der Kamers van Koophandel, die, bedoeld als colleges van advies, aan die bedoeling niet of niet meer be antwoorden. Dit Bcheen dan ook de meening van de groote meerderheid in de ver gadering, die het onderzoek ten slotte aannam na eerst een reeks van vraagpunten te hebben afgedaan die te samen volstrekt geen reorganisa tieplan omsloten. Ware de motie aan het begin der vergadering behandeld, dan hadde de vergadering geen nutteloos werk ver richt, wat nu wel het geval was. Maardan had men geen gele genheid gebad om een dag vol te praten en de heeren van de Haagsche Kamer zouden weinig plehier beleefd hebben van hun moeite. Nu kon tenminste den Haagschen voorzitter hulde worden gebracht voor zijn „voortreffelijke en meesterlijkeleiding" (een clichéen kon de groote man met gepaste nederigheid den dank aanvaarden, onder de verzekering: „als ik iets dce, tracht ik steeds het zoo goed mogelijk te doen." Overigens gat deze vergadering nöch uit een intellectueel noch uit een oraturiech oogpunt een hoogen dunk van den olficieelen vertegenwoordiger van handel en nijverheid. Laat ik dadelijk een uitzondering maken voor den Haarlemechen woordvoerder, als ook voor die van Amsterdam, Arn hem en Leeuwarden, die de zaken deels serieus, deels en bagatelle be handelden. En bagatelle in zoover uit hun woorden doorstraalde, dat zy van den heilbrengenden invloed van K. v. K. in het algemeen niet de oprechte overtuiging met zich dragen. Gij hebt zeker gelezen, dat de Ko ningin-Regentes eigenares is geworden van het Paleis van wijlen Prins Hendrik, dat bestemd schijnt om door H. M. te worden bewoond, na de troonsbestijging harer dochter. Men meende steeds, dat het paleis van kroonprins Willem, op den Kneuter dijk, daarvoor zou worden aangewend. Dit is het tweede paleis, dat binnen kort in andere handen is overgegaan, want dat van Prins Alexander, inder tijd gekocht door den Staatsraad Jhr. van Eysinga, is door dezen verkocht, omdat het hem te groot werd. Wie de nieuwe eigenaar is, is onbekend. Bij het ongeluk in de van Goenstraat (bet omverstorten van een nieuwge bouwd huis) ie, zooals men weet, de metselaar Voss gedood .De man was voor f1000 tegen den dood verzekerd en dit is nu een buitenkansje voor zijn vrouw. Men zal het vreemd vin den, dat ik van een buitenkansje spreek, waar het een zoo ernstig on geval betreft. De zaan is deze, dat Voss reeds lange jaren gescheiden leefde van zijn wettige vrouw, die in Duitschland moet zijn, doch naar de wet zijn echtgenoote bleef. Haar valt dan ook de som van duizend gulden ten deel, als vergoe ding voor het ongeluk, dat voor haar natuurlijk kwalijk meer een ongeluk mocht heeten. Er wordt tegenwoordig allerwege geklaagd over het geringe succes van publieke veilingen. Huizen, landerijen en andere „vaste goederen" kunnen, op een enkele uitzondering na, geen behoorlijk cijfer meer opbrengen en met de verkoopingen van meubilair gaat het niet veel beter. Het is daarom werkelijk de moeite waard, eens mel ding te kunnen maken van een ver knoping, waar de boel flink geld opbracht, ja waar verschillende arti kelen hooger gingen dan den prijs, dien ze nieuw hadden gekost. Ik bedoel de veiling van een com plete boekdrukkerij alhier in het Zuid- hollandech Koffiehuis. De veilingen in dit vak hebben de eigenaardigheid dat zij zelden voorkomen en dat alles gedaan wordt om er de koopers te lokken en er te houden. Er worden sigaren gepresenteerd a discrétion, te half een drinkt meD koffie en gebruikt daarbij