Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De IJzeren Zeeroover. i3e Jaargang Zaterdag 22 Februari 1856 No. 3878 HAABLEH'S DAGBLAD -A.IB O J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37V2 Van 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettei-s naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrangère G. L. DAUBÊ Co. JOHN F. JONESSttcc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemslede, J. LEUVEN, bij de TolHaarlemmermeer, |C. DOEKE3; Spaarndam, C. HARTEN DORP Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuiden, J. J. T.TADEN; Beverwijk, H. JUNGERIEj, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentëu aan. Hei Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevot'em: He nacht in de herberg. Haarlemmer Halletjes CCLXJC1ÏI. Binnenen Builen'andsche berichten. Varia. Adverlenti'én enz. Officiëele Berichten. Onttrekking van grond aan den open baren dienst. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld aan den openbaren dienst te onttrekken: een gedeelte gemeente grond aan de Gedempte Raamgracht, gelegen vóór het perceel no. 18 aldaar en langs den zijge?el van het perceel Wolstraat no. 1. De betrekkelijke stukken, zijn met ingang van heden gedurende acht dagen ter plaatselijke Secretarie (afd. Algemeene Zaken) ter inzage van een ieder nedergelegd. Haarlem, 20 Febr. 1896 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. O. DE KANTER W. B., de Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Oïersicbt. Donderdag kwam de Fransche Kamer weer bijeen. De vergaderzaal was dicht bezet De voorzitter, de heer Briest n deelde mede. dat de heer Chaud6y da regeering wilde interpei- keren over de tegenstrijdige verkia- ringeD, welke zijn afgelegd door den minister van justitie. De heer Bourgeois, minister-pre si- dent, verlangde, dat deze interpellatie onmiddellijk in discussie zou worden gebracht. De heer Chaudey verdedigde zich tegen het verwijt, üafc hij voor partij belangen opkwam. Hij wees daarna op de tegenspraak in de verklaringen van den beer Ricard. Hier gold het niet, verklaarde hij, de algemeene politiek der regeering, maar ooi te weten of ds minister politiek heeft gemengd in de justitie. De spreker deed daarna lezing van de documen ten. welke dit moeten bewijzen. (Toe juiching van bet Centrum). De heer' Ricard stelde de vraag cf het niet zijn plicht was het oog to houden op de wijze, waarop de in structie in de zaak der Zuiderspoor- wegmaatschippij werd gevoerd. De 'echter Rem pier heeft niet aan zijn opdracht voldaan. De minister ver klaarde, zich niet te willen verschui len achter de algemeene politiek der regeering, welke hierbij niet in het spel is. (Toejuiching links, protest in het Centrum). De heer Ricard legde den rechter Rempler ien laste, dat hij de instructie langzaam en onbedachtzaam had ge leid. Spreker vroeg een motie van ver trouwen, want hij zal zijn plicht doen, niettegenstaande de opposi1 ie, welker doel hij kent. Men heeft het gemunt: op de_regeering, die een wetsontwerp) heeft ingediend, waarbij senatoren en I afgevaardigden worden uitgesloten van financieele syndicaten. (De linkerzijde brengt den minister een ovatie.) De heer Barthou verweet den heer Ricard, dat hij den heer Le Poitevin met een bepaald doel als plaatsver vanger van den heer Rempler heeft benoemd. Door het tusschenbeiden bomen van den heer Ricard is de waardigheid der justitie verlaagd. De heer Brisson, voorzitter, protes teerde tegen de woorden van den heer Barthou. De heer Ribot herinnerde, dat hij de vervolging in de quaestie der Zuid- Afrikaansche spoorwegmaatschappij heeft bevolen. De instructie eindigde met een niet-ontvankelijk verklaren. De personen, die in deze zaak be trokken waren, kunnen niet zonder