tans moest hij het zioh laten welge vallen, dat men een x op den muur sohilderde en daarbq de woorden voegde„Kqk eens naar de onder danen van Miooio 1" En als Virgula haren Tertius mededeelt: „Je bent mij te leelijk 1" is dat een zeker blauwtje, waarop geen antwoord mogelijk was. Van ridder VeDtrio, die zich uit plattelandsverhoudingen gewerkt had, wordt in een muurin scriptie gezegd, dat hy tussohen kool en rapen geboren is. Een man, die Verus (hg, die waar is, do waarheid spreekt) heette, schijnt zijnen naam geen eer aangedaan te hebben, want op een huis bad iemand geschreven: „Hier woont waarman, waar niets waarB is." Ook aan soheldwoorden ontbreekt het in deze merkwaardige opschriften niet. Het is stellig geen ht ffelijke jonge of oude man geweest, die aan een muur de voor de be trokkene vrouw erg blootstellende woorden toevertrouwde„Niccr&ta domme gans, bedenk toch..By het opschrift„Hier geeft Romula rendez vous aan Stapbylus" kan men zich alles denken. Als iemand door het bezoek van een vriend by het eten gestoord werd en het met hem deelen moest, vond by het gepast, op een munr de publieke waarsohuwing te plaatsen „Wie zich een ham gekookt heeft en haar dan aan een gast moet voorzetten, krijgt niets van de ham, maar moet zich vergenoegen met het uitlikken van den pot." Dat Pompeji ook aan boemelaars en lediggangers geen gebrek had, daarvoor schijnt het feit te spreken, dat iemand twee groote slangen op den buitenmuur van zijn huis schil deren 6D daaronder de woorden schrijven liet: „Voor lediggangers is hier geen plaats 1' Zeer talrijk zyn teedere afscaeid°groeten zooals de volgende: „Vaarwel, Modesta, duizend maal \aarwel, waar je ook moogt zijn", en met schertsenden bijsmaak: „Viotoria, vaarwel en nies aangenaam, waar je ook moogt zijn." Ook ver- kiezingsaanbevelingen voor het nieuw bezetten van stedelijke eerebetrek kingen en verhuringsadvertenties zijn aanwezigvan de laatste luidt er een„Te huur in de wijk der Arria Pbllia met 1 JuliWinkels met voor gebouwen en bovenkamers, alsmede een geheel huis. De huurder wende zich tot Primus, den Blaaf van Nigi- dius." Op een huis, dat als uithang bord een olifant heeft, leest men de woorden„Hier is huisvesting te bekomen." Een communistisch aange legde poëet, die waarschijnlijk aan ohronische armoede leed, krabbelde op een muur de gevaarlyke versre gels „Verdeelen willen wy de gelden [onzer stad, Want onze kas heeft geweldig [veel geld. Een oud rechtsgeding. Vier jaren geleden is te Bochum een rechtsgeding gevoerd wegens het vervalschen van stempels op spoor staven. De beklaagden worden des tijds vrijgesproken o. a. omdat de directeur-generaal der Westfaalsche Staaiwerken, de heer Köhler, onder eede had verklaard, dat aan den re dacteur der Westf. Fussangel, die het bedrog had aan het licht gebracht geenerlei mededeelingen had gedaan en hem niet kende. Onlangs nu is de justitie verwittigd, dat de heer Köhler inderdaad voor zijn vrouw bewies 3tukkeu zou hebben doen toe komen en daarom is een instructie tegen hem geopend wegens meineed. Er zijn zoovele bezwarende aanwij zingen ontdekt, dat de genoemde directeur in de volgende maand te Essen zal moeten tereohtstaan. De populariteit van de ontdekking van Ilöntgen blijkt uit het volgende geval By een arts te Berlijn meldde zioh een melkverkoopster aan, die over ondragelijke pijn in haar arm klaagde. Het lichaamsdeel werd nderzooht en op de hand werd een klein, zwart vlekje ge vondeD.De vrouw verklaarde, dat zij zich een paar maanden te voren met een naald in de hand bad gestokenmisschien was die bij h8t uittrekken afgebroken. Toen de arts opmerkte, dat dit moeilijk was uit te maken, zei de