een boterhammetje met vleesch en 's middags wordt er een glas port aangeboden, alles voor rekening van den verkooper. Nu gaat iemand alleen daarom W6l niet naar zoo'n veiling maar hij komt er toch gemakkelijker toe, omdat zijne onkosten door deze gastvrijheid ge ringer worden. En aangezien de vei lingen zoo zeldzaam zijn, wil ieder gaarne een koopje halen en komen er ten s'.otte zooveel koopers, dat niemand een koopje haalt vooral wanneer zoo'n veiling plaats heeft in den Haag. De drukkers van de kleine plaatsjes in 't vaderland willen er el eens uit en dan is zoo'n druk kerijveiling een uitstekend voorwend sel. En zijn ze dan eenmaal op ds verkooping, dan willen ze toch niet onverrichter zake weer naar hun ne gorij vertrekken en koopen, als niet oppasseD, boven den nieuwprijs. Dat is op de veiling in den Haag meermalen gebeurd en menigeen zei den volgenden dag tot de slotsom gekomen zijn, dat hij de gratis siga ren, broodjes en glaasjes portwijn peperduur heeft betaald. Intusschen zou men en dit is le mot de la fin, by het nagaan van de hier bestede prijzen kunnen zeggen, dat naar het schijnt het drukkersvak het eenige vak is. dat niet gedrukt ie. H. A. GANUS Jr. Onderfcheidingen. Bij koninklijk besluit van 15 dezer is, als blijk van goedkeuring en te vredenheid, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 Sept. 1855 nr. 64, toegekend aan: A. P. Smit, bootsman, en C. A. Kcovman, zeeman t* Oosterend, we gensi betoonden moedbeleid en zelfopoffering bij de redding der be manning van het bij hevigen storm op de Boechplaat aldaar gestrande Nnorsche barkschip Femaleop 7 Dec. 1895. Voorts de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan T. P. Bakker, oud-bootsman, te Oosterend, wegens het redden met gevaar voor zelfbehoud van een man der equipage van genoemd barkschip; H. Rnygh en C. Ruygh te Wes terschelling, gemeente Terschelling, wegens de met levensgevaar verrichte poging tot redding van de opvarenden der Duiteehe tjalk Wilhelm, 10 Dec. 1895 op den Noordsvaarder gestrand. Dr.Leijds, staatssecretaris derTracs- vaaleche Republiek, zal na Amster dam, ook eenige dagen in Den Haag vertoeven. Een vergissing. Deze week verzond een landbouwer in de nabijheid van Amsterdam 2 briefkaarten: de 6en waB bestemd voor een predikant, de andere voor een nieuwen knecht. Ongelukkiger wijze schreef hij de adressen verkeerd, zoodat Dominé een briefkaart ontving van den volgenden inhoud Indien ge bekwaam zijt voor de melkerij en al het landwerk, en ge negenheid hebt onder een ouderen knecht te staan, wil ik wel in nadere onderhandeling treden, het loon is 6 golden, 2 maal per dag moet ge met den melkwagen naar stad, en Zondags om de 14 dagen vrij, jene verdrinkers kan ik niet gebruiken. J. B. De boerenknecht kreeg de kaart voor den predikant bestemd van dezen inhoud. WelEerwaarde Heer! Morgen ontvangt UEw. een paar oude Goudsche kazen, ik weet, dat UEd. van iets pittigs houdt, dat het Een trein van Nijmegen naar Am sterdam werd Vrijdag even voor het station Kesteren door passagiers tot stilstand gebracht,omdat een koloniaal hun leven bedreigde. Hij werd all en in den waggon gelaten tot Kesteren, waar hij gearresteerd is. Zaterdagochtend omstreeks 5 uur brak een felle brand uit te Wagen berg, onder de gemeente TerHeyden (N.B.) waardoor huis en t-chuur, toe- Dehoorende aan en bewoond door de kinderen van Alphen, biDnen een uur tyds geheel in asch zijn gelegd. Zeven tien Btuks vee en een paard zijn m de vlammen omgekomen. Van