waarde zou er toch nooit in het kastje had ging Piet mede naar het werk te vinden zijn, en voor forceeren is i en bleef de arme maar edeldenkende dus even weinig gevaar als bij desjouwerman aan den walkant staan openbare brievenbussen. Ten slotte'om maar weer zooals hy het uitdrukte zouden wantrouwigeabonnés'snachts „op een houtje te blyven bijten." van binnen een knipje voor hun deurtje kunnen schuiven. De kastjes moeten geledigd worden voor iedere postsluiting of openbare busliohting, wat geen bezwaar heeft daar de bestellers voor de bezorging even zoovele malen rondgaan en de i jni)raak gepleegd ten kantore van de uren van buslichting daarvoor des-1 - - - noods wel een kleine wijziging kun nen ondergaan Naarmate van plaat- selijke omstandigheden kunnen zij de ingenomen brieven werpen in de dichtst bestaande openbare bus, dan wel medenemen naar het hoofdkan toor. Zy dragen voor op de borst, iets linke, een stijve, schuin open staande tasch. Ik heo mg door on derzoek overtuigd, dat het dragen van zulk een ta3ch, naast de reeds in gebruik zijnde, geen bezwaar kan opleveren. Na het deurtje te hebben geopend, strijkt de man de brieven en kaarten in de tasoh (de kastjes kunnen doelmatig, byv. met eenigs- zins hellenden bodem, daarvoor wor den ingerioht) en klapt bet deurije toe zonder herhaald gebruik van den sleutel. Na eenige oefening ik heb er de proef mee genomen kan men een en ander volbrengen in 10 a 15 seconden Al had dus iedere besteller 100 kastjes te openen (wat in den Haag alleen onge veer JO.OOO abonnés zou verte- waarschuwing aan de dienstbode om zoodra mogelijk haar dienst te verlaten voor zij eventueel in de vlammen omkwam. Tegen haar was de bedrei ging niet gericht. Aangezien do eerste verdieping van dat huis leeg staat, maakte de eohtge- noote van den door zyn betrekking weinig thuis zijnden bewoner zich zeer zenuwachtig en leefden man en vrouw, jonggehuwden, in voortdurende on- lruct. Zaanlandsche stoomdrukkerij van den i Toen zy nu in het begin van de heer E. N. Smit Ez. De inbreker(s)T0r'J6 weok wederom een dergelijken heeft (hebben) zich toegang verschaft Ibrlaf ontvingen, besloten zy. ten einde door de machinekamer, gelegen aan raatb m oen hotel te vaan overnachten, de achterzijde van het gebouw, daarbij u" »as den pacht van Donderdag 0 nr» v ruHorr I lionTolfnon nnnhl rin gebruik makende van een sedert boms zou men zeggen dat ontbering en armoede adelt, want zeker had de edeldenkende het ook zeer noodig. Echo Zondagnaoht is te Koog a/d Zaan eenige dagen nieuw ingezette ruit, waarvan de weeke stopverf is verwij derd. Door de opening van de ruit heeft men den sleutel aan de binnen zijde der deur omgedraaid en zich zoo toegang verschaft. De kantoor deur is met geweld opengebroken, alsmede een zich in het kantoor be vindende kast. De brandkast, die trouwens alleen boeken bevat, was onaangeroerd ge laten, waarschijnlijk omdat men er niet in kon komen. Behalve een nikkelen horloge en een 30ïal sigaren, wordt, zoover men weet, niets vermist. Treurige behuizing. Een correspondent van De Hollan der deelt eenige staaltjes mede van genwoordigen, of, tegen één brief den treurigen toestand van sommige en één kaar: per dag per gezin, woningen te Hoek van Holland. Hg 3,650,000 brieven en even zoovele meldt, dat in een gedeelte van een kaarten per jaar, welk cijfer wel nietwagenschuur, niet grooter dan 3 meter zal worden bereikt) dan zou hem die1 in het vierkant, een gezin van 12dezer dagen een advertentie, waarin bij iedere