Tweede Editie, KWIKZILVER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON, I3a Jaargang Woensdag 29 Januari 1816 No. 3857 HAABLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd 'Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 Directeur-Uitgever JL3DV^ETRTEI2sra?IBIsr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publiciié Etrang'ere G. L. DATJBE JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Scholen, P. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de Tol; Haarlemmermeer, 'C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandmort, J. ZWEMMER: VelsenL. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; BeverwijkH. JUNGERIEJ, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentën aan. In de étalage voor de vensters van iet Bureau van dit Blad zijn de na- [olgende afbeeldingen gelegd Esn eo'.rée b.j Jacques Saint Cère Parijs. De zaak Max Lebaudy. Het etudeer- ?rtrek van M. de Cesti en zijn salon. Winter in Zwitserland. 1. E;n met s bedekto boom voor het restaurant ,1 brnerat te Versoix. 2. Het terras en het restaurant Carnerat te Ver- r oix. 3. Een wintergezicht op het leer van Genève. 4. Gezicht op de [aai des Paquis te Genève. 5. Ge- icht op de Kaai des Eaux-Vires te erève. De uitvinding van dr. Röntgen, kitographie door dr. Voller van f lamburg genomen. Wijlen prins Henry van Battenber.-'. De gemeenteraad van Lïverpoo'. De ji id mayor (de earl van Derby) tot vergadering sprekende. Eene famdiezroep te Sandringham e prins van Wales en zijn gezin. De 2-5jarige herdenking der stich- ng van het duitsche keizerrijk Wilhelm zijne boodschap uit brekende op de troon in de witte li ai van het paleis te Berlijn. De Italianen in AfrikaPanorama tn Makalle. Tafreelen uit den cnbaanschen op- snd. R Inboorlingen werkzaam in de groe- ajen van de helling der Amajuba. De Venezolaan8che grenscom missie ?r Vereenigde Staten aan den arbeid. jTafreel uit „Michael and his lost gespeeld in het Lyceum- ieater. Grotten in de Padangeche boven- cden. 1. Ingang van de Ngalan edang 2. Uitgang van de Kawang- ot. Portret van Rembrandt, door hem lven. Naar de schilderij in het bezit ra H. K. U. de Groothertogin van 5 ksen-Weimar Eieenacb. (Deze uit 'gen Haard). Het korj:s invaliden met het huis onbeek tot achtergrond. Politieke platen en portretten. Politiek Oversickt. De Transvaa'sche quaestie. Over de transvaalsohe quaestie wei- nieuws. Er zal nog wel eenige verloopen alvorens eenigszins kan .ken wat de gevolgen vf het beurde zijn, wat betreft de po .tieke rhouding tusschen de Boeren en llanders in de Republiek. _Wat zal er van Jameson en zijne ioieren worden en wat van de j nvoerders van het Johannesburg- ie komplot? Ziedaar twee vrageD,1 arvan de oplossing ook met span-1 Qg wordt tegemoet gezien. Het gerecht erlijk onderzoek naar het verdaagd; de te Pretoriageinternoer- nen klagen hierover, bewerende dat hunne gedwongen afwezigheid van Johannesburg de geregelde hervatting van het werk verhindert. De Engel- schen te Johannesburg klagen over plagerijen, waaraan zij van wege ondergeschikte Transvaalsohe ambte naren zouden zijn blootgesteldmaar hunne klachten zijn niet tegen de regeering dor Boeren gericht, wier houding integendeel algemeen wordt bewonderd. De Times verneemt uit Pretoria, dat op eene meeting van Amerikanen besloten is om aan Oiney telegraphisch te vragen een eigen diplomatieken agent naar Transvaal te zenden, ten einde de belangen der Amerikaansche burgers, welke bedreigd