melkverkoopster„Waarvoor hebben we dan de X-stralen?" Daar had hij ook al aan gedacht, hernam de arts en ging met de vrouw naar de „Urania", waar dr. Spiesz binnen een uuc een fotografie van de hand kon maken, waarop het stukje naald duidelijk wae te zien. Het viel toen gemakkelijk, de punt te verwij deren. de melkverkoopster bedankte, voegde zij er aan toe: „Geeft u my als 't u blieft ook een fotografie dan kan ik die in mijn winkel bangen; dan krijg ik weer nieuwe klanten.1'' Vorsten in den krijg. Uit Rome schrijft men aan de N. R. Ct. In onzen tijd is zwijgen het lot van vorsten en prinsen. Soms verbreekt een vorst den regel en zendt een telegram of houdt een toost om zijne gedachten kenbaar te maken. De toe hoorders wikken en wegen dan elk woord tweemaal. Een toost van den hertog van Aosta, gehouden bij een afscheidsdiner voor naar Afrika ver trekkende officieren, trok hier zeer de aandacht. „Ik moet u", zoo sprak de prins, „een hartelijk vaarwel toe roepen. Liever had ik gezieD, dat men het mij wenschte. Dooh opgevoed in onderdanigheid en buigend voor den wil van den Vorst, bleef mij niets aaders over dan te gehoorzamen Het was dus waar, dat de Koning en zijner neven verboden had naar Afrika te gaan. Ik sloeg eenigen tijd geleden geen geloof aan het verhaal, omdat het mij te onwaarsobynlijk voorkwam. Nu rest ons niet anders dan het te gelooven. Maar waarom Humbert zoo handelde is onduidelijk. Omdat de hertog een jonge vrouw heeft? Wel mogelijk. Hoe het zij, aan de expeditie zou de tegenwoor digheid van een der prinsen van den bloede niet geschaad hebbec. Een volk ziet graag, dat zyne vorsten voorgaan in het gevaar en ginds kon het prestige van den naam van Savoje niet anders dan goed werkeD. Óf heeft men niet geweten in welke ver houding hem tot generaal Baratieri te plaatsen En wat zegt men nu op het Quirinaal van dezen onverwach- ten uitval Zijne Majesteit toont veel belang te stellen in de Afrikaansche krijgs verrichtingen. Wie op het Quirinaal tot zijne particuliere audiëntie wordt toegelaten, ziet op de tafel eene groote kaart met de bekende aan spelden bevestigde vlaggetjes, die de bewe gingen van het leger op den voet volgeo. Dit elles is zeer loffelijk, maar ik herhaal, voor de zooveelste maal, nieuwsgierig te zyn naar de voorwaarden van de capitulatie van Makalle. Die aan het volk mede te deelen ware nog prijzenswaardiger. Want gelooven dat Menelik de Ita lianen met wapens en al heeft vrij gelaten alleen om in de geschiedend der menschheid een eervolle plaats te verkrygen, kan geen verstandig man. Bij het vertrek van vorstin Louise van Bulgarije uit Sofit moeten sohok- kendo tooneelen zyn voorgevallen. De vorstin wilde niet van prins Boris sobeiden en stond er op, ook haren oudsten zoon mede te nemen. M9n moest het kind bepaald met geweld aan zijne moeder ontrukken. Uren lang waren de president der Synode en de metropolitaan Gregorius bezig de vorstin te overreden van haar voornemen af te zienmen verze kerde haar, dat het slechts een een voudige zalving gold en dat de kroon prins ook voortaan door katholieke priesters zou worden opgevoed. Toen de prins werd weggebracht, viel de vorstin in onmacht. Van een terugkeer der vorstin moet geen sprake meer zijnzij is onverzoend van haren man geschei den, die hair tot de grens vergezelde. De ronding van den graaf De Foras bij den hertog van Parma is totaal mislukt; de hertog weigerde zelfs, een schrijven van vorst Ferdinand uit de handen van den graaf in ont vangst te nemen. Prinses Clementine, de moeder der vorstin, is naar Rome vertrokken om den Paus te smeeken, den banvloek niet over haren schoonzoon uit te spreken. De koningin regentes van Spanje heeft