collega over aan en deze beloofde zijn humor in te tooineü, ten mineie in het tooneel voor het standbeeld van den gouverneur. Alles ging ook best, maar daar wil het ongeluk, dat den eteenen gouverneur bij het verrassende „Ja" op don Juans uitnoodiging de spierwitte snorbaard van het gelaat valt. Langzaam daalt de pluk watten en komt terecht op den uitgestrekten voet van Leporello. Met een hartver scheurend „auw", grijpt Leporello naar zijn teeDen en keert zich weeklagend tot don Juan „Och heer, ik heb zoo'n pijn; die snor-1 rebaard van steen Verbrijzelde me juist den linker groo- ten teen". Men kan begrijpen, dat de gouver neur niet zoo versteend bleef als don Juan nu van ontzetting werd. Toen de Duitsche keizer Woensdag uit zijn rijtuig stapte, naderde hem een persoon, die hem een nummer van de Vorwürts, het orgaan der sociaal democratische partij aanbood. Men vreemde voor een anarchiatisehen aan slag, dt ch nadat de man gevangen was genomen bleek, dat hij krank zinnig was. Toepassing van X-lieht. Een curieuse toepassing van Rönt gen's methode moet te Weenen ge maakt zijn.; Het geschied- en oudheid kundig museum aldaar bezit een merkwaardig Egyptische mummie, waarbij men echter niet kon uitmaken of het de mummie was van een menech of van een Ibis. Daar er slechts éen exemplaar van een dergelijk voorwerp bekei.d is, wilde men het omhulsel niet afwikkelen. Maar nu werd dezer dagen de mummie gefotografeerd met behulp van Röntgen-stralen en toen kwamen de vogelbeenderen voor den dag, zoodat bewezen vns dat men met een gemummifkerden heiligen vogel te doen had. Uit New-York wordt gemeld, dat dr. Carleton Smith er in geslaagd is zijn eigen hersenen ie photogiapheeren met behulp van X stralen. Van de verwoestingen die de laatste storm op de Zwarte Zee heeft aange richt, geelt het volgende berichtje uit Simferopol een klein denkbeeld „Gedurende den laatsten storm op de Zwarte Zee hebben drie Russische en vier vreemde stoomschepen averij gekregen, terwijl een groot zeilschip en zeventien kleine zijn vergaan, enkele met de opvarenden". De doop van prins Boris. De correspondent te Rome van de New-York Herald, verzekert, dat vor stin Marie Louise van Bulgarije den Paus verlof heeft gevraagd, haar ver der leven te mogen doorbrengen in het kio .'ster Sepolté Vive te Napels. Zijne Heiligheid heeft haar evenwel dezen stap afgeraden. Verder wordt verzekerd, dat vorst Ferdinand had beloofd, prias Boris in het geheim in den katholieken godsdienst te doen opvoeden, doch dat de Paus dit voorstel met ver ontwaardiging van de hand heeft gewezen. De Paus moet den dag, waarop prins Boris werd gezalfd, hebben ge beden voor het zieleheil van den jongen vorst De keizer van Oostenrijk, zegt een telegram uit Rome, noemde het gedrag van vorst Ferdinand schande lijk en onvergeeflijk. Van de zijde van den hertog van Parma, schoon vader van den vorst, en andere bloed verwanten van Ferdinand, werd be richt ontvangen dat zij met den „apostate1' niets meer te maken willen hebben. Door eeno lawine bedreigd. Het uit 18 woningen en een kerk bestaande Alpendorpje Parthenen in het dal van Montafon gaat een treu rige toekomst te gemoet. Het wordt nml. bedreigd met eene verwoesting door eene bergstorting. Het stuk van den berg, dat naar beneden zal komen, ligt op een hoogte van 1050 M. boven Parthenen. Reeds vroeger vielen er rotsblokken, maar in 1893 en vooral in September en October van het vorige jaar werd het onheil zoo drei gend, dat er deskundigen heen werden gezonden om een onderzoek in te stellen. Daarbij bleek, dat het tusechen Gaschurn