r Op 31 Dec. 1S94 bestond de bevol-1 king uit 1380 m. 13-57 vr. totaal 2737. In het jaar 1895 vermeerderde zij door geboorte met 56 rr. en 44 vr. endoor vestiging met 62 m. en 60 vr., totaal 118 m. en 104 vr. of 222 personen. Zij verminderde door sterfte met 42 m. en 27 vr. en door vertrek met 63 m. en 77 vr. totaal 105 m. en 104 vr. of 209 personen. De geheele vermeerdering bedroeg alzoo 13 m waardoor de bevolking op 31 Dec. 1895 bestond uit 1393 m. en 1357 vr. totaal 2750. Het aantal levenloos aangegevenen bedroeg 5 m. en 6 vr. totaal 11. Geboren werden 3 tweelingen, waarvan 4 levenloos werden aange geven. Gesloten werden 24 huwelijken. Hot bedrag der leeningen der ge meente Zandvcort bedroeg op 1 Jan. f65200 waarvan f59800 tegen 3"'.i pCt. en f5400 tegen 4 pCt. De jaar- lijksche ailossing bedraagt 14900. Dinsdag hield de te Zandvoort nieuw opgerichte Christelijke Zangvereeni- ging hare eerste vergadering. Tot Voorzitter werd benoemd de heer K. Paap. Verder werden tot bestuurs leden gekozen de heeren M. Koning, P. van de Geer, Jb. van der Werff en J. Paap, die de werkzaamheden onderling zullen verdeelen. Te IJmuiden is binnengekomen een kotter van den reeder J. J. de Niet te Scheveningen. van welks equipage een matroos zeer ernstig verwond was door het breken van een lier. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 9 Jan. 1896. Roode wintertarwe f0.a f0. Jarige tarwe f0.a f0.— Witte tarwe f5.50 a f6.Zomer ristarwe f0.a 10.—, Rogge f3.75 a f4-, Haver f5.— a f5 75, Duivenboonen f5.40 a f5.75, Paardenboonen f4 75 a f4.90, Bruine boonen f0.a f0.Groene erwten f4.— a f4 60, Kanariezaad fo.50 a f6.—, Kar wei zaad f0.a f0.inclusief. Che- valiergerst 14,50 a f 0,—Wintergerst f0.— a f0.— BINNENLAND, De gemeentelijke telephoon te Amsterdam. Wij hebben voor eenigen tijd eene uitgebreide beschrijving gegeven van de wijze waarop de gemeentelijke telefoondienst zal worden ingericht. Men kan dagelijks de werklieden druk bezig zien met het leggen der kanalen voor de telefoonkabels. Dit tznalisatienet wordt voorloopig 8l/s kilometer lang en is berekend op het aantal abonné's dat de „Ned. Bell. Telepnoon-Maatschappij thans te Am sterdam heefthet kan bij toenemen van het aantal abonné's later worden uitgebreid. Het leggen dezer kanalen zal zich niet uitstrekken over het grondgebied van Nieuwer-Amstel. Mochten de te genwoordige abonné's der Maatsch. te N.-Amsiel woonachtig, aansluiting wenschen bij het Amsterdamsche ge meentelijke telephoonnet, dat zal die aansluiting vermoedelijk kunnen wor den verkregen, doch alsdan, als de gemeente N.-Amstei het spannender draden toestaat, van de grens van Amsterdam af door bovengrondsche geleiding. Mocht een deel van N.- Amstel later bij Amsterdam worden gevoegd, dan komt daar natuurlijk later ook een ondergrondech net. De verschillende opstijgpunten zul len komen op de navolgende gebou wen Cent raai-bufeau, Spuistraat, Beurs, Stadhuis, openb. school Water loop]ein, school Kattenburg, school Muideigrachr, Muiderpoor», Ou f- Gymnasium, school Utrechtsehe- dwarsstraat, school Heerengracht bij de Bergstraat, politiebureau Noorder- markt en schooi Prinsengracht hoek Molenpad. De werkzaamheden vorderen flink. Het geheele net moet op 1 Sept. e.k. gereed zijn en de dienst hoopt men dan op 1 November te kunnen aan vangen. Zjn wij wel ingelicht dan zal eerst daags den Rmd een voordracht van B. en