uit „Lo 03", passages overvloeiende van pissie, werden gespeeld juist met een totaal gebrek aan hartstooht. Was de Vereeniging opgetreden heel knusjes in een zaalte van Maison Strouoken, hadde zij eenige vrienden en ^kennissen gcinviteerd om nu eens te komen zien hoe mooi neef zus en nicht zoo wel spelen kunnen, niets had men haar kunnen verwijten, maar nu zy optrad in Amstel's kunsttempel (daarvoor is de schouwburg tenminste gebouwd) en dit stout bestaan zelfs niet redelijk motiveerde door haar spel, nu mag het bejammerd wordeD, dat zjj zich door de in dezen zomer verkregen loftuitingen heeft laten opwinden jot deze koena onderneming. Niets van al die houterigheid, die gedwongen fraaiigheid in het „Oud- Zaansoh bruiloftsfeest" dat op „Lotos"' volgde. Vlug, los, geroutineerd werd het opgevoerd en de aardige tekst en de vroolijke liedjes van den auteur Honig vonden algemeenen bijval by het talrijk publiek, dat zioh tegenover „Lotos" zeer koel betoonde, maar het tweede stuk tot een ongeëven aard succès" maakte. Het moet buitendien voor al de Amsterdamsohe vrienden van de op tredenden zoo „gezellig" geweest zijn om zoo hunne Zaanlandsche bekenden te zien „comediespelen", schitterende met hunne „heuzig-echte" familieju- weelen, kleedingstukken en attributen. Wanneer „Bigaers" weer hier komt en zij wil dan per se io den Stads schouwburg spelen ocb, dat zij zich dan bepale tot dergelijke typisch- Ztansche 6tukken en niet optrede met stukken als „Lotos", die tot nu toe boven haar bereik iiggen. In het Circus Carré vaagt 7*-9- Woensdag, een gezelschap, dat voor zoover ik weet, nog nooit hier is op getreden nog dojr andere in dit genre is voorafgegaan, een reeks voorstel lingen aan in bet plat-daitsch (Keulecb). Het repertoire omvat paro- diëa op bekende opera's, tooneeUtuk- ken, operetten enz. O.a. komen er op voor „Cuvaieristika Tutschikana" (Csivalleria Rusticana) Madame Sang- öchöa" (Sans-Gê :e) enz. -j- A rist. 20. 12 '95. MARK TNiEUWS- Maandag 23 Dec. 1895. Aardappelen- en Botermarkt aaneï. Teriocit laagste koozs.pr. Boter 134 Kg. 81 Kg. 11,20 f 1,30 Biggen 119 st 119 st. f3.— f6, Schramm. 74 st 74 st. f9,f 12, Aardapp. 51 HL 51 HL. 1,70 f2.50 Appelen 93 HL 78 HL. f3.— f8.— Peren 78 H.L. 69 H.L. f2.-fl2.— Haarkm, 23 Dea 1895. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0 a f 0,Witte tarwe 1 6.25 a 15 80 Rogge f 0,al 0, Haver f2.80, a f2,70, Gerst f0,— a 0,—, Groene erwten f 0,— a 0,— Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f 5,10 a f 0,— Duivenboonen f 0,a 0.Blauw maanzaad f0,— a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Kar weizaad f0.a 0,

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3