en Parthenen liggende, ge ruid deld tot 2200 M. stijgende gebergte, losse lagen zijn. Daarvan vallen nu groote rotsblok ken naar beneden en blijven öf op de hellingen liggen of storten in groote vaart, boomtoppen verbrijzelend, met groote sprongen in het dal, waar zij terecht komen in den drassigen grond van de vlakte, die zich van den voet van het gebergte tot het dorpje, 700 meter breed, uitstrekt. Enkele rots blokken, waarvan de grootste 60 ku bieke meter is, liggen reeds in de onmiddellijke nabijheid der buizen. Als men bedenkt, dat de hoogte van waar zij vallen 1000 M. is en de ho rizontale afstand tusschen de plaats waar de blokken afstorten en neer komen 1400 M. bedraagt, dan kan men zich voorstellen met welk geweld die rotsen naar omlaag storten. Er schijnt hieraan niets te doen te zijn, zoodat de bewoners van Parthe nen, wel zullen moeten eindigen met hunne huizen, die behalve de kerk, een gezamenlijk bedrag van 50,0CK) gl. vertegenwoordigen, te verlaten en el ders op een veiliger plaats te gaan wonen. Vooral in het voorjaar bij dooiweer en bij het smelten van de sneeuw is het gevaar groot- De Italianen in Oost-Atrika. Het ziet er voor de Italianen in Afrika niet bijzonder gunstig uit als men de woorden mag gelooven van den Zuricber reiziger lig, die jaren lang een vertrouwd raadsman van koning MeDelik is geweest. Deze heeft aan een redacteur van de Neue Zuri- cher Ztg. verschillende mededeelingen gedaan omtrent den oorlog in Abes- sinië. Aan een spoedig te verwachten besliesenden slag gelooft de heer lig niet. De Negus is daarvoor te ver standig en heeft geduldbij zal trachten de Italianen af te matten en tot de erkenning van de nutte loosheid van hun onderneming te brengen. Een slag zal bij alleen dan leveren, wanneer de omstandigheden hem bijzonder gunstig zijn. Zijn flank- marsch is volgens den heer Ilg het begin eener beweging om de Italiaan- eehe approriandeeringslinie te be dreigen. Mocht het tot onderhandelingen komen, dan zal Menelik nooit de be scherm heerschappij van Italië erken nen, dat zou hem den troon kosten. De plannen van een tocht van Hasab naar Harrar of over Arriesa naar de provincies Jetschu en Wollo, noemt de ingenieur onzinnig wegenB de moeilijkheden die bet vervoer en de verpleging opleverenbovendien staan in het zuiden aanzienlijke reeerven. De Abessiniërs verkeeren ongetwij feld op het oogenblik in gunstiger omstandigheden dan de Italianen. Wanneer het zooals thanB om hun onafhankelijkheid is te doen, zijn zij vast aaneengesloten en het land be schikt over grootere hulpmiddelen, dan men in Europa gelooft. Toen acht de heer Ilg het niet onwaar schijnlijk, dat Menelik geneigd is te handelen op den grondslag van zijn onafhankelijkheid en de beperking van de macht van Italië tot Ery threa. Een groote ramp. Te Brisbane in Australië heeft op de rivier een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad, waarbij niet minder dan 40 menschenlevens te betreuren zijo. Toen zij trachtte tusschen de stoomschepen Normandy en Eucinda, welke in de rivier op stroom lagen, door te varen, had de passagiersstuom- boot Pearl het ongeluk tegen de eerste aan te varen. De rivier was gezwollen door de regens van den laatsten tijd en de Pearl werd door den stroom tegen den ankerketting van deLucinda geworpen met zulk een hevigen schok, dat de Pearl bijna door midden brak en binnen 10 seconden zonk. Het ongeluk geschiedde onder de oogen van een groote menigte toe schouwers, die zich op beide oevers der rivier hadden verzameld, en toen het nieuws zich ais een loopend vuurtje door de stad