W. bereiken tot regeling der abonnementsprijzen. (Hbld). Valsch bankpapier. Bij een bankinstelling en een groot handelaar te Amsterdam is een valsch bankbiljet van honderd gulden ont vangen, door de Neder!Bank i.f- komstig verklaard uit de werkplaats van Krause. Blijkbaar is dus nog nagemaakt papier in verkeerde handen. Men zij dus op zijne hoede, schrijft het Hbld. Het dagblad De Amsterdammer is in staat van faillissement verklaard. Tot curator is benoemd mr. Worst. De uitgave van het dagblad wordt echter voortgezet. Nederland en de Transvaal. De Nederlandsche Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging te Amsterdam (prof. J. W. Gunning, voorzitter en prof. C. B. Spruyt secretaris) heeft een manifest het licht doen zien van den volgenden inhoud: Aan het Dngelsche volle. Het onverwacht bericht van den gewapenden inval van den agent der „Chartered Company of South-Africa", iu het bij tractaat vastgesteld grond gebied der Zuid-Afrikaansche Repu bliek, heeft onze waardige landge- nooten niet bittere verontwaardiging vervuld. Het snel verloop en de be slissende onderdrukking van dezen aanslag wekten een gevoel van ver lichting, dat, niet verbonden aan eenig neutraliteit, alle weidenkenden in Europa en Afrika in een solidair gevoel van voldoening vereenigt. Immers, hoe men ook oordee'e over de beweegredenen en het doel van dezen vermetelen vrijbuiter, het middel, dat hij aangreep, verdient uit een oogpunt van recht van moraal en van politiek de scherpste afkeuring. Het is in lijnrechten strijd met de Conventie van 27 Februari 1884, waarvan art. 2 elke schennis der nauwkeurig bepaalde grenzen ver biedt en zelfs van weerszijden bijzon dere commissarissen instelt om tegen elke overschrijding te waken. Het slaat d8 goede trouw in het aangezicht, die jaren geleden door president Kruger ten koste zijner populariteit werd gehandhaafd, toen hij zijne landslieden weerhield de Limpopo te overschrijden en buiten het gebied der republiek door te dringen. Het vervreemdt eindelijk een groot deel der Zuid-Afrikaansche bevolking van de Eugeleche regeering, en wekt den strijd der nationaliteiten met vernieuwden gloed uit de nog smeu lende aseh. Het vervult ons daarom met diep leedwezen, dat sommige gezagheb bende Eogeleche bladen beschouwin gen geven, waarin ge onverantwoor delijke handelwijze van de agenten der „Chartered Company" wordt verontschuldigd, ja zelfs verdedigd en allen hare mislukking betreurd. Deze taal kan slechts het gevolg zijn eener bewuste of onbewuste verblin ding. Of weet het Britsche volk niet, dat de Zuid-Afrikaansche Republiek een staat is van Europeesche afkomst, onder ontelbare bezwaren met bloed en tranen gesticht, door een kloek geslacht, dat onmiddellijk aan het thans levende voorafging? Weet het niet, dat de onafhankelijkheid van dien Staat herhaaldelijk, met name in 1854, 1881 en 1884, plechtig is erkend door de Eogelsche Kroon en hare gevolmachtigden Weet het niet, dat die Staat, steeds en onder alle omstandigheden met de grootste, nauwgezetheid zijn contractueele ver plichtingen heeft vervuld en bij elke gelegenheid zijn ernstigen wil heeft geopenbaard om aan de wenschen en de klachten van de autoriteiten der naburige Eogelsche koloniën tegemoet te komen, vaak met edelmoedige ver zaking van eigen grieven? Is het dan rechtvaardig de natuur lij ke ontwikkeling van dien Staat met leede oogen gade te