heeten, recht- treeks te behartigen. Tevens werd door de vergadering geseind dat de Amerikanen in Transvaal vredelie vende betrekkingen met de regeering der Boeren weuscheo te onderhouden De opstand op Cuba stelt aan de reeds niet rijk voorziene spaansohe schatkist hooge eisoheri? Nn weer wordt door de regeering beraadslaagd over eene nieuwe leening en wel van 50 milhoen pesetas. Ook is door haar overwogen het opleggen een er oor belasting op Cuba. De Daily News verneemt van ge zaghebbende zijde dat het onderhoud van den Engelschen gezant met den sultan van Turkije niet hartelijk is geweest. De sultan liet sir Ph. Currie een uurlang in een koude waohtka- mer waohten, hoewel het hem bekend was dat de Engelsche gezant een eigenhandigen brief van koningin Victoria overbracht dientenge volge heeft de gezant koude gevat en is hij bedlegerig geworden. Ook verliet hij het paleis van den sultan iu een ontevreden stemming, want de mondelinge boodschap der ko ningin, die hij mede had over te breDgen, moet de sultan alles be halve eerbiedig hebben aangehoord. In Konstantinopel is deze bejegening van den Britschen gezant het gesprek van den dag. Volgens berichten van Madagascar van den 23en der vorige maand zijn de inboorlingen van het district Va- tomandry tegen de Howa's in opstand gekomen en breidde deze opstand zich dagelijks uit. Versoheidene offi- eieren der Howa's, en ook een koop man uit Noorwegen, Engel genaamd, zouden vermoord zijn. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem28 Januar5. Onlangs trad zooals men weet de heer W. van Nes in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" op met een litteraire voordracht, die bijval vond. Dezelfde spreker zal zich nog eens doen hooren over de levensgeschie denis van Mina Huisman en wel op den 4den Februari e.k. Nadere bijzonderheden vinden be langstellende lezers eerstdaags in ad- vertentiën. impiot aan den Rand is weder Onze lezers zullen zich zeer zeker met genoegen den interessanten roman He Onneembare Stad herinneren, dien wij in het laatst van het vorige jaar als Feuilleton in ons blad opnamen. Het is ons aangenaam te kunnen melden dat wij ons thans hebben verzekerd van het recht tot het opne men in ons blad van eene vertaling van een nieuw werk van denzelfden schrijver, Max Pemberton, Damelijk DE IJZEREN ZEEROOVER. (The iron Pirate.) Dit is een buitengewoon boeiend werk, met niet minder fantasie ge schreven dan He Onneembare St/d en waarvan wij veel succes ver wachten. Wij zullen met dit Feuilleton een begin maken in den loop van de volgende week en vestigen daarop nu reeds de aandacht ouzer lezers. De oorspronkelijke u'tgave van het werk is versierd met zestien illustra- tiën, die wij naarmate het verhaal vorde t voor onze vensters ter be zichtiging zullen leggen. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan houdt de G. V. „Sparta" te Haarlem, dezer dagen onderlinge wedstrijden, verdeeld over 5 dagen. Zij vangen aan op Woensdag 29 Januari voor de onderafdeeling. No. 1. vrije oefeningen, no. 2. wed strijd ver-springen,] no. 3. wedstrijd trekken korte stok en no 4. wedstrijd touwtrekken. Vervolgens luidt het programma aldus voor „Sparta" zelve: Vrqdag 31 Januari, wedstrijd vrije oefeningen en wedstrijd ver-springen. Woensdag 5 Februari, wedstrijd aan rek en brug (le en 2e afdeeling) en wedsirijd hoog-springen. Woensdag 12 Februari, wedstrijd aan ringen, (le en 2e afdeeling) en wedstrijd springen, ver-hoog. Vrijdag 14 