itdt en iemand die twee koeien lit niet. ,Zeker, de laatste wordt geen kie- 'wegens zijn twee koeien, inaar het it van die koeien geeft eenigen eirond om te veronderstellen, dat bij D it anderen hoofde wel kiezer zal li jorden. Trouwens zoolang men niet a eelt algemeen kiesrecht, zal men iltijd gevallen kunnen stellen waarin i: fn niet-kiezer zou blijken beter ge it cbikt te zijn tot da uitoefening van 1 it kiesrecht dan een kiezer. Bij het _^twerp-Tak (zooals men zich zal erinneren) zou de man, die 's winters kleine handreiking kreeg van diaconie, geen kiezer meer zijn, [&gr wanneer de diaconie hem we- 5: ene dronkenschap of liederJij k gedrag i; |le bedeeling weigerde en bij aan de garen ging bedelen' dan werd hij eder kiezer. Mochten het du3 deze jerwegingen zign geweest, die de n enkende hoofden, wier vertrouweling heer Lleftinck ie, bewogen hebben van hun vroegere meening terug lijkomeD, dan zal men toch wel kun- en aannemen dat het geen diep li inkende hoofden zijn geweest." zoo koel terng gegroet, dat er onge twijfeld een internationaal conflict be staat." Sport en Wedstrijden Vostbal. Zondag werden te Rotterdam twee, i Amsterdam een 1ste kl. wedstrijd speeld. D6 Haarlem ache „F. C." verloor van jparta" uit Rotterdam met 4 0 goals. De wedstrijd van „R. A. P." te Am- 5idam legen „Victoria" uit Rutter- mi werd door de Amsterdammers wonnen met 5—2 goals. De kamp tusschen „Go ahead" uit v ageningen en „Rapiditas" uit Rot- rdam eindigde ten voordeele van lapiditas." Tengevolge der genoemde wedstrij- a is thans de volgorde der le kl ibs: goals. oq <5 CD c a O oq O >-i D 2 0 16 25 9 0 2 14 26 10 1 2 9 31 S 0 5 8 18 23 1 3 7 16 21 1 6 3 15 24 1 8 1 12 48 .V.V" 9 it Iparta" 9 1 A.P." 7 ictoria"9 laarl. C.- 7 lapidi tas- .Go- iead- 9 0 i Voor de 2e klasse competitie epeel- i te Amsterdam „Volharding" en E. V. V. „Haarlem." Deze laatste am met een zeer onvolledig elftal won na een heeten strijd met :0 goals. 9EMENGD NIEUWS Gevangen door een plum-pudding. lezer dagen, ongeveer halfnegen avonds, terwijl de beer Prestors, eeshter, wonende Tortsdownroad Londön, met zijne familie naar den onwburg was en de bedienden van aiwezigheid gebruik gemaakt den om ook wat vacantie te ne- drong een inoreker, zekere Do- isu de woning binnen. Hij kwam der ongeval in de eetzea', waar op tafel een heerlijken plumpud- gontdekte, die hem het doel van zijn wak deed vergeten. Daar hij in ten tijd zoo iets niet gegeten had, hij een stoel er bij en ging zitten Na afloop van het diner ge- :e hij een flesch Schot achen •ïy, waarna hij zich in een hoekje Een zacht tapijt neervlijde enwal- insliep. Te middernacht werd ontdekt en gewekt door een tie-agent dien men had iaten Hij bekende zijn misdaad verkondigde luid den lof van plum-pudding. Hij vroeg den [Prestors nog of deze den pudding ija eigen keuken had laten klaar- en of hem in een winkel had ckt. Zelfs toen Donovan den vol len morgen voor den rechter ver- ep. kon hij niet zwijgen over den lijien pudding en de uitstekende B- De groothertogin van Oldenburg, f 5 groothertogin van Oldenburg is tagavond overleden. 