slaan, bij elke gelegenheid te dwarsboomen en elk wettig of onwettig middel aan te grijpen ol aan te prijzen, om het volk van zijn duur gekochte en plechtig erkende zelfstandigheid te berooven'? De ondergeteekenden, Nederlan ders, uit hetzelfde bloed gesproten als gindsohe Afrikaanders en even fier op hun eigen duur verworven vrijheid, beroepen zioh op uw eigen sterk nationaal bewustzijn, dat u dringen moet aan zwakkere natiën gelijke rechten toe te kennen en gelijke achting te bewijzen, als waarop gij zelf tegenover tegenstanders aan spraak maakt. Wij vragen u overeenkomstig reoht en plicht het volledig zelfbestuur van andere natiën te eerbiedigen en niet te dulden dat, rechtstreeks of zijde lings, door ambtenaren of privaat personen, op grond van stoffelijke of politieke belangen, eenige inbreuk gemaakt wordt op de zelfstandigheid eener republikeinsohe regeering, die getoond heefi de noodige kraoht en den vasten wil te bezitten, om hare eigen aangelegenheden te beheeren en aan alle billijke wenschen tegemoet te komen. Alleen door eene strenge handhaving der beginselen van recht en moraal kan het geschokt vertrou wen hersteld en de geleidelijke ont wikkeling van Zuid-Afrika verzekerd worden. Deze oiroulaire zal ook in h6t Fransoh, Duitsoh en Engelaoh ver schijnen. Zooals wij gemeld hebben, is ook door Vlamingen eene huldebetuiging aan de Boeren gericht. Deze luidt als volgt Transvalers, Uwe overwinning bij Kiiigersdorp heeft Europa, heeft de heeie wereld met bewondering vervuld door de Nederlanden ia eene rilling gevaren van trotechheid en gelukwant Hollanders en Vlamingen zijn uwe broeders. Wij groeten u, Transvalere, als een heldenvolk, gelijls de geschiedenis er niet velen vermeldt. 3Vs millioen Vlamingen spreken dezelfde taal als gij, en leeren van u wat een klein volk vermag, dat zijn recht, zijne vrijheid, zijn bestaan ver dedigt. Namens die Vlamingen, zonder é9ne uitzondering, groeten wij u met blooten hoofde, samen met de Hol landers, als de waardigsten van onzen stam. Dat is nu op weinige jaren twee maal, dat Eagelschen u den onrecht- veerdigsten oorlog aandoen, en tw e- maal dat gij uwe vijanden verslaat. Gansch do beschaafde wereld houdt het oog op u gevestigd, ze zal uwen jongen Staat met meer en meer be langstelling en genegenheid volgen in zijn ontwikkeling en voorspoed, en uwen groei en bloei. Transvalere, wij komen unoohles, noch raad geven, die hebt gij van ons niet noodig, en verwaand ziju wij niet, maar wij weten wat gij wilt-, en wij wenschen dat gij hef" moedig en beraden doen zoudy zonder u te laten weerhouden door vijandelijke listen, bedreigingen of geweld. Jd, maakt u heel en al van Enge land loshangt in niets meer van vreemde mogendheden meer af Sluit een of- en defensief verbond met den Oranje-Vrijstaat, ook onze broeders, en werkt tot eenzelfde ver bond met allen, die in Kaap- en Natalkolonie zich beroemen Zuid- Afrikaanders te zijn. Richt spoedig in Transvaal en Vrijstaat alles in op zijn vlaamseh, zijn nederlandsch, zijn zuid-afri- kaanschlaat uw werelddeel voor de Nederlanders worden, wat Amerika is geworden voor de Eagelschen. Gunt breede vrijheid en verdraag zaamheid aan alle volkerenmaar duldt nooit dat vreemden de hand slaan aan de grondvesten van uw vereenigd Zuid-Afrika. Dat wilt gij, dat wenschen wij met u, en de God der heirsoharen blij vo u beschermen! Antwerpen, 6 Januari 1896. De