nienw requisitoir het voorwerp zijn van nieuwe vervolgingen. De heer Rempler had niet van de instructie ontheven moeten worden, doch in deze quaestie is de algemeene po lities der regeerinff gemengd. Da minister president, de heer Bour geois, verweet hun, die de interpel latie indienden, hun heftigheid tegen den heer Ricard, met wien het ka binet zich solidair heett verklaard. Hij wilde de quaestie niet brengen op het terrein der algemeene politiek, maar wanneer de Kaaier vertrouwen stelt in den heer Rioard, bew .st zij het aneche kabinet rechtvaardigheid. Hij kwam er tggen op, dat hij iets had gedaan om het conflict met den Senaat te verergeren en hij zal aan het bewind blijven, zoolang de Kamer hem haar vertrouwen schenkt. De heer S >rrien stelde daarna een motie voor, ter bevestiging van die van 13 Febr. ji., waarbij vertrouwen in het kabinet wordt betuigd. Da prioriteit der motie, door den heer Sarrien ge vraagd, werd aangenomen met 288 tegen 238 stemmen applaus van links'). De motie van den heer Sarrien werd vervolgens aangenomen met 309 tegen 185 stemmen. Na de stemming verzochten de ge matigde republikeinen, dat de Kamer zich eveneens zou uitspreken over het voprstel-Larerre, waarin leedwezen wordt betuigd, dat de minister van justitie in de in gang zijnde instructie tusecbenbeide is gekomen. Deze motie werd verworpen met 279 tegen 234 stemmen. Lte Kamer bepaalde op voorstel van den heer Doumer op Dinsdag de be- Eoeming der begrootings-oommissie voor 1897. De zitting werd daarna gesloten. In deze zitting schijnt nog een incident te hebben piaals gehad tus- schen Bourgeois en Poincaié, zooda nig dat een duel er het gevolg van kon zijn. Reuter Beint ten minste dat de getuigen van Bourgeois en Poin- caré tot het besluit zijn gekomen, na lezing van het officieele verda der zitting, dat het incident tusschen beiden geen gevolgen kon hebben. Wat nu de.arioa de aanleiding was werdt niet gemeld. Donderdag vierdede duitsche Bonds raad feest ter herinnering aan het 25 jarig bestaan van het duitsche1 rijk. Ter gelegenheid daarvan wijdde! de rijkskanselier, prins von Ho hen L he, j een dronk aan den keizer, de duitsche vorsten en de vrije steden. Ik weet wel, spiak von Hohenlohe daarbij o.a., dat op de plaats waar ik nu sta een andere, betere en groo- tere man :r;oest staan, in wien bet Duitsche volk, haast den grooten kei zer Wilhelm, den grondlegger van zijne eenheid ziet. Aan den maaltijd van den Provin cialen Landdag heeft de Keizer den op hem ingestelden toost met eene opgewekte toespraak beantwoord. Hij heiinnerde aan zijn bezoek aan het slacht^eld bij Metz, waarbij hij met vochtig oog de dankbaarheid prees van de regimenten die daar leveD, aan hunnen koning verknochthij schilderde het heerlijke feest te Kiel vau de opening van het kanaal, en hij spoorde aan om het geheiligd aandenken aan keizer Wilhelm, aan wiens vertrouwen op God Duitech- land alles te danken heeft, te verde digen tegen een iegelijk. Hij herdacht de Duitsche vrouwen en meisjes, die vol blijmoedigheid de hunnen hebben afgestaan aan het vaderland. De keizer eindigde met opnieuw aan te sporen tot het voor oogen. blijven houden van Keizer Wilhelm's arbeid voor het heil des vaderlands. In den Rijksdag is Donderdag de buitengewone begrooting van oorlog in haar geheel aangenomen overeen komstig de voorstellen der cotnr r '''V. ri Bij de behandeling van ek póst voor bet bouwen van eene kazerne aan den Kupfergraben, alhier, betoog den de sociaal-democraten on de vrij zinnigen, dat het openhouden van een- stuk grond, hetwelk goede waarde heelt en veel beter zou kunnen die nen om er gebouwen op te zetten voor wetenschappelijk ondeiwijs, ge schied is in verband met den wensch om, des n'oodig, het in de nabijheid staande koninklijke paleis te bescher men. Ds begrootingspost werd aan genomen, maar alle sociaal-democra ten en vrijzinnigen stemden tegen. In het engelsche Lagerhuis heeft Balfour Donderdag zijn voorstel toe gelicht, strekkend om de reglementen van het Haia betreffende de beraad slaging over de staatsbegrooting te wgzigea, waarna de verdere beraadsla ging over dit onderwerp verdaagd is tot Maandag. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de reglementen volgens welke het vee dat ingevoerd wordt, geslacht moet worden in de haven van ontscheping, blijvend van kracht worden verklaard. Dit ontwerp is door het Huis in eerste lezing goedgekeurd. In eerste lezing is het wetsontwerp aangenomen, strekkend om den aan- j leg 10 bevorderen van spoorwegen met licht materieel. Ritchie verklaarde dat dit ontwerp in het bijzonder tea doel heeft, de plaatselijke overheden te machtigen om spoorwegen aan te leggen en te exploiteeren, en dat de regeerïng 1,000,000 sal toestaan om die overheden te steunen door middel van voorschotten, terwijl zelfs voer arme districten het geld ten geschenke zal worden gegeven. De regearing hoopt, dat aidub het vervoer gemak kelijker zal worden gemaakt v-.n de producten van landbouw en visecherij. Volgens berichten aan de Times gaat Rusland steeds voort met ver sterkingen naar Oost-Siberië te zen den. Uit Odessa is de O/jol vertrokken met 1500 soldaten en Wladiwostock tot bestemming. O/er veertien dagen vertrekt een tweede kruiser met ver sterkingen. Te Rome is weer eene dépèshe van generaal Baratieri via Massowah ont vangen, behelzende dat majoor Wallis den post Alequa bezet heeft om de karavanen te beschermen. Bij de ge vechten bij Seeta en Alequa beliepen do verliezen der Italianen 50 dooden en evenveel gewonden; van den vij and ^sneuvelden twee onderchels en een dertigtal manschappen. In het Sjoaaneche kamp valt geenerlei be weging waar te nemen. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 21 Februari. Naar wij vernomen begeeft de heer Jaap Eden, die zich Donderdag, na zijn terugkeer uit St, Petersburg, hier ter stede bevond, zich o»er twee weken naar Parijs om daar te worden opge nomen onder het puikje der beroemde beroeps-wielrenners. Omtrent de wedstrijden om het wereldkampioenschap op de schaats te St. Petersburg vernamen wij nog, hetgeen ook reeds gooleken is uit (ie vorige berichten, dat de bewoners der ruBsische hoofdstad weinig belangstel ling boesteren voor hardrijden. De kranige overwinnaar werd wel toege juicht, maar van spontane geestdrift was geen sprake bij het niet talrijke publiek. Na afloop van den wedstrijd nam Eden deel aan een feestdiner, waaraan ter eere zijner overwinning het nederiandsche volkslied werd gespeeld, terwijl op de spijslijst de namen Holland en Haarlem voor kwamen. Weer een tachtigjarige! Voor eenige dagen nog vermeldden wij dat de heer G. de LugtzijnSOen verjaardag had gevierd, en weer heb- Den wij eenzelfde feit te vermelden ten opzichte van een onzer stadge- no..ten, den heer F. C. Misset, uit wiens leven wij dezer dagen een en ander mededeelden. Ook hij ontving Donderdag vele blijken van belangstelling. Vrienden en oud collega's bezochten hem per soonlijk, of zoo zij verhinderd waren, zonden hem kaartjes, brieven en bloe men. Zijn oud-chef, de gemeente ontvanger J. C. Gerlings, met wien de jubilaris j.iren lang samen gewerkt had, bracht had, persoonlijk zijne har telijke gelukwenschen t.rwijl de heer P. Piepenbrink, havenmeester,hem een vereerend schrijven zond. Da jabilaris dien zooals men weet, in het najaar van 1895 een ongeluk in den dienst overkwam, waardoor hij niet meer zoo goel ais vroeger kan loopen, mag zich nog ia een bloeiende gezondheid verheugen en is een kras