Maandag een wapenschouwing gehouden in het kamp van Caraban- chel over de drie eerste bataljons van de 20 000 man aanvuilingstroepen, die den vijftiende van deze maand soheeps zullen gaan naar Cuba. De algemeene beraadslagingen over de begrooting in den Landdag van Boheme viel een jong-Czeohisch af gevaardigde met ongehoorde heftig heid den adel, de Duitsoh liberale party en den stadhouder aan. Toen de spreker ook het vorstenhuis in het debat wilde mengen en de vader landsliefde der Oostenrijkers in twijfel trok, werd hem het voortgaan belet door een storm van verontwaardiging, die in het geheele Huis opstak, en onder daverende toejuichingen werd hij tot de orde geioepon. Een ver tegenwoordiger van de groote grond eigenaars en een lid van de Duitech- liberale party wezen de ongehoorde lasteringen van den vorigen spreker met verontwaardiging terug en legden den nadruk op de vaderlandsliefde van het Boheemsohe volk en zyn trouw aan het vorstenhuis. Hun woor den verwierven levendigen bijval. AnarchistQn te Lissabon. Woensdagmorgen om 4 uur heeft de politie te Lissabon een anarchist geariesteerd, die den aanslag heeft gepleegd op de woning vsd dr. Joyoe (den geneesheer die een verklaring had afgegeven dat de man die een steen wierp in het rijtuig des konings, krankzinnig was). De politie ontdekte, dat de aanslag beraamd was door een comité van negen anarohisten die allen reeds aohter slot en grendel zyn gebracht. De Cubaanche overheid is voorne mens alle dagbladcorrespondenten te verbannen, die an de opstandelingen inlichtingen krijgen. Op dien grond heeft de heer Mannix, correspondent van het Syndicate of the Press te New-York, bevel gekregen het eiland te verlaten, dooh deze weigert uit Havanna te vertrekken, omdat do stad niet in staat van beleg verkeert. Do consul der Vereenigde Staten be proeft dit geschil te regelen. Diefstal in liet keizerlijk paleis te Peking- In het keizerlijke paleis te Peking is een belangrijke diefstal gepleegd van een merigte kostbare porseleinen voorwerpen, waaronder van de meest verschillende kleuren. Dadelijk na deze ontdekkiog zijn de voornaamste Pekingsche winkels voor dergelijke artikelen door de politie gesloten en onderzochtook stelde men een onderzoek by in de hoofdstad wonende vreemdelingen in, met het gevolg, dat men werkelijk by eenige verza melaars een paar voorwerpen terug vond. De dieven, van wie er tot nu toe één gepakt is,zullen hun enveldaad zeker met den dood moeten boeten. De vreemdelingen evenwel, die over zulke zaken kunnen meepraten, be weren, dat de diefstal al bijzonder onbeschaamd moet zyn geweest, om zulk een opzien te baren, want jaar in jaar uit wordt uit het paleis te Peking ontzettend gestolen en het gestolene wordt met groote onbe schaamdheid naar de woningen der vreemdelingen gebracht. Het is vcor de kenners van zyden borduurwerken, die de Pekingsche handelaars den vreemdelingen ook in grooten getale aanbieden, in de meeste gevallen zeer gemakkelijk te bepalen of ze uit het paleis zyn gestolen of niet. Op de borduurwerken toch, die voor den keizer bestemd zyn,hebben alle draken vyf klauwen, terwijl op andere borduurwerken de draken maar vier klauwen hebben. Geen enkele Chinees zal het wagen een draak met vijf klauwen in zijn huis te hebbeD, terwyl de handelaars in borduurwerken ze daarentegen aan de vreemdelingen zonder eenige aar zeling aanbieden. De meeste van die borduurwerken, die in de keizerlijke fabrieken gemaakt worden zyn prach tig en zeer fijn. Een groot deel wordt werkelyk gebruikt voor geschenken, en dan zeer dikwijls door arme man darijnea verkochtmaar een ander gedeelte wordt door het talrijke dienst personeel \an het paleis