Raad van Alkmaar besloot Woensdag het tekort in de kas van den geschorsten gemeente-ontvanger en bedragende f59394.26 als schuld in de vereffening zijns boedels te doen opnemen. Sollicitanten voor d9 betrekking van gemeentesecretaris zullen opge roepen wordende instructie zal on veranderd blijven: de jairwedde zal f2000 blijven bedragen, maar daarbij zal bepaald worden, dat geene emo lumenten worden genoten. De geschorste gemeente-ontvanger is ontslagen. Naar men nader verneemt, zijn bij den Dinsdag ten nadeele van een ge neesheer in Den Haag gepleegden diefstal geene effecten en papieren gestolen, maar wel twee bankbiljetten elk ?an f1000 en ander bankpapier tot een totaal bedrag vau p. m. f 1000. De verdenking is gevallen op een persoon, die vroeger "op niet eervolle, wijze uit het officierecorps der admi nistratie van de marine is verwijderd. Men vermoedt dat hij met. de ont vreemde geldswaarden de stad verlaten heeft. Door schipper Jacob Koster van de sloep Eendracht, gemerkt P R, 10, is te IJmuiden binnengebracht een stuk van een jol met het merk M D 18, afkomstig van de met 13 koppen verongelukte visscherssloep „Zeemanshoop," gemerkt M D 18, schipper Willem Viskil. In den jongsten storm zijn der halve vermoedelijk te gronde gegaan twee sloepen van de reederij Oranje uit Ylaardingen mot Zwartowaalscbe equipage, de sloep Eersteling uit Pernis, en de sloep Zeemanshoop uit Middelharnie. De moord te Rotterdam- Men schrijlt uit Rotterdam aan de Tel: Willem van Berkel zit nog steeds in bewai'ing in do strafgevangenis en wordt van tijd tot lijd ondervraagd. Dezer dagen echter hebben de officier van justitie en de hoofdcom missaris langdurig geconfereerd om trent de opheffing van zijne gevan genhouding en na eindiging van het bevelschrift van zijne preventieve inhechtenisneming, dat bevel niet te hernieuwen. Volgens de N. R. Cl zou heden de justitie eene beslissing in deze zaak nemen. Men meldt uit Rotterdam Donderdagmorgen heeft de minister van marine een langdurig bezoek ge bracht aan het pantserdekschip Piet Hein. De bemanning was aan bak en stuurboord in twee gelederen op gesteld en werd door den minister geïnspecteerd. Het vertrek is voor loopig vastgesteld op Zaterdag. Het schip is nagenoeg voltooid. Uit den gemeenteraad van Enschede. De verstandhouding van den bur gemeester van Enschede, den heer Van der Zee met het dagelijksoh be stuur en den Raad dier gemeente, is nog niet zooals zij behjort te zijn. Ditgble6k weder duidelijk in de jongste vergadering van den gemeenteraad, toen bij de gewone rondvraag na afdoening def agenda blijkens een verslag in de Zwolsche Ct. het volgende voorviel De heer H. ter Ivuile Jz. zeide dat er op Nieuwjaarsdag door don heer A. Ledeboer, wethouder, in opdracht van den burgemeester, een telegram met gelukwensch aan d~ Koningin nen is gezonden, nadat dit door ge noemden heer op de groote sociëteit was voorgelezen. Het wa3 ondertee kend „Vanwege hetgemeentebestunr, T van der Zee". Volgens zijn meening zegt de gemeentewet, dat de raad, burgemeester en wethoud-rs het be stuur der gemeente vormen, terwijl niet toen, noch later de raad in het zenden van het telegram is gekend. In gewone omstandigheden zou hg zoo'n fout niet noemen, wel nu de raad ea wethouders niet in de ge wen°chte harmonie met den burge meester levenhij moet de schuld van die verhoud ng op den burge meester werpen. De