Naar het Rbiad verneemt zal wel dra een commissie worden gevormd om giften in te zamelen voor de be hoeftige slachtoffers der ramp te Jo hannesburg. O )k het bureau der Nederiandech Zuid-Afrikaanecho Vereeniging te Am sterdam is bereid giften voor de slachtoffers der dynamiet-ontploffing in ontvangst te nemen en aan de re geering der Zuid-Afrikaanscue Repu bliek te doen toekomen. Vredebond. Door het algemeen bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vre debond is op 22 Febiuari uit naam van deze vereeniging de volgende door het „Comité pernament du bu reau de la Paix" te Bern voorgestelde motie aangenomen, waarvan kennis zal worden gegeven aan dat bureau en aan de in Nederland bestaande afdeelingen. „Het Algemeen Bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vrede bond verklaart zonder eenige voor behoud zijne adhaesie te schenken aan bet beginsel van internationale arbitrage. Het acht het tegenwoordig oogenblik geschikt om dit bij ver nieuwing te vertederen, en het noo- digt de burgers van alle beschaafde landen uit, hun zedelijken steun te schenken, door zich openlijk ten gun ste van dit beginsel te verklaren. Genoemd bestuur doet dit beroep op alleu, omdat het overtuigd is dat alleen de openbare meening, de machtigste van alle invloedrijke machthebbenden, in staat is de wet gevende vergaderingen en door deze de regeeringen, te bewegen het nieuwe tijdvak in te wijden van internatio nalen vrede, gegrondvest op eerbied voor de wet.'' Tien jaar geleden zegt De Tijdver trok de zxm van een in de Von Zessenstraat te Amsterdam wonende weduwe als koloniaal naar Indië. Hij was daar in dienst van het vaderland gestorvén op Weltevreden en stond volgens door het departement van Oorlog verstrekte informaties inde dijst der dooden opgeteekend als num mer 100.5. Vrijdagavond men verbeelde zich de ontsteltenis der moeder ontving zij met de laatste post van haren o vrerieden(!) zoon een brief waarin hij o.a. zijn pian te kennen gaf het vol gend jaar zijn moeder te komen be zoeken en wellicht bij haar te blijven. Zaterdag had te Amsterdam weder een van veel herrie vergezelde ge rechtelijke verkoop plaats, namelijk voor een perceel in de Wagenaarstraat wegens feuisechuld. Een veertigtal politieagenten waren noodig om de opdringende menigte te beletten den verkoop te doen mislukken. Ojk de commissaris van politie Van Raalte was aanwezig. Meu had de voorzorg genomen voor het huis eene kleine ruimte af te sluiten waarbinnen de deuiwaarder de veilconditiën voorlas en overigens plaats was vcor weinige menfchen. Wel protesteerde Reens tegen dezen maatregel en trachtte door geschreeuw en gefluit de verkooping te doen mislukken, doch zonder gevolg. Toen er voor f 60 verkocht was, staakte de deurwaarder zijn werk. Onder de omstanders werd ten behoeve van den g< executeerde eene collecte gehouden, die f30 opbracht. De bekende „Beschuitstoren", in het dorp Worm er (N. H.) [zal zeer spoedig onder den hamer des sloopers vallen. De Raad besloot, dit historisch monument voor amotie te verkcoperi. De pogingen der hoogge plaatste mannen aangewend om het bouwstuk te behouden, zijn niet met gunstigen uitslag bekroond geworden. Zaterdagnacht ruim 12 uur ontstond brand in het speelgoedmagazijn van den heer Eshuys te Wormerveer. In weinig tijds stond het gebouw met daarnaast gelegen winkel en woonhuis in lichtelaaie zoodat alleen gedacht kon worden aan behoud van de belenden de perceelen. Met groote inspanning mocht dit grootendeels gelukken. Van