den inboedel is het grootste gedeelte gered. Behalve het vee is alles (hoewel zeer laag) tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Inbraak in een kerk. Zaterdagochtend kwam men tot de ontdekking dat in de doopsgezinde kerk te Westknollendam onder de gemeente Wormerveer was ingebroken en uit een kastje staande in de cate- chiseerknmer een bedrag van 16, zijnde collectiegeld, was ontvreemd. Bij nauwkeurig onderzoek bleek dat een glas uit een der ramen was ge nomen. Dit glas, nog kort geleden vernieuwd, was heel netjes weer in het raam geplaatst. Pers Overzicht. Het Handelsblad en de kieswet. Het Alg. Handelsbl. spoorde onlangs naar aanleiding van het artikel van Mr. Veegens in de Vragen des Tijds aan, de aanhangige kieswet zooveel mogeiijk verbeterd aan te nemen, „omdat zoovele hervormingen op de atdoening van het kieswetvraagstuk wachten." De Nieuwe Anis er dammer maakte hieruit op, dat het Hdbld. met de aanneming van het ontwerp het ge- heele kiesiechtvraagstuk opgelost achtte, wat het in strijd met een vroe ger door het Hdbld. ingenomen stand punt ooideelde en tevens gaf de N. Amst. te kennen deze meening van het Hkbl. onjuist te achten. Zij schreef daaromtrent het volgende „Ook al komt het ontwerp Van Houten al of niet gewyzigd in het Staatsblad, de kiesrechtkwestie daarmee zeker niet afgedaan. „Van den beginne af aan, na den vai van Tak's ontwerp, bleef de leuze van hen, die finale kiesrechtuitbreiding nastreefden, dat, wat er ook van een kieswet naar Van Houten's stelsel mocht worden, de kiesrechtkwestie eerst in twee stadiën zou kunnen worden afgedaan. Het eerste stadium: behandeling van Van Houtens kieBwet. Het tweede finale uitbreiding, zoover de grondwet toelaat, te verkrijgen met de Kamer, die uit Van Houtens kiezerspersoneel zou worden geboren." Het Hdbld. de N. Amst. antwoor- gehemelte prikkelt, mogen ze UEd. dende, schrijft in het begin van haar voldoen, dan zal dit hoogst aange naam zijn aan uw Dienaar. J. B. Tevens de groeten van mijne vrouw. Aan het Hollandsche spoorstation te 'sGravenhage zal binnen enkele dagen de zelfwerkende perronkaarten- afgever in gebruik gesteld worden. Uit Schiedam wordt gemeld Door het gebruik van de Westing- houserem, waarvan enkele stoomtrams op de lijn RotterdamSchiedam voor zien zijn, is Vrijdagnamiddag een groot ongeluk voorkomen. Op den binnenweg te Rotterdam waren eenige jongens zoo druk aan 't spelen, dat zij de tram niet zagen aankomen en evenmin den machinist hoorden bellen. Op zeer kleinen afstand viel een der jongens en door de rem in werking te brengen, werd voorkomen, dat de jongen werd overreden. Toen de hoofdconducteur van de tram spron r om te zien wat er gebeurde, bleek 'them dat 'tzijn eigen zoon was, die voor de tram lag. Uit Nieuwediep wordt gemeld Vrijdagnacht is, Kijkduin in peiling ZZO., gezonken de Ostender stoom trawler 5310 man der equipage werden met de vischschuit HD 77. schipper Wezelman, aangebracht. verweer „Uit dit woord „afdoening van het kiesrechtvraagstuk" heeft men afgeleid dat wij met de aanneming van het ontwerp het geheele vraagstuk van de baan achten en ons standpunt bij de ontbindingsverkiez ngen van 1894 hebben verlaten.'' Dat spreken van „men" inplaats van de „N. Amstgeelt de N. Amst. aanleiding om te klagen over gebrek van hoffelijke manieren van bet Hbld noebthans wil het zich om het ge-' wicht der zaak niet ontslagen rekenen van den plicht om de redactie van het Hbld. van weder-antwoord te dienen. Waar