burgemeester is onlaDgs op reis geweest, bleef langer uit dan hij had opgegeven en kwam eindelijk ziek terug. Over zijn uitblijven en zyn z'ekle zijn verschillende onaangename geruchten in omloop, die beslist zijn uitgesproken. Spr. zou wel wenschen dat hij ze kon tegenspreken. Hij had zich genoopt gezien in een der afdeelings-vergaderingen den burgemeester te zeggen, dat hy in de wijze, waarop hij zich|in't pu bliek bewoog, niet kon berusten. v Spreker vervolgt o. a. dat hij, mocht het weer gebeuren, er steeds tegen op zal komen en hoopt op 's raad 3 steun. De heer Ledeboer deelde de wijze mede waarop hij heeft gehandeld in zake het bewuste telegram, verklaarde waarom alles zoo en niet anders is gebeurd, en nam met den heer Blij- denstein alle verantwoordelijkheid op zich. Nadat nog eenigen tijd over dit telegram wa3 gediscussieerd, vroeg de heer Lasonder, of de verhouding tusschen B. en W. en den Raad een onderwerp is, dat in publieke zitting mag worden behandeld; hij althans vond dat het prestige van allen er onder lijdt. De heer Ter Kuile merkt op, dat reeds genoeg in geheime vergadering is verricht en getracht. De heer Roessingh is het met den beer Ter Kuile eens. wat de bespre king in een openbare zitting betref en het „herzie u zelf" mag de bur gemeester wel eens zeer ernstig ter hat te nemen. In de gemeente huis houding moet meer ernst, waarheid en zuinigheid zijn. De Heer H. G. Blijdenstein J. Bz., door ongesteldheid van den burge meester waarnemend voorzitter, hoop te dat thans vrede en rust mogen volgen. De hear Maassen leeraar aan de Nederl.. tchool te Ecschede ontving vanwege H. M. de Koningin bij zijn vertrek na het opzetten van het weef getouw een gouden doekspeld met diamanten. Te Stevensweert is bij het afgraven van den vestingwal wal een kelder ontdekt, waarin zich een groot aantal munten met het jaartal 1311 bevonden. Aan de woning van den heer W. T. te Eindhoven werd deze week op een morgen door de gewone dienst meid, die gedurende den dag aldaar eenige werkzaamheden verricht, vruch teloos gebeld; de deur bleef gesloten. Men besloot ten slotte met geweld de deur te openen, en toen vond men den heer T. te bed en door den rook gestiktue stiklucht was ontstaan door het omvallen eener nachtlamp, die door de achteloosheid van den ongelukkigen, slaapdronken man, niet naar behooren was uitgedoofd. De brievenbesteller te Venloo die sinds eenige dagen vermist was, heeft een schrijven aan zijn directie gericht dat hij naar Amerika is vertrokken. Letteren en Kunst. De bekende dichter Paul Verlaïne is Woensdagavond te Parijs overleden, in een armoedig kamertje in het oude Quartier latin, wair hij woonde. Leger en Vloot. Koloniaal Werfdepot. Bij het Koloniaal Werfdepot zyn in December jl. voor den militairen dienst in onze overzeesohe bezittingen aangenomen 71 personen, t. w. 33 Nederl., 32 Duitsohera, 3 Belgen en 3 Zwitsers en zyn overgenomen van de korpsen van het leger -h. t. 1. 9 onderofficieren en mindere militairen, n.l. 6 van de inf. en 3 van de koloniale reserve te Zutphen. Het totaal dier werving bedroeg dus 80, aan wie aan handgelden en gratificatiën ia uitbetaald een som van f 15890. In de le categorie zijn begrepen 1 serg.