de stijfsel fabriek van den heer Jb. Duyvis is een gedeelte vernield. Behalve door de spuiten van War mer veer, werd ook door die van Wormer en Zaandijk hulp verleend. Tegen twee uren was men den brand meester, ofschoon nog tot in den morgen op de brandende houtm&sea'j gespoten moest worden. Pers Overzicht. Eén doel, twee wegen. De antirev. Nedei'lander wijst er in een artikel onder dit opschrift op, dat naar het haar dunkt, thans, alle par tijen éen doel hebben: verbetering van de maatschappelijke verhoudingen, meer bepaald die tuaschen werkgevers en werknemers en voorts, dat hoewel er verschil van beoordeeling van de bestaande toestanden bestaat, allen het toch hierin eens zijn, dat veel nog niet deugt, en dat, hoe dieper men in de bestaande toestanden doordringt, hoe duidelijker het blijkt, dat er nog oneindig veel te doen overblijft. Men kan dus, meent het blad, gezamenlijk aan het werk tijgen. Maar tweewegen zijn er ter bereiking van het doel. De weg, dien de Nederl. niet alleen den besten, maar ook den eenigen noemt, iB die van „gestadige ontwik keling van het bestaande." „De tegenwoordige economische toe stand moet niet omvergeworpen, maar op verstandige wijze ontwikkeld wor den. En dat kan, mits men gebruik m.-xke van zijn rechten. „De vrijheid van contracteeren blijve ten volle gehandhaafd. Er zijn bedrij ven, die om redenen van algemeen belang, bv. de openbare gezondheid, alleen door of onder streng toezicht van de Overheid moge worden uitge oefend. Maar van verreweg de meeste kan dat niet worden gezegd. Voor deze blijve de volledige vrijheid gehand haafd." Dan merkt de Nederl. op, dat van de vrijheid van vereeniging en samen werking nog niet altijd op verstandige wijze gebruik gemaakt wordt en dat wordt dit wel gedaan, van lieverlede het arbeidscontract in alle vakken zoo geregeld kan woiden, dat de arbeider het hem billijk toekomende loon ont vangt, in verhouding van hetgeen de zaak waard is, zoo dat hij zelf in staat wordt gesteld het noodige te besparen voor den kwaden of den ouden dag en dat er ook gezorgd kan worden, dat niet noodeloos de kracht van den werkman verbruikt wordt, dat het gezin behouden blijft, dat ook voor voorziening in de geestelijke behoeften de noodige tijd beschikbaar wordt gesteld. Bij dit alles is echter leiding noodig, maar volgens de Nederl. geen leiding van politici, advocaten, predikanten enz., maar van hen, die in den arbeid groot gebracht, het vak door en door kennen en mannen van begaafdheid zijn. „Op die wijze verkrijgt men weer een volk", zegt het blad, „dat zich zelf weet te helpeD, zich zelf ook weet te regeeren, en in echt democratischen zin wordt ontwikkeld. „En zoo zal ten slotte de juiste verdeeling van het arbeidsproduct ook een juiste, rechtvaardige verdeeling van den rykdom bevorderen, door aan ieder het zijne te geven, en de consu- inenten te dwingen óf niet te „consu- meeren", öf de verdienste naar bil lijkheid te beloonen. De publieke li chamen, die werken laten uit/oeren, zullen niet krachtens hun overheids macht willekeurig een loon vaststel len, om dat te kloppen uit de zakken der burgers, maar zull6n bij de bepa ling er van zich houden aai bet gewone loon, dat in vrijwillige, vrije onderhandeling tuaschen belangheb benden is va8tgestell." Hierna bespreekt de Nederl. den anderen weg, dien men kan opgaari, die hierin bestaat, dat men begint met de groote massa op te ruien tegen allen, die meer bezitten, dan zij zelve en dezen meer dan aan ande ren mammondienst