'oothertogin Elisabeth, prinses Sikeen Altenburg, was geboren hart 1826 en 10 Februari 1852 iH huwelijk getreden met Nico- Frederik Peter, groothertog van aburg. Bescheidecheid nieuwe Poet LaureateAlfred in, is niet bepaald een bescheiden d>. Dat blijkt o.a. uit de volgende lole. dinwasin denFransch-Duitschen Correspondent van den Standard. reed hij te paard door Versailles bij eenige collega's van de tthe pers tegenkwam. Dezen 1 bij op zeer bezorgden toon te Hen, dat er nog onbekende moei den gerezen waren tusschen cbland en Engeland. Zijn mak- hachtten hem gerust te stellen i hunner verklaarde dat hij uit bron wiet, dat de verstandhou- :3E=chenEngelacd enDuitschland «cad wa3. Toen zeide Austin i)®8„Je bent slecht ingelicht gaarde. Ik wou dat ik ongelijk "aar ik heb vanmorgen graaf 'dok ontmoet en bij heeft mij De rechtbank te Nijvel heeft uil- spraak gedaan in het proces tegen de spoorwegambtenaren, die verant woordelijk werden gesteld voor het spoorwegongeluk bij Ottignies. Zooals onze lezers zich zullen her inneren had de stationschef op grond der voorschriften betreffende de Zon dagsrust den wissel wachter doen ver vangen door een spoorwegwerker en was het ongeluk veroorzaakt door een verkeerden wisselstand. De rechtbank heeft den stations chef vrijgesproken van allen echuld, doch den wegwerker-wissel wachter yeroordeeld tot een jaar gevangenis straf en 18000 fr. schadevergoeding aan de weduwe van den gedooden machinist. De rechter heeft den Staat aansprakelijk verklaard voor de bé- taling der schadevergoedingen aan de nagelaten betrekkingen der gedooden en aan de gekwetsten. Russisch. Voor eenige dagen kwam in een zadelmakerswinkel te Berlijn een Russische prins en een opzichtig gekleeds damezij vroegen honden- zweepen te zien. De koopman to:nde hun verscheidene soorten, welke den koopers echter niet schenen te bevallen daar zij steeds uitriepen:„Deze zweepen zijn niet solide, ze deugen niets!'' Eu terwijl de koopman de goede hoe danigheid zijner zweepen verdedigde, zeide de Rus ineens: „Welnu, dat is goed, we zullen ze eens beproeven, j- zweepen," en een teeken gevende aan den knaap, die zich in den winkel bevond, bcoi hij dezen een mark, indien hij een zweepslag wilde ont vangen. Het kind naux het aan en ontving een slag, die het deed huilen van pijD. De prins wierp hem dade lijk een vijfmarkstuk toe en ging voort hem te slaan. Eindelijk kwam de winkelier tuseehenbeiden, maar deRusvond een nieuw slachtoffer in een loopjongen, die toevallig voorbij ging. Deze kreeg een slag, die zijn huid openscheurde, in ruil voor 30 mark. In de ttraat had zich onder- tusschen een groote menigte verza meld en de zadelmaker moest den winkel sluiten zou men den prins geed kwaad doen. Deze scheen intus- schen zeer in zijn schik en bood nu den winkelier 5 mark als hij zieh ook eens wilde laten afrossen. Deze weigerde dat en ten slotte gingen de Russische prins en de dame heen welke laatste gelachen had bij het woeste tooneel der zweepslagen beiden beladen met zweepen, die zij gebruiken zouden in hun land, naar zij zeiden. 25 Russische landverhuizers zijn op een ongehoord wreede wijze behan deld. Zij gingen met het Flensburger petroleumtankschip Herman van Li- bau naar Hull. Den 3n Jan. verliet bet schip Libau met ongeveer 90 landverhuizersdoor den stuurman werden echter in een derleegepetro- leumtanks nog 25 landverhuizers ge borgen die den stuurman te dien einde voor 25 roebels hadden omge kocht, zonder medeweten van de ove rige oflioieren van 't schip. Ten ge volge van den damp in de lank werden deze mensohen al spoedig bedwelmd, en teen men eindelijk, nadat zij tevergeefs om hulp hadden geroepen, op zee den tank opende, om dien schoon te maken, waren reeds ze3 van de ongelukkigen be zweken, terwijl men de anderen niet dan met veel moeite in het leven terugriep. De stuurman kreeg zijn ontslag, en bovendien ral hij zich nog vol "fen strafrechter te verant