verspreidde, stroomden duizenden menschen naar de plaats deB onheils. Vele slachtoffers werden door den ontsnappenden stoom zoo gebrand, dat zij aan de gevolgen stierven. Vreeaelijk waren de tooneelen aan den oever, toen de lichamen daar werden aangebracht. Mannen en vrou wen jammerden door elkaar, ieder zocht betrekkingen en vrienden, die hij miste en het weeklagen en schreien was vreeaelijk om aan te hooren.Om 9 uur in den avond telde men 21 lijken. De werkstaking te Berlijn. De werkstakende naaisters en kleer makers te Berlijn ontvangen aanzien lijke geldsommen uit alle kringen der bevolking, zoodat het werksta- kingscomité reeds deze week kan be ginnen met het uitbetalen van onder steuning. Voor de mannen zal deze 10 mark bedragen, voor de vrouwen 7 mark. Volgens opgaven van het comité hebben tot dusver 10,000 personen gestaakt. Het is echter niet gelukt de werksters der betere conlectie over te halen om het werk neder te leggen. De vrouwen der handwerkslieden in het bouwvak doen voor het grootste gedeelte niet mede, zeggende dat zij tijdens de werkloosheid van den man het gezin moeten onderhouden. Meer- endeel3 werken deze vrouwen voor „Zwischenmeister" en de confectiema gazijnen hebben nu aan de Meieter wier naaisters aan het werk zijn ge bleven, een loonsverhooging van 20—30 pCt. gegarandeerd. De Konfektionür gelooft dat de toestand nog een paar dagen erger zsl worden, maar dan allengs zal verbe teren, nu door velen de verlangde loons verhooging wordt toegestaan. Ken schetsend is het overigens, dat'de eeni- ge heerenconfectiefirma, die een groot atelier heeft dat met electrisch licht en alle mogelijke hygiënische inrich tingen is voorzien, net eerst bet werk heeft moeten nederleggen omdat alle werklieden wegbleven. Zaterdag zouden de confectiefirma's een vergadering houden. Men hoopt dat zij een tegemoetkomende houding zullen aannemen en de werkstaking daardoor eindigen zal. Eon opzienbarend proces. Donderdag is voor de Brusselsche rechtbank het proces begonnen van prins Charles de Looz Corawarem, die beschuldigd wordt verschillende personen voor esnige millioenen te hebben opgelicht. Hij leende belangrijke sommen, onder voorwendsel die te zullen terug geven als hij trouwde met een schat rijke en aanzienlijke dame, wier naam dan door hem werd genoemd. Zoo beweerde hij achtereenvolgens, dat de prinses Demidoö", uit Chicago, mre. Bloomfield, uit Boston, en nog eenige anderen hem haar hand had den beloofd. De prins,') die zich het geval niet erg schijnt aan te trekken, achtte het niet noodig te ontkennen, dat hij belangrijke sommen had geleend on der voorwendeel dat hij op het punt stond een rijk huwelijk aan te gaan, doch verklaarde, dtit hij vast voor nemens was het geleende geld terug te betalen, als zijn schuldeLchers hem maar met rust lieten. Hoewel hij te Nice zyn huwelyk met prinses Demi doft' openlijk had aangekondigd, ver klaarde hij de prinses ni t te kenneD. Toen de president van de rechtbank hem vroeg, wat hem deed hopen, dat die prinses met hem zou trouwen, antwoordde hg „De eer om mijn naam te dragen zou haar voldoende geweest zijn." De prins heeft voor advocaat den beroemden rechtsgeleerde Paul J meen. De prins van Looz Corswarem gaf no* het volgende staaltje van zeliver- heerlijking te hooren „Welke groot heid komt mij niet toe Ik ben prins van Looz door mijn vader, prins van Baesano door mijn moeder. Het eenige huwelijk dat ik heb willen sluiten, was dat met de dochter van een re- geerend vorst. Bewijst dat niet dat die regterende vorst mijn persoonlijkheid waardeerde? En het Dit dat