bestelling slechts 1,°,of 33 personen gehuisvest is. Dit ellendig 100 jongens gevraagd werden oma's op Vrijdag. Dienzelfden nacht nu werd het dak hunner woning aan de binnenzijde geheel met petroleum besmeerd. De ontdekking hiervan op den volgenden dag deod het echt paar besluiten onmiddellijk te ver huizen, aan welk besluit reeds gevolg gegeven is. Naar men zegt, zouden de bedrij vers van een en ander twee verdacht uitziende dooh onbekende mannen zgu, in de buurt aldaar meermalen opgemerkt en ook eenmaal door de dienstbode van het bedreigde echtpnar op de trap dier woning ontmoet. Of zg zich aan de zijde der West Kruis kade door de straatdeur, dan wel door een brandgang en vervolgens door de tuinen achter deze panden gelegen toegang hebben verschaft, is niet uitgemaakt. N. R CL Ongepast. Een der Dordtsche bladen bevatte die eene gevangenisstraf ondergaat. Om hun voornemen ongestoord te kunnen uitvoeren hadden zij zich vereenigd in eene herberg, grenzende aan de gevangenis. Zij hadden echter buiten den waard gerekend, die hun den toegang tot de open plaats, achter zijne woning gelegen, weigerde. Hierdoor verstoord, hebben eenigen der manifestanten den man onder scheidene messteken toegebracht. Bekendmaking. In den avond van 4 Febr. jl. heeft te 's Hertogenbosch de echtelijke woning verlaten en is daarin tot op heden niet teruggekeerd, Maria Mo relissen, 33 jaren, echtgenoote van Gerard Molenaar, lengte middelmatig, haar blond, kleur blozend, gekleed met grijzen japon, blauwen regen mantel met pelerine, bottines, zwarten hoed met groene veer. Namens den echtgenoot verzoekt de Commissaris van politie te :s Hertogenbosch op sporing en draadbericht, ook indien het lijk der vermiBte mooht gevonden worden. Toen het stoomsctrp Seahorse Zon dagmiddag te Harlingen de reis naar Huil zou aanvaarden, werd door de schroef in de buitenhaven een lijk boren gemalen, dat volgens de ge tuigen dat was van een stoker van het Noorsohe stoomschip Norezsedert den nacht van 14 op 15 November vermist en toen ongetwijfeld te water geraakt en verdronken, zonder dat daarvan iels werd bemerkt. minuten meer werk geven. De heer B. rekent uit dat den be steller roor dit werk f 170 per jaar extra zou kunnen betaald worden. Hoe dan ook de zaak moge worden geregeld, met of zonder nieuw per soneel ik ben overtuigd dat over een tien- of twintigtal jaren het stelsel in Europa algemeen zal zyn inge voerd en men dan, zooals wy thans op den omslag en de kosten eener brievenverzending van een halve eeuw geleden, goedig glimlaohend zal neer zien op onze tegenwoordige onbe holpenheid. Aardig zou het zijn indien ons kleine Nederland ten deze eens baanbreker was. Het stelsel toch schoon, naar ik verneem, door enkele postdirecties „overwogen", is nog nergens ingevoerd, behalve op zeer beperkte schaal te Londen, waar naar het schijnt gelegenheid bestaat om brieven m gesloten zakken aan post beambten mee te geven naar het postkantoor. Dat deze bepaling, waar van hoofdzakelijk zal worden gebruik gemaakt door enkele kooplieden of groote corporaties, weinig gemeen heeft met de door mij voorgestelde algemeene regeling, behoeft geen be toog. Reeds in 1886 vatte ik het denk beeld op, doch kon er toen, wegens vertrek naar Indlë, geen werk van maken. Arm maar edel. Voor een der pakhuizen van een bekend veem te Amsterdam stond een ploeg sjouwerlieden. Een der bazen werd door hen in' het oog gehouden omdat zij wisten dat er zoo straks „volk" noodig zou zijn. In dien tusschentijd