ten laste legt, waarop vervolgens tal van wereld beroemde systemen worden uiige- drukt, waarvan „betere verdeeling van den rijkdom" en „een menschwaardig bestaan" schering en inslag r- aken. Als hoofdbeginsel zal gelden, dat niet de consumenten, maar de rijken het gelag hebben te betalen, terwijl alles zal aankomen op het bezit van de poltieke macht. „Allereerst dus wordt geheel de arbeidersstand ingelijfd bij de politiek," zegt het blad, „en, met het oog op de stemmen massa, door alle partijen gevleid en getrokken met de heerlijk ste beloften. „Voorts zal wel geredekaveld worden over solidariteit en menscnenmin en al .ruïsme, waarbij evenwel uit het oog wordt verloren, dat, bij verschil van belang en inzicht, van het gevoel van solidariteit en van altruïsme gewoon lijk al heel weinig te bespreken valt." Ten laatste vestigt de Nederl. er de aandacht op, dat bij dit alles op den voorgrond staat, dat geheel het volk eiemgerechtigd is en zich onophoude lijk moet toeleggen op de politiek. De leiding blijft natuurlijk bij de politici van beroep; maar het volk mag meepraten en wandelen naar de stembus, niet om over maatregelen te beslissen, maar om tusschen de poli tieke leiders te kiezen. Personeel. Aan het Haagsche Dagblad wil het voorkomen, dat de [Minister in zijn nota van wijzigingen betrekkelijk het nieuwe Personeel, de zwakheid van zijn voorstel duidelijk bewezen heeft. Hoewel een niet onbelangrijk offer aan zijn vroegere overtuigiog bren gende in zake de haardsteden, heeft hij, meent het Dagbl., den tegenstand tegen dien grondslag toch niet ge broken. Het blijft altijd gebrekkig werk, en de middenstand zal niet worden ontlast in verhouding als deze door andere heffingen werd bezwaard. Ook zal de opbrengst nog sterker afnemen, nu ook de heffing op de rijwielen als element voor het Perso neel in gevaar komt. Daarentegen zou bij het Dagbl. geen bezwaar bestaan als de Minister af doende compensatie voor dat verlies en tevens voor de hulp, aan de ge meenten te verleenen, wilde zoeken in Tariefsverhooging. Waar reeds een verbeterde heffing van de invoerrechten zoo groot voorde 1 aan de schatkist oplevert, welk ver blijdend resultaat zou dan niet een matige verhooging der rechten en de wederinvoering van enkele andere invoerrecten opleveren, zegt het Dagbl. 's Ministers nader voorstel zal niet beletten, dat ingrijpende amendemen ten blijven gehandhaafd en nieuwe nog worden voorgesteld, en in dezen stand van zaken acht het Dagbl. het beter om de bestaande wet op 't Personeel in hoofdzaak te handhaven en slechts eenige in het oog vallende misstanden uit haar weg te ruimen. Daarentegen voelt het blad steeds meer voor het denkbeeld, om de ver mogensbelasting en de bedrijfsbelas ting op te doeken en er een inkom stenbelasting voor in de plaats te stellen. Tegen die laatste heffing heeft het blad zich steeds verzet; en ook nu ia het er in beginsel geen voorstander van. Maar hetgeen men o ns instede van den Incometax op den hals echoot, acht het nog oneindig afkeu renswaardiger dan een inkomstenbe lasting. Letteren en Knust. Ambroise Thomas. Zaterdagmiddag is Ambroise Tho mas te Parijs begraven. Na de inze gening van het lijk, dat in een rouwkamer van [het conservatoire te Parijs was neergelegd, hield Bour- gault-Ducoudray, hoogleeraar in de muziekgeschiedenis, een korte toe spraak, een laatste vaarwel zeggend, namens ambtgenooten en leerlingen van het Conservatoire, aan den ge wezen directeur, üen geliefden meester, den vader, gelijk