het Hbld. de kieswet „zoo veel mogelijk verbeterd" wil aan nemen en dan zien hoe een regeling volgens het daarin gehuldigde stelsel van „positieve kenmerken" werkt, waarvoor het echter eenige jaren noodzakelijk acht, merkt de N. Amd. op er natuurlijk niet aan gedacht te hebben het Hbld. de meening toe te dichten, dat het met aanneming van de kieswet het kiesrechtvraagstuk voor immer en altijd van de baan halen" dus gaat de N. Amst. hierop voort „waardoor men belet wordt de kieswet-Van Houten als zulk een afdoening te beschouwen. Wij noemen enkel deze ééae reden: de Grondwet geeft vrijheid om bet kies recht geheel los te maken van alle belasting; de wet-Van Houten, over eenkomstig het stelsel dat haar ingaf, .legt tusschen de uitoefening van het kiesrecht en den aanslag in de be lastingen een onverbrekelijk verband." Dan wijst het blad er op, dat het onjuist is, wat dienaangaande het Hbld. in haar eerste artikel schreef, waar het zeide, dat het ont- werp-Tak ook de wanbetalers bij de belastingen uitsloot, even goed a'.B de wet-Van Houten. „Volgens Van Houten's ontwerp", schrijft het, „ontleent de Nederland- sche ingezetene zijn kiesrecht aau het b;talen van belasting: hiervoor kan in de plaats treden, dat hij aan an dere geldelijke eischen voldoet, maar de aanslag in de belasting is het leidend beginsel in het stelsel. Wordt die aanslag gewijzigd, dan kan hem daardoor het kiesrecht worden ont- nomeD. Het kiesrecht hangtjaf van het belastingbiljet. „Volgen3 Tak's ontwerp zou wie zich aan wanbetaling schuldig maakte van de uitoefening zijn verstoken; hetzelfde zou het gevolg zijn, wanneer hij in andere opzichten in zijn plich ten tegenover den Staat te kort schoot doch het belastingbiljet schiep niet den kiezer, en wijziging ervan kon hem in geen geval het kiesrecht ont nemen." Hierna merkt de N. Amst. op, dat de behandeling van het Personeel weer voldoende in het licht heeft ge steld, hoe noodlottig het verband tusschen deze wet en die kieswet voor de laatste zal zijn, en voort3 dat hoe meer bij de behandeling van het Personeel de noodlottige band aan het licht kwam, waardoor deze aan de kieswet is gekoppeldhoe meer diontentevolge het vicieus karakter der kieswet, als censuswet bleeker des te meer reden was tot twijfelen of aanneming der Wet Van Houten wel wenschelijk was. „Bovendien, indien de vertraging, die de indiening der Memorie van Antwoord door den minister Van Houten ondervindt," zoo eindigt de N. Amst., „al niet den toeleg verraadt om de periodieke verkiezingen in 1897 nog door het oude kiezerspersoneel te doey plaats hebben in elk geval wordt de kan?, dat daarbij de nieuwe kieswet zal kunnen werken, met'den dag minder waarschijnlijk. Verwer ping der kieswet zou in dat geval geen tijdverlies van beteekenis mede brengen. Wie in deze omstandigheden zich de weelde veroorlooft van begin sel tegenover beginsel te stellen, en krachtens het vicieus beginsel van Van Houten's kieswet haar afstemt, zal er zeker niet aan kunnen schuldig staan dat hij 's lands belang veron achtzaamt uit Principiënreiterei. En zóo het democratisch beginsel onge-' rept te mogen handhaven, roet ter zijdestelling van alle utiliteitsbereke- ning is geen onbsteekenende winst." Foret. Dit was een mooie wedstrijd, daar beide kampioenen zeer vlug zijn en al hun behendigheid ten toon stelden. Na 9'-/s min. gelukte het Dirk zijn tegenstander te leggen. Daarna had de „Cateh as you can" match plaat3 tusschen Memisch en Niemann. Dit is een geheel