-majoor-mr. geweermaker en 2 soldaten, allen bestemd voor "VVest- Indiëin de 2e categorie 1 stafmu zikant 2e kl., 3 serganten, die voor 6 jaar en 1 onder-officier, die voor 4 jaar overging bij het Indische leger. Door genoemd Depot werden in December naar Oost-Indië uitgezon den 2 detachementen, ter sterkte van 5 offioieren, 4 onder-officieren en 75 korporaals en manschappenafzon derlijk vertrok 1 stafmuzikant 2e kl. Te Harderwijk keerden in genoemde maand uit O.-Indië terug 9 mfiitairen, n.l. 3 onder officieren, die voor 4 jaar, en 6 miliciens, die voor 2 jaar bij het indische leger gedetacheerd waren geweestzy werden allen door het Werfdepot op hunne korpsen gedirigeerd. De overige uit Oost-Indië repatri- eerende militairen werden öf te Am sterdam öf te Rotterdam door de commissarLsen van afmonstering aldaar uit den dienst ontslagen en op hun haardsteden gedirigeerd. Naar West Iadië werden in Deo. geen militairen uitgezonden en keerden van daar ook geen troepen naar Nederland terug. Sport en Wedstrijden Schaatsenrijden. Wy ontvangen het bericht, dat de nationale proefwedstrijden voor lief hebbers, vanwege den Ned. Schaat- senrydersbond te houden, die wegens het ontbreken van ijs niet op de vastgestelde data plaats konden hebben, nu zyn vastgesteld op Woejr dag 15 dezer voor Haarlem, Leeuwfi den en Utrecht, terwijl de daar$l verbonden eindwedstrijd Zaterdag]* dezer te Amsterdam zal worden je houden. Rechtszaken. ifl jg Het O. M. eisohte Donderdag vtn de Amsterdamsohe rechtbank teg een zekeren P.,. vroeger bandelg in meubelen, 2 jaar gevangeniss- wegens bedriegelijke bankbreukrh had, in staat van faillissement vl koerende, zijne goederen voor fic verkocht, met het doel daarvan fi aan den ourator af te dragen. D. c f300 had hy naar zyn zeggen \d loren, zoodat er ten slotte geen öd terecht kwam van de waarde van el boedel. jei Koloniën. o< 10 Oproer in Sarnpang. De Jav. Ct. meldt Blijkens telegraphische medeiaï ling van den Resident van Mado 1 heeft er in de perdikan-dessa PrF jan, afdeeling Sampang, eene rit' verstoring plaats gehad bij gele-® heid van de arrestatie van een? die dessa gevestigden eantri. 1 Bedoelde santri, Kiahi Sematj0 genaamd, die door de bevolking heilig beschouwd en van heinder- ver door Inlanders over middelen,' genezing van ziekten peraadplei? word, had reeds een aanhang gek gen en was begonnen den heilir. corlog te prediken. Door den assistent resident en P regent van Sampang te voreis op5 roepen otn ter afdeelingshoofdpla£ te verschijnen, weigerde hij daari gehoor te geven en toen de pol1 den 9en dezer hem wilde arresteer vond gewapend verzet daarteg plaats, bij welke gelegenheid de dono-kotla van Sampang licht gew<©; werd. 'je Daar de politie niet bij maqn bleek te zijn het verzet, dat innjd dels in omvang toenam, te onèr drukken, begaf de resident van jl doera, vergezeld van den kapitein structeur der Bariean van Pamssj san, zich den volgenden dag nri Pradjan, terwijl 96 barisans den naj te voren reeds vooruit waren gezondtr Op iy, paal afstands van genoarhi dessa stuitte men op eene ongev 150 man sterke, met lansen, klewazi ea krissen gewapende bende, die éi verderen doortocht trachtte te beletl i Herhaalde aanmaningen van m resident, den regent van Sampöli en den kapitein-instructeur om wapens neer te leggen en rustig i een le gaan, hadden niet de G wen echte uitwerking, terwijl pogin; om met een der personen uit 1 bende in gesprek te treden evenea* vruchteloos bleven. De bende met hare voorveobie naderde etaeds, hare houding we hoe langer ho8 brutaler en dreig der, terwijl