hij Thomas noemde, die voor allen de zorgen had gehad als voor kinderen. Daarop zette de stoet zich in be weging naar de kerk der Heilige Drieëenheid, langs welken weg een groote menigte belangstellenden ge schaard stond. De stoet was zeer lang en daarin zag men de vertegen woordigers van president Faure, den minister-president Bourgeois, verte genwoordigers van de andere ministers, al de leden van de academie van Sc'noone Kunsten, het bestuur van het Conservatoire, vele artisten, afge vaardigden van de stad Metz, verte genwoordigers van kunstinstelingen in Parij s en elders, T wee wagens, opgevuld met kransen en bloemen, reden aan den lijkwagen vooraf. Onder de slip- pendragers waren Massenet, Bonnat, CarvalhOjde senator Mé dères,Théodore Dubois, lid van het InBtituut. De lijkdienst in de kerk heeft een uur geduurd; het orkest voerde een toepasselijk programma uit, koren zongen treurzangen. De weduwe van Thomas woonde deze plechtigheid bij. Op het kerkhof bij Montmartre is door verschillende redenaars eere en hulde gebracht aan de nagedachtenis van den oudsten van Frankrijk's groote toonkunhonaars. Wat Fransche schrijvers verdienen. De Revue Encyclopcdique heeft nauwkeurige onderzoekingen ingesteld om te weten te komeD, welke in komsten de tegenwoordige schrijvers van hun werken trekken, en is tot verbazenwekkende cijfers gekomen. Richebourg heeft in 25 jaar met zijn pen anderhalt millioen verdiend. De Montépin schat dat éen regel hem 7 iranc moet opbrengen en het Petit Journal betaalt dezen volksschrijver soms een roman met 50000 franc. Jules Mary, die gewoonlijk een franc per regel Kreeg voor zijn avonturen romans, daalde tot een halven Iranc nu hij zede-romans schrijitmen ziet het betere genre wordt niet altijd beter betaald. Volgens het Journal des Goncourta bekende Daudet zeifin 1894, dat hij 120,000 tranes per jaar maakte. Zola moet jaarlijks meer dan 200.000 frs. verdienende Revue En- cyclopédique schat zijn inkomsten voor 1896 op 288.500 trs. en welvoor Romeals feuilleton in Le Journal als boek plus de vertaalrechten samen frs. 180,000, gerekend maar het ge middelde der laatste v„f romans verkoop van vroegere werken frs. 39,500; geïllustreerde uitgaven frs. 15,000tooneel 4000 frs.artikelen in den Figaro 50,000 francs. Dat deze cijfers juist zijn, durft de Revue En- cyclopêdique zeil niet verzekeren. In de pluat8 van wijlen lord Leigh- ton is sir John Millaia benoemd tot voorzitter der „Royal Academy,'. Deze bem eming werd verwacht. Millais, die nu 66 jaar is, staat onder de Engelsche schilders zeer hoog aangeschreven als historie- genre- en portretschilder. Vooral zijn portretten van lord Shattesbuiy, kardinaal New man, John Bright eii Gladstone zijn beroemd. Een portret van den schilder zelf is geplaatst in het beroemde Uffizii-museum te Florence. Ook vee! bekende, door reproducties overal verspreide kinderportretjes heeft Mil lais geschilderd. Millais behoorde in zijn jeugd tot de Pre Raphaelieten. Gemengd Nieuws Prins De Looz-Corswarem, de adel lijke oplichter, is door de rechtbank te Brussel vrijgesproken, op grond dat hij lijdende is aan hoogmoeds waanzin en niet toerekenbaar is. Madame Théaard. Een onzer goede bekenden, madame Thénard, heett dezer dagen de gebeele opbrengst verloren van al de moeite die zij zioh de laatste zeventien jaar op vele, lange tournées en bij hare lessen heeft gegeven. Te Cannes heelt men haar bij de bataille de fleurs een portefeuille ontstelen, waarin al hare spiarpenningen