woorden hebben. Alo-synischc leger is even ruim op-j gesteld in den omtrek var. HtuseD.' De afstand bedraagt gemiddeld 25 K. M. maar op sommige punten naderen de voorposten elkaar tot oplOK.M. Het is een zachtgolvende landstreekin den omtrek van Adigrat zijn veel bosschen. Daarenboven hebben de Italianen het voordeel dat zq uit het hooger gelegen Adigrat de positie bij Hansen met hun artillerie geheel be swijken, hetgeen tegen de numerieke meerderheid der 80,000 Abessyniërs misschien geheel opweegt. Uit Transvaal. Het verhoor van de politieke ge vangenen van Johannesburg vangt Miandag aan; bet wordt gehouden in het gebouw van den Volksraad te Pretoria. Hoe groot het gevaar was, waarin de uitlandera in de Zuidafrikaansche Republiek werkelijk verkeerden, blijkt het best uit een gesprek van een vertegenwoordiger van een Engelsch blad uit Natal, de Natal Witness, met den hesr Charles Leonard. Het onderhoud met den heer Leonard had plaats op den 30en December, twee dagen na de laatst bekende dagtee- kening van den brief, dien de heer Leonard aan dr. Jameson heeft ge zonden en, volgens den Engelsehen journalist, barstte de heer Leonard in lachen uit, toen de redo cteur sprak van het gevaar dat de inwoners van Johannesburg liepen. De beer Leonard, die twee dagen te voren nog badge- schreven dat vrouwen en kinderen in levensgevaar verkeerden, noemde het denkbeeld dat de Johannesburgers niet veilig zouden zijn „belachelijk! het vermelde stelt een onpariijdig lezer prijs. Met dank voor de plaatsing, B. Het is altijd moeilijk en zal dat ook immer blijven, om verslag te geven van welke bijeenkomst dan ook, in weinige regels. Imrnerp, daarbij moet de verslaggever zich bepalen tot dat gene wat hem hetmeestbelangrijk voor komt en over de vraag wat het belang rijkste was, kan men natuurlijk ten al len tijde van meening verschillen. In het onderhavig geval heeft de verslaggever den nadruk nu tens meer op de inleiding, dan op het debat gelegd. Een andermaal kan het eens voorkomen, dat het debat belang wekkender is dan de inleiding. Wel licht beklaagt zich dan de inleider over den verslaggever. Intusschen is er in zulk geval nog geen reden om partijdigheid te insi- nueeren. Dit zal den inzender na lezing der bovenstaande opmerkiEg waarschijnlijk wel duidelijker gewor den zijn. REDACTIE. VARIA. Och, mijnheertje, komt uwes eens bij ods in de straat; d: ar zijn ze zoo aan het vechten, en vader is er ook bij. Zoo, en hoe'aug is dat werkje al aan den gang? vroeg de politie agent, medegaancle. Nu dat zal zoowat een half uur zijn En waarom kom je dan nu eerst waarschuwer. Omdat, ziet u, we eerst dachten, dat vader het wel winnen zou INGEZONDEN. VoO' den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatsttoordt de kopij niet aan den inzender teruggegeveni. De Italianen in Oost-Afrika. Te Rome is nu een volledig rapport ontvangen van kolonel Galliano over het beleg van Makallé. Daaruit blijkt dat 11 officieren, 107 Italiaaneche soldaten en 1081 inlanders te Adag- hamus zijn] aangekomen. In strijd met zijne belofte hield koning Menelik negen Italiaansche officieren en een sergeant als gijzelaars terug. In den strijd sneuvelden twee onder officieren, vier Italiaansche so daten en 33 inlanders, terwijl zes Italianen en 75 inlanders gewond werden. Ook de gewonden zijn naar Adaghamue vervoerd. Het was een treilend schouwspel, zegt een berichtgever die de ontmoe ting van luitenant-kolonel Galliano en de zijnen met generaal Baratieri en diens staf bijwoonde. Diep