andere manier, en beenen werken even goed mede als handen en armen. Niemann hield zich goed en ging somtijds tot den aanval over. Het was een vermakelijk gezicht den Tark naar de beenen van Niemann te zien grijpen, hetgeen den lachlust van het publiek opwekte; ook Memisch zelf scheen zich goed te amu8eereD. Na 9 min. verloor Niemann na eene kranige verdediging. Heden-avond beslissing tusschen Memisch en Van den Berg. Er zal zoo lang geworsteld worden totdat een der strijders gewonnen heeft. Vooraf gaat een wedstrijd tusschen Niemann en Busch Foret. Sport en Wedstrijden. Worstelen. Zaterdagavond had te Amsterdam de wedstrijd plaats tusschen Memisch en Van den Berg. De Turk had f 100 uitgeloofd als hij Dirk niet in 10 min. gelegd bad. Dirk bepaalde zich geheel tol verdediging, en hield zich zoo kranig, dat net den Turk niet gelukte, hem te verslaan, zoodat hij na afloop der 10 miD. de f 100 in zijn zak kon steken, welke hem direct na afloop der partij, namens Memisch werden ter hand gesteld. Het publiek was zeer in spanning en vooral de laatste minuten, kon men merkeD, dat ieder dachtzou hij het uithouden? Natuurlijk dave rende toejuichingen van het talrijk publiek. Voorat ging een kamp tus schen de Duitschers Niemann en Wiegand. De eerste overwon zijn te genstander in 41/» min. Zondagavond Cats as cats can tus schen Memisch en Niemann. Deze zou rekenen en wijst «r verder op, dat het er uitsluitend over had, of wedstrijd duurt 15 min. en alle grepen afdoening der kieswet kan gelijk-'zijn geoorloold, ook beentje lichten gesteld worden met afdoening vanenz.aan dezen kamp gaat een ronde hst kiesrechtvraagstuk in zijn geheel, vooraf tusschen Van den Berg en zooals het in '94 bij de stembus iaBusch Foret. gered en hier i gesteld afdoening dus zoover de I Grondwet haar toelaat. Zondagavond te Amsterdam kamp „En wij behoeven hier niet te her-tusschen Van den Berg en Busch Jaap Eden te Petersburg. Omtrent hst wereldkampioenschap op schaatsen deelt de Ned. Sport nog mede, dat Jaap Eden in zeer goede conditie was, terwijl zyn rijden ge tuigenis aflegde van een goed geslaagde training te Hamar. Jammer dat Seyler van München niet mededong, daar deze zich aan het been bezeeid had en, ofschoon hij zich te Petersburg bevond, achtte hij het niet geraden om nit te komec. Hij vroeg en kreeg van het weditrijdcomité verlof om, na afloop van de wedstrijden, de baan van 1500 meter op tijd te rijden en de uitslag daarvan was dat hij den zelfden tijd als de ïweede aankomende heer, G. Estlander, maakte (2 min. 44l s sec.) Seyler was gedurende een trainings- rit met een zij eer schaatsen in een half bevroren gat gekomen, tengevolge waarvan bij viel en zien den voet begeerde. In zijn val kwam hij met zulk een vaart tegen een der baan- palen aan, dat deze een eind werd weggeslingerd. De eigenlijke baan van de Peters burger IJsclub ligt in het midden der stad in het Jussjpofipark. Zij is niet groot en van onregelmatigen vorm, terwijl het ijs er verkregen wordt door oppomping van water. Het is dus natuurijs in tegenstelling met het ijs op de Smënowski plaats, dat verkregen wordt duor tijdens de vorst water in fijne straaltjes over den grond te sproeien, totdat de verlangde ijsdikte verkregen is. De hardrijderijen werden gehouden op laatstgenoemde baan, en de wed strijden in bet kunstrijden op die in het Jussupoff" park. De hardrijdert- baan is een dubbele baan, precies 500 meter laig, met ronde boeken, en dient in gewone omstandigheden voor