Februari, wedstrijd trekken degen en wedstrijd trekken sabel. Op Maandag 17 Februari, heeft de uitreiking der prijzen plaats. De wedstrijden hebben plaats in het gymnastieklokaal, de uitreiking der prijzen in de bovenachterzaal van het café Brinkmann. De jkunstlievende leden hebben eiken avond toegang met 2 dames, de werkende leden met 2 genoodig- den. De leden der onder-afdeeling hebben eiken avond toegangen op Woensdag 29 Januari met 2 genoodigden. Al de wedstrijden beginnen des avonds te 9 uur, uitgezonderd die van den 29sten Januari, die te 8 uur aanvangt. Spectacle Concert. Het gebruikelijke winter spectacle- concert, dat Maandagavond in de Sociëteit Vereeniging en voor de leden gegeven werd, ondervond weder veel belangstelling. De zaal was vol. Het programma telde veertien num mers, waarvan onze verslaggever er acht bijwoonde. Dit achttal bracht' hem in kennis met juffrouw Alice Dumont, die op levendige wijze frao sehe liedjes zoDg, met de Moxon fa mily, die niet onverdienstelijk vei- schillende acrobatische toeren te aanschouwen gafmet de Astley familie, die het hart van eiken gym nast sneller hebben doen kloppen door hunne keurige toeren am de ringen. Daar verscheen ook voor het voet- lioht Mej. Emilie Culp, die in 1894 j tijdens de kermis hier zooveel succes behaalde en nu de leden van het orkest met een harer voordraohten j in het ootje nam, aan welk snood bedrijf deze muzikanten door den samensteller van het accompagnement waren gedwongen mede te werken door allerlei dwaze klankeffecten. En dan was er ook nog een Anti- podist. Wat dat wel zou zijn Een neger of andere soort zwartjan, die zich kwam voorstellen als de geo- graphische antipode van Haarlems burgerij Neen, het was de heer Leonce, blank als wij, en verrassend veel gelijkend op den vader van de kleine Moxons, die toen zelf niets uitgevoerd en daardoor denkelgk de verontwaardiging opgewekt had van medelijdende dames, omdat hij zijne kinderen maar de kost liet verdienen. Nu, de heer Moxon-Leonoe veegde als anlipodisl die verdenking uit met zijn voeten. Op zyn rug liggende liet hij ballen en een vaatje rondtollen op zijn zolen, schopte ze in de lucht, pakte ze weer met zijn teenen en voerde nog sterker stukken uit met een ho'uten harten negen, die d:- afmeting had van een burgermans huisdeur. Behalve deze artisten waren er nog de danseressen gezusters E lith .n een quator italien „oj ératique", de Pettenatti-Palazzi, die wij niet meer gehoord hebber. Het was een aangename avond, var.'é, excentrique en extraordinaire, waarmee de toe schouwers zich wel zullen hebben vermaakt. De heer A. van Huizen verzoekt ons mede te deelen, dat het onderwerp van zijn voordracht in het Volksge bouw zyn zal„ingebeelde behoeften en overdreven eischen." Maandagavond tegen elf uur zullen velen zioh verwonderd hebben afge vraagd, wat wel de optocht te beduiden had die naar het station van de Holl. Spoor trok. Men moet weten, dat de anarchist Hermans, die den eersten Februari zes maanden gevangenisstraf moet ondergaan wegens beleediging der Koninginnen, gisteravond een soort van afscheidsrede in het Volksgebouw is komen houden, na afloop waarvan zyn gehoor hem in optooht naar het station braoht. Tot handhaving der orde was vrijwat politie op de been. Te elf uur was het ia de Kleine Houtstraat weer rustig. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „Werkverschaffing." Van 1 Nov. tot 2S Jan. hebben zich de volgende personen aangemeld 13 voor werkvrouw, 14 voor grond werker, 13 voor loopknecht, 4S voor los werkman, 5 voor schilder, 2 voor timmerman, 2 voor huiskneoht, 1 voor kruideniersbediende, 1 voor bankwer ker, 1 voor koffiehuisbediende, 1 voor kantoorbediende, 1 voor banketbak- kersleorling, 1 voor oppasser, 1 voor Btnid 4 voor breiwerk, 1 voor man- gelwerk, 1 voor baker, 1 voor strijk ster, 1 voor naaister, 1 voor wasch- vrouw, 1 voor witter, 1 voor metse laar, 1 voor opperman, 1 voor let terzetter, 1 voor voorslager, 1 voor costuum naaister. By de aanmelding moei een ge tuigschrift van goed gedrag overge legd worden. Van 1 Nov. tot 28 Jan. zijn de volgende personen geplaatst 8 voor loopkneoht. 10 voor werk vrouw, 2 voor snelpersdraaier, 40 voor los werkman, 1 voor witter, 1 voor breiwerk. BINNENLAND. Kamers van Koophandel Het voorstel van de Haagsche Kamer van Koophandel aan alle Kamers gericht om aan de Regeering een leiddraad te verschaffen voor een wijziging der tegenwoordige regeling vau samenste'hng der Kamers van Koophandel en daarbij tevens te wijzen op die punten waaromtrent een nadere voorziening dringend noödig is, heeft algemeen instemming mogen oudervinden. Zes en dertig Kamers hebben tot heden van hare sympathie doen blijken en bericht, dat zij zioh door een of twee afge vaardigden op een daartoe te beleggen vergadering zouden doen vertegen woordigen. Daaronder behooren: de Kamer te Amsterdam, de Kamers der provinciale hoofdsteden Arnhem, Mid delburg, Groningen, Haarlem, Leeu warden, Assen enz.; de Kamers te Dordrecht, Hengelo, Breda, Zutfen, Nymegen, Harlingen, Leiden, Tilburg, Ooaterhout, Meppel, Amersfoort, Do venter, Schiedam, Vlissingen, Heeren- veen, Fraoeker, Delft, Bergen-op- Zoom, Sneek, Doesburg, Harderwijk, Nykerk enz De vergadering is bepaald op Vrij dag 14 Februari, 11 uur, in het ge bouw van Kunsten en.Wetensohappen te !s Gravenhage en zoo noodig Za terdag 15 Februari. Onder de te behandelen vragen komen voor die over: a. de regeling bij de wet of K.B b. de openbaar heid der vergaderingenc. de kies bevoegdheid d. het instellen van een centralen raad, en e. de regeling der geldmiddelen. Na het te water laten vau het stoom schip Van Outshoorn van de Ne- derlandsche soheepsbouw-maaLchap- p(j te Amsterdam, heeft de heerJ T. Cremer.oommissaris dier maatschappij, 1 1000 beschikbaar gesteld voor de oprichting van een ziekenfonds voor de werklieden dier inrichting. Een duur overhemd. Een ingezetene van Amsterdam, die 440 loten van de tentoonstf Hing had aangekocht, won... éen overhemd In drift. Aan de broodfabriek van de firma Verkade en Comp. te Zaandam ont stond verleden week twist, geboren uit kleine plagerijen, die allengs ernstiger werden, tot tie beide par tijen in hartstocht toenamen, zoodat de een den ander een plank naar het hootd wierp, waarop de laatste een deegrol opvatte en daarmede zijn tegenpartij een slag toediende op het hoofd achter het oor, met het nood lottig gevolg, dat deze Z iterdagavond is overleden. Te meer droevig is dit feit omdat het broeders zijn en toeleg tot doodslag in het geheel niet be stond. De vèrslagene is ongehuwd. De bedrijver is gehuwd en vader van twee kinderen. Hij is zinneloos van smart en moet voortdurend bewaakt worden. In een vlaag van waanzin. Een soldaat, die in 't hospitaal te Bergen lag, werd Zondagochtend in de vroegte op eens door een vlaag van waanzin aangegrepen. Hij sprong uit zijn krib en stak zyn slapenden buurman met een puntig mes in de borst. Daarop naar een andere krib