bewogen omarmde Galliano den generaal en de overige officierenvelen stortten tranen van vreugde. Maar reeds ging de zon anderover het grootsche landschap en in de verte kronkelden de rookkolommen uit de Sjoaansche kampvuren. Bij de eerste loopgraven van het kamp stonden de troepen opgesteld en de trompetten der jagers, Alpenjagers en Bersaglieri schalden, terwijl generaal Baratieri met zijn degen het saluut maakte en luitenant-kolonel Galliano naast zich liet rijden. Gevolgd door de generaals Bormida en Arimondi en de overige officieren reden zij toen langs de ge lederen en de soldaten waren ternau wernood door de discipline te weer houden van geestdrift. Vervolgens keerde Galliano naar zijn bataljon terug en defileerde dit in den looppas voer d n generaal; ook de lichtge-j wonden hadden willen mededoen. De plechtige ontvangst werd besloten met net spelen van het volkslied. Een telegram uit Rome aan het Berliner Tageblatt meldt dat de positie der beide legers nu als volgt isDe Italianen hebben te Adigrat eenBtel-j ling van 20 K.M., ingenomen. Het! Aan de redactie van Haarl. Dgbld. Vergun mij naar aanleiding van uw verslag omtrent de Woensdag jl. gehouden vergadering in het Volke gebouw onder den titel van „een antirevolutionair op een socialisten vergadering" eenige opmerkingen* Niets willende afdingen op de waar- li ïidsliefde t an [uw verslaggever, meen ik tcch op te merken, dat zekere partijdigheid hem parten schijnt te hebben gespeeld, en kom ik dan ook op tegen de mindere onpartijdigheid van het verslag in het algemeen en eenige onjuistheden in het bizonder. Niet omtrent het door den inleider gesprokene, dit is zoo juist mogelijk weergegeven, doch met hetgeen door den debater opgemerkt werd is zulks nitt het geval. De inleider een uit voerige rede die met [luid applaus begroet werd, en volgens hetgeen uw verslaggever er van maakt, de debater eenige onsamenhangende zinnetjes, waarin eigenlijk niets gezegd werd, terwijl van een applaus niet gerept wordt. Dit is onjuist voorgesteld. De inlei der verwierf, de volte in aanmerking genomen, slechts een matig applaus, terwijl de debater op zijn zeer juiste opmerkingen omtrent het gesprokene en daverend applaus verwieif. Eerst genoemde moest dit zelf erkennen in zijn repliek er bij voegende dat een applaus goedkoop was. Niet een socialistische stelling had inleider bestreden, doch de debater kwam op tegen een zekere verdacht making, als zouden in het Volksge bouw valsche stellingen gelesraard worden. De inl. toch had beweerd, dat als al het geld gelijkelijk verdeeld werd, ieder toch maar betrekkelijk weinig zou krijgen. Tegen die Verdacht making en tegen dit verdeelen kwam de debater op, en de juistheid van zijne opmerkingen werd door inl. in zijn repliek erkend. In verband met het beweren van spreker, dat men tegenwoordig meer vrijheid van denken en spreken had dan vroeger, en de werkman minder verdrukt werd, vertelde H fland iets omtrent het met hemzelf gebeurde aan de Holl. Spoorwegmaatschappij, en deed uitkomen dat het nog even gevaarlijk is als vroeger om voor zijn meening uit te komen. Niet door Hofland zelf, doch door den inleider werd gezegd dat H. nog dezelfde ijvan vroeger wae, en in de geheele repliek vertelde inl. ons eigen lijk meer wie de persoon van Hofland was, dan dat hij trachtte de opmer kingen van hem te weerleggen, waar het dan toch eigenlijk om te doen was. Volledigheidshalve had uw verslag gever wei mogen opmerken dat vóór Hofland een vrouw het woord ver kreeg, die opmerkte dat indien de loonen vroeger ook al la.er waren, de prijzen van verschillende levens middelen ook veel geringer waren, hetgeen door spreker over 't hoofd gezien was. Het verslag zooveel mogelijk" te bekorten, is echter de zaak van uw verslaggever, doch op juistheid van RECLAMES. 