het houden van wielerwedstrijden. Aardig toeval voorwaarJaap Eden, uitmuntend schaatsenrijder en wiel renner, hardrijdende op schaatsen, op' een met ijs bedekte wielerbaan! Op beide plaatsen was het ijs goed doch dat op de S9mënowskiplaats was het hardst van de twee, waar schijnlijk omdat de baan aldaar meer open ligt dan die in het Jussupoff park. Het weer was helder en koud, en er was weinig of geen wind. Het aantal toeschouwers was niet groot. Algemeen werd de stijl van Jaap Eden geroemd. Hij reed rustig met de handen op den rug, hetgeen een scherpe tegenstelling vormde met de Russische en Finlandsche rijders, die sterk met de armen zwaaien, vooral in de bochten. Jaap nam alle bochten meesterlijk en scheen onvermoeid, zelfs na afloop van den 10,000 meter wedstrijd. Naar wij vernemen komt Jaap Eden morgen Dinsdag in ons land terug. Rechtszaken. Door de justitie alhier is een instruc tie geopend tegen den redacteur van De roode Duivel, Hermans, wegens beleedigende uitdrukkingen door hem gebezigd in een vergadering in bet Volksgebouw alhier. Hermans, die thans te Alkmaar is gedetineerd, is in verhoor geweestook twee politie- inspecteurs die de vergadering hadden bijgewoond. N. R. Cl. SEMEN6D NIEUWS Dr. Jameson. Da Victoria met dr. Jameson zijn officieren aan boord heeft Zatèr" dagmorgen Malta aaogedaaD. Toen het schip de haven binnenstoomdt weerklonken luide hoezee's. Er zal voor gezorgd worden, dal dr. Jameson bij zijn aankomBt in Engeland met niemand anders ka3 spreken dan met zijn advocaat. Eerst nadat hij voor een der Londensche politierechters is verschenen zal hy volgens de Pall Mall Gazettemet andere personen in aanraking kunnen komen. De wereld m het jaar 2000. Het volgende is een aanhaling een redevoering, die de h?er Berthe- lot, minitter van buitenlandsche za ken in Frankrijk, hield op een feest, maaltijd in 1894 „De scheikunde heeft in de laatste jaren groote dingen gedaanmaa; dat is nog maar het begin, spo zullen nog heel andere vr igen 1 den opgelost. In het jaar 2000 zal er geen landbouw meer zijn en geen boomen, want de scheikunde zal de tegenwoordige bebouwiüg van den grond onnoodig maken. Er zuilen geen kolenmijnen en bijgevolg geen mijn. werkersopstanden meer wezen,,wantde brandstoffen worden vervangen door chemische en pbysische producten. Tollen en oorlogen worden afgeschaft de luchtscheepvaart, die zich bedient vsn chemische stoffen als middel ter beweging heeft het doodvonnis uitgesproken over deze verouderde dingen. Het vraagstuk der nij verheid zal daarin beataan onuitputtelijke krachtbronnen te vinden, wier ver nieuwing den minst mogelijken tijd vereiecht. Totnogtoe werd de stoom verkregen door verbranden van steen kolen bijv., maar de steenkolen zijn moeilijk te krijgen en hun voorraad neemt da^ aan dag af. Men meet er aan denken om de zonnewarmte en de hitte in het binnenste der aarde te gebruiken. Er is gegronde hoop dat deze beide warmtebronnen on uitputtelijk zullen zijn. Een put te boren van 3000 tot 4000 meter is niet onmogelijk, zelfs voor de tegen woordige ingenieurs en zal het nog minder zijn voor de toekomstige. Daarmee zou de bron van alle warmte alle nijverheid ontsloten zijn; neemt men het water nog daarbij, dan kan men op aarde alle mogelijke machines laten loopen, zonder dat in eeuwen eene verandering zal zijn waar te nemen in deze krachtbron nen. Met bet gebruik maken van de warmte der aarde zouden tegelijk tal rijke 'andere scheikundige vragen worden opgelost, waaronder