RUBRIEK VOOR DRIES ken gespeeld wordt; Chrispija ver heugt zich eiken Vrijdag in een bijna geheel uitverkooht huis, het „Neder- landsoh Tooneel" maakt goede recet tes sedert het zioh aan ,de(n) Ge bochelde" heeft verslingerd en daar mede, als dat niet reeds vroeger is geschied, zijn reputatie heeft te grab belen gegooid; de opera is meestal op alle rangen dicht bezet en Prot heelt met „Maandaghouders" een Doofpot succes." Kreeft en Buderman noch le Gras en Haspels hebben te klagen en het „verdrukte volk" stroomt naar de volkstheaters. Wij zijn hier in het gelukkige bezit van drie dier instel lingen en ik geloof werkelijk, dat zij het meeste publiek trekken. Het behoeft niet te worden toege licht waarom Salon des Varié'.és, Schouwburg Fransche laan en Paleis voor Volksvlijt niet meer worden bezocht door het kunstminnend pu bliek, als men weet dat niets dan draken hier ten tooneele komen en de lage entreeprijs tot gevolg heeft, dat een zeer gemêleerd publiek de zaal vult. Toch kan men zich daar goed amuseerec, tenminste wanneer men zoo weinig mogelijk naar het tooneel en zooveel mogelijk naar de toe schouwers ziet;de dramatische dramas, die door de heftige gebaren en rol lende oogen der meestal zeer mid delmatige acteurs nog dramatischer schijnen, laten niet na op het publiek een zeer diepen indruk te maken, ongevoelig als het is, op eenige wei nige uitzonderingen na, voor werkelijk roed spelhet ziet daar op het jedstede-tooneel van den „Salon des Variétés"niet den acteur, diez^osleoht speelt, maar den held van het stuk, die ettelijke „valsarissen" afmaakt en de deugd beloont. Het leeft mee met de verdrukte onschuld en schreeuwt en juicht als de „verrrrraderrr" ein delijk tegelijk met het scherm is ge vallen. Deze kunstsmaak van het pu bliek heeft, behalve op de kas van de theaterdirectie, ook een zesr gunstigen invloed op die der in de buurt gelegen kroegen en der aan den uitgaDg gestationeerdesinaasappel verkoopers en verkoopsters. De meeste bezoekers nl. voorzien zioh in de pauze van de noodige vivres om krachten op te doen voor de resteerende bedrijven van hel draakje. B. A. B. Leger 6n Vloot Het volgend sohrijven riehtte de minister van oorlog tot de commis sarissen der Koningin in de pro vinciën Ten aanzien van milicien-verlof gangers, door wie de bepaling der tweede zinsnede van art. 134 der railitiewet Diet was nageleefd, bleek bij herhaling dat tot. die overtreding aanleiding was gegeven .doordat de burgemeester, aan wien de verlofgan ger, overeenkomstig de eerste zinsnede van genoemd wetsartikel, zijn voor nemen om zioh in eene andere ge meente te gaan vestigeD, kwam kenbaar maken, dan wel de gemeente secretaris of een ander ambtenaar ter secretarie, op zich nam het zak boekje van dien verlofganger naar diens nieuwe woonplaats op te zenden. Door de afgifte van zijn zakboekje onder vorenvermelde omstandighe den, geraakt de verlofganger allioht in den waan, dat het verdere van zelf in orde komt en hem, met betrekking tot h6t „voor gezien" doen teekenen van zijnen verlofpas, in de nieuwe woonplaats niets meer te doen staat. In elk geval geeft bedoelde opzen ding van het zakboekje aanleiding tot zorgeloosheid van de zijde van den verlofganger, ten opzichte van het in aoht nemen van den wettelijken termijn, binnen welken hy zich by den burgemeester van de nieuwe woon plaats moet aanmelden. Het komt mij daarom noodig voor, dat de burge meesters en de op hunne seoretariën werkzime ambtenaren zich voortaan onthouden van het opzenden van