20 Cent per regel. Zonder hulp in volle zee. Wanneer men de brug beklimt ▼an een dier prachtige transatlanti sche etoombooten, die diénst doen tusschen de oude en de nieuwe wereld, dan staat men verwonderd over de grootte en de weelde van die prachtige drijvende paleizen. Tevergeefs verzetten zich de door den storm opgezweepte golven tegen haar vaart, bestuurd als zij worden door een et8vig roer. Het element heeft geen vat op die reuzenbou- wen, wier vaart het niet kan te- geuhoudeD. Maar hoe verandert het tooneel, als op een ochtend in 't m:ddeo van den oceaan uit de hut van den stuurman de kreet klinkt: «Het roer is gebroken.» De uitdrukking van vertrouwen is verdwenen en in de plaats daarvan leest men op aller gelaat den ang- stigen twijfel. De stuurman is machteloos; hij kan den loop van 't vaartuig niet meer regelen't gaat zijn eigen weg, overgelaten aan wind en golven, als een speelbal van 't toeval. De kap tein war niet voorzichtig genoeg geweest, het roer was beschadigd geweest, van daar dat het brak en in de golven verdwêen. Sterk door onzen wil en onze gezondheid, steunende op onze geestkracht en eerzucht, ontmoeten wij op onzen weg moeilijke vraag stukken, wier oplossing ons de I toejuiching en de dankbaarheid van ieen wereLd bezorgt, maar eensklaps op 't onverwachtst, weerklinkt de kreet van schrik «Het roer, dat de gezondhe'd in haar regelmaligeu loop hield, is vernield.» Men heeft niet de noodige voorzorgen geno men, men heeft het lichaam afgemat door overgroote werkzaamheid, door overprikkeling der zenuwen, door een ongeregeld leven en de uitslag er van isde werking van lever en nieren ia in de war. Zelden weet echter de zieke het, hij gevoelt het wel, dat zijn lichaam in ziekelijken toestand is, maar men kan den zetel ran de ziekte niet juist aanwijzen; het zijn de lever en de nieren. Ge bruik Warner's Safe Cure, een beproefd geneesmiddel, om die be langrijke organen op te wekken en hun eene nieuwe en gezonde werk zaamheid mede te deelen en dank daaraan keeren nieuwe krachten, energie en werklust terug, zooals 't de Heer Jean Fellinger te Aken heeft ondervocdöD, die Warner's Safe Cure zijn levengdrank noemt en het zich ten plicht rekent het aan andere zieken aan te bevelen. Verkrijgbaar bij M. CLEBAN Co., AmsterdamC. J. W. SNA- BILIE, Boller dam. Vervolg Nieuwstijdingen, Brongae in Noord Holland Men schrijft aan de N. R. Ct. Gaslicht uit den waterputWat op het eerste gehoor onmogelijk schijnt, is werkelijkheid. Ieder huis zijn eigen gasfabriek, zonder bediening, zonder vuur, met eene voortdurende ko3te- looze aanvulling van den aanvulling van den gasvoorraad „ad infinitum", nul komma drie repetent, het ie de zuivere waarheid. In het jaar 1896 ean8 herhaling van het wonder der oliekruik van de weduwe te Zarfatb, die nimmer ledig werd. Reed.s werd in dit blad vermeld, dat op enkele plaatsen in Noord- Holland brongasleidingen werden aan- gelegd. Door eigen aanschouwing heb ik mij van deze zaak op de hoogte ge steld. Ik heb mij begeven naar de boerenhofstede van den heer Bierman te Oudendijk. Het dorp Oudendijk ligt in eene waterrijke kleistreek tus schen de stations Oosthuizen en Aven- hom van den spoorweg Amsterdam Enkhuizen. De bedoelde hofstede