kapitein Julien (een van de getuigen), die getooid is met het Lsgioen van eer en met de militaire medaille, die zelfs door maarschalk Canrobert boven het Legioen werd gesteldhet feit dat d e kapitein van de cavalerie, wien ik geld sohuldig ben, mij, na zijn ge tuigenis tegen mij, de hand is komen drukken, voordat hij de gerechtszaal verliet, is dat geen bewijs van mijn meerderheid Antwoord daar eens op, mijnheer de president 1" De subPtituut-officierDd Biys begon zijn requisitoir met te ontkennen dat de beklaagde niet toerekenbaar was, waarvoor hij bewijzen trachtte aan te voeren. In het dossier heeft bet gerecht niets gevonden waaruit de waaozin van den prins overtuigend bleek. Maar vroeger, in 1892, heeft het openb ar ministerie al de meening uitgesproken dat de prins erfelijk was belast, dat hij niet geheel en al toe rekenbaar was. De substituut weidde lang uit over huwelijken die de prins voorhad of zeide voor te hebben. De prins viel den spreker onophou delijk in de rede, onder anderen toen deze zijn volledige toerekenbaarheid in twijlel trok en hem beklagenswaar dig noemde. „Ik ben niet op uw me delijden gesteld 1" riep hij woedend. De 'eys trachtte op zijn gemoed te werken, door hem te wijzen op zijn geruïneerde en bestolen slachtoffers op z'jn eergevoel dour in naam der wet zijn misdrijven te brandmerken. De prins haalde de schouders op. De substituut trachtte de logica, de handigheid en het vernuft aan te toonen, waarmee de prins de op lichterijen heeft bedreven. Uit het dos sier blij kt dat niemand hem voor gek had gehoudenen het overJrevene van de bewering van de dokiers, als zou hg zedelijk verblind zijn, toont dat die onwaar ie. Wat deu juiiii- echen kant van de zaak betreft, poogde De Beys aan te «oonen dat de mid delen, ricor den prins aangewend om zijn slachtoffers te bedriegen, ken merkend zijn voor een oplichter van beroep. Al zijn eenige leden van de familie van Looz gek, daarom behoeven ze het toch niet allemaal te zijn. Wel houdt de beklaagde zich krankzinnig maar hij weet heel goed wat hij doet en zegt. Hij heeft zooveel mogelijk alle bewijsstukken verduisterd. Dat is eeu nieuw bewijs van zijn verant woordelijkheid, al is deze niet vol ledig. „Gij zijt thans in een afgrond gevallen", zeide de substituut tot den beschuldigde. „Zeker niet, dat is vol strekt niet waar," riep deze. „Kom tot inkeer en lijd de stral." „Ik weet niet wat voor straf." „En maak uw fouten goed." „Ik heb heelemaal niets goed te maken. „Ik eisch dat het recht zijn loop hebbe", eindigde de ambte naar van het openbaar ministerie. Koloniën. Atjeh. Omtrent Habib Lhong, den partij ganger van den pretendent-sultan van Atjeh, met wiens hulp laatstgenoemde, volgens een telegram uit Batavia, er in geslaagd zou zijn Kemala te ner overen, wordt aan de N. R. Ct. het volgende medegedeeld Habib Lhong is de partijganger, die thans in Groot Atjeh het meest op den voorgrond treedt. Twaalf a vijftien jaren geleden kwam deze Afghaan men zegt dat hij uit Chorassan afkomstig is met een kameel in Atjeh, welk dier voor geld te zien was. Toen kreeg hij den naam van Habib Ontah (ontah is kameel). Daarna kwam hij als veehouder in dienst der Atjeh-asso- ciatie, een beroep, dat meestal door uit Voor Indië afkomstig volk uitge oefend wordt. Men zegt dat hij, bevreesd voor zijne makkere, die hij met geldzaken bedrogen had, de wijk ram naar het op de Westkust van Atjeh gelegen Lohong, waar hij eene vrouw huwde; sedert heette hij Habib Lohong of' Lhong. In oneenigbeid geraakt met den zoon van tden Kedjoeroean van Lohong en diens wraak duchtende