oudje, alleen „de doofoeid," zeide hij j totoazen verslaggever, „hindert inij het j meest, daar draag ik veel la-t van." j Moge het don jubilaris nog vele jaren vergund zijn, zijn geboortefeest! te vieren. Zaterdagavond om halfacht zal in' de bovenzaal van Café Brinkmann de heer Dr. Blok van Rotterdam voor de afd. Haarlem van den Bond van Neder), onderwijzers optreden met het onderwerp Schoolartsen. Dit on derwerp zal zeker om zijne belang rijkheid niet alleen alle onderwijzers, maar ook veel schoolautoriteiten en geneeskundigen trekken. Donderdagavond omstreeks 10 uur werd door den meesterknecht der firma Van Diesen en Kerrebijn, die, nadat het personeel te 9 uur de fa briek verlaat, op dezen tijd in de ge heele inrichting nog esns de rondte doet, brand ontdekt in het pakhuis in de Lange Annastraat 10. Dadelijk waar schuwde hij zijn patroon, den heer Kerrebijn, die toevallig aanwezig was en die daarop om hulp telefoneerde. De slangenwagen der politie, die het eerst kwam, werd nadat spuit 10 op het terrein kwam, door de spuitgasten van deze bediend. De brand waB met 2 slangen op de water leiding, te circa 10V< uur gebluacht, terwijl de schade, daar slechts eenige kisten met glas zijn verbrand, onaan zienlijk is. Men vermoedt, dat de brand tuseohen twee kisten met glas is aangekomen, do oorzaak is echter onbekend. Naar wij vernemen droegen Den- derdagavond de pijpgasten van spuit 10 pakken van blauw laken met koperen knoopen, waarop net wapen van Haarlem, in den geest, zooals deze pakken ook door de Ameterdasi- eehe Landweermannen worden gedra gen, welke kleediDg eenige weken gele den op koeten vsn de gemeente is ver schaft. Marktbericht Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 6 Febr. 1896. Roode wintertarwe fO.—a f0. Jarige tarwe fO.a f0.— Witte tarwe f5.40 a f6,—, Zomer ristarwe fO.— a fO.—Rogge f3.75 a f4.—, Haver f5.35 a f5.75, Duivenboouen f 5.35 a f 5.60, Paardenboonen f 4 50 a f4.80, Bruine boonen f0.a fO.Groene erwten f0.afO. Kanariezaad f-5.a f5.50, Kar wei zaad f0.a f0.inclusief. Che- valiergerst f0.a f 0,—Wintergerst f0.a fO.—Zomergerst f0.a fO.— invaliditeit (zoowel voor ziekte als ongelukken). Voorzitterfis dr. Mijnlieff te BreukeleD, secretaris dr. Eadtz te Schiedam en penningmeester dr. Krol te Haarlem. Taalfonds. Uit Petersburg ontying dezer dagen het Taalfonds een gift van ongeveer 13-500 van verschillende Hollandera en de Hollandsche gemeente aldaar. Kometen In de vroege morgenuren zijn twee kometen te zien. Vooreerst de in November door Perrine ontdekte ko meet, die twee maanden lang in het zuidelijk halfrond gezworven heeft en nu den 13a Febr. te Kiel waargeno men is op 19 u. 45 m. rechte klim ming en 2° 23' declinatie zij be weegt zich langzaam naar het noor den. In de tweede plaats een door Lamp te Kiel ontdekte komeet, hare plaats werd aan de sterrewacht alhier den 17n Febr. te 17 u. 15 min. 3 bepaald op 19 u. 45 m. 20 s. 5 rechte klim ming en pl. 5° 39' 26" declinatie. Deze komeet b-zit een kern van de grootte 9,5, maar geen staarthare dagelijksche beweging is pl. 5 m. 20 6. in r. k)., pl. 3° 21' in declinatie. Beide hemellichamen bevinden zich in het sterrenbeeld „De Arend" en komen niet vóór half vier op. (f7. D.) BINNENLAND, Tweede Kamer. De aideelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot verbeteiiog van het kanaal Gent—Ter Neuzen en tot onteigening voor den spoorweg van Rotterdam naar Zuid-Beijerland de heeren Conrad, F.irncombe Sanders, Heanequin, Micaiels en Van Dedem; over dat betreffende de grensverande- ring tusschen Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Soeterwoude de heeren Drucker, Bool, Donner, Borret en Rut gers vun Rozenburg: over dat tot. oprichting van Arbeidskamers de hee- ren De