waren, effecten een waarde vertegenwoordigende van 1300 franc* rente en eenige bank biljetten. Een der daderessen is ge vat, de andere is gevlogen en met haar het geld. Madame Thénard iB haar spaarpenningen kwijt. Wanneer zy nu weer eens hier komt, zal haar succes zeker nog veel grooter zijn dan tot nn toe. Want de dappere vrouw heeft de moed niet opgegeven „Je reprocherai, voili tout", beeft zij aan een harer vrienden geschreven. Ebld. De grondverschuiving bij Nimes is nog altijd niet tot staan gekomen. Donderdag is weer een groote rots massa op den spoorweg gevallen de weg moet telkens hersteld worden en de treinen van de Ce vennes'ij n gaan langs een omweg. Oude munten. Omtrent de bij Nieder-Rentgen aan de Römerstrasse in Duitschland ont dekte munten wordt nog het volgen de meegedeeld. Er zijn uitsluitend zilveren munten gevonden, die in een erooten aarden pot lagen. Deze pot is ongelukkig by het uitgraven ge broken, zoodat men zijn oorspronke- lijken vorm slechts gedeeltelijk kon bepalen. De geldstukken werden in een leemgroeve aangetroffen en vul den een geheelen eohepel. Zij wogen meer dan 50 kilogram. Elk stukje heeft zoowat de grootte en de dikte van een Duilsch 10 pfenningstuk en het is niet volkomen rond, omdat vroeger de munten niet geslagen, maar uit platen geperst werde-n. Op den eenen kunt prijkt duidelijk het gekroonde hoofd van Diocletianus en kan men ook zeer goed het om schrift lezen, terwijl de keerzijde een krijgsman met speer en drietand vertoont. Het lijdt geen twijfel, of men heeft hier te doen met een oor logskas der Romeinen, die ongeveer in 300 n. C. op een krijgstocht in Gallië den pot begroeven. Ook zijn er nog andere munten in de nabij heid gevonden. Een groot drel van de munten is naar het museum van oudheden te Metz overgebracht. De waarde aan zilver is niet belangrijk. Uit Da vos PJatz deelt men aan de Arnh. Ct. mede, dat het aldaar in de laatste weken het prachtigste weer van de wereld ie», en de zon des mid dags reeds zoo warm, dat men op het terras niet zonder scherm kan zitten. Uit Madrid wordt gemeld, dat een groot aantal personen in hechtenis is genomen onder verdenking van medeplichtig aan den aanslag inden tuin van het koninklijk pale.a. Volgens een telegram uit Athene is de Duitsche vice-consul te Zante Vrijdag door twee personea aange rand, gewond en van een groote som gelds beroofd. Daar andere personen de beide roovers herkend hebben, gelooft men dat het aan de krachtige maatregelen der autoriteiten zal ge lukken, hen Bpoedig te arreateeren, De ontploffing te Johannes burg. De verwoesting, te Vredendorp aangericht door de dynamietontplof- fing, seint de Tï/nes-correspondent te J ohannesburg, is veel erger dan men eerst dacht. Telkens worden nog ge kwetsten en dooden onder de puin- hoopen gevouden. Toen het bericht afgezonden werd, had^men 50 lijken gevondeD. Vele slachtoffers zijn afschuwelijk verminkt, de grond is bedekt met overblijfselen van menschelijke licha men, meest Kaffers. Vijf kleine jon gens verdronken in een vijver, waar zij baadden op het tijdstip der ont ploffing. Behalve 'de ingestorte hui zen zijn veel woningen door brand vernield. Een dag na de ontploffing werd nog een kind van zes maanden levend onder de puin gevonden. De begrafenis van een aantal der eerste slachtoffers had Donderdagmid dag plaats; er waren twintig kisten eenige ge/uid met onherkenbare overblijfselen. Een muziekcorps ging treurmarsehen spelend, voor den stoet uit. In den omtrek is de aangerichte