nam hij de wijk naar Groot Atjeh, waar hij zich in de IX Moekims vestigde en het 0113 lastig maakte bij Biboel en Lamkoenjit, uit welke streek hij in Mei 1895 door T. Djohan verjaagd werdwaarna hij zijn hoofd kwartier opsloeg in het steeds als een wespenneet bekende Lamkrat (tusechen Biloel en Anagaloeng). In de laatste vereligen omtrent Groot A'jeh vindt men Habib Lhong genoemd als de aanvoerder der roof partijen, gepleegd tegen Hadjie Bin- tang, iman der mnekin Oleh Soesoe (IX moekims) en Tingkoe Sech Poe- toe te Ad ja (III moekims Kerkoem). Bij de A'jehers goat hij door. als onkwetsbaar en het succes, doorhem te Kemala behaald, zal zijn aanzien ongetwijfeld nog doen stijgen en zich op den gang van zaken in Groot- Atjeh doen gevoelen. Het Baa sche Dagbl. verneemt, dat aan het departement van Koloniën van ongeregeldheden, in bovenge noemd telegram bedoeld, niets be kend is. Vervolg Nieuwstijdingen. Spoorwegtarieven voor han delsreizigers. Door het bestuur van den Bond van Nederlandeche Handelsreizigers (voorzitter de heer Joh. Meijerink, secretaris de heer M. W. L Krabben bos) zal het volgende adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid worden verzonden Geven met gepasten eerbied te ken nen, de ondergeteekenden, bestuurs leden van den „Nederlandechen Bond van Handelsreizigers", goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 10 Juli 1893, dat door de invoering van abonne mentskaarten op de spoorwegen een tak van handel is ontstaan en uitge breid, die aan een zeer groot aantal kleinhandelaren de gelegenheid ver schaft in hun levensonderhoud te kunnen voorzien dat door de achtereenvolgens plaats gehad hebbende wijziging en verhoo ging der tarieven dier abonnements kaarten, deze personen zeer worden belemmerd in ue uitvoering van hun bedrijf, ja, dat het zelfs velen onmo gelijk wordt gemaakt; dat zij hebben ontvangen een rap port van twee bestuursleden der Handelsreizigers-Vereeniging „Arn hem", betreffende een onderhoud met den heer directeur-generaal der Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen dat genoemde bestuursleden in dit onderhoud aan den heer directeur- generaal het voorstel hebben gedaan, om de thans bij de Maatschappij ingevoerde kilometerboeijes beter dienstbaar althans meer bereikbaar te willen maken voor den handel en de handelsreizigers, in dien zin, dat de prijs er van geleidelijk worde verlaagd, naarmate een grooter aantal wordt gekocht dat de heer directeur-generaal blij kens genoemd rapport wel genegen scheen daartoe mede te werken, doch beslist verklaarde niet te zullen over gaan tot prijsverlaging dier abonne mentskaarten, en dat zij naar aanleiding van dit rapport op de laatst behouden be stuursvergadering besloten hebben, zich in deze tot Uwe Excellentie te wenden redenen, waarom de ondergeteeken den Uwer Excellentie dringend ver zoeken, uw invloed te willen aanwen den om den kleinen handelsstand in gunstiger omstandigheden te willen plaatsen, tut het uitoefenen van zijn bedrijf, en wel door de onlangs inge voerde kilometerboekje3 bij het nemen van 5, 10 of meer stuks, aanmerkelijk minder in prijs verkrijgbaar te stellet). Met bescheidenheid zijn zij zoo vrij Uwe Excellentie te wijzen op het naburige België, waar het spoorwegnet van den Etat Beige eene lengte hteft van 2400 kilometers, terwijl door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen in ons land, slechts 1582 of 2/3 deel daarvan wordt ge ëxploiteerd. Ondanks deze mindere uitgestrekt heid moet voor een abonnement 3de klasse, groep A en B samen, worden betaald de som van 400 