werd door de naar werk hunkerende mannen bet gesprek gevoerd over de minder pret tige tyden die men doorleefde, slapte van werk enz. verblijf ontvangt slechts licht uit een raampje, omstreeks ter grootte van Een aanvarin?. oMaandagochtend heeft de binnen- matroosjes dienst te doen bij een te'komende nachtmailboot te Vlissingen tuuiiu «uhouden sledevaart. Liefhebbers moes-docr den mist op de reede een bark eene gewone glasruit en lucht alleen j ten zioh aanmelden l ij een caféhouder j die voor anker lag, aangevaren, wanneer men de deur openzet. Een de nabijheid van de Engelenburger-De nachtmailboot waside K-.ningm- jongeling, lijdende aan eene onge- brug. Daar de IJsclub voor de armen Regentes en debark de Cambrian neeslyke kwaal, ligt in dat verblijf aldaar het plan heeft een liefdadig- Queen, kapitein Williams, in ballast heids optocht te organiseeren (welte: ven Antwerpen naar Cardiff. De -3e vers aan met sleden ais er nog sneeuw j stuurman van de bark sprong over van meer dan éen haardstede een moet heeten, behalve nogdathetooi aanwijzing^van den Staat dus gaat onbehoorlijk en in strijd is met d j passenden eerbied voor de Kroon, „Nog iets. Wat het de Amst. Cour. voort, dien de be lastingschuldige meent te kunnen voeren? Is het dan beginselloos of eisoht, wordt ook in rekening inoonsequent den eenen grondslag te J bracht. Daarmede zij men ten hoc0 —ii - J *- voorzioht'g, want op die rekent oil AO ziek te bed. Door een ander gezin van 4 personen wordt een kelder bewoond, een kille voobtige ruimte, onbereikbaar voor de stralen der zon. Weer een ander gezin van 4 personen, dat spoedig staat vermeerderd te worden, bewoont een krot, onder den naam van „de roef'1 bekend, dat men niet dan gebogen kan binnentreden, en waar men, binnen zijnde, verplicht is terstond te gaan zitten, omdat men anders ingebogen houding zou moeten blijven staan. De correspondent zou nog meer dergelijke staaltjes kunnen noemen. Ontvreemde of vermiste voorwerpen. (Arrond. Rotterdam). In den nacht van 4 op 5 Febr. jl. is van een vlet, liggende aan het Haagsohe Veer te Rotterdam ontvreemd 1 rijwiel, verpakt in latwerk twee- wieler, Imperial Rover, op de ach terbuis van het raam een rond merk, waarin de naam „R. S. Stokvis en Zonen". Aan de voorzijde van het raam een nikkelen plaatje, waarop „The Rover, J. K. Starly en Co Ld. Coventry", Bovenhuis horizontaal, stalen pedalen, afneembaar, ketting- wiel, stuurstang zacht gebogen, zadel Brooks B 10, raam 24 Eng. duim hoog, krukken plaat, Renaldkettiog (op eiken schakel staat Renald-Man- chester) voorwiel 30 en achterwiel 28 Eng. duim, gekruiste spaken, aan beide einden verdikt, Westwood holle vellingen, echte Dunlop, Road race banden 1 vyfachtste Eng. duim aan beide wielen. Voorvork met kroon- Een vooral was er die zeer gebukt J stuk. Boven op het ballhoofd eene ging onder het leed en zoo maar zonder overdrijving gewag maakte dat thuis zijn vrouw ziek lag met drie van zijn negen kinderen. Eindelijk daar kwam de baas. inrichting om het wiel vast te zetten, genaamd Steering lock. De krat waarin de vélocipède ver pakt is, is gemerkt R. S. Z. 29, Het raam met de wielen is vastgebonden „Zes man noodig", klonk het onder j in krat, de stuurstok gebonden de opdringende luidjes. aan den bovenkant. In een kistje, Zes man waren spoedig gevonden 1 hetwelx zich in den bovenhoek van maarhij die zoo geklaagd had de krat bevindt, zitten gepakt het moest bemerken dat hy er niet by zadel met tasch, gereedschap en de kon zyn en dus