gestolen. Het zal met het porselein wel het zelfde zijn, en de nu ontdekte dief stal is eenvoudig een extra brutale geweest. Vleesch en slecht humeur. Mevrouw Ernst Hart, een Eogelsohe dame, die een specialiteit is op het punt van dieet, schrijft „Een betreurenswaardig gevolg van overmatig vleesoh eten in Engeland is het slecbt humeur, dat een obro- nisohe zedelijke kwaal onder ons is. Ik geloof, dat in geen land het huiselijk leven zoo bedorven wordt door het sleoht humeur van degenen, die verplicht zijn Bamen te vonen als in Engeland. Wanneer wy ons huiselijk leven in Engeland verge lijken met dat van andere landen, waar vleeech niet zoo het voornaam ste voedsel is, za! men opmerken, dat het daar veel beter is. In Frankrijk, waar minder vleesoh wordt gegeteD, is een beschaafde toon de regel van bet huisgezinin het visch- en rijstetende Japan zijn ruwe woorden onbekend en is men beleefd tegen elkander zelfs onder de kinde ren, die op straat met elkander spe len. In Japan heb ik nooit ruwe, toornige woorden gehoord, dan van een Engelsohman. Ik ben sterk van gevoelen, dat het sleohte humeur van de Engelschen grootendeels veroorzaakt wordt door een te overvloedig gebruik van vleesch, gepaard aan een zittend leven. De half met zuurstof verbon den eiwitstoffen vormen uraten en urisch zout, die, naar het bloed loo- pende, zoowel geestelijke als zede lijke stoornissen teweegbrengen.'1 Uit Transvaal. Voor het gereohtshof te Pretoria werden Maandag en Dinsdag nogal interessante verklaringen afgelegd by het getuigenverhoor in de zaak der Johannesburgers. Eerst gaf Jephtha Bullen, van de Standard Bank, tal van bijzonderheden op financieel ge bied. Het Relict Fund en het Deve lopment Syndicate speelden daar een groote rol in. Het geheimzinnige Development Syndicate had by de bank een rekening-oourant op naam van Rhodes, Hammond. Phillips en Fitzpatrick (drie van deze vier zijn onderteekenaars van den brief waarin dr. Jameson's tusscbenkomst werd verlangd), en het meeste geld ervoor werd gestort door kolonel Rhodes, de Consolidated Goldfields Co. en de firma Eckstein. Raymond Schumacher, employé bij de firma Eckstein en Co. (Lionel Phillips) erkende dat het Development Syndicate den I8n De cember werd gevormd. Salaris ont ving hij niet. Was bot doel van bet syndicaat dan zoo edel, vroeg de staatsprocureur, dat cij uw diensten presteerde om niet Hierop weigerde getuige te antwoorden. Hij had in een memoriaal de inkomsten en uit gaven betreffende het Development Syndicate aangeterkend, maar de blaadjes uitgescheurd en vernietigd „omdat het aanteekenen doelloos ge worden was, toen de direoteuien van het syndicaat zich in de gevangenis bevonden." Nader wilde hij zich niet verklaren. Sheard, secretaris van het Relief Fund, werd nu verhoord. De andere leden waren Hesken, Lingham en Donaldson. Vergaderingen waren er niet, en er werd sleohts een kasboek gehouden. Welk doel het Relief Fund had? Armenzorg. Kunt gij mjj zeggen waarom het R. F. aan een zadelmakersfirma £1250 uitbetaalde? Daar w:st get. niet van. Twee chèques werden uitbetaald aan Rolfes, Nebel Co. voor spiritualiënwas dat ook armenzorg? Get. kon het niet zeggen. De staatsprocureur had de volgende deposito's aangeteekend5000 op 6 Januari en £5000 op 9 Januari, door het Development Syndicate Was er eenige betrekking tussohen het Relief Fond en het Development Syndicate? Volstrekt geene. Wa ren 't geen kinderen van eenzelfden vader? Neen. (Gelach) Do verdere behandeling der zaak van het Relief Fund werd nu verdaagd. Willem Jansen, spoorwegambtenaar te Johannesburg, verhaalde nu van de brandkast, aan het adres van George Farrar aangekomen met een waggon die