i= groot en fraai en wordt door den eigenaar bewoond. Allervriendelijkst werden wij door den heer Bierman en zijne echtgenoote ontvangen en door eerstgenoemde rondgeleid. Even buiten de deur werden wij gebracht bij den waterput. Het is een zooge naamde Nortonwelput, zooals hier bij zeer vele boerderijen voorkomt. Een stevige ijzeren buis, nl. van 5 cM. middellijn, is in den grond geslagen tot eene diepte van ODgeveer 80 of 100 rijnlandsche voeten. Uit deze buis welt nacht en dag eere zeer groote hoeveelheid water op. In dit water bevindt zich het brandbare gas, hetwelk in gewone omstandig heden ontsnapt door de afvoerpijp, waarlangs het overtollige water naar de sloot wordt geleid. Om nu dit gas op te vaDgen, wordt op het opbor relende va'er een drijvend deksel waarin van boven eene nauwe opening j is gelegd. Het gas. dat onder het deksel gevangen blijft, stijgt door die opening omhoog door een nauw buisje, waaruit men het verder bren gen kan, waar men het hebben wi'. Het komt nu terecht in een grooten ijzeren gashouder, met een inhoud van achtduirend liter. Deze gashouder is in het klein in gericht evenal3 die der gewone gas fabrieken. Het komt neder op een steenen kuip van een paar meters diepte, waarin het ijzeren reservoir rijst en daalt. Aardig is, dat ook het water tusschen knip en reservoir, hetwelk het gas belet te ontsnappen wordt toegevoerd uit denzelfden water put. Trouwens, ook het gebruik van het water voor de gewone doeleinden wordt door den aanleg der brongas leiding niet verhinderd. Slechts kan de pomp Diet vlak boven de bron blijven staan, omdat anders het gas licht, zoodra als er gepompt wordl, begint te „dansen". Piaatst men de pomp boven een bassin of kuip, op geringen afstand van de bron, en laat men door eene geleiding het water daarheen vloeien, dan is alles in orde. Men heeft pomp en gasfa briek voor hetzelfde geld Het mag overbodig geacht worden le beschrijven, hoe het gas uit den gashouder geleid wordt naar de plaits, Iwaar men het aansteken wil. Dit ge schiedt natuurlijk op dezelfde wijze als met het gewone steenkoolgas. De gasopbrengst is bij den heer Bierman honderd vijf tig liters p6r uur. Nadat wij buiten deze dingen in oogenschouw hadden genomen, wer den wij wedir naar binnen geleid. Wij zagen het gas branden in de keuken, waar het fornuis of de kook kachel wa3 weggeruimd, daar alles, voor huishouden en b"erderij,bij het gas wordt verwarmd, gekookt en ge braden. Daar inmiddeh de avond gevallen was. ontstak de heer B. de j gaspit in de gang. Wblk asn prachtig, 'helder lïchi! Hierbij valt op te nierket, dat bo ven de pit een kousje zooals bij het gasgloeilicht is -aangebracht. Terwijl zonder dit d9 vlam niet voldoende en niet helder genoeg zou zijn, verspreidt zij nu een schitterend licht, waartegen een sterke petroleumlamp, zooalB eene „lampe beige", nietot ternauwernood wedijveren kan. Vervolgens zagen wij het ga=licht in den veestal, gebouwd in den vorm van een winkelhaak, en tot in alle hoeken door ééne pit hel der verlicht. Wij konden den kleinen druk van „De Veldpost" op een of- stand van vijft'en voeten van de lamp lezin. Nadat wij op nog twee andere plaat sen dezelfde verlichting hadien aan schouwd, kwamen wij eindelijk terug in de huiskamer, door eene kroon met twee pitten zoodanig verlicht, als men maar kan wenschen. Hier konden wij de CDurant gemakkelijk lezen io alle hoeken van de kamer. Deze gas- aauleg is uitgevonden en uitgevoerd door den heer Van Lmkelma te Pur- merend, die reeds vele jaren