weer' niets kon ver dienen. Daar liep er een met den baas j Irappers. De Commissaris van politie in de mede, bekend om zijn reusachtige te Rotterdam verzoekt op- lichaamskracht. Toevallig keek hy om sporing, aanhouding en bericht van en zag het van spijt verwrongen gelaat h0t ontvreemde en van den dader, van hem die zijn vrouw en negen -1 kinderen zooeven had besproken. Gedurende de laatste drie of vier.MM. uitgeleide doed van hoogstder- mocht vallen en zoo niet, dan met wagens) vond niemand in die adver tentie iets vreemds. Op den avond van aangifte verza melde zioh op het pleintje voor het koffiehuis een woelige troep van circa 500 jongens. De herbergier, niet erg op dat bezoek gesteld, trachtte de jongelui aan het verstand te brengen, dat hij van de zaak niets afwist, maar daarmee was hij de bende niet kwijt. Er werden liedjes gezongen, scheld woorden uitgegild, in het kort er ontstond eeD oorapleet relletje, en het slot was dat de politie er aan te pas moest komen. Een ernstige vechtpartij tusschen Soester en Nij kerker boeren heeft Zondagavond te Soest plaats gegrepen. Misbruik van sterken drank was de oorzaak. Men kreeg ongenoegen over de betaling van het gelag en al spoedig werden de messen getrok ken. Een der boeren kreeg een mes steek in zyn hart en was bijna oogen- blikkelijk dood, terwijl een ander een ernstige hoofdwond bekwam zoodat zijn toestand niet zonder ge vaar is. De zaak is in handen der justitie. Volgens het U. D is het slacht offer de 22-jarige G. Gilhorst, terwijl de den 21-jarigen Jan Gu'gen aan den hals toegebrachte zware ver wonding niet levensgevaarlijk is. Heden zouden de beide verdach ten naar de strafgevangenis te Utrecht worden overgebracht. Bier-bonnetjes. Uit Ravenstein wordt geschreven Evenals weleer te Kampen kwesti6 ontstond tusschen den gemeenteraad en de kapiteiD der dd. schutterij aldaar, betreffende de betaling der broodjes met vleesch, zoo wachten hier nog steeds op betaling van de gemeente Grave of van den daar aangesteiden kapitein-oouimandant der dd. schutierij, de bons „goed voor een glas bier", op milde wijze uitgereikt aan de schutters dier plaats, bij gelegenheid hunner opwachting j op het perron alhier, toen de konink- j lyke trein passeerde, en de heer j grondslag „dringt het maatschappelijk Commissaris onzer provincie, HH. j leven in een keurslijf de tweede op de mailboot. De Koningin Regen tes bleef na de aanvaring ter hoogte van de bark om assistentie te ver- leecen, hetgeen echter onnoodig was. De bark heeft aan het achterschip, en de mailboot aan den steven be langrijke schade, beide echter boven de waterlijn. Omtrent deze aanvaring lezen wij nog nader Deze aanvaring is in de eerste plaats een gevolg van het ankoren van schepen vóór de haven in den koers der mailbooten. Het schijnt dat er. geen autoriteit is die bij machte is eene dergelijke, voor den maildienst hoogst lastige ankerplaats te beletten. Waar de Maatschappij Zeeland alle krachten inspant om vertragingen in het vervoer van rails en passagiers te voorkomen, is het te betreuren dat, bij gebreke aan bevoegde auto riteit, de enkele vertragingen nog in de hand gewerkt worden, door het onoordeelkundig ankeren van schepen vóór de haven. De averij der mailboot Koningin Regentes wordt door de Maatschappij De Schelde gerepareerd. De duur zaï vermoedelijk drie weken zijn. laten vallen en den anderen te be houden Wat de onbillijkheid betreft, vloeit meent de Amst. Cour. voort uit het feit, dat de nieuwe wet de huurwaarde