sakboekj es van milicien-verlofgangers, d.e de gemeente verlaten* Wellicht is zoodanige opzending soms een gevolg van de omstandigheid, dat de bur gemeester op den tijd, dat een ver lofganger komt kennis geven van zyn vertrek, niet altijd tegenwoordig 15, en dan den verlofpas niet dadelijk voor vertrek kan afteekenen. Hierbij dient eohter in 't oog te worden ge houden, dat de wet die afteekening voor vertrek niet voorschrijft. Is deze formaliteit voor een goede adminis tratie wenschelijk, dan bestaat er althans geen wettelijk bezwaar om by afwezigheid van den burgemeester die afteekening voor vertrek te doen geschieden door den secretaris, of een ander ambtenaar ter secretarie aan wezig. Ik heb de eer u te verzoeken wel owe tnsschenkomst te verleenen, op dat den burgemeesters in den zin van het vorenstaande worde ge schreven. De 1932 milioiens uit de prov. ^'oord-Holland, die in de volgende maand onder de wapenen zullen tornen, zullen worden ingedeeld als 'olgt110 by de zeemilitie, 110 bij het bij het reg. gren. en jagers te'sGra- venhage,130 by de infanterie te Helder, 195 te Haarlem, 90 te Hoorn, 520 te Amsterdam en 280 te Naarden175 bij de vestingartill. te Naarden, 125 j« Amsterdam, 175 te Helder en 75 bij de pantserfortartill. te Haarlem, Selder en Muiden50 bij de veld- Jrtill. te Utreoht en 00 te 's Graven- -fge, 40 bij de huzaren te Haarlem, '0 by de pontonniers te Dordrecht, 1'. bij de torpedisten te Brielle en 30 ®ii de genietroepen te Utreoht. Land- en Tuinbouw Keuring van zaaigranen. Maandag werd vanwege de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw in het Poolsch Koffiehuis te Rotter dam een keuring van zaaigranen gehouden. Voor een eerste proef was de deel neming zeer bevredigend. Uit ver schillende provinciën werd zeer fraai zaad ingezonden. Het getal inzendin gen bedroeg 68. Bronzen medailles werden toege kend aan de heeren B. C. Algra en W. Koning Jz., te Sliens voor Waal- eohe boonenaan den heer Van Beest te Rotterdam voor N -H. bruine boonen en voor Geldersohe Kaapsohe erwten aan de Coöp. Landbouwver- een. te Groningen voor Capucijner erwtenaan den heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp voor kleine groene erwten en voor kroonerwten aan den heer A. Poortman te Rotterdam voor karwijzaadaan den heer G. van Dillewyn te Wormerveer voor half- of laagstam grauwe erwten aan den heer J M. Zaadnoordijk te Leeuwar den voor Probsteier haver, voor Friesch kanariezaad en voor groote groene erwten aan den heer G. H. de Zeeuw te Rijsoord voor lijnzaad- revelaar; aan de firma wed. J. Leupen Zoon te Haarlem voor Engelsohe Prob8teierhaver (geïmporteerd), voor Wrinchs premiergerst en voor paar- denboonen. Eervolle vermeldingen vielen ten deel aan den heer L. van Beest te Rotterdam voor Walchersohe witte boonen en aan de firma Wed. J. Leupen Zoon voorEogel.-che zwarte Tartaarsche haver (geïmporteerd.) Rechtszaken. Bijgeloof. Voor het Hoog Militair Gereohtshof is in hooger beroep behandeld de zaak van den korporaal van het[3e reg. inf., die door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch wegens mishande ling is veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf en degradatie. Deze zoon van Mars heeft in den namiddag van 15 Deoember jl. te Bergen op Zoom de weduwe Withagen uit hare woniug doen komen en haar ge dwongen, onder het opsteken der twee voorste vingers der rechterhand driemaal achtereen te zeggen„Vrouw Noordhuizen ik zegen u". Daarna heeft hij die vrouw met zijn sabel op haren linkerarm