schade ook vrij groot. Te Fordsburg werd het dak van de kerk afgerukt. Te Johannesburg zijn niet alleen haast alle ruiten gesprongen er moe ten ook verscheidene gevels gestut worden, daar ze dreigden om te val len. De stad zegt de correspondent, ziet er uit, alsof ze in opstand ge weest was. Vredenburg was een zeer onge zonde wijk, 's zomers bijne een moe ras, een brandpunt van allerlei ziek ten. Het stond ook als „the Malay camp" bekend. Bohalve Maleiers, Kaffers en Chineezen, woonden er Boeren, die te arm waren om een huis te bewonen, en van allerlei ma teriaal hutten hadden opgetrokken. Kruger heeft het voorzitterschap der Commissie voor hulpbetoon aan genomen met een, in Wanderers' Athletic Club gehouden toespraak, waarin hij de menschlievende hou ding der Johanne3burgers ten zeerste prees. Uit Kaapstad wordt aan de Times bericht, dat de regeering der Boeten 25000 pond sterling heeft beschik baar gesteld ten behoeve van de slachtoffers van de rampverder gaf de Ned,. Afr. spoorweg-maatschappij 10,000 p. s., de Dynamietmaatschap- pij 5000 p. 8. Nader is gebleken dat 55 dynamietkisten op de spoorwagens waren geladen en 90 detcnatorkisten; deze ontploften. De voorschriften der Ned. spoorwegmaatschappij blijken op vele punten geschonden te zijn. Een brandend ontplofbaar stuk :'&v het magazijn der Dynamiet-ma, 1 schappij in de nabijheid der etl. wasrin 400 tonnen met dynanjlg geborgen waren, doorgedrongen, v lukkig zonder schade aan te richt] cl De regeering zal tot verplaatsing a d dit magazijn verderop last geven.] o Jamesons troep. 8 Het stoomschip Ear leche-Castle A Q het meerendeel van dr. JamesoL troepen aan boord, is Zondagmorgz te Plymouth aaugekomen. Behalve]0 autoriteiten werd niemand aan bod toegelaten er heerachte groote opij-, wondenbeid. Politie en militairen dqv dienst in de dokken om de orde] bewaren. Later wordt nog geseindDe p sor.en, die totj den troep van Jameson hebben behoord, zijn extra-trein naar hunne haardstee teruggekeerd. Zij verklaren, dat Boeren in de gevechten bij Kruge dorp 280 personen hebben verlor) De soldaten van dr. Jameson z des avonds te Londen aangekomi Niettegenstaande de pogingen om aankomst geheim te houden, sto een groote menigte te wachten vo het station, waarin niemand we toegelaten. Bij het verlaten van 1 station juichte de "menigte de rua£ schappen toe, welke toejuichingen n geestdrilt werden beantwoord. Het transportschip Victoriadat JameBon en de andere officieren a boord heeft, werd hedenochtend vi^ wacht. j e Te Keulen heeft een rat een ki; i van 3i maand verschrikkelijk gets ten en aan het gezichtje geknaai Daar de moeder zwaar ziek was, men het kind in een kamer afzo derlij k gelegd. Tegenover de kam van de móóier woonde een man, d zich bezighield met het dresseerc van Amerikaansche ratten. Eendeza beesten was ia de kamer gekom A waar het kind lag. e Toen op het geschreeuw van g kleine iemacd binnenkwam, zag 1c tot zijn schrik, dat een groote rï aan den neus van het bind knaagde Het dier had het kind bijna een gc heel oor, een groot stuk van dis neus, een stuk van het voorhoof een stuk van de wang en bijna eit geheelen duim afgeknaagd. Het kiit is daarop naar het gasthuis gebracls De eigenaar van de ratten is terve^ antwoording geroepen. De Italianen in Oost-Afrik! Generaal Baratieri heett naar Mae sowah geseind, dat de telegrafisch verbinding met Adigrat ongestooiJ is en dat Maimarat door een sterke Italiaansche troepenmacht wordt b e zet. De vijand heeft zich niet ve