stelt op het bedrag van den jaarlijksohen huurprijs. „Vroeger bleef", zegt ze, „zooals de sohr. herinnert, de huurwaarde schier altijd beneden den huurprijs en dat verschil was by kleine percee- len doorgaans zeer veel grooter dan bij aanzienlijke (gelyk de schr. zelf zegt!) Maar wat ter wereld volgt nu daaruit, dan dit: dat ter zake van den grondslag huurwaarde bewoners van kleine perceelen doorgaans tot nog toe te weinig betaald hebben Eq even raadselachtig is de onbil lijkheid ter zake derm .bilair-sohatting. De schatters plachten zeer matig te schatten, omdat hun belang schatting meebracht. Dat belaog nu vervalt, of liever: er is per se schatting. Dus zullen nu de'schatters eenvoudig zioh aan hun instructies houden. En de onbillijkheid ziet Mr. V. hierin dat die taxateurs kleine en middelmatige inboedels op hun juiste waarde zullen aanslaan, maar groote, kostbare inboe dels „veel minder nauwkeurig" en „in den regel te laag." Merk op dat het een nog niet nood zakelijk uit het ander volgt en dat de' kans even groot is voor een te hooge als voor een te lage waardebepaling, wanneer een onkundige aan het ramen gaat. Maar kennen die schatters vakmannen de waarde van kost bare inboedels niet Waarom niet Komen meubels en huisraad van wel gestelden nooit onder den hamer Vindt men op aucties louter voorwer pen uit kleine en middelmatige inboedels „Het mobilair van aanzienlijke lie- „den zal dus betrekkelijk veel lager „geschat worden dan dat van perso- „nen uit de lagere en middelklassen." Een volmaakt onwaarschijnlijke veronderstelling, zeggen wij, een ge heel ongemotiveerde vrees." Pers Overzicht. Mr. Veegens aan crxtiék onderworpen. Zooals men zioh zal herinneren (zie persoverzicht 5 Febr.) merkte de heer Veegens in de Vragen des T/jds o.a. op, dat de aanhangige regeling ;op het personeel le. ongelijkmatig; 2e begin selloos 3e onbillijk tegenover een groot deel der lagere en middelklas sen en 4e ten deele onuitvoerbaar is. De Amst. Cour. vraagt of dit vier ledig vonnis ook voldoende gemoti veerd wordt en zegt dat over deze „vraag des tijds" wellicht later het oor deel anders zal luiden, dan Mr. Vee gens vermeent. Waar volgens de heer Veegens het ontwerp inconsequent is, omdat wel de grondslag deuren en vensters, maar niet de grondslag haardsteden losge laten is en waar hij zegtDe eerBte Pensionneerinj van Ministers. Voor korten tijd geleden meldden wij in deze rubriek, welk antwoord d9 Nederlander het orgaan van Lohman gaf op de vraag: „Wie betaalt de pensioenen?" (Zie pers overzicht 28 Jan II.) Zooals men zich herinneren zal, antwoordde het blad hierop, dat niet de Staat, maar de ambtenaren zei ven het doen en dat dit ook van afge treden ministers geldt. Dit; laatste voldoet het weekblad Patrimonium niet, tenzij hun pensioen ook betaald worden moet en gedeel telijk betaald wordt uit de pensioen kas voor staatsambtenaren- „Is dat het geval" zegt het blad „dsn doen wij er het zwijgen aan toe, want dan blijven die afge treden ministers wel dure paarden op stal, maar voor rekening eener kas, die geen extra uitgave eischt van de Staatskas." Dat de afgetreden ministers dure paarden op stal zijn en blijven, grondt Patrimonium hierop, dat de premio van f 600 per jaar om na aftreden een pensioen varieerende tusschen f 1500 en f 4000 per jaar te genieten in geen geval de kosten kan dekken, wat het toelicht met er op te wijzen, dat sedert 25 Maart 1848 tot 21 Maart 1894, 19 ministeriën zijn afgetreden, terwijl men daarenboven veilig mag