in de eerste plaats het hoogste vraagstuk der chemie, het voortbrengen van levensmiddelen langs scheikundigen weg. Dat zal niet lang duren, de sa-1 menstelling der oliën en vetten is reeds lang bekend, die van de eiwit- stof zal men ook wel leeren maken en zoo zal het niet Jang duren of men draagt zijn voedsel in het vestjes zakje en maakt het iederen dag zeil met een vernuftige machine uit wa ter, lucht en aarde. Wat de planten totnogtoe doen, doet voortaan de menscnelijke nijverheid ea beter dan zij. Dan zal er een geheele omwente ling komen in onze samenleving, waarvan men zich nu nog geen be grip kan makenoofttuinen, bouw landen, weiden, wijnbergen zullen verdwijnen; de mensch zal winnen in zedelijkheid en zachtheid, want hij [behoeft niet meer te leven van de vernietiging van andere wezens. Dan zal ook het onderscheid verval len tusschen vruchtbare en onvrucht bare streken en misschien zullen de woestijnen het lievelingsoord worden van vele menachen, wijl het er ge zonder is." Een spoorwegongeluk. Zaterdagmorgen had ten gevolge van mist een botsing plaats aan het station te Fleurue, tusschen den trein komende van Nivelles en dien van Namen. Acht en twintig reizigers werden gewond. In een stad aan den Rijn debuteer de onlangs een zanger in de partij van „don Juan". Hij werd bijgestaan door een „Leporello", die zijn rol met allerlei grappen opvulde tot vermaak van het publiek, maar tot ergernis van den debutant. Hij eprak er zijn bewoog zich geen enkele maal, zijne spookachtige ge daante bleef onbeweeglijk de vlammen lekten er aan, zij bewoog zich niet, en wij kwamen nog naderbij en wisten toen het ergste. „Werk van den duivelwerk van den duivelzeide Dan; „hij is vastgebonden en dood!" Maar de roeiers bleven roepen „Ahoy" terwijl hunne riemen het water doorkliefden en zij als dronken waren. „Opgepast!" brulde Dan. „Opgepast, jullie zijn toch niet waanzinnig. Jullie wilt het toch niet aanklam- pen T' Daar bleven wij liggen, want het zou gevaarlijk zijn geweest om nog meer naderbij te komen, want zelfs op de plek waar wij lagen, twintig voet ten westen, was de |hitte onwerdragelijk. Wij waren zoo dichtbij, dat ik vlak in het gelaat van Martin Hall keek en bemerkte, dat zijne belagers, die hem daar hadden vastgebonden, hun werk maar al te goed hadden verricht. Ik hoopte echter in mijn hart, dat hij reeds dood was geweest al vorens het einde van het jacht daar was, en dat het mij niet kon worden verweten, dat hij was omgekomen, *ant om zijn lichaam uit dien vuurpoel te redden was getri menschelijk werk. Wi sloegen dus de steeds stijgende vlammen en den laatst»! strijd van het jacht „La France" gade. Als ware het ee» gril, hief het plotseling onder den invloed van een nietTen bries den voorsteven omhoog en het groote in vlamo«n gehuld zeil schudde heen en weer en ver oorzaakte grooten vuurregen. Daarna boog bet zyn kluiver als gr0et ten afscheid en er volgde duisternis. „Vrede rijden goed schip," zeide Dan op somberen toon, maar ik ^e „Vrede zij den vriend." Ik hal den man gekend, die zijn dood had gevonden, en toen zijn lijk zonk, kwam een vurig verlangeD bij mij op naar een druk van de band, die nu door de golven van het kana:il werd be- spoeld. „Aan de riemen," riep ik de matrozen toe, die onder den indruk van hun angst het stilzwijgen bewaarden en toen wij weer wegroeiden riepen zij als te voren „Ahoy," zoo krachtig en diep was de indruk dien dit schouw spel op hen had gemaakt. Toen wij ons eigen schip