springende, st:ik hg ook den man die daarin lag, en zoo verder. Vyf of zes mensohen hal hij gewond, ge deeltelijk zwaar, voordat twee zieken oppassers hem konden meester worden en het dwangbuis aandoen. Woningeu a%n den Hembrug. Het blijkt thans, dat het plan tot het stichten van een coöperatieve bouwvereenigirg onder de Delitsche werklieden, d e eerlang aan 'e Rijks werkinrichting zullen worden ge plaatst, niet doorgaat. De commissie van bijstand en ook de Ned. R. K. VolksbDnd heeft rich teruggetrokken. Centrum. Een oudo dienaar. Te Delft is dezer dagen op zeven tigjarigen leeftijd overleden de heer C. F. Möller, portier der bekende in- riohtingen des heeren Van Marken. Naar aanleiding van dit sterfgeval He Fabrieksbode in rouwrand ver sohenen. In een hoofdartikel schetst de heer J. C. van Marken het leven van den dienaar, die aan ziohzelf en anderen de strengste eisohen van pliohtsbesef stelde. Hij was een man van de letter der wet, maar stipt ooft in zijn rechtvaardigheid, j Een eigenaardig trekje daarvan is het volgende, door den heer Van Mar- ken meegedeeld Toen ik het weiland had aange- j kooht, dat het Agnetapark zou worden, j had ik op de plaats waar nu de krui denierswinkel staat, een speelplaats ingericht, die volgens het reglement „bij zonsondergang" zou gesloten worden. Het was een heerlyke voor jaarsavond, nog klaarlichte dag, om streeks 7 uur, toen ik met myn vrouw, langs den spoorsingei komende, een troepje kinderen tegenkwam„He meneer, nou heeft Möller ons van de speelplaats weggejaagd en het hek gesloten! We mochten van moe- Roman bewerkt naar het\fransch PAUL SAUNIÈRE. 1728. o Iwikziler bracht den dag door met het zich in het huisje Dgenaam te maken, waarbij natuurlijk zijne gedachten lortdurend liepen over het gebeurde. Hoe zou het ver van de prinses tegen den machtigen eersten minister oopen Zou^zij de noodige energie hebben, hom tot t einde toe te trotseeren En zoo niet, zoo d'Aveyron zege behaalde, wat zou er dan worden van de barones hare dochters? ^'een, het zou hem niet mogelijk zijn in dit kleine i'sje te blijven, zonder eenige zekerheid van wat er liten omging, zonder tijding van haar die hij lief- Wat waagde hij er mee? zijne vrijheid? Welnu, zou die gaarne ten offer brengen, zoo hij er Andiée se van dienst kon zijn. ReedB op den avond van dien dag kwelde hem de onrust zoozeer, dat hij besloot er op uit te gaan. Aan zijn bediende gaf hij last, drie stel werkmanskleeren te gaan koopen en hem meteen pruiken van verschillende kleur mee te brengen. Firmin ging die taak uitvoeren en kwam weldra terug met den inventaris van een halven kleermakere winkel. Daaronder bevond zich een banketbakkers- costuum, bijna geheel nieuw en zóo wit, dat Jean zijn bediende beknorde om zijn onhandigheid. „H e drommel ben je op het idee gakomen om juist zoo'n in 't oog loopend costuum uit te zoeken?'' vroeg hij. „Als ik het üroeg zou iedereen mij in de straten nakijken." „Waarom dan?" vroeg Firmin. „Heeft meneer dan op straat wel eens een banketbakker nagekeken „Neen, dat is waar," erkende Jean. „Juist omdat het zoo wit is zal niemand aan een vermomming denken," zeide Firmin. „Evenwel, als meneer het niet hebben wiJ, kan ik het zeer goed rui len." „Volstrekt niet, de opmerking is volkomen juist en ik zal dit costuum behouden." Toen het deu volgenden dag donker was geworden, kon Jean niet laDger de lust weerstaan om een weinig beweging te nemen. Hij trok een smidscostuum aan, deed het dikke lederen