plaatst. Het geheele verlies in de gevechte 1 bij Secta en Alequa wordt nu doo^ Baratieri aldus opgegeven97 gesneu* veld, 30 gewond, 40 gevangen gent men. Ook de verliezen der Sjoane moeten echter aanzienlijk ge wee; zijn, 50 lijken van Ab98syniëra we den gevondeD. Sedert 21 December zijn 23,34!f soldaten en 4000 muilezels met besten^ ming naar Eritrea het Suez-kanaa1 gepasseerd. Hot Colt-kanon. De bekende Maxim-kanonnen heb] ben een mededinger gekregen, iij vuursnelheid. Door de Colt firearnq Company te Hartford in Connecticut is een nieuw kanon uitgevonden, da weldra naast de Gatlings, de Nor^ dentelts ea de Maxims als het Colth kanon zal bekend zijn. Evenals het Maxim-kanon is bel Colt-kanon een snelvuurkanon waarbj een deel van de kracht, die bij hel eerste schot ontwikkeld is, gebruik wordt om het kanon te herladen ei( daar deze herlading zoo lang plaat?] heeft als er patronen-voorraad in hei] kanon aanwezig is, kan het vureE; geruimen tijd achtereen zonder opont houd worden voortgezet. Bij de Maxim-kanonnen heeft d automatische herlading plaats tijden het reeul, den terugloop. Wanneer he kanon na het schot terugloopt, word van die beweging gebruik gemaak om een toestel in werking te brengen dat de ledige patroonhuls uit dl kamer doet verdwijnen en daarin nieuwe patroon brengt. Bij het Colt-kanon wordt hiervoo gebruik gemaakt van een kleine ooe „Neen ik heb haar pas om diie uur op de post ge daan," antwoordde Roderick, nog altijd in peinzende stemming. „Wie deedt gij op de post?" zei ik verontwaardigd. „Wel, de oude Belle natuurlijk. Ik zond haar weg, opdat wij geen last van haar zouden hebben." „O, antwoordde ik," ik dacht aan Mary, niet aan je hond. „Dat doet gij altijd," zeide. „maar onder ons gezegd, ik ben blij, dat zij weg is. Ik dacht dat er soms een standje zou zijn, en in dat geval zijn meisjes altijd in den weg. Vindt gij ook niet? Neen natuurlijk gij niet." Ik dacht er niet zoo over, en dat gaf ik ook niet voor. Mary "was een kind; daar was geen twijfel aan; maar toen ik al mijn moed verzamelde voor deze onderneming, dacht ik er aan hoezeer die lieve oogen mij z;uden heb ben aangemoedigd en hoe lief die lach geklonken zou hebben op den Atlantischen Oceaan. Maar kom dit maakt geen deel uit van 't verhaal. Met den trein van negen uur zouden wij naar Ply mouth gaan en wij hadden niet veel tijd te verliezen. Zoodra wij gedineerd hadden, ging ik naar boven om mijne benoodigdheden bij elkaar te zoekenik dacht dat 't niet meer dan vijf minuten zou duren maar tot mijne groote verbazing vond ik alles Jt onderste boven fekeerd door iemand, die er voor mij was geweest. Mijn offer lag omgekeerd mijn schrijfcassette was openge broken en de waarde was er uitgehaald; mijn dagboek lag verscheurd, mijne kleeren lagen hier en daar ver strooid. Eerst dacht ik, dat een gewone hoteldief hier bezig was geweest; maar ik ondervond een schok groo ter dan ik gevoeld had sedert Martin Hali's dood, toen ik naar zijn geschrift zoekende vond, dat het verhaal zelt daar nog goed en wel in mijn cassette lag, maar dat zijne brieven naar de politie te Nieuw York, zijne plannen en schetsen weg waren genomen. Voor 't oogen blik deed die ontdekking mij op mijne beenen wankelen. Ik kon mij niet dadelijk een denkbeeld vormen van het belang van dit verlies en bijna werktuigelijk schelde ik den bediende, die den chef naar mij toezond. Zijne verbijstering en schrik waren niet minder groot dan de mijne. „Niemand heeft eenig recht uwe kamers binnen te