door twee gewapenden geëscorteerd werd. Daar zijn achter docht opgewekt was, riep hy Halborn, een douanebeambte te hulp. Desleu- tels waren niet te vinden, en dus werd de brandkast niet afgeleverd, maar naar Pretoria doorgezonden. Daar opende men haar, en men vond, volgens het getuigenis van Faure, een douauebeamte, in de brandkast 59 revolvers en 218 pakketten patro nen. Franyoia Pien legde vervolgens nog verklaringen af over het wape nen der Kaffers te Johannesburg op 31 Dec. en 1 Januari en Jacob Celliera vertelde van zyn tocht per rijwiel uit Johannesburg, Jameson tegemoet, om dezen een brief van kolonel Rhodes over te brengen. Men weet dat later de wielrijder met bet antwoord van Jameson door de Boeren werd opgevangen. Het verhoor op den volgenden dag begon met een inoident. Raymond Sohumaoher, de employé van Lionel Phillips, werd weer opgei oepen. Wat zijn uw denkbeelden over het doel van het Development Syndicate t Getuige beriep zich op het Hof. Hij meende niet verplicht te zijn, om zyn meening te zeggen. Tusschen den staatsprocureur en den rerded'ger ontspon zich een heftige woordenwis seling reeds den vorigen dag hadden die twee een dergelijke schermutse ling gehad. Maar het Hof besliste dat Schumacher had te antwoorden. „Dus moet ik mqn denkbeelden uiteenzetten?" „J*." „Wenscht de staatsprooureur al mijn denkkeolden te weten „Ja." „Dan herinner ik my niet wat mijn denkbeelden waren." Nu verzooht de staatsprocureur dat ar*. 104 zou worden toegepast, be trekking hebbende op getuigen die weigeren de vragen te beantwoorden. De verdediger, mr. Weesels, sprak ten gunste van getuige, maar het Hof legde get. een boete op van 20, subs, een maand gevangenis straf, daar hij het gerechtshof oneer biedig behandeld had. De boete werd betaald. De Tranvaalsche regeering heeft per telegraaf twee batterijen zwaar geschut besteld, de een by een Duit- scho en de andere by een Fransohe firma. Vervolg Nieuwstijdingen. De moord te Soest. Ter aanvulling van hel bericht over den gepleegden manslag te Soest meldt men nader de volgende bijzon derheden De juiste toedracht der zaak is dezo: Zekere B. B., boerenknecht te Amers foort, braoht Zondagavond twee zyner zusters en eene vriendin van deze naar Soest. Onderweg voegde zich bij hen de boerenknecht Dirk van Roekei, eveneens te Amersfoort wonende, die de meisjes tot het huis der ouders van bovenbedoelde vriendin verge zelde, waar de meisjes binnengingen terwijl B. B. en D. v. R. toen eenigen tijd in den omtrek van dat huis moe ten gedrenteld hebben, waar zy eenige keeren twee jonge arbeiders ontmoet ten, die daar eveneens rondliepen en hen wel niet beleedigdenj of tartten, maar toch onaangenaam toespraken en daarop gelijk "antwoord ontvingen. Wein'ge oogenblikkenj; daarna ont moetten allen elkaar weer op den weg naar Amersfoort, naby de herberg de „Roode Haan', waar weer eene woordenwisseling ontstond, -erwijl een derde Soester, zekere J. Huigen, zich bij de bovenbedoelden bad ge voegd. Handgemeen waren de par tyen nog niet, toen deze laatste reeds eene snede in den nek ontving, en een paar oogenblikken later stortte de 23-jarigen Reyer Hilhorst doode- lijk getroffen neer, terwyl de twee Amersfoorters hun weg vervolgden. Spoedig waren nu versoheidene mensohen bjj de hand, die de politie, den burgemeester en een geneesheer lieten waarsobuwon, die allen spoedig versobenen De geneesheer kon sleohts den dood constateeren en de burge meester liet bet lijk naar het gemeente huis vervoeren. OndertusBchen achtervolgde de rykeveldwachter W. van Amerongen de daders per rijtuig en bet mocht hem met den brigadier D. Kotten te Amersfoort, gelukken de beide ver dachten op hun