voorschoot voor, maakte zijn handen en zija gezicht een weinig zwart en waagde zich door het achterdeurtje buiten. Spoedig was hij over de onbebouwde terreinen op straat gekomen. Natuurlijk richtte hij zijne schreden naar de woning van de barones. Welke verrassing. Het huis dat hij dacht dat gesloten zou zijn, was bewoond en door de vensters van de eerste verdieping zag Jean duidelijk licht. Wat kon dit beteekenen Was mevrouw de Coisey dan te Parijs terug? Wat was er gebeurd? Had de prinses dan toch gebogen voor de macht van den eer sten minister? Hij kon het haast niet gelooven, het karakter van medemoiselle d'Orleans kennende en we tende, dat zy d'Aveyron zoo innig verachtte. Het was evenmin aan te nemen, dat mevrouw de Coïssy hare bescherming geweigerd had en tegen haren zin naar Parijs was teruggekeerd. Hoe zich van de waarheid daarvan te overtuigen? Jean dacht er een oogenblik aan om het hotel binnen te dringen en zich bekend te doen maken. Reeds wendde hij zijne schreden naar de deur, toen hij van den anderen kant in de straat een welbekend gelaat zag verschijnen. Het was Barberousse, die zich in den hoek van eene poort hield verscholen, goed herken baar aan zijne breede gestalte en zijn rooden baard, on danks zijn grooten vilten hoed, waaronder hij zijn ge laat trachtte te verbergen. De woning van de barones werd dus bespied. Maar met welk oogmerk Had de nietswaardige nog eteeds het oog op Valentine gevestigd? Neen, als mevrouw de Coisfy voor hetze fde gevaar moest vreezen dan zou zij het slot te Chelles niet verlaten hebben. Wie be- spionneerde Barberousse dan Den graaf de Montba- zin Neen, hem evenmin. Hij zou de hand wel niet durven uitstrekken naar een officier des Konings en mits hem geen nieuwe opdrachten waren gedaan, zou hij niets tegen Julien hebben kunnen doen. Waarschijnlijk was hij het dus, Jean Michaud, die bespionneerd werd, want tegen hem was immers een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Hij wilde echter het gevaar niet loopen, in de Bts- tille te worden opgesloten, alvorens hij wist, dat Andiée in veiligheid was. Hij keerde op zijne schreien terug en zocht zijne woning weer op. „Morgenavond ga ik Julien bezoeken," zeide hij. On middellijk daarop schreef hg, alvorens zich ter ruste te begeven, een brief aan den graaf, om hem zyn be zoek aan te kondigen, waarna hij Firmin beval dezen den volgenden morgen zoo vroeg mogelijk te bezorgen. Na zijne wonde te hebben laten verbindeD, die zeer door hem verwaarloosd was en hem nog wat pijn deed, begaf hij zich te bed. Natuurlijk sliep hij slecht. De somberste gedachten welden in zijn brein op. Hij kon de oogen niet sluiten zonder Andrée te zien in de macht van Barberousse en hem om hulp roepende. Deze vreeselijke nachtmerrie kwelde hem tot het aan breken van den dag. Overstelpt van vermoeienis viel Jean eindelijk in slaap en werd zeer laat wakker. Firmin was reeds lang terug. Hij had den brief van zijn meester niet aan den graaf overhandigd, daar deze niet thui9 was, maar aan zijne moeder, die hem tegen het diner terug verwachtte. „Eene zeer eerwaardige dame," voegde Firmin erbij, „nog niet oud maar geheel in het zwart gekleed, siapk en bleek en met een droefgeestig gelaat. Maar mijnheer zal h ar wel kennen." „Neen," zeide Jean, „door haar zoon weet ik dat zij veel verdriet heeft gehad, dat zij [droefgeestig is en geen bezoeken ontvangt, maar ik heb nooit kennis met

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1