gulden, terwijl voor zulk een abonnement in België voor het geheele net betaald wordt de som van 400 francs. Zij wijzen daarbij Uwe Excellentie op de overtuiging, welke zeker alle handelsreizigers in ons land deelen en welke ook uitgesproken, is op eene algemeene vergadering van denNederl. Bond voor Handelsreizigers, in de volgende motie: „dat de spoorwegen in Nederland geëxploiteerd dienen te worden ten voordeel e van den handel en het publiek", zoodat zij met alle billijkheid mogen verwachten, dat deze spoorwegen moeten kunnen wed ijveren met de beste in Europa. Een adres aan den Minister, om met dit request instemming te be tuigen zal op verschillende plaatsen van ons land ter teekening worden gelegd. De diamantbewerkers te Amsterdam. Er is weer eens een staking onder diamantbewerkers geproclameerd. 't Geldt thans de roosjesslijpers en verstellerF, voor wie door het Hoofd bestuur van den „Alg. Xed. Diamant- werkersbond" de werkstaking is uit gebroken. Iq eene tot hen gerichte proclamatie wordt gezegd, dat de tariefsverhooging van het vorLe jair voor de roosjes- slijpers geen blijvende verbetering is geweest, ja, dat sommigen hunner minder verdienden dan ooit. Door de patroons zoo wordt verder mede gedeeld was naar den ongunstLen toestand der loonen een onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat was, dat zij beloofden het loontarief te verhoogen met 22ys pCt. verdeeld in drie termijnen. Zij gaven echter aan dit besluit geen uitvoering, doch boden later eene verhooging van 10 pCt. aan, onder voorwaarde, dat de werklieden in een vol jaar niet meer zouden vragen. Deze weigerden dit en stelden de zaak onder de leiding van het Hooldbestuur. Dit heeft thans, van gisteren (Zon dag) af, de werkstaking voor de roos jesslijpers geproclameerd, totdat de patroons in eene on middellij k ingaande loonsverhooging van 22»/2 pCt. onder de condities als zij eertijds stelden, zullen hebben toegestemd. De werklieden die zich niet aan de staking houden, zullen uit den B >nd geschrapt worden en verder „geboy cot" worden zoo wordt in de procla matie bericht. Zondagmorgen om 10 uren werd er eene vergadering in „Plancius" ge houden, waarin besloten werd de werkstaking te doen doorgaan. De eisch, die indertijd door de werklieden gedaan, maar door de patroons niet ingewilligd werd, dat namelijk het loon successievelijk (bin nen een jaar) met 22Vi pCt. verhoogd zou worden, wordt thans weer gesteld. Zaterdag en Zondag werd nog door ongeveer cle helft der diamantbewer kers gearbeid. Velen wisten nog niets van de plotseling geproclameerde Btaking. (Q het krankzinnigengesticht te Ne w-Jersey is een man, die zich ver beeldt, dai hij een centraal-telephoon is, verbonden met alle oorden ter wereld. Wanneer hij daarvan spreekt beeft hij voortdurend, alsof er krach tige electrische stroome a hem door het lichaam gingen. Het centraalpunt der draden, zoo verklaart hij, is bij zijn hart. Hij verbeeldt zich, 1200 tele- phonische mededeelingen per dag te ontvangen uiti 11e landen. De bel rinkelt in zijn hoofd. Hij luistert op lettend, en soms schrijft hij op wat hij geloolt, dat door zijn lichaam heen wordt gesproken. De man is over ieder onder werp, behalve over detelephoon zeer goed te sprekenhij denkt en praat dan als een normaal mensch. Hij kan zelfs, als er niet door hem heen getelephoneerd wordt, een onderhou dend gesprek voeren. NaiiBeii8 pooltocht. Reuter verneemt, dat de Eogelsche vice-consul te Archangel aan het ministerie van buitenlandsche zaken geseind heeft, dat Nansen werkelijk van de Noordpool terugkeert. Uit Irkoetsk