geslagen, waarvan bloedende verwonding en zwelling van dat lichaamsdeel het gevolg zijn geweest. Hij had zioh namelijk opge worpen als verdediger van een vrouw, die door zijn slachtoffer heette be- tooverd te zijn. Het Hof overwoog, dat demishan deling van een 69-jarige vrouw met een sabel wel een zwaardere bestraf fing zou vereischen, maar dat eenigs- zins tot versohooning van het feit kan dienen hel betreurenswaardig bijge loof, waardoor hij tot die handeling zegt bewogen te zijn. Koloniën. Opstand in Pontianak. Het Haagsche Dagblad,net telegram uit Batavia betreffende het uitbreken van een opstand in Pontianak over nemende, voegt hieraan het volgende toe Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat eenigen tijd geleden een weer spancig hoofd uit de Melawi-streek ter hoofdplaats Sintang, voorloopig geïnterneerd, volgens bericht van den resident van daar was geviuoht en naar zijn landstreek teruggekeerd. Het hoofd is van origine een Dajak, heet Raden Pakoe en was het laatst bestuurder van Nanga Serawei. (Bo- ven-Melawi.) De pogingen hem weder in handen te krijgen, waren volgens beriohten van Deoember jl. aanvanke lijk mislukt. Maken de Dajaksche stammen van de Boven-Melawi nu gemeene zaak met Raden Pakoe, dan kan dit aanleiding geven tot eenige moeilykheden. GEMENQD NIEUWS Eigenaardige beroepen. De moderne vrouwenbeweging is in den laatsten tijd tot vervelens toe besproken; 't aantal vrouwelijke artsen groeit dagelijks aan; de vrouwen congressen, waarop men volkomen gelijkstelling verlangt met de mannen, zijn niet meer te tellen. Maar op een punt was men tot nog toe onder de beide seksen van dezelfde meening. Men zeide: een aan zichzelf overge laten vrouw kan niet zoo gemakkelijk werk vinden als een man. De Ame- rikaansche vrouwen hebben nu echter in eenige gevallen bewezen, dat ze geen doctorstitel noodig hebben om op eerlyke wijze aan den kost te komen. Wij geven hier eenige voor beelden van merkwaardige vrouwelijke beroepen in New-York. Een jonge, onvermogende en ouder- looze dame kwam op de gedachte de honden harer bekenden te wasachen, te kammen en kunstjeB te leeren. Voor elkon hond kreeg ze wekelyks een dollar. Thans leven meer dan 100 vrouwen in New York van dit beroep. Een weduwe en haar beide dochters hebben nog wat beters ver zonnen. Nieuwe schoenen voor den eersten keer aan te trekken, is zoeals men weet, geen pleizier, het kost menigen zweetdruppel en menige ver- wensohing voor de voet er aan gewend is. Genoemde weduwe en haar doch ters trekken nu de nieuwe schoenen alleen haar passende natuurlijk aan op rekening van de rechtmatige eigenaressen en geven ze terug als ze behoorlijk „beloopen" zijn. Zy halen zich dus de voor anderen be stemde likdoorns op den hals pardon aan den voet en ontvangen daarvoor elke week een aantal dollars, gepen bovendien geen oent uit voor hun schoeisel. Een andere dame een Engelsohe toont een bijzondere bekwaamheid voor het rangschikken van tafels voor diners en groote feesten en zy wordt daarvoor zooveel gebruikt in bijzondere huizen en in groote hotels, dat zij eiken dag drie tot vier dollars verdient. *Andere vrouwen hebben niets te doen dan in voorname huizen de kostbare snuisterijen af te stoffen, die door de wat al te „energieke" handen van gewone dienstmeisjes licht gebroken kunnen worden. Men ziet, dat de Amerikaansche vrouwen niet behoe ven te verhongeren, als zij maar vindingrijk en arbeidzaam zijn. Bestuurbare luchtballons. Een gepensionneerd luitenant-gene raal van het