vroeger proeven in deze richting gedaan heeft. Eigenlijk moet reeds wijlen de heer Wouter Sluis, een bekend landbouw kundige te Beemstcr. het denkbeeld van zulk eene brongasleiding hebben opgeval, terwijl de heer Van Lankelma als knaap bij de proefnemingen van W. Sluis tegenwoordig was. Behalve bij den heer Dierman heb ik ook een bezoek gebracht bij den timmerman Bleeker op hetzelfde dorp. Deze heeft den heer Van Lan- kelma zijne diensten bewezen bij den gas-aanleg ten huize van den heer Bierman. De eenvoudige, schrandere werkman heeft op de primitiefste wijze het werk nagevolgd en met overbluffende uitkomst. Hij „boorde" eeo houten put op een diepte van nog geen dertig voeten. Hij plaatste er een I vierkanten houten gashouder boveD. I Hij bracht met guttaperchaslangen zijne gasleidingen aan en klaar was allesHet prachtigste licht- en kookgas, waarvan de geheele aanleg waarschijnlijk te staan komt op nog geen vijftig gulden Als de berekening van Bleeker juist is, levert zijne bron hem zeshonderd liters gas per uur, dus viermaal zoooveel als die van den heer Bierman. Reul3 worden op tal van plaatsen zulk1 brongasleidingen gemaakt. Veilig mag worden gezegd, dat deze entdekking hcogst gewichtig i3 en voor de wslvaart dezer landstreek de gunstigste gevolgen moet opleveren. Onmetelijke schatkamers aan licht en warmte zijn ontsloten De kosten van den aanleg bij den heer Bierman kunnen op driehonderd gulden wor den ge3chat. Rekent men, dat er jaarlijks voor ongeveer honderd gulden aan gas wordt verkregen, dan kan men nagaan, welke enorme voordee- len hier voor het grijpen zijn. Uit de Staatscourant. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. H. C. J. Testa, minister-president van H. M. de Koningin in Japan, vergun ning verleend tot het aannemen der versierselen van commandour der Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Bij kon. besluit is W. Verheijen benoemd tot burgemeester der ge meente Druten. Bij kon. besluit is jhr. Th. C. M. van Rijokevorsel benoemd tot burgo meester der gemeente den Dungen.' Bij kon. besluit is aan C. Ch. G. Offerhans, ontvanger de- gemeente Weesperkarspel, toestemming ver leend om te Wetsp te blijven wonen. Hermans. Het was Zaterdag de dag dat Her- mane, tot gevangenisstraf veroordeeld wegens majeste'tsechennis, mar aan leiding der vereproiding van strooi biljetten op 30 Augustus, naar de cellulaire gevangenis aan den Amstei- vtenschenweg te Amsterdam zou wor den overgebracht. Vandaar een groote toeloop van partijgenooten, die zich in de riehiing van de gevangenis bewogen. De politie had echter, om ongere- heldneden le voorkomen, het beleid den veroordeelde te brengen Jnaar de gevangenis aan de Weteringschans. Maar dit gaf nu toch aanleiding tot botsing. De politie werd op steenwor pen onthaald, hetgeen, nadat 2 agenten getrofien waren, charges uitlokte. Zaterdagmiddag heeft een afgedank te werkman op den bestuurder van de fabriek La Lys te Gent twee re volverschoten gelost en miste zijn doel. Dit geval verwekte groote ont roering in de fabriek, waar 2600 per sonen werkten, en waar de socialisten sedert eenige dagen poogden een werkstaking te doen ontstaan. De dader van den aanslag heet Samijn en is 26 jaar oud. Hij had 's morgens 1 et werkvolk opgehitst om loonsverhooging te eiachen of het werk te staken, en was deswege door het bestuur afgedankt. Er broeit weer iets onder het werkvolkZaterdag vertrokken twaalfgendarmen te paard om po3t te gaan vatten rondom de fabriek De Lieve, waar het werk