zij links en rechts iS verspreidde met het kennelijke volf nemen om den troep te omsingtjï en van ter zijde aan te vallen. Bovk dien had zich achter den dessapag veel volk verzameld. Aangezien langer dralen noodlo' zou zijn geweest, was men einde- genoodzaakt last te geven tot vu:®1 Eerst na het vierde salvo stoofü bende uiteen, 29 dooden en 12 wonden achterlatende. Daarop werd met veiligheidsmP. regelen naar Pradjan doorgea scheerd. h' Kiahi Semantri en zijne zes yfi naamste aanhangers werden in zijn' langgar overvallen en na [t! hevig verzet gevangen genomen-'0 naar de gevangenis te Pameka?^ gevoerd. De vAlBche bankbiljetteije De S. Ct. van 9 Dec. schrijftie De ass.-resident en schout Sch*- waren heden nagenoeg den gehem dag in de weer. De beide offieieni van justitie kwamen tegen twg uur in de kamp. Op aanwijzing'e: Han Tjong Ling, den onlangs ie kapitein bevorderden Chineesdt officier, zouden in het huis vanbc len de moeder van Poei Tjin i drie ijzeren rollen gevonden ar Daar zou men tevens de schriftellk bewijzen hebben aangetroffen dafeij Aminah in Maart Jl. aan Poe lil Tik geleverd moet hebben een ciri it En op hem toetredende, dwong zij hem vriendelijk uit zijn leunigstoel op te staan, terwijl zij hernam „En nu dit ik u genoegzaam beknord heb, gevoel ik medelijden met u. Ga ter ruste, wij zullen uw voor beeld volgen." Julien wenschte niets liever. Hij vergezelde moeder en dochtsrs tot aan de deur barer vertrekken, en voegde zich toen bij J jan. Gelijk wij daarjuist gehoord hebben, hadbijopNeu- yille den verloren tijd ingehaald. Inziende in welk een moeielijken toestand de barones en hare dochters zich bevonden, had hij eindelijk om Valentine's hand gevraagd. De tarones kende hem reeds zoolang, en was zoo vol komen op de hoogte van zijn gevoelens, dat nietB haar gemakkelijker wa3 geweest dan zich rekenschap te ge ven van hetgeen er in het hart harer oudste dochter omging. Zij stemde dan ook met de innigste voldoe ning in hunne vereeniging toe. Dit huwelijk kon slechts .de nauwe banden, welke haar reeds aan de gravin de Montbazin hechtte, nog nauwer toehalen, en Valen tine's bruidegom kon voortaan, zonder dat iemand er iets op aan te merken vond, voor haar alleen de gast vrijheid van zijn vriend Jean Michaud aannemen. Men kon dientengevolge ook, binnen een dag of veertien, als men zoolang d'Aveyron's nasporingen ont doken had, zonder vrees naar Parijs wedérkeeren ona aldasr de huwelijksplechtigheid te vieren. Dit ware, inderdaad, eene hoogst natuuriijke ont knooping geweest, indien men te doen had gehad met iemand anderB dan Aveyron, maar die onverbeterlijke deugniet zou zich niet zoo spoedig uit het veld laten slaan als de barones zich wel voorstelde. Door en door verdorven, schaamteloos in al zijne ondeugden, veracht tot zelfs door degenen die voor hem in het 3tof kropen, wist hij zich alleen staande te hou den door zijne schranderheid en de laagheden, waartoe hij zich leende om aan zijn meester te behagen. Maar, zoo Filips van Orleans, die zedelijk niet hoo- ger stond dan hij, dien ellendeling in zijae gunsten deed deelen, hij wist zeer goed hoe weinig de man deugde. In het hart van den Regent bleef altijd iets goeds over, dat hem verhinderde ooit met eer of rechtvaardigheid te spotten. De graaf, daarentegen, bleef tot zijn laatsten adem tocht een gewetenloos meneeh, die voor geen middel terugdeinsde, als het er