gaan," zeide hij„en ik sta zonder aarzeling in voor de eerlijkheid van mijn personeel. Laten we bellen en den portier roepen." Met warmte gai de portier zijn verbazing te ken nen. „Niemand is hier geweest, nadat gisteren die italiaan sche mijnheer bij u was," pleitte hij. „Vandaag zond hij een man om een pakje te halen, dat hij hier had laten liggen, maar verder weet ik niet, dat iemand uw naam heeft genoemd." „Wat is 't bedrag van uw verlies vroeg de chef en hij begon mij te helpen mijne zaken weer in orde te brengen. Haastig onderzocht ik alles en zeker zag ik er ontroerd uit, want ik voelde dat ik bleek werd en ge voelde mij duizelig. „Hebt gij dan iets van groote waarde verloren ver volgde hij, mij gadeslaand. En ik antwoordde „Ja, maar het heeft slechts waarde voor mij. Men heeft niets weggenomen als papieren, welke mogelijk voor mij een waarde zouden vertegenwoordigen van honderd duizend gulden. Voor een ander zijn ze geen halve cent waard." „O, alleen maar papieren dat is gelukkigmis schien kunt gij het uw eigen geheimen politieagent- in handen geven." „Precies; ik zou u niet lastig gevallen hebben, had ik eerst alles onderzocht. Ik zal er zelf voor zorgen wel bedankt." Met veel verontschuldigingen ging hij heen. maar ik bleef staan op de plaats waar ik 6tondmijn hart had bijna opgehouden te kloppen. Wat beteekende dit, in 's Hemels naam Wie had er belang bij mijn portefeuille te doorsnuffelen en mijne papieren weg te nemen Wie kon daar belang bij hebben Wie anders dan de man, dien ik trachtte op te sporen? En wat wist die van mij af? vroeg ik mijzelf ai, het woord telkens en telkens weer herhalend en met een zoo luide stem, dat men het zeker kon hooren in de kamers naast mij. Was ik be spied geworden van het begin af Mijn hart klopte on rustig ik voelde dat het zweet mij van het gelaat drup pelde ik stond daar zonder aan iemand te denken dat éene woord „bespied" goDsde in mijn hoofd, alsof ik de zee hoorde bruiechen. En ik had Roderick ver geten, totdat hij de kamer kwam binnenstuiven, een lach om zijn mond, en een telegram in zijn hand, maar toen hij mij zag ging hij een sohrede achteruit en werd eveneens bleek. „Groote God!" zeide hij, „wat is er? wat doet gij? Wij vertrekken in tien minuten, waarom zijt gij *iet klaar Ik kon de verontschuldiging niet uitbrengen. Ik sta melde iets en begon te pakken alsof ik vervolgd werd door Furies. Toen vroeg ik hem, waarom hij zoo vroo lijk was. Hij begon opnieuw te lachen bij die vraag „Wat denkt gij zeide hijMary is goed aangeko i men." „O, dat is gelukkig, ik hoop dat ze Salisbury eei1 prettige plaats zal vinden," antwoordde ik, overhemden boorden, jassen alles in mijn koffer stoppend. „Ja, maar gij wacht niet tot gij alles hoort," vervolgdf hij, in lachen uitbarstend „Zij is volstrekt niet te Salisburyzij is te Plymouth aan boord van de „Celsie." Zij ging regelrecüt daa: heen en zond zooveel als een telegram aan haai tante!" Bij deze woorden stond ik op en keek hem in 't laat. „Wel," zeide hij, „wat dunkt je? gij schijnt er niet mede ingenomen." „Ik ben er niet mede ingenomen," zeide ik voort gaande met mijn pakken. „Zij behoorde daar niet t< zijn, dunkt mij." „Dat weet ik wel, wij hebben daarover gesproken, maar als ik er goed over denk, weet ik niet wat kwaad er in isop den Atlantischen Oceaan kan onB geen on geluk overkomen, en wanneer het gevaar werkelijk be gint te Nieuw York, dan zal ik zorgen, dat zij vei* lig is." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2