Savornin Lohman, Lely, Pyt- tersen, Tydeman en Heldt. Naar wij vernemen is opgericht eene onderlinge verzekering voor medici tegen de financieele gevolgen van Ben-Ali Boy. Wondere dingen worden verteld van Ber-Ali-Bey, den oosterschen goochelaar, die met zijn dochter Su- iamilh thans te Amsterdam vertoeft en or binnen enkele dagen vertoo ningen zal gever. Uit andere plaat sen waar bet tweetal is opgetreden, leest men slechts lof over de han digheid en de verbazingwekkende goochelkracht, die de beide Ooeter- liugen ten toon spreiden. Mag men de verhalen gelooven dan is er nog zelden zooiets gezien. Zoo verhaalt de Leeu.tv. Cl. Als een tweede Mozes werpt Sula- mith een staf op den grond, zij houdt eene „bezwering'', en de staf veran dert in een slangAli-Bey neemt op het tooneel zittend, met beide handen zoo maar even zijn hoofd van den romp en plaatst het op eene naast hem staande tafel, waarvan hij het na weinïgeoogenblikken weer op zijn natuurlijke plaats zet. En het slot van alles is de vertooning van de kleine, op een piëdestal rustende „levende buste" van Sulamitb, ge plaatst in een kolossaal étui op een drievoet. Waar de andere deelen van haar lichaam zijn gebleven Brongaa. Z oals reeds kortelijk werd gemeld is bij de firma Sluis en Groot te Enkhuizen onder leiding van den heer Lankelma van Purmerend een norton- wel geslagen, welke bron gas levert. Reeds op een diepte van 40 voet ver kreeg men gashoudend waterdaar met het water Yeel fijn loopzand op welde, boorde men vo.-rt tot op een diepte van 100 voet, waar waarschijn- Naar het engclsch van MAX PIEMBERTON. HOOFDSTUK V. Het schrijven van Martin Hall. 12) „Nu-dan, toen ik geen bericht kreeg noch van 't schip, coch van kapitein Black, verloor ik toch nog niet alle iioop. Toen ik een maand vrij had te houden, hield ik mij veel bezig met 't maken v-.n een lijst der juweelen en sieraden, welke de mannen en vrouwen der gezonken booten bezeten hadden. Hot was een armzalige op ïomming van armbanden, ringen, gespen, van allerlei [*at de eerste juwelier do beste verkoopt. Slechts één 'tuk was er, dat niet tot die categorie behoorde een groote doos met een fraai schilderstukje van Jean Pe- litot op 't deksel en verder kostbaar ingelegd. Dit was oen historisch stuk vermeld als toebehoord te hebben san Necker, den Franschen bankier; daarna was 'tver loren döor een handélaar uit Nieuw Yörk, toen hij 't meenam van Parijs naar Boston op 't stoomschip „Ca. talanii"; men vermoedde dat 't schip met man en muis vergaan was op de hoogte van Newfoundland, zestien dagen nadat 't naamlooze schip Spesia verlaten had. Ik teekende dit onbeteekenend feil op en dacht er niet meer aan, totdat ik verscheidene maanden daarna bericht kreeg, dat de man, dien ik zocht in Londen was; dat hij een Amerikaansch millionairwas, die een huis bezat aan de Hudsonrivierdat hij in vele steden veel invloed had en dat hij gewoon v<as naar Europa te gaan om edelgesteenten en schilderstukjes te koopen. Ik bewaarde die aanteekeningeu en spoedde ruij naar Engeland want ik bad eenigen tijd te Genua doorgebracht en nam kamers in 't hotel waar kapitein Black zijn intrek had genomen. Drie dagen later was ik vermomd, zooals gg mij gezien hebt, toen ik hem miniatuur portretten te koop aanbood. Binnen den tijd van een week wist ik, dat de verloren ge waande doos achter slot en grendel was geborgen ia zijn slaapkamer. „Ik kan u niet zeggen, hoezeer deze ontdekking mij in spanning bracht. Hier was dan inderdaad een twee de schakel. De man had in zijn bezit een historisch kistje, hetwelk een ieder verloren waande met het schip, waarvan niemand gered was. Hoe-blij was ik met'dit feit! Drie maanden bleef de man te Londen, gedurende drie maanden was de man geen dertig uur