op aankwam zijn hartstochten te bevredigen. Valentine had hem betooverd. Hij had berichten laten inwinnen naar haar en hare omgeving, en vernomen dat zij niet hare moeder en zuster leefde, en geen va der, broeder of naasten bloedverwant bezat om baar te beschermen. Zij was dus eene te schoone en te gemak kelijke prooi, om haar te laten ontsnappen. Hij had dus besloten persoonlijk het hof te gaan maken aan het jonge meisje; maar ziende dat de baro nes steeds tusschen haar en hem verrees, en spoedig erkennende dat Valentine niet dan met weerzin zyne beleefdheden aannam, gaf hij de hoop op langs gewo nen weg tot zyn doel te geraken. Hij liet dus zyn han langer Barberousse komen, een onverbetelijke schelm, die zich slechts op eene ontem bare vermetelheid en veel sluwheid kon beroemen, en belastte hem met de taak Valentine te ontvoeren. Voorzien van een uitvosrigsn plattegrond, volgens d'Aveyron's aanwijsingen geteekend, ging Barberousse om de woning der barones heensluipen, ten einde de noodige maatr3gel8n te nemen tot dat doel. Ongelukkigerwijze voor hern, was hij evenseer bekend aan al degenen, die aan het hof kwamen, als de wolf, die eene gansche streek ia opschudding brengt. Zoodra Julien hem op post zag staan, begreep hij welk gevaar mevrouw de Coissy bedreigde, en haalde hij haar ever de stad uit te gaan. Jean had de vlucht geregeld, maar dat behendig genoeg om Barberousse, die weinig op éene dergelijke verrassing verdacht was, uit het veld te slaan. Toen hij, op don dag na het vertrek der bewoonsters wederkeerde, om alles tot zijne schandelijke daad toe te bereiden, en het huis ledig vond, was hij verwoed van teleurstelling maar hij gaf daarom den moed nog niet op. Na de noodige inlichtingen ingewonnen te hebben, wist hij dat de barones om negen uur 'a avonds ver trokken was, in een postrijtuig, bespannen met twee appelbloeeem-echimmels, en begeleid door twee op bruine paarden gezeten heeren. Van deze beide ruitere, zeide men hem, droeg de een de uniform van officier,, de ander reiskleederen. Het viel Barberousse niet moeielijk te raden, wie de officier was. Hij wist dat graaf de Montbazin, cornet bij de Koninklijke garde, mevrouw de Coissy dagelijks bezocht. Hij moest het dus wezen. Om zijn tochtgenoot bekommerde Barberousse zich niet eens. Hij was overtuigd dat Julien, die zich waar schijnlijk alleen ter wille van eene der dochters zoo dikwijls tot de barunes begaf, zich niet zoo epoedig' zou maken van eene hem aangename gewoonte. Hij liet derhalve zijne schreden nagaan. Niets leverde minder gevaar op, want de jonge cier koesterde hoegenaamd geen kwaad vermoeden"^ nam dus ook geen voorzorgen. u. De door Barberousse afgezonden ruiters ontdelf spoedig dat Julien zich te Neuville ophield. Het d bezat slechts é9n enkel kasteel, het eigendom van ,p heer Michaud, die voor schatrijk doorging. Dat was, na jarenlang leeg te hebben gestaan, vijf dan te voren betrokken geworden door den zoon eigenaars en door een van diens vrienden, een ofl% vergezeld van drie dames. Barberousse vernam dit alles en wiet thans waaij'e zich te houden. Hij verloor-geen oogenblik, maar stia zich aan het hoofd van acht goedgewapende inanig en kwam des morgens om zes ure te Conflans waar hij zich een boerenpak aanschafte om, gehee\v leen en te voet, den omtrek van het kasteel op te gn nemen. ;e: Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2