aannemen dat er in dien tijd minstens 140 ministers met pensioen naar huis zyn gegaan. „Hoevekn er nog van leven, weten wij niet", vervolgt het blad, „evenmin hoeveel ieder hunner ais pensioen is toegelegd geworden, maar vast staat, dat dooreengenomen het ministerieele leven van ieder der ministers geen drie jaren heeft geduurdieder kan dus hoogstens f 1800 als premie heb ben gestort en als zij voor hun leven kan zoo ongeveer alles geplaag worden, wat men wil. Op die rekeniq kan men stellen alles wat met he: onderwijs op al zyn trappen in ve- binding staat, en waarlijk dan hebbj; de hoogste staatsambtenaren zeke niet het minst aan de algemeet.- beurs der belastingbetalendea kost." Letteren en Knn3t. 8/2 Uit Amsterdam. „Hoe men courantenberichte maakt" zou ik boven deze correspo:. dentie als onderwerp willen plaatse: Niet dat ik. generalieeerend, wil bh weren, dat alle courantenberichteno- de straks te vermelden wijze words gefabriceerd, doch het voorbeeld dt ik zal geven, staat geenszins alléê Eenigen tijd geleden dan deed. de pers de ronde een berichtje, di één der Amsterdamsche bladen hi aanzijn had geschonken, nl. dat Chris pyn, de bekende directeur der Neb Tooneelvereeniging voor de vereec:- ging „Moderne Kunst" in 't öpenb&r eene lezing over „Kunst" zou houdei Ter nadere toelichting diene, cï laatstgenoemde vereeniging een pj obsouur lichaam is aan den toone-i- hemel, dat, ondanks de beweringes van eenige Amsterdamsche tooiiet- verslaggevers, als zou zij bij Chrispg het „°chellinkje" zoo geheel bevolkg als in den laatsten lyd het geval a bestaat uit (indien ik wel ben ingelicht 4 a 5 leden (1) De Vereeniging met dit ontzagwei kend aantal leden verzocht den hef Chrispijn eenige dagen voor d» première van „de Lijdensweg" has mede te doelen welke moraal er w- in Filippi's kunstgedrochtkucï- gewrocht te vinden was. De h& Chrispijn verstrekte, naar ik vennee die inlichtingen en beloofde tevea met zyn gewone jovialiteit, „in een v« loren uurtje wel eens over het stol te willen komen praten" reep, hg toelichten. De heer Chrispijn denkt er echte niet aan een openbare lezing ore „Kunst"te houdeD, zoodat ook het: dit blad opgenomen berichtje als o: waar is te besohouwen. Evenmin is het zeker, he wel sprake van is, dat de Ned. Tooneel vereeniging ter gelegenheid van Doe wes Dekker's sterfdag een Multatuli- avond zal geven. Waar in dezen tjjj bij den treurigen toestand waarin oc tooneel verkeert, aller oogen op Chris pijn zijn gevestigd, zal dit wel nit het eerste beriokt zijn, dat men on treat hem uitstrooit en later bljjl bezijden de waarheid te zijn. Nu ik toch op tooneelgebied aao vertellenben, zalik er voor heden raai' op blijven en raedodeelen, dat de lede van het Ned. Tooneelverbond gistere; avond weer eens een buitenkansjehe1) ben gehad.'De directie der Ned. Open (de sneeuwbal-opera wordt zij som genoemd ter ondersoheiding van in wording zijnde opera waarmee Groot in 't volgend jaar het Haagj zal verblyden heeft genoemi „Tooneelverbonders" uitgenoodigdl; bijwoning van de opvoering vt „Lakmé" van Délibes en zy he: ben als gewoonlyk van deze in vil* tie een gretig gebruik gemaakt, menech, dat is toch zoo'n nuttiii instelling dat ,.Nederl. Tooneelvê bond. Je betaalt maar f 5 contribuii per jaar en je hebt gratis, d. w. tegen vergoeding van het bespré? geld a tien oents vier of vijf voorstel lingen in verschillende sohouwburges Als dus elke voorstelling, alsjegea lid bent, je gemiddeld twee guides kost, dan maakt dat samen pl. ni.ll