Donderdag hervat is door een groot deel der arbeiders, en in welrs om trek bij het aan- en uitgaan Vrijdag en Donderdag versoheiden aanslagen op de vrijheid van werk werden ge pleegd, door in werkstaking blijvende eocialisten. ijzondere maatregelsn zijn voor dezen avond door de politie genomen bij het uitgaan van de fabiiek. Vervolg Stadsnieuws. Taalfond? voor Transvaal. Zooals wij gemeld hebben, heeft zich hier te ter stede een sub-comité gev-rmd van het „Taalfonds ten be hoeve y»ü de Zuid-Afrikaansch Re publieken". He len wordt in de stad de vol gende circulaire verspreid vmwege dit comité, beslaan ie uit 22 inge zetenen. „De Neierlandsch-Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging te Amsterdam heeft onlangs een oproeping gericht tot alle Nederlanders, di9 het dappere volk yan Transvaal een goed hart ioodragen. Afgescheiden r.og van de beweeg redenen, voortvloeiende uit gemeen- schappelijken afstan mingen en taal verwantschap, heeft de Transvaalsche Republiek r meer dan ooit aan spraak op onze sympathie. Met verontwaardiging heeft het beschaafde Europa inzonderheid Duitscaland en Frankrijk, ja, zelfs oen deel van Engeland den inval vernomen van een vrijbuiter, in het bij tractaat vastgesteld, grondgebied dier Republiek. Uit een oogpunt van recht, moraal en politiek is Jameson's daad veroordeeld. Toch kan deze, ia hare gevolgen, voor de stamverwante volkeren in Zuid-Afrika heilzame vruchten drageü, wanneer zij in Ne derland een levendig rechtsgevoel tot uiting drijft en daardoor den baud tot de Zuid-AfrisaanFche Republieken voortdurend versterkt. Op welke wijze die band thans üuu**er kan worden toegehaald, op deze vraag ge3ft meergenoemde op roep der Nederlandsch-Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging een, naar ons inzien, afdoend antwoord. Door het stichten van een „Taal fonds" kan de Nederlandsche nati8 ee.i eigenaardig en doeltreffend bewijs geven van haar sympathie en haar eerbied voor het krachtig zich ont wikkelende, stamverwante volk dat met zooveel geestdrift en volharding zijn nationale zelfstandigheid verde digt. Wij zijn bereid te Haarlem de bij dragen voor dat fonds in ontvangst te nemen, en noodigen U met be leefden aandrang uit Uwe giften, door invulling van het aangehechte biljet, besobikbaar te stellen. Groote zoowel als kleine bijdragen zullen ons welkom zijn. Hoe algemee- ner toch de deelneming is, hoe ster ker onzen Afrikaanschen stamverwan ten zal blijken, dat het Nederlandsche Volk van harte meeleeft in den zwaren strijd, dien zij om het behoud hunner nationaliteit moeten doorstaan. Reeds heeft een milde gift van f 1000 uit Haarlem de centrale kas bereikt." Hierna volgen de namen. Bdhalve de reeds in een yorig bericht ge noemden maken nog deel uit van het haarleiüsche comité de heerenJhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, P. B. J. Feri, Mr. A. J. Heshuyaen, J. H. Kreiage, J. Krol Kz., Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Dr. J. Nieu wen buy zen Kruseman, Mr. W. Tb. Pahud de Mortanges, Jo. de Vries en Mr. A. C. Waller. Zaterdagavond a.s. zai in de bovan- zaal van de sociëteit „Vereeniging" de heer prof. C. B. Sprayt van Am sterdam, secretaris der Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging, optreden ter be spreking van deze zaak en de trans vaalsche belangen. Naar wij even voor het afdrukken van dit nummer vernamen is heden middag bij het buiten van den heer Van Tuyll op den Wagenweg een

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3