uit mijne oogon of uit mijne gedachten. Eiken dag raadpleegde ik de scheepsberichten, en ik maakte er aanteekeningen van, dat gedurende drie maanden, die hg aan wal was, er niets onbegrijpelijks voorviel. Dit feit was niet van belang ontbloot. Op geen enkele wijze kon ik den man in verband brengen met het naamlooze schip en tooh kende hij de bemanning; hij was de man in wiens be zit de juweelen zich bevonden; en wat vanme9rbelang was, zoolang hij aan wal was, gebeurden er geen zee rampen, die niet konden worden toegeschreven aau de gewone oorzaken. Mijne bekendheid met laatstgenoemde omstandigheid, hield mij aan hem gebonden, alsof er een geheimzinnige aantrekkingskracht van hem uitging. Mijn werk voor het Gouvernement gaf ik op en voort aan wijdde ik mij met h .rt en ziel aau de vervolging van den man. Ik volgde hem naar Parijs, naar St. Pe tersburg, door Frankrijk heen volgde ik zijn spoor naar Marseille, met drie van de schurken, die ik te Spezia gezien had, zag ik hem aan boord gaan van zijn jacht en binnen den tijd van een maand was zijn jacht te Cowes zonder hem terwijl een stoomboot van de Kaap bestemd voor Cadix en waarvan men wist, dat er munt specie aan boord was, spoorloos verdwenen wa?. „Toen was ik zeker, volkomen zeker van den ver- schrikkelijken droom, dien ik gedroomd had, toen wist ik, dat ik alleen met dien man en de bemanning een der 'Ètfi gen afgrijselijkste geheimen kende, welke de zee verbor- hield. ,Het slot mijner geschiedenis vermoedt gij reeds, niet waarOfschoon ik voor mijzelf vast overtuigd wa®, ontbrak er nog éerï schakel om den keten ook voor de wet tot een geheel te maken. Ik moest nog op een on weerlegbare wijze den man Black en het naamlooze schip met elkaar in verband brengentot nog toe had ik dit sleohts gedaan door gevolgtrekkingen. Gedurende verscheidene maanden slaagde ik niet in deze poging. Verleden jaar te Liverpool kreeg ik nog een ander kijkje in de zaak. Ik vernam, dat de man zich in die stad ophield, en daar dreef ik handel met hem in mijne oude vermommingmaar hij wa<= niet alleen de schelmachtige bemanning, waarmede gij nu kennis ge maakt hebt, vierde feest met hem en braste met hem op de dierlijke manier, waarvan gij getuige zgt ge weest. Gedurende een week lang hield ik de wacht, maar na verloop van dien tijd verloor ik hem uit 't oog. Toen hij weder in beschaafde kringen verscheen, was dit te Parijs, slechts twee dagen geleden, toen ik u verzocht mij te willen vergezellen. Gij woet, dat ik trachtte met hem uit te zeilen en uw instinct zegt u waarom. Indien ik na twee dagen in zijn gezelschap rondgedobberd te hebben, onweerlegbaar kon bewijzen, dat hij zijn jacht slechts als een voorwendsel gebruikte, indien ik kon bewijzen, dat wanneer hij in zijn jacht den haven uitzeilde en eenige mijlen in zee stak, hij opgepikt werd door 't naamlooze schip,dan was mijn keten gesmeed, mijn boek voltooid en bleef mij niets anders te doen over, dan de hulp van het Gouvernement in te roepen „Maar ik ben niet geslaagd en het werk, dat ik mij tot taak had gesteld, zal gedaan worden door anderen, maar voornamelijk door u, Mark Strong. Van de vallei des doods, van waar ik weldra terug zal blikken, zij 't dan ook op een leven, dat niets voltooide, spoor ik u daartoe aan, ik die mijn leven voor de zaak gegeven heb. Gij bezit jeugd, gij bezit geld voldoende voor de onderneming; en misschien zal 't u duidelijk worden, zooals 't mij duidelijk geworden was. dat de vinger Gods u het pad van dea plicht aanwijst. Ik heb 't leven ge leid van oen gewonen luistervinkmaar geloof mij, in dit werk heb ik de roepstem der menschel ij kheiJ ge voeld en ik hoopte, dat mocht ik 't werk voltooien, mijn

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1