Wurtemburgsche leger, graaf Zeppelin, heeft den bestuurba ren luchtballon van Iienard belang rijk verbeterd. Hij heeft een soort zijde uitgedacht, die het gas slechts in zeer geringe hoeveelheid doorlaat. De ballon heeft den cigaarvorm be houden. de gonder heeft van voren twee sohroeven voor de voortbewe ging, van achteren twee sohroeven om te sturen. Deze worden gedre ven door een Daimier-motor van aluminium. Het luchtschip kan zich tot 1100 M. verheffen en 1900 K.G. dragen. Zoo noodig kan het zeven en een halven dag achtereen in de lucht blijven. Voor de uitzettting van het gas in een hoogere luchtlaag eu bij verwar ming door zonnestralen is zorg ge dragen door het aanbrengen van een reservoir, waarheen het overtollige gas ontwijkt; men behoeft dus geen gas te laten ontsnappen. Al deze voordeelen van graaf Zeppelin's luchtschip zijn erkend door een oom missie van onderzoek, benoemd door het Pruisisohe ministerie van oorlog, doch op één punt bestaat er verschil in de meening van den graaf en die van de commissie. Laatstgenoemde verklaart, dat de snelheid van het luchtvaartuig niet grooter dan 5 M. per 8ecor.de kan zijn, terwijl de graaf beweert, dat ze ten minste 12 M. zal bedragen. Edison houdt zich dag en naoht bezig met proefnemingen over de Röntgensche stralen. Hij tracht pho- tographieën te maken van de her senen. Levend begraven. Vrijdagmiddag had te Ixelles een ongeluk plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen. Een drietal mannen waren bezig een put te graven, die 40 meter diep moest worden. Toen men op 10 meter diepte gekomen was, stuitte de twee en twintigjarige Gustave Broes, die op dat oogenblik alleen beneden aau het graven was, op een ouden put, die naast den nieuwen gelegen was. Juist toen hij zijn twee kameraden, die boven ston den, dit wilde mededeelerj, stortte een groote hoeveelheid zand naar beneden, zoodat hij geheel bedolven werd. Zoodia de werklieden dit bemerk ten maakten zij alarm en van alle kanten kwamen de mensohen toe3troo- men en weldra was ook de burge meester van Ixelles en eenige andere autoriteiten met een detachement geniesoldaten op het terrein aan wezig. Dadelijk werd begonnen met den inge8torton put uit te graven, entegen middernacht was men reeds zoo ver gevorderd, dat men het gekerm van den ongelukkige kon hooren. Hier door aangewakkerd, verdubbelden de redde s hunne krachten en met ijver werd de arbeid voortgezet om Broes te redden. Voorzichtig werd verder gegraven; telkens werden stutten en ronde ïjzeis aangebraoht om het verder invallen van den put te be letten. Tegen 3 uur in den morgen be reikten de soldaten de stutten en de ijzeren hoepels, die als het ware een gewelf vormden boven het hoofd van Broes en een half uur later had men het bovenlichaam van den werkman vrygemaakt. De man was gelukkig nog levend en zelfs woedend over het gebeurde; hij raasde over het voorgevallene hetwelk een gunstig voorteeken was. Dr. Crockaert, die op het terrein aanwezig was, gaf hem dadelijk bij beetjes te eten en te drinken, na af loop waarvan hij hem een glas cog nac liet drinken. Om zeven uur was men zoo ver gevorderd, dat nog slechts éen been van Broes in de hoepels, die by het maken van den put gebruikt werden, verward zat, maar het reddingswerk vorderde slechts langzaam, daar men de uiterste voorzichtigheid in acht moest nemen, om nieuwe instortin gen te voorkomen. Broes was intusschen erg afgemat. Zijn been, dat nog steeds beklemd zat, was zeer pijnlijk. Een groote menigte was aanwezig en werd