wordt van Vrijdag geseindGeen verdere berichtea over Nansen, maar binnen een week ver wachten wij een brief. Kondakof is geen politieambtenaar, maar een lid der commissie voor de ijszaken te Jakoetsk, indertijd lid van een uit Jakoetsk vertrokken expeditie, een man die als vertrouwbaar bekend staat. Nadeie berichten zullen in bij zonderheden overgeseind worden. Vervolg Stadsnieuws. Bij gelegenheid van het 40jarig bestaan van den Haarlemmermeer polder vergaderden Zaterdagmiddag dijkgraaf, heemraden en hoofdingelan den. Bij monde van den d.jkgraaf werd den heer H. van Wicxevoort Croramelin, sedert het bestaan aan het bestuur van den polder verbonden, een zilveren inktxoker met inscriptie vereerd. Des avonds was er diner in hotel Funckler. Naar wij vernemen is door de zang- vereeniging „Onder ons", bestaande uit werklieden aan de fabriek van den heer Figee, met algemeene stern- mtn op éen na benoemd tot directeur de heer Henri Pielage, in de plaats van den heer G. C. Weeren, die wegens vertrek heeft moeten bedanken Twee lotelingen elk uit een gezin van 4 broeders hebben een dienst plichtig nummer getrokken en zijn voor den dienst aangewezen. Na deze uitspraak van den militie raad is een zoon uit elk der gezinnen overleden,zoodat deze lotelingen thans behooren tot een gezin van 3 broeders waarvan een heeft gediend en dus recht op vrijstelling wegens broederdienst hebben. Nu evenwel de uitspraak van den militieraad onherroepelijk is geworden moeten beiden toch dienen. Tot plaatsing op de kiezerslijsten hebben zich dit iaar alhier 31 personen als „lodger" aangemeld. Gisteren ie hier ter stede overleden de heer M. A. van den Berg, adjunct commies ter gemeente-secretarie. Sinds het jaar 1883 was hij ten raad- huize tot in de vorige week werkzaam. De ontslapene beoefende ook de calli- grafie en heeft bij verschillende feest gelegenheid blijk gegeven van zijne groote vaardigheid met de pen.Eene slepende ziekte maakte een einde aan zijn jeugdig leven. Hij werd nog geen 28 jaren oud. Het 'geno >t?chap „Melpomene en Tnalia" gaf Zondag voor zijn leden en genoodigden het jaarlijksch bal marqué in de groote zaal van „Felix Favore". Enkele costumes muntten uit door oorepr.. nkel ij k heid Het bal, gedirigeerd door den heer J. B. Bongers, liet niets te wenschen over. In de vorige week kwamen te Zand- voort 3 Zandvoorteche bomschuiten met versche visch aan. Besomming f 26 tot f 70. De prijzen der vieca warenbakschol f 2,30 tot f 6, schar ren f 1,80, pieterman fl,50 per mand; tong f0,30 tot f0,85, tarbot f2, griet f 1, bonechol 10,20 tot f 0,60 en kabel jauw fl,40 a fl,50 per stuk. IJmuiden. Gedurende de algeloopen week kwa men hier aan de markt 39 sloepen met vangst-n van 25 a 180 levende en 20 tot 120 do ode kabeljauwen, 4 a 15 lengen, 403 a 1800 groote schel- vi-ch en 400 a 1000 kleine, terwijl enkele ook een paar heilbotten aan brachten. Levende kabeljauw goM f 1,40 f 1,65, doode f0,6-5 a f 1,25; leng f2a f3,50; heilbot f 17,50 f 27,50 per stuk; groote schelvi ch f 36 tot t 49 per «root honderd en kleine f 10 IS. Van de korvisscherij kwamen een 60tal loggers en kotters, een aantal bomschuiten en een Belgische stoom trawler binnen met over 't algemeen goede vangsten. Voor groote tong werd betaald 10,80 a 10,65, middelsoort 25 a 35 ct. eu kleine 10 15 ct.; tarbot f4,.50 a f8. rog f 0,90 a f 1,10 per stuk; groote schol f5,50 a f7,50, kleine 12,50 f3,75, schar f 1.35 a f 1,75. bot f2 a f2.60, wijting 10,65 a fl per mand. Enkele botters brachten van de kustvisBchery eenige mandjes kleine schol aan, welke tegen f2,25 f 2,75 