bed te arresteeren en nog denzelfden nacht naar Soest te brengen. In den vroegen morgen werd aan de justitie te Utreoht per draad berioht gezonden, doch Woensdag was nog niemand versohenen. "ictusschen zette de 'burgemeester en de politie haar onderzoek en de verhooren voort. Weldra bleek, dat dc 21-jarige Van Roekei, de dader van beide verwondingen was, hetgeen hy in den loop van Maandag dan ook bekend heeft. Maandagavond werd zijn gezel B. B. dan ook op vrye voelen ge3teld. Het lijk van den verslagene werd in eene kist gelegd, welke Dinsdag morgen onder politietoezicht naar Utreoht werd overgebracht om ge rechtelijk geschouwd te worden en het is dienzelfden avond in het huis van 's jongelings diepbedroefde ouders teruggebracht, om heden te worden begraven. Nóch de dader, nooh de verslagene staan ongunstig bekend. Vervolg Stadsnieuws. Gisteren (Woensdag) is te Eindho ven plotseling overleden de heer M. H. Mliller, oud-kapelmeester bij de dienstdoende schutterij te Haarlem, welke betrekking hy van Maart 1864 tot April 1889 heeft bekleed. Hy was geboren te Maastrioht den 26on April 1822. Arrondissements-Rechtbank Zitting van heden 13 Februari 1896. Heden stond voor do rechtbank te recht een door zijne omgeving tot zeer ongelukkig sujet gevormd persoon Hendrik Theodorus Vermaas, oud 16 jaar, hier ter stode woonaohtig, be- hoorende tot eene beruchte bende knapen, die Haarlem onveilig maakt en welke knaap, zooals de ambtenaar van het O M. in zyn requisitoir opmerk te, in de wandeling „kokkie" wordt ge- heeten. Reeds herhaaldelijk had hy eene gevangenisstraf ondergaan, het laatst ten vorige jare voor den tijd van 8 weken. Thans stond hy tereoht ter zake van diefstal ten nadeele van Mej. J. G. de Jong van fl.— Als een eigenaardigheid, die zeker niet zelden voorkomt, vermelden wij dat in deze zaak gehoord werd een meisje van 5 jaar. Uit het getuigenverhoor bloek, dat beklaagde het meisje, dat door baar moeder uitgezonden was om f 1 te brengen naar de Nys in de Zoetestraat, onderweg door beklaagde werd aan gesproken, die baar vroeg of zij baar portemonnaie wilde verkoopen en haar daarna de portemonnaie uit de handen nam, den gulden er uit haalde en haar de ledige beurs terug gaf. Beklaagde, in gezelschap van een ander verteerde dat geld in een paar tapperyen, waar zij een partijtje bil jart spoelden en een en ander ge bruikten. De Ambt. van het O. M. het on gunstig verleden van bekl. in aan merking nemende en er op wijzende dat bij reed* herhaaldelijk gevange nisstraf had ondergaan, requireerde eene gevangenisstraf van 9 maanden, daar nog geen 5 jaren waren verloo- pen sinds beklaagde eene gevange nisstraf had ondergaan. Beklaagde vroeg in plaats van eene gevangenisstraf in een gestioht te mogen worden opgenomen. De verdediger, mr. Bijvoet, hot be treurende, dat beklaagde op 16jarigen .eeftijd niet meer naar oen gesticht kon worden gezonden, wees er op, hoe bekl. tot vele diefstallen was genoodzaakt; hij had hem verklaard „te moeten stolen", daar zyn moeder hem maar op straat zond en by. daar geen werk vindende, in slecht gezel schap kwam. Spr. pleitte daarom verzaohteade omstandigheden naar aanleiding van den zeer treurigen toestand van beklaagde, wenschende, dat zoo spoedig mogelijk de dwaog- opvoeding en de ontzetting van de ouderlijke maoht in werking mocht- ten treden. Het tweede zaakje, dat behandeld werd, was van gelijke strekking. Ma thijs Voogelaar, zwervend koopmau, stond terecht ter zake van diefstal van een paar gewiohten ten nadoele van den winkelier G. Daamen te Hillegom, gepleegd op den avond van 26 Januari l.l. Ook hij was meer malen veroordeeld. Op den avond van den 269n Jan. ongeveer te 