met moeite door de politie en soldaten op een afstand gehouden. Den geheelen dag werd voorzichtig doorgewerkt en aan Broes af en toe te eten en te drinken gegeven. Ein delijk tegen half tien in den avond mocht het onder gejubel der menigte gelukken den ongelukkigen man uit den put te bevrijden Als door een wonder is Broes gered: aan de rin gen, die gebruikt werdeD, om de wanden van den put te stutten en die een soort van brug boven den werkman vormden, is het te danken, dat hy niet dadelijk-door het vallende zand gestikt is. beicerkt door eene Dame. XIX. Hoe dikwyls wordt ons niet ver weten. dat wij vrouwen een afgod maken van onze kleeding en veel te veel aandacht wijden aan de vraag, hoe wij er elegant en smaakvol kun nen uitzien, terwijl voor de meeste vrouwen er nog deze voorwaarde bijkomtdat het niet veel mag kos- teD. Iedere verstandige vrouw glimlacht om de modepopjes, die haren gan- sohen dag van het morgenkrieken totdenavondstond doorbrengen met te denken aan en te letten op haar toilet; maar daartegenover staat, dat geen verstandige vrouw mag vervallen in het andere uiterste en zich kieeden zooals het valt, luk raak, zouder er zioh om te bekommeren of de kleeren er behoorlijk uitzien, goed zitten en by eikaar passec. Dat is een soort van aans gêne, die sommigen, naar het sohijnt, voor orgineel houden, maar waaraan de meeste vrouwen en meisjes toch niet meedoen. In dezen tijd heeft een vrouw geen exouus, wanneer ze er slordig uitziet. De stoffen zijn nooit zoo goedkoop geweest als thans, de naaisters als men ze aan huis laat komen, stellen hare eisohen niet hoog en wil men zelfs die kosten ontgaan, dan stellen tal van handleidingen en knipmetho des ieder, die maar eenig denkbeeld van knippen en naaien heeft, ruim schoots in de gelegenheid zelf een japon te maken. Daar is bijvoorbeeld de morgenja pon. Een aardig katoentje kost enkele stuivers per el, de heele japon komt daarmee op een paar gulden, meer niet. Is die uitgave nu waard om er uit te zien als een Asschepoes, met een scheefhangende jurk aan, zonder lint of ceintuur, zoodat ze fladdert als een aardappelzak? Immers neen. Wat het huiselyk interieur vooral gezellig maakt dat is, dat de vrouwen en meisjes in den Kring er altijd net uitzien. In dat opzicht kunnen wy in Holland nog een goede gewoonte overnemen van de Engelsohen, waar men (en niet in de hoogere klasse alleen} gewoon is, zioh voor het mid dagmaal te verkleeden. Dat is een goede gewoonte. Het etensuur is in vele familiën het eenige uur van den dag waarop allen bij elkander zijn en wanneer door oen zorgvuldige klee ding moeder en dochter aan dat uur een bijzondere waarde toonen te heoh-i ten, dan zal dat den familieband helpen aanhalen. Zoo moesten b.v. onderwij zeressen, die vermoeid uit school komen, nooit in haar sohooljaponnetje aan tafel gaan, maar vooraf een ander oostuum aantrekken en daarmee let- terlyk en figuurlijk het stof vau de school van zich afsohudden. Ze zouden zichzelven daarin veel aangenamer gevoelen dan in de schooljapon, die voortdurend aan dp moeielijkheden en verdrietelijkheden van het dagwerk herinnert. Nu ik in het voorgaande een klein lansje heb gebroken voor sierlijkheid en goede smaak, mag ik ook wel iets zeggen over de nieuwe voorjaars mode in hoeden. Er zyn om te be ginnen, niet minder dan zeventien nieuwe nuances op de voorjaarskaart van de groote Parysche magazynen. Oranjerood speelt daarbij een groote rol met goudgeel. Ook groen staat nog in gunst en er is een Chinee3oh groen, dat