gretig kooperB vonden. ZAND VOORT. Bevallen: 10 Fdbr. C. Drom melVan der Maas z. J. Weber Weber d. BLOEM EN DA AL. Van 7 tot 14 Februari. Bevallen: P. C. M. F. Annok- kée—Rietbergen d. A. Kokkelkoren— van Hon-mhooten z. Overleden: J. Mildt 64 j. M. Honig 58 j. „Meerenberg": A. For tuin 21 j. VA^IA, Gunst, neeu! Niet waar, tante, u is een oude vrijster? Nu, Sausje, dat zal ik nietont- kenneo, maar het is niet beleefd zoo iets aan iemand te vragen. Wees u dan maar niet boo?, tantelief. It weet immers heel goed dat het uwe schuld niet is Een diner a zes couverts. Baron P., die een vriend van vroolijk gezelschap was noodigt voor zekeren Zondag vijf zijner vrieaden bij hem te dineeren. Hoe verbaasd staat de baron echter toen op het aigesprokeu uur, Dehslve de vijf genoodigden nog twintig personen komen. De gastheer kan zch 't geval maar niet verklaren. Eindelijk wordt het raadsel opgelost. Hij had de onvoorzichtigheid begaan, de üitnoodiging in dezen vorm te ver zenden „Kom je a e. Z mdag met vier vrien den oij me d.neeren?" Baron P. JELECRAVI \Z1£I\J. LONDEN. 17 Februari. (Reuter.) Uit Kobe wordt van Vrijdag aan de Times gemeld, dat ia deu avond van Maandag 10 Februari 200 man Rus sische marine-troepen te Chemulpo aan land zijn gebracht, en naar Seoul marcheerden. De koning had in 't géheim het paleis verlaten en was naar de Russische legatie gevlucht daar vaardigde hij een proclamatie uit, waarin de K oreaansche ministers schuldi c verklaard werden aan ver raad. Twee der ministers werden te recht gesteldde overigen zijn ge vlucht. De Tai-VVen-Kuü is een gevan* gene in de legatie. Een anti-Japanach ministerie is ingesteld. In Jap n heerscht een verbitterde stemming. De zitting van den Japan- schen Rijksdag is voor tien dagen geschorst. De ministerraad hield een. vergadering, waarbij de militaire be vel aebbers tegenwoordig waren. De Russische gezant verklaarde, dat de bescherming slechts verleend werd op verzoek van den koning"; maar men gelooft algemeen dat een Russisch protectoraat ovsr Koreaj een gevolg er van zal zijn. LONDEN, 17 Febr. (R. O.) Aau de luimes wordt uit Kaapstad geseind dat verschillende Engelsche cavalerie- offl ieren Piet9rmaritzburg verlaten hebben en naar Rhoiesia vertrokken zijn, naar men gelooft om daar het bevel over de pjlitie-troepen der Chartered Company op zich te nemen op last der E igelsche regeering. tiomvaartbflrichtön. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amst. naar Batavia, pass. 14 Febr. kaap Carvoeiro. Het stoomschip Sydneymet de mail van Japan, China eri Indiener- trok 14 Febr. van Port Said naar Marseille.en kan 18 dezer aldaar wor den verwacht. Het stoomschip Laivoevertrok 15 Febr. vau Rotterdam naar Java. Het stoomschip Maasdam, van de N. A. S. M„ vertrok 15 Febr. van Newyork naar Rotterdam, met 1475 vaten margarine F AiVUL.1 b B E RICH TfcM. Bevallen: 13 Fdbr. H. O. Par kerVerkouteren d., Kreuz. V. Mun- zebrock—Graux d., Amst. Overleden: 12 Febr. G. v.'d. Hoek—Str.iver 43 j., Capelle. 13. J. C. J. Wieringa 40 j., Groningen. J. Bakker 53 j., Amst. A. F. Spencer Naef, Lausanne. G. J. Visser 84 j., Amst. A. ten Cate jm. 38 j., Hilver sum. 14. C. J. van Griethuijsen— Maijwald 67 jOagstgeeBt. J. F. de Roock 60 j., Apeldoorn. W. A. van RaalteDresden 79 j., Amst. A. E. de Grient Droux ji. Oist. J. A. van Tricht 76 j., Oosterbeek. 15. F. van Houten 68 jden Haag. Burgerlijke Stand. Bevallen: 15 Febr. A. Philippo Moerwijk t. M. E. DuijnsWinter kamp z. J. de GraafTimmer x. 16, G. AafjesBol i. 17. A. J. Broe9ter-

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3