8-; uur was beklaagde in den winkel van Daame i een ge ringe hoeveelheid boter komen halen en had toen de gewichten meduge nomen. Beklaagde verklaarde dit ge daan te hebben, niet om ze ten gelde te maken maar om te wegen, daar hy „koopman in alles was." De amb. van het O. M eischte tegeu hem eene gevangenisstraf van 3 maanden, in aanmerking nemende, dat nog geen vijf jaren waren ver- loopen sinds beklaagde terzake van diefstal was veroordeeld. De verdediger Mr. Bijvoet, riep de clementie der rechtbank voor den be klaagde in, mededeelende hoe be klaagde, die vroeger een arbeider was, reizend koopman was geworden, doordat slag op siag hem had ge troffen. Zyne vrouw was in een krank zinnigengesticht opgenomen en hij zelf had eene verzwering in de borst, waardoor hij eenigszins malende en ongesohiat tot werken is. Alle beklaagden, die hedenmorgen terecht stonden, schenen wel aan dezelfde kwaal te lyden. Allen had den reeds meer dan eenmaal ten minste die van de zaakjes, die tot nog toe waren behandeld, ge vangenisstraf ondergaan. Zoo ook J. Rem, die beschuldigd was, op den 22n Jan. 1.1. ten nadeele van den landbouwer C. Hoever te Beem ster «ene kiel en broek ontvreemd te hebben. Beklaagde verklaarde dit gedaan te hebben omdat hy geen kleeren had. De Ambt. van het O. M. eischte eone gevangenisstraf van 4 maanden, ter wijl de heer Mr. Bijvoet die ook in dez6 zaak verdediger was, de demen tie der rechtbank voor zyu client inriep. Een dief, die wel van een lekker hapje scheen te houden, 6tond daarna terecht, 't Was de lSjarige D. Kramer, wonende te Beemster, die besohuldigd was van diefstal van een taart ten nadeele van Mej. de Goede aldaar. Mej. de Goede had te Purmerend een taart besteld, die per vrachtwagen naar den Beemster zou worden ver voerd. Het oogenblik, dat de vracht wagen een paar minuten onbeheerd stond, maakte Kramer zioh ten nutte om de doos met de taart te bemach tigen. Hij zette ze achter een boom, om ze later weg te halen. De doos werd echter opgemerkt, kwam in han den der politie en later in die van Mej. de Goede, zoodat Kramer niet zooals hij gedacht hai, eens lekker kon smullen. De Ambt. van het O. M. requireerde tegen beklaagde als redioivist, eene gevangenisstraf van 4 maanden. De verdediger, Mr. 't Hooft, op merkende, dat bekl. de trek naar zoete der aarde te machtig geworden was, en dat bekl. geen voordeel van zijn diefstal had gehad en Mej. de Goede evenmin nadeel, bepleitte eene lichtere straf. Hierna was een zaakje van dieren mishandeling aan de orde. P. J. C. Persoon, alhier, was beschuldigd op den 3en Dec. te Heemstede eea paard noodeloos mishandeld te hebben Toen beklaagde hierop aangesproken was. had hy een zeer brutaal antwoord gegeven, waarop proces-verbaal was opgemaakt. Mr. D. E. van Lennep, burgemeester van Heemstede, als getuige opgeroepen, zette do zaak nader uiteen. Beklaagde, die zeer goed zyn woord wist te doen, verklaarde erg driftig te zyn en dit, ais een paard niet wil, nog spoediger te worden en voorts,dat hem was opgedragen door een man, die ook roet paarden liep, zyn paard wat op te jagen, waarop hij, daar hij geen stok bij zioh had, het maar wat geschopt had, wat hy, wanneer het "hem niet was opgedragen, niet zou gedaan hebben. Da ambtenaar van het O. M. eischte eene geldboete van f25, subsidiair eene gevangenisstraf van 14 dagen. Uitspraak in ai deze zaken heden over 8 dsgen. De rechtbank veroordeelde heden den man uit Beverwijk, die zyn aan slagbiljet voor de bedrijfsbelasting niet had ingevuld en daarvoor de vorige week had terechtgestaan, tot eene geldboete van f5 subs. 5 dag. hech tenis. Tjerk Hanedoes, die een tamme eend in een der polderslooten in de