denken doet aan het blauwgroen van Chineesch aarde werk. Dan is er lichtgroen, bekend onder den naam Benvenuto, alsook lichtgeel, bruin en violet. Blauw en rood en hunne tallooze variaties zul len, naar het schijnt, dit voorjaar dus niet in aanmerking komen. Volgens de afbeeldingen zijn de nieuwe modellen licht en sierlijk. Toques zullen weer bijzonder in de smaak zijn en de eerste modellen zijn, wel een weinig overladen, ge tooid met alles wat men op een hoed kan aanbrengen bloemeD, lint, kant, gaas, alles bij elkander. Het zal dus zaak zijn voorziohtig te kiezen. Op modeplaten staat alles goed op de ziellooze. maar regel matige gezichten die als modellen draagsters dienen, maar in de praktijk is het welbekend, dat groen en geel en hunne nuances vele vrouwen kwa- lyk staan, vooral niet wanneer de hoed met allerlei versiersels wordt overladen.Er zijn meisje3 en vrouwen, dien alles goed staat, maar dat zijn uitzonderingen en ik voor mij vind b. v. een bleek gezicht onder een gelen of groenen hoed het tegendeel van aantrekkelijk. Evenwel, het is nog vroeg in den tyd en misschien komt er nog wel een en ander bij deze staalkaart van kleuren, die nu al wordt gepublioeerd, ia de maand, waarin het ijs nog duimen dik in de wateren kon liggen. Hoewel het niet zoo vaak gebeurt als mensohen die veel romans lezen, wel zouden meenen, zoo kan het tooh voorkomen, dat een vrouw plotseling flauw valt. Wat men dan doen moet? Allereerst beginnen met nalaten om er veel omslag van te maken en om rondom de patiente samen te dringen. M »ak de kleeding wat los en leg de patiente op den rug met het hoofd even hoog als de voeten en zet de ramen open, zoodat er volop frissche lucht binnenstroomt. Meestal is dit wel voldoende, anders kan men haar nog laten ruiken aan kamfer of am monia. Wilt ge voor een koopje een oosterschen divan hebben, neem dan een groote stevige pakkist en plaats die boren op oen matras Bedek een en ander met een goedkoop, turksch- uitziend stofje. Neem dan twaalf, of minder, vierkante peluws, omgeven door dezelfde „Turksohe" stof, liefst in verschillende patronen en kyk dan eens, hoe aardig dat hoekje van uw kamer er uit gaat zien. Een dame behoeft haar voile niet op te slaan wanneer zij met een heer hpreekt, tenzij natuurlijk andere omstandigheden, het drinken van thee b.v., er haar toe noodzaken. Ziju er zulke redenen niet, dan geeft het opslaan van de voile don indruk van coquetterie. Ten slotte een paar recepten. Ananaspudding. Een blik ananas in kle'ne stukjes snijden zonder de bruine puntjes, het sap verwarmen en daarin ruim 1 ons suiker oplossen10 blaadjes witte gelatine smeltendit alles in 1 kan zoete room, die men vooraf sterk ge klopt heeft, roeren, tot het dik wordt, daar anders de aDanas op den bodem blijft liggen. Als voor dat laatste geen gevaar meer is, doet men het in den vorm en dient het koud voor met gebakjes. Gesmoorde Kastanjes. Nadat de kastanjes van de bovenste schil ontdaan zijü, legt men ze zoo lang in kokend water, dat ook de tweede schil er afweekt. Dan braadt men ze in boter en suiker bruin. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek sleltde redactie tick niel aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan dm inzmder teruggegeven. Aan de Redactie In uw blad vau heden avond lees ik, tot mijn groote verbazing, onder „Stukken van den Raad" dat van de Haarlemsche Handelsvereeniging ie ingekomen een sohrijven waarbij zij aanbiedt een som van f1423 als bij drage in de kosten van de brug over de Ringvaart. Vergun my u op te merken dat er momenteel van een aanbod onzörzijds nog geen sprake kan zijn en er dan ook door ons vooralsnog hoegenaamd geen aanbod is gedaan. De H. H V. heeft aan den Raad een adres gerioht om te traohten subsidie van Haarlemmermeer te krijgen en in dat adres deelden wy terloops mede, dat door ons een in sehrijving geopend was, waarop reeds voor f 1428 was geteekend. Van een geldelijke aanbieding was geen sprake. De insohrijvingslijst bedraagt heden ca. f2000. Wij hopen dat alle belang stellenden zioh geno pt zullen voe len aan onze oproeping gehoor te geven en dat men ons in staat zal stellen, den Gemeenteraad de kwesti- eu8e f3000 aan te bieden. Dankend voor de opname THEOD. G. SCHüRMANN, Voorzitter H. H. V. De heer Schürmann heeft gelyk wanneer hij beweert, dat er in het bedoelde adres niet met zooveel woorden van aanbieden wordt ge sproken. Dat dit toch de bedoeling van het adres is, kan dunkt mij Diet twijfelachtig wezen, daar het geld is bijeengebracht om aan den gemeen teraad te worden aaugeboden. Ware dat de bedoeling niet, dan had na tuurlek het adres geen zin. Dat er nu meer is bijeengebracht dan den 4den dezer hebben wy ree Is vermeld in ons nummer van den Sïten, toen wij meldden dat een som van f1800. bijeen was. REDACTIE. Vervolg Nieuwstijdingen Zooals wij reeds meldden zijn in den nacht van t op S Februari te Ure- terp twee groote boerenplaatsen van O. Reindersma en K. Rinsma ia de asoh gelegd. De boerderij van Rein dersma stond spoedig in volle vlam, aan blussohen viel niet te denken, zoodat het vee (48 koeien) in de vlammen omkwam. Het vee van Rinsma werd echter gered, maar met den besten wil kon me.i niet ver hinderen, dat ook zijn boerderij eene prooi der vlammen werd. De oorzaak dezer branden,is onbekend, doch alge meen is men van oordeel, dat hier kwaadwilligheid in't spel is; de politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Men meldt uit Vlissingen, dat in de Wielingen een stoomschip is aan gevaren en gezonken. Nader blijkt dat daar des nachts een aanvaring heefi plaats gehad by het lichtschip, tusschen twee engelsohe stoomschepen. Een daarvan, de Busy Bee. zonk; het volk is gered. De transportschoener Coertzen is der waarts vertrokken. Arntz, een der veroordeelden in het geruchtmakende proces der valsche bankbiljetten, is wegensjhet verstrijken van zijn straftyd uit de gevangenis ontslagen. Hedenmorgen om ongeveer half elf ontstond een felle brand in het peroeel No. 215 op de Nieuwe Hoerengracht te Amsterdam bewoond door den koekbakker S. Katan. Da brandweer was spoedig ter plaatse en was met behulp van ééa stoomspuit en twee Veohtkranen binnen diie kwartier den brand meester. Omtrent do oor zaak kan men nie!s zekers zeggen de bewoner evenwel deelde mede, dat zich in een der vertrekken eeu brandend petroleumtoestel bevond plotseling hoorde bij een hevigen slag en zag, toegesneld, tot zijn schrik de boel in lichtelaaie staan. Niets van den inboedel kon worden gered, doch alles was verzekerd. B ven was een onbewoond huia, hetwelk opgeverfd werd; de werkman die hiermede bezig was, werd plot seling door hot gerucht van brand uit zijne arbeid opgeschrikt en kon zioh nog in allerijl verwijderen. Ile'. perceel links van hel brandende en bewoond door een mslkboor, be kwam aan het dak schade Hot blus- schingswerk gesoïredde in alle orde en kalmte, onder leiding van den commandant. H. De medailles van de wereldtentoon stelling van Cbioago zijn. volgens de Freis. Ztg., thans geleverd aan