naderden trachtte Roderick iets tot mij te zeggen, maar zijne Btem schoot te kort en hij greep mijne hand en drukte die stijf. Daarna begaven wij ons aan boord, waar Mary ons afwachtte met bleek gelaat en de anderen bewaarden het stilzwijgenwij spraken geen woord en begaven ons naar beneden. Ik sloot mij op in mijne eigen hut en hoewel de slaap zwaar op mijne oogen drukte en vermoeidheid mij kwelde, nam ik de papieren van Mar- 1 tin Hall uit mijn lessenaar en stak de lamp aan oaize door te lezen. Maar niet zonder eerbiedigen schroom, want het was een boodschap van een doode. HOOFDSTUK V. Het schrijven van Martin Hall. Het manuscript, waarvan de enveloppe op verschil lende plaatsen was gezegeld, bestond nit verscheidene dicht beschreven pagina's, en teekeningen en berichten uit nieawsbladen italuansche, fransche en engelsche De teekeningen bekeek ik het eerst en was niet weinig, verbaasd, toen ik zag dat een daarvan het portret was van den man bekend onder den naam van „John de Zanger", dien ik te Parijs in zulk zonderling gezelschap had ontmoet, tevens was daarbij een ruwe, onduidelijke schets van het gelaat van den zeeman „Vier-oog" ge- heeten. die mij in het hotel Scribe had opgezocht met het verzoek aan boord van „La France" te komen. Maar wat wellicht nog raadselachtiger wa? wasdeafbeei ding van den grooten romp van wat ik meende, dat een oorioggschip moest zijn, welss bo?w bijna voltooid was. De uitknipsels uit de couranten bleken mij in eenig opzicht eene verklaring te geven van deze schetsen, want een daarvan behelsde een beschrijving van een zeer merkwaardig oorlogsschip, dat gebouwd werd, maar zeer in het geheim, voor eene Zuid-Amerikaansche Republiekeene ander weer vermeldde, dat er groote zorg aan werd bö3teed, dat 't eene enorme som moest kosten, en zoo geheel naar een nieuw systeem werd gebouwd, dat de scheepsbouwmeesters weigerden er eenige mededeelingen over te doen, alvorens het eenige maanden op zee was beproefd. Dit alles was natuurlijk zeer raadselachtig en daar ik volstrekt niet kon gissen in welk verband het stond met de gebeurtenissen door mij verhaald, nam ik het geschrevene ter hand, dunne en kleine letters, als het schrilt van een stipt man. De woorden, die er boven geschreven waren luidden als volgt: Eenige mededeelingen over een oorlog-schip zonder naam, over zijne bemanning en zijn doel. Geschreven voor Mark Strong, door Martin HalL eens zijn vriend. Ik onderdrukte het smartelijk gevoel, opgewekt door de laatste drie woorden en 1*3 daarna het verhaal, dat de volgende voorrede had „Gij leest deze woorden, Mark Strong, wanneer ik dood ben, en alvorens gij verder gaat, wensen ik u te verzoeken om er rijpelijk over na te denken ofbet u wenschelijk voorkomt en gij er toe genegen zijt, eene vervolging voort te zetten, die my alles heeft doen verliezen wat een mensch kan verliezen, en waarbij de gevaren, als gij haar op u neemt, voor u niet minder groot zijn dan voor mij. Want als gij leest wat hier geschreven is, en ook den aandrang bezit om geheimen te doorvorschen, welke nog ster ker wordt als er tevens gevaar aan zijn verbonden, weet ik, dat gij het zult wagen deze onderneming voort te zetten, daar waar de dood mijn hand ver lamd heeft, en dat gij dus kunt zaaien wat ik ge oogst heb. Ten slotte nog dit: denk noch handel overijld, opdat gij niet op mijne rekening stelt het geen u mocht overkomen bij de vervolging, die gij zult beginnen." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2