Haarlemmermeer had doodgesohoten, werd vrijgesproken. Tweede Liederavond-Zalsman. Woensdag jl. gaf de heer Gerard Zalsman zijc tweeden liederavond, waarmede bij den hoogen dunk be vestigde door de eerste séanoe in 't begin van het seizoen omtrent zyn beteekenis als liederenzanger in het leven geroepen. Het schijnt dat bq dozen zanger alles aankomt op het besef, zyn taak volkomen meester te zijn. Waar dit ontbreekt daar mist by met alleen do innerlijke hoedanig heden die aan deD klank der stem een ziel moeten inblazen maar ook de stem zelve sohijnt dan haar glans, haar volume en haren omvang voor een groot deel in te boeten Met dat besef daarentegen vertoont zich de heer Zalsman ons als iemand die weet wat hy wil en zelfvertrouwen genoeg heeft om zijn wil in daad om te zetten. Met vasten tred gaat hij op zijn doel af en, zelfs wanneer hy dit niet geheel en al bereikt, geeft zyn doen tooh nooit dien indruk vau wankelmoedigheid en halfheid, die gewoonlijk het werk van dilettanten kenmerken. Dezen keer zong de heer Zalsman liederen van Sohubert en Robert Franz. Van Schubert den cyclus „Sobwanengesang"van Franz een Stal liedtreD, hoofdzakelijk uit den eersten bundel. Zonder te beweren dat, inzonderheid bq Sohubert, alles onberispelijk was liederen alB Ihr. Bi'd, Der Doppe'günger en Der Atlas stellen buitengewoon hooge eischen zonder zelis mij te willen ontveinzen dat het 13tal {In die Feme werd uit gelaten) liederen van Sohubert mij ais een schier eindelooze keten van edel metaal weliswaar, maar daarom tooh niet minder zwaar voorkwam, kan ik tooh niet verzwq- gen, dat de heer Z. in Jdeze liederen veel eohte, levende kunst te genieten gaf. Gunstiger nog kwam zijn talent voor »n de liederen van Frank, waar vooral het warme en milde van zijn orgaan bein zoo gelukkig te stade kwam Zonder uitzonderig verdienen deze liederen uit eeu oogpunt van voordraoht allen lof. Mej. Jeanne Landró die ook tb ns hare medewerking verleende zong als opening van don avond de Weiknachts'ieder van Peter Cornelias; friesohe, edele compositie', die door do zangeres met eenvoudige innigheid werden voorgedragen. Niet minder in nig maar nog wat warmer getint was haar vertolking der 5 ilederen uit Band. II van Schumann. Met belangstelling en aan lacht werd een en ander door de aanwezigen aanvaard. De beer L. Scblegel deed zioh dit maal niet uitsluitend ais begeleider hooren maar ook als solist en wel in vyf kleine werkjes van eigen com positie, verleden jaar onder den al- gemeenen titelIn Album in druk verschenen. De heer Sohlegel heeft in deze werkjes, op fijne en hoogst muzikale wyzo zijn sympathie voor Sohumann uitgesproken, maar tevens getoond, dat de kunst der harmonieën hem hare geheimen heeft ontsluierd en de Poëzie hare goddelijke gaven hem niet onthield. PHILIP LOOTS. Volgens aohterstaande advertentie wordt Vrijdagavond eene openbare vergadering gehouden, uitgaande van „Helpt elkander1', waarin wordt be handeld het onderwer Oorsprong der flessohentrekkery en hare ge volgen. Vanwege het Ministerie van Water staat,handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Provinoiaal bestuur alhier aanbesteed Het leveren van 1500 a 2250 scheepston steenkolen ten behoeve van de stoomgemalen te en nabij Schellingwoude, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Ra ming f7 per eoheep8ton. Van de 5 ingekomen biljetten was dat van J. Baltazar te Amsterdam, het laagste voor f 6.49% per scheepB- ton. En vanwege het Ministerie van Binnenlandsohe zaken mede aan bet gebouw van het Provinoiaal bestuur alhier Het onderhouden van, en het doen van vernieuwingen en herstellingen

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3