het departement van financiën der Yei- eenigde Stalen. Het Berlijnsche blad beweert, dat nu onmiddolijk een aanvang zal worden gemaakt met de verzending. Een ae rol iet, Volgens een bericht uit Madrid zou te half tien Maandagmorgen boven die stad een aeroliet uiteengesprongen zijn. De luchtste-n was in weerwil van het daglicht goed zioht'oaar en barstte op 32 KM. boven den grond, met een slag. die de huizen deed trillen. Vele glasruiten werden verbrijzeld en het verschijnsel bracht grooten schrik teweeg. Sport en Wedstrijden, Op 9 Febr. werd te Wageningea een voetbal-wedstrijd gehouden tus- Bohen R. A. P. uit Amsterdam en Go-Ahead uit Wageningea. Eerstge noemde won met 3 tegen 1 goals. Reihiszakeu. De tot adjunct commies by het departement van justitie beuoemde AmsierdamBche advocaat mr. C. Loos- jes wordt belast met de behandeling van de strafregisters en de u ivoering van het Berti.'lonnagestelsel. Vervolg Stadsnieuws. Nut. In de Maandagavond gehouden vergadering van het departement Haarlem der Maats, tot Nut van *t Algemeen, word het huishoudelijk reglement herzien en da daarin door het Bestuur naar aanleiding van de verandering van de wet der Maat schappij of tengevolge van eigen ervaring, noodig geoordeelde wijzi gingen door de vergadering goedge keurd. Als lid van de Commissie voor de Volkszangsohool word benoemd de heer Dr. J. Nieuwenhuijzen Krusoman, als plaatsvervangend lid ia defiuac- c eele oommissie de heer Mr. J. B. Loman, die beiden de benoeming aanvaardden. De voorzitter, Dr. E van der Ven, bracht verslag uit over den toestand der kweekschool voor onderwijzeres sen. De ontvangsten bedroegen in het vorue jaar f30723,58%, de uitgaven f306S7,44'/j, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f36,14. De subsidie van flOJO van de gemeente die zij moeBt derven, is opgewogen door vermeerderde subsidie van het Rijk. Gemiddeld waren er 47 interne en 40 externe leerlingen. De rekening werd goedgekeurd. Over een aanvrage van de Haar lemsche Kookschool om een subsidie van f90 voor eeu tweeden gratis cursus, (voor den eersten droeg het Departement ook f90 bij) werd van gedachten gewisseld. Ten slotte ver- eenigde men zich met het dankbeeld van den voorzitter om het verzoek toe te staan met dien verstande, dat de som wordt gebracht op de be grooting voor 1897, aangezien de eerste subsidie reeds op die van 1S96 voorkomt en de middelen van het Departement niet toelaten op een jaar flSO uit te trekken voor kookoursussen. Voor de vacaturen in het Hoofd bestuur benoemde het departement tot zijne oandidaten de'heeren Mr. E.Star Busman on H. J. Steghgen JHz. De heer Coenraad van Cuyk klaagde over de felheid van het lioht van den grooten kroon in den schouwburg, die het bij Nutslezingen den toehoor ders in de eerste en in een gedeelte van de tweede loge bijna onmogelijk maakt, naar de a spreker te zien. De voorz. beloofde naar verbete ring hiervan te zullen trachten. Maandelijksoh Overzicht van de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" boekjaar 1 Nov. '95—3L Oct. "96. Voor behoeftigen werd toegestaan: Voor werkverschaffingNovember f400. December Jan. fóO, totaal f450. Voor brood en levensmiddelen: November 1365.12, December f 350.07, Januari f452,38,. totaal f 1167,57». Voorbraudstoffen: November f24.67, Deoember 173.51, Januari 53,55, totaal f 2-51,73. Voor ligging en kleedingNov. f21,15, Deoember f40.26, Jan. 49,95*, totaal f 111,36,. In geldNovember f 1013.30, Deo.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3