gulden, ergo je bespaart ongeveeri gulden. Is dat nu geen nuttig werl 00 wat je doet met je twee achterwiel» O ja, en dan wordt daarmee invalt, straks komt er mogelijk voor durend verontrust door dreigbrieven. lang daarna ook weer dooreengeno- Tooneelschool in stand gehouden men minstens f2500 's jaars als pen-! een modelvoorstelling gegeven, [„perst het maatschappelijk leven in'sioen ontvangen hebben en nog ont-|dat ia bijzaak, de hoofdzaak is f fi a wel, mensoh je zoudl i worden. worden schynt voor de th«ata: trif wordt vrijgesteld en waar voor het „Voor ditmaal zullen we hiervandirecties niet meer mogelijk mij nog wel een pennetje (werk), hij Deze brieven behelsden in hootdzaakDoor de socialisten te Maastricht gebruik van twee haardsteden slechts 1 niet anders zeggen, dan dat het af- allen klagen steen en been overó heit het noodiger dan ik." do mededeeling, dat hunne woning in werd Zondagavond wederom beproefd f 1.zal worden geheven? maken van ministers, tenzij het bepaald treurige recettes en toch, nerge; ska Daar de baas er niets op tegen brand gestoken zou worden en eene eene ovatie te brengen aan Vliegen,1 „13 niet het gebruik van meerdere,noodzakelijk is, een roekelooze daad men zeggen, dat voor stoelen en btf Toen de knaap zijn bewustzijn verloor, gaven zij hem eenige stompen met hunne zware laarzen en lieten hem als een stuk hout op den vloer liggen, totdat d8 scha-i vuit, die „John de Zanger" werd genoemd, hem optilde en in hef aangrenzend verlrek wierp. Het gebeurde was I houden, mij volstrekt niet in verbazing bracht; alleen onmiddeTijk vergeten en kapitein Black werd zeer vroolijk wenechte ik zeer mij te kunnen verwijderen uit eene zen uit magnums Pommery en Greno. Ik was op dat oogenblik reeds zoo gewend aan de omgeving, dat de eigenaardigheid om een gezelschap vuile, weerzinwek kende zeelieden op deze wijze een feestmaal te zien „Breng wat te eten, John," zeide hij, „en laat Dick een tafelgebed opzeggenhij heeft nu reeds acht uur lang niets anders gedaan dan drinken." D:ck, een roodharige Schot met doordringende oogen, en vrij mager, beantwoordde de uitnoodiging door zijne oogen neer te slaan en te vestigen op de ledige k n voer hem. „Kan ten menech zich met niets verbeugen?" vroeg hij „heeft men Da twee dagen hard te hebben ge werkt niet wat voedsel en drark verdiend? U zijt een onredelijk menscb, mijnheer Black, en ik geloof niet, dat ik fiog een uur langer stuurman op uw schip blijf." „Zoo, zoo, Dick the Kanter dient zijn ontslag in: hoor jullie dat jongens, zeide de kapitein, die zijne opgewektheid had teruggekregen. „Dick wil het eerbied waardig gezelschap niet langer zijne diensten verleeneD. Hallo Dick, dce het dan voor de vreemden en laat je stem eens hooren." De man was echter brutaal en sprak moeielijk, wat stelllig niet altijd het geval was, en weigerde aan het verzoek fe vcldoen, daar het eten eindelijk was opge diend. Het was een overvloedig maal, gestoofd vleesch, met een groote hoeveelheid oesters, kuikens, gekookt en gebraden vleesch, fijne fransche gerechten, pasteitjes, ijs en het werd, naar mij bleek, alles begoten met gla- omgeving, welks atmosfeer mij vergiftigde, en waarin ieder woord den naklank van een zwaren vloek had. Ik zeide Hall fluisterend mijn wensch en hij zeide. „Ja," en stond op om heen te gaan, maar de kapitein hield hem terug en riep uit: „Wat, mannetje, wil je niet op kosten van een ander eten 1 Blijf zitten vriend, blijf zitten vul je zakken tot bovenaan toe. Laten wij je eens zien lachen, met je oud, dor gezicht kom hier JohD, geef den mar, die geen geld bezit nog wat te drinkenlaat hij een teug gebruiken." De mannen geraakten verhit door hetgeen zij gedron ken hadden en gevoelden zich zeer spoedig beleedigd. Een hunner greep Hall vast, terwijl anderen hem champagne tusechen zijne lippen goten, terwijl „.John de Zanger" met mij hetzelfde trachtte te doen, maar ik sloeg hem den beker uit zijne hand en hij trok zijn mes terwijl hij mij naderde. Het was eene dwaze handeling en een groot tumult was het gevolg. Ik hoorde woeste kreten, het vallen van borden en lichten, enheiinnerde mij alleen, dat ik eenige woeste slagen uitdeelde met mijne linkerhand, mij door Molt te Cambridge ge leerd, dat ik een vlijmende pijn in mijn rechterarm gevoeld, die door een messteek getroffen werd, dat ik de stem van Hall hoorde, die riep„Naar de deur naar de deur," en een forschen schreeuw van kapi tein Black, die boven alles uitklonk. Zijne woorden redden ons ongetwijfeld voor ernstige ongevallen, want toen ik dacht dat mijn dwaze overmoed onze ondergang zou zijn en wij het huis nooit levend zouden verlaten, bevond ik mij weer in de Rue Joubert met Hall naast mij, wiens kleeren verscheurd waren eveneens de mijne en die ook bloedde, maar uit een onbeteekend wondje. „Dat eindigde bijna slecht, zeide hij en keek naar de diepe vleesch wond in mijn schouder. „Wanneer zij nuchter zijn dan zijn ze reeds woest genoeg, maar de Hemel sta mij bij als het zoo niet is Ik keek hem een oogenblik strak aan, en vroeg toen „Hall, wat bateekent dat? Wie zijn die mannen en wat brengt u met hen in aanraking ,',Dat zult gij weten als gij de papieren hebt gelezen, maar ik denk niet, dat ge ze nu zult lezen, want ik zal slagen." Hij was vroolijk, ja bijna uitgelaten van vreugde. „Hebt ge gehoord, dat hij mij vroeg om mor gen met hem Dieppe te verlaten?" „Ja en ik geloof, dat ge dwaas genoeg zijt om te gaan. Hebt ge gezien, op welke wijze hij u aanzag, toen hij ja zeide?' „Wat bekommer ik mij om zijn blik. Dat moet ik er op wagen en nog veel meer, zooals ik reeds zoovele malen gewaagd heb. Als ik eenmaal aan boord van zijn jacht btn, dan zal ik den sleutel hebben gevondeD, die mij een touw van zes voet lengte voor dien man zal doen ontsluiten of ge moogt mij weer Dwaas noemen." Het begon reeds te lichten met dat licht rose, warme for licht, dat den zonsopgang in den nazomer iehaienl tra toen wij ons hotel bereikten. alt Parijs sliep en de stille straten begroetten het as af» breken van den dag, terwijl de grijze mist werd wee die gevaagd door de zonnestralen, en de huizen in schero lijnen afstaken tegen den lucht. Ik had dringe&t' behoefte aan slaap en was te vermoeid om langer denken aan het zonderlinge tafereel, dat ik had bijl wopnd, en mij eeu drojmbeeld toe-cheen. Hall voi$ mij echter naar mijne slaapkamer, want hij moest ai dat ~og ieta zeggen. „Alvorens wij scheiden wellicht ontmoeten elkaar den eersten tijd niet, want over een paar u: verlaat ik Parijs wil ik u verzoeken mij nog# dienst te bewijzen. Uw jacht bevindt zich geloof ik Calais wilt gij h-den nog aan boord gasn en kok zetten naar Plymouth? Vraag daar inlichtingen k treffende het amerikaansche jacht hij heeft slechts gehuurd en het heet „La France". Nieuws os; treat het jacht is nieuws omtrent mij